Krantenbedrijven in Haarlem en Zaandam bundelen krachten COUP IN PANAMA Militairen aan de macht Stormschade aan pieren f 2.5 min HET WEER Lancering Apollo-7 volmaakt verlopen Moeilijkheden met het koelsysteem UST KRAANTJE LEK President Arias voor derde maal afgezet Proefronde met Olympische vlam Tekst van Ovidius ontdekt in Italië Regen Groepsraad KRO laakt ontslag Van der Poel Betrapt bij verboden spel in Heemstede Verlies van ruim 4 min. bij PEN E. Koning in de hoofdredactie opgenomen VANDAAG IN ERBIJ: wildrestaurant NJ 62.SOO ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN HAMLÊH Hoofd gestoten 7 Het woord is aan Minder cipier, meer „mens" Zoveel kerken zoveel zinnen De Tadema's thuis Veiliger licht (na 11 jaar) in Velsertunnel Credo van architect Zo veel vlooien dit jaar Muiderkring herleeft ZWIER „BREDERODE" WEEKENDMENU 15.25 LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden Tela 11166 (ook zonder afspraak) Na 6 uur telefoon 13672 58e JAARGANG NUMMER 290 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Onderdirecteur: H. van Looij -■ W'- - '..v i HAARLEM/ZAANDAM. Directies en commissarissen van Grafische Be drijven Damiate N.V. te Haarlem en A. Stuurman N.V. te Zaandam hebben overeenstemming bereikt aangaande een fusie. Het is de bedoeling dat de bedrij ven zelfstandig blijven, maar met in gang van 1 januari 1969 onder een ge zamenlijke directie financieel-econo- misch ten nauwste samengaan. Een en ander onder voorbehoud van goed keuring door de aandeelhoudersver gaderingen. De directie zal bestaan uit Mr. H. C. van der Mije te Haarlem en H. P. Stuurman te Zaandam. Grafische Bedrijven Damiate N.V. geeft uit het Haarlems Dagblad/Op rechte Haarlemsche Courant, de IJ muider Courant en de Beverwijkse Courant (oplage 62.500). A. Stuurman N.V. geeft uit het Dag blad voor de Zaanstreek De Typhoon (oplage 24.500). Zij heeft daar naast een meerderheidsbelang in N.V. Krantenexploitatie Midden-Noord- Holland, uitgeefster van de drie maal per week verschijnende nieuwsbladen Nieuwe Noordhollandse Courant en De Noord-Amsterdammer (oplage 22.000) Deze bladen komen bij A. Stuurman N.V. van de pers. Genoemde dagbla den en nieuwsbladen, met een geza menlijk abonneebestand van 109.000. komen nergens op eikaars terrein. Zij bestrijken gezamenlijk het planologisch en economisch belangrijke gebied ten noorden en ten westen van zgn. Groot- Amsterdam. Hoewel beide ondernemingen, elk tevens beschikkend over een handels drukkerij, gezonde en groeiende bedrij ven zijn, achten de besturen het met het oog op de toekomst nu al de tijd een gemeenschappelijke financieel- economische basis te leggen. Alleen grotere eenheden zullen in de perswereld in staat zijn de kostenstij gingen op te vangen, die onvermijde lijk gaan voortvloeien uit o.a. techni sche en technologische ontwikkelingen. Eén van de voorwaarden tot een doeltreffende samenwerking is stan daardisatie van het paginaformaat. Om dit te bereiken zal een in Haarlem vrij gekomen rotatiepers worden overge plaatst naar een met spoed te bouwen hal in het verlengde van het Typhoon- gebouw in Zaandam. Deze pers zal uit gerust worden met een kleureenheid. De bladen van de Typhooncombinatie, die nu nog worden gedrukt op het zgn. Rijnlandse formaat (51 x 35 cm), kun nen door deze maatregel alsdan over gaan op de grotere bladspiegel van het Haarlemse bedrijf (57 x 42 cm). Daar dagbladbedrijven zij het op commerciële basis allereerst ideële belangen dienen te vertegenwoordigen, heeft bij deze fusie vooropgestaan dat de betrokken bladen onder hun respec tieve hoofdredacteuren het eigen ka rakter en journalistieke onafhankelijk heid moeten bewaren. Wat de dagbla den betreft zijn de hoofdredacteuren Jos L. Lodewijks (Haarlem) en C. Meijer (Zaandam) ook van het begin af bij de voorbereiding betrokken ge weest. Voorts is ingevolge de C.A.O. voor Dagbladjournalisten Prof. Mr. Dr. M. Rooij