Te midden van beat, lezingen, films en cabaret Feestelijke boekenmarkt in congrescentrum RAI Annie M. G. Schmidt verricht opening Onderzoek zou zeer interessant zijn Auteurs vertellen over hun werk Niet-lezers zijn mensen die niet van activiteit houden Gemiddeld 60 boeken per huiskamer Het boek in cijfers Wijze woorden over het boek ZO ONTSTAAT EEN BOEK KIJK MAAR, HIER STAAT HET BOEK VOOR U VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 9 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Boekenmarkt/RAI, die Annie M. G. Schmidt van ochtend in het Internationaal Congrescentrum/RAI heeft geopend en die hier tot en met zondag 20 oktober wordt gehouden belooft een bij zonder gezellige tentoonstelling te worden. Onder het motto „Er is een boek voor iedereen" hebben tachtig van de belangrijkste uitgevers en boekenimporteurs in de foyers en wandelgangen van het Congrescentrum stands ingericht, waar op een totale lengte van drieëneenhalve kilometer boekenplank meer dan 100.000 boeken staan uitgestald. Men kan er komen bladeren en lezen en zelfs kopen. En dat alles in een feestelijke sfeer, want in de zalen van het Congresgebouw worden aan de lopende band evene menten georganiseerd, waarvan sommige een uniek karakter hebben. MODEL-WINKEL DRAAIORGEL wemvt MAAR WEINIG BEKEND OVER RELATIE LEZER-SCHRIJVER SUCCES LEZERSGROEP „HIPPE VOGEL" WAARNEMER ONTSPANNING BRUNA In 1965 werd in het RAI-gebouw de nationale boekenmarkt gehouden, die ver band hield met het 150-jarig bestaan van de Vereniging ter Bevordering van de be langen des Boekhandels. Het was een ex periment; er werd gesproken van „de grootste boekwinkel van Europa" en er kwamen meer dan 70.000 mensen kijken. Kort daarna gingen in uitgeverskringen stemmen op om een dergelijke manifesta tie jaarlijks te doen plaatshebben. Wel was gebleken dat het boek in tentoonstel lingshallen, die zijn gebouwd voor het ex poseren van zeiljachten, auto's en land bouwwerktuigen, niet zo goed tot zijn recht komt. De oplossing werd gevon den in de enorme ruimte die het Congres gebouw buiten de vergaderzalen om biedt. De boekenmarkt-RAI is bedoeld als een jaarlijks terugkerende presentatie van het boek in alle genres. De boekenmarkt strekt zich uit over twee verdiepingen en het publiek wordt in een bepaalde looprichting geleid, die dus danig is dat iedereen „zijn boek" on derweg kan ontmoeten. Naast de 80 uit gevers en importeurs zijn hier vertegen woordigd de Centrale Vereniging voor openbare bibliotheken, de Vereeniging ter Bevordeing van het Vlaamsche Boekwe zen, de Sticusa (Ned. Stichting voor Cul turele Samenwerking met Suriname en de Ned. Antillen), de Katholieke Bijbelstich ting, het Nederlandsch Bijbelgenootschap en de commissie beroepsvoorlichting van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Tenslotte is er de belangrijke medewer king van de Nederlandse Boekverkopers bond, die een moderne modelboekhandel zal inrichten, waarover men graag het oordeel van het publiek zal vernemen. In de Grote zaal, de Blauwe zaal en op het podium in de entreehal van het Congrescentrum hebben tijdens de markt dagen tal van manifestaties plaats. Het draaiorgel „The Busy Drone" speelt da gelijks composities van Haydn, Mozart en „Een leven zonder boeken is onleef baar" Erasmus „Na beminnen is boeken verzame len de opwindendste sport van alle" (A. S. Rosenbach). „Een kamer zonder boeken is als een lichaam zonder ziel" (Cicero). „Een passende vraag voor onze tijd: mag een meisje boeken schrijven, die zij niet zou mogen lezen?" (Otto Weis). „Verspil de uren overdag niet met te luisteren naar wat je 's avonds kunt lezen" (Sir William Osier). „Er zijn geen slechte