WERELDUURRECORD GEBRACHT OP 48.564 METER Ritter: „De grote hoogteIk heb er niet de minste last van gehad Prof werd in Mexico 25 min. opgehouden door amateurs KDFFIE VHHG spaart maag en gal TELSTAR - FORT. SITT. COMB. Brundage wil afscheid pas als 85-jarige Mexico ontsteekt morgen ook de Olympische vlam Amerikanen favoriet voor meeste medailles Hoogte Semi-profs op Olympische Spelen Wereldtitelstrijd zwemmen in 1971 Dopingcontrole in bokstoernooi Cuba nodigt de estafetteploeg uit Betere koffie in een oogwenk? echte koffiebonen- COFFËINEVRIJ VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 25 SPORTPARK SCHOONENBERG Zondag a.s. - Aanvang half drie IOC-president herkozen Indeling basketbal voor Olympische Spelen ADVERTENTIE nmmmê (Van onze speciale verslaggever* MEXICO De Deense wielrenner Ole Ritter heeft gistermorgen twee gevechten gewonnen. De 27-jarige professional bedwong het werelduur record, dat op naam stond van de Belg Ferdinand Bracke en tegelijk raasde hij dwars door de uiterst ama teuristische Olympische organisatie heen, op weg naar een universele sportprestatie, al werd die dan ge leverd door een betaalde sportman. Ritter, sinds 20 september in Mexico, moest 25 minuten wachten alvorens hij zijn voorgenomen aanval op het record kon doen, toen de Deen een maal was vertrokken, gaapten ten slotte de teamleiders van allerlei ploegen, die hem hadden willen tegenhouden, op de tribunes een schitterend vertoon van kracht en conditie aan. In één uur legde de Deen 561 meter meer af, dan Ferdinand Bracke in oktober vorig jaar in Rome. Toen schudde de wielerwereld op zijn grondvesten, omdat Bracke de magische 48 km-grens was ge passeerd. Nu stopten de klokken, toen Ole Ritter 48.564 km had afgelegd ruim vijfhonderd meter meer. „En", zegt de Belgische arts Albert Dirix, die Ritter op dopinggebruik controleerde: „de vijf tig kilometer is nu haalbaar". De Deen Ritter, rijdend in dienst van «en Italiaans wielermerk is perfect op zijn recordpoging voorbereid door de Ita liaanse baancoach Guido Costa, de man, die al vele jaren superieure baanrenners naar voren schoof. Ook nu is Costa in Mexico om de Italiaanse baanploeg te be geleiden. Maar gisterochtend moest de training van de Azurri wijken voor de vakbekwame aanpak van een renner, die een universeel sportrecord wilde aantas ten. Wilde maar niet mocht. Want boze Australische en Amerikaanse coaches eisten hun trainingstijden op en weiger den hun rondcirkelende amateurs uit de piste te halen. Onderhandelingen, vijfen twintig minuten lang. Toen zegevierde de prof-wereld, vertegenwoordigd ook door de diverse oud-sprinters, die hier als coaches optreden. De Australiërs en Amerikanen verdwenen mokkend naar de tribune, talloze renners posteerden zich langs de baanrand om hun „collega" aan te moedigen: de Europese wielerwereld had de eerste slag gewonnen. Ritter faalde niet. Hij trok zich, bege leid door de monotone fluitsignalen, die elke ronde weer aangaven wanneer hij zich houdend aan een schema van 24.8 sec. op 333 meter op de finishlijn behoorde te zijn, binnen vijf kilometer naast het schema van Ferdi Bracke in Rome. En daarna begon de Deen op een fiets van 7,5 kg en met een versnel ling van 54 x 15 uit te lopen. Zwoe gend in een zinderende zon soms, dan weer verbeten vechtend tegen een venij nige wind, die rond de dertigste minuut het stadion binnen kwam vlagen. Het wisselende weer remde Ritter niet. Na 15 km had de Deen enige moeite zich op zijn schema (48.676 km per uur) te handhaven. Maar hij vocht zich door die inzinking heen, om steeds verder op Bracke uit te lopen: 20 km veertien se conden sneller dan Bracke, 25 km bijna veertig seconden. De paar honderd toe- schouwerd herkenden de atleet in de man die, minutieus de onderste lijn van de baan volgend, bezig was eenzaam te strij den tegen de meedogenloze klok. De man ook, die bezig was dat gevecht te win nen. En de renners, tientallen amateurs onder