Minister Udinks harte wens: In terna tio na le voor strategie ontw ikke li ngshulp Grenscontrole in Benelux aanzienlijk beperkt 1 2 IM Mil Roemeense gast Meer aarzeling in Bonn over ondertekening kernverdrag en Grote landen nog te veel in de ban van eigen problemen Van den Doel niet belangrijk genoeg voor B. en W. Renkum Universiteit van Nijmegen ontsteld over proces Antwoord minister over invoer van wapens door journalisten PSP wil erkenning van Biafra 59.90 Premier De Jong antwoordt Kamerlid: Regen houdt aan il If NIEUWS van de WEEK DINSDAG 8 OKTOBER 1968 2 Zaak-Schillebeeekx Miljoen bezoekers van Madurodam Secretaris Raad voor de Kinderbescherming Breda na schorsing in arrest BLEFA DAKVENSTER het meest verkochte merkhorlo^e in nederland .3.T* i'L f Haarlem V el sen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk 0 l i (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Er ontstaat een groep landen, dwars door de bestaande groepe ringen heen, die een evenwichtige groei van de hele wereld wil bevorderen. Ik denk daarbij aan Canada, Zweden, Zuid Slavië, India, Indonesië en natuurlijk aan Nederland." Drs. Udink, de minister die is belast met de ontwikkelingshulp, zegt dit in een interview dat wij met hem had den over een zaak die hem na aan het hart ligt: het tot stand komen van een internationale „ontwikkelingsstrategie". Over het feit dat Nederland dit jaar aardig voor de dag komt met een meerja renplan voor ontwikkelingshulp, maar op een moment, waarop het er internationaal met die hulpverlening niet best voor staat, zegt de minister: „Er is inderdaad een achteruitgang. De grote landen blijken in toenemende mate te worden geobsedeerd door hun eigen problemen. Amerika door Vietnam en misschien nog meer door het geweld en andere problemen in zijn eigen samenle ving. Iets dergelijks geldt voor Engeland en Frankrijk. Zij brengen niet de psychi sche vitaliteit op om zich te richten op een zo langlopend probleem als de economi sche en sociale ontwikkeling in de we reld." „Vindt u dat daarom de kleinere landen een bijzondere taak hebben?" „Beslist. Zij worden zich daar steeds meer van bewust. Vooral de kleinere lan den dringen sterk aan op de vorming van een ontwikkelingsstrategie. De samenwer king met ontwikkelingslanden is niet al leen een kwestie van economische hulp bronnen. Het gaat om de innerlijke be reidheid van een volk om deze zaak hoge prioriteit te verlenen. De grote „donor" landen vinden die strategie wel een goed idee. maar aarzelen of zij zich nu al moe ten verplichten voor een aantal jaren' „Blijkt ook uit reacties van andere lan den dat het werkelijk meer is dan een stokpaardje van een Nederlandse minis ter?" „Het besef gaat groeien dat de schijn bare macht van de bestaande groepen niet leidt tot oplossing van de problemen, maar tot confrontatie en blokkering. Geen land zal bereid zijn die schijnbare macht te ruilen voor een groep waarvan de be tekenis nog niet duidelijk is. Er wordt echter gezocht naar nieuwe verbindin gen. Het resultaat van dat werk komt naar buiten in de commissie voor ontwik kelingsprogrammering van de Verenigde Naties (voorzitter prof. Tinbergen). Het document voor een ontwikkelingsstrate gie is in eerste concept gereed. Dat resul teert tenslotte in een ontwikkelingsstra- ADVERTENTIE tegie die waarschijnlijk pas in 1971 aan de V.N.