jr. vroegtijdig als vertrou- wensfhan geraadpleegd. Bij deze fusie zijn bijna 400 mede werkers in volledige dienst betrokken (administratief, redactioneel en tech nisch). Het is de verwachting dat voor de uitvoering van de a.s. structuurwij ziging en voor de verwezenlijking van plannen uitbreiding van dit personeels bestand noodzakelijk zal zijn. Opmerkelijk is tenslotte dat deze fusie, wat de dagbladsector betreft, een samenwerking betekent tussen 's lands oudste en 's lands jongste zelfstandige dagblad. Via De Oprechte Haarlemsche Courant gaat de geschie denis van Haarlems Dagblad terug tot het jaar 1656. Het Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" werd pas in 1945 dagblad als voortzetting van de gelijknamige illegale krant. DE DIRECTIE Caribische Zcc COSTAR du/o AMERIKA rotc oceaan PANAMA (Reuter en AFP) De nationale garde van Panama heeft vannacht zonder bloedvergieten een staatsgreep uitgevoerd. President Ar- bulfo Arias, die pas elf dagen aan het bewind was, heeft toevlucht gezocht tot de Amerikaanse ambassade. Lei der van de rebellerende militairen is luitenant-kolonel Omar Torrijos. Het is de derde maal dat Arias door het leger is afgezet. Eerder werd in 1941 en in 1951 een eind gemaakt aan zijn bewind. De nationale garde heeft de belangrijk ste strategische punten in het land bezet. Het presidentiële paleis is omsingeld. In de hoofdstad zelf bleef het echter rus'ig, al waren er meer mensen op straat dan gewoonlijk. Kolonel Bolivar Urrutia, die gisteren brigade-generaal Vallarino was opgevolgd als commandant van de 5.000 man sterke nationale garde, zou zijn gearresteerd. De staatsgreep is uitgevoerd door een militaire junta onder leiding van majoor Federico Boyd en luitenant-kolonel Omar Torrijos, die gisteren door president Anas min of meer was verbannen na zijn be noeming tot militair attaché in El Salva dor als waarnemer van de Cent.raal- Am erikaa nse verdedigingsorga nisatie. Torrijos heeft inmiddels verklaard dat IJMUIDEN Rijkswaterstaat schat dat het herstel van de nieuwe IJmuider pieren 2miljoen gulden zal vergen. Gebleken is dat de steenasfaltbekleding aan de zuid pier over een lengte van ongeveer 1000 meter en aan de noordpier over circa 600 meter lengte tot 1 a 2 meter onder de wa terlijn plaatselijk door het geweld van de golven is aangetast. Hier en daar zijn ga ten van ongeveer 10 meter lengte en 2 tot 3 meter diepte geslagen. Deze schade be perkt zich uitsluitend tot de bekleding van de dammen; de kern van de dammen is niet aangetast. Als mogelijke mede-oorzaak van de schade die thans is ontstaan, worden ge noemd de naar verhouding hoge tempe raturen gedurende de maand september. De steenasfaltbekleding, dip op de nieuwe dammen nog altijd zettingsverschijnselen vertoont, heeft waarschijnlijk hierdoor plaatselijk nog met voldoende weerstand kunnen bieden aan de kracht van de gol ven. Met het herstel van de schade is inmid dels een begin gemaakt. Men stort hiertoe betonblokken bij die plaatsen waar de be kleding onder water is beschadigd. Voorts zal in de eerstkomende tijd 5000 tot 8000 ton stortsteen worden aangevoerd, welke boven water met gietasfalt wordt gepenetreerd. heel het land onder militaire controle staat. De staatsgreep is volgens hem uit gevoerd om „de eer van de nationale garde te redden en het land van dictatuur te vrijwaren". President Arias werd op 1 oktober be ëdigd nadat hij in mei aan het hoofd van de vijf oppositiepartijen, verenigd in de Enriqueta Basilio zal vanmiddag het Olympisch vuur ontsteken. Hier maakt de Mexicaanse atlete een proefrondje. De openingsceremonie van de Olympische Spelen in Mexi- co-City wordt vanmiddag, vanaf zes uur, door de N.T.S. uitgezonden. ROME (AFP) Op een zuil van de tempel van Hercules dicht bij Sulmone in Italië is een tekst van Ovidius ont dekt. Dit heeft de Italiaanse oudheidkundige professor Valerio Cianfarani, tijdens een congres van archeologen in Chieti mee gedeeld. De tekst, die nog niet is ont cijferd omvat vijftien regels. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Buitenlands nieuws 3 Van dag tot Dag3 Achtergrond3 Kerkdienste 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 2 Aangestipt 3 Feuilleton 3 Beeldverhalen 3 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 1 Beurs 1 Sport U Luidsprekers 6 Deze krant bestaat uit: vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Tijdelijk regen of enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Matige, tot krachtige, aan de kust af en toe nog harde zuid-westelijke wind. Aanhoudend zacht met iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nationale Unie, de overwinning had be haald op de vier regeringspartijen. De 67- jarige arts is een oom van de diplomaat Roberto Arias, die getrouwd is met de Engelse balletdanseres Dame Margot Fonteyn. HILVERSUM De groepsraad van de KRO is het niet eens met het ontslag van Frits van der Poel. Unaniem zijn de leden van de groepsraad van mening, dat het ontslag op staande voet van Van der Poel een te grote strafmaat is in ver houding tot zijn gedrag. De raad geeft toe dat Frits van der Poel in strijd heeft gehandeld met de met hem gemaakte afspraken ten aan zien van zijn verantwoordelijkheid voor het programma, maar de maatregelen, die tegen hem zijn genomen, zijn verhou dingsgewijs veel te zwaar. De groepsraad van de KRO heeft ern stig overwogen af te treden omdat zij niet van te voren in het ontslag is ge kend: een procedure, waarvoor in de CAO ruimte is gelaten. Men heeft niet tot aftreden besloten omdat het bedrijfs beleid er niet door zou zijn gediend. DE bij het NVV aangesloten Algemene Bond „Mercurius" zal bij de Raad voor de Journalistiek een klacht indienen te gen de heer Leonhard Huizinga van het dagblad „De Telegraaf". Ook overweegt de bond juridische stappen te ondernemen tegen deze columnist. In een gisteren in „De Telegraaf" ver schenen bijdrage van Huizinga is naar aanleiding van de affaire Frits van der Poel een aanval gedaan op Mercurius, die deze week zijn verontrusting uitsprak over de rechtszekerheid van de program mamedewerkers bij de omroep. De heer Huizinga signaleert in dit verband bij „veel t.v.-mensen, cabaretiers en sommige jour nalisten een nieuwe mentaliteit ten op zichte van het koningshuis" die naar zijn mening „psychologisch niets verschilt van het antisemitisme van Hitier en zijn vol gelingen". Hij schrijft onder meer: „Net als het anti-semitisme van weleer betekent het terreur tegen weerlozen. Daarom, noem ik het bestuur van de bedrijfsgroep radio en televisie van de algemene bond Mercurius een stelltje neo-antisemieten". HEEMSTEDE Bij een inval in een wo ning in Heemstede heeft de politie vrijdag avond tien personen, merendeel Haarlem mers, betrapt op het spelen van roulette. De 60-jarige bewoonster van het pand en de bankhouder-croupier uit Haarlem wer den in bewaring gesteld en zullen aan de officier van justitie in Haarlem worden voorgeleid. De acht spelers en speelsters werden nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, heengezonden. Er werden een speeltafel, twee roulettes een hoeveelheid fiches en een bedrag van 700 gulden in beslag genomen. Volgens de politie van Heemstede vormde de woning sinds een week of drie een uitwijkplaats voor de goklustigen, die tot voor kort hun geluk in Loosdreoht beproefden. Het speel hol daar werd enige tijd geleden na een inval gesloten. KAAP KENNEDY (Reuter en DPA) De vlucht van de Apollo-7 de eerste Amerikaanse bemande ruimtevluclit in bijna twee jaar verloopt niet volledig naar wens. Een deel van liet koelsysteem van de ruimtecabine schijnt in de strenge kou van de ruimte te bevriezen, zo is door functionarissen op Kaap Kennedy mee gedeeld. Apollo-commandant Walter Schirra heeft het koelingprobleem over de radio besproken met het controle station. Inlichtingen