Frans Bouwmeester lijkt voorbestemd voor centrale rol in Nederlands elftal Schaatsers gaan naar Davos vlak voor wereldtitelstrijd tzitinSANOVITE centrale verwarm Hockeyer Terlingen: „Blij als we kunnen beginnen" Waterpoloploeg ingedeeld bij Joegoslavië en Italië i Schaakkampioen ook in dit seizoen Rotterdam favoriet A. MERKX WITTE KRUIS 17 Tot half november in Overveen Wereld elftal tegen Brazilië Kouha naar Mexico Schenk en Verkerk rijden in Zweden Ajax en Oranje hebben problemen over 23 oktober HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS DE BRLLDIEBUUPAST KIES UW BRIL Bijl WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Gezondheid! Voedingswaarde! Uit volle tarwe, mèt de kiem. s Heerlijk met alle beleg. 2 Liverpool gelijk tegen Everton Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties Rentmeester vierde in Ronde van Griekenland lOokt. Erik geeft jarige juf drie hemelsblauwe zakdoeken, Erik krijgt zoen. met'n griffel. Hordennummer voor damer over 100 meter Twee overwinningen van Pools in Hilversum (Van onze sportredactie) ZEIST. Frans Bouwmeester weegt nu 69 kg. In juni, bij de start van een rentree, was dat nog 78 kg. Ne gen verloren kilo's lichaamsgewicht zijn de noodzakelijke tol. die de kleine Bouwmeester heeft moeten betalen om in conditie op vereist niveau te komen. Kessler heeft hem teruggehaald in de selectiegroep. Opnieuw nadat de NAC-speler voor Luxemburg nog te licht werd bevonden. „Ik vind zijn conditie nu goed", is de verklaring. Wie jisteren de trainingswedstrijd van het Nederlands elftal tegen het nationale ■imateurteam zag (4-0), kon constate ren, dat Bouwmeester niet terugge haald is om als reserve plaats te ne men, wanneer de interland tegen Bul garije (27 oktober) wordt gespeeld. De Bouw lijkt voorbestemd voor een cen trale rol in een ploeg, die zich zal voorbereiden op een verdedigend uit gangspunt. Kessler: „we zullen op het middenveld veel strijd te leveren heb ben. We hebben mensen nodig, die het spel kunnen ophouden, die een bal bij zich kunnen houden, die ook ver rassend in de diepte kunnen spelen." Bouwmeester wist dat zo te spelen zijn opdracht was in de nationale ploeg, zoals die gisteren oefende. Via Bouwmeester speelde de ploeg. De NAC-speler voetbalde als in zijn club. Heel goed. Is hij nu niet bang, dat hij opnieuw uit de selectiegroep zal moeten verdwijnen, wanneer zondag de wedstrijd tegen het op revanche be luste Feijenoord moet worden gespeeld. Net zoals hij voor de interland tegen Luxemburg door een wedstrijd tegen Ajax door de mand viel. Bouwmeester „Nee tegen Feijenoord spelen is toch heel anders dan tegen Ajax. Ajax is zelfbewuster". Vindt Bouwmeester ook niet dat hij in een interland in Sofia, waar hij ook werk als breker zal moe ten verrichten, defensief te zwak zal blijken? Is Bouwmeester niet bang, dat hij zijn rol als spelvoorbereider zal verliezen na intimidatiepogingen in de vorm van harde tackles, grove over tredingen? Bouwmeester: „nee, ik weet dat het vroeger zo geweest zou zijn. Het voetbal is veranderd, maar ik ben nu ook veranderd. Ik ben niet bang meer voor een tackle". Kessler moet aan deze Bouwmees ter veel waarde hechten gezien het feit, dat hij de NAC-man gisteren uitgebreid testte. Achter deze speler zette hij in de eerste helft Van Be veren; Suurbier, Israel, Laseroms, Van