boeken, net zo min als er lelijke vrouwen zijn" (Anatole France). (Uit C. Buddingh': Citaten-omnibus) «m nnniorafm DICK BRUNA Beethoven, er zijn modeshows van knip patroonmodellen, er worden films ver toond over allerlei onderwerpen, schrijvers als Harry Mulisch, Jos de Gruijter, Ka- rel Jonckheere en Pierre Jansen houden lezingen, er komen „book-ins" en forums een quiz een psychedelische avond, een (Van onze correspondent) AMSTERDAM Vóór de laatste we reldoorlog waren de schrijvers vrijwel zonder uitzondering academici, die zich richtten op de bovenlaag van de samen leving. De kwaliteit van hun boeken was, letterkundig bezien, hoog; de oplagen waren klein. Een bestseller werd door de critici met wantrouwen bekeken dat kon nooit veel wezenNa de oorlog kwam de grote ommekeer. De academicus onder de schrijvers is een zeldzaam verschijnsel geworden. De best seller wordt nu met heel andere ogen bekeken. Deze merkwaardige verschuiving is door drs. A. Nuis gesignaleerd in het januarinummer van „De Gids". De heer Nuis is medewerker van prof. H. A. Gom- perts, die in Leiden moderne Neder landse literatuur doceert. Een verklaring voor die verschuiving kan bij niet geven, zomin als hij antwoorden heeft op vele vragen die hem bezighouden. Men zou hem literatuur-socioloog kunnen noemen. En hij is vast van plan tal van nog niet opgehelderde verschijnselen in de we reld van het boek boven water te bren gen, zoals prof. Escarpit in Frankrijk doet. „Alle onderzoeken hebben zich tot dusver vrijwel uitsluitend beperkt tot de verkoop van het boek, maar strekken zich niet uit tot de relatie tussen schrijver en lezer. Ik zou wel eens, al was het maar van één boek, willen weten waar het terechtkomt en wie het leest Hij heeft over bepaalde verschijnselen wel enig inzicht verkregen. Zo verdeelt hij het Nederlandse lezerspubliek in twee groepen; een actieve en een passieve groep. De actieve groep bestaat uit lezers die altijd direct reageren en voor een dialoog met de schrijver zorgen. De ac tieve groep omvat ongeveer 30.000 men sen. Weet een schrijver door die groep heen te breken met een hoger verkoop cijfer, dan is er sprake van een best seller. Van 't Reve is dat gelukt, Her mans daarentegen richt zich zo specifiek tot de actieve groep, dat hij anderen wel licht nooit zal bereiken. „Het is natuur lijk prettig voor een schrijver, dat hij kan rekenen op zo'n actieve groep van 30.000, maar ons kleine taalgebied brengt met zich mee, dat deze groep ook de buitenlandse literatuur pleegt te volgen. Als gevolg hiervan wordt de Nederlandse schrijver wat neerbuigend behandeld door het publiek waarvoor hij schrijft". Een probleem voor de literatuur socioloog is het onderverdelen in genres Wat is literatuur? Waar ligt de grens met de sub-literatuur de thrillers en de liefdesverhalen? Dan zijn er de enorme oplagen van boeken, die vroeger „keu kenmeidenromans" werden genoemd, boeken die volgens een bepaald recept worden geschreven en waarvoor men in Amerika zelfs schriftelijke schrijvers' cursussen kan volgen. Een andere sector is die van de pornografische boeken, die toch ook een flinke markt hebben. De grenzen zijn echter volstrekt onduidelijk en tussen de genres in liggen grote over gangsgebieden. Het zou interessant zijn als er in Ne derland iets zou worden gedaan aan literatuur-sociologisch onderzoek. De heer Nuis; „cultuur-sociologie bestaat al lang, maar heeft zich altijd gekenmerkt door een algemeen beschouwend karakter. In de hedendaagse sociologie zit echter meer iets van ontleden, tellen, onderzoeken concretiseren. Ik ben bezig verklaringen te zoeken voor bepaalde verschijnselen. Anderen doen dat ook. Wij zouden elkaar