VAN DAG TOT DAG Amerikaanse „APOLLO-7 verkenner voor maanreis Apeldoorn en Zn. Amerikaans Congres gaat akkoord met wapenwet Bonaparte 2140 2 Britse conservatieven: „Immigratie beperken' Universiteiten: oppositie in Mexico Reis zal bijna elf dagen duren „Massamoord in Biafra" 2000 m2 SHOW Utaranka meubelen commentaar op actuele zaken Start vanmiddag om vier uur Vlekkeloze vlucht is noodzakelijk Gevangenisstraf tot tien jaar bij overtreding Duitse toeristen door Sovjet-Unie uitgewezen Geen remraketten Thieu ontkent staatsgreep Ovatie voor Enoch Powell CARROSSERIE - REPARATIEBEDRIJF LOOP VRU WEN UIT BU VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 3 WAARSCHUWT ALLE AUTOMOBILISTEN KEIJZER TAPIJT KAMERBREED fhkalotv TAPIJT v.a. p.mh Biafraanse radio: Ruimte-vet er aan Ruim tien dagen Geweten Toeristen Qolf^oan- Montogl/Wgyico: —StilfcOa Oppositie' S tud entenfront ttlegrammen Met luchtige sprongetjes heeft premier De Jong de parlementaire barrières ge nomen. Het kostte hem niet veel moeite. De barrières waren ook niet zo hoog. Van de regeringspartijen had alleen de K.V.P. iets te vragen uitstel van een stukje huurverhoging en die concessie komt er wel. Voor het overige heeft de Kamer zich meer met de partijverhouding dan met de positie van het kabinet bezigge houden. Het was een voorproefje van wat ons in de komende verkiezingscampagne te wachten staat. Het partijpolitieke beeld raakt langza merhand aardig vergruizeld, niet alleen door de veelheid der partijen maar ook door de spraakverwarring die het politie ke gesprek gaat overheersen. De nieuwe termen („gouvernementele partijen, ex clusivisme" schieten als paddestoelen Uit de herfstige parlementaire bodem. De po litici moeten in hun discussies rekening houden met onzekere factoren. Hoe vallen de verkiezingen uit? De tijd van de klas sieke coalities en kabinetsformaties lijkt voorbij. Maar niemand weet wat daarvoor ln de plaats zal komen. De uitkomsten van het politieke Ka merdebat werden scherp getekend door een herhaald wegstemmen van de oppo sitie, wat natuurlijk bij een eensgezinde houding van de fracties der regeringspar tijen niet moeilijk is. Zij hebben nu een maal de meerderheid. Het consequent toe passen van de regel der meerderheid is een van de nadelen der democratie, al wil daarmee niet gezegd zijn dat iets anders dan democratie verkieselijker zou zijn. Toch komt men in de praktijk van het parlementair regeren slechts zelden het duidelijke besef tegen, dat ook de minder heid recht heeft iets te wensen. Het zou mogelijk moeten zijn dat een wens van de minderheid wordt gehonoreerd, ook al is deze in strijd met wat de regering zich voorstelt. Zuiver democratisch gezien zijn ln de Kamer twee partijen in duel: de re gering en het parlement. In de praktijk echter blijken die tegenstanders anders te zijn gerangschikt: aan de ene kant vecht de regering met de regeringspartijfrac ties, aan de andere kant staan de fracties die niet in de regering vertegenwoordigd zijn. Dan wordt het louter een kwestie van de meeste stemmen gelden en niet van een diepe bezinning op datgene wat het algemeen belang op zeker moment verlangt van zijn kampioen, het homoge ne parlement. Bij de huidige onzekerheid over de al of niet bestaande beddingen tussen het volk en de politieke partijen en dus tus sen volk en parlement is het regeren bij de gratie van de verbondenheid tussen kabinet en regeringspartijen een riskante zaak. In zoverre riskant, dat bij volgende verkiezingen een nieuw kabinet op vele punten drastische wijzigingen zou hebben te forceren om weer in het goede spoor te raken. Wie dan leeft, wie dan zorgt, kan de regering zeggen, maar het is toch de vraag of dat in overeenstemming is met de eis tot goed begrip van de snelle maat schappelijke veranderingen en een ver werking daarvan in het beleid. DEN HAAG (ANP) Vanmiddag om vier uur rijst als alles goed gaat van de basis Kaap Kennedy een meer dan 67 meter hoge „Satiir- nus-Ib"-raket omhoog om drie ruimtevaarders in een baan om de aarde te brengen. De lancering maakt daarmee een einde aan een periode ADVERTENTIE fTunxw cUies ï>k JBL ka^ui STEPHENSONSTRAAT 8-10-23 HAARLEM - TELEF. 