Nieuwe barkas voor „De Hoop VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Langs sluizen en havens „Zuid-Kennemerland en IJmond niet in één agglomeratiebestuur" COR 0LY In de vishal en op zee „Spes"-kapitein niet naar Stettin Langspeelplaat „Kerk op Zee'' bracht geld op Havenberichten C arillonklanken over IJmuiden Duitser gewond bij Blokwals III Stoomlogger Maria Josepha „Het Dorp Velsen" wil behoud van oude dorpje Station Uitgeest wordt vernieuwd AUTO ACCESSOIRES VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 5 V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Veisend oord Wiik aan Zee BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Afsluiting Lauwerszee nadert eindfase G.S. IN NOTA OVER BESTUURSVOORZIENINGEN Taak Oproep van justitie (Van een verslaggevers) IJMUIDEN. Woensdag 16 oktober wordt het hospitaalkerkschip De Hoop in IJmuiden verwacht. Het ligt in de be doeling, dat dan aan kapitein Rog een «plinternieuwe motorbarkas wordt aan geboden. Zoals bekend, verleent dit schip veler lei hulp aan de vissende vloot; niet alleen hulp van medische aard maar eveneens op nautisch en technisch gebied, waarbij de nationaliteit van het betrokken schip en zijn opvarenden geen enkele rol speelt. Wie hulp nodig heeft, die krijgt ze, na tuurlijk voor zover het in het vermogen van de De Hoop ligt. Hiervoor en ook voor kerkbezoek aan boord van de De Hoop. dan wel voor bezoek van de scheepspredikant aan een ander schip, doet de barkas goede diensten. De nieuwe barkas, vervaardigd uit kunstvezel, is in Friesland gegoten en werd afgebouwd bij het Scheepsbouwbe drijf van Mulder en Rijke in IJmuiden. Zij is geheel bekostigd uit de opbrengst van de langspeelplaat „Kerk op Zee", die tot stand kwam door de activiteiten van ds. H. Zethof, Nederlands Hervormd pre dikant uit Kockengen. Van deze plaat zijn tot dusver reedws meer dan vijfdui zend exemplaren verkocht. Het hospitaalkerkschip vertrekt op 23 oktober weer naar de visgronden. Op 13 november kan de „De Hoop" weer in IJmuiden worden verwacht en dan gaat op 20 november de laatste uitreis van het jaar weer beginnen, die tot 16 december zal duren. De nieuwe motorbarkas voor het hospitaalkerkschip „De Hoop", die volgende week woensdag zal wor den aangeboden aan kapitein Rog. VRIJDAG 11 OKTOBER Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost, 20 u.: „Vrijdag de dertiende", toneel door Entre Nous. Zomerlust, Hoofdstraat 124, Santpoort- Noord, 20 u.: „Operatie Japinga", toneel voor bejaarden. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19 tot 21-30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeek- weg 96, 19 tot 21 u.: r.-k. bibliotheek, fi liaal Velsen-Noord, Banjaertstraat, 19 tot 21 u. ZATERDAG 12 OKTOBER Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost; 20 u.: „Vrijdag oe dertiende", toneel door Entre Nous. Bibliotheken: Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmui den, het filiaal in Velsen-Noord, het fi liaal in Santpoort-Noord, r.-k. biblio theek, Willemsbeekweg 96 in IJmuidm- Oost en Velsen-Noord zijn geopend van 10 tot 12.30 u. VRIJDAG 11 OKTOBER Julianaschool. Prins Bernardlaan. 19 22 uur: volksdansen door „Zieme". Recreatiezaal torenflat „Humanitas", Warande. 20 u.: discussiefilm „Sex is overal" voor jongerengroep „Libertijn". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Arendsweg 61 en Amstel- straat 44: volwassenen 19-21 u.; Parmen- tierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 12 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 9-15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61, Am- «telstraat 44 en Parmentierstraat 2: vol wassenen en jeugd 10-12.30 u. Stadskantoor, President Kennedyplein. 