-assemblee wordt voorgelegd. „Is de achtergrond van dit alles dat men er op de huidige, chaotische manier van hulpverlenen niet uitkomt? „Dat is één van de redenen. Het gaat er vooral om dat er één organisatie komt en één planning, waardoor de hulp losge maakt wordt van het incidentele. Boven dien is de strategie bedoeld om de impas se te doorbreken in de houding van de grote donorlanden. Als er een concreet plan bestaat, is de kans het grootst dat de grote landen hun verantwoordelijk heid aanvaarden. Men ziet in dat het vraagstuk ieder jaar groter wordt". „Is een strategie mogelijk, nu zoveel organisaties aan de ontwikkelingshulp dokteren?" ..Het valt allemaal erg mee. De ontwik kelde landen werken niet overal tegen elkaar in. Ze hebben internationale ont moetingspunten. Daar vindt veel coördi natie plaats. De internationale organisa ties vormen een goede aanvulling voor hetgeen bilateraal gebeurt." „Behoort het meerjarenplan, dat u nu aan het parlement hebt voorgelegd, thuis in de ontwikkelingsstrategie? „Het is van groot belang dat alle lan den zich verplichten tot beslissingen op lange termijn, waardoor vooral de ont wikkelingslanden een serieuze en zekere kans krijgen." „Nederland loopt in het voorste gelid, maar vindt u niet dat toch ook hier de (Van onze correspondent) RENKUM Burgemeester en wethou ders van Renkum hebben geweigerd het Tweede Kamerlid Hans van den Doel (P.v.d.A.), die maandag een werkbezoek aan deze gemeente bracht, te ontvangen. Namens het college deelde de geestver wante wethouder L. A. de Winkel het kamerlid mee, dat B. en W. het bezoek van de heer Van den Doel niet belang rijk genoeg achtten. Verder werd meegedeeld, dat er geen dermate grote problemen waren om met een Kamerlid over te spreken. Daarom moest de heer Van den Doel het doen met een uiteenzetting over de problematiek van de gemeente, van de heer De Win kel. Voor de heer Van den Doel bleven de deuren van de burgemeesterskamer en het gemeentehuis stevig dicht. interesse verslapt? Emotioneel is het on derwerp uit het nieuws verdwenen." „De emoties, die vooral bij de laatste verkiezingen zijn gebleken, hebben een uitweg gevonden in het regeringsbeleid. Deze regering gaat in vier jaar 2,7 miljard uitgeven voor ontwikkelingshulp. De vo rige besteedde er 1,5 miljard aan. Een steeds groter stuk van onze natio nale koek wordt dpor ontwikkelingslan- den gebruikt. Er moet een goede voor lichtingsdienst zijn die uitlegt: Dit doen wij met uw geld. Het behoort bij een goede zichtbaarheid van het staatsbeleid." NIJMEGEN De faculteit der god geleerdheid van de katholieke Universi teit in Nijmegen heeft maandag aan de prefect van de congragatie voor de ge loofsleer in Rome, aan de staatssecreta ris van Vaticaanstad en aan de generaal overste der Dominicanen in Rome eer brief geschreven, waarin de hoogleraren, lectoren en stafleden zeggen met ontstel tenis te hebben kennis genomen van de berichten dat tegen professor mag. dr. E. Schillebeeckx o.p., in het geheim en zon der diens voorkennis door de congrega tie voor de geloofsleer een proces wordt voorbereid betreffende de rechtzinnig heid van zijn theologische opvattingen en dat hem in een bepaald geval door zijn generale overste reeds een spreekverbod is opgelegd. De 28 ondertekenaren van de brief zeg gen met klem- te protesteren tegen de procedure van geheime denunciaties en geheim onderzoek, waarvan zij gehoopt hadden dat die na het Tweede Vaticaans Concilie niet meer mogelijk zou zijn. Zulk een handelwijze is in strijd met de ele mentaire rechten van de mens, met aard en functie van de theologische weten schap en met de vrijheid van het evan gelie, aldus de brief. DEN HAAG. De grenscontrole op het goederen- en reizigersverkeer tussen de Beneluxlanden is de laatste jaren in omvang en intensiteit aanzienlijk be perkt. De controle die nog plaats heeft is gericht op de onregelmatige invoer van bepaalde goederen en met name ook van vuurwapens. Deze gerichte controle wordt als regel steekproefsgewijs uitge voerd, wat tot gevolg heeft dat het me rendeel van de reizigers zonder controle de grens passeert. Dit heeft de minister van Justitie, pro fessor Polak, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid drs. Van Thijn (PvdA), die het een vreemde zaak had gevonden dat twee verslaggevers van een omroepver eniging op 10 september openlijk een in België gekochte- karabijn met 50 patronen over de grens hadden gebracht. Drs. Van Thijn had er bij de