4 48 27 Verzekeringen betalen voor VOLLEDIG herstel van aanrijdingschade. DIT kan alleen bereikt worden door specialisten. Ons bedrijf, sinds 35 jaar hierin gespecialiseerd, is door het samengaan van ouderwets vakmanschap en modern gereedschap in staat u dit te garanderen. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse Congres heeft zijn definitieve goedkeuring gegeven aan het wetsontwerp waarbij de verkoop en verzending van ge weren, jachtgeweren en munitie wordt geregeld. Het ontwerp gaat nu naar pre sident Johnson die het met zijn hand tekening moet bekrachtigen. Het wetsontwerp verbiedt de verkoop op postorder van geweren, jachtgeweren en munitie voor alle typen geweren, de verkoop over de toonbank van geweren aan mensen die niet in de staat wonen waar de wapenwinkel is gevestigd, de verkoop van geweren en jachtgeweren aan personen beneden de 18 jaar en aan men gen die aan verdovende middelen zijn verslaafd, veroordeelde misdadigers en zwakzinnigen. Het ontwerp verbiedt verder de invoer van alle overtollige vuurwapens voor mi litair gebruik uit het buitenland, zoals bijvoorbeeld het in Italië gemaakte ge- ADVERTENT1E POSTBUS 39 - HILVERSUM MOSKOU (Reuter). Een Russisch blad heeft gemeld dat drie Westduitse toeristen door de Sovjet Unie zijn uitge wezen wegens spionage. Zij werden aan gehouden in de republiek Kazakstan. De drie zouden in Siberië en Centraal- Azië foto's hebber genomen van militaire objecten en notities hebben gemaakt over poorwegen, bruggen en wegen. weer \lvaarmee president John Kennedy zou zijn doodgeschoten. Mensen die voor de eerste keer de wet overtreden kunnen voorwaardelijk veroor deeld worden maar ook direct een gevan genisstraf krijgen van een tot tien jaar. Het ontwerp voorziet in aanvullende straf fen voor hen die met een vuurwapen een ernstig misdrijf hebben gepleegd dat on der de federale wetten valt. LAGOS (AFP). De Nigeriaanse fe derale troepen hebben in het dorp Oeroea Inyang ten zuiden van Ikot Ekpene drie honderd mensen vermoord. Dit heeft ra dio Biafra gisteren meegedeeld. Dat bleek toen Biafraanse troepen het dorp hadden heroverd en over de straten van het dorp verspreid de lijken aantrof fen. Buitenlandse journalisten zijn naar het dorp gegaan om met de overlevenden te spreken, aldus radio Biafra. van bijna zeventien maanden zonder bemande ruimtevluchten de laatste was triest geëindigd met het neer vallen van de Russische ruimtevaar der Komarov, het eerste ongeluk tijdens een bemande vlucht. De bemanning van het ruimteschip, de ,.Apollo-7", bestaat uit de gezagvoerder, de 45-jarige Walter Schirra, de oudste van de 52 Amerikaanse ruimtevaarders, de 38-jarige Donn Eisele en de 36-jarige Walter Cunningham. Beide laatsten ma ken hun eerste ruimtereis. WALTER SCHIRRA is al negen jaar ruimtevaarder. Hij gaat nu voor de derde maal de ruimte in. In 1962 vloog hij in een Mercury-cabine zes maal rond de aarde, in december 1965 volbracht hij samen met Thomas Stafford in de twee persoons ,,Gemini-7" de eerste formatie- vlucht in de ruimte. De „Gemini-7" koers te zestien maal rond de aarde. Mocht een van de drie bemanningsleden van de „Apollo-7" om een of andere reden voor de lancering uitvallen, dan staat een vervanger gereed. Daarvoor zijn aangewezen de 38-jarige Thomas Stafford, John Young, even oud en Eugene Cernan, 34 jaar, die de zelfde opleiding hebben gehad. De mannen die nu een ruimtereis gaan maken, zijn gehuwd en hebben kin deren: Het echtpaar Schirra twee, de Eiseles drie, en de Cunninghams twee. Voor de bemanning zijn veel betere voorzieningen getroffen. De middelste slaapplaats kan omhoog geklapt worden, waardoor de dienstruimte toegankelijk wordt. Daar liggen maaltijden en gekoeld water opgeslagen. Voor het eerst tijdens een ruimtevaart kunnen de ruimtevaar ders nu warme maaltijden verorberen. Hun menselijke afvalstoffen worden be waard in bacteriedodende plastic zakken, voor later onderzoek. DE NASA verwacht gedetailleerde re sultaten van