NOOIT DDT OF LYSOL GEBRUIKEN ?1©UW KG Jagerssoep met gevulde eend mmmmrn 1968 DE KOMENDE donkere dagen hebben tenminste één voordeel, feesten in alle soorten. De brei-, de bridge- en de voetbalclub voelen zich geroepen een feestelijke bijeenkomst te organiseren. De scholen gaan zich aan kerstbals te buiten en misschien geeft oud-tante Cato op haar kasteel wel een diner voor de familie. Wat voor feest het ook wezen mag, de wollen kousen en coltruien zullen in de kast moeten blijven om plaats te maken voor wat sierlijker kledij. r "m «T W WÈËÈm WÉSÊÊÊÊÊÊÊIÊÈÊnÊÊÊK ff ,r x I (Van een medewerkster) ONDER dierenliefhebbers geldt het als een klassiek verhaal: de historie van het gezin dat hond en poes tijdelijk in een dierenpension onderbracht, vervolgens welge moed op vakantie ging, en enkele weken later bij thuiskomt begroet werd door een horde vrolijk rond springende vlooien. Een paniek- verwekkende situatie waaraan zelfs doorgewinterde eigenaars van huisdieren niet zo gauw het hoofd weten te bieden. LICHTPUNTJES IN DE SOMBERE WINTERTIJD 7-Z" mm^.% 1 Nina Ricci ontwierp deze wapperende wolk (links) van witte tergal- plisse, bestrooid met strass. Christian Diors modehuis vervaardigde een pakje (midden) van goudlamé met raglan- mouwen. Jeanne Lao- vin vond inspiratie in Tokio, zoals zij het kimonomodel hierboven noemde. Een bermuda wordt er onder gedra gen. Zwarte kunststof- cloqué, zwart satijnen ceintuur en van hals tot zoom afgezet met goud pailletten. Een feeste lijke creatie in optima forma. r-Inn-,nnnnr1nnl NAZOMERSE VLOOIENPLAAG DRIJFT DE DIERENHOUDERS TOT WANHOOP - v lii DIT JAAR circuleert het verhaal wel met een opvallend-grote frekwen- tie. Eigenaars van honden en katten menen zelfs met een „vlooienplaag" te doen te hebben. Niet alleen heb ben de huisdieren dit jaar opvallend- veel last van deze ongewenste gasten, de algemene indruk is ook dat de pa rasieten ditmaal veel meer neiging hebben om in de woning op avontuur te gaan. Dat laatste schept uiteraard een zeer onaangename en soms on houdbare situatie. De verklaring: het zijn niet de parasieten die op avontuur gaan, maar hun nakomelingen. De eitjes van de vlooien die het huisdier soms plagen komen terecht in vloerbedekkingen of naden van de vloer. Daar kunnen ze zich enige tijd (naar de wetenschap aan neemt: soms zelfs zeer lange tijd) koest houden. Na het uitkomen zoeken de vlooien bij voorkeur zo snel mogelijk het huisdier weer op, en in dat geval is de bestrij ding vrij eenvoudig. HET WORDT even anders wanneer die geboortegolf zich manifesteert in de vakantieperiode wanneer de huis dieren elders zijn ondergebracht. In dat geval kan de argeloze vakantie ganger na thuiskomst geconfronteerd worden met een ware vlooienplaag die zelfs de meest verstokte dierenliefheb ber grijze haren bezorgt. LEKEN HEBBEN ZO hun eigen verklaringen over het verschijnsel van deze nazomer. Sommigen nemen aan dat de parasieten zich door de zachte temperaturen van afgelopen winter veel sneller dan anders hebben kunnen vermenigvuldigen, anderen geloven dat het ongedierte langzamer hand immuun wordt vopr onze moder ne bestrijdingsmiddelen. Is er dit jaar inderdaad sprake van een vlooien plaag, en kan de leek dit onschuldig maar onaangenaam verschijnsel af doende (en zonder gevaar voor mens en dier) bestrijden? Deze vragen heb ben wij voorgelegd aan een dierenarts, aan een medewerkster van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, en aan de afdeling voor lichting van TNO. „Van oudsher zijn augustus en september voor ons de topmaan- den, wat betreft het uitreiken van bestrijdingsmiddelen tegen vlooi en", vertelt de dierenarts. „In augustus begint de vlooienplaag, zeggen wij altijd. Maar dit jaar