4 Bij verkiezing tot president van V.S. NIXON MAAKT PLANNEN VOOR EUROPESE REIS Scranton: Amerikaanse invloed gedaald HET WEER Juwelendief na achtervolging door burgers gegrepen Rij-ervaring bij velen te klein Verbanning geëist in proces in Moskou „Citroën moet Frans blijven" Zittenblijven in eerste klas wordt onmogelijk op Haagse scholen Woonkanst Miljoen voor Perzië Vechten onze enige keus Gevulde Speculaas Aandacht voor Powell Meeste Russische troepen wellicht toch spoedig naar huis Vanmiddag start van Apollo-7 m Weinig reacties op meerdaags zveerbericht Tegen Litvinov en Larissa Daniel Een prijswinnaar nu bekend Bij huisartsen Sterftecijfer in Biafra daalt Nieuwe encycliek verwacht VAN BREUKELEN Niet Wallace Johnson in aanval Meerderheid Kamer steunt kabinet pagina 2 Regen en wind Gerucht in VN In Haarlem Bi Veilig Verkeer: Regerings-veto Zie verder pagina 21 Eerste half miljoen PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE Het woord is aan President Nasser: Telefoon 1 64 79 KING CORN -sir—» KING CORN 58e JAARGANG NUMMER 289 VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMEIi COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje AKRON (AP) De kans bestaat dat Richard Nixon, als hij tot presi dent wordt gekozen, een reis naar Europa zal maken in de periode dat hij een regering moet vormen. Dit hebben politieke waarnemers afgeleid uit mededelingen van oud-gouverneur William W. Scranton van Pennsyl vania, die zojuist is teruggekeerd van een twintigdaagse studiereis langs de hoofdsteden van Europa. Scranton vertelde onder meer dat Nixon na zjjn eventuele verkiezing met zoveel mogelijk Europese leiders zal spreken. Dat wil hij des te meer nu Scranton Nixon heeft verteld dat de invloed van de Verenigde Staten volgens de Europese leiders is verminderd. Scranton zei dat deze leiders een boodschap van Nixon, waarin deze belooft te zullen streven naar het aanknopen van nauwe banden met Europa, indien hij president wordt, toe juichen. Scranton zei te hebben ontdekt dat pre sident De Gaulle zeer ontvankelijk is voor het idee van een bezoek. De Gaulle had hem duidelijk gemaakt dat hij een grote eerbied heeft voor Nixon. „Indien dat betere betrekkingen betekend zullen we daar uit alle macht naar streven", zei Scranton. Scranton heeft bezoeken gebracht aan Frankrijk, West-Duitsland, België, Ne derland, Italië en Groot-Brittannië. Van daag brengt hij verslag uit aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Nixon heeft gisteren nog eens verklaard dat hij zeker is van zijn overwinning. Dat neemt niet weg dat hij weigert sa men met Wallace op de televisie te ver schijnen. Nixon, die in 1960 aan de televisie debatten met Kennedy wel slechte her inneringen zal hebben bewaard, wil niet voor de tv met zijn tegenstanders debat teren als ook George Wallace daarbij is. Zijn partij staat hierin achter hem. Daar om boycotten de Republikeinen in de se naat de besprekingen over een wetsont werp, dat een dergelijk televisidebat mo gelijk moet maken. Het vereiste quorum kon daardoor gisteravond niet worden be reikt. Nixon is gisteravond door president Johnson fel aangevallen. De president be streed Nixons uitspraak dat hij meer voor zijn land zou kunnen doen dan wie dan ook. Hij zei in een radiorede dat de Republikeinse kandidaat, toen hij van 1953 tot 1961 onder Eisenhower vice- president was, tegen progressieve wets voorstellen had gestemd Ook Wallace werd door Johnson fel aangevallen. De derde kandidaat werd betiteld als „valse profeet van de vrees", die zich schuldig maakt aan „holle retho- riek en het appeleren aan sentimenten". W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving5, 7 Medische verzorging 7 Kunst 11 Radio en tv 11 Films 11 Uitgaan in Haarlem 11 Ferdinand12 De Kleine Wereld17 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Aangestipt19 Puzzel 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 25, 27 Deze krant bestaat uit: tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW YORK (AP) In de Verenigde Staten, verluidde gisteren dat de Sovjet- Unie heeft toegezegd negentig percent van de vreemde troepen, die zich thans in Tsjechoslowakije bevinden, voor 28 ok tober, de vijftigste verjaardag van de Tsjechoslowaakse onafhankelijkheid, te rug te trekken. Volgens bij de V.N. geaccrediteerde diplomaten zouden Russische functiona rissen deze belofte donderdag in Moskou hebben gedaan aan Tsjechoslowaakse functionarissen die in de Russische hoofd stad waren voor onderhandelingen over een verdrag voor de tijdelijke legering van troepen in Tsjecho-Slowakije. Volgens de huidige schattingen zou dat betekenen dat de troepenmacht zou wor den ingekrompen van 450.000 tot circa 50.000 man. Het gros van de troepen macht zou bestaan uit Russische eenhe den. Bovendien zouden commandodeta chementen uit Polen, de DDR, Honga rije en Bulgarije in het land gelegerd blijven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Kort nadat een 41-jarige uit Misburg afkomstige Duitser donder dagavond omstreeks negen uur uit een juwelierszaak drie ringen ter waarde van 4700 gulden had gegrist, is hij door twee Haarlemmers in de kraag gevat. Met een hamer sloeg de Duitser een ruit in van de etalage van juwelier M. Eggersman aan de Grote Houtstraat nr. 164. Hij pakte de ringen en reed op een gestolen fiets in de richting van het Nieuwe Kerksplein. De metselaar T. Poelman, die op dat tijdstip in de nabijheid aan het werk was, hoorde het glasgerinkel en zag de man vluchten. Hij zette een achtervolging in en wist de ruitentikker met assistentie van de bolemenhandelaar H. Scholten nog voor het Nieuwe Kerksplein te overmees teren. Zij voerden de Duitser mee naar de Grote Houtstraat, waar de inmiddels ge alarmeerde politie zich over de man ont fermde. KAAP KENNEDY, (AP) Gistermid dag is het voorbereidende aftellen begon nen van de Apollo-7, het Amerikaanse ruimtevoertuig, waarmee de eerste be mande vlucht van de Verenigde Staten rond de maan moet worden voorbereid. De voorbereidingen voor de Apollo-7 ruimtereis zijn de meest grondige tot nu toe geweest in de geschiedenis van de Amerikaanse ruimtevaart. Als alles goed gaat zou de Apollo-7 met ruimtevaarders Schirra, Eisele en Cunningham aan boord om vier uur vertrekken. Van de start zal in dat geval de NTS een uitzen ding verzorgen. (Zie verder pagina 3). Conservatieve leiders luisterden gisteren gespannèit naar een rede voering van Enoch Powell op het congres van de conservatieve partij. Tweede van links. Sir Alec Douglas- Home, daarnaast Reginald Maul- ding, Edward Heath, Quintin Hogg en voorzitter Anthony Barber. Meer over de rede van Powell vindt v op pagina 3. AMSTERDAM De waarnemend voor zitter van het Verbond voor Veilig Ver keer, de heer H. Pols, heeft vanmiddag op de jaarvergadering zich somber uit gelaten over de verkeersveiligheid. Ve len beschikken over te weinig rij-erva ring. Er moeten wegen worden gevon den om deze situatie te verbeteren. Jaarlijks halen ongeveer 300.000 vrou wen hun rijbewijs, maar velen kunnen slechts zelden rijden. Ook de grote groep jongelui maandelijks doen 10.000 18- jarigen en 7.500 19-jarigen examen komt maar weinig achter het stuur. De groep, die geen auto heeft, huurt er het liefst een in de drukke vakantietijd. Ook in 1969 zal het Verbond weer vier kern thema-acties voeren. In het eerste kwar taal is het onderwerp „inhalen en slip pen" in het tweede kwartaal „recreatie- en weekendverkeer," in het derde kwar taal „de jeugd in het verkeer", en in de laatste drie maanden „alcohol en verlich ting". ywwwwwwwwwwwMwwwwwwwwwwwwwwwi (Van onze correspondent) DE BILT. Het KNMI in de Bilt heeft nog weinig reacties gehad op de start van de meerdaagse weersverwach ting. De heer H. C. Bijvoet, leider van het wetenschappelijk onderzoek van de weer- dienst en de luchtvaartmeteorologie bij dit instituut kan over de resultaten sinds het begin op 1 oktober nog weinig mede