VAN DAG TOT DAG Met geesten getrouwd Als hij tot president wordt gekozen Nixon bereid ook democraten in zijn regering op te nemen Doodstraf voor Moelele Uiterst-links wil polygame huwelijken mogelijk maken Geketend aan regeringsgebouw sunart stoutenbeek, "new style" commentaar op actuele zaken Humphrey lijdt Gunstige uitslag voor prof. Schillebeeckx waarschijnlijk Geen plannen tot opvoering van Amerikaanse bombardementen Sieg Heil" voor Kiesinger Al 780 doden door overstromingen HET NIEUWE "WAERDYE-KLAAR-BE-JE SPAARPLAN BIEDT NAAST DE GEWONE VOORDELEN DE VOLGENDE EXCLUSIEVE PLUSPUNTEN: "DE WAERDYE KLAAR-BÈ-JE" Londense zakenman in Sovjet-Unie gearresteerd Mexicaanse studenten zinnen op „verrassing" Sartre en Russell willen Ol. Spelen gaan saboteren Anderhalf jaar voor Vlachou's echtgenoot Initiatiefvoorstel in Denemarken: „Troepen terug", zegt Debré ttlegrammen DINSDAG 8 OKTOBER 1968 3 Prof. Rahner zegt: Deelname in de Waerdije-pot van nu reeds meer dan honderd en tien miljoen gulden, belegd in Robeco-aandelen. Robeco bezit zelf meer dan tweeduizend miljoen gulden belegd in vijfhonderd wereldondernemingen. In de jaren 1963-1964-1965-1966 daalde de waarde van de meeste groeifondsen en funds geleidelijk met 30 a 40%. De Waerdije-fraotie met slechts 8%. Sinds december 1966 steeg de waarde van het vermogen van onze polishouders per polis met ruim 37%. Bij vooroverlijden wordt een MINIMUM gul densuitkering gegarandeerd. Bij koersstijgingen profiteren de erfgenamen bovendien door ons unieke systeem van deze koersstijgingen en is de uitkering dus hoger. Uw eigen vertrouwde assurantiebemiddelaar weet er alles van. Wallace Ernesto Che Guevara op postzegels herdacht Vraagt onze nieuwe speciale SUNART kleurenbrochure aan. De bijna bovenmenselijke spanningen, waaraan mannen als Dubcek en Svoboda de laatste weken ten prooi moeten zijn, worden in niet geringe mate versterkt door de gewetensvraag die zij zich onge twijfeld voortdurend stellen: Aanblijven of weggaan? Het is wel duidelijk dat Moskou deze idolen van de Tsjechoslowaakse nationa le onafhankelijkheid wil gebruiken als instrumenten tot geleidelijke ombuiging van de geest van verzet tot een krachte loze onderdanigheid. Het zou bij de over val op het land gemakkelijk zijn geweest voor de Russen om beide figuren te ver wijderen, waarbij zij echter het risico van een desperate opstand en een bloedige onderdrukking daarvan zouden hebben uitgelokt. De twee mannen zijn in de storm overeind gebleven en werden sym bolen van het verzet tegen een „terug zetten van de klok", maar tegelijk speel den zij daarmee de onderdrukkers in de kaart. Wellicht hebben de Russen niet precies geweten hoever de persoonlijke morele onbuigzaamheid van Dubcek en Svoboda zou gaan. Er zou een theoreti sche mogelijkheid zijn geweest dat zij zich zouden hebben gebogen naar de wen sen van Moskou. Om te weten hoe sterk een tak is, moet men proberen hoever men hem kan doorbuigen. Dubcek en Svoboda hebben een bewonderenswaar dige spankracht getoond, maar het moment lijkt nu te naderen waarop zij een bijzonder moeilijke persoonlijke be slissing moeten nemen. Als zij weggaan, betekent dat voor het Tsjechische volk het voorlopige einde van alle hoop op enige soepelheid van de kant van Moskou. Hoe zal dat volk dan rea geren? Als zij blijven, lopen zij gevaar inderdaad instrumenten te worden in een procedure die gericht is op het breken van alle geestelijke weerstand. Natuurlijk bestaat er voor Dubcek en Svoboda weinig hoop op persoonlijke vei ligheid, indien zij de bedoelingen van de Sovjet-Unie doorkruisen met een demon stratief aftreden. Het is echter niet zeer waarschijnlijk dat deze twee mannen zich sterk om hun eigen veiligheid bekom meren. Hun leven is al eerder in groot ge vaar geweest. Het lijkt echter een onvoor stelbaar moeilijke taak om het juiste mo ment te kiezen, waarop zij hun eigen, eenzame oorlog aan de Russen moeten verklaren door