WIE 20 JAAR VERRE REIZEN DOET, KAN VEEL VERHALEN a i Het echtpaar Tadema-Sporry: „WE ZIJN ERG OP ELKAAR INGESPEELD" 15 Sieik ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 Erbij (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „De grootste rassendiscriminatie bestaat in China. Negers en andere rassen zijn er niets. De Chinezen brengen het communisme; zij zullen de wereld redden. In Rood-China draagt iedereen een geweer, de mannen en de vrouwen. Wij heb ben een vrouw gezien die haar baby voedde met het geweer tus sen de knieën. Immers, iedere vol gende vijf minuten kunnen de Amerikanen komen! Toen wij uit China weggingen vroegen ze of we toch vooral onze kinderen wilden sturen, dan waren dié tenminste gered". Rood-China Thuisfront Leeuwengebied Hoogtevrees Harems Taktiek Spionage Suzanne Piët DE HEER TADEMA: „Ik heb het nooit zo bar op school gevonden. Ik ben op dertien lagere scholen ge weest door het hele land en op vijf middelbare scholen. Het was in een tijd dat er nog te weinig leerlingen waren; ging het dus niet goed, dan bracht mijn vader me op de fiets naar een andere school en dan ging ik over. Toen ben ik op het Rijks instituut voor tekenleraren geko men. Dat was ook niet zo'n succes, behalve dat ik daar mijn vrouw leerde kennen. Ik zat naast haar en schreef alles van haar over. Op een keer ben ik midden in de les van een pedagogieleraar de klas uitge lopen regelrecht naar Roland Holst van de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten, die mijn daad zo grappig vond dat ik als leerling werd aangenomen. Mijn vrouw heeft haar acte lerares wel gehaald. Hoe lang we getrouwd zijn? Dit jaar dertig jaar. Het leven? Vind ik fijn. Behalve jong zijn, dat vond ik niet zo leuk. Ik wilde altijd erg graag volwassen zijn. Het kunstschilderen vind ik eigenlijk het belangrijkste. Ik voel me ook in de eerste plaats kunste naar." Mevrouw Tadema, veel minder mededeelzaam over zichzelf: „Toen ik van de HBS kwam, wist ik niet of ik Nederlands zou gaan studeren of schilderen. Na de tijd op het Rijksinstituut ben ik drie jaar lera res geweest op een huishoudschool. Dat vond ik een doffe ellende, iets vreselijks. Ik weet nog dat ik heel lang uitgelegd had wat een drie hoek was. Die moesten ze tekenen of zo iets. Toen vroeg zo'n kind: „Juf, hoe zit het dan met een twee- hoek?", Nou, toen ben ik eruit ge gaan." IIWWWWWIfWyWWWWWWWWWMWWWWlfWWflflfWIWWIWIfWWyWWWWWWMlWVWWWWWWIWWWWIfWI AAN HET WOORD zijn om beurten Auke Tadema Sporry en zijn vrouw Bob, het echtpaar van de krantenarti kelen, de hoorspelen voor de jeugd, verhalen in maandbladen en de geïl lustreerde boeken over landen waar de slordige twaalf miljoen andere Neder landers nooit geweest zijn. Twintig jaar wereldreizen hebben ze achter de rug; een veertigtal reizen met steeds als rustpunt hun „thuishaven" aan de Rembrandtlaan in Heemstede, waar de inrichting te mooi en te luxueus is om te geloven dat de bewoners ooit ontbe ring hebben geleden. In een paradijselijk vertrek met Moorse, Franse barokke en oosterse elementen in rozen en gouden tinten met bloemen en veel spiegels, dat het tijdschrift „Elégance" als schoolvoor beeld van een mooi interieur liet foto graferen, zitten beiden weggedoken in een zeer comfortabele bank. En zij ver tellen. Auke: „DE REIS naar Rood China was de moeilijkste, maar ook de meest fan tastische. De Chinezen zijn roerend lief soms. Ook die eerbied voor de ouder dom". Bob valt in: „Wij hebben ons nog nooit zo veilig gevoeld als daar, ondanks de betonnen muur om je heen en de wetenschap dat je aan alle kan ten bespioneerd werd. Het was heel raar. We ontmoetten daar allerlei mensen, maar wij kregen nooit jour nalisten te spreken: „Zij hadden het te druk". Zeker met het verwerken, van de gegevens die zij toch van de regering krijgen. Maar goed, je kreeg ze nooit te zien. De intellectuelen ook niet". Haar man: „We waren er vlak voor de culturele revolutie. De