AUTOMOBILISTEN BEVRIJD VAN PSYCHEDELISCHE EFFECTEN" „Ideale oplossing: continue lijnverlichting nu in Velsen financieel niet meer haalbaar" I 2t ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 Kosten Geen voorbeeld Bewustzijnsdaling Miljoenen Verontrusting1 Gemis ïcept slot be lden, 'oma poe- vra- laas, 'erse epel ven- llon. a ter ken. in. jden pa- oem uree ge- ver gen, lipte ilde- den. )ma, ^oor Wat illen nog igen raks ko- eine oon- l op een ver- - en iend leed een ter- loor een bo- :out end ,een met 'ote oter end die 'go- er ^er en aar ïur. ze- •en. uin de een erd Ion 'de lies lan ist- en bij. ran es- es, ol- De- ;p- ;u- >or nd re de )r- bit an iug- zo'n im- en ïien iin- (en- irin iter van een nen aak >ien irs- luis lan. die /rij of ute een ;ld. val na eer ?en :'eit uis len eer be- id- le- ig-e de Uk ;n- >at le- jn. >m an in. ;el de li et de EINDELIJK (NA ELF JAAR DOKTEREN) EEN VEILIGER VERLICHTING IN VELSER TUNNEL De Velsense autotunnel: in: ieder opzicht een technische prestatie van de eerste rang, be halve op het punt der verlich ting. Om economische redenen werd een verlichting gekozen waarvan men van tevoren wist dat zij nooit ideaal kon zijn; een politiek die weer eens de juist heid van het oud-Hollandse spreekwoord over de zuinigheid en de wijsheid illustreert. J (Van een onzer HAARLEM Elf jaar is het geleden dat de Vel sense autotunnel geopend werd. Maar pas in de afge lopen weken is definitief de laatste hand gelegd aan de verlichting in de beide tunnelbuizen, die Rijks waterstaat nimmer geheel bevredigde. En deze dienst niet alleen. Legio waren, vooral in de eerste jaren, de klachten van automobilisten die het als buitengewoon hinderlijk ervoeren dat men, rijdend in de tunnel, als het ware „met een klap" van het schijnsel van de ene lamp in dat van de volgende lichtbuis kwam. Klachten ook van het bestuur van de Nederlandse Federatie voor Epilepsiebestrijding dat zich, enige jaren geleden, ernstige zorgen maakte over het effect van de tunnel- verlichting op lijders aan vallende ziekte. Daarvoor erslaggevers) gevoelige personen zouden de verlichting als een soort psychedelisch knipperlicht kunnen ervaren, waardoor volgens genoemde Federatie „bij hen mogelijk zelfs een epileptische aanval zou kunnen worden ont ketend". Al deze bezwaren, plus nog een paar prak tische overwegingen, voerden tot de slotsom dat hier iets zou moeten veranderen. Elf jaar lang zijn dan ook ettelijke proeven genomen en studies opgezet om tot een beter verlichtingssysteem te komen. De oplossing bleek een soort ei van Columbus. Thans is dat ei dan eindelijk gepeld. Men heeft alle 1600 TL-armaturen nu horizontaal gehangen waardoor het knippereffect tot een minimum beperkt is doordat de bundels elkaar ietwat „overlappen". Er wordt altijd naar gestreefd, de verlichting in een tunnel zo ge lijkmatig mogelijk te maken. Dat zelfde geldt voor de overgang tus sen de lichtsterkte binnen en bui ten. In de Coentunnel en de Schip- holtunnel kon dit worden bereikt door een zogenoemde lijnverlich- ting met diminstallatie, die bij de bouw is aangebracht. Om econo mische redenen heeft men in de Velsertunnel destijds bij de bouw 800 afzonderlijke lichtbakken met elk twee TL-buizen aangebracht. AL IN HET NAJAAR van 1961 stelde de secretaris van de Federatie voor Epilepsiebestrijding dr. O. Magnus, de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals er schriftelijk van op de hoogte dat deze verlichting een sterk zogenoemd stro- boscopisch effect veroorzaakte bij per sonen die in een auto of op een motor door de tunnel reden. Een strobosco- pisch effect is het verschijnsel dat lichtindrukken op het netvlies van het oog korte tijd blijven voortbestaan. Afgezien van het feit dat dit effect onaangenaam was voor automobilisten wees dr. Magnus echter op nog iets belangrijkers, namelijk dat bij perso nen die hiervoor gevoelig zijn onder invloed van een dergelijke verlichting een bewustzijnsdaling kan optreden en in bepaalde gevallen zelfs een epilep tisch toeval. Dit was met name geble ken bij het electroencephalografisch onderzoek met rhythmische