DuijvenbodeGroot en Muller, (voornamelijk defensief, waardoor La seroms de indruk maakte ausputzer te zijn). In de tweede helft verving Eykenbroek Laseroms. De Spartaan leek onzeker, omdat hij zijn plaats in gevaar weet door de aanwezig heid van Laseroms. Go Ahead-nieuwe- ling Rijnders op de plaats van Muller, omdat de Amsterdammers zich niet lekker voelde. Pahlplatz, Cruyff en Moulijn vormden de voorhoede. Ren- senbrnik viel later in voor Moulijn. Hij en Pahlvlatz in nog ernstiger mate lijken beschroomd in het gezelschap van nationale sterren en dreigen daar door voor interlandvoetbal nog niet hard genoeg te zijn. Toch heeft Kess ler hen misschien beiden nodig. De teruggekeerde Bouwmeester ook. Diens totoprognoses voor deze week zijn: Holland SportAjax 2 TelstarFortuna-Sittardia 1 FC TwenteSparta3 MW—Go Ahead 3 DWSGVAV1 PSV—ADO 3 VeendamRCH1 HVCHeracles 1 VolewijckersDen Bosch 3 Elinkwijk—SVV 1 Willem IIHaarlem 1 LimburgiaDrente 1 BaronieGooiland 1 ADVERTENTIE Zeg het met bloemen. 119 GUADALAJARA. Op 6 november speelt een wereldelftal maar zonder ster ren als Charlton of Eusebio ter gelegen heid van de tiende verjaardag van het Braziliaanse wereldkampioenschap in Rio de Janeiro tegen het nationale Bra ziliaanse team. Trainer Detmar Cramer heeft 16 spelers voor deze wedstrijd uit genodigd. Dit zestiental bestaat uit: Jas- jin (Rusland), Marcievic (Argentinië), Perfumo (Argentinië), Sjesternev (Rus land), Schulz (West-Duitsland), Marzo- lini (Argentinië), Quitano (Chili), Suecs (Hongarije), Beckenbauer (West-Duits land), Overath (West-Duitsland), Ozim (Joegoslavië), Metreveli (Rusland), Aman- cio (Spanje), Albert (Hongarije), Farkas (Hongarije) en Djajic (Joegoslavië). Als reserves staan ter beschikking: Viktor (Joegoslavë), Bocha (Uruguay), van Himst (België) en Bene (Hongarije). MEXICO STAD De Finse atleet Jou- ko Kouha, die op 7 juli in Stockholm Gas ton Roelants zijn wereldrecord op de hindernisloop ontnam, zal toch in Mexico uitkomen op zijn specialiteit. Kouha, die aanvankelijk bedankte voor de uitnodi ging van het Finse olympische comité omdat hij zijn vorm niet goed genoeg vond, is dinsdag toch van zijn standpunt terug gekomen en met het laatste deel van de Finse ploeg naar Mexico ver trokken. AMSTERDAM. Fred Anton Maier, in het winterseizoen 1967-'68 's werelds snelste schaatser op de lange afstanden, zal tijdens de wereldkampioenschappen, die op 15 en 16 februari op de kunstijs baan van Deventer worden gehouden, een tot in de puntjes voorbereide Nederlandse schaatsploeg tegenover zich vinden. In overleg met Leen Pfrommer, de nieuwe coach, laat de Nederlandse ploeg zelfs de vijflandenwedstrijd (8 en 9 februari) voor wat het is, om in het hooggelegen Davos zich kalm en rustig voor te berei den op „Deventer". Pas drie of twee da gen voor het kampioenschap (Leen Pfrommer had het zelfs over één dag) „zakt" de Nederlandse equipe dan af naar Deventer in „een wolk van zuur stof". Een getrouwe kopie dus van de voor bereidingen van de Nederlandse meisjes twee jaar geleden, die Stien Kaiser toen voor het eerst de wereldtitel opleverden. Henny Roos, lid van de technische com missie, vertelde, dat het succes van de Nederlandse dames de KNSB voor ogen heeft gestaan, toen men dit trainingspro gramma in samenwerking met de Ne derlandse rijders