intellec tuelen hebben daar geen wezenlijke macht. De revolutie was ook een soort zuiveringsactie, die min of meer kunst matig werd opgevoerd Die acties wor den min of meer gepland". DE SCHRIJFSTER vertelt over de Chinese vrouw: „De vrouw is er wer kelijk volkomen gelijk aan de man. Ze doen daar precies al het werk dat de man doet. Als je dat ziet en ver gelijkt met Nederland: stewardessen die kisten sjouwen en piloten die ko men aanrijden op kleine roestige fiets jes. Allemaal dezelfde maat uniform aan en dezelfde pet op. Het systeem? Haar man antwoordt: „Een griezelig systeem. We zijn er echt van ge schrokken. Ik denk overigens niet, dat de democratie er veel kans gehad zou hebben". Kijkend in de verte en la chend: „Het grote museum eindigt er gek genoeg met een Nederlands uni form. Van een zekere officier Sneevliet uit 1830. Daar komen iedere zondag zo'n twintigduizend Chinezen naar kij ken". EéN REIS VAN DE VELE. „Ja, twintig jaar geleden kregen we het in eens in ons hoofd. We woonden toen in Tuinwijk en we verkochten alles, be halve wat we echt niet konden missen, en vertrokken naar Brazilië met onze kinderen: een dochter van zes toen, een zoon van vier en een dochter van twee. We bleven daar een jaar. Het was voor de kinderen toch eigenlijk wel te zwaar. De volgende reis, dat was naar Noord-Afrika. lieten we ze thuis bij opa. Dat thuisfront was ei genlijk 'het moeilijkst en het duurst. Opa was een geweldig soort opa. van wie de kinderen veel meer mochten dan van ons. Verder was er een huis houdster en dat is een duur soort men sen". Na de bewoonde wereld van Noord- Afrika werd de Sahara bezocht. Dat bezoek werd overigens wel twaalf maal herhaald „want de woestijn blijft je boeien". Daarna ging de reis naar de westkust van Midden-Afrika. „De taal was daar nooit een grote moeilijkheid, Frans of Engels. Er wa ren altijd wel negers, die nog Frans spraken omdat ze vroeger soldaat wa ren geweest. Die mensen waren ontzet tend blij dat wij kwamen want wij kon den bijvoorbeeld hun ontzagwekkende verhalen over de Rijn bevestigen, die jarenlang nooit iemand had geloofd". AUKE VERTELT lachend: „We gin gen er gewoon wandelen. We hadden nooit wapens bij ons, want ik kan niet schieten. Dat is eigenlijk heel handig, want als je niet kan schieten ben je zo'n waardeloos produkt. dat je het ook niet waard bent beschoten te wor den". Ernstig: „Je loopt daar eigenlijk niet zo veel gevaar. Je moet de ge woonten van de mensen daar overne men. Vóór zonsondergang kun je bij voorbeeld veilig door een leeuwenge bied wandelen. Ik heb geen jagersna- tuur, maar wel een fijn instinct voor waar dieren zitten. Soms zeg ik: nu moeten we onmiddellijk weg, want hier is het gevaarlijk". ALS HET ECHTPAAR op reis gaat heeft het weinig bagage, met de ge dachte: „Als we het verliezen is het niet erg". De camera van Auke ligt in een stalen doos, die de functie heeft van een soort bunker. „Ach, als je dan in het water viel was er nog niets aan de hand. Vaak kantelden auto's, waar bij je dan bedolven werd onder katoen ladingen en een veertigtal negers. Zij waren dan altijd gewond, maar wij hadden nooit iets. Op een keer had mijn vrouw blauwe plekken en toen zaten ze voorzichtig te voelen, want ze dachten dat ze zwart werd". ZIJN VROUW lacht mee en beves tigt dat negers erg naïef zijn. „Kin derlijk. Ze hebben ook de wreedheid van kinderen. Ze kennen bijvoorbeeld geen mededogen. In hospitaaltjes waar wij wel eens geweest zijn, staan ze te lachen als hun kind geopereerd wordt. Ze kennen geen medelijden en ze doen ook geen enkele moeite om die op te wekken". Haar man: „De ontwikkeling doe zij meemaken is natuurlijk onbe grijpelijk. Ze hebben vaak de radio overgeslagen en zitten nu met een heel dorp naar „het grote oog", de televi sie, te kijken". HET ECHTPAAR zegt, dat het erg op elkaar ingespeeld is. En dat moet ook wel, vinden ze, want er zijn moei lijke en gevaarlijke situaties