17 u.: ontvangst door het gemeentebestuur van 150 deelnemers aan halfjaarlijkse ver gadering van de Nederlandse Tafelronde. Verenigingsgebouw, Parmentierstraat. 14-17 u.: schaaksocieteit door schaakclub „Weenink". VRIJDAG 11 OKTOBER Buurthuis „De Zandkraai", Handelstraat 93. 13.30-18 u.: kinderoppas en bejaarden- gocieteit. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45, volwassenen 19-21 u. Zaal „Flora", Deutzstraat. 19.30 u.: ledenvergadering en ruilen postzegelclub „Heemskerk". ZATERDAG 12 OKTOBER Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45 en Ruijsdaelstraat la: volwasse nen en jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 11 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 19-21 u. ZATERDAG 12 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 10-12.30 u. VRIJDAG 11 OKTOBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4 a: geopend van 1921 u ZATERDAG 12 OKTOBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: geopend van 10-12.30 u. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Donderdag werden in IJmuiden in totaal 2700 isten vis aange voerd. Bij de aanvoer waren: 251 kisten tong en tarbot, 1 eilbot, 527 schol, 15 schar, 19 haai, 840 haring, 346 makreel, 274 schelvis, 113 wijting, 273 kabeljauw en gul, 14 poon en 27 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 760, gr. tong 5.44-5.15, grm. tong 3.89- GEBORENJeanette A., d.v. A. Kooij en A. J. M. van Wijngaarden; Jeroen M. z.v. P. J. Stil en G. M. Bison; Johanna T., d. v. F. van den Ban en T. C. Osinga; Janna G. D. d.v. K. Hagen en M. E. Linschoten; Bendiks W. z.v. E. van Amersfoort en G. Bosma; Hendrica W. d.v. H. van Tolie en H. Duijneveld; Saskia M„ d.v. E. M. J. van Vuuren en G. W. M. Galesoot; Johannes W. A. z.v. W. J. A. Hoenselaar en C. M. de Swart; Iris d.v. R. Stellingwerf en E. Hendriks; Maaike S. d.v. J. H. de Boer en C. Lubbers; Fré J. z.v. S. Jorritsma en W. Wielinga; Marcus z.v. L. M. Brinkman en M. M. Duyvelshof; René W. L. J. A. z.v. W. Hoogewerf en C. M. van den El zen; Juan z.v. J. Vera Hernadez en D. Paroia PfrHari ONDERTROUWD: S. Castiglions en L. F. van Harten; J. P. Nooij en J. M. G. van der Louw; C. Tijms en G. A. M. Har rison; G. G. J. Mennen en E. Boerre; T. Honig en R van der Wal. GETROUWD: R. P. Schuijt en C. H. M. A. Voorderhaak; P. J. van der Horst en A. C. G. van Bennekom; P. A. Kuil en M. A. G. van der Lem; D. Tolk en C. Man; P. M. Welagen en M. de Wit; A. Atzeni en J. C. M. van Diemen; T. A. F. Schmitt en J. H. C. M. de Wit; C. P. Rol en G. C. Ver- gunst; J. Koning en H. van den Outenaar; E. J. M Zonneveld en C. C. van der Linde. OVERLEDEN: E. Buijs, 79 jaar, gehuwd geweest met W. Verhagen; P. Tuinman, 77 jaar, gehuwd geweest met H. J. Calf; J. W. Neve, 53 jaar; G. Wagenaar, 88 jaar, gehuwd met J. Grapendaal; J. Starmans, 76 jaar; E. J. N. Zwager. 78 jaar; A. Geertsma, 60 jaar; C. van Es, 55 jaar. GRONINGEN. De werkzaamheden rond de afsluiting van de Lauwerszee be ginnen hun eindfase te naderen. De vijf en twintig caissons, die het 900 meter bre de sluitgat moeten afsluiten, zijn al ge reed en worden op hun betrouwbaarheid beproefd. De afmetingen van de caissons, die hier gebruikt worden, zijn 30 bij 15 bij 12 meter De voltooiing van de af sluiting wordt volgend jaar mei tegemoet gezien, waarna de Louwerszees zal ophou den zee te zijn. Donderdag aangekomen te IJmuiden: La Pa loma, van Londen; Yorkshire Coast. Londen; Amstelstroom, Hull; Aegir, Narvik; Stralsund, Rotterdam; Sierra Urbion, Rotterdam; Jorg 1, Delfzijl; Mathias Thesen, Antwerpen; Stolt Skaukar, Beira; Jean E, Londen; Bertha, Kotka; Clivia 2, Noordzee. IJmuiden; Shoreham. South ampton; Jytte Skou, Rotterdam; Wotan. Dagen ham; Bell Concord. Workington, IJmuiden; Aspen, Rotterdam, IJmuiden; Eva, Jacobstad; Norfolk Shore, Continentaal Plat, IJmuiden. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Mynias, van Rotterdam; Triton, Dagenham; Holland, Ant werpen; North Marchioness, Antwerpen; Inga, Milazzo; Auriga, Rotterdam; Lanrick, Antwer pen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Clivia 2, van Dordrecht, IJmuiden; Nicoto, Bergen, IJ muiden; Imperial, Urdingen; Liberiakust, Le Havre; Alca, Aboe, Velsen; Rijnborg, Delfzijl, Beverwijk; Voline. Dagenham, Amstelstroom, Huil; Brabantia, Rotterdam; Othonia, Odense, IJmuiden; Pagenturm, Continentaal Plat, IJmui den; Signal Service, Continentaal Plat. IJmui den; Burstah, Malmö; Yorkshire Coast, Londen; Amholt, Marwi; Hagno, Rotterdam; Tubo, Rot terdam; Medon, Vlissingen; Brilliant, Rotterdam; Calvijn, Falmouth, IJmuiden. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Eemstroom, naar Felixtowe; Alcetas, Rotterdam; Sloughi, St Malo; Lasbek, Hamburg; Eichsfeld, Bremen; Archimedes, Rotterdam; Parthenon, Barbados. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) 3.58, kim. tong 4.70-4.17, kl. tong I 4.60- 3.99, kl. tong II 4.01-3.83, tarbot I 7.30-6.80. Per 125 kg.: grote kabeljauw 240-130. Per 50 kg.: tarbot II 232-154, gr. schol en grm. schol 66-53, kim. schol en kl. schol I 54-48, kl. schol II 38-24, schar 38- 32, kleine haai 56, verse haring 32-28, ma kreel 42-15.60, gr. schelvis 72, grm. schel vis 68, kim. schelvis 67-63, kl. schelvis I 72-71, kl. schelvis II 56-17, wijting 27-12, gr. gul 70-60, mid. gul 60-56, kl. gul 51- 44, poontjes 10-9.50. Besommingen, in guldens: KW 144- 3300, Kw 226-13.090, Kw 206-21.700, Kw. 136-3920, Kw. 109-610. Voor zijn wekelijkse bespeling van het stadhuiscarillon, die hij zaterdag van 4 tot 5 uur 's middags zal verzorgen, heeft Hein de Ligt het volgende gevarieerde programma samengesteld: Improvisatie, van H. de Ligt; Per Spele- mann; Pal sine honer; Desto del cucu, van F. Gasparini; Au clair de la lune; Les folies d'Espagne; A mon beau chateau; Sonatine voor beiaard, van Wouter Paap; De vleegerd; 't Mullerken: De smid; Cha conne, van Aug. Durand; Lapper Krispijn, van Em. Hullebroek; Hij die geen liedje zingen kan, van Em. Hullebroek; Prelu dium no. 2 in C, van Sta fNeas. Op het automatische speelwerk van het carillon zijn vier nieuwe melodieën aangebracht, die de komende drie maan den overdag de uurslagen zullen marke ren. Achtereenvolgens zijn dit: elk heel uur Inventie, van H. de Ligt; kwart over Gildebroeders maakt plezieren; half uur Ik heb mijn wagen volgeladen; kwart voor Het Piasterken (volksdans). IJMUIDEN. Tijdens ovenbouwkundig werkzaamheden aan de putoven van blok wals III van Hoogovens op het nieuw- bouwterrein is woensdagmiddag een 39- jarige Duitser, werknemer van de fir ma Karena in Düsseldorf een ongeval overkomen. De man bevond zich in de putoven van blokwals III toen daarin een last vuurvaste stenen werd neergelaten. Door het losschieten van een van de hijs kabels schoof de last van het vlondertje (pallet) tegen de Duitser aan, die als ger volg daarvan viel en verwondingen opliep aan hoofd en linkerhand. Opname