opstelde. De kernploeg, die bestaat uit Kees Ver kerk, Ard Schenk, Peter Nottet, Jan Bols, Karei te Winkel, Arie Eriks, Ronny Nooitgedacht, Jorrit Jorritsma, Ab Krook, Eddy Verheijen, Anne Brouwer en Wim Borgers, blijft nog tot half november op het CIOS in Overveen onder leiding van Henk Holleboom aan de conditie werken en hoopt tegen het einde van deze maand aan de ijstraining te kunnen beginnen. Afwisselend zal deze worden gehouden in Deventer en Amsterdam, met daar tussendoor een groot aantal selectiewed strijden en een trainingskamp in Hee renveen, dat van 10 tot en met 24 decem ber zal duren. Op 21 en 22 december worden daar wedstrijden gehouden met Noorse en Duitse deelnemers. Vlak voor het Nederlandse kampioenschap (11 en 12 januari) komen de heren opnieuw vier dagen bijeen in Deventer. Na de titel strijd vertrekt men naar Noorwegen voor de landenwedstrijd tegen de Noren (18 en 19 januari) en om zich voor te berei den op het Europese kampioenschap, dat op 25 en 26 januari op de „wonderhaan" van Inzeil worden gehouden. Na Inzeil blijft de ploeg dan zoveel mogelijk „in de hoogte" maar er zal onder meer ook nog een wedstrijd in Grenoble worden gereden. In Davos wordt dan de laatste hand gelegd aan de voorbereiding voor de wereldkampioenschappen. Ook de dameskernploeg, nu bestaande uit elf rijdsters (Stien Kaiser, Ellie Brom. Ans Schut, Willy Burgmeijer. Carry Geijssen. Beppie Geijssen, Rineke Dem- ming, Trijnie Rep, Marjolein Taris. Truus Dijkstra en Janny Goorman), is druk doende zich op het komende seizoen voor te bereiden. Alleen Stien Kaiser heeft last van een lichte blessure en is nog niet aan de eerste training begonnen. Enkele weken geleden is zij echter aan lichte fietsoefeningen begonnen en Henk van der Grift had goede hoop, dat alles nog op tijd in orde zal komen. Ook de damesploeg zal zo snel mogelijk aan de ADVERTENTIE AMSTERDAM —Ard Schenk en Kees Verkerk zullen begin december op uitnodiging van de Zweede schaats bond enkele demonstratiewedstrijden rijden in Zweden. Het Nederlandse duo start op 6 december in Arklstadt, 8 de cember in Stockholm, 10 december in Uppsala en 12 decemder in Gotenburg. Trainer Leen Pfrommer ziet deze trip als een welkome onderbreking van de training „Nee, de trip doorkruist mijn trainingsopzet helemaal niet. Het is wel goed voor die jongens er even uit te zijn. Bovendien, zien ze dan meteen weer wat tegenstanders" ijstraining beginnen, die zoals bekend dit jaar door Kees Broekman zal worden geleid. De oud-Europees kampioen arri veert eind deze week in Nederland. De dames werken natuurlijk vooral toe naar het wereldkampioenschap, dat op 1 en 2 februari in Grenoble wordt gehouden. Na het Nederlandse kampioenschap (11 en 12 januari) zal een uit de kernploeg geselecteerd groepje tot 29 januari in Noorwegen vertoeven. Na het wereld kampioenschap, zal de training dan wor den „teruggenomen" waarna in Maart in Inzeil recordpogingen zullen worden ge houden. Ook is er voor de dames een uitnodiging gekomen uit de Verenigde Staten om op 8 en 9 februari in Lake ,lacid aan internationale wedstrijden deel te nemen. De KNSB voelde wel iets voor deze invitatie, maar heeft nog geen be slissing genomen. (Van onze sportredactie) ZEIST De Ajax-spelers, die in de se lectie zitten voor de wedstrijd tegen Bul garije, kunnen waarschijnlijk