eens moeten vinden en bekijken wat we op tafel kunnen brengen." dichtersmarathon, beatconcerten, optre den van cabaretiers als Jasperina de Jong en Max Tailleur enz. Boeken kijken en boeken kopen. Boek handelaren in het gehele land geven hun klanten op verzoek een boeken-betaalpas, waarmee op de boekenmarkt RAI op rekening kan worden gekocht. De afreke ning vindt achteraf plaats met de eigen boekhandelaar. Voorts is aan het entree biljet van 1,50 een zestal coupons van een kwartje gehecht, die recht geven op kor ting bij de aankoop van boeken. Op deze wijze kan men het entreegeld terugver dienen. De Boekenmarkt-RAI is dagelijks geopend van 10-17 en van 19-22 uur (zon dags van 10 tot 17 uur). BERTUS AAFJES (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Bertus Aafjes (o.a. „Morgen bloeien de abrikozen", „Voetreis naar Rome", „Goden en eilanden", „Ca priccio Italiano") schrijft zijn boeken met een balpen. „Ik koop ze bij tientallen te gelijk, evenals kleine opschrijfboekjes. Als ik op reis ga, heb ik wel tien van die dingen bij me. Dan zit ik in een trattoria of een Arabisch koffiehuis maar te note ren. Dat vindt niemand gek. Er komt nooit iemand op me af wel als ik zit te vissen, maar niet als ik zit te schrijven. De geboorte van mijn werk geschiedt ter plaatse. Het embryo neem ik mee naar huis. Het eindprodukt ontstaat in mijn torenkamer van kasteel Hoensbroek. Ik gebruik nooit alcohol als ik werk. Sinds zes jaar rook ik ook niet meer. Ik drink thee net als Dostojewski met zijn samo var. Ik houd. van achtergrondmuziek als ik werk. Klassieke opnamen. Achter grondmuziek vind ik essentieel. Ook prof. dr. C. Trimbos (o.a. „Gehuwd en ongehuwd" en „Samenleven in huwe lijk en gezin") houdt van achtergrond muziek als hij werkt. „Ik ben een Bach- maniak, dus is het meestal Bach. Ik heb zo'n ding dat de hele middag aanstaat. Ik rook er sigaren en een pijpje bij. Is dat nodig voor mijn werk? Ach, ik weet het niet. Het is gewoon een slechte ge woonte. Ik ben wel blij met mijn prach tige werkkamer met het grote raam dat uitzicht geeft op het Wilhelminapark van Utrecht. Ik heb voor mijn werk een rus tige kamer nodig. Er staat geen telefoon. Ik werk altijd onder grote druk, altijd op het laatste minuutje. Zo gaat het het vlot ste en het beste. Waarmee ik schrijf? Ner gens mee. Ik dicteer in de machine. Voor het uitwerken heb ik een secretaresse. Maar die bepaalt niet de stijl. Dat doe ik zelf. Ik kan persklaar dicteren." Hans Verhagen (o.a. dichtbundels „Ro zen en Motoren" en „Sterren, cirkels, bel len"). „Sta ik bekend als een hippe vogel? Wat is dat, een hippe vogel? Ik doe ge woon serieus mijn werk. Ach, marihuana en hasjischok heb wel eens gerookt, maar niet regelmatig. Ik heb het niet nodig voor mijn werk. Dat wil zeggen; als je rookt, word je wel veel critischer. Je neemt je omgeving minder serieus. Je dpet ervaringen op dat geldt ook voor LSD waardoor je verandert. Je gaat dieper over de dingen nadenken en ze beter in proporties zien. Ik werk meestal 's nachts, want dan is het het rustigst. Ik heb rust nodig om iets op papier te zetten. Ik ben snel afgeleid. Laten we wel zijn; wat om mij heen gebeurt, geeft me een grotere kick dan het schrijven. Schrijven is voor mij niet de grootste kluif ik heb er scepsis tegen. Ik vind het geen toffe bezigheid. De meeste schrijvers zijn te veel bezig met mooie woordjes. Ik vind ideeën maken het belangrijkst. Wat ik doe, is laboratoriumwerk. Ik isoleer ter men en woorden uit het bestaande mate riaal, plombeer ze in elkaar en zie, wat er aan energie vrijkomt. Ik werk het liefste in mijn flat in Amstelveen. Als achtergrond Indiase fluitmuziek. Henk Hoving (o.a. „Juf