delen. „Het weer is te gelijkmatig. Klei ne foutjes maken in dit geval niets uit. Het wordt anders als er een hoop koude lucht komt aanzetten. Er zal ongetwijfeld dan een aantal weersomslagen door ons gemist worden. Dat is nl. de testcase. We moeten wachten tot zo'n weersomslag komt". Dank zij de installatie van een nieuwe computer hoopt het KNMI medio 1969. Reeds om elf uur 's morgens aan de kranten de weersverwachting voor de komende drie dagen te kunnen doorgeven. Dat kan nu eerst 's avonds om zeven uur geschieden. MOSKOU (AFP-Reuter). In het pro ces, dat in Moskou wordt gevoerd tegen vijf Russen die op 25 augustus op het Rode Plein een protestdemonstratie heb ben gehouden tegen de bezetting van Tsjecho-Slowakije, heeft de openbare aan klager tegen Pavel Litvinov vijf jaar ver banning naar een nader aan te wijzen streek in de Sovjet-Unie geëist. Pavel is een kleinzoon van de oud-minister van Buitenlandse Zaken Litvinov. Tegen mevrouw Larissa Daniel, de echtgenote van de veroordeelde schrijver Joeri Daniel, werd vier jaar verbanning geëist, tegen de veertigjarige taalkundige Konstantin Babitsky werd drie jaar ver banning gerequireerd. De openbare aanklager eiste tegen de 28-jarige werkloze Vladimir Dremljoega drie jaar, door te brengen in een gevan genis of werkkamp. Tegen de 23-jarige student Vadim Delone vorderde hij twee jaar werkkamp, te vermeerderen met het jaar, waartoe deze verdachte eerder in dit jaar voorwaardelijk was veroordeeld we gens deelneming aan een protestactie te- Parijs (Reuter) De Franse regering heeft haar veto uitgesproken over de verkoop van een groot deel van de aan delen Citroën die in handen zijn van Mi- chelin aan Fiat, zo staat in een gister door een bureau van de Franse premier gepubliceerd communiqué. Volgens het communiqué is de beslis sing van de regering gebaseerd op een wens de onafhankelijkheid van één van Frankrijk's belangrijkste industriële on derneming te bewaren. De regering heeft echter geen bezwaar tegen een overeen komst voor samenwerking tussen de twee maatschappijen. (Van on?e correspondent) DEN HAAG. Leerlingen van de eerste klas van de zeventig openbare la gere scholen in Den Haag zullen aan het eind van dit schooljaar zonder meer naar de tweede klas overgaan. Dat is de con sequentie van een plan om het zittenblij ven te beperken, een landelijk gezien nog unieke opzet waarmee de Haagse wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, drs. H. J. Wilzen, de gemeenteraad bin nenkort wil confronteren. De raad zal naar verwachting wel in stemmen met de gedachte, de eerste twee leerjaren op de lagere scholen als een eenheid te zien, en eerst aan het eind van die periode te bezien of een leerling een jaar moet doubleren. Dat is overigens nog pas het begin van de nieuwe opzet. In een later stadium hoopt drs. Wilzen ook de klassen drie en vier, nog later ook de klassen vijf en zes als eenheid beschouwd te zien. De lagere school zal dan nog maar twee „sluizen" overhouden: in de tweede en in de vierde klas. De hoofden van de openbare lagere scholen in Den Haag hebben zich tijdens een vorige week gehouden vergadering positief over dit plan uitgesproken. Het landelijk gemiddelde van de zittenblij- vers in de eerste klas bedraagt thans 11 percent, hetgeen betekent dat jaarlijks 28.000 zevenjarigen dit eerste leerjaar moeten overdoen. Het Haagse voorstel komt regelrecht voort uit de inzichten van dr. A. W. Haenen, directeur van het Gemeentelijk Pedagogisch Centrum. Hij promoveerde vorig jaar op het proefschrift over het zitten blijven. gen de veroordeling van twee andere dissidente intellectuelen, Alexander Gins- burg en Joeri Galanskov, die in januari voor vijf en zeven jaar naar de gevange nis werden gestuurd. De westelijke correspondenten werden door Lev Almazov, vice-president van de rechtbank van Moskou, van het verloop van het proces op de hoogte gehouden. Het was de eerste maal dat de buiten landse pers over een dergelijk proces werd