VAN DAG TOT DAG V Beslissend weekeinde voor de kwestie-Rhodesië Ster van Edgar Faure in Frankrijk hoog gestegen Op verkiezingstournee met Humphrey c Dubcek: „Geen terugkeer mogelijk" hoofd- elektro- monteurs Vliegtuigongeluk nu bij Praag Topgesprek Wilsoti-Smith lókt vastgelopen Wijde kloof kan mogelijk worden overbrugd Bloemen voor advocaten in Moskou Na aanvaarding van onderwijswet HOOGOVENS IJMUIDEN telegrammen ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 commentaar op actuele zaken Acht mensen gedood Funest kaas uit het vuistje de e van effe een stuk afsnijden Proefvaart van Duits kernschip „Otto Hahn" Kosmos-247 gelanceerd Harde slagen Trage derde „Niets" Fazantenjacht Rivaal De finaneieel-economische samenwer king van twee krantenbedrijven, op onze voorpagina aangekondigd, betekent een nieuwe, krachtige waarborg voor de zelf standigheid van de kranten die erbij be trokken zijn. De ontwikkeling in de Nederlandse perswereld heeft de laatste jaren een tendens te zien gegeven die onrustbarend kan worden genoemd voor kleinere on afhankelijke bladen. Zij gingen steeds meer gevaar lopen, op een kwade dag te worden opgeslokt doordat zij tekort scho ten op het gebied van de technische fi nanciering. Die technische grondslag kan niet sterk genoeg zijn, wil men de reus achtige ontwikkeling op het gebied van de grafische produktie en transmissie kunnen opvangen. Het behoud van zelfstandige regionale en plaatselijke bladen is een voorwaarde voor de zuiverheid van de dagbladjour nalistiek als spreekbuis voor en van hun lezerskringen. Iedere gelijkschakeling in al te grote eenheden schept het gevaar, dat de differentiatie en de genuanceerd heid van de journalistieke voorlichting in gevaar komen. Als kleinere, gezonde be drijven de zelfstandigheid van hun blad tn de toekomst willen handhaven, moeten zij op financieel gebied hun krachten efficiënt gebruiken en zoveel mogelijk versterken. Deze overweging heeft ten grondslag gelegen aan de peslissing tot samenwer king, die de dagbladbedrijven in Haarlem en Zaandam hebben genomen. Het Dag blad voor de Zaanstreek „De Typhoon en zijn neven-uitgaven bestrijken te zamen met Haarlems Dagblad, de IJmui- der Courant en de Beverwijkse Courant een stuk Noord-Holland dat een bijzonder belangrijke plaats inneemt in de Rand stad. Rondom Groot-Amsterdam ontwik kelt zich een industrie- en forensengebied dat een grote toekomst tegemoet gaat. De snelle industriële evolutie van de IJmond en de Zaanstreek schept steeds sterker de behoefte aan regionaal gerichte, onafhan kelijke en zelfstandige communicatie, ver zorgd door publiciteitsorganen die niet achter mogen blijven in hun technische voorzieningen. De thans tot samenwerking komende dagbladbedrijven zullen samen de vereis te investeringen in de grafische techniek kunnen doen, die een modern dagblad in staat stelt zich met succes te meten met de concurrentie en zijn lezers naar de eisen des tijds te bedienen. Het zal de lezers van ons blad evenzeer verheugen als de medewerkers in ons bedrijf, dat een nieuwe, sterke waarborg geschapen is tot behoud van de positie, die ons blad ztch in de loop van de tijd heeft weten te verwerven. De Zaandamse „Typhoon" is een jonge krant, die geboren is uit het verzet in de jaren 1940-1945. Het blad is een verwor venheid van de nieuwe generatie, doch is eveneens geworteld in de beste waar den die de Nederlandse journalistiek van oudsher heeft weten te bewaren. Een zelf standig, onafhankelijk en fris blad, dat een onmisbare schakel vormt in het brui sende leven van een zich snel ontwikke lend, bedrijvig gebied. Het behoud van eigen karakter en volledige journalistieke onafhankelijkheid vormt ook voor „De Typhoon" een voorwaarde om in de Zaan streek de taak te blijven vervullen, die het tot dusver zo succesvol heeft verricht. ^uulAnnnnnjVvvv>#vvvv%AA»vvvvvwvvvvwvvvwvwvvwvvvvvvv^vwvvvwwi»v%»wwvywwwfy%rwwMwy' umnnnnnn rwvMVWvrm PRAAG (AFP) „Wij kunnen het zoeken naar nieuwe oplossingen niet als anti-socialistisch bestempelen, maar wel moeten zekere normen in acht worden genomen". Dit zei de Tsjechoslowaakse partijleider, Alexander