in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk was noodzakelijk. IJMUIDEN Vlaardingen in 1903. De stoomlogger was nog maar enkele jaren in gebruik. Van de Dogger- maatschappij gingen er vier dat jaar ter haringvisserij. De Reederij De Industrie onder dezelfde directie had er ook vier. Het grootste aantal, namelijk zes, behoorde toe aan de Visscherij Mij „Vlaardingen". Met enkele kieinere rederijen kwam Vlaardingen aan 24 stoomharing- schepen. De Vlaardingsche Stoomvisscherij, on der directie van Adr. IJzermans, bracht in 1903 een nieuwe stoomlogger in de vaart, de Maria Josepha VL.3 als twee de vaartuig van dit type. In 1901 was de Franciscus Antonius VL.193 nieuw in be drijf gekomen. De Maria Josepha kwam van de werf Boele Pot in Bolnes en was 207 bruto reg. ton groot, 35,17 m. lang, 6.80 m. breed en 3,41 m. diep. De stoom machine was van de Machinefabriek Ka- tendrecht en had een vermogen van 180- 200 pk. Het schip werd nieuw uitgehaald door schipper Gerrit Smits, die er mede geva ren heeft tot en met de teelt van 1915. Hij werd opgevolgd door David van San ten en daarna verwisselde de stoomlog ger nog al eens van schipper. De Vlaardingsche Stoomvisserij kwam in 1934 onder directie van de N.V. War- melo Van der Drift. Intussen naderde het einde van de Vlaardingse periode van het vaartuig. Na een paar jaar opgelegd te zijn geweest, werd het in 1939 verkocht aan de N.V. Reederij v.h. Frank Vrolijk in Scheveningen en de naam werd gewij zigd in Onderneming SCH.65. In 1941, toen de bezetter toestemming gaf om de visserij van IJmuiden uit te be oefenen, was de Onderneming van de partij. Het schip onderging in augustus 1942 een verbouwing zoals alle stoom schepen in die tijd. Dit geschiedde op be vel van de Duitse autoriteiten. Wanneer daaraan niet werd voldaan, waren de stoomschepen gedoemd binnen te blijven. De verbouwing had betrekking op de schoorsteen en de stuurhut. Een en ander moest zo laag mogelijk worden aange bracht omdat nu eenmaal een lange ro kende schoorsteen gauwer opvat en daar waren de Duitsers erg bang voor. De stoomschepen moesten het aanzien heb ben van een motorschip en zo kwam ook de SCH.65 in IJmuiden terug. Het heeft nog enige tijd aan de visserij kunnen deel nemen en dat duurde tot in maart 1944. Een 20-tal schepen mochten naar Delf zijl vertrekken om vanuit deze haven de visvangst te hervatten en daarbij behoor- De stoomlogger VL 3 Maria Josepha kwam in 1903 nieuw in de vaart. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In een der volgende vergaderingen van Provinciale Staten van Noord-Holland zal het Intergemeen telijk Samenwerkingsorgaan Kennemer- land deel uitmaken van de agenda. Zoals bekend is stelt het orgaan zich ten doel, op basis van vrijwilligheid en met be houd van de eigen bevoegdheden de be stuurlijke samenwerking tussen de ge meenten van Kennemerland te bevorde ren, besprekingen te voeren met Gede puteerde Staten van Noord-Holland over streekplannen, de structurele belangen van Kennemerland te bevorderen en de instelling van instituties voor bestuur lijke integratie voor te bereiden. In het orgaan, dat gevestigd is in Haarlem, hebben de gemeentebesturen zitting van Haarlem, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Velsen en Zandvoort. Gedeputeerde Staten spreken zich in een aan Provinciale Staten aangeboden nota uit voor een ruimere geïnstitutiona liseerde regeling met de betrokken ge- ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 150 Telefoon 10745 - IJmuiden meenten. Een dergelijke gemeenschap pelijke regeling