voorgelicht. Almazov zei dat tot dusver meer dan tien getuigen waren gehoord. Zij beves tigden de stelling van de officier van Justitie dat door de demonstratie het ver keer op het Rode Plein werd gehinderd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. EéN van de twee Amsterdammers die de eerste 500.000 gul den in de Staatsloterij hebben gewonnen is de textielhandelaar S. Snoek. „Ik wou dat hij die prijs niet gekregen had", zegt zijn vrouw. De heer Snoek had het buitenkansje zorgvuldig geheim willen houden. Het is echter toch uitgelekt. Sindsdien wordt hij in zijn woning aan de Churchillaan en in zijn winkel in de Tweede Goudsbloem dwarsstraat belegerd door vrienden en bekenden, die als vliegen op de stroop pot afkomen. Hij houdt zich echter schuil in zijn woning en wil niemand te woord staan. Over degene met wie haar man de prijs deelt, naar verluidt een zwager, wil me vrouw Snoek niets zeggen. „Wat komt het er op aan wie het is?" Daarmee wijst zij alle nieuwsgierigen af. Advertenties w INTERIEURS SPECIALE AANBIEDINGEN IN BANKSTELLEN Zijlstraat 62 Tel. 2 08 74 Haarlem Salomo, Spreuken 26 20 Waar geen lasteraar is, komt de twist tot rust. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Nederland heeft gis teren via de huisartsen ongeveer een mil joen gulden geschonken voor de slacht offers van de aardbevingen in Perzië, een bedrag dat, naar het comité „Dorp voor Perzië" aanneemt, met giroover» schrijvingen, toezegggingen en nageko men giften wellicht wordt verdubbeld. Ruim 4700 artsen hebben hun medewer king verleend. Het comité heeft gister avond laat honderd van hen naar hun er varingen gevraagd. De ontvangsten va rieerden van ruim duizend gulden door een medicus in Rotterdam tot geen en kele reactie bij een dokter in Groningen. Gemiddeld bleek honderdvijftig a twee honderd gulden te zijn gegeven. Boven dien verwachten vele artsen, dat hun patiënten op het spreekuur van vandaag nog met giften zouden komen. CAIRO (AP) President Nasser van Egypte heeft op een vergadering van het hoofdbestuur van de Arabische Socialis tische Unie verklaard dat Egypte geen andere keuze overblijft dan de herove ring van elke vierkante centimeter land, die Israel heeft bezet. Nasser zei ech ter ook dat Egypte elke eerzame vredes regeling ter beëindiging van de crisis in het Midden-Oosten toejuicht. Het besluit van president Johnson om onderhandelingen met Israel te beginnen over de levering van supersone jacht vliegtuigen aan dit land heeft tot heftige reacties geleid in de Arabische landen. De officiële woordvoerder van het Sy rische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat dit besluit van Johnson duidelijk aantoont dat de imperialistisch-zionis- tische agressie van juni 1967 niet had kunnen plaatsvinden zonder de onvoor waardelijke steun van de VS. Radio-Caïro liet weten dat het initia tief van president Johnson de kansen op vrede in het Midden-Oosten verkleint. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Internationale Rode Kruis heeft de indruk, dat het sterf tecijfer in Biafra dalende is, mede dank zij de betere voeding, die langs verschil lende wegen uit Europa wordt aange voerd. Dit heeft de heer A. van Emden, directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis tegenover ons verklaard. (Van onze correspondent) a ROME Rome verwacht binnenkort een nieuwe encycliek. Als onderwerp heeft paus Paulus gekozen de macht van geestelijkheid, bisschoppen en paus. In kerkelijke kringen voorziet men dat deze nieuwe encycliek evenveel stof zal doen opwaaien als Humanae Vitae. Advertenties zwaar gevuld met zuivere amandelspijs A.s. zaterdag als reklame een lekker stuk van ƒ2.50 voor ƒ2.15 roomboterspeculaas roomboterstaven - roomborstplaat Als steeds m m m heerlijk Zaterdag weer speculaasbrokken halen 2 stuks (250 gram) 1.30 le klas Banketbakkerij Lagersstraat 13 IJmuiden achter de De Noostraat. Tel. 15362.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1