waren er inderdaad v eel meer klachten dan in andere jaren. Meestal verdwijnt het verschijnsel in de loop van oktober weer. Het vervelende is dat veel mensen uit een soort valse schaamte niet om advies durven te vragen en dan op eigen houtje het ongedierte gaan bestrijden met minder on schuldige middelen". WERK NOOIT met DTT, adviseert deze dierenarts. Als de dieren DDT oplikken kunnen ze ernstige b uik- klachten en vergiftigingsverschijnselen krijgen. „Ook nooit lysol gebruiken", waarschuwt hij. Ieder jaar gebeurt het weer dat men de vacht van een huisdier met lysol bewerkt als de vlooienplaag erg hardnekkig lijkt. De gevolgen zijn werkelijk verschrikkelijk Lysol is bijzonder gevaarlijk voor :VW huisdieren en zoiets loopt altijd fa taal af." Het ouderwetse (en onschadelijke) derrispoeder dat op plantaardige ba sis wordt gemaakt, is achterhaald door moderne chemische produkten die doeltreffend èn onschadelijk zijn, zoals Alugan. Ze zijn er als strooipoeder, spray of shampo. Soms zal strooipoe der de voorkeur verdienen boven een spray, omdat dieren vaak bang zijn voor het geluid van de spuitbus. „JULI EN AUGUSTUS staan van oudsher bekend als de vlooienmaan- den, maar deze zomer was het inder daad wel heel erg. Ik heb nogal wat telefoontjes gehad van huisvrouwen die klaagden over zwermen vlooien in de woning", aldus de afdelingssekretares- se van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in een van onze grote steden. „Sommigen waren zo wanhopig dat hun eerste reaktie was: het huisdier wegdoen. Dat is één van de ellendige bijkom stigheden van dit verschijnsel. Geluk kig kreeg ik ook veel verstandige reak- ties wanneer ik uitlegde hoe zo'n ver schijnsel kan ontstaan en hoe je het kunt bestrijden. Je hoeft je er echt niet voor te schamen, en je moet na tuurlijk vooral het dier niet de dupe laten worden. Dat kan er ook niets aan doen". DEZE FUNCTION ARES VAN dierenbescherming, zelf in het be zit van een hond, een aantal (langharige) katten en van tijd tot tijd ook nog van enkele zwerf katten, past een afdoend en on schadelijk middel toe. „Ik heb overal in huis zogenaamde vliegen- strips opgehangen en totnutoe hebben onze dieren geen last van vlooien gehad, ondanks alle alar merende berichten over vlooien plagen". Zij heeft deze tip uit een vakblad van een kattenfokvereniging gehaald en kent verscheidene andere leden die dit simpele middel ook toepassen. „Het is onschadelijk voor mensen, huisdie ren, kamerplanten en vogels. Het IK GEEF U een eenvoudig recept voor jagerssoep. We staan per slot kort voor het jachtseizoen. U hebt ervoor nodig: 500 gr. be nen van wild (al of niet gebraden, het laatste geeft een apart aroma aan de soep), maar u kunt de poe lier ook gewoon om wat benen vra gen, met wat poulet (konfjn, haas, ree), 50 gr. rookspek, 100 gr. verse paprika, 50 gr. bloem, 1 eetlepel tomatenpuree, ui, selderie (even tueel knol). Van de benen trekt u bouillon. Gebruik ongeveer drie liter water en laat de bouillon wat inkoken. Daarna zeven en warm houden. Spek in dobbelsteentjes snijden en uitsmelten. Hierin de ui, en pa prika zacht laten worden. De bloem erdoor roeren met de tomatenpuree totdat u een glad mengsel hebt ge kregen zonder klontertjes en ver volgens de hete bouillon toevoegen Kruiden met de fijngeknipte selderie of de kleingesneden selde- rieknol erin zacht laten worden. Oppassen met zout of soeparoma, want het rookspek heeft daar voor een groot deel al voor gezorgd. Wat foelie, laurier en kruidnagel zullen in uw soepje niet misstaan. TUSSEN HAAKJES: let u nog wel op de voordelige aanbiedingen in asperges? Die kunnen u straks met de feestdagen goed te pas ko men bij het bereiden van kleine smakelijke schoteltjes. Een