Tweede Oxystaalfabriek van Hoogovens in gebruik gesteld Aantal diepgaande schepen in IJmuider sluizen verdubbeld ïwE* Omdat kinderen ook buiten blijven spelen als het regent. Examens 'k INVESTERING VAN 150,- MILJOEN Voor afzuigen gassen speciale installatie fa Grootste schip vergt speciale maatregelen smIThs **r - - p -"•* - GESTOOFDE SCHOL DINSDAG 8 OKTOBER 1968 7 Groter en snller D rie hallen Melania - w Daarom, daarom, daarom: Davitamon iö, Elke dag. Allemaal. Drie jaar voor doden van medeminnaar Seinraam Duwvaart Sluisdeuren Carel heeft een nieuwe cocktail ornaekt. Trigito's! Diverse snacks van Smiths. Apart, pittig ja anders! ter kennismaking van i^&voor 1.25 XSVVW-^Xs^VX X WA V--" (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Op het terrein van Hoogovens is de tweede Oxystaalfabriek in bedrijf gesteld. Na een bouwtijd van twee jaar welke deze investering van tegen de 150 miljoen gulden vergde kon de tot de grootste staalfabrieken ter wereld behorende OSF II overgaan tot de produktie van de eerste lading Oxy- staal. De start was uitstekend, want maandagmiddag reeds werd de achttiende lading afgeleverd en deze was perfect. Gewerkt wordt op dit ogenblik met twee converters, welke elk een nuttige inhoud hebben van 250 ton. Steeds is één con verter in bedrijf en wordt de ander gereed gebracht voor ingebruikneming. Het hoofdgebouw is 270 meter lang, 115 meter breed en 80 meter hoog. Daarin wordt nog plaats geboden voor een eventuele uitbreiding tot wellicht vijf converters met een inhoud tot 300 ton. Luchtverontreiniging wordt onder meer voorkomen door een gasreinigingsinstallatie, welke volkomen voldoet aan de strengste eisen op dit gebied en vele miljoenen guldens vergde. Het grondoppervlak van de Oxystaal fabriek II met bijbehorend terrein om vat tien hectare. In de fabriek werken ongeveer 250 personeelsleden. Zij zor gen voor de noodzakelijke aanvulling op de produktie van de OSF I, waar met 100 tons converters (vaten) wordt ge werkt. In deze converters wordt het staal bereid met behulp van zuivere zuurstof, welke in het vloeibare roodgloeiende staal wordt geblazen. Deze methode geeft dan ook de naam aan het proces van deze staalbereiding: Oxystaalpro- cédé. Toen bleek, dat de produktie van OSF I te klein was, werd in 1961 een aanloop genomen tot de tweede Oxystaalfabriek. Het duurde vier jaar, tot 10 november 1965, voordat de beslissing viel tot de bouw van de OSF II als onderdeel van het 4 miljoen ton staal plan. De nieuwe fabriek heeft converters van 250 ton in houd gekregen, met de mogelijkheid tot vergroting tot 300 ton. Ook deze vaten behoren tot de grootste, welke in de we reld v oorkomen. Zij hebben een hoogte van ruim 10V4 meter en een diameter van 8,20 meter. Kolossale vaten dus, die afgezien van een vaste binnenbemetse- ling nog een vuurvaste slijtlaag hebben van ongeveer 375 ton. Voor reparatie van deze slijtlaag is een transportabele lift aanwezig, die personen en stenen in de converter kan aan- en afvoeren. In ongeveer drie kwartier wordt 250 ton staal vervaardigd. Dat is 2'/> maal zoveel als in de OSF I. Gedurende deze tijd wordt ook een monsteronderzoek ge houden. Het genomen monster gaat per buizenpost naar het staallaboratorium voor onderzoek. In een totaaltijd van drie tot vier minuten wordt de samenstelling van het monster per telex bekend ge maakt. Een ander verschil met de eerste OSF is, dat het vloeibare ruwijzer niet meer binnen de fabriek wordt overgeschonken vanuit de rijdende mengers, maar buiten in zogenoemde ruwijzerputten. Dit ver snelt het werk. In het hoofdgebouw is een nieuw Ame rikaans ventilatiesysteem verwerkt, dat berust op de natuurlijke trek. Schuin op lopende daken bevorderen de ventilatie, welke kan worden geregeld door inlaat- jaloezieën in de zijwanden en door ven- tilatiekleppen, die aansluiten op ventila- tieschachten op het dak. De aanvoer van ruwijzer en schrot ge schiedt langs verschillende wegen, zodat wachten op elkaar niet meer kan plaats hebben. De blokvormen worden ook niet meer in de fabriek opgeslagen doch in een magazijn op enige afstand van de fabriek. De blokken in OSF II kunnen een maximumgewicht krijgen tot 40 ton elk. Deze zijn nodig omdat de Warmbandwal serij II zwaardere rollen gaat maken. Door dit alles zijn ook zwaardere kranen nodig. De nieuwe laadkraan heeft een hefvermogen van 400 ton (tegen 140 ton in de eerste fabriek). De Oxystaalfabriek II is te verdelen in verscheidene hallen. Allereerst de con- verterhal, waarin in eerste instantie twee converters zijn gebouwd. Terwijl er een in bedrijf is, kan bij de ander de slijt laag van de bemetseling worden ver vangen. Bij de komst van een derde con verter kunnen er dan twee tegelijk pro- ADVFJi'l ENTIB GOUDEN ARMBANDEN Moderne modellen. Strak en breed. Prachtig bewerkt goud, leuke fantasie modellen met aparte schakelmotieven. Prijzen variëren van f 90.