terug te treden en daar door te weigeren de Russische bevelen nog langer uit te voeren. Voor Dubcek lijkt dat moment eerder te komen dat voor president Svoboda, maar het is zeer waarschijnlijk dat de twee mannen aan de top hun onderlinge solidariteit nog als een laatste wapen zul len trachten te gebruiken. Intussen wordt bet steeds groter raad sel hoe Moskou zich voorstelt de schade, die het door zijn actie in Tsjecho-Slowa- kije toebrengt aan zijn eigen prestige in de wereld en in Oost-Europa, nog ooit te kunnen goedmaken. De morele ontbin ding in het Warschau-Pact en in het we reldcommunisme moet wel in de vierde versnelling raken, zodat er van remmen geen sprake meer zal zijn. Vijf maanden geleden begon het over leg in Parijs tussen een Amerikaanse en een Noordvietnamese delegatie over de mogelijkheid van een vergelijk, nadat de Amerikaanse president Johnson een ge deeltelijke stopzetting van de bombarde menten had bevolen. Al die maanden is op geen enkele ma nier enige vporuitgang geboekt, ofschoon de Noordvietnamese legerleiding zich onthouden heeft van grote offensieven en ook de Vietcong zich tot kleine plaatselijke acties heeft bepaald. Dat Noord-Vietnam op deze manier heeft willen antwoorden op de eis van Washington tot een tegen prestatie bij de beteugeling der vijande lijkheden, is echter niet meer dan een vage veronderstelling, temeer waar de reacties van Noord-Vietnam op het in zetten van een Amerikaans marine-eska der dat met scheepsgeschut Noordviet- namees gebied bombardeert, geenszins wijzen op bereidheid van de Noord-Viet- namezen om geloof te hechten aan de oprechtheid van Johnsons aanbod. Dat aanbod, gedaan op een tijdstip waarop Humphrey als presidentskandi daat moest worden gelanceerd, was ook niet erg overtuigend. De vermindering van de bombardementen mocht nauwe lijks naam hebben en de uitbreiding van de vijandelijkheden door scheepsbombar dementen droeg ook al niet bij tot het vertrouwen dat Johnson vóór de presi dentsverkiezingen tot een vruchtbaar vredesgesprek wilde komen. Het leek er meer op dat een en ander de verkiezings campagne van Humphrey moest onder steunen, maar dat in de praktijk intus sen de oorlog met steeds heviger toepas singen van moderne wapens werd voort gezet. Daar heeft de populariteit van Humphrey sterk onder geleden. Het vredesgesprek in Parijs is al van het begin af over deze dubbelzinnigheid gestruikeld. De situatie moet nu wel spoe dig veranderen, wil er nog redding ko men voor de Democraten. Humphrey staat er volgens opinie-onderzoeken bij zonder slecht voor en er moet wel iets opzienbarends gebeuren, wil de openbare mening zich wijzigen ten gunste van de regeringspolitiek. waarvan Humphrey de vertegenwoordiger is. Zoiets opzienba rends zou een grote militaire overwinning kunnen zijn. maar evengoed een grote diplomatieke overwinning door een bruikbaar vredesakkoord. De verschijnselen duiden erop, dat Washington zich over deze twee moge lijkheden beraadt. De contacten tussen de Amerikaanse delegatie in Parijs en de Amerikaanse president zijn bijzonder in tensief, maar tevens is de offensieve kracht van de Amerikaanse legeronder delen in Vietnam sterk opgevoerd. De huidige populariteit van Nixon als alter natieve kandidaat tegenover een vice-pre sident wiens grote chef een mislukte poli tiek maskeert achter lege gebaren, zou met één slag kunnen inzakken als die regeringspolitiek op een of andere ma nier toch nog een succesvol einde aan de oorlog zou kunnen breien. A*AAA<WMUtAI>AltAAAAAAAmUUU>AAIIA***A»l>AAA^*AIW TAIPEI (AP). Tsjen Koeo-Fan een 54-jarige inwoner van een plaats in het zuiden van Formosa, is getrouwd met de geesten van zijn beide schoon zusters. Het Chinese blad, dat hiervan mel ding maakte, deelde tevens mede, dat dit huwelijk was voorgesteld door ver wanten van mevrouw Tsjen als mid del om haar van een zware ziekte te genezen. De beide overleden zusters van me vrouw Tsjen werden voorgesteld