VRIJE OEFENING OP MEXICAANSE HOEDENDANS TURNKAMPIOENE VERA CASLAVSKA Na Russische inval als onderduikster werkzaam bij het lossen van kolen Van Dorp vlaggedrager Middelink houdt ziektebeeld van Pijnen angstig in de gaten Gaston Roelants vol ontzag voor de atleten uit Kenia wam REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN mm KAMPERMAN Zatopek misschien vlaggedrager UEFA-team gelijk tegen de Zweden TC van de atletiekfederatie wil wijzigingen Steylen op groene streep 16 B0NTG0LLEGTIE 1968-1969 WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 Wij introduceren u onze waaronder VERRASSEND JONGE MODELLEN in ieder genre tegen zeer aantrekkelijke prijzen KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" Onmiddellijke verlichting van j MEXICO Fred van Dorp, aan voerder van de waterpoloploeg, is door chef de mission Dokkum aangewezen als vlaggedrager voor Nederland t ij- dens de openingsceremonie van de Spelen op zaterdag. Van Dorp wordt zondag dertig jaar. Hij heeft 147 interlandwedstrijden ge speeld en o.a. deelgenomen aan de spelen van 1960 in Rome en van 1964 in Tokio. Nederland zal bij het défilé worden vertegenwoordigd door ongeveer 130 atleten en officials. Een gedeelte van de roeiploeg ontbreekt, omdat de roei- wedstrijden reeds zondagmorgen om negen uur beginnen op de baan van Xochimilco. De zeilers zullen waar schijnlijk wel aanwezig zijn. Zij ko men daarvoor over uit Acapulco. ADVERTENTIE Ruime parkeergelegenheid Uonr specialisten Wagenweg 11. Haarlem, tel. 12a: Lid Stichting Bontwaarborg MEXICO STAD. Het nieuws dat het Tsjechische sportidool Emil Zatopek en zijn vrouw Dana waren aangekomen, is als een lopend vuurtje door het Olympi sche dorp gegaan. Sinds vrijdagmorgen wordt Zatopek, die in 1948 in Londen Olympisch goud op de tien kilometer won en vier jaar later in Helsinki goud op de vijftien kilometer en de marathon ver overde, voortdurend belaagd door hand tekeningenjagers en journlisten. Vraag: „Er is veel gespeculeerd of u uw land uit mocht reizen". Antwoord: „Ik weet het. Dat kwam om dat ik niet voor de jaarbeurs naar Hel sinki gegaan ben. Maar dat had niets met een verbod te maken. U weet hoe ik nu door de vijf landen, die' ons land bezet hebben, aangeschreven sta. Daarom heeft de regering gezegd: Emil, blijf hier, an ders zal dat ons schaden". Vraag: „Draagt u de vlag". Antwoord: „Dat weet ik nog niet. Dat sportlieden, die het de laatste weken zal de ploegleiding hier beslissen. Ik hoop dat ik door mijn aanwezigheid onze sportlieden, die het de laatste weken zo moeilijk hebben gehad, helpen kan. Ik was steeds een vriend van de Russen. En ik heb onze jeugdorganisaties steeds die vriendschap voorgehouden. Maar de Russen hebben zelf alles kapot gemaakt. Nu geloven de jongeren mij niet meer, hetgeen ik hen van vroeger vertel". STOCKHOLM Het Nederlandse I UEFA-team heeft gisteren in Stockholm gelijkgespeeld (1-1) tegen het Zweedse voetbalelftal uit dezelfde leeftijdsklasse. Beide doelpunten werden in de tweede helft gemaakt. Zweden nam in de 56ste minuut een voorsprong door een doelpunt van Ljung- berg. Tien minuten later bracht Van der Val] de stand op 1-1. Er waren 163 toe schouwers. MEXICO De technische commissie van de internationale atletiekfederatie (IAAF) heeft in Mexico een aantal re glementswijzigingen opgesteld. De voor stellen zullen tijdens de donderdag en vrijdag te houden vergadering van de IAAF nog moeten worden goedgekeurd. De volgende veranderingen worden door de technische commissie voorge steld: 1. Estafetterecords kunnen alleen geves tigd worden door ploegen waarvan alle lopers dezelfde nationaliteit hebben. Het wereldrecord 4 x 100 meter (38.6) van de universiteitsploeg van Zuid- Califomië, waarin een Jamaicaan mee liep, valt hier echter buiten. 2. Bij de vijf- en de tienkamp zal de wind snelheid niet meer worden opgeme ten. Een wereldrecord waarbij bij voorbeeld de 100 meter met een te sterke rugwind is gelopen, zal toch worden erkend. 