Geen aanleiding Nederlandse ploeg terug te trekken Lia Louer mag blijven Balk verrassend in finale NEDERLANDSE BOKSERS TRAINEN NU IN STILTE Van Ispelen en Lubbers weg uit Olympisch dorp Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Mickey Lolich de held van de Detroit Tigers Duidelijke puntenzege van Aad Jansen op prof Plouvier NOC-FUNCTIONARIS LUT: Eusebio verzekerd voor 2% miljoen L. Saint Louis Cardinals verslagen BOKSERS TE PAARD Tafeltennisteam kreeg geen kans tegen Fransen DINSDAG 8 OKTOBER 196 8 1/ Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 FORD ESCORT FORD HAGAM FORD WAGENWEG FORD 166-168 FORD TEL. 023 - 18630 v.a. 5.495, nnnnnnnnnvrnvTrTri"""*ivvffnr"irrnmvff",',,,"",',,nT,',','"l"IMM1*,,*ltMMI>**il*MW— (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Er is blijkens de woorden van de heer Paul Lut, NOC-functionaris en zegsman bij afwezigheid van chei de mission Dokkum, „nog geen enkele aanleiding om df Nederlandse ploeg van de Olympische Spelen terug te trek ken". In de komende week zal moeten blijkan of men ei in Mexico-stad m geslaagd is, de gemoederen tot rust te brengen. Dat de zaken scherp in het oog worden gehouden blijkt uit het feit, dat de delegatieleiding dagelijks overlef pleegt met de ambassade- In de afgelopen dagen is er het gerucht geweest, dat df oranjeploeg zich zou terug trekken. Onderzoekingen heb ben uitgewezen dat zulks is gezegd in een Mexicaansi radio-uitzending, maar dat de betreffende reporter het ver trek van de bokser Baars niet goed heeft begrepen. De be slissing om de Nederlandse ploeg eventueel terug te trek ken, berust bij het NOC, waarvan vijf leden in Mexico zijn Ook de Nederlandse regering aldus de heer Lut, kan die beslissing niet nemen. Zij, of het ministerie van Buiten landse Zaken, kan daaromtrent wel adviseren. Het heeft de Nederlandse leiding wel hogelijk verbaasd, dat in de afgelopen dagen in het Olympisch dorp nog geen bijeenkomst van chefs de mission van alle landen is ge weest. Nog altijd is in het Olympisch dorp niets te merken van de labiele situatie die vlak buiten de poorten van de -portgemeenschap heerst. Of het zou moeten zijn dat in de laatste dagen de be- vaking in de avond- en nachtelijke uren aanzienlijk is erscherpt. Officials van de Nederlandse ploeg, onder wie bijvoorbeeld de medici, zijn zich overigens wel bewust van le gevaren die met name bij de openingsceremonie kunnen optreden. En die zijn er. Er behoeft maar iemand tussen de meer dan 100.000 toeschouwers op de tribunes net welke bedoeling dan ook een subversieve actie te on- iernemen en de gevolgen zijn niet te overzien in dit land vaar schoten zeer snel plegen te vallen. Het staat wel vast, dat in de komende dagen over deze nogelijkheid in de leiding van de Nederlandse ploeg diep iagedacht zal worden. De hee> Lut: „Wij vergaderen dage- ijks'". Men is zich er eveneens van bewust, dat de atleten lier zijn onder de verantwoordelijkheid van het NOC en /an niemand anders. De Nederlandse ploeg verwacht woensdagmiddag bezoek van prins Bernhard, die naar de spelen is gekomen als functionaris van de internationale hippische federatie. MEXICO. Lia Louer-Hinten, die van deelneming aan de Spelen heeft moeten afzien, zal het Olympische evenement toch grotendeels meemaken De chef de mission Dokkum heeft haar toestemming verleend tot 23 oktober in Mexico te blij ven.' Zjj zal daardoor onder andere het gehele atletiekprogramma