door papieren poppen. (Van onze correspondent) ROME. Prof. Rahner uit Münster, de jezuïetenpater, die prof. Schillebeeckx in Rome voor het Heilige Officie heeft verdedigd, heeft gisteravond na afloop van de vergadering die de gehele dag duurde, gezegd een gunstige uitslag voor prof. Schillebeeckx te verwachten. De beslissing ligt nu bij de congrega tie van de zuiverheid van het geloof. Pa ter Rahner verwacht dat die beslissing voor prof. Schillebeeckx geen onaange name gevolgen zal hebben. WASHINGTON (Reuter) De republikeinse presidentskandidaat, Richard Nixon, heeft te kennen ge geven dat hij, als hij tot president ge kozen wordt, in zijn regering ook democraten zal opnemen. „Ik denk dat wij een twee-partijenkabinet zullen krijgen", zo zei Nixon maan dag op een conferentie met hoofd redacteuren en directeuren van krantên. Nixon zei dat hij, zo hij president mocht worden, de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam niet zal FRANKFORT. (DPA) Bondskanse lier Kiesinger van JWest-Duitsland is gis teren door ongeveer vijftig jongeren met „Sieg Heil" en de nazigroet verwelkomd, toen hij in Frankfort een rede kwam houden op een bijeenkomst van zijn christen-democratische partij. De studerenden onderbraken herhaal delijk de rede van de regeringsleider. Zo vroeg men hem waarom hij lid was ge worden van Hitlers NSDAP. Kiesinger antwoordde dat hij zich tegen de nazi's had verzet. „Dat willen jullie echter niet horen, omdat het niet in jullie kraam te pas komt", zo riep de bondskanselier uit. Bij het verlaten van de zaal moest de politie hem naar zijn auto brengen, te midden van de demonstranten, die het Horst Wessel-lied zongen. CALCUTTA, (AP) Indiërs en Paki stanis strijden gezamenlijk tegen de enor me watermassa's, die de Himalajarivie- ren over hun landen uitstorten. Tot dus verre zijn een miljoen mensen door de ramp getroffen. In de drie noord-oostelijke staten van India, West-Bengalen. Bihar en Assam, zijn 780 doden geteld. Het aantal slacht offers van de overstromingen stijgt met het uur. Ruim honderd dorpen zijn verdwenen. Tal van wegen en bruggen zijn ingestort. Duizenden hectares land, die met mais, rijst en jute waren bebouwd, zijn blank komen te staan. De te velde staande ge wassen moeten als verloren worden be schouwd. De enige veilige plaats in Dinajpur in Oost-Pakistan is de spoorbaan, waarop thans vijftigduizend mannen, vrouwen en kinderen met hun hele hebben en hou wen op betere tijden wachten. ADVERTENTIE II 2 3 stopzetten als Hanoi niet op de een of andere manier duidelijk toont dat het tot militaire de-escalatie zal overgaan. Nixon zei dat hij als president de Amerikaanse bombardementen niet zal opvoeren. In de huidige beperkte lucht aanvallen op Noord-Vietnam zag hij een troefkaart" voor de vredesonderhande lingen met de Noordvietnamezen. Nixon zei voorts nog dat de nieuwe president alleen dan een einde moet ma ken aan deze bombardementen, nu be perkt tot een vijfde van Noord-Vietnam, als hij ervan overtuigd is dat stopzetting van de bombardementen zou leiden tot minder doden bij de Amerikaanse troe pen in plaats van meer. Een week gele den heeft de democratische presidents kandidaat Hubert Humphrey verklaard dat hij, indien hij tot president gekozen wordt, de bombardementen op het noor den zal stopzetten als Hanoi bereid is de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam te respecteren. De Amerikaanse presidentskandidaat George Wallace heeft op een bijeen komst in Washington gezegd, dat hij als president een snelle beëindiging van de oorlog in Vietnam langs diplomatie ke of militaire weg zal nastreven. Hij zou het in de eerste plaats zoeken in onderhandelingen, maar als de bespre kingen in Parijs mislukken staan de Verenigde Staten voor de keus van eenzijdige terugtrekking of een militaire oplossing „omdat we niet erg lang in Vietnam zullen blijven als ik president ben geworden". Wallace zei niet te voelen voor