3. Bij de loopnummers moet de finish draad in de toekomst met de schou ders of de borst worden doorbroken. 4. Schoenen met meer dan zes spikes zul len niet worden toegestaan. Een com missie zal proeven nemen met schoe nen en haar bevindingen over een of twee jaar aan de technische commis sie bekend maken. De zolen mogen 20 in plaats van 13 millimeter dik zijn. 5. Bij de spring- en werpnummers zullen in de finale aan de laatste drie po gingen nog maar acht atleten mogen deelnemen. 6. Bij het discuswerpen en kogelslinge ren zal de hoek van 60 tot 45 graden worden teruggebracht. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Kleine blonde Vera Caslavska showt nu eens niet in bij- oorbeeld een fantasierijke en ongeëvenaarde vrije oefening maar ze w o r d t geshowd. Dat is de gewoonte geworden, in Olympisch Mexico- aankomende ploegen beginnen met een persconferentie waarbij een wereldbekend persoon vragen mogen worden gesteld. Daar zit ze dan, de kleine Vera, omgeven door tolken en een horde dringende mannen vóór haar. Ze vindt het wel leuk, lijkt het. Bovendien: ze is verrassend open hartig, als de te verwachten vragen over Rusland en Tsjecho-Slowakije worden gesteld. Die vragen komen, natuurlijk. Caslavska na het goud van Tokio nog altijd aan de wereldtop zegt: ,.Ik denk dat ik lichamelijk goed in conditie ben. Maar men moet ook andere factoren in aanmerking nemen. De psychologische effecten van de Russische bezetting zijn moei lijk te verwerken. Ik was erg overstuur. Ik kan ook moeilijk vertellen wat het allemaal betekende voor mijn mentale gesteldheid". MEXICO. Aad Steylen keerde dinsdagmorgen geheel tegen zijn ge woonte per bus terug in het Olympisch dorp. De Nederlandse recordhouder op alle lange loopnummers van twintig kilometer tot en met de marathon, verlaat elke morgen om half zes het Olympisch dorp om zijn dagelijkse training van ruim twintig kilometer te doen. Maandag had Steylen van de Belgische marathon-loper Maurice Pei- ren een tip gekregen voor een prachtig parkoers van twintig kilometer: „Je moet de groene streep volgen, die voor het Olympisch dorp langs loopt. Het is het parkoers voor de snel wandelaars op de twintig kilometer", aldus Peiren. Dinsdag in alle vroegte, toen het razende Mexicaanse verkeer langzaam op gang kwam, volgde Steylen de groene streep: „Ik zat lekker in mijn tempo en het was inderdaad een prach tig parkoers. Omdat na bijna een uur in de verte 't Olympisch stadion opdoemde, leek alles in orde. Maar bij het sta dion bleef de streep doorlopen. Kom dacht ik, laten we die lus er nog maar bij pakken. Maar wat er ook gebeurde er kwam geen eind aan de streep. Toen ik uiteindelijk na bijna twee uur aan de kant van de stad bij het Olym pisch zwembad uitkwam ben ik maar gestopt. Daar heb ik lekker naar het zwemmen zitten kijken en met de bus teruggegaan". In het dorp hoorde Aad van zijn Bel gische vrienden dat de Mexicaanse or ganisatoren voor het aangeven van de parkoersen zowel op de 20 en 50 kilo meter snelwandelen als voor de mara thon groene verf gebruikt hebben Vera Caslavska en de rest van de Tsjechische turnploeg keken na de Russische inval aan tegen een „gat van veertien dagen" in de zeer nauwkeurig geplande training. Vera raakte nog ver der achter, doordat ze een zware ver koudheid te verwerken kreeg. Een ver koudheid, die ze opliep bij het kolen laden en lossen. „Jawel, dat mag u misschien vreemd in de oren klinken, maar ik moest er gens heen, toen de Russen kwamen. Ik was namelijk ook een van de onderteke naars van het „Manifest van de tweedui zend woorden". Toen de Russen de zaak in handen had den, werd ons geadviseerd een poosje on der te duiken. Dus pakte ik dat baantje bij de kolenoverslag om verborgen te blijven en tegeliik mijn conditie op peil te houden". Verder gaat ze niet zo diep in op wat met haar land gebeurde. Er