lichtflits prikkeling van patiënten die aan epi lepsie leden. Namens de genoemde federatie ver zocht dr. Magnus de minister de ver lichting te vervangen door aaneenge sloten lampen, die geen stroboscopisch effect zouden hebben. Het antwoord dat dr. Magnus onge veer zes weken later van de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat ont ving was vrij kort: de ervaring die Rijkswaterstaat had opgedaan bij de verlichting van de tunnel in Velsen, had aanleiding gegeven de verlichting van tunnels nog eens te bestuderen en had er toe geleid dat men bij volgende tunnels naar een continue verlichting zou streven. OP 6 DECEMBER 1962 vestigde dr. Magnus nog eens per brief de ministe riële aandacht op het stroboscopisch effect van de verlichting. Tevens deel de hij daarbij de minister mee dat een van de bestuursleden van de federa tie had ontdekt dat ook de brug over de IJssel in de Rijksweg 12 naar de Duitse grens een soortgelijk effect had. Op 4 januari van het volgend jaar ontving dr. Magnus in antwoord op deze brief een schrijven van de advi seur voor de verlichting van Rijkswa terstaat, wijlen professor dr. ir. N. A. Halbertsma. Deze deelde mee dat de huidige ver lichting ongeveer vijftig percent min der stroom kost dan een lijnverlichting en dat om deze reden geen lijnver lichting was aangebracht. „Nu men hogere verlichtingsniveau's in de tun nels gaat toepassen en men bereid is de meerdere stroomkosten te dragen, geeft men ter wille van een betere op tische geleiding echter de voorkeur aan lijnverlichting", zo schreef profes sor Halbertsma. OVER DE IJSSELBRUG liet de pro fessor weten dat de zogenoemde inter mitterende verlichting hier eveneens om economische redenen was toege past, omdat een lijnverlichting aan de brugleuning op ruim 200.000 was ge komen, terwijl nu de kosten niet meer dan vijftien percent hiervan waren ge weest. EEN JAAR LATER, op 24 septem ber 1964 liet professor Halbertsma aan dr. Magnus weten dat de intermitte rende verlichting op de IJsselbrug was verwijderd. Verder schreef hij: „Het in de Velser tunnel aangebrach te verlichtingssysteem zal geen voor beeld zijn voor verdere tunnels, inte gendeel, het is mogelijk dat op den duur deze verlichting zal worden ver vangen door de verlichting met twee rijen TL-lampen, die een aaneengeslo ten geheel in de richting van de tun- nelas vormen." Dit is er echter nooit van gekomen. Rijkswaterstaat heeft er de voorkeur aan gegeven de oorspronkelijke ver lichting te handhaven en na vele ja ren van proefnemingen deze verlich ting nu zo „prettig en veilig mogelijk" te maken. ervaren en dat zij ook voor mensen met migraine bijzonder onaangenaam was. Sommige van de artsen antwoordden, dat het hun echter niet zou verbazen als de verlichting ooit aanvallen zou provoceren en onderschreven daarmee het vermoeden dat dr. Magnus had geuit in zijn brief aan de minister. DE HUIDIGE directeur van „Meer en Bosch", dokter L. M. K. Stoel zegt: „Bij de methode met lichtflitsprikke lingen waarmee wij het electro-ence- AMAMMMWIMMUWIMUUIMMIIMMMAIUIMMMMMMMMAMIMAMMMMMMUyMMAMWMMMMAMMMM IMAMMMMAMMUIMAAMMMIMAAMIMMMIMWMMMMMMyiMMIMMMMIAMMMMMMUMMMMMIAMM Ettelijke nachten hebben de mannen van Rijkswaterstaat de handen vol gehad om de 1600 lichtbuizen in een gunstiger stand te fixeren. De verlichting in de Velser tunnel is bij de laatste verbeteringen meer op het gevoel beoordeeld, omdat er geen exacte criteria bestaan, zo zegt dr. Vermeulen. „NU ALLE TL-buizen in de tunnel horizontaal hangen weten wij niet meer hoe we de verlichting nog zou den kunnen verbeteren. Misschien dat een complete nieuwe lijnverlichting dan nog wel beter zou zijn, maar daar is de Velser tunnel niet op gebouwd. Het zou tenminste enkele miljoenen kosten om de tunnel daarvoor geschikt te maken. Met het huidige systeem zijn wij in elk geval uitgesproken nu de stand van alle armaturen is gewij zigd", zegt het hoofd van de rijkselek triciteitswerken in het Noordzeeka- naalgebied, de heer E. ter Meulen, die de practische leiding heeft bij de uit voering van alle werkzaamheden aan de verlichting in de