brandende vraag ook in Mexico mini A. BIJKERK Oud-speler van HVGB heeft beter Olympisch archief dan het NOC Raadselen de van interseksualiteit nog niet geheel opgelost MEXICO 1968 Rapport van prof. Biersteker trok ook internationaal aandacht, maar SPORTBONDEN HADDEN MEER VERWACHT HAARLEM In de herfst van 1966 werd voor het eerst in de ge schiedenis van de Nederlandse sport een medische proefploeg samen gesteld. Aanleiding tot deze unieke gebeurtenis was het vraagstuk van het hoogteverschil tussen Nederland en Mexico, een barrière waarover Roger Bannister, de man die als eerste de mijl onder de vier minuten liep, zei: „Er zullen doden vallen in Mexico". De sportwereld was in rep en roer. Was het verantwoord sportmensen naar Mexico te sturen en bloot te stellen aan prestaties op 2240 meter hoogte? Tot zelfs in de Tweede Kamer toe werden vragen gesteld aan de minister, die slechts kon antwoorden dat een aantal Nederlandse medici onder leiding van prof. Biersteker pas na een aantal proefnemingen ter plaatse gedegen uitspraken kon doen. Het Nederlandse onderzoek in Mexi co, in opdracht van het NOC en groten deels gefinancierd door de NSF, werd als het meest diepgaande en gedegen onderzoek nauwlettend gadegeslagen door sportmedici uit een groot aantal landen. Het is niet overdreven te stel len dat de resultaten van het Neder landse onderzoek doorslaggevend zijn geweest voor de geruststellende me dedelingen over de sportbeoefening op grote hoogte, niet alleen voor de Ne derlanders, maar ook voor vele andere landen die het onderzoek-Biersteker als een ook voor hen afdoend ant woord beschouwden. Waren de sportmedici in Nederland en daarbuiten enthousiast over het rapport, de sportpractici in Nederland zouden enigszins teleurgesteld worden. De sportbonden hadden meer ver wacht. Ten eerste kwam het rapport pas na een jaar na teurgkeer uit Mexico uit, een tijd waarin vele sport bonden reeds begonnen waren aan de opbouw van hun Mexico-ploegen. De aanwijzingen waren ongeveer gelijk aan de eerste bekendgemaakte resul taten: acclimatisatieperiode van drie weken, vertrekken met een optimale conditie. Strenge keuring met belas- tingproeven en een aantal hygiënische wenken, onder andere het innemen van zout- en ijzertabletten. Het rap port bevatte echter geen specifieke trainingsaanwijzingen met betrekking tot de sportbeoefening op grote hoogte. Bondsartsen en trainers konden geen daadwerkelijke steun vinden bij het rapport voor hun dagelijkse arbeid met de atleten. MAN OF VROUW? (Van onze medische medewerker) AMSTERDAM Nu de Olympische Spelen weer voor de deur staan, zal men terdege aandacht besteden aan de vraag, of de vrouwelijke deelnemers die de verschillende landen zullen vertegenwoordigen ook inderdaad echte vrouwen zón. Want het is bij vorige belangrijke internationale sportevenementen, ook bi; de Olympische Spelen, vrij regelmatig voorgekomen, dat bijvoorbeeld vrouwelijke atleten, die door haar topprestaties alle andere deelneemsters ver achter zich lieten, in feite geen echte vrouwen waren, maar hermafrodieten, die als vrouwen waren ingeschreven. Uiterlijk is deze afwijking soms nauwelijks waarneembaar, maar deze „vrouwen" vertonen toch in haar geslachtelijke lichaamsbouw en an dere somatische verschijnselen die bij verder onderzoek naar voren komen een aantal verschijnselen, die tot de intersexualiteit worden gerekend. Eén der ge volgen hiervan kan zijn, dat een dergelijke vrouw tot manlijke (kracht) prestaties in staat is. Het verschijnsel van de intersexualiteit is al sinds mensenheugenis bekend, maar de werkelijke wetenschappelijke achtergronden zijn pas de laatste 15 tot 20 jaar ontdekt, en dit probleem is ook nu nog niet geheel opgelost. Wel schijnen de principiële grondslagen thans afdoende bekend te zijn. In de vorige eeuw en ook in de eerste tientallen jaren van onze eeuw was het slechts mogelijk om beschrijvingen te geven van hermafrodieten, en deze te ver zamelen en te rangschikken in hun verschillende vormen. Men beschouwde hermafrodieten echter als zeldzame curiositeiten, voor wie weinig of niets gedaan kon worden, omdat de wetenschappelijke interpretatie van deze afwijking nog zeer onvoldoende was. Dit alles berustte mede op het technisch onvermogen om nadere gegevens te verkrijgen over de oorzaken ervan, en