komt een fel, maar eenvoudig commentaar: „Ik ben voor de vrijheid en ik ben voor het de mocratische proces, dat in mijn land gaande was. Vóór de Russen kwamen". Dus wordt er verder over turnen ge praat: „Natuurlijk zijn de Spelen pure sportwedstrijden. Atleten moeten niet verstrikt raken in de politiek", zegt ze. Omdat haar uiteraard is gevraagd naar haar gedachten omtrent het duel dat ze zal moeten leveren met de Russische Natasja Kutsjinskaja. De kansen in dat duel? „Ik ben natuur lijk niet objectief, als deelneemster", be gint Vera en laat de beantwoording van de vraag aan een Tsjechische official De kleine Vera Caslavska scoort wel licht opnieuw goud, hier in Mexico. Als dat niet gebeurt, stopt ze dan met turnen?" „Goud of geen goud", antwoordt ze glimlachend, „ik ga eerst trouwen. Mis schien wel hier, als het dan toch een gouden medaille mocht worden. Mijn aan staande man, Joseph Otlozil, is ook lid van onze Olympische ploeg". „Daarna studeer ik af, in de lichamelij ke opvoeding. Wie weet, misschien ga ik daarna nog wel weer gewoon door met turnen". Eljo Kuiler, Nederlandse deelneem ster aan het schoonspringen, tijdens haar training in actie in het Olym pisch zwemstadion. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Scherp, maar vooral ook angstig houdt wegcoach Joop Middelink het „ziektebeeld" van zijn pupil René Pijnen in de gaten. De renner uit Woens- drecht klaagt al een week over ademha lingsmoeilijkheden. Arts De Jongste: „we kunnen er weinig aan ontdekken. Bloed en hart zijn goed. Het is net of een flinke verkoudheid op doorbreken staat. We wachten nog een paar daagjes af. Mis schien kunnen we dan nog eens een foto laten maken". Dat „afwachten" zit Middelink wel wat dwars: „hoe lang nog? Ik had die foto liever vandaag. Volgende week dinsdag moeten we rijden in de ploegentijdrit. Als René niet fit is, ben ik verloren. Wie moet ik opstellen? Leen de Groot? Die komt hier niet omhoog. Zonder Pijnen ben ik geklopt". Het is buiten kijf, dat René Pijnen vol goede wil is. „Geen mentale oorzaken", zegt Middelink beslist, „maar het zou er zo langzamerhand wel eens bij kunnen komen, met die onzekerheid. Hij kan niet djep ademhalen, dat is het hem. Het doet pijn. Hij is overigens vanmorgen al weer vlijtig gaan trainen. Maar ook toen tra den die moeilijkheden op". Verdere problemen zijn er niet in het kamp van de wielrenners. Of het zou het failliet van Joop Zoetemelk, gisteren op de achtervolging, moeten zijn. De jonge baan- en wegrenner stortte compleet in na twee van de vier te rijden kilometers. Middelink: „d at is nog echt Mexico. Hier is geen herstel meer mogelijk. Het klimaat, de omstandigheden slaan kei hard toe. Joop reed de eerste kilometer in 1.09. Wat wil je dan? Je moet je hier gewoon verzetten tegen een te rap ver trek. Anders is het gebeurd. Ik zag gis teren de Westduitse ploeg aan het werk. Fantastisch. Precies zoals het moet. Ge woon snel weg, maar niet te snel. Iets ingehouden, zal ik het maar noemen. Precies op het breekpunt, tegen de drie kilometer, hadden ze de macht er twee schitterende, keiharde ronden uit te draaien. Regpltaat: een wereldtijd. Zó moet het hier"! ADVERTENTIE Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im port keukens; zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten, aanrechten, enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 96 uur. over: „Er is een groot verschil tussen onze turnsters en die van Rusland". „De Tsjechische meisjes turnen veel dynamischer. Zij hebben altijd bekend gestaan om hun originaliteit". Wat kort te voren al onderstreept is: toekijkende Mexicanen werden bij de eerste training wild van enthousiasme, toen ze ontdekten, dat Caslavska haar vrije oefening zal doen op de muziek van „El baile de los sombreros Mexica- nos", „De Mexicaanse hoedendans", een internationaal bekend werkje. Vera Caslavska begon op haar veer tiende jaar met