bij het ISK is in een voorbereidend stadium. Voor wat het voorgestane gebied van het agglomeratiebestuur betreft, merken GS op, dat de taakstelling en de functie van Zuid-Kennemerland aanzienlijk ver schillen met die voor de IJmond. Voor wat betreft de IJmond is deze taakstel ling in hoofdzaak de verdere ontwikke ling van het hoogovenstaalbedrijf en de creatie van een stedelijk leefklimaat. Voor de IJmond ligt een langrijke taak in het Noordzeekanaalgebied. IJmuiden als belangrijke haven van ons land met een snel groeiende basis industrie krijgt een steeds belangrijker functie in de noordvleugel van de rand stad, aldus G.S.. Het college zegt verder dat Zuid-Kennemerland wel met deze functie te maken heeft, doch meer in af geleide zin. De gemeenten in Zuid-Kennemerland hebben in het streekplan voor dat gebied een taak, die in hoofdzaak conserverend moet zijn voor de natuur- en recreatie gebieden en ontwikkelend voor het cultu rele en woonklimaat. GS zeggen dan ook van mening te zijn, dat de belangenbehar tiging van beide gebieden door één ag glomeratiebestuur tot ongewenste span ningen zou kunnen leiden, die de ge wenste ontkwikkling niet ten goede zul len komen. Voorts achten zij het betrekken van ge meenten zoals Zandvoort, Bloemendaal, Heemstede en Bennebrpek bij de IJmond- problematiek ongewenst, daar deze ge meenten huns inziens geen wezenlijke functie in het kader van deze problema tiek vervullen. Deze gedachtengang past ook geheel in de door GS voorgestane vierpijlertheorie, welke inhoudt dat in het Noordzeekanaalgebied 4 grote bestuurs- eenheden zullen komen, namelijk Groot- Amsterdam, Zaanstreek, IJmond (IJmui den) en Haarlem. In dit licht bezien zal de gemeente Vel sen en dit geldt ook voor de andere IJmond-gemeenten niet tot het terri toir van de Haarlemse agglomeratie moe ten gaan behoren. Dit is eveneens het ge val met betrekking tot de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude, die inmid dels gekozen heeft voor Groot-Amsterdam In de nota komen ook ter sprake voor zieningen voor het gewest Gooiland en de Zaanstreek. ADVERTENTIE voor de grootste sortering Scherpste prijzen Breestraat 108 - Beverwijk de ook de Onderneming SCH.65. De vis werd per spoor naar IJmuiden vervoerd. Op 8 april was de eerste aanvoer uit Delfzijl in de hal aanwezig en behoudens de stagnaties, die vaak voorkwamen, is dat zo doorgegaan tot september 1944. En kele schepen zijn blijven vissen van Delfzijl uit en dat heeft het einde bete kend van de „Onderneming". Het schip vertrok 23 maart 1945 vanuit deze haven en dat is voor de laatste maal geweest. De stoomlogger is sindsdien als vermist opgegeven. Dit is het laatste Nederlandse vissers vaartuig geweest dat in de tweede we reldoorlog verongelukte. Eerder was er ook een stoomlogger onder de naam On derneming I SCH.140 van de Reederij Vrolijk ten onder gegaan, de vroegere Jeanette II VL.201 van de Mij. Vlaardin gen, die op 15 juni 1943 onder de nieuwe naam voor de rederij Vrolijk in de vaart was gekomen. Arie Rog werd er schipper op maar hij heeft er slechts een halve maand mee gevaren. Na op 5 juli 1943 van IJmuiden te zijn vertrokken, liep het schip tijdens het uitzetten van het vistuig op een mijn. De kleine trawler Johannes ZK.68 had nog vast weten te maken maar het einde van de Onderneming I voltrok zich in tien minuten. Een geluk was, dat de gehele bemanning overgenomen kon worden door de stoomtrawler Rijnstroom IJM.86. Na de oorlog zijn nog enkele Vlaarding se stoomloggers als Onderneming I en II in bedrijf