Dubcek, gisteren tegen een gehoor van fabrieksarbeiders in Praag. Hij herhaalde dat een terugkeer naar de situatie van voor januari van dit jaar onmogelijk is en dat daarvan dan ook geen sprake is. Dit was ook weer op de jongste besprekingen in Moskou gezegd. Men had daar de Tsjechoslowaakse lei ders te verstaan gegeven, dat de Russi sche Communistische Partij de resoluties steunt die in januari en mei in Praag zijn aanvaard over de nieuwe koers. Dubcek voegde hieraan toe, dat „het leninistische beginsel van het democra tisch centralisme" strikt in acht moet worden genomen en dat de discipline, evenals de eenheid op alle niveaus bin nen de partij moet worden versterkt op basis van de marxistisch-leninistische be ginselen. PRAAG (CETEKA) Een Tsjechoslo- waaks passagiersvliegtuig is gisteren neergestort kort na het vertrek van het vliegveld van Praag. Acht mensen werden gedood. Het toestel, van de geregelde dienst van Praag naar Piestany in Slowakije, steeg op met 36 passagiesre en drie be manningsleden aan boord. Het stortte korte tijd later neer. Wat de oorzaak is van het ongeluk, is nog niet bekend. Premier Cernik van Tsjecho-Slowakije heeft onmiddellijk opdracht gegeven tot een onderzoek door een speciale commis sie. De Tsjechoslowaakse minister van Vervoer, Frantisek Rehak, begaf zich na het bekendworden van het ongeluk, met een naar de plaats van het onheil ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningsinstallaties. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. 210,bruto per week in dagdienst en ca. 250, bruto per week in ploegendienst Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 289 te richten aan Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens Dmuiden. (Van onze correspondent) LONDEN Dit weekeinde zal waarschijnlijk beslissend zijn voor de kans op succes van het al meteen vastgelopen topgesprek tussen de Britse premier Wilson en de leider van het Rhodesische rebellenregime Ian Smith De besprekingen van de tweede dag werden nog taaier en stroever genoemd dan die van de openingsbijeenkomst. Volgens een Britse functionaris aan boord van de „Fearless", zal het een wonder zijn als de conferentie werkelijk iets op levert. Maar men vraagt zich in Gibraltar be zorgd af of er met de onverzettelijke Smith ooit zaken te doen valt. Al heeft hij zich van enkele ultra's in zijn kabinet en partij ontdagn, toch is het volgens sommigen verkeerd hem als leider van een extreme partij als een werkelijk ge matigd man te beschouwen. In elk geval moet Smith rekening hou den met de politieke krachten in Rhode- sië die hem van uiterst rechts blijven be dreigen. Smith heeft al met zoveel woor den gezegd dat het de Britten zijn die de meeste concessies zullen moeten doen, gezien het feit dat de openbare meningen in Groot-Brittannië Rhodesië weinig meer kunnen schelen. Smith daarentegen zal zijn eigen pu blieke opinie voor honderd percent moe ten bevredigen. Maar als hij denkt dat Wilson hem gemakkelijk tegemoet kan komen, vergeet hij dat de Britse premier hoewel deze, als het in zijn kraam te pas komt, de Labourpartij aan zijn laars lapt, verantwoording schuldig is tegenover het gekleurde deel van het Gemenebest en het Afro-Aziatische blok in de Verenigde Naties. Smith houdt harnekkig vast aan zijn stelling dat er gedurende zijn leven geen Afrikaanse meerderheid zal mogen ko men. Als men dit letterlijk neemt, zou hier misschien toch een mogelijkheid voor een vergelijk liggen. Smith is 49 jaar. Maar Wilson heeft in november 1965, juist voor de afkondiging van Rhodesië's eenzijdige onafhankelijkheid, in Salisbury verklaard, dat hij de eerstkomende vijf tien jaar geen Afrikaans meerderheids regime verwachtte. Volgens Smith zijn de niet-blanke Rho- desiërs te achterlijk om bij de regering van hun land te worden betrokken. Hij is alleen maar bereid om de Afrikaanse De advocaten Kaminskaja en Olga Kalistratova kregen gisteren geluk wensen en bloemen na afloop van het proces in Moskou tegen Pavol Litvinov, mevrouw Daniel en an deren. De rechtbank veroordeelde Litvinov tot vijf jaar verbanning, Larissa Daniel tot vier jaar ver banning en