kunnen volgen Theo van Vroonhoven helpt zijn doelman Joost Boks, die aan een wenkbrauw geblesseerd raakte. De hockeyers waren opgelucht, toen ze hoorden dat de blessure meeviel. LISSABON. Het bestuur van de Portugese kampioensploeg Benfica heeft Eusebio voor 700.000 dollar (ongeveer 2.500.000 gulden) verzekerd. Eusebio is geselecteerd voor het „wereldelftal" dat in november in Santiago de Chile een wedstrijd zal spelen tegen Universidad Catolica. MEXICO Hoofdrolspeler in het sprint- toernooi op de Olympische wielerpiste werd gisteren Badhoevedorper Klaas Balk, die voor een verrassend slot van een chaotische wielerdag zorgde. Klaas, in dc vroege ochtenduren door Jan Derk- sen op de sprint losgelaten om zich warm te rijden voor de ploegachtervolging, ver raste vriend en vijand en bereikte tenslot te met wereldkampioen Daniel Moreion de finale, waarin onze landgenoot moest bezwijken voor het geweld van de Frans man. Maar intussen had Balk, die in de eerste ritten zeer gelukkig was ingedeeld, dan toch maar de Russische oud-wereld- kampioc Omari Phakadze in de halve finale uitgeschakeld. Die rit werd het hoogtepunt van dit merkwaardig verlopende sprinttoernooi, waarin tot groot verdriet van de paar duizend toeschouwers alle Mexicanen en ook de Italiaanse squadra naar huis werden gefietst. Phakadze, die onze landgenoot wel kent uit de wederzijdse ontmoetingen van de laatste jar°n, nam het kennelijk te gemakkelijk op. Toen Balk in de twee de van de drie ronden het tempo verhoog de, in een poging om de Rus te verras sen en Phakadze meeging, leek er voor de Russische kampioen nog geen vuiltje aan de lucht te zijn. De Nederlandse kolonie die de escapades van Balk in de voor gaande ritten grinnekend had gadegesla gen, verzoende zich reeds met de neder laag tot de jonge oranjeman in de laat ste 100 meter zo overweldigend demar reerde, dat Phakadze in moeilijkheden kwam. Hij nam zijn toevlucht tot een zwieper, die hem later noodlottig bleek t,e worden. Want toen ook de finishfoto geen uitsluitsel kon geven over de winnaar, omdat beide voorwielen op de millimeter gelijk op de streep stonden afgebeeld, ge bruikte de jury het door Derksen inge diende protest om Balk naar de finale te laten overgaan. In die finale vergiste Balk zich. Maar ook zonder dat zou hij ongetwijfeld de ereprijs aan Moreion hebben moeten la ten. Deze immers had in al zijn ritten tegen echte grootheden al een duidelijke overmacht gedemonstreerd. Toch nam hij onze landgenoot zeer serieus. Het moet als een verrassing voor Moreion zijn ge komen, toen Balk twee ronden voor het einde demarreerde. Moreion had onge twijfeld een dergelijke stunt verwacht, maar dan later in de koers. Nu werd Balk een gemakkelijk slachtoffer voor de wereldkampioen, die een halve ronde voor het inde als een sneltrein langs de oran jeman schoot en hem kansloos achter liet Later vertelde Balk. dat hij zich had vergist. „Ik dacht dat we nog één ron de moesten rijden toen ik aanging" Voor onze echte sprinters Jan Jansen en Leijn Loevesijn eindigde het toernooi in de rijstebrijberg van series en herkansin gen omdat Derksen het beter achtte, dat zij zich niet al te zeer zouden inspannen. Dat gebeurde nadat Loevesijn in de serie een prachtige overwinning had behaald op Pierre Trentin. In de achtste finale reed de Amsterdammer overigens bijzon der dom en liet zich door de samenspan nende Australiërs Johnson en de Brit Alsop in de