wie de Nederlandse baanploeg, be gonnen de winst te waarderen met ge scandeerde aanmoedigingen: Ole, Ole. Na dertig kilometer had Ritter een voorsprong van 21 seconden op Bracke maar toen gaven conditie, baan en voor bereiding op grote hoogte de doorslag Van dat moment begon de Deen steeds meer uit te lopen op het schema van Bracke. Steeds verder verwijderden de fluitsignalen producerende Costa en as sistent Derksen zich van de finishlijn zich steeds daar posterend waar Ritter volgens zijn schema zou moeten zijn, ver geleken bij Bracke. Uit die afstand kon men afmeten hoe ver Ritter vóór lag. Dat bleek tenslotte meer dan een halve kilo meter, nadat de Deen in de laatste tien minuten de indruk had gegeven nog tot een formidable eindsprint in staat te zijn. Maar dat bleek gezichtsbedrog. Ritter, nadat hij door de Italiaanse ploeg op de schouders was gehesen, en nadat de Australische coach moeizaam de kilome ters tot mij Ie., had omgerekend om dan te erkennen dat hier toch wel een for midabele prestatie was geleverd: „Ik had het in de laatste tien kilometer het moei lijkst. Maar ik kreeg geen écht grote in zinking. Alles heb ik aan Costa te dan ken. Hij heeft aan mijn stijl, mijn zit alles veranderd wat er maar te verande ren was. Ik trainde meer dan twee maan den bij hem op de Olympische baan van Rome. Daardoor kon ik ook al in de ach tervolgingsfinale komen. Maar toen had ik mijn topvorm nog niet bereikt. Nee, het is niet zozeer de hoogte hier, die tot dit record heeft gebracht. Mis schien heeft het geholpen. Misschien heeft ook de snelheid van de baan geholpen. Maar ik ben ervan overtuigd, dat ik op de baan van Rome ook dat record had gebroken". ADVERTENTIE Volgende week alweer rijdt Ritter, de de nieuwe uurrecordhouder, op de Euro pese winterbanen. En zijn contract voor de Trofeo Baracchi, de befaamde koppel tijdrit op de weg ligt al klaar. Mét de Belgische „docteur" Albert Dirix, eerste vice-president van het Belgisch Olym pisch comité, lid van de medische com missie van het IOC, kwamen de Spelen toch weer naderbij. De arts: „ik ga nu Ritter zeer nauwgezet onderzoeken. Kij ken hoe snel hij herstelt. Ik geloof na melijk niet zozeer in dat vreselijke nadeel van de grote hoogte. Ik heb Gaston Roe- lants reeds lang onder mijn persoonlijke controle. De resultaten van het onderzoek op Ritter zullen voor mij belangrijke aanwijzingen kunnen opleveren, ook ten bate van Gaston. Ik zoek naar het even wicht, dat bij bepaalde personen kan op treden: Bij Ritter kon het wel eens zijn, dat het nadeel van het gebrek aan rode bloedlichaampjes, wordt opgeheven door het voordeel van de verminderde lucht- weerstand. En dan zijn alleen de conditie en de vorm voor zo'n grote atletische prestatie doorslaggevend. Want het is wel fantastisch, wat hier gebeurde. Dat kan ik u verkeren. Ik ken ook Bracke zeer goed. Ik heb hem vaak onderzocht. Ik heb steeds gezegd, dat het uurrecord niet onaantastbaar was, niet kón zijn. Dit, en wat Bracke vorig jaar al presteerde, is het bewijs. De vijftig kilometer is haal- Ole Ritter gaat met fiets en al de lucht in na zijn verbetering van het werelduurrecord in Mexico. baar. Door Ritter? Ik weet het niet. Er zijn grotere coureurs, met meer inhoud, die met eenzelfde voorbereiding verder kunnen komen". Ritter zelf tenslotte: „ik ga een prachtig winterseizoen tegemoet. Ik heb mijn kwa liteiten als renner bewezen. De grote hoogte? Ik heb er niet de minste last van gehad. Dat werkt dan bij mij zeker anders dan bij al die anderen MEXICO. Het Olympische parle ment heeft wederom zijn vertrouwen uit gesproken in de 81-jarige Amerikaanse miljonnair Avery Brundage. Het was geen verrassing, dat bij de verkiezing voor het presidentschap zijn enige tegen kandidaat, de 64-jarige voorzitter van het Franse Olympische comité, de groot industrieel Graaf Jean de Beaumont, de nederlaag moest incasseren. Brundage, die sinds 1952 president is van het Inter nationaal