de vlucht die tien dagen, 21 uur en 40 minuten zal duren. Zo zal na de tweede omwenteling de tweede trap worden losgelaten, waarna deze eerst in formatie blijft vliegen maar steeds ver der wegdrijft. De tweede dag zal de be manning naar de S-4b terug manoeuvre ren en tevens proberen of het nu nog gesimuleerde maanvaartuig uit zijn beschermende huls kan komen. Alle ge gevens daarover zullen worden verwerkt in het vluchtplan voor de „Apollo-8", die de reis naar de maan moet maken. Maar dan moet alles op deze vlucht wel vlekkeloos verlopen. Dat weet men pas wanneer de „Apollo-7" ten zuiden van het vliegdekschip „Essex" in zee is „geland". Misschien gaan Frank Borman en zijn twee metgezellen dan op 29 december een tochtje rond de maan maken. DEN HAAG (ANP). Het voor naamste doel van de nieuwe vlucht is vast te stellen of de „Apollo-7" veilig gebruikt kan worden voor een ruim tereis van drie man naar de maan. De huidige vlucht duurt langer dan een reis rond de maan. De bemanning zal tijdens de reis de hoofdmotor achtmaal ontsteken. Dat zal op een reis naar de maan ook her haaldelijk moeten gebeuren om de koers te corrigeren. De „vuurstoten" die nu gegeven zullen worden, duren van een halve tot 57 seconden. Bij elke ontsteking wordt de baan om de aarde iets anders. De laatste ontsteking duurt tien se conden. Deze wordt uitgevoerd tijdens de 164ste omwenteling en moet de vaart van het ruimteschip verminde ren voor terugkeer in de atmosfeer. De „Apollo-7" is namelijk niet met rem raketten uitgerust. ADVERTENTIE ANECAN6 99, HAARLEM TEL. 16340 SAIGON (AP). De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu heeft ont kend dat er dinsdag een poging is gedaan zijn regering omver te werpen. „De berichten over een mislukte staats greep en talrijke arrestaties zijn onwaar" aldus een woordvoerder die een commu niqué van de president voorlas. De militaire veiligheidsmaatregelen die in de afgelopen dagen in Saigon en om geving zijn getroffen worden niet buiten gewoon genoemd. Zij dienden, aldus het communiqué, slechts als normale verde diging van de militaire installaties. In Bonn is een vergadering begon nen van de NAVO-plancommissie voor kernbewapening. Van links naar rechts Pipinelis (Griekenland) Healy (Groot-Bnttannië) en Schro der (West-Duitsland)NAVO-secrz- taris-qeneraal Brosio, Segers (Bel gië), Clifford (Verenigde Staten) en Ninn-Hansen (Denemarken). (Van onze correspondent) LONDEN. Na een gespannen debat over het brandende immigratievraagstuk heeft het congres van de Conservatieve Partij in Blackpool met een overweldi gende meerderheid een door de partijlei ding gesteunde motie aanvaard. Deze mo tie belooft dat de conservatieven zodra zij (Van onze correspondent) MEXICO De universiteitsstad van Mexico City, gebouwd op een reusachtig lavaveld, is beslist de mooiste in Latijns-Amerika. Het hele volk is op de een of andere manier bij het tot stand komen van het complex betrokken geweest. Architecten, schilders en ingenieurs hebben hun aandeel geleverd zonder honorarium te vragen. Toen ik een func tionaris, die ruim zeven jaar aan de universiteit verbonden was, vroeg naar de betrekkingen tussen die universiteit en de staat, zei hij: ..De studenten ontbreekt elke grond voor klachten over de regering. Wij identificeren ons met de staat". Een half uur later vertelde een stu dent mij iets heel anders: „Wij wor den onderdrukt, moeten zwijgen of het risico lopen dat we van de uni versiteit verwijderd worden en mis schien zelfs in de gevangenis belanden. Dat laatste is bijvoorbeeld gebeurd toen we onlangs een paar vracht wagens „veroverden". IN GEHEEL Latijns-Amerika be staat een grote tegenstelling tussen de staatsuniversiteit en de regeringen, omdat de hogescholen zichzelf beschou wen als „het geweten van de natie" en vooral de geleide economie, binnen welk raam zich het normale binnen landse beleid voltrekt, afkeuren. Ter wijl de oligarchie (de kleine toplaag), die in de meeste Zuidamerikaanse landen de regie over de democratie voert, de status quo verdedigt, wordt in universitaire kringen