tang nemen. Derksen had wel gelijk toen hij ons sprin tersduo uit de strijd nam want de orga nisatie goochelde nogal met de diverse onderdelen van de fietserij. Daardoor kwam het dat Loevesijn kort achter el kaar aan de start werd verzocht voor de sprint, een tijrit over twee baanronden (668 meter) en de tandem Dat was Derksen te veel van het goede. Die tijdrit leverde Loevesijn een goe de derde plaats op achter winnaar Roger Gibbon van Trinidad, die slechts 0.01 sec. vóór bleef op Pierre Trentin: 42.12 sec. 42,13 sec. De tijd van Loevesijn (43.52) was goed genoeg om een reeks gerenom meerde tijdrijders achter zich te laten. Daarbij was de Italiaan Sartori, vorig jaar winnaar van de kilometer bij de voor-Olympische Spelen Minder succesvol waren onze achtervol gers Fedor den Hertog en Joop Zoete melk, die met tijden van 4.53.19 en 4.56,53 teleurstelden Zij hadden beiden drie ronden voor het einde te kampen met ademnood en vielen toen sterk te rug. Uitstekend waren de Italiaan Bossi sio, die met 4.41.92 dicht bij de beste we reldprestatie van de Duitser Kratzen kwam, en de Mexicaan Trevino met 4.44,84. Den Hertog en Zoetemelk behoe ven de toekomst echter niet somber in te zien, want zij hebben nog tijd genoeg om helemaal te acclimatiseren Dat geldt ook voor onze achtervolgings- ploeg, die tot een verdienstelijke tijd van 4.28.94 kwam en daarmee van de tien deelnemende ploegen de vierde plaats be reikte. MEXICO De Nederlandse boksers hebben de benauwdheid van de trainings zalen in het Olympische dorp en de spiedende blikken van buitenlandse coaches ontvlucht. Jan van Ispelen en Rudi Lubbers, die algemeen beschouwd wordt als de favoriet voor de gouden medaille in het zwaargewicht, werken hun dagelijkse training sinds enkele dagen af in de ongerepte natuur. Het duo is n*et trainer Nelis Bisschop en chef d'équipe Hans Hofman neergestreken in het ruim veertig kilometer van Mexico-Stad gelegen La Marquesa, een grauwe vlek temidden van altijd groene pijnbomen. Daar op ruim 3200 meter hoogte doen beiden dage lijks tijdens een bijna drie uur durende training de krachten op voor het grooiste bijna vijfhonderd boksers zijn ingeschreven Olympische toernooi, dat ooit is gehouden. Iedere morgen om negen uur rijdt een in Mexico-stad wonende Nederlandse da me voor om het viertal te brengen naar dit ideale trainingsoord, waar paarden en schapen nog vrij rondlopen. „Wij kunnen het ons niet idealer wen sen", aldus Hans Hofman. „De eerste week, toen wij in het dorp trainden, ging het nog wel. al was de hitte door de voort durend op het plaatijzeren dak branden de zon, bijzonder hinderlijk. Toen echter meer boksers arriveerden en hun trai ners meer belangstelling voor Rudi dan hun eigen boksers gingen tonen werd het ons te bar". Tijdens een trip door de omgeving vond de ploeg in La Marquesa een idea le oefengelegenheid. In het golvende land de overwinningen in Moskou en het toer nooi van de boksbond goed hebben leren kennen, werd op de duur stomvervelend. Ik ben hier vrij en kan met Jan voortref felijk trainen". Tegen één uur, als Nelis Bisschop zijn boksers eindelijk rust gunt met wat ont spannende gymnastiek, is mevrouw Duk- ken, die de ploeg ,haar jongens" noemt, al bezig met het bereiden van boterham men met Hollandse pindakaas en jam. dif even later met een kop gloeiende thee worden verorberd. Even later ver trekt het gezelschap naar het Olvmpisch dorp, waar de sauna