ook op een zekere medische terughoudendheid ten aanzien van een uitvoerig onderzoek dat eigenlijk als routine bij deze personen had moeten geschieden. Pas toen enkele syndromen" bekend werden (groepen van verschijnselen die als regel bij een bepaalde afwijking of ziekte blijken te horen) die later tot de intersexualiteit zouden worden gerekend, werd ook dit gebied meer en meer ontgonnen. In 1949, dus eigenlijk pas een kleine twintig jaar geleden, werd het raadsel van de intersexualiteit langzamerhand opgelost. De eerste ontdekking die hierbij als grondslag diende, was die van de onderzoekers Barr en Bertram. Zij vonden Prof. Biersteker tijdens het „prac ticum" van zijn onderzoekingen. Toch zijn zowel bondsartsen als trai ners het erover eens dat het rapport op zich van grote betekenis is geweest voor de ontwikkeling van de sportge neeskunde in Nederland en deze in Nederland prille wetenschap ook in ternationaal aanzien heeft gegeven. Een van de meest bekende Nederland se sportartsen voegt hieraan toe: „de betekenis van het rapport-Biersteker is vooral dat de wetenschap zich met de sport is geen bemoeien en dat het mogelijk is gebleken dat er veel geld uitgegeven kan worden om weten schappelijke arbeid ten behoeve van de sport te kunnen verrichten". Het rapport is dan ook in de vaklitteratuur over de gehele wereld verschillende keren aangehaald en als voorbeeld van goed onderzoek gesteld. Mocht het de bondsartsen en trai ners, die zich zeer voorzichtig over het rapport uitlaten om geen naijver bin nen de sportgeneeskundige gemeen schap te veroorzaken, dan niet tot di recte steun zijn geweest, dit had men eigenlijk ook niet mogen verwachten. Prof. Biersteker immers is een weten schapsman pur sang die zich volledig heeft ingezet om een antwoord te ge ven op de vraag die het NOC hem had gesteld, namelijk, „Is sportbeoefe ning op grote hoogte schadelijk of niet". Prof. Biersteker heeft daarop een duidelijk antwoord gegeven, maar als niet-sportdeskundige mocht men niet van hem verlangen voor de diverse takken van sport trainings schema's en dergelijke gericht op Mexico aan te geven. Nauwere samen werking tussen sportdeskundigen en wetenschapsmensen is echter wel ont staan na het rapport-Biersteker dat hiermee als baanbreker voor de me dische begeleiding van de sport mis schien een grotere waarde heeft ge had dan alleen het Mexico-onderzoek. Dat de trainers en bondsartsen niet direct hun aanwijzingen voor Mexico hebben kunnen vinden, is misschien jammer, maar doet aan de waarde van het onderzoek niets af. De betekenis van het rapport-Biersteker strekt zich over een langere tijd uit dan Mexico alleen. Wanneer zaterdag tijdens de ope ningsplechtigheid van de Spelen de Nederlandse ploeg de tartanbaan van het Olympische Stadion opmarcheert zullen enkele dames op het appel ontbreken. Wat is namelijk geble ken? Onmiddellijk nadat zij in Ne derland nog de Olympische uitrus ting in ontvangst hadden genomen zijn er meisjes geweest, die de schaar hebben gezet in de net boven de knie hangende defileerjapon. Er werden mini-jurken van gemaakt, soms heel erg korte. De leiding van de Neder landse ploeg heeft nu besloten de eigenaressen van deze hippe kleding uit te sluiten voor het défilé. Het ar gument is, dat de eenvormigheid in de ploeg met de heel korte en wat langere rokken verstoord zou wor den. Onder de „slachtoffers" is de at lete Mieke Sterk, die op het punt van de moderne mode in het Olympische Dorp een van de toonaangevende fi guren is. Zo verscheen zjj bij een ontvangst van de Nederlandse ver eniging in Mexico-Stad in een mede door de gewaagde kleurencombinatie oogverblindende creatie. Toen Mia Gommers van deze affai re hoorde begonnen haar ogen te schitteren. „Dat is een idee", riep ze uit. „Want ik zie er erg tegenop om bij de opening vier uur te moeten staan. Zo lang gaat het echter voor ons wel duren. Een voorproefje had den we bij het vlaghjjsen. Dat duur de al bijna twee uur en toen waren we met vier landen. Straks zjjn het er meer dan honderd. En lang staan is niet goed voor je conditie". - y.;^- x-> g v -ï. De Russische Tamara Press verdween geruisloos. het zogenoemde geslachtsdimorfisme der celkernen van zoogdieren, waarbij zij ook gebruik maakten van de juist in die tijd sterk verbeterde methodieken van het endocrinologisch onderzoek. Vrouwelijke individuen blijken in de cellen van alle weefsels een „geslachts-chromatine lichaampje" te hebben, dat bij mannelijke individuen ontbreekt. Hierbij mag nog herinnerd worden aan het feit dat vrouwen (tenminste) twee x-chromosomen en mannen slechts één x-chromosoom en één y-chromosoom in hun weefselcellen bezitten, behalve de overige 22 chromosomen die beide geslachten (in een evengroot aantal) hebben. Dit minuscule geslachts- chromatine-lichaampje kan nu op vrij gemakkelijke wijze worden aangetoond in de cellen die men verkrijgt door uitstrijkpreparaatjes te maken van het bovenste laagje van het mondslijmvliesde epitheel-cellen, die in het speeksel terecht komen, of in de celkernen der witte bloedlichaampjes, zoals bij beide celsoorten in 1954 werd ontdekt. Daarvóór had men nog gebruik moeten maken van een uiterst fijne huidbiopsie. Met behulp van de nieuwe, veel eenvoudiger speekselmethode op grote schaal, werden in drie jaar tijd evenveel gevallen van echt hermafroditisme ontdeï.t als gedurende de eerste vijftig jaar van deze eeuw, waarbij bleek dat twee tot drie LEEUWARDEN. Het is alle maal in 1948 begonnen. 1948, het jaar van de Olympische Spelen van Londen, het jaar ook van de eerste Olympiade na de Tweede Wereld oorlog, maar bovenal het jaar van mevrouw Fanny Blankers-Koen. Zij was het ook, die door haar gewel dige prestaties A. Bijkerk uit Leeu warden, de directeur van de dienst Sport en recreatie van de gemeente Leeuwarden, aanzette tot zijn hobby: de geschiedenis van de Olympische Spelen. Het archief van de heer Bijkerk van de Olympische Spelen is in zijn algemeenheid het best gedocumen teerde van Nederland. Zelfs beter dan dat van het Nederlands Olym pische Comité en de Nederlandse Sport Federatie. Het is zo, dat met name de Ne derlandse Sport Federatie buiten landers, die vragen stellen over het aandeel van Nederland in de Olym- op boekenplanken langs de wanden van de woonkamer voor een ieder, die in de Spelen is geïnteres seerd, van onschatbare waarde zijn. Het zijn voornamelijk boeken in het Engels, Frans en Duits. Hij heeft boeken over de Spelen van allerlei formaat, soorten, kleu ren en onderwerpen. „Ik heb boe ken, die betrekking hebben op de historische betekenis van de Spe len. heel ingewikkelde boeken in de vorm van getheoretiseerde verha len, natuurlijk boeken enkel vol met cijfermateriaal en boeken over de historie in haar algemeenheid." Van heel grote waarde en de zeld zaamste uit de serie van 40(1 boeken over de Spelen en waarvan hij te recht zeer opgeeft, zijn de officiële rapporten, de volledige verslagen van de Olympische Spelen van 1912 tot en met die van 1964. Rapporten, die zijn uitgegeven door de organi satiecomités van de Spelen. Naast boeken, speldjes en affiches piade naar de heer Bijkerk ver wijst. Ook schrijvers van boeken over de Spelen zowel uit eigen land als uit het buitenland klop pen zeer regelmatig bij Bijkerk aan. Hebben de Olympische Spelen van Londen en de geweldige ver richtingen daar van mevrouw Blan kers-Koen de stoot gegeven, in 1960 tijdens de Zomerspelen van Rome is de heer Bijkerk serieus met zijn liefhebberij begonnen. „Waarom de Olympische Spelen als hobby?, zo vroegen wij hem. „Ik ben zelf sport man geweest, ik heb wedstrijden gezwommen en waterpolo gespeeld bij HVGB in Haarlem en ik weet, dat de Olympische Spelen voor een sportman of sportvrouw het hoog ste is, wat hij of zij kan bereiken. Ik weet ook, wat de Spelen voor een sportman betekenen en zodoen de ben ik er aandacht aan gaan besteden. Ik interesseerde me trou wens ook al vóór 1948 voor de mo derne Olympische Spelen." De Olympische verzamelaar uit Leeuwarden is van mening, dat het niet meer mogelijk is, dat de Spe len voor de tweede keer in Neder land worden gehouden. „1972 is mijns inziens de laatste serieuze kans voor Amsterdam geweest. Het organiseren van Olympische Spelen gaat steeds meer geld kosten. Ne derland kan het financieel niet meer opbrengen. Wil ons land het toch nog eens proberen, dan is het wel noodzakelijk, dat dan allereerst alle tierelantijnen rond de Spelen achterwege gelaten worden." De trots van de verzameling van de heer Bijkerk zijn de liefst vier honderd boeken over de Olympi sche Spelen. Boeken, waarvan hij zelf de nominale waarde niet kan schatten. Wel staat het vast, dat die boeken allemaal keurig geordend heeft de heer Bijkerk ook een fraaie verzameling Olympische herinne ringsmedailles. In 1906 werden in Athene de zogenoemde tussenspelen gehouden en ook deze herinnerings medaille is te vinden in de Leeu warder verzameling evenals de prijsmedaille van een Nederlander op de Spelen van 1932 (Los Ange les). Verder heeft hij zes boeken vol met Olympische stempels, het voetje van een Olympische fakkel, die gebruikt werd op de Olympi sche Spelen van Berlijn 1936. acht aardewerken Olympische herinne ringsborden, drie ervan kocht hij voor een rijksdaalder op de Leeu warder weekmarkt, ontelbare Olympische tijdschriften, veel kran teknipsels over de Spelen, een plattegrond van het Olympisch Sta dion van Berlijn, de officiële uit gaven van het IOC in de vorm van bulletins, Olympische handdoeken, een officiële Nederlandse Olympi sche stropdas en natuurlijk ook vaantjes. Trots is hij op de drie Neder landse vaantjes uit 1956. Vaantjes die nooit zijn uitgereikt. Het ver zamelen van Olympische postzegels heeft hij er aan gegeven. Dat vond hij een te kostbare zaak. Onlangs is hij in Den Haag op bezoek geweest bij generaal Pahud de Mortanges, die hem verzocht al vast een koffer mee te nemen. De collectie Bijkerk heeft ongetwijfeld een uitbreiding ondergaan. Een flink aantal uren besteedt de heer Bijkerk wekelijks aan zijn hobby, terwijl hij continu Olympi sche lectuur leest. In zijn hobby gaat zijn grootste belangstelling uit naar het uitzoeken van mysteries in de geschiedenis van de Olympi sche Spelen. Die mysteries tot een oplossing te brengen, dat is zijn grootste belevenis. Uitmzrtonen^ duizend van de totale bevolking verschijnselen van intersexuali- FordJn Kcmerton e.a. met behulp der nieuwe methoden aan getoond dat de mens 46 chromosomen bezit, terwijl in de daaropvolgende iaren allerlei chromosomale afwijkingen van verschillende orde werden gevonden Om even terug te komen op de diagnostiek van het „geslacht" der celkernen: evenals normale vrouwen hebben ook de intersexen met twee x-chromosomen fechts m een deel der celkernen geslachts-chromatine lichaampjes (in circa 10 tot 40 percent) of andere bijzondere kenmerken van hun witte bloedlichaamvjes Het is d.us wel een zeer ingewikkeld probleem. Verder vereist de chromosomen- diagnostiek een speciaal laboratorium en vergt het onderzoek dikwijls meerdere weken. Bovendien kunnen chromosomen in hun fijnere bouw en verdeling een normaal asp'ect hebben en tegelijkertijd functioneel minderwaardig zijn Er wor den steeds weer nieuwe ontdekkingen op dit uiterst belangrijke, boeiende en tegelijk moeilijke gebied gedaan, waardoor tal van tot nu toe niet-verklaarde ziekten en afwijkingen tot klaarheid werden gebracht, en ook niet zelden hetzij voorkomen, of genezen kunnen worden. Behalve de chromatine-test staat nog een speciaal onderzoek der hormoov.uit- scheidmg in de unne ter beschikking, die in sommige gevallen mede tot de miste diagnose leidt. Bij het overwegen van alle mogelijkheden wordt in de eerste plaats gezocht naar een oorzaak die na de geboorte is blijven bestaan en die fataal zou kunnen zijn voor het leven van het kind, hetgeen tot direct ingrijpen noopt. Wanneer de aard en de oorzaak der intersexualiteit van een kind eventueel geheel zijn opgelost, en al dan niet tot een therapie kon worden overgegaan kan de vraag aan de orde zijn gekomen, of het kind als een meisje of als een jongen moet worden opgevoed. Zou dan, zoals dit zelfs nog na een aantal jaren kan blijkendeze mening noodzakelijkerwijs herzien moeten worden, dan brengt zulks ernstige praktische en psychologische gevolgen met zich mee. Het is niet. moei lijk om zich te realiseren wat het bijvoorbeeld voor een meisje, dat als zodanig tot een zekere leeftijd is opgegroeid en opgevoed, betekent om nu opeens als jonge man verder te moeten leven. Zij moet zich volkomen omschakelen in levenshouding, m kleding, misschien ook van beroep veranderen, haar vrien dinnen opgeven en zo zijn er tal van ingrijpende problemen waarvoor zij t en haar ouders) zich gesteld zien. Dat deze intersexualiteit ook grote invloed kan hebben op haar sportbeoefening ligt mede in al deze vraagstukken opgesloten

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 20