op reis. Een voorbeeld waren de stammenoor- logen in Nigeria zo'n zes jaar geleden. „Je had toen de oorlogen tussen de Ibo's en de Hausa's. Wat er nu aan de hand is, is in principe een stam- menoorlog natuurlijk", vertelt Bob „Het is historisch. Deze bloedtoe- standen zijn er altijd al geweest. Tot dat Engeland kwam en eenvoudigweg iedereen ophing die daaraan meewerk te. In de loop der jaren", geeft zij ver der haar visie, „dijden de Ibo's steeds meer uit. Hun ontwikkeling werd ook steeds groter, want ze wisten op een knappe manier gebruik te maken van wat de zending ze te bieden had". Ze pauzeert. „Die vechtpartijen, daar heb ben we middenin gezeten". Tot haar man: „Weet je nog, dat we ons toen in een bordeel verstopt hebben. Jij zei dat ik daar het veiligst was". Ze lacht. „De Ibo's zijn zeer intelligent. Maar we mochten vooral de Hausa's erg graag. Zij hadden stijl en waren rus tig. De Ibo's zijn slimmer: zij hebben jaren geleden een Amerikaans recla mebureau in de arm genomen om over hun volk te publiceren. En daaruit is de publieke opinie voortgekomen, dat de Ibo's bijvoorbeeld een christelijk volk zijn, terwijl maar vijftien per cent christen is". ALS DE TWEE wereldreizigers ge vraagd wordt eikaars aard te beschrij ven, zegt de vrouw: „In zekere zin word je aan elkaar gelijk, omdat,je eigenschappen gaat ontwikkelen die je nodig hebt op reis". Tegen haar man: „Jij kunt de mensen goed aan voelen". Man: „Zij praat met staats mensen. Zij spreekt de talen veel be ter. Ik luister. En als ik dan voel dat het geen waarheid is wat haar wordt verteld, wat bij staatsmensen vrijwel altijd het geval is, dan geef ik haar een teken en vraagt zij het nog eens. Zo ontwikkel je een eindeloos geduld. Ik zit soms acht uur lang met gekruis te benen te zitten en te hopen dat het de moeite waard is. Verder lijd jij (knik je naar vrouw) aan iets dat op claustro fobie lijkt en ik aan hoogtevrees". OF ER nooit een uitbarsting komt? Bob: „O ja, soms krijg je in je hotel zo'n uitbarsting en dan zeg ge: die rotzakken". Hijo „Ach we hebben ei genlijk een soort spel met de mensen. Bij de Chinezen bijvoorbeeld, die zei den dat ik weg moest. Dan gooi ik het onmiddellijk op mezelf en dan zeg ik dat ik dom, imperialistisch, kapitalis tisch, een fascistische naarling ben. Dan lachen ze en mag ik blijven". Hij vervolgt even later: „Je moet bij reizen de filosofie krijgen, dat het je niets kan schelen waar je terecht komt. Dan gaat alles eigenlijk. Verder heb ben we het principe dat we niet gaan zoeken naar kopij. Als je er gaat zit ten, en meestal doe ik dat daadwer kelijk om te tekenen, dan komen ze vanzelf wel. Als echtpaar kwam je trouwens veel verder omdat je dan vertrouwder bent". EN DAT BRENGT Auke Tadema Sporry op het bezoek aan de minis ter van Landbouw in Saoedie Arabië: „Ik zat vooraan en mijn vrouw ach teraan, zoals het hoort in die landen, met neergeslagen ogen. Ik wilde iets vertellen en omdat ik de taal niet zo beheerste maakte ik een fout. Mijn vrouw verbeterde mij en toen vroeg de minister zeer verbaasd: „Is dat bij u altijd zo?" Toen moest ik antwoor den: „Helaas wel". Mijn vrouw komt natuurlijk in ha rems eerder binnen dan ik. Hoewel ik er ook wel eens ben geweest, omdat ik er zo onschuldig uitzie." Met een lach: „Zo'n witte oude man, denken ze." Als je daar binnenkomt? „Een beet je gênant. Ze giechelen allemaal. Je kunt moeilijk heroïsch zijn met al die vrouwen om je heen, dus je staat daar tegen de muur met je handen in je zakken. Wat moet je verder?". Zijn vrouw: „En mij stellen ze allemaal impertinente vragen. Waarom ik hem toch genomen heb. Of hij rijk is of omdat hij veel mannen heeft gedood. En als ik dan nee zeg, blijven ze aanhouden, want er moet iets zijn dat aantrekkelijk is in hem. Meestal be vredigt het antwoord dat hij mij een zoon geschonken heeft hen tenslotte wel". „Arabische vrouwen?" Auke: „Mooi, beeldschoon vaak. En zij zijn ook