er zit een we duwe in de boom" en „Juf, die vlinder heeft mijn pyama aan"), hoofdonderwij zer te Groningen, ziet zichzelf niet zo zeer als schrijver, maar als waarnemer „Hippe vogel" Hans Verhagen. Hij noteert de humor, die hij hoort in de wereld van de kinderen en selecteert deze voor zijn boekjes. De laatste twee boek jes haalden een oplage van 240.000 ex emplaren. „Het is begonnen als een aar digheidje, maar op het ogenblik heb ik geen vrij uurtje meer. Ik loop met een notitieboekje op zak en kan het gewoon niet meer laten om iedere grappige uit spraak van kinderen, maar ook van ou deren, te noteren. Voorts krijg ik dage lijks tien tot vijftig anecdotes toegestuurd van lezers. Om te voorkomen dat het een chaos wordt moet ik dagelijks alle hu mor bekijken, beoordelen en indelen. Niet alle anecdotes zijn leuk. De meeste halen nauwelijks een vijf of een zesje, maar soms heb ik er die een acht of een negen ver dienen. En die deel ik dan in voor een vol gend boekje. Ik ben nu bezig aan „Juf, kijk 's, 'n draaimolenvliegtuig". Weer zo'n uitspraak die je niet kunt verzinnen, maar die alleen uit een kinderbrein kan ko- (Van onze correspondent) AMSTERDAM Nederlanders besteden meer tijd aan lezen dan aan sport, zo heeft een recent onderzoek aangetoond. Gemid deld wordt er vier uren per week gelezen, een half uur per werkdag en op de vrije dagen drie kwartier. Ruw geschat zijn er veertig percent veel-lezers tegen zestig percent weinig-lezers. De laatste categorie kjjkt een beetje onwennig tegen de eerste aan. Het lezen van boeken vergt een zekere mate van afzondering en de weinig-lezers ervaren dit als een isolement, dat in strijd is met de gezelligheid. In zijn ogen is de veel-lezer een beetje een boekenwurm, een wijsneus die zich in zijn hoekje heeft terug getrokken. Dit beeld is uiteraard vals. Het groepje, dat meer van boeken dan van mensen houdt is maar erg klein. Het bestaat uit introverten, die het boek als sociaal attri buut waarderen en wier voorkeur uitgaat naar werken met een goed verzorgd uiter lijk, waarvan de inhoud kan bijdragen tot zijn kermis en algemene ontwikkeling. Aan de andere kant bevindt zich de uitgespro ken extroverte mens, die sociaal gericht is, van feesten houdt, veel vrienden heeft, een gehoor om zich heen wenst om tegenaan te praten en niet graag op zijn eentje zit te lezen of te studeren. Tussen die extreme groepen in zit de grote groep, waaronder lezers, die bepaald niet als boekenwurmen of als wijsneuzen te kijk staan. Van de ongeveer 50 miljoen boeken, die het afgelopen jaar over de toonbank gingen, was 32 percent ontspan ningsromans tegen 13 percent populair- wetenschappelijke boeken, 10 percent de tective-boeken, avonturenromans of wild west, tegenover een percent reisbeschrij vingen of boeken over andere landen, 15 percent jeugdboeken en vier percent stu dieboeken. Litteraire romans en gedichten halen slechts zeven percent. Lezen blijkt naast handwerken en knut selen de meest populaire vrijetijdsbeste ding. Gemiddeld staan er in iedere Neder landse huiskamer 60 boeken, ofschoon niet minder dan 30 percent van de ondervraag de Nederlanders heeft opgebiecht nooit een boek ter hand te nemen. Zij komen uit studies naar voren als mensen, die ook minder actief zijn op andere gebieden van vrijetijdsbesteding Zij schuwen hobby's die een gerichte activiteit vragen. Hun voorkeur gaat uit naar tv-kijken, niets doen, uitrusten, bij elkaar zijn, praten en visite ontvangen. Maar er is hoop voor deze groep, De niet-lezer komt uit de rapporten tevoor schijn als iemand die ouder is in leeftijd, minder opleiding heeft genoten, uit een minder gesitueerd milieu komt, meer op het