over het probleem bereik ten slechts met moeite Kaap Kennedy omdat de cabine, toen de moeilijkheid ontdekt werd, over gebieden vloog waar geen grondstations zijn. Vijf uur na de lancering van de raket, terwijl commandant Walter Schirra aan boord van de capsule van zijn eerste (Van onze economische redactie) BLOEMENDAAL Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) heeft het boekjaar 1967 afgesleten met een nadelig saldo van f 4.2 miljoen. Dit blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag. kopje koffie genoot, verklaarde gister avond projectleider generaal Samuel Phillips dat alles volmaakt verliep. Later werd meegedeeld dat een van de weinige foutjes vermindering van de elektrische spanning in het controle centrum te Houston was geweest, maar dit had slechts zes minuten geduurd en geen nadelige gevolgen gehad. De Apollo-7 werd even na vier uur gistermiddag in de ruimte gestoten. Tien minuten later bereikte de cabine, die nog met de tweede rakettrap verbonden was, de eerste „parkeerbaan" op een hoogte van 229,1 tot 284 kilometer. De astronauten commandant Walter Schirra, Don Eisele en Walter Cunning ham hebben inmiddels al enkele oefe ningen uitgevoerd, waaronder simulatie koppelingen aan de losgelaten tweede trap en het vliegen met handbestuiirg. Zij toonden zich verrukt over de zeer lichte besturing. Vandaag zal een werkelijke koppeling aan de tweede trap worden uitgevoerd. Don Eisele heeft geklaagd dat hij tij dens het naar buiten kijken door het navigatieraam last had gekregen van de gewichtloosheid en tweemaal het hoofd had gestoten. In de cabine zelf zweven drie voorwerpen rond. De duur van de vlucht is voorlopig ge steld op tien dagen. De lancering van de Apollo-7. Goethe: Een talent wordt in stilte gevormd, maar een karakter in de stroom der wereld. Commissarissen en directie van onze onderneming hebben, op verzoek van de hoofdredacteur van ons blad, de heer E. Koning, tot dusver adjunct- hoofdredacteur, benoemd tot lid van de hoofdredactie en plaatsvervangend hoofdredacteur. Deze benoeming houdt in, dat de heer Koning als tweede hoofdredacteur onder verantwoorde lijkheid van de eerste hoofdredac teur, de heer Jos. L. Lode wijks, volledige hoofdredactionele be voegdheden krijgt ten aanzien van een organisatorisch deel van de werkzaam heden der hoofdredactie en in gevallen waarin hij zou moeten optreden als waarnemend hoofdredacteur. Ook voor de inhoud van ons blad blijft de ver antwoordelijkheid uitsluitend berusten bij de heer J. L. Lodewijks. Het opnemen van de heer Koning in de hoofdredactie met gelijktijdige uit breiding van zijn bevoegdheden werd noodzakelijk in verband met de steeds toenemende omvang van de hoofd redactionele werkzaamheden, die een efficiënte taakverdeling onvermijdelijk maakte. Aangezien deze taakverdeling in de praktijk reeds was doorgevoerd, betekent de benoeming van de heer Koning een reële aanpassing aan de bestaande toestand, waardoor een vlotter afwikkeling van de hoofdredac tionele taken kan worden bereikt. De heer Koning trad in 1952 in dienst van ons blad als redacteur en werd in 1965 tot adjunct-hoofdredac teur benoemd. DE DIRECTIE Advertenties official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 15 oktober: opening van het jachtseizoen. Vanaf 19 oktober serveren wij weer onze alom bekende wild- schotels. Voor uw reserveringen Tel. 0 23 - 41266 HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Velserenderlaan 3 - Santpoort Telefoon 0 2560-8012 Salade Alexandra grape fruit - druiven - sla en dressing Consommé Printanier heldere groentesoep Entrecöte a la Forestière garnituur champignons - spekjes - uien en Parijse aardappeltjes Haricots verts Franse boontjes Ommelet Vesuvius Voor u speelt HET DUO BILLY POGGEMEIER vleugel - zang - drums Restaurant la carte Plate service Cocktailbar MIDGET GOLF Kapsalon

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1