Olympisch Comité, is nog al tijd de „sterke man" van de Olympische beweging. Brundage. maakte na zijn her kiezing bekend dat hij zich in 1972 tijdens de volgende spelen in München niet op nieuw kandidaat zal stellen. Naast de graaf De Beaumont, die na zijn nederlaag tegen Brundage ook de strijd om het vice-presidentsehap tegen de Ierse lord Michael Killanin (54 jaar) verloor, werd de Nederlander jonkheer Herman Karnebeek als lid van het be stuur gekozen. De heer Karnebeek, voor zitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, werd bij de tweede stemming gekozen. Bij de eerste stemming kreeg de Spanjaard Juan Samaranch de mees toen alleen de Spanjaard en de Neder- toen alleen de Spanjaard en de Neder lander waren overgebleven, kreeg jhr. Karnebeek echter de meerderheid. MEXICO STAD. Een Columbiaanse voetbalofficial heeft bevestigd dat er in het Olympische elftal van Columbia semi- profs spelen. Deze official, Manuel An tonio Ruan, beschuldigde Mexico en Bra zilië van dezelfde feiten. „We wilden eerst zuivere amateurs zenden, maar in twee voorbereidende wedstrijden tegen Mexico ontdekten we bij de tegenstander ver scheidene profspelers" zei Ruan. Ook Spanje en Frankrijk zouden spelers ge- recruteerd hebben uit de lagere klassen van het betaalde voetbal. MEXICO. Voor Mexico slaat morgen het uur van de waarheid. Op de openings dag van de Olympische Spelen moet na melijk blijken of het land de organisatie van een dergelijke manifestatie heeft aangekund. Vijf jaar geleden, toen Mexi- co-stad werd uitgekozen als plaats van de Olympische Spelen-1968, leek het een geweldige gok. Het had geen enkele er varing met een organisatie van deze om vang: een evenement van twee weken, met negentien verschillende takken van sport, een deelnemersaantal van 7500 van 's werelds beste ateleten, en een televisie publiek van honderden miljoenen kijkers in de gehele wereld. En daarbij kwam als tweede riskante factor de hoge lig ging van Mexico-stad en het verminderde zuurstofgehalte, dat problemen zou kun nen opleveren voor de atleten. Mexico en de Olympische gedachten hebben sindsdien crisissen gekend, die zelfs het bestaan van de Spelen in gevaar brachten. Desondanks zullen de Spelen van de 19e Olympiade volgens plan be ginnen in de prachtige nieuwe sportin- slallaties. Zaterdag wordt ten aanschou- we van 80.000 bezoekers in het stadion van de universiteit de Olympische vlam ontstoken, die vijftien dagen lang de duur van de Spelen zal blijven bran den. In de laatste vijf jaar heeft men bij de organisatie vele hindernissen moeten overwinnen. De belangrijkste daarvan waren: 1. Mexico's hoge ligging (2240 meter bo ven de zeespiegel) en de daarmee ge paard gaande verminderde luchtdruk. Voor de atleet betekent dat moeilijk heden met de ademhaling in de accli- matisatieperiode. Voorts een vermin derde toevoer van zuurstof naar de longen, hetgeen een belangrijke factor is bij sporten, die meer tijd in beslag nemen en uithoudingsvermogen eisen. En tenslotte het gevaar van te grote zonnestraling. 2. Mexico's gebrek aan ervaring bij de organisatie van sportevenementen van deze grootte. Maar de Mexicanen heb ben die uitdaging aanvaard. Zij leer den veel van de Olympische Spelen van Tokio en bouwden de best ge outilleerde installaties, die ooit voor de Spelen werden opgetrokken. 3. De gevaarlijke crisis, die dit jaar ont stond over de deelneming van Zuid- Afrika aan de Spelen. De Zuidafri- kaanse atleten werden reeds niet toe gelaten tot de Spelen van 1964, we gens de apartheidspolitiek van hun re gering. Maar in februari besloot het IOC Zuid-Afrika als lid te accepteren en deel te laten nemen aan de Spelen. Een kleine veertig in hoofdzaak Afrikaanse landen dreigden zich toen van de Spelen terug te zullen trekken. Het IOC herzag zijn beslis sing, waardoor de crisis bezworen werd. 4. De dreigende boycot door Amerikaan se neger-atleten, die de sterke afvaar diging van de Verenigde Staten aan zienlijk zou verzwakken. Zonder van standpunt te veranderen ten opzichte van de rassenkwestie in eigen land, besloten deze atleten tenslotte deel te nemen aan de Spelen en de Olympi sche gedachte te respecteren. 