platteland woont dan in de steden en over het algemeen weinig open staat voor nieuwe ideeën en gewoonten. Naarmate het onderwijs zich meer aanpast aan de mo derne eisen, naarmate de welstand groeit en de verstedelijking voortschrijdt, naar mate de massa-media en het massa-toeris- me meer werelden gaan openleggen, zal de categorie niet-lezers automatisch slinken. Veel mensen schijnen het lezen te zien als een soort ideaal waar men uiterst po sitief tegenover dient te staan, maar dat in de praktijk toch geen haalbare kaart is. Maar het echte ideaal dient te zijn, dat het grote publiek het lezen gaat onderkennen voor wat het in werkelijkheid is: een puur ontspanningsmiddel met door de enorme verscheidenheid aan boeken mogelijk heden voor welke individuele richting ook. Men kan aangename uren doorbrengen met een spannende detective, maar ook bij de man, die zondags meer vissen vangt, om dat een deskundig auteur hem heeft ver teld hoe hij te werk moet gaan, heeft het boek zijn ontspannende functie vervuld Dat laatste wil de Boekenmarkt-RAI, die ieder jaar zal worden herhaald, het publiek duidelijk maken. Die markt wil gewoon zeggen; lezen is niet een zware in tellectuele bezigheid die aan een bevoor rechte groep is voorbehouden, want kijk maar: hier staat het boek voor u. men. Ja, het is hard werken. Ieder boek je vraagt ongeveer 500 anecdotes, maar om dit aantal te krijgen moet ik er een veelvoud van doorwerken". Bij Dick Bruna (o.aa. „Fien en Pien", „De appel" en „Nijntje in de sneeuw") is de tekenpen belangrijker dan de schrijf pen. „Ik begin met het maken van schets jes. Terwijl ik de figuren teken, groeit in mijn hoofd het verhaal, meestal in dichtvorm. Ik werk de illustraties eerst helemaal af voordat ik begin te schrijven. Op die manier geeft de tekst weinig problemen. Het resultaat probeer ik uit op mijn eigen kinderen. Ik moet zeggen, dat ze zeer critisch zijn. Ik werk thuis niet prettig. Daarom sluit ik mij op in mijn atelier en daar in mijn eigen wereldje bedenk ik de avonturen Er zijn in Nederland dertien miljoen boeken in omloop, waarin op het schut blad de naam van de heer R. H. Zand- voort staat. Zij hebben titels als „Funda menteel rekenen" en „Naar zelfstandig rekenen". Als men de gemiddelde dikte van een boekje stelt op driekwart centi meter bereikt de stapel rekenboekjes van de heer Zandvoort een hoogte, die overeen komt met 900 maal de hoogte van de Domtoren te Utrecht. „Ik werk altijd des avonds aan mijn boekjes, tot 's nachts twee uur. Stilte heb ik niet nodig om ge concentreerd te zijn. Als onderwijsman ben je immers aan lawaai gewend. Ja en soms blief ik er wel een borreltje bij. Vroeger werkte ik met een vulpen, maar later ben ik op de schrijfmachine over gestapt. De voorbereidingen kosten veel tijd en heel wat manuscripten verdwenen in de prullemand. Dat gebeurt als je ge degen wilt werken. Met „Naar zelf standig rekenen" ben ik acht jaar bezig geweest Er zijn in 1967 in Nederland ca. 50 miljoen boeken verkocht. De totale om zet in boeken, dus inclusief de school boeken en de leveranties aan scholen, bibliotheken enz. bedroeg in: 1963 - 209 miljoen, 1965 - 250 miljoen, 1967 - 300 miljoen. De boekenproduktie in aantal titels: 1963 - 9.448, 1965 - 10.193, 1967 - 11.262 (waarvan 55 pet. nieuwe uitgaven en 45 pet. herdrukken). Nederland telt op het ogenblik 398 erkende uitgevers. Er zijn 2062 erkende boekverkopers. Moordpoging. Een 34-jarige man uit Maassluis is aangehouden op de verden king op 3 oktober zijn vrouw over de ballustrade van de twaalf meter hoge galerij bij hun woning aan de Mgr. Bek kerslaan te hebben willen duwen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9