wandeling door mijn woon plaats deed mij op één middag op twee zaken stuiten, die samen een voortreffelijke combinatie oplever den. Eend nog heel jonge en echte mosterd van Dij on. De eend kostte mij 3,95. De lever van de watervogel sneed ik heel fijn op de plank, met een kleine harde ui, wat takjes peter selie, een teentje knoflook, en door dit mengsel, dat ik overdeed in een kommetje, roerde ik een kluitje bo ter (ongeveer 30 gram), wat zout en peper. Dit mengsel stopte ik in de eend en stak de vogel dicht met een satehpen. Ik kruidde hem licht met peper en zout. In een vuurvaste, niet te grote schotel had ik intussen wat boter gesmolten en daarin werd de eend gebed. In een hete oven heb ik die eend toen bereid. Telkens overgo ten met de braadboter, gebruik er wel een overhandschoen bij! Ik ver geet dat nuttige apparaat vaak en houd er dan meestel wel een paar blaren aan over. Braadtijd is ongeveer een uur. Dat begieten of inpenselen mag ze ker wel elke tien minuten gebeuren. WANNEER DE eend mooi bruin is, haalt u hem eruit, ook uit de schaal en mengt door de boter een eetlepel' scherpe Franse mosterd (Dijon) en een glas goede bouillon (niet van een blokje). Even aan'de kook brengen, goed roeren, alles losmaken wat zich eventueel aan de bodem van de schaal had vast gezet. De eend in stukken snijden en opdienen met de saus apart erbij. Hierbij smaken veel groenten: van kastanjepuree (voor een heel fees telijke gelegenheid) tot doperwtjes, in boter geglaceerde uitjes, kool raap, zuurkool, worteltjes (of pe nen, maar dan wel in kleine reep jes gesneden), kortom: u hebt keu ze te over. Een jonge eend is voldoende voor twee personen. Bekijkt u de eend wel even goed wanneer u hem pre pareert. De kleine gaatjes in de huid duiden meestal op hagelkor reltjes en die kunnen licht uw gebit ruïneren. Een gewaarschuwd man telt voor twee in dit geval. Gaston Gourmet houdt bovendien de vliegen en mug gen weg. Een verklaring voor zo'n vlooienplaag? Ik geloof wel in die im muniteitstheorie over ongedierte en bestrijdingsmiddelen, maar misschien zijn onze centraal verwarmde wonin gen ook schuldig. We scheppen tegen woordig in huis een klimaat waarin het ongedierte zich zomer èn winter lekker kan voelen". „OORZAKEN en achtergronden van zo'n vlooienplaag? Die zijn niet in een paar woorden te vangen", zegt men bij TNO. „Het is een moeilijke zaak omdat er honderden soorten vlooien bestaan". Over het plotseling uitbars ten van een vlooien-epidemie in huis blijken meerdere theorieën te bestaan. Eentje ervan is dat de eieren die enige tijd (misschien zelfs al vrij lange tijd) in v loerbedekkingen of vloeren genesteld liggen, a la minute kunnen uitkomen wanneer ze aan een bepaalde trilling worden blootgesteld. Dat zou dus bijvoorbeeld het geval kunnen zijn wanneer een gezin na enkele weken vakantie het huis weer binnenstapt. Deze theorie zou ook een verklaring kunnen zijn voor het feit dat nieuwe bewoners van e en huis waarin voordien mensen met honden of katten hebben gewoond, op zeker ogenblik wel eens met „ongewenst be zoek" worden vereerd. De „officiële" bestrijdingsmid delen staan in ieder geval alle maal onder controle. In e rnstige en hardnekkige gevallen is er de mogelijkheid om het huis tijdelijk te ontruimen en het van gemeen tewege te laten ontsmetten. Dat zal gelukkig slechts in uitzonde ringsgevallen noodzakelijk zijn. En het is zeker niet nodig om hond of poes, als aanstichters van de ramp, buiten de deur te zetten. Via dierenarts, drogist of winkel voor dierbenodigdheden zijn goede en ongevaarlijke bestrijdingsmid delen te koop waarmee men het kwaad binnen enkele d agen de kop kan indrukken

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 16