niet mee reizen wannere de Nederlandse elftalgroep op 23 oktober naar Sofia vliegt. Ajax speelt op die woensdag 's avonds een wedstrijd voor de internationale na-com petitie bij en tegen Atletico Madrid. Ove rigens is die na-competitie nauwelijks in teressant, want wanneer de strijd in de poules is afgelopen dreigt deze competi tie stop gezet te worden. LONDEN De uitslagen van de dins dagavond gespeelde voetbalwedstrijden voor de eerste divisie van de Engelse league zijn: Burnley - West Ham United 3-1, Liverpool - Everton 1-1, Nottingham Forest - New Castle United 2-4 Queens Park Rangers - Ipswich Town 2-1. ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. BEVERWIJK Laan der Nederlanden 2, Tel. (02510) 31247 Vestigingen te Apeldoorn en Bussum MEXICO. Onder de brandende Mexi caanse zon, die hoog aan de hemel stond werkten op de hockeyvelden van het gro te sportcomplex Mixhuca achttien Ne derlandse kerels zich in het zweet des aanschijns. Meedogenloos liet coach Piet Bromberg, met de stopwatch in de hand zijn ploeg over de grasmat draven. Drie dagen achtereen, gevolgd door een rustdag, werkt de Nederlandse hockey- ploeg een consciëntieus trainingsprogram ma af van twee uur. De eerste week was dat in de morgenuren van tien tot twaalf, vorige week van twaalf tot twee en deze week in de middag van twee tot vier uur. „Ik zal blij zijn, wanneer we echt kunnen beginnen", zei Theo Terlingen, die, met Theo van Vroonhoven, voor zjjn derde Olympische hockeytoernooi staat. „Die training elke dag en dat geduren de drie wekenDoor de grote af stand van het Olympisch dorp naar Mix huca gaat er bovendien veel tijd verloren aan reizen en trekken. „En wanneer je eens een poosje vrij bent, kom je er vrij wel niet toe om bijvoorbeeld naar de stad te gaan, want als je er bent, moet je eigenlijk al weer terug", zo vertelde de bouwkundige Terlingen, die zijn grote bewondering uitsprak over wat hier aan sportcomplexen en stadions is gebouwd. Het is indrukwekkend, het een nog meer dan het andere. Piet Bromberg („ik ga geen oefenwed strijden spelen en zal mijn gezicht niet la ten zien. De concurrentie moet maar wachten op onze eerste wedstrijd") en zijn ploeg ziet, ondanks de nog niet op peil zijnde conditie, de toekomst toch niet somber tegemoet. .Oefenwedstrijden zeg gen me trouwens niets. Dat Nieuw-Zee- land met 3-2 van Australië heeft gewon nen en West-Duitsland met 3-1 van Ar gentinië, is heel normaal. Beide landen zijn sterker en daarom brengt het mij niet van de wijs. In het toernooi zelf komt het er op aan en daarin hopen wij Uit het feit, dat Arie de Keijzer na de training nog even met Van Vroonhoven en Elffers het driehoekje wilde doornemen Piet Bromberg: „Dat hebben ze nou al duizend keer gedaan.blijkt echter duidelijk de wil tot winnen. En wanneer die er is, dan is dat een zeer goed teken. Zondag komen de hockeyers direct voor een krachtproef: tegen Pa kistan. ATHENE De Belg Noel van Tighem heeft de tweede etappe van de Ronde van Griekenland gewonnen. Van Tighem, die met zijn zege voor de tweede achtereen volgende Belgische winst zorgde (maan dag won zijn landgenoot Eric Spahn), be ëindigde de 41 kilometer lange tijdrit na 57 minuten en 22 seconden. Als tweede finishte de Deen Joergensen met een ach terstand van ruim twee minuten. Van Tighem werd ook leider