bewindsman op aan- DEN HAAG. „Madurodam" werd dit jaar door ruim één miljoen mensen bezocht; iets minder dan vorig jaar, het geen geweten wordt aan het slechte weer. Hét aandeel van de Nederlanders in het bezoekcijfer is iets gestegen. gedrongen onverwijld contact met de Belgische regering op te nemen met het verzoek op energieke wijze medewer king te verlenen aan een spoedige har monisatie van de vuurwapenwetgeving in Beneluxverband. Minister Polak antwoordde dat over deze harmonisatie al enige jaren inten sief overleg wordt gepleegd tussen deze landen. Het overleg vindt plaats in een werkgroep, bestaande uit ambtenaren uit de drie landen. AMSTERDAM. Het partijbestuur van de P.S.P. heeft zich in een verklaring uitgesproken voor de erkenning van Bia fra als onafhankelijke staat, omdat hier door internationalisatie van het conflict, behandeling door de Verenigde Naties en daarmee een snellere beëindigifng van het bloedbad en de hongersnood worden bevorderd. Voorts is volgens de verkla ring door het optreden van Nigerië de eigen nationale identiteit van Biafra zeer bevorderd. Het partijbestuur van de P.S.P. is, zo zegt het, zich bewust van de moeilijkhe den die voor de staten van Afrika voort vloeien uit het feit dat hun grenzen meestal verlopen volgens de kunstmatige grenzen van voormalige koloniën. Het meent dat er door grote mogendheden zowel van west als oost terwille van hun invloedssferen en economische belangen wordt geïntervenieerd zowel -ten gunste van Nigerië als van Biafra. Hoewel het bestuur begrip heeft voor de in Afrika levende angst voor verdergaande opsplit sing van dit werelddeel in kleine staatjes spreekt het zich toch uit voor erkenning van Biafra als onafhankelijke staat. De Roemeense minister van Buiten landse Handel, Cioara, brengt een officieel bezoek aan ons land. Hij is de gast van minister De Block van Economische Zaken (rechts). (Van onze correspondent) BREDA. De op 11 september op last van de minister van Justitie geschorste secretaris voor de Raad van de Kinder bescherming in Breda is thans door de politie aangehouden. Hij wordt er van verdacht financiële onregelmatigheden te hebben gepleegd. De rijksrecherche was na de schorsing van de secretaris een onderzoek begon nen, dat thans zo ver is gevorderd dat de officier van Justitie in Breda voldoen de gronden aanwezig achtte voor een aanhouding. Over de aard van de finan ciële onregelmatigheden heeft de justitie nog geen mededelingen gedaan. ADVERTENTIE Xpelair binnen kunt U er niet buiten U heeft al een echte Xpelair voor DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft de indruk dat als gevolg van het politieke klimaat, geschapen door de inval in Tsjecho-Slowakije en door de houding van de Sovjet-Unie tegenover de bondsrepubliek Duitsland, de aarzeling van de bondsregering om tot spoedige ondertekening van het kernverdrag over te gaan is versterkt. Dit heeft minister president De Jong, mede namens minis ter Luns van Buitenlandse Zaken, ge ADVERTENTIE Het nieuwste op dit gebied. Dub bele ramenabsoluut lekvrij, geen condens, 100% draaibaar gemak kelijk 2 zijden schoon te houden. Een demonstratie model staat voor U opgesteld. sss sis INLICHTINGEN Kampersingel 22 SWISS MADE •O-Pibtiyc-Hydraulifca >.100% ccxKiens en.weterproof een^r'sterkhorloge va' f 102 2 mei (fekast-u!t-eé»Vstuk double 'va f' 142 staal va f 145-, gèud f347 telef. 