eenzijdige terugtrekking, omdat hij die oneervol acht. Mochten de chefs van staven ech ter als hun mening te kennen geven dat Amerika geen militaire overwinning kan behalen, dan „moeten we de toestand her waarderen". Wallace zei dat hij als president de bondgenoten in Vietnam over alle te ne men stappen zou raadplegen. Overigens vond hij dat sommige landen wel meer troepen naar Vietnam hadden kunnen zen den. Een uitzondering maakte hij voor Australië. De presidentskandidaat verklaarde dat zijn onafhankelijke partij in het hele land steun krijgt omdat de Amerikanen over al over hetzelfde bezorgd zijn in de eer ste plaats de kwestie van wet en orde. De republikeinen en democraten gaan ook steeds meer zijn (Wallace's) taal spre ken, aldus de kandidaat. MOSKOU, (AP) Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de Londense zakenman Ni- kolaj Sharegin de vorige maand tijdens een reis naar de Sovjet-Unie is gearres teerd. Een woordvoerder van het ministerie deelde mee dat Sharegin in de Sovjet- Unie is geboren en dat zijn werkelijke naam Nikolaj Alekandrovitsj Boedeolak is. De zegsman beweerde dat Boedoelak „zich aan een misdrijf had schuldig ge maakt" toen hij in 1947 bij het rode leger dienst deed in Hongarije. HAVANA. (AP) Cuba zal vijf bij zondere postzegels uitgeven ter herdenking van de eersje sterfdag van de commu nistische revolutionair Ernesto Che Gue vara. Dinsdag 8 oktober vierde Cuba de „dag van de heldhaftige guerrilla". Elke zegel zal voorzien zijn van een gezegde van Guevara, die in 1965 de re gering van Fidel Castro verliet om een front in Bolivia te openen. Hij werd daar op 8 oktober 1967 door soldaten om het leven gebracht na in een gevecht gevan gen genomen te zijn. MEXICO CITY. (AP). De Mexicaan se studenten die beloofd hebben een her haling van het massale bloedvergieten van woensdag te zullen voorkomen heb ben onthuld dat zij plannen hebben voor een „niet gewelddadige verrassing" voor de opening van de Olympische Spelen. Studenten van de nationale stakings- raad weigerden bijzonderheden over de aard van de verrassing bekend te ma ken, maar er zijn aanwijzingen dat de studenten zich niet willen houden aan de beloften die de stakingsraad heeft ge daan om vergaderingen en massabetogin gen te beperken tot de universiteitter reinen. (Van onze correspondent) PARIJS. De beroemde Engelse filo soof Bertrand Russell heeft, samen met zijn niet minder vermaarde collega Jean- Paul Sartre, gisteren een oproep gelan ceerd om de Olympische Spelen in Mexi co te saboteren. In een communiqué dat de beide filo sofen, die al eerder samen het initiatief namen voor de oprichting van het Zweed se tribunaal dat de Amerikaanse oorlogs voering in Vietnam moest berechten, wordt een oproep tot sabotage gerecht vaardigd als protest tegen het geweld dat de Mexicaanse autoriteiten tegen de studenten hadden gebruikt. KINSJASA (AFP-Reuter) De mili taire rechtbank in de Kongolese hoofd stad Kinsjasa heeft vrijdag de 39-jarige Pierre Moelele, een van de leiders van de opstand in Kongo in de jaren 1963- 1964, ter dood veroordeeld. De jury kwam na twee uur beraad tot het vonnis. Moelele heeft direct na het uitspreken bij het staatshoofd, president Josef Moboetoe, een gratieverzoek ingediend. Moelele keerde tien dagen geleden te rug naar Kongo uit het naburige Kongo- Brazzaville. Hij meende dat de amnestie, die dit jaar augustus was afgekondigd, ook op hem van toepassing was. Presi dent Moboetoe liet hem echter arreste ren met de verklaring dat de amnestie slechts gold voor politieke gevangenen en niet voor oorlogsmisdadigers. ATHENE (AP) De 53-jarige Griekse kapitein Loundras is tot een gevangenis straf van achttien maanden veroordeeld wegens het in bezit hebben van een revolver. In een khst in zijn woning was een revolver met enige patronen «aangetrof fen. Hij zei dat hij het wapen daar al zestien jaar geleden bij zijn pensionering uit de dienst had opgeborgen en er sinds