- tot f 600.- VCTTHOUWEN! HfTHU» MCT HIT CAWUjOH GR. HOUTSTR. 49 TEL 20049 HAARLEM duceren zoals nu in de OSF I gebeurt. Wanneer men met drié converters tege lijk wil gaan produceren, zal men de beschikking moeten hebben over vier of vijf van deze vaten. Is nu d e produktie geraamd op 2Vi miljoen ton Oxystaal per jaar; bij het gebruik van drie con verters tegelijk wordt dat zes miljoen ton Oxystaal per jaar. In de laadhal wordt ruwijzer ingezet door de laadkraan- en schrot door de schrotlaadmachine. Schrot maakt onge veer 25 percent uit van iedere lading. Het wordt in de schrothal aangevoerd per spoor. Hier laadt een kraan met een elektromagneet het over vanuit de bakwagens in de bakken van de laadma- chine. Vervolgens is er de giethal, waar het De middensluis van IJmuiden krijgt nieuwe sluisdeuren. Oxystaal wordt gegoten in blokvormen, die op gietwagens gereed staan. Er is plaats voor drie giethallen in het grote gebouw en wel één giethal per bla zende (producerende) converter. Voorlo pig zal met één giethal worden volstaan. Zeer bepaald mag de aandacht tot slot worden gevestigd op de gasreinigingsin stallatie welke is aangebracht om lucht verontreiniging te voorkomen en waar in enige miljoenen guldens zijn geïnves teerd. De gassen, die uit de converter komen, worden via een afgasketel over gebracht naar de gasreinigingsinstalla tie. Het reinigen van het gas geschiedt door middel van een zogenoemde „natte wassing" met venturi-wassers, gevolgd door cyclonen, waarin het water met het daarin opgevangen stof wordt afgeschei den. Per converter is hiervoor een ventilator nodig van 3000 pk. Daarmede wordt dus ook de zo vaak boven de OSF I geziene rode wolk bij de OSF II voorkomen. Deze rode kleur wordt veroorzaakt door zeer fijne, mi croscopisch kleine, deeltjes ijzeroxyde, roest dus! r.:,W (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Aan het eind van deze week verwacht IJmuiden de Israëlische tanker, Har Abir, op doorreis naar Am sterdam. Het schip heeft aangekondigd de voor het Noordzeekanaal toegestane ma ximum diepgang van 45 voet te hebben. Een belangrijk grotere inspanning van loodsen en sluispersoneel zal vermoedelijk op 3 november gevergd worden als de mamoettanker Melania door de noorder- sluis van IJmuiden komt, voor een drie daagse proeftocht op de Noordzee. In de eerste acht maanden van dit jaar is het aantal diepgaande schepen dat door de grootste sluis van IJmuiden is geschut vergeleken, bij de overeenkomstige peri ode van 1967, verdubbeld. Het zal op zondag 3 november ideaal weer moeten zijn, wil de eerste reis van het grootste schip dat ooit op het Noord zeekanaal heeft gevaren doorgaan. Reeds bij windkracht vier zal de vaart van Am sterdam naar IJmuiden en zee moeten worden uitgesteld. De Melania, gebouwd bij de NDSM in Amsterdam, heeft een lengte van 325 me ter, een breedte van 47.2 meter en een draagvermogen van circa 210.000 ton. Dit betekent dat de Noordersluis deze reus maar net kan hebben, na verwijdering van de zich daar bevindende drijframen. Er worden voor deze krachttoer nog enkele andere maatregelen genomen. De noordersluis zal gedurende negen uren net toegankelijk zijn voor andere schepti. Deze andere schepen voor zover niet langer dan 200 meter en niet breder dan 24 meter, bij een maximale diepgang van negen meter in zout water zullen door de middensluis of de kleine sluis geschut worden. Gedurende de vaart van de Me lania op het Noordzeeknaal zal zoveel mogelijk radio-stilte in acht worden ge- 'S; ADVERTENTIE Davitamon 10, het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en "j vitamine-reserve. Twee duwboten en twee bakken bij het IJmindense Forteiland tijdens het laden van zand. MAASTRICHT. De rechtbank in Maastricht heeft maandag een 44-jarige Poolse fabrieksarbeider uit Eijsden ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij had de minnaar van zijn vrouw dood geschoten. Het slachtoffer, eveneens een Pool. was de kostganger van het gezin geweest. Hij was zich steeds meer met het huishouden en de vrouw gaan be moeien en had het zo ver gebracht dat