gekomen, waarvan de nummer één, weer de SCH. 140, de vroegere Vlaar dingse stoomlogger Therese was, een mo tor kreeg en indertijd met nog enkele schepen is overgegaan naar Corn. Vro- lijk's Visserij Mij. in IJmuiden, welke rederij het vaartuig in 1955 heeft ver kocht naar Noorwegen. Dit nu 67 jaar oude schip is daar nog aanwezig en heet Dyrnesvag met Kristiansund als thuis haven. Arie van der Veer (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De gezagvoerder van de Rotterdamse kustvaarder „Spes" kapitein K. van der Plas uit Katwijk aan Zee, heeft van de Poolse justitie tot 15 oktober de tijd gekregen zich in Stettin te melden voor de rechtszitting, die tegen hem is voorbereid. De „Spes" werd na op 17 april te zijn vertrokken uit de Poolse haven Swine- münde, door Poolse oorlogsschepen aan gehouden en opgebracht, op beschuldiging dat de gezagvoerder zonder papieren zou zijn vertrokken en dat hij bij het uitva ren dronken zou zijn geweest. Nadat de reder, de heer W. in 't Veld, een borgsom van 15:000 dollar had betaald, werd het schip vrijgegeven en werd kapitein Van Van der Plas vrijgelaten. De reder heeft nu de Poolse justitie mee gedeeld dat kapitein Van der Plas onmo gelijk kan verschijnen omdat hij met de „Spes". die kortgeleden naar Grieken land is verkocht, naar dat land onderweg is. De gezagvoerder was overigens niet van plan aan de oproep gehoor te geven, ge zien de behandeling die hij indertijd on derging. Zijn niet-verschijnen zal wel betekenen dat de borgsom, die de reder voor hem betaalde, als verloren moet worden beschouwd. De verzekering stelt zich op het standpunt niet aansprakelijk te zijn voor een dergelijke schade, omdat het hier een zaak van een opvarende be treft en niet het schip zelf. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het oude dorp Velsen wordt zoals wij reeds eerder bericht ten in zijn bestaan bedreigd. Een deel zal ten offer vallen aan de noodzakelijke verbreding van het Noordzeekanaal datgene wat overblijft verkeert in een toestand, welke om dringend herstel vraagt. Het behoud van de hier nog aan wezige belangrijke cultuurhistorische waarden vereist een zorgvuldige sanering en overwogen restauratie, welke gevolgd zullen moeten worden door een zinvolle bestemming. Teneinde dit alles te bevorderen, is op gericht de Stichting „Het Dorp Velsen", waarin zijn vertegenwoordigd het mini sterie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, het provinciaal bestuur van Noord-Holland, het gemeentebestuur van Velsen en de bewoners van het dorp. Door eigendomsverwerving en stimulering van bewoning en gebruik wil deze stichting het herstel en dus het behoud in de prak tijk verwezenlijken. Het station in Uitgeest zal worden ver nieuwd. Het bestaande hoofdgebouw, in clusief de overkapping van het perron, zal worden afgebroken. De vrijkomende ruimte wordt vervat in het voorpleinont- werp, waarvoor N.S. en gemeente samen spelen. Tegen begin volgend jaar wordt met de metamorfose begonnen. De bestaande loopbrug blijft gehand haafd, maar krijgt wel een opknapbeurt. In het plan is rekening gehouden met een toekomstige tunnel. In de plaats van de bestaande gebouwen komen, zo dicht mogelijk bij de trap van de luchtbrug, een dienstgebouw met hal. plaatskaarten- kantoor en een ruimte voor de behande ling van bagage. De wachtkamer komt 30 meter verder op het perron, verbon den met het dienstgebouw door een lage overkapping. Sloop en nieuwbouw zullen ongeveer een jaar in beslag nemen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5