dien nooit meer aan had gedacht. De openbare aanklager had een half jaar gevangenisstraf geëist, maar de krijgsraad, bestaande uit een raadsheer van het hooggerechtshof en vier leger officieren. gaf hem anderhalf jaar. In de loop van het proces werd Loun dras een oorlogsheld genoemd. Zijn echt genote is de uitgeefster Helen Vlachou. Cameron Woltell, een Westindische student, heeft zichzelf gisteren vastgeketend aan Atlantic House, een regeringsgebouw in Holborn, Londen. Hij deed dit uit protest tegen „racisme bij tewerkstelling" in Engeland. De foto toont hoe een politieagent met een ijzerzaag de kettingen kwam doorzagen. Slecht groeten? Naar front! Twee Ame rikanen uit een niet aan de frontlinie liggend kamp zijn naar het front ge stuurd omdat zij hebben nagelaten hun officieren naar behoren te groeten. Ge- neraal-majoor Charles P. Stone, de commandant van de vierde Amerikaan se infanteriedivisie heeft bevestigd dat dit gebruik bij zijn divisie bestaat. ADVERTENTIE In de advertentie Rectificatie geplaatst in Haarlems Dagblad van zaterdag 5 oktober 1968, moet als laatste regel worden gelezen KOPENHAGEN. (Reuter) Het Deen se parlement krijgt deze maand een wets ontwerp voorgelegd dat polygame huwe lijken. huwelijken tussen broers en zus ters en tussen mensen van hetzelfde ge slacht mogelijk zou maken. Het is afkomstig van de uiterst-linkse socialistische volkspartij, die slechts elf vertegenwoordigers in het 179 zetels tel lende parlement heeft en geen deel uit maakt van de regeringscoalitie. Volgens politieke deskundigen maakt het geen enkele kans. In het wetsontwerp wordt voorgesteld het huwelijk in de algemeen aanvaarde vorm af te schaffen en er een huwelijks- achtige staat" van te maken. Een paar dat niet noodzakelijk uit een man en een vrouw moet bestaan zou al bij de burgerlijke stand als gehuwd kunnen worden ingeschreven (met alle juridische consequenties van dien in geval van scheiding) op verzoek van slechts een der partijen, mits ze drie jaar hebben samen geleefd. Het wetsontwerp maakt onderscheid tussen drie soorten huwelijken: een „nor maal" huwelijk dat aan de burgerlijke stand wordt opgegeven en desgewenst door de kerk kan worden ingezegend, een huwelijk op verzoek van een der par tijen, en een huwelijk tussen leden van een „uitgebreid gezin" wat erkenning van polygamie zou inhouden. Met „uitgebreid gezin" worden bedoeld meer dan twee mensen die in hetzelfde huis samenleven. NEW YORK (Reuter/AFP). Frank- rijks minister van Buitenlandse Zaken, Michel Debré, heeft in de algemene ver gadering van de V.N. aangedrongen op terugtrekking van de troepen van de Warschau-pact-landen uit Tsjecho-Slo- wakije. Hij achtte die terugtrekking een noodzakelijke voorwaarde voor een ont spanning in de verhouding tussen oost en west. 1 Graaf de Bendern. De uit Engeland af komstige graaf Arnold Maurice de Bendern. beschouwd als één van de rijkste mannen ter wereld, is in de ou derdom van 89 jaar in de Franse stad Biarritz overleden. Uit partij gezet. In verband met de stu dentenrellen in maart zijn circa twee honderd leden van de Poolse commu nistische partij, afdeling Warschau, uit de partij gezet en hebben nog vijf tig leden besloten te emigreren. Treinongeluk. Bij een treinongeluk in Roemenië zijn maandag 22 personen om het leven gekomen en werden vele anderen gewond, zo heeft het officiële Roemeense persbureau Agerpres mee gedeeld. Man met nieuw hart overleden. De 46 jaar oude Floyd Pratt, een bouwvak arbeider die onlangs te Dallas een nieuw hart heeft gekregen is maandag avond overleden. Nog geen 24 uur te voren had Pratt het eerste vaste voed sel sinds zijn operatie gegeten. Politieman en nachtwaker vermoord. Een politiesergeant en een nachtwa ker zijn voor zonsopgang neergescho ten toen zij naspeuringen deden in een scheepsloods bij Bobbin Head in de buitenwijken van Sydney, nadat een roof was gepleegd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3