11932 antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Van der Stoel (A.R.P.). De premier wijst er voorts op dat de Duitse bondsregering bij herhaling heeft verklaard niet naar het bezit van kern wapens te streven. Zij wenst zich echter, alvorens een beslissing ten aanzien van de ondertekening te nemen, te vergewis sen van de draagwiidte van het bedrag op terreinen als de Europese eenwording en de toepassing van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Ofschoon naar de mening van de re gering niet gesteld kan worden dat het non-proliferatieverdrag niet in werking zou kunnen treden zonder de deelneming van de bondsrepubliek, moet. gezien de strekking van het verdrag, de Duitse deel neming daaraan ongetwijfeld van zeer groot belang worden geacht. Bij hun re cente bezoek aan de bondsrepubliek heb ben de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken met nadruk ge wezen op het grote belang, dat ook door Nederland wordt gehecht aan de toetre ding van de bondsrepubliek tot dit ver drag. Bij die gelegenheid hebben zij ge steld, dat de Nederlandse regering ook in de huidige omstandigheden geheel posi tief tegenover dit verdrag blijft staan, al dus premier De Jong. Het KNMI deelt mee: Tijdens opklaringen daalde de tempe ratuur de. afgelopen nacht in het binnen land plaatselijk tot vijf graden. In de nanacht nam de bewolking van uit het zuidwesten snel toe door de nadering van een actieve depressie bij de ingang van het Kanaal. Een omvangrijk regenge bied. dat bij de storing behoort, bereikt* in de ochtend ons land om daarna r langzaam tempo noordoostwaarts trekken. Verwacht wordt dat de stoiïr :n het Kanaal dicht langs of over Ned' land trekt Een nieuwe oceaandepress zal woensdag ten zuidwesten van Ierlam aankomen. Het onbestendig weertyDe met nu en dan regen duurt daarom voort. Vooruitzichten: Enkele perioden met regen, tijdelijke opklaringen en ongeveer normale temperaturen. Woensdag: zon: minder dan 40 pet.; maximum-temperatuur omstreeks nor maal; kans op een geheel droog etmaal 20 pet.; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pet. Donderdag: zon: minder dan 40 pet.; maximum-temperatuur: omstreeks nor maal; kans op een geheel droog etmaal: 30 pet.; kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pet. WKEKR.APPORTEN 5 Sp'damseweg 48 - telef. 58211 N.V. de HOUT- STEENWERF Haarlem Lid Nebico-groep Aanrander gegrepen. Drie toevallig pas serende mannen hebben te Alphen aan den Rijn na een korte achtervolging een 35-jarige man gegrepen die even te voren getracht had op klaarlichte dag een 28-jarige inwoonster, die met een kinderwagen wandelde, aan te ran den. Adjudant van koningin. Met ingang van 16 oktober is benoemd tot adjudant van de koningin, luitenant-kolonel H. van Oordt. Hij zal kolonel J. Ph. van Diepenbrugge opvolgen, die met ingang van genoemde datum is benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van de koningin. Cursus Papiamento. Onder auspiciën van de afdeling voorlichting van het kabi net van de gevolmachtigd minister der Nederlandse Antillen is maandagavond in het Antillenhuis in Den Haag een cursus Papiamento begonnen. De cur sus, waarvoor 34 mensen zich hebben laten inschrijven, wordt gegeven door drs. J. Th. de Palm. De chef voorlichting van het Antillen huis, de heer H. Dennert deelde in een inleidende toespraak mee dat ook in verschillende andere steden van Ne derland belangstelling blijkt te bestaan voor zo'n cursus. Nagegaan zal worden in hoeverre aan de vraag hiernaar kan worden voldaan. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein), woens dag 9 oktober, 20 15 u.: De Haagse Comedie met „Ziehier een vrij man". BIOSCOPEN De Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: smokkelaars van Oran", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Wat deed jij nou in de oorlog, pappie", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „3S3 pokert met Moskou" 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Carmen, baby", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Vakantieperikelen", a.l. Woensdag 14.30 u.: „Robin Hood en zijn schelmen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De goe de, de slechte en de gemene", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Blond en brutaal" 18 j. Studio, 14 15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fos sielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve op maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie-t (Bakenessergracht)„Zekveld Follies", werken van Jacob Zekfeld. Da gelijks van 11 tot 17 en zondag van 14 tot 18 u. Tot en met 27 oktober. Galerie Zijlstraat, werken van Roelof Klein en Jenny en Wim Duller. Geopend op werkdagen van 12 tot 17 u. Maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 20 tot 21.30 u. en zondags van 14.30 tot 17 u. Tot en met 28 oktober. Raadhuis Bloemendaal (Bloemendaalse- weg, Overveen): Expositie van werxen van Flip van der Burgt en Willeke Went- zel. Dagelijks van 14 tot 17 u. Tot en met 12 oktober. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot lè u. VOLKSUNI V EKS1TEIT Frans Halsmuseum, dinsdag 8 oktober 20.00 u.: „Biologie van de Mens" (cursus, eerste avond) door dr. C. J. H. van den Broek. Woensdag 9 oktober 20.00 u.: „Monumentenrijkdom in Oost en West: Drie Kerken" (cursus, eerste avond) door mevrouw dr. H. E. s'Jacob. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, woensdag 14.00 u.: Gemeenteraadsvergadering. (Interpellatie „De Smoeshaan"). Raadhuis Lisse, woensdag 20.00 u.: Ge meenteraadsvergadering. Poppentheater Merlijn (Hasselaors- plein), woensdag 14.30 u.: Kindervoor stelling. Dancing Palermo: Dansen, dagelijks van 20 tot 02.00 u. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagèlijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dageiijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. DINSDAG 8 OKTOBER The bridge on the City Theater, 20 u.: river Kwai". Stadsschouwburg, 20 u.: „De smoes haan", door Toneelgroep Centrum, vu Velser Kunstkring. WOENSDAG 9 OKTOBER City Theater, 20 u.: „The bridge on the river Kwai". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. „Het DINSDAG 8 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. wonder van de liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Wat deed ie toen het licht uitviel". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie schilderijen en tekeningen van Aart Roos; geopend van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize Schev- beeck, Velserweg 2. Geopend van 19 30- 21.30 u.; voor groepen op aanvraag. WOENSDAG 9 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u wonder van de liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: deed je toen het licht uitviel". „Het Vat DINSDAG 8 OKTOBER Marquette Theater, 20 u.: „Mooi slecht"* maar isterdam De Bilt Deelen 'lelde eindhoven Twente Rotterdam /lissingen -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geriève Grenoble Helsinki 'nnsbruck Kopenhagen Lissabon Loca rno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Müncher Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich •n minimum- G ■en buitenland i |i G regen zo 14 regen zo 16 6 regen ozo 16 7 mist z 14 6 regen zo 16 8 mist zo 14 5 regen zo 16 7 regen ozo 15 12 regen ozo 16 9 regenbui O 7 6 onbew w.stil 23 12 zw. bew. zzw 24 19 zw bew zzw 24 19 8 mist z 14 regenbui w 19 17 geh. bew. zo 17 10 8 half bew. no 15 mist w.stil 21 9 zw. bew. zö 20 12 half bew wzw 6 —2 mist w.stil 19 6 zw. bew zw 9 1 onbew. w 24 16 mist O 20 12 regen ono 17 12 geh bew. ozo 16 9 licht bew. wzw 28 15 onbew. nw 23 16 zw. bew. w.stil 24 15 mist zzo 16 6 onweer nno 22 15 onbew. w.stil 8 —3 regen zzo 17 13 zw. bew. O 24 14 licht bew. w 7 2 zw. bew. O 19 10 mist nno 17 8 13 V 3 cS 1 0.3 0.6 3 1 1 0.4 2 0.8 6 0 0 0 0 3 2 0 0 0 0.3 0 1 0 0 3 0.1 0 0 0 0 0 0 0.4 0 1 0 0.2 WOENSDAG Zon Maan 6.54 18.41 uur; uur; 9 OKTOBER onder onder 17.59 10.25 uur. uur. Maanstanden Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier 14 21 28 oktober oktober oktober 16.05 22.44 13.40 uur. uur. uur. HOOG EN LAAG WA1ER IN IJMU1DEN Hoog Laag DINSDAG i OKTOBER water 4.34 uur water 0.31 uur en en 16.50 12.4? WOENSDAG 9 OKTOBER Hoog water 5.06 uur en 17.20 Laag water 1.04 uur en 13.12 uur. uur. uur. uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2