niet alleen her vorming van het onderwijs geëist, maar ook een hervorming van de eco nomische structuur. De situatie in Mexico is niet geheel representatief voor die in Latijns- Amerika, zo geldt de vijandige hou ding tegenover de Verenigde Staten in het bijzonder voor dit land. Mexico is niet vergeten dat de machtige noor derburen de helft van het grondgebied van Mexico hebben geannexeerd. De grote strijd om de onteigening van de Noordamerikaanse olieconcessies, die vijftig jaar geleden onder de toenma lige president Lazaro Cardenas werd gevoerd, werkt nog na. Daarom kan geen enkele Mexicaan se regering, ongeacht haar politieke richting, instemmen met een „inter ventie" door de Verenigde Staten. Deze houding heeft ook tot gevolg ge had dat Mexico het enige Latijns- Amerikaanse land is dat de diploma tieke betrekkingen met Cuba niet heeft verbroken al hebben ze meer theoretische dan praktische betekenis. VOOR DE OVERHEID heeft zich echter in verhouding tot de V.S. een aantal belangrijke veranderingen voor gedaan. De Noordamerikaanse toeris ten, die vroeger naar Cuba trokken, bezoeken tegenwoordig vooral Mexico, en brengen jaarlijks meer dan vijftig miljoen dollar het land binnen. Bui tenlands kapitaal in hoofdzaak af komstig uit de V.S. vloeit met be dragen ter grootte van zo'n 200 mil joen dollar naar Mexico. Voorts zijn de betrekkingen tussen de presidenten Johnson en Diaz Ordaz zeer vriend schappelijk. Voor alle Latijns-Amerikaanse lan den geldt de tegenstelling tussen de overheid en universiteit op dit punt: de studenten zijn fel anti-Amerikaans gebleven, al hebben hun regeringen het roer al lang omgegooid. Een verschil tussen Mexico en de andere Latijns-Amerikaanse landen is dat van 1910 tot 1920 in het land een revolutionaire klassenstrijd is ge voerd. Het resultaat ervan was de vor ming van een eenheidspartij, die haar naam sindsdien nogal eens heeft ver anderd en nu PRI (Partido Revolu- cionario Institucional) heet, wat ver taald zou kunnen worden als: de par tij die de verworvenheden van de 1 4, VERENIGDE T| STATEN Guadatajorao revolutie in het grondwettelijke kader vereeuwigen wil. Van de veertig mil joen Mexicanen behoren er zeven mil joen tot deze partij. OM HET democratische gezicht te kunnen behouden, werd ook een wei nig serieuze „oppositie" te voorschijn getoverd, waarin de „Partido de Ac- cion Nacional" de belangrijkste groep is. De werkelijkheid is dat de regerings partij het land volledig beheerst. Om een functie te bemachtigen in het ambtenarenapparaat moet men lid van de partij zijn. Zij bezit een meer derheid van twee-derde in het Parle ment, en is niet verdeeld naar frac ties, maar naar beroepengroeperingen Er zijn vijf onderafdelingen: arbei ders, landbouwers, middenstanders, Universiteiten een vrouwen- en een jeugdsector. Overeenkomstig dit principe komt ook bij de verkiezingen op de univer siteit niet een vertegenwoordiger van een partij, maar die van een vak groep aan zijn trekken. De sinds veertig jaar bestaande een heidspartij heeft niet slechts de bu reaucratie en de corruptie begunstigd, maar ook een vergaande verstarring van de politieke structuur van het land veroorzaakt. De revolutionairen zijn allang gezeten burgers geworden. Hoewel maar ongeveer tien percent van de studenten communistisch zou zijn. is de strijd van de gehele stu dentengemeenschap gericht tegen deze „establishment". Professoren en stu denten huldigen daarbij niet dezelfde standpunten. Toen bijvoorbeeld de studenten in 1965 de universiteit be zetten en een felle strijd met politie en militairen werd geleverd, was de toenmalige rector van de universiteit, de uiterst linksgeoriënteerde beroemd ste hartspecialist van Latijns-Amerika prof. Ignacio Chavaz. het voornaam ste doel van hun aanval. De studenten eisten dat degenen, die in de juridische faculteit voor exa mens gezakt waren, snel de gelegen heid zou worden geboden om herexa mens te doen. Zij slaagden er toen bij na in de rector en de gehele leiding van de universiteit gevangen te nemen. NU HEEFT echter de rector van de universiteit, Javier