wacht schap met uitgestrekte weiden missen de twee Nederlandse boksers geen moment het comfort van de fraaie trainingsac commodatie. Ome Nelis Bisschop raakt niet uitgepraat over de mogelijkheden in La Marquesa. Met zijn sonore stemge luid wekt de bejaarde Amsterdammer zijn pupillen iedere keer weer op het ui terste te geven. Bisschop weet zelf wel dat dit eigenlijk niet nodig is, want Van Ispelen en Lubbers behoeven geen aan sporing. Zodra de auto gestopt is in dit fraaie stukje natuur springen de boksers uit de wagen om de training te beginnen met r n duurloop van acht kilometer Wan neer zij na ruim een half uur hevig trans pirerend terugkeren hebben Bisschop en Hofman de handschoenen en andere trai ningsattributen uitgeladen en begint de eigenlijke bokstraining. De enige rust die Van Ispelen en Lubbers krijgen, is de minuut tussen de ronden schaduwboksen en sparren. Chef d'equipe Hofman is enthousiast over de conditie van zijn boksers: „Ik ben er van overtuigd dat de jongens door hel hier op hoogte trainen elke dag meer vooruitgaan dan in het Olympisch dorp mogelijk was. Wij worden hier niet ge stoord en vooral voor Rudi is het bijzon der belangrijk dat niet elke beweging, die hij maakt, gefilmd wordt." Rudi Lubbers zelf is uiterst tevreden over het verblijf in Mexico en de moge lijkheden, die hij hier heeft. De blonde Amsterdamse student in de lichamelijke oefening weet dat het Olympische boks- toernooi voor hem van zeer groot belang is: „iedereen beschouwt mij hier als de favoriet. De belangstelling van de Oost- europese trainers, die mij natuurlijk door ADVERTENTIE Lubbers in training. Nelis Bisschop houdt hem nauwlettend in de gaten. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. In de spannendste wed strijd tot nu toe zijn de Detroit Tigers erin geslaagd om via een 5-3 zege op de Saint Louis Cardinals in de strijd om het officieuze wereldkampioenschap voor be roepshonkballers te blijven. Mickey Lo lich werd de held van Detroit door voor de tweede maal in deze Series de Cardi nals te bedwingen. Bovendien gaf hij met een honkslag in de beslissende zevende inning het sein tot een Tigers-rally die resulteerde in drie runs. De Saint Louis Cardinals behouden de leiding met 3-2 in de WS '68, die woensdagmiddag in Saint Louis wordt voortgezet. De Cardi nals hebben nog één zege nodig, de Tigers moeten de beide laatste wedstrijden win nen om zich kampioen te kunnen noemen. Het begin van de vijfde wedstrijd die Tigers-werper Mickey Lolich en zijn Cardinals-collega Nelson Briles weer te genover bracht begon weinig hoopvol voor Detroit. Mickey Lolich kreeg van zijn eerste tegenstander Lou Broek een tweehonkslag tegen Julian Javier sneu velde, maar Curt Flood volgde met een honkslag, waarop Broek scoorde Een homerun van Orlando Cepeda bracht Saint Louis op 0-3. Hierna herstelde Lo- Ijch zich echter en kreeg Saint Louis tot de vijfde inning geen enkele reële sco ringskans meer. Nelson Briles had aan vankelijk geen moeite met de Tigers-aan- val. die drie innings lang op slechts een honkslag werd gehouden. In de vierde inning opende Tigers-kortestop Mickey Stanley met een driehonkslag. Al Kaline ging ongelukkig uit bij een poging een wilde pitch te ontwijken kwam de bal tegen zijn knuppel en kon werper Briles zonder moeite een nul maken Norm Cash volgde met een verre tik die wel gevangen werd, maar Stanley scoorde (1-3). Willie Horton gaf een driehonkslag