de echtgenoot na een echtscheidingspro cedure op straat was komen te staan. nomen. Rijkshavenmeester Hindriks denkt niet, dat de overige scheepvaart op het kanaal gestremd zal moeten worden. Adjunct rijkshavenmeester Spaander, zal, vooral in verband met de doorvaart onder de Hembrug, aan boord van de Melania zijn. Gezagvoerder voor deze eerste reis van de Melania is NDSM- kapitein De Vries, die geadviseerd zal worden door 'n loods. Alle te nemen maat regelen geschieden in overleg met het Loodswezen. De informatie aan binnen- en uitvaren de schepen zal zeer binnenkort opnieuw worden verbeterd door de ingebruikstel ling van het nieuwe seinraam op het Se- mafoorduin in IJmuiden. Dit seinraam wordt bediend vanuit de toren van het havenkantoor tussen de noordersluis en midensluis. Loods en gezagvoerder worden op deze wijze snel geïnformeerd over de sluis waardoor zij zullen komen, de vaart in het Noorderbuitenkanaal en het Zuider- buitenkanaal, de vaart naar en uit de Buitenhaven van Hoogovens, vissersvaar tuigen en andere kleine vaartuigen. Gebruik van het nieuwe seinraam dat in overleg met het Loodswezen tot stand komt betekent onder meer dat in de praktijk de sluisdeuren zo kort mo gelijk open zullen zijn, waardoor de ver- zilting van het Noordzeekanaalwater niet groter wordt dan strikt noodzakelijk is. Sedert kort is er duwvaart door de IJ- muider sluizen. Een viertal duwboten du wen met zand afgeladen bakken van het IJmuidense Forteiland naar Amsterdam. Deze duwvaart is vrij intensief en het is duidelijk dat het intensieve gebruik van de sluizen voor de doorvaart de ver- zilting van het kanaalwater bevordert. Ge hoopt wordt daarom, dat zo spoedig mo gelijk een einde komt aan dit vervoer via de sluizen. Zoals bekend, is achter de kleine sluis de drijvende zandontziltingsfabriek Aqui- la gestationeerd. Het is de bedoeling, dat alle voor Amsterdam bestemd zand van het Fort-eiland via een buis naar de Aqui- la wordt gedrukt. De buis is reeds ge- ruimen tijd gereed. De zandontziltingsin- stallatie draait echter nog niet. Allerlei kinderziekten hebben dit tot dusver ver hinderd. De nieuwe Oxystaalfabriek II, welke thans in gebruik is gesteld. Op de voorgrond enige directie keten. waaraan de afmeting van de OSF II goed is af te lezen. Het eigenaardig gevormde dak van de 80 meter hoge fabriek kreeg deze constructie in verband met de ventilatie. Geheel links aan de fa briek ziet men de gasreinigings installatie. Na het ongeval met de Amon, die door het uitvallen van de motor de buitendeur aan de zeezijde van de Noordersluis ram de, is met man en macht gewerkt aan de vervanging van de zwaar beschadigde sluisdeur. Dit is inmiddels geschied. Momenteel worden ook de deuren van de middensluis vernieuwd, waarmee uiter aard wegens de toenemende scheepvaart grote haast wordt gemaakt. Een vergelijking met de eerste acht maanden van vorig jaar laat zien dat AMSTERDAM Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde R. H. Wiggers en J. I. M. Braam, Haarlem; C. A. G. J. Bonarius, Bloemendaal; T. W. Bos, Santpoort; E. T. Hoekstra, Halfweg; T. Hose. Zandvobrt; P. M. J. R. de Swart, Beverwijk; E. M.Boon, Driehuis-Velsen. Geslaagd voor het propedeutisch exa men economie: E. J. Bouman, Th. W. Du- na en P. J. Raadsveld, Haarlem; P. A. Castien, Zandvoort. Voor Madagascar. Voor de uitbrei ding van een heropvóedingscentrum voor meisjes te Ambohidratrimo, op het eiland Madagascar, heeft Neder land in het kader van het programma tot medefinanciering van particuliere projecten ruim 100.000 gulden geschik- baar gesteld. ADVERTENTIE In vuurvaste schotel boter of margarine smelten. Snij 2 wortels, 1 prei, bosje selderij en 1 ui klein, en leg deze op 4 schoon gemaakte, gezouten en gepeperde schollen. Enkele druppels citroen over de vis. Kopje water toevoegen. Schotel afdekken en ca. 25 minuten in de oven stoven. Met vocht van de schol, koffiemelk en maizena een saus binden. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. 19 dit jaar van januari tot en met augustus ongeveer duizend schepen meer geschut zijn dan in de eerste acht maanden van 1967. Met de werkzaamheden aan de zuid zijde van de IJmuidense sector van het Noordzeekanaal, ter verbreding en ver dieping van het vaarwater, is men nog druk doende en het zal nog wel enige tijd duren alvorens de noordzijde onderhanden wordt genomen door Rijkswaterstaat. ADVEH'l ENTIE Carel Albers van het Cocktail Trio

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7