5. De invasie van Tsjecho-Slowakije door Rusland en vier andere landen van het Warschau-pact riep in vele landen de gedachte op aan een boycot van de Spelen. Ook deze dreiging werd niet in daden omgezet. 6. Politieke moeilijkheden in Mexico zelf: de studentenstaking, demonstraties en boeldvergieten in Mexico-stad tijdens de weken, die aan de opening van de Spelen voorafgingen. Ondanks deze problemen hebben de or ganisatoren van de Spelen op vele onder delen uitstekend werk verricht. Een van de grootste vernieuwingen is wel het ge bruik van de tartanbaan bij de atletiek wedstrijden. Algemeen is men ervan overtuigd dat de internationale atletiek niet alleen door het gebruik van tartan, maar ook door de ijle atmosfeer in Mexico-Stad een totaal nieuw gezicht zal krijgen. Vooral op de loopnummers tot en met de achthonderd meter en bij de technische nummers. Een ander nieuw aspect bij de atletiek zijn de dopingtes- ten, die na elk nummer door artsen van de IAAF zullen worden verricht. In ver gelijking met de Olympische Spelen van Tokio is het programma voorts aanzien lijk uitgebreid. Bij het zwemmen zijn elf nieuwe nummers gecreëerd. In het boks toernooi zullen voor het eerst in de ge schiedenis elf klassen zijn, omdat onlangs de zogenoemde „papiergewichtsklasse" is toegevoegd. Verder is het programma van de schutters uitgebreid met skeet (een tweede vorm van kleiduivenschie ten). Door deze uitbreiding van het pro gramma zal in Mexico-Stad een record aantal van 172 gouden medailles te win n zijn. Dat is niet het enige record. Er komen in Mexico 7530 deelnemers uit 118 landen aan de start. In 1898, toen in Athene de eerste moderne Olympische Spelen werden gehouden, waren er slechts 59 atleten uit tien landen. In 1964 (Tokio): 5711 atleten uit 96 landen. In vergelijking met Tokio is het aantal verslaggevers bijna verdubbeld: van 800 tot 1500. Ongeveer een miljoen toeschou wers kunnen de wedstrijden bijwonen Volgens een officiële schatting zullen ruim 500 miljoen mensen de Olympische Spelen via de televisie volgen. Mexico-1968 wordt ongetwijfeld een nieuwe prestigeslag tussen de Verenigde Staten en Rusland. De Amerikanen star ten als favoriet voor het merendeel van de medailles. De twee landen hebben de grootste ploegen ingeschreven: Rusland (462) en Amerika (393). Van de negen tien takken van sport bieden de atletiek (36) en het zwemmen (33) de meeste kansen op gouden medailles. De Amerika nen zijn op deze twee onderdelen veruit favoriet. Vooral op de sprintnum mers bij de heren zijn de Amerikaanse negers alleen de 25-jarige 200 meter loper Larry Questad is blank praktisch niet te verslaan. Nog sterker is dat het geval bij het zwemmen, waar de Ameri kanen zowel bij de dames als bij de heren op eenzame hoogte staan. Uitge sproken favoriet zijn de Amerikanen die op dit onderdeel nog nooit een Olympi sche wedstrijd verloren, in het basketbal toernooi, terwijl er voor hen ook goede medaillekansen zijn bij het schieten en het roeien. Hoewel de Russen zich weinig bloot- MEXICO STAD. Vanaf 1971 zullen wedstrijden om de wereldtitels zwemmen worden georganiseerd. Dit besluit is don derdag in Mexico Stad genomen tijdens een congres van de internationale zwem- federatie. Het eerste evenement zal in Europa worden gehouden en de kam pioenschappen vinden alleen plaats in de oneven jaren. Op het programma staat dan naast zwemmen, waterpolo en schoonspringen ook kunstzwemmen. Een Zwitserse gedelegeerde verklaarde dat Genève graag de eerste wereldstrijd wil de organiseren. De FINA zal echter hier over niet binnenkort een besluit nemen. MEXICO STAD. De medische com missie van de internationale amateur- boksbondheeft besloten op elke wed strijddag door loting drie