Constantin Babitsky tot drie jaar verbanning. Alle beklaag den gaan in beroep. Zij zijn be schuldigd van verstoring van de openbare orde. Op 25 augustus heb ben zij op het Rode Plein in Moskou geprotesteerd tegen de bezetting van Tsjecho-Slowakije. stamhoofden in te schakelen die het con servatieve element onder de inheemse bevolking vertegenwoordigen en blanke leiding aanvaarden. Smith zwichtte twee jaar geleden voor de Britse eis, dat hij de stamhoofden zou laten vallen. Maar voor de binnenlandse veiligheid kan Smith, zoals hij in een ex clusief vraaggesprek verklaarde, politiek de stamhoofden op het ogenblik niet mis sen. Gezien de delicate situatie in Gibraltar waar de dingen op de scherpe kant van het mes balanceren, heeft het congres van de Brits Conservatieve Partij in Blackpool gisteren afgezien van het aan gekondigde debat over Rhodesië- In plaats daarvan hield de conserva tieve oud-premier Sir Alec Douglas Home een korte rede, waarin hij zei dat hij het geweest is die Smith heeft aange spoord opnieuw met Wilson te gaan pra ten. De enige reden voor optimisme schijnt nu te zijn dat Wilson en Smith hebben besloten de besprekingen gedurende het weekeinde voort te zetten. Gisteren hield men zich voornamelijk bezig met de pun ten waarover twee jaar geleden, aan boord van de „Tiger", overeenstemming was bereikt, maar die door het Rhode sische kabinet werden verworpen. Dee bedoeling is kennelijk om uit te vinden of Smith's tegenwoordige kabinet wèl bereid is deze voorstellen te aanvaar den. Als het waar is dat niet alleen voor Wilson maar ook voor Smith een misluk king van Gibraltar funest zal zijn. bestaat er nog een kansje dat de wijde kloof tus sen beiden zal kunnen worden overbrugd. ADVERTENTIE IS KIEL (DPA) Het eerste door kern energie aangedreven vrachtschip van Eu ropa, de 16.870 ton metende „Otto Hahn", is gisteren uit Kiel vertrokken voor een proefvaart op de Oostzee. Aan boord waren onder meer de Westduitse minister voor Wetenschappelijk Onder zoek, dr. Gehard Stoltenberg, en de pre mier van Sleeswijk-Holstein, dr. Helmut Lemke. Het schip zal worden gebruikt als erts boot tussen Scandinavië en Emden. MOSKOU (TASS) In de Sovjet-Unie is de kunstmaan Kosmos-247 in een baan om de aarde gebracht. De uitrusting aan boord van deze Kosmos „functioneert nor maal". (Van onze correspondent) PARIJS Nu de kaderwet voor de hervorming van de Franse universiteiten door de Nationale Vergadering met een overweldigende meerderheid van 441 stemmen is aangenomen, is gelijktijdig de politieke ster van de minister van Onderwijs Edgar Faure zeer hoog ge stegen. Het is inderdaad geen geringe prestatie geweest die deze 59-jarige en van huis-uit radicale minister heeft ge leverd. Een maand geleden zag het er nog naar uit dat zijn wetsontwerp, waarmee hij een revolutie in het Franse universiteits- «VWWWWWVWWWl IIWVWWWVWWIlWWWWVWWVWWWWV'irfWWWMWWWWWWWIHW (Van onze correspondent) WASHINGTON Het verkiezen van een president in de Verenigde Staten heeft iets folkloristisch. De kandidaten trekken stad en land af met een moderne karavaan van drie of meer straalvliegtuigen. Ze wor den begroet door plaatselijke politici, rijden in een open auto naar een podium. Ze worden met veel ophef geïntroduceerd, en nemen tenslotte zelf het woord voor een goed uitgekiende donderrede. Na het applaus en na de hoempapa-muziek van een band, speelt alles zich weer in om gekeerde volgorde af, terug naar het vliegveld, op weg naar het volgen de podium. Dit patroon is zo Amerikaans als de nationale vlag. De campagne van vice-president Hu- bert Humphrey begon deze week op het militaire deel van National Air- port in Washington. Drie straalvlieg tuigen, gecharterd van drie ver schillende luchtvaartmaatschappijen, wachtten op het al bij voorbaat ver moeide gezelschap van ruim 150 jour nalisten, van wie velen de vice-presi dent nu al wekenlang, dag in, dag uit, op de hielen volgen. Om de beurt reizen zij in het vlieg tuig van de vice-president, dat voor zien is van zijn ambtszegel op de bin nenkant van de deur. Ook de piloot is bij de campagne betrokken: hij draagt een onafscheidelijke witte