Barros Sierra, ook zelf aan de protestdemonstraties deel genomen. zij het niet onmiddellijk bij het begin. Toen de recente onlusten hun bloedige hoogtepunt schenen te hebben beleefd, richtte de scherpe cri- tiek zich vooral op de verkwisting bij de Olympische Spelen, maar de eerste onlusten deden zich voor naar aanlei ding van pro-Cubaanse en anti-Ameri kaanse verklaringen. Omdat de poli tie en het leger hard ingrepen en zelfs mortieren werden gebruikt, wer den ook niet-radicalen studenten al di rect bondgenoot van de fanatici. Dit eenheidsfront werd nog hechter toen het leger de universiteitsstad bezette. Een buitenstaander kan zich moei lijk voorstellen hoe grote betekenis de autonomie van de universiteiten heeft voor de Latijns-Amerikaanse intellec tuelen. Het binnendringen van de ge bouwen is voor hen een even grote hei ligschennis als voor rooms-katholieken het bezetten van de kerk zou zijn. De studentenonrust in Mexico en Uruquay hebben een zo sterk interna tionale echo gekregen, dat de oudste universiteit van het continent, de San Marcos-universiteit in Lima. de hoofdstad van Peru. een conferentie over deze gebeurtenissen heeft uitge schreven Die conferentie moet in Lima of in Caracas worden gehouden weer aan de macht komen doelmatige maatregelen zullen treffen om „sociale harmonie en stabiliteit te bevorderen" door toekomstige immigratie nog strenger dan thans aan banden te leggen. Voortaan zullen, als de conservatieven het voor het zeggen krijgen. Gemene bestburgers gelijk worden gesteld met ge wone vreemdelingen. Verder wil men de gebieden waar zich een grote concentra tie van immigranten bevindt flinke extra- steun verlenen. Deze verklaring is zo rekbaar dat een extreme figuur als Enoch Powell, die enkele maanden geleden wegens de op ruiende taal tegen de immigranten uit het conservatieve schaduwkabinet werd ge zet, het spreekgestoelte kon beklimmen om de officiële motie te steunen. Dit was een nogal huichelachtige vertoning om dat Powell naliet te zeggen dat hij, zoals algemeen bekend is, veel verder wil gaan dan de motie. Als gewone gedelegeerde kreeg Powell, die wegens zijn felle rassen-agitatie in het land veel populaire steun ontving, en daarom door de partijleiding werd geïso leerd, slechts vijf minuten spreektijd. Hij betoogde dat door de concentratie van immigranten in het hart van Enge land het karakter daarvan op den duur onherkenbaar zal veranderen. Hij ver zweeg echter dat hij voor immigranten een ondoordringbare muur rond Engeland wil oprichten en bepaalde zich er toe te zeggen dat hij de hier gevestigde gekleur de immigranten op edelmoedige en finan cieel royale manier wil helpen naar hun geboorteland terug te keren. Hij ontving van ongeveer de helft van de conferentie een staande ovatie. Er klonk echter ook boe-geroep. Partijleider Heath en de meesten van zijn collega's op het podium onthielden zich demonstratief van bijval. Maar alge meen wordt erkend dat de partijleiding om het „powellisme" verder is gegaan dan anders waarschijnlijk het geval zou zijn geweest. Het spreekt in elk geval boekdelen dat de Britse Conservatieve Partij eens de voorvechtster van het Britse imperium nu bereid is Gemenebest-burgers op één hoop te gooien met echte buitenlander» die door de Britten bepaald niet aan het hart worden gedrukt. 1 Warren. President Johnson heeft ver klaard dat hij geen nieuwe opperrech ter voor het Amerikaanse Hooggerechts hof zal benoemen. Hij heeft de huidige opperrechter Earl Warren, verzocht diens voorgenomen aftreden uit te stel len. Ambassadeur. De Israëlische ambassa deur in Canada, Arieh Esjel. is dood aangetroffen in zijn auto die op een parkeerterrein in Ottawa stond. Formateur. President Helou van Libanon heeft de aftredende premier, Abdallah el Jafi, belast met de vorming van een nieuwe regering. Sigarettensmokkel. Een 45-jarige Belgi sche chauffeur is in Kopenhagen ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf wegens het smokkelen van 2,4 miljoen sigaretten naar Denemarken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3