in de algemene rangschikking. De Nederlander Cees Rentmeester is vierde met een achter stand van 6 minuten en 32 seconden. ADVERTENTIE MEXICO STAD. Het Nederlands wa- terpoloteam is voor het Olympisch toer nooi, dat maandag begint, ingedeeld in een groep van acht landen, waarbij on der andere Joegoslavië en Italië. Voorlo pig zijn vijftien landen ingeschreven. Voor de zestiende plaats is door de FINA de ploeg van Australië voorgedragen, die reeds in Mexico is gearriveerd. Het Aus- tralisch Olympisch Comité heeft tot dus- ons te doen gelden, zonder dat wi] nu aan yerre echter gewei?erd de ploeg aa„ te medailles denken. Dat zou kolder zijn ADVERTENTIE En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en pijnen. Witte kruis spaart boven dien de maag (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM Zaterdag begint de KNSB- competitie 1968-1969. Landskampioen Rot terdam moet in de hoofdklasse de strijd opnemen tegen een groep rivalen die er alles aan zullen doen de Maasstedelijken de titel te ontnemen. Alle pogingen in deze richting ten spjjt zien wij in Rotterdam toch weer de grote favoriet. Als het eerste duel in Amsterdam tegen Watergraafsmeer met een positieve score wordt afgesloten zal dit meteen zijn bewezen. Het aloude VAS zal de eerste ontmoeting tegen het gepromoveerde BSG (Bussum) tot winst kunnen brengen. Voor de andere debutant Eindhoven lijkt in Leiden tegen Philidor weinig succes weggelegd. Een volkomen open strijd wordt het treffen Charlois (Rot terdam)Philidor (Leeuwarden). De meest interessante wedstrijd voor de schakers in Haarlem is zonder meer de klassieke derby Het OostenVHS. Beide rivalen hebben elkaar meer dan eens ont moet en nooit kon men met enige zekerheid voorspellen wie aan het langste einde zou trekken. Het pas gepromoveerde team van Het Oosten zal zich stellig met grote élan in de strijd werpen nu het voor de eerste keer in haar geschiedenis deel uitmaakt van de eerste klassers. De wedstrijd wordt gespeeld in gebouw „Dépendance", Raam- singel 30 in Haarlem. De schaakliefhebbers kunnen daar nog getuige zijn van een tweede wedstrijd want het Veiser Kijk Uit speelt haar eerste thuiswedstrijd tegen het uit de eerste klasse gedegradeerde Amers foort in hetzelfde clublokaal. Het zal de ADVERTENTIE Ha*rl«m Grot« Houtstr.iy?-TeL(Q2500>l 1640| lit-N.QK6U>}4ttU Velser schakers niet meevallen deze tegen stander iets van de winst te ontnemen te meer daar de ploeg van Amersfoort er alle zinnen op heeft gezet het kampioenschap van de tweede klasse B te veroveren. Het volledige programma voor de eerste ronde luidt: Hoofdklasse: LeidenEindhoven, Char loisLeeuwarden, VASBSG en Water graafsmeerRotterdam. Ie kl. A: Het OostenVHS, Utrecht— HSG, UnitasZutphen en SMBEsgoo. Ie kl. B: EuropoortDD, WGADSC, ASCLSG en MoerwijkRotterdam 2. 2e kl. A: ASVLeeuwarden 2, Gronin genStaunton, ASGHSC en Hardenberg —Pallas. 2e kl. B: Kijk UitAmersfoort, M. Euwe- MorphyVW. VAS 2—BSG 2 en Water graafsmeer 2Het Witte Paard. 