boksers aan te wijzen, die na hun wedstrijd een onder zoek op het gebruik van stimulerende middelen moeten ondergaan. Verder be sloot de medische commissie dat er in de minuut pauze tussen de ronden geen zuurstof mag worden toegediend. Dit geldt uiteraard niet wanneer dit medisch noodzakelijk zou blijken. Boksers, die een blessure aan het hoofd hebben opgelopen, zullen niet meer in een wedstrijd uit mogen komen, ook al zou het medisch verantwoord zijn. MEXICO. De Nederlandse dames 4 x 100 m. estafetteploeg, die vorige week tijdens wedstrijden met tijden van 43.7 en 43.9 sec. grote indruk maakte, heeft' van de Cubaanse ploegleiding een uitno diging ontvangen voor enkele wedstrij den op Cuba. De Cubanen willen de Ne derlandse dames laten starten op wed strijden, die op 28 en 29 oktober in Ha vanna worden gehouden. Het is echter zeer de vraag of chef d'equipe Jo Moerman, die er wel oren naar had, de uitnodiging kan aanvaar den. De problemen liggen vooral op het financiële vlak. Wanneer de dames inder daad naar Cuba zouden vertrekken, houdt dat in dat zij onmogelijk op 29 oktober met de Nederlandse afvaardiging naar Nederland kunnen terugkeren. De Cuba nen zullen een dezer dagen uitsluitsel ge ven of zij de volledige reiskosten voor hun rekening kunnen nemen. MEXICO. Gisteren is de loting voor de groepen van het basketbaltoernooi ver richt. Groep A: Verenigde Staten, Porto Rico, Italië, Panama, Joegoslavië, Phi- lippijnen, Senegal en Spanje. Groep B: Rusland, Brazilië, Mexico, Cuba, Bulgarije, Zuid-Korea, Marokko en Polen. ADVERTENTIE Uit louter haast komen veel mensen niet toe aan het zetten van een lekker kopje koffie. Een andere categorie die de koffie wel bemint, iaat het na omdat koffie hen niet goed bekomt. Wat is de ideale oplossing? Hag - Oploskoffie, daarmee zet u koffie in een oogwenk. Bereid uit de echte koffiebonen van Hag, daardoor met de zelfde voordelen voor de gezondheid. Hag-Oploskoffie is vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Het spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Er gaat werkelijk niet» boven zo'n kopje lekkere, geurige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Van de beste bonen.maar coffeïnevrij. geven, lijkt de afvaardiging zwakker dan in Tokio. Het merendeel van de gouden medailles zal voor hen moeten komen van de dames, die hoog genoteerd staan bij de atletiek, het turnen en in iets mindere mate bij het zwemmen. De heren hebben redelijke kansen op tech nische nummers als hoogspringen, ver springen, kogelslingeren en speerwerpen. Zeer gunstig zijn de Russische vooruit zichten voor het boksen, schermen, ge wichtheffen en waterpolo. Maar deze tak ken van sport leveren minder goud op dan de atletiek en het zwemmen, die door de Amerikanen overheerst worden. Toch zijn de twee grootmachten niet geheel zeker van hun suprematie. Zij we ten, dat vooral de jonge Afrikaanse sta ten, voor wie de Spelen een mogelijkheid zijn om internationaal een „gezicht" te krijgen, bijzonder gevaarlijk zijn. Vast staat dat Mexico de Spelen krijgt van de verrassingen. De hoge ligging van Mexico is daarvoor een van de voornaamste ar gumenten. Door de ijle atmosfeer zullen reputaties worden gebroken. Om aan dit gevaar te ontkomen hebben vele landen trainingskampen op hoogte ingericht. De Amerikanen hebben getraind in South Lake Tahoe, de Russen vestigden zich in het Armeense Leniakan, Kenia bereidde zich in het 2440 meter hoog gelegen Thomson Falls voor, terwijl vele Europe se landen gebruik maakten van de faci liteiten in Font Romeu en Sankt Moritz. Voor de meeste Zuidamerikaanse landen bestonden de hoogteproblemen niet om dat zij moeten „afdalen" om in Mexico- Stad te komen. De Ethiopiërs verkeren van alle deel nemers uiteraard met de Mexicanen in verreweg de gunstigste positie. Zij konden gewoon in Addis Abeba blijven, dat op dezelfde hoogte ligt als Mexico- std.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 25