turnen. Ze bereikte vrij snel de top, om daar nu al zo'n vijf, zes jaar te verkeren: „Ik train zes of zeven uur per dag. Hier in Mexico wordt dat vijf of zes uur". .Over het algemeen besteed ik een dag helemaal aan de vrije oefening. De vol gende dag alleen maar de basistraining en daarna op de opeenvolgende dagen de instrumenten. Om dit te kunnen doen, moet je veel van turnen houden, dat is logisch". „Daarnaast moet je, wil het aantrek kelijk blijven, om zoveel te oefenen, ook nog in één of twéé instrumenten in het bijzonder geïnteresseerd zijn. Dan kun je je daarop in het bijzonder uitleven, door het steeds moeilijker te maken". „Daarnaast is het belangrijk hoe je gebouwd bent: een goed postuur en voor al ook sterke benen. Als turnster moet je ook een goed gevoel voor discipline heb ben en een sterke wil". „Ik zou bijvoorbeeld altijd wel vrije oefeningen willen doen, dat vind ik ge weldig. De evenwichtsbalk en de brug kunnen mij gestolen worden. Maar ze horen er nu eenmaal bij. Ik moet dus de kracht hebben mezelf te dwingen om er goed op te werken". „Het belangrijkste van alles: een goede coach. Hij moet een vriend zijn, een raadsman. Ook hij moet stalen zenuwen hebben en daarop moet je ook kunnen vertrouwen". MEXICO Gaston Roelants, de af gelopen week een van de somberste figu ren in de bonte massa atleten in het Olympisch dorp, kon dinsdag weer la chen. De Belg, die acht dagen niet heeft kunnen trainen wegens een zeer pijnlijke blessure aan de achillespees, had daar dan ook weer alle reden toe. Na een goe de week rust en pijnstillende injecties deed de Belgische wereldrecordhouder op de twintig kilometer en de uurloop maan dag en dinsdag twee testlopen. Maandag kwam hij op een tweeduizend meter tot 5 minuten en 32 seconden en dinsdag no teerde hij op de baan bij het Olympi sche stadion 4 minuten 12 seconden voor een 1500 meter steeple chase. Roelants kan het nog maar zeer moeilijk verkrop pen dat hij half juli zijn wereldrecord op de 3000 meter steeple chase kwijtraakte aan de Fin Jouko Kuha en hij was voor al met het resultaat van de tweede test loop uitermate tevreden. De Belg is tijdens de Spelen een zeer druk bezet man. Zondag begint hij zijn programma met de tienduizend meter, waarna maandag de serie van de 3000 meter steeple chase volgt. Na een dag rust moet hij woensdag zeer waarschijn lijk aantreden voor de eindstrijd van de hindernisloop. Roelants besluit zijn mon sterprogramma op 20 oktober met de marathon, het nummer dat hij vorig jaar tijdens de voor-Olympische wedstrijden won in de bijzonder goede tijd van 2 uur 19 minuten en 28.2 seconden. De Belg laat zich, evenals de Austra- Liër Ron Clarke, die overigens al lange ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten 1} eoma tische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen n»ets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Heumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten, ALGESAL bij alle apoth. en drog. tijd niet meer in het dorp is gesigna leerd, omdat hij op hoogte traint, weinig hoopvol over zijn kansen uit: „Het wordt hier op de langere loopnummers een strijd tussen de atleten uit Mexico, Ethi- opë en Kenia. Zij zijn gewend aan deze hoogte en daarom is elke loper, die op zeeniveau leeft, volkomen kansloos". Vooral voor de Keniase lopers heeft Roelants bijzonder veel ontzag: „Wilson Kiprigut wint ongetwijfeld de 800 meter en Kipchoge Keino is mijn grote favo riet voor de 1500 meter en de vijf kilo- Gaston Roelants meter. Op mijn lievelingsnummer, de 3000 meter steeple chase, zie ik niemand, die Benjamin Kogo van het goud zal kun nen afhouden". Over de marathon wilde de Belg zich niet zo duidelijk uitspreken: „Op een af stand van 42 kilometer en 195 meter is van alles mogelijk. Ik heb in ieder ge val het psychologische voordeel van de overwinning van vorig jaar".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 16