2e kl. C: Leiden 2—HCSV, Utstud—W Steinitz, DD 2Rijswijk en Wageningen— RSC. 2e kl. D: Europoort 2Spangen, Charlois 2Lichttoren, HSV—Vlissingen en Breda— Dordrecht. De competitie van de Noordhollandse Schaakbond begint op maandag 14 oktober met de wedstrijden Schaaklust -Pat Mat HeemstedePurmerend, Saende 2 Witte Paard 3, Excelsior 2Pat Mat 4 en Heem stede 3—KSC. melden bij het IOC. De officiële termijn daarvoor is inmiddels verstreken. Over deze kwestie zal nu nader overleg plaats hebben tussen het IOC, de FINA en het Australisch Olympisch Comité. Oorspronkelijk hadden ook Roemenië en Bulgarije zich gekwalificeerd. Beide lan den hebben afgezien van deelneming, Hun plaatsen worden nu ingenomen door Grie kenland en Spanje. In elke groep wordt een halve competi tie gespeeld. De nummers een en twee gaan over naar de halve finales. De indeling van de groepen is: Groep A: Brazilië Cuba. West-Duits land, Spanje, Hongarije, Rusland, de Ver enigde Staten en mogelijk Australië. Groep B: Griekenland, Japan, Egypte, Oost-Duitsland. Mexico, Joegoslavië. Ne derland en Italië. Het Nederlandse waterpoloteam zal het Olympische toernooi op 14 oktober begin nen met een wedstrijd tegen Griekenland. 16 oktober: Nederland - Mexico; 17 okto ber Nederland - Japan; 19 oktober: Ne derland - Joegoslavië; 20 oktober Neder land - Egypte 21 oktober Nederland - Italië, 22 oktober Nederland - Oost-Duits land; 24 oktober: halve finales en wed strijden voor de bezetting van de vijfde tot zestiende plaats. 26 oktober: wedstrijd om de derde plaats en finale. MEXICO STAD De dames commis sie van de internationale atletiekfedera- tie (IAAF) heeft dinsdagavond besloten met ingang van de Europese atletiek- kampioenschappen, die in september 1969 in Athene worden gehouden, de 80 meter horden dames te vervangen door een hon derd meter horden. Tevens zal dan de hoogte van de horden worden veranderd. Op de 100 meter horden zal de hoogte van de horden 84 centimeter bedragen, acht centimeter meer dan bij de 80 me ter horden. Ook in de vijfkamp van de dames zal de 80 meter horden plaats moeten maken voor het langere num mer. Tevens aanvaardde de damescom missie van de IAAF het voorstel van de Nederlander Jo Moerman om de esta fette nummers 3x400 en 3x800 meter te vervangen door 4x400 en 4x800 meter. Met ingang van 1969 zal ook de 200 meter horden voor dames als officieel nummer worden erkend. Verder mogen veldlopen voor dames in de toekomst maximaal 5000 meter lang zijn. De da mes commissie van de IAAF heeft ver der haar Europa commissie verzocht op het programma van de Europese kam pioenschappen in Athene het nummer 1500 meter voor dames op te nemen. HILVERSUM De uitslagen van de dinsdag op de renbaan Hilversum gehouden koersen zijn Margaux-prijs: 1. Greta C (Wortel); 2. Gene raal Scotch; 3. Gravin Zeppeline Win. 6.20, pl. 2.20, 3.40. cov. 3.20. koppel 16.80. trio 111.90 Paillac-prijs (le afd.t 1. Hibma A (Koppe- jan); 2. Hovi Lady; 3. Heros. Win. 1.80. pl. 1.50, 1.50. cov 3.60, koppel 4.60 St. Juliën-prijs: 1. Gisella Hannover (J. Wage naar Jr.): 2. Good Luck S: 3 Edmund van Peterhof Win. 6.20. pl. 2.—, 2.—, 20.70. cov. 6.20. koppel 2.30. trio 908.40. Pessac-prijs: 1. Ecce van Akerendam (Stro per); 2 Gaela van Amstel: 3. Evita B. Win. 2.30, pl. 1.30. 1.50, 1.50, cov 4.— koppel 7.90 Labarde-prijs1. Caesar Julie H (Pools!: 2. Bento Kitty; 3 Aristo Scotch Win 6.60. pl. 5 -. 4.20. cov. 7.90, koppe) 80 90 Cantenac-prijs <2e afd 1. Corita H (Pools!; 1 Corita (Pools): 2. Firestone; 3 Ekstei S. Win. 17.50. pl. 4.20, 1.50. 2.70, cov. 3.30. koppel 4.70. Totalisator-omzet 193.851.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17