behoorlijk ontwikkeld, de dochters gaan naar de duurste Zwitserse kost scholen". Bob: „Toch accepteren ze het haremleven daarna, hoor. Het is gewoon heel gezellig, dat leven. De Nederlandse vrouwen zitten toch ei genlijk voornamelijk de hele dag in kleine ruimten, maar die vrouwen zijn daar bij elkaar, in een grote luxe. Ze kennen er geen zenuwziekte, alleen jaloezie". te: De Piramiden. „In Egypte heb ben we een vriend die sjeik is. Hij is een echte schurk Hij heeft zeer veel vrouwen. Dat is niet zielig want die jonge meisjes zijn vaak doodgelukkig met een oudere man. Ze moeten een bepaalde hang naar luiheid en luxe hebben. Kent u dat verhaal van dat Duitse meisje? Dat kreeg van haar sjeik een nertsmantel. Nu is het in die landen zo warm dat je met geen mogelijk heid zo'n ding kunt dragen. Toen heeft hij uit Duitsland een hele airconditio ning-installatie laten komen, opdat zij dat bont kon dragen". OF ER Europese meisjes in harems zitten? Auke: „Jazeker. Vooral uit Engeland. Arabieren gaan vaak kij ken op schoonheidswedstrijdjes waar mooie meisjes zitten die dom zijn. Die krijgen in die harems een mooi en ge makkelijk leven. Ze komen met de een of andere smoes in Beiroet, waar ze zonder dat ze dat merken al worden verdeeld. De meisjes worden dan door zeer charmante mannen die ze mee nemen gefêteerd. (Tegen die mannen kan ik niet op, maar het is hun vak ook). Het is vaak een zacht soort kid napping. En dit gebeurt dagelijks. Vandaag. Morgen. De voorraad komt voornamelijk uit Engeland. De meis jes worden wel getest of ze vrolijk zijn. Als vreemdeling zul je er nooit achter komen of ze er zitten, maar omdat wij in die streken al zo lang komen, hebben wij het gezien. Ik had het net over Beiroet. Nou, daar ge beurt ook van alles: meisjeshandel, wapenhandel en hasjischhandel, alles. Het is overigens een prachtige stad, een soort Parijs. Maar alles is er té. Er rijden roze en gouden auto's". POLITIEK heeft het echtpaar een bepaalde taktiek. „Ik verspeel liever duizend gulden en behoud de vriend schap van een land, dan dat ik die om een nieuwtje verlies. Dat weet men nu. Een leuk voorbeeld daarvan is dat ik toevallig in de Sahara zag dat ze olie gingen boren. Dat mocht ik niet publiceren, dus we hielden onze mond. Toen we later verder wilden reizen, konden we dat meteen gratis doen. Wat hadden we dan aan dat artikel over die olie gehad? NIET ALLEEN over landen, ook over een enkele luchtvaartmaatschap pij kan het echtpaar hele verhalen vertellen. „We gingen een keer met de Sovjet- russische maatschappij Aeroflot. In Nederland is dat een keurige maat schappij met de mooiste stewardes sen. We gingen van Afrika naar Sibe rië. In het vliegtuig zaten negers, die recht uit de bushbush gehaald waren om in Siberië getraind te worden. Een zo'n neger wilde op het middenpad zijn behoefte doen. Toen kwam er een enorme stewardes aangesneld. Met geweldige borsten. En die begint me die neger toch te schoppen! Hij kerm de ontzettend terwijl hij meegesleurd werd naar het toilet. Daar bonsde hij tegen de deur tot ze hem hardhandig op het toilet duwde. Die andere ne gers zagen zowat groen van ellende en ik moet zeggen, dat wij ook wel bang werden. Het is natuurlijk ont zettend wreed om die natuurmensen zo te behandelen". HET ECHTPAAR gaat binnenkort een reis maken naar het Nabije Oos ten. Niet in de laatste plaats staat Egypte op het programma, waar Bob stof en haar man beelden zal verza melen voor een derde boek over Egyp- SIBERIë? Daar weten we niets van, natuurlijk. En we komen er waar schijnlijk ook nooit, omdat we in Chi na zijn geweest. Wel merkten we, dat men in China veel vrolijker is. Chine zen zijn niet zuur. Ze hebhen plezier in hun harde werken". Of het echtpaar ooit benaderd is om te spioneren? Mevrouw Tadema ant woordt: „Nee, dat gebeurt echt alleen maar in romans. Daar hebben ze hun eigen mensen voor".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15