Humphrey-strohoed. OP HET programma staan bezoeken aan Erie en Scranton in de staat Penn sylvania, die in 1960 ondanks een over wegend republikeinse gezindheid door John Kennedy werd veroverd. Heit is één uur vliegen. Erie is Penn sylvania's enige havenstadje, dat via het Lawrence-zeekanaal toegang geeft tot de Atlantische Oceaan. Tien per cent van de bevolking van 150.000 is in dienst van een General Electric fabriek. Er wordt ook staal en alumi nium gemaakt. Erie heeft weinig last van demonstranten, getto-problemen of het zwarte ationalisme van de mi litante negers. Op het kleine vliegveld staan een 150 mannen en vrouwen op de vice- president te wachten. De meesten hou den gedrukte affiches van het vakver bond van boeren op. Humphrey is kleiner dan men ver wacht, wanneer hij op de vliegtuig trap verschijnt, gevolgd door acht over elkaar tuimelende fotografen en tele visiecameramannen. Zijn begroetingen zijn altijd dezelfde: „Hello there „Prettig u te zien", „Hoe gaat het er mee?" Zijn manier van doen is wars van opsmuk. Hij schijnt zich thuis te voelen in een ongedwongen sfeer van kennissen onder elkaar. Tegen een aantrekkelijke vrouw, die hij met beide handen begroet, zegt hij: „Als het geen schandaal zou ver oorzaken, dan zou ik u een zoen ge ven". Tegen een journaliste. die net als zijn vrouw Muriel heet: „U bent een goede verslaggeefster, zoals u weet ben ik partijdig waar het Mu riels betreft". LANGS KLEINE motels, een groen- tenmarkt, haveloze restaurantjes, een plasticfabriek, een houtopslagplaats en een in een villa gevestigde begra fenisonderneming, rijdt de stoet van zes personenauto's, drie grote bussen, en ronkende politiemotorfietsen naar het plein, voor het moderne, pas ge bouwde stadhuis. Er zijn zo goed als geen toeschouwers langs de route. On derweg kondigt de busradio aan dat het laatste publieke opinie-onderzoek Nixon ver vooruit aan de verkiezings- spits plaatst, George Wallace is een goede tweede, Humphrey eindigt als een trage derde. De ondercommissaris van politie schat het aantal mensen op het plein op tienduizend. Het belooft een wat rumoerige bijeenkomst te worden. Er zijn borden met „Humphrey voor bur gemeester van Minneapolis", „Kies Nixon", enkele Wallace-affiches, maar ook „het is beter een kaars aan te steken, dan de duisternis te vervoeken. „Kies Humphrey" en „We love H.H.H." van zijn medewerkers blijft volhar den), mikt de vice-president-op plaat selijke problemen. Hij legt de nadruk op wat de democraten hebben gedaan voor de fabrieksarbeiders, voor de ouden van dagen, en de jongeren, en vraagt: „Wat hebben de republikeinen ooit voor jullie gedaan? Niets!" Hij komt goed op dreef wanneer hij Nixon aanvalt met bijtende opmerkin gen, die door het publiek met gelach en vaak met boe-geroep ontvangen worden: „Meneer Nixon, u bent tegen alles waar wij vóór zijn. Wij zijn te gen u en u zult geen president worden dit jaar". „Nixon speelt het koel. Hij heeft zeker te lang in de diepvries gele gen". „Nixon heeft in deze campagne nu al zo lang gedaan alsof hij al presi dent is, dat het tijd wordt een ander te kiezen". Hubert Horatio Humphrey Voor het met rood-wit-blauwe doe ken en vlaggen versierde podium flad deren twee oranje vlinders in de zon. De pers staat op elkaar gepakt in een kleine ruimte, samen met een tiental in burger gestoken agenten van de geheime dienst, kenbaar aan een walkie-talkie en de heupbuit. waar hun revolver hangt. Vanaf het dak van een tegenover het podium liggend gebouw wordt de menigte gefilmd door een politieagent. Twee blaasorkesten van plaatselijke middelbare scholen schetteren tegen elkaar in van verschillende hoeken van het plein, wanneer Humphrey op het podium verschijnt. De filmactrice Shelley Winters en een filmcomponist hebben hun korte praatje ter aanbeve ling van de kandidaat al afgestoken. De vice-president begint met intro ducties van de regionale en plaatse lijke functionarissen, die straks, in no vember, ook herkozen hopen te wor den: een rechter uit Pittsburg, een senator, een paar Congres-leden, de burgemeester. Ieder wordt met applaus begroet- IN ZIJN toespraak, waarbij hij vