VAN DAG TOT DAG VN-rapport beschuldigt Nigeriaanse militairen Humphrey jaarlijkse top ISRAËLISCH VREDESPLAN Negen punten voor blijvende vrede bij VN ingediend Manoeuvres op grote schaal van NAVO Zonde Executies in Cuba 1 Nasserisme in Zuid-Amerika Overmorgen Apollo-ruimtereis commentaar op actuele zaken Bereid troepen tot veilige grenzen terug te trekken Moelele krijgt geen gratie Populariteit van Labour gestegen Sovjetrussische ruimtebom beproefd? WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 3 V er klaring MONTEVIDEO De staats greep in Peru, die op 3 oktober een eind heeft gemaakt aan het bewind van president Belaunde, werpt een scherp licht op de sle pende crisis van de democratie in Latijns-Amerika. Van de tien sta ten in het zuiden van het continent worden er nu vijf (Argentinië, Brazilië, Peru, Bolivië en Para guay) door militairen geregeerd. Spannend verleden Schandalen Nasserisme de Tissot PR 516 met extra schokbrekers eg amm Het kabinet-De Jong kan gerust zijn, er gebeurt tijdens deze algemene beschou wingen niet veel bijzonders. Het ant woord dat premier De Jong morgen (don derdag) aan de Kamer zal geven hoeft niet veel moeite te kosten. De politieke kopstukken hadden gisteren wel veel te vertellen maar ze praatten vooral tegen elkaar en weinig tegen het kabinet. De oppositie heeft nog het meest haar best gedaan om er een dialoog tussen kabinet en volksvertegenwoordiging van te ma ken. Zowel de heren Den Uyl als Van Mierlo kwamen met fundamentele cri- tiek, maar hun opmerkingen bleven vaak zo algemeen dat de regering er nauwe lijks op in zal gaan. Dat is begrijpelijk. Beide oppositiewoordvoerders verweten het kabinet een tekort aan visie op lange termijn. Het kabinet bestreed dat en zo wordt het debat al snel een welles-nietes- discussie. Het regeringsgezinde blok was aardig te spreken over het regeringsbeleid. Natuur lijk was er hier en daar "wel critiek over het optreden inzake Biafra, over de inkomenspolitiek van het kabinet maar de opmerkingen waren zo goed op elkaar afgestemd dat er voor de oppositie nau welijks een vinger tussen te krijgen was. Interessant werden de discussies pas toen de politici over elkaar gingen praten. De eerste die zijn politieke tegenstanders fors in de tang probeerde te nemen was de A.R.-woordvoerder Biesheuvel. Hij haalde een mooi Frans citaat aan waarin gezegd wordt dat alle politieke partijen zich een beetje minder met zichzelf en een beetje meer met de publieke zaak zouden moeten bezighouden en begon daarna uitvoerig over andere politieke partijen. Samenwerking tussen de par tijen dat was voor hem voorwaarde voor de bestuurbaarheid van het land. En zo kwam hij tot een scheiding tussen partijen die wel willen samenwerken om te regeren en partijen van wie dat niet erg duidelijk is: De P.v.d.A., D'66 en de P.P.R. Vooral D'66 moest het ontgelden: het meest onzindelijke denkpatroon is de wens dat alle andere ontploffen. De heer Biesheuvel gaf aan zijn betoog een aardige draai door te zeggen dat het weigeren van regeringsverantwoordelijk heid door de P.v.d.A. en D'66 zijn partij zou dwingen met de V.V.D. verder te re geren. Maar, zo voegde hij eraan toe, het is enghartig te veronderstellen dat ver nieuwing bij samenstelling met de V.V.D. helemaal onmogelijk zou zijn. Toch waren de opmerkingen van de heer Biesheuvel, ondanks het sarcasme waar mee hij ze overlaadde, eigenlijk een ver kapte uitnodiging om de samenwerking met de confessionele partijen open te houden. De A.R.P. wenst een open par tijformatie en wil niemand op voorhand uitsluiten van regeringsverantwoordelijk heid. De heer Toxopeus (V.V.D) maakte van zijn opmerkingen over anderen een mooi nummer: De A.R.P. wil wel met de P.P.R. praten, maar de A.R.P. praat al met de K.V.P. Hoe kunnen nu èn de heer Bies heuvel en de heer Aarden beiden vrien den van de heer Schmelzer zijn? „Ook de heer Schmelzer is toch niet van beton, hè?" Ook de P.v.d.A. spaarde hij niet (een permanente teach-in) evenmin als D'66 (het paradepaard van deze partij, de gekozen premier, is wat kreupel ge worden). Ook de C.H.U., ditmaal bij monde van drs. Tilanus, richtte het vuur op de poli tieke concurrentie: de progressieve con centratie is een hersenschim. D'66 heeft voor de politieke establishment gekozen, de P.v.d.A. isoleert zich als zij niet met de K.V.P. wil samenwerken. Een scherpe analyse kwam gisteren van drs. Aarden, fractieleider van de P.P.R., die zijn spreektijd gebruikte om de meningsverschillen in de regeringscom binatie uit te buiten. Omdat dit kabinet niet eensgezind is, zo was zijn redenering, is de heer Biesheuvel in feite de leider van dit kabinet geworden. (Ook de heer Van Mierlo was al tot die conclusie ge komen.) Biesheuvel kan leider blijven zolang de heer Toxopeus dat goed vindt, Schmelzer en Tilanus volgen wel. Aarden herinnerde aan de uitspraak van Schmel zer die vorig jaar zei dat er tijdens de rit van het kabinet best ministers ver vangen zouden kunnen worden. Hij noemde een paar ministers, die zijns in ziens intussen wel aan vervanging toe waren: Luns, Schut en Roolvink. Vandaag hebben de financiële specialis ten in de Kamer het woord. Verrassende politieke uitspraken-zijn ook in dit twee de deel van het debat nauwelijks te ver wachten. Morgen kan het spannender worden want dan zullen de fractievoor zitters eikaars opmerkingen gaan beant woorden. Maar van enige spanning ten aanzien van het kabinetsbeleid kan nau welijks sprake zijn. VWVWWWWWWWVWWWWWWWWWWVWWWVWW*#Wl#WVWWVWir»#WWVWWWWWWWWWl# lAMWMAMWUUWMMMWUUUWUUWUUUWWMIIMUUUUUUWIIWUUIAAAAAAAMl/WIMIilAAAAAAAAAAAAAAAMWUIAMWIAAAIWSAM LAGOS (AP). Nigeriaanse militai ren hebben „opzettelijk en zonder pro vocatie" acht dagen geleden in de pas ver overde Biafraanse plaats Okigwe twee medewerkers van het Rode Kruis en twee Engelse zendelingen doodgeschoten. Dit is de conclusie in een rapport van de V.N. over de moord, dat vandaag is verschenen en waarin staat dat de dode lijke schoten van drie a vijf meter af stand zijn gelost door militairen, wier commanderende officier „ofwel niet be reid of niet in staat was het incident te voorkomen". Deze officier, zo is van de zijde van het federale leger verzekerd, zal berecht worden. De Nigeriaanse regering heeft Canada toestemming gegeven om vliegtuigen te lenen aan het internationale Rode Kruis om hulpvluchten uit te voeren naar het hongerende Biafra, zo heeft de Canadese eerste minister Pierre Elliott Trudeau bekendgemaakt. Tijdens een bliksemactie in de sector Opoboazoemini hebben de Biafraanse troepen minstens driehonderd Nigeriaan se soldaten gedood, zo wordt gezegd in een militair communiqué, dinsdag gepu bliceerd in Oemoeahia, de laatste stad van enige betekenis in Biafra, die nog in handen van de Biafraanse strijdkrachten is De Biafranen, aldus het communiqué, hebben bij deze actie ook een grote hoe veelheid munitie buitgemaakt. WASHINGTON. (DPA) De demo cratische kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, Hubert Humphrey heeft zich in een rede in Washington voorstander getoond van jaarlijks terug kerende topconferenties tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. Hij noem de als een voordeel van vooraf vastgestelde regelmatige topbijeenkomsten, dat deze dan kunnen worden gevrijwaard voor de pu bliciteit en de hooggespannen verwach tingen, die anders dergelijke conferenties omgeven. Humphrey legde er de nadruk op dat zulke topbijeenkomsten pas zou den plaatsvinden na overleg met de West- europese bondgenoten. KINS J ASA. (AP) President Joseph Moboetoe heeft het verzoek om clemen tie van de voormalige Kongolese opstan delingenleider Pierre Moelele afgewezen. De voormalige rebellenleider zal met de kogel ter dood worden gebracht. Hem zijn moord, verkrachting, roof met wa pengeweld en rebellie ten laste gelegd Het vonnis is geveld door drie hoge officieren. De beklaagde mocht zich niet laten bijstaan door een advocaat. (Van onze correspondent) NEW YORK (Reuter) Israel heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties aangeboden zijn bezettingstroepen uit Arabisch ge bied terug te trekken tot aan „perma nent veilige en erkende grenzen", d'e in de plaats moeten komen van de huidige bestandsgrenzen. Dit aanbod was vervat in een uit negen punten bestaand „vredesprogram". door Israels minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, aan de algemene vergade ring voorgelegd. Eban legde er echter de nadruk op dat de vaststelling van „veilige en erkende grenzen" een onderdeel moet vormen van een geheel van maatregelen, gericht op het scheppen van een blijvende vrede. De negen punten van het vredesplan zijn:. Vestiging van dfe vrede op basis van onderhandelingen en vastlegging van de vredesvoorwaarden in een formele over eenkomst. Vaststelling van veilige en erkende grenzen. Regelingen voor de veiligheid, waar onder een verklaring van beide partijen dat zij niet tot de aanval zullen overgaan. „Open grenzen, zoals West-Europa die kent", met havenrechten voor Jordanië aan de Israëlische Middellandse zeekust. Vrije scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba. Internationale initiatieven voor de op lossing van het vluchtelingenvraagstuk. Een speciaal statuut voor de heilige plaatsen in Jeruzalem. De erkenning door Israel en de Ara bische landen van eikaars soevereiniteit Regionale samenwerking. Eban meende dat de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Riad, en hij het eens moeten worden over een gemeenschappelijke verklaring, waarin staat dat het Suezkanaal en de Golf van Akaba internationale waterwe gen zijn en als zodanig openstaan voor schepen van beide landen. Wat het vluchtelingenvraagstuk betreft, stelde Eban voor een conferentie te hou- ADVERTENTIE 1670 JOHANNES VERMEER (STILLE GENIETER) SCHILDERT ZIJN BEROEMDE STILLEVEN: "VLEK MET GLAS". Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uitzuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 den van de landen van het Midden-Oosten en vertegenwoordigers van de regerin gen van die landen die hulp aan de vluch telingen verschaffen, met het doel een vijfjarenplan op te stellen ter oplossing van dit vraagstuk. Deze conferentie zou moeten worden gehouden voor de eigenlijke vredeson derhandelingen. De oplossing van het vluchtelingenvraagstuk moet echter deel uitmaken van een reeks maatregelen, ge richt op het scheppen van een blijvende vrede en de inschakeling van de vluchte lingen in het produktieve leven. Bij de vredesbesprekingen zou men moeten stre ven naar een gemeenschappelijke aanpak van de kwestie der hulpbronnen en com municatiemiddelen, dit om te pogen de grondslagen te leggen voor een gemeen schap van soevereine staten in het Mid den-Oosten. Eban drong weer aan op rechtstreekse onderhandelingen tussen Israel en de Arabische landen. Intussen blijft Israel bereid over bepaalde belangrijke kwesties met deze landen van gedachten te wisse len via V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring. BRUSSEL. (AP) Generaal Lyman L. Lemnitzer, bevelhebber van de Atlan tische strijdkrachten, heeft de grootste manoeuvres van de NAVO in twee jaar aangekondigd. Hij verwees daarbij niet naar de Russische invasie van Tsjecho- Slowakije. De oefening. „Fallex 68" ge heten, zal van 16 tot 25 oktober, twee maanden na die invasie, worden gehou den. Behalve het opperbevel van Lemnitzer zullen ook de twee andere grote militaire commando's van de NAVO er bij betrok ken zijn: het Atlantisch commando on der de Amerikaanse admiraal Ephraim Holmes, gestationeerd in Norfolk, Virgi nia, en het commando van het Engelse Kanaal onder admiraal sir John Bush. In de bekendmaking wordt gezegd, dat er in Europa op beperkte schaal ma noeuvres die de werkelijkheid zo dicht mogelijk benaderen, zullen worden ge houden en ook vliegoperaties op kleine schaal. In Bearsden, een voorstad van Glas gow, zijn dinsdag vijf vaten whisky, waarvan de inhoud overeen kwam met die van ongeveer achttienhonderd fles sen, van een vrachtauto gevallen en leeggestroomd. Onder het toeziend oog van de poli tie moest de brandweer de kostelijke inhoud van de vaten in het riool wer ken. Er werd scherp op gelet dat om standers niet zelf hun heupfles gingen bijvullen. HAVANNA (AP) Twee Cubanen, die schuldig zijn bevonden aan brandstichting in een textielpakhuis in de provincie Ca- mague, zijn door een vuurpeloton geëxe cuteerd. De twee mannen, Heriberto Gonzalez Ramos en Ramon Amadornavarro, waren leiders van een groep, „Nationaal Bevrij dingsfront" geheten. Vier medeplichtigen zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 15 tot 30 jaar- Deze twee executies zijn de eerste, die de regering van Fidel Castro dit jaar bekendgemaakt heeft. LONDEN (AP) De Britse Labour- regering van premier Wilson is op het ogenblik populairder dan op enig ander moment sinds november 1967, zo blijkt uit een opiniepeiling, die gisteren was gepu bliceerd. De voorsprong van de Conservatieve Partij op Labour is gedaald tot 7,5 per cent (10 percent in september en 15 in augustus). Volgens de Gallup-opiniepei- ling zou op het ogenblik als volgt gestemd worden: 46,5 percent voor de Conserva tieven, 39 percent voor Labour, 10 per cent en 4,5 percent voor andere partijen. BERLIJN. (AFP). De directeur van het station voor waarneming van kunstmanen, dat in West-Berlijn is geves tigd, Harro Zimmer, heeft dinsdag mee gedeeld dat is waargenomen dat de Rus sen met hun kunstmaan „Kosmos 244", die op 2 oktober werd gelanceerd, een „ruimtebom" hebben beproefd. Aan het eind van de eerste omwente ling, op 2 oktober tegen 16.00 uur Neder landse tijd, werd een gedeelte van de kunstmaan losgelaten dat ongeveer vier ton woog. Dit deel werd versneld in de richting van Midden-Kazakstan geleid, de kunstmaan zelf verbrandde op 3 oktober in de atmosfeer. Men kon niet vaststellen of het deel een enkel- of meervoudig doel had. MUWWUyWMIMMyUIMWWWWMWUWyUUIAIWMMMIMMIl jmnnnnnnnnnnnnnnri (Van onze correspondent) In Peru heeft het leger aan de lo pende band gecomplotteerd, in 1931, 1936, 1948 en 1962 ging het er vooral om de APRA (de Amerikaanse revo lutionaire volksalliantie) te verhinde ren aan de macht te komen. De op richter van die alliantie, dr. Raul Haya de la Torre, was begonnen als een linkse revolutionair. De officieren hebben hem nog altijd niet vergeven dat hij in 1962 heeft geprobeerd een kazerne te bestormen. Inmiddels is Haya de la Torre net als Romulo Betancourt in Vene zuela al lang een energieke partij ganger van de Verenigde Staten ge worden, die hem zoveel mogelijk on dersteunen. Hij was de tegenspeler van de nu verjaagde president Fernando Belaunde Terry, hetgeen een van de redenen is geweest waarom het leger, toen Belaunde in 1963 werd gekozen, met deze politicus sympathiseerde. Belaunde woonde in zijn jeugd, sa men met zijn vader, meestal in het buitenland de langste tijd in Frank rijk en de Verenigde Staten. In een interview, dat ik eens met hem heb gehad, noemde hij zijn politieke ver leden „ongemeen spannend". Door een serie avonturen bracht hij zichzelf met grote koppen in de wereldpers. Hij werd bijvoorbeeld in 1950 door de toenmalige president, dr. Prado, naar het voor Lima liggende gevangenis eiland El Fronton gedeporteerd. Toen een van zijn vrienden met een motor boot naar het eiland kwam, zwom Be launde hem tegemoet. Hij werd ech ter niet bevrijd, omdat de vriend had moeten beloven hem alleen een be zoek te brengen. Belaunde, die eruit ziet als een ele gante bonvivant en door tal van jonge vrouwen wordt vereerd, had vooral als doel gekozen de politiek en econo misch nog onvolledig geïsoleerde India nen in te passen in de samenleving van het moderne Peru. Volgens zijn tegenstanders is hem dat in geen enkel opzicht gelukt. In ieder geval is hij echter de sterk ste drijfveer geweest voor de ontslui ting van tropische oerwoudgebieden. In het kader van de veelbesproken re gionale integratie zou een weg dwars door het oerwoud, die Argentinië, Bo livië, Peru en Paraguay dichter bij elkaar moet brengen, snelle economi sche ontwikkelingen moeten bevorde ren. Voorts is onder zijn bewind de uitvoering begonnen van een aantal projecten, waardoor in tien jaar tijds 1.3 miljoen hectaren nieuw land voor landbouw beschikbaar moet komen. Belaunde Terry kan er zich tenslotte op beroepen dat het aantal studenten onder zijn bewind is verdubbeld. An derzijds heeft hij echter (net als Frei in Chili en Gestido in Uruguay) ge tobd met het probleem dat zijn partij, de Accion Popular, niet over een meer derheid in het parlement beschikte. Terwijl de economie zich in de be ginperiode van Belaunde's ambtster mijn gunstig ontwikkelde, leidden veel te hoge staatsuitgaven en de daling van de grondstoffenprijzen in het voorjaar tot een ernstige crisis, die men juist meende voorgoed te hebben overwonnen. Tegelijkertijd werd zijn regime gecompromitteerd door een se rie schandalen met name smokkel- schandalen. In dit kader pasten ook onthullingen over een verdrag, waarmee Belaunde een eind maakte aan een tientallen jaren durend conflict met de „Inter national Petroleumcompany", een dochteronderneming van „Standard Oil of New Jersey". In het kort ko men zij erop neer dat Belaunde Terry wordt verweten dat hij de Noord- amerikaanse oliemaatschappijen te vergaande concessies heeft gedaan en het land aan hen heeft uitgeleverd. Bij deze „morele crisis" kwam het verval van de regeringspartij. Midden volgend jaar dienden volgens de grondwet nieuwe presidentsverkiezin gen te worden gehouden. Daarvoor had de „Accion Popular" haar secretaris generaal, Edgardo Seoane (die boven dien eerste vice-president van de re publiek is) kandidaat gesteld. Seoane, die wist dat dr. Haya de la Torre weer voor de APRA zou kandideren, was het niet eens met het olieverdrag en de economische politiek. Bovendien geloofde hij alleen kans op verkiezing te hebben als hij zich zou distantiëren van de impopulaire executieve. Dan zouden namelijk de linkerzijde en de christendemocraten bereid zijn hem te steunen. Het verval van de regeringspartij bereikte, vooral door deze situatie, een zodanige graad, dat de „Belaundistas" en de „Seoanistas" soms slaags raak ten om het bezit van de partijlokali teiten. Dit heeft eens geleid tot relle tjes in de straten van Lima. Óp de dag voor de staatsgreep had Belaunde Terry een geheel nieuwe re gering gevormd, waarbij hij kenne lijk ingegaan was op bepaalde ver langens van de APR, die hem name lijk in het parlement steunde bij deze verandering. Men kan dus niet zeggen dat door de partijcrisis een anarchie was ontstaan, die de officieren nood zaakte om het „machtsvacuüm" op te vullen en de orde te herstellen. De generaals, die enkele dagen eer der hun eerbied voor de grondwet had den uitgesproken, verklaarden na de coup in een manifest van hun revolu tionaire regering: „Machtige inheem se en buitenlandse economische krach ten en hun onwaardige Peruviaanse medeplichtigen oefenen onbelemmerd de politieke en economische macht uit en verhinderen.de uitvoering van ingrijpende structurele hervormingen, om zo de bestaande oneerlijke sociale en economische ordening in stand te houden". De generaals beloofden een „dynamische nationale ontwikkeling". Deze „nationaal-revolutionaire" ten dens bespeurde men ook bij het ten val brengen van president Goulart door Castelo Branco in Brazilië en bij het afzetten van Illias door Ongania in Argentinië. Verder is het interes sant dat de Peruviaanse generaals een paar dagen voor de coup hadden deel genomen aan de achtste conferentie van de Amerikaanse legers in Rio de Janeiro, waar de these opgesteld werd dat de strijdkrachten de taak hebben de nationale ontwikkeling te stimule ren. Al bekijkt men proclamaties van dit soort in democratische Amerikaan se kringen niet slechts met scepsis, maar vaak bepaald met afschuw, de „nasseristische" tendens die er vooral onder de jongere officieren heerst, valt niet weg te cijferen. Overigens heeft men bij de vele staatsgrepen in Peru (en niet alleen in dat land) de ervaring opgedaan dat de parademars een slechte begeleidings- muziek is bij de ontwikkeling van een staat. Drie Amerikaanse ruimtevaarders zullen overmorgen een ruimtereis om de aarde van elf dagen maken. Het wordt de eerste vlucht van een Apollo-ruimteschip. Van links naar rechts: Walter Schirra, Walter Cun ningham en Don Eisele. ADVERTENTIE 1ISSOI De Tissot PR 516 is een echt horloge voor de actieve man die zwemt, golft, tennist, paard-en autorijdt.Het uur werk heeft schokbrekers en iszwevend" in de kast op gehangen. Daardoor eerst echt onbreekbaar. Automatisch met datum, in staal of doublé f 198en f 200.- Zonder datum, met hand opwinding f 135.- en f 137.- Executie. Radio Havana heeft bericht dat maandagavond twee Cubanen zijn ge- executeerd, nadat zij wegens brand stichting in een pakhuis in de provin cie Camaguey ter dood waren veroor deeld. Aartsbisschop. Gouverneur Digo Nilo Coelho van de staat Pernambuco heeft de regering gevraagd aartsbis schop Dom Helder Camara in hechtenis te nemen, zo heeft het blad Correio da Manha bericht. Postzegels op de kop. Een blokje van vier postzegels uit Newfoundland, dat on dersteboven is gedrukt, heeft op een veiling in Bazel 221.000 Zwitserse francs opgebracht. Zesling. éen baby van de Engelse zesling, Lynne, is geopereerd. Lynne is er zeer ernstig aan toe.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3