en toen hadden de Tigers geluk want midvelder Jan Northrup sloeg een gemak kelijk te stoppen bal naast Julian Javier MEXICO. Jan van Ispelen en Rudi Lubbers blijken, behalve als bok sers, ook als ruiters kwaliteiten te heb ben. Dat kwam maandagmiddag aan het licht, toen na de training een groep Mexicaanse ruiters passeerde. De joviale Mexicanen stelden hun paarden onmiddellijk ter beschikking van het Nederlandse tweetal, dat van deze geste dankbaar gebruik maakte. Jan van Ispelen had er al snel spijt van want de zwarte hengst, waar hij opgehesen werd. bleek bijzonder vu rig. Rudi Lubbers trof het beter Hij kreeg een mak paard en reed even later uitgedost met een grote sombre ro en gewapend met vervaarlijk uit ziend pistool trots over de uitgestrek te weiden. ROTTERDAM. De Rotterdamse wei ter Aad Jansen won gisteravond tijdens bokswedstrijden in de Rivierahal te Rot terdam op punten van de Franse prof. Maurice Plouvier. Na een rustige verken ningsronde trachtte Jansen door het ver hogen van het tempo de aanval te ver krijgen. Plouvier counterde echter goed. Jansen werd verscheidene keren verrast door de zeer snelle linkse van zijn tegen stander. die meestal op het middenrif was gericht. In de vierde ronde van deze tech nisch behoorlijke partij ondervond Plou vier wat hinder van een bloedende wond boven het oog. Jansen, die een betere conditie had, plaatste herhaaldelijk zijn linkse in de maagstreek van de Fransman en dat scheen zijn uitwerking niet te gaan mis sen. In de zevende ronde werd Plouvier zo vaak getroffen, dat hij moeite had overeind te blijven. De gong redde hem. De minuut rust was voldoende voor her stel. Kort nadat Jansen vol zelfvertrou wen. maar wat overmoedig aan de laatste ronde begon, werd hij door een rechtse vol op de '-aak getroffen en ging voor enkele tellen neer. In het verdere ver loop bleek hij de knock down zo moei lijk te kunnen verwerken, dat hij geen enkel initiatief meer nam. Zwaarwelter Joop Verbon, die tegen de Fransman Hector Emmanuello zou bok sen, die als vervanger was aangetrokken voor zijn landgenoot Mare Desfourneaux, die wegens een verkeersongeluk verhin derd was, kwam niet in de ring. Emma nuello meldde zich maandagmiddag ziek Zijn promotor verzekerde met een andere Fransman te komen, maar hield zich niet aan zijn woord. De uitslagen: profs: Weltergewicht: Aad Jansen (Rotterdam) bokste onbeslist te gen Maurice Plouvier (Fr.). Amateurs halfzwaargewicht: Nikkelen Kuiper (Rot terdam) bokste onbeslist tegen Henri Plouvier (Fr Zwaarweltergewicht: Ca rel Jansen (Rotterdam) won op punten van Francis Vermandere (Fr.). Lichtwel- tergewicht: Gerard Bok (Rotterdam) bok ste onbeslist tegen Tit Larbi (Fr ADV ER I ENTIE die echter werd verrast door een oneffen heid in het veld: honkslag en 2-3. De Cardinals antwoordden in de vijfde slagbeurt: Lou Broek gaf zijn derde ach tereenvolgende honkslag en bereikte het tweede honk. Julian Javier gaf een honk slag en Lou Broek probeerde het thuis- honk te bereikten: de supersnelle Cardi nal werd echter uitgeschakeld door een schitterende aangooi van linksVelder Wil lie Norton. Lolich hield daarna orde tot de negende inning. Nelson Briles had in de zesde inning wat moeite met de Tigers. Door met het derde en tweede honk be zet en twee nullen een keer opzettelijk 4w. te geven, omzeilde hij de moeilijk heden, want Freehan kreeg de bal het binnenveld niet uit. In de zevende Tigers-slagbeurt