tunnel. Hij vertelt dat vooral in autobussen met een doorzichtige kap het effect van de ongelijke verdeling van het licht het meest wordt gevoeld. In een ritme dat afhankelijk is van de snel heid van de bus flitst het licht in de bus van donker naar licht. Ook in auto's met een panorami sche voorruit en een glimmend dash board dat het licht reflecteert kan het nog al eens voorkomen dat de chauf feur wordt „gebombardeerd" door de lichtflitsen. Bij auto's met een rechte voorruit is het effect veel minder. De heer Ter Meulen zegt: „Maar hoe vaak doet dit soort effecten zich niet voor als men gewoon ergens bui ten op een weg rijdt. Bijvoorbeeld als het heeft geregend. Of als men bij zon onder een bladerdak rijdt, waardoor men afwisselend in licht en schaduw komt". DE VERONTRUSTING bij het be stuur van de Federatie voor Epilep siebestrijding, was inmiddels enigs zins weggenomen. De toenmalige directeur van het epilepsiecentrum Meer en Bosch in Heemstede, wijlen dr. A. M. Lorentz de Haas die tevens voorzitter van de federatie was had namelijk een rondschrijven gestuurd aan tien ze nuwartsen in Haarlem. Heemstede, Overveen, Alkmaar en Beverwijk om te informeren of zij in hun praktijk wel eens gevallen hadden meege maakt van patiënten waarbij door het flikkereffect van de verlichting in de tunnel epileptische aanvallen werden geprovoceerd. Geen van de zenuwartsen was in zijn praktijk echter ooit een dergelijk geval tegengekomen. Wel bleek uit de antwoorden op die brief van dr. Lo rentz de Haas dat veel mensen de ver lichting in de tunnel onprettig vonden, dat het effect met name door epilep- sie-patiënten als zeer hinderlijk werd phalografisch onderzoeken verrichten, kan men bij een bepaalde frequentie van flitsen de gehele opbouw van een epileptische aanval volgen. Zouden de flitsen worden voortgezet dan zou dat voor de patiënt zeer gevaarlijk kunnen zijn. Eén op de hondervijftig Neder landers lijdt in een of andere vorm aan epilepsie. In het meest onschuldi ge geval wordt de patiënt enkele se conden afwezig. Een behandeling voor de epilepsie is dan echter toch nood zakelijk. Anderzijds is zeker niet ieder een gevoelig voor lichtflitsen". Het stroboscopisch effect dat zich in de Velser tunnel voordeed was uiter aard sterk afhankelijk van de snelheid waarmee men reed. Dokter Stoel: „De frequentie waar mee de lichtflitsen op het oog moeten komen om bij personen die daarvoor gevoelig zijn een bewustzijnsdaling of een epileptische aanval te provoceren is individueel sterk verschillend. De hinderlijke lichtflitsen die zich bij het rijden door de tunnel aan de auto- moblisten voordeden konden naar on ze overtuiging inderdaad bij gevoelige personen inderdaad een bewustzijnsda ling veroorzaken. Een rit door de tun nel duurt echter maar kort en men wordt ook maar korte tijd aan de licht flitsen blootgesteld. Als de tunnel lan ger was zou het gevaar aanmerkelijk groter zijn geweest". „UITERAARD wordt er bij het ont werpen en uitvoeren van de verlichtin gen altijd rekening gehouden met de lichtflitsprikkelingen en de zogenoem de lichtklappen die zich kunnen voor doen. Het is heel vervelend als een medicus zegt wat er zoal zou kunnen gebeuren. Aan de verlichting van de Velser tunnel is door de jaren heen continu gewerkt om haar aan te pas sen aan de groei van het verkeer, maar niet omdat er enige aanduiding zou zijn dat zij epileptische aanvallen ver oorzaakt", zo zegt de huidige adviseur voor de verlichting van Rijkswater staat, dr. D. Vermeulen in Eindhoven. Dr. Vermeulen is van mening dat de verlichting thans „zeer behoorlijk" is. Op lijnverlichting is tot dusver niet overgeschakeld vanwege de hoge kos ten en het ongemak dat het verkeer gedurende maanden hiervan zou onder vinden. Dr. Vermeulen geeft toe dat het een gemis is dat de verlichtingen in tun nels nog nooit werkelijk grondig zijn bestudeerd. Weliswaar is er enige jaren geleden in Nederland een proefschrift hierover verschenen maar hierin is geen aan dacht besteed aan de epileptogene wer king van lichtflitsen in tunnels.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17