begon Briles met Don Wert op 3sl. uit te scha kelen. Tigers-manager Mayo Smith stond toen voor een dilemma: moest hij zijn werper Lolich vervangen door een pinch- hitter, waarvan hij er een stuk of vier in de dugout had zitten, of moest hij Lolich erin laten? Hij koos het laatste misschien web omdat Lolich in de tweede wedstrijd van deze series een homerun had geslagen. Smith kreeg gelijk: Lolich gaf een honkslag en dat betekende het einde voor Briles. Briles werd vervangen door Joe Hoer- ner die al tweemaal eerder in actie was geweest. In de tweede wedstrijd was hij verantwoordelijk voor twee van de acht Tigers-runs, in de derde wedstrijd hield hij de Tigers van de thuisplaat. Ditmaal was het echter weer mis: Dick McAuliffe gaf een honkslag. Mickey Stanlev kreeg 4w en de honken waren vol. Honkslagen van Al Kaline en Norm Cash zorgden voor 5-3 en het Tigers-stadior stond op zijn kop. Hoerner werd vervangen door Willis en deze wist de schade to honorken. In de laatste inning kwam Lolich nog even in moeilijkheden Zijn eerste tegen stander Tim McCarver gaf een honkslag, waarna een nul viel. Pinch hitter Ed Spiezio volgde en sloeg zeven ballen fout, waarna hij een honkslag gaf Twee hon ken bezet en een uit. De beroemde Roger Maris kwam in als pinch hitter maar kreeg 3sl. De gevreesde Lou Broek moest het toen opknappen Hij sloeg de bal echter recht op Lolich af die zich daarna kon concentreren op het contract van volgend jaar: door twee zeges in twee WS-wedstriiden stijgt de waarde van een werper aanzienlijk. Lou Brock is tot nu toe ongetwijfeld de spectaculairste speler van deze Serie* geweest: hij stal zeven honken in vijf wedstrijden (een record) en heeft als slagman een gemiddelde van .524 Hij gaf in 21 beurten 11 honkslagen waaron der drie tweehonkslagen, een driehonk slag en twee homeruns! LEIDEN. Nederland is maandag het tafeltennisseizoen begonnen met een ruim verloren interlandwedstrijd (2-5) tegen Frankrijk. In de nieuwe Vijfmeihal te Leiden wilden de Nederlandse vertegen woordigers de partijen veelal te gehaast in hun voordeel beslissen en dat werkte averechts. Frans Schoofs en Bert van der Helm wonnen beiden van de zwakste Franse speler Danny Dhondt. De wedstrijd betekende voor beide teams de ouverture van de Europese lan dencompetitie. Reeds na het gemengd dubbelspel, de vijfde partij, was Frank rijk met vier overwinningen onbereik baar geworden. Na de minieme nederlaag van Bert van der Helm tegen de Franse kampioen Secretin (21-18. 21-23 18-21) en een uitstekende winstpartij van Frans Schoofs tegen Dhondt (21-12, 21-16) le.- ken de kansen nog gelijk te staan De onstuimige Veronique van der Laan had echter weinig verweer op de vinnige smashes van Martine Ie Bras. Ook bij het herendubbelspel moest coach Tigerman vaak afkeurend het hoofd schudden. Zijn pupillen Van der Helm en Deken verloren de eerste game tegen Secretin-Dhondt weliswaar na 20-19 mnodig met 23-25, maar daarna waren zij kansloos: 18-21. De uitslagen: herenenkelspel: Bert van 'er HelmDhondt 21-13. 21-12 Frans SchoofsSecretin 5-21, 19-21, Bert van der HelmSecretin 21-18, 21-23 12 21, Frans SchoofsDhondt 21-12, 21-16: da mesenkelspel: Veronique van der Laan Le Bras 20-22, 15-21; herendubbelspel: Bert van der Helm-Carel DekenSecre tin-Dhondt 23125. 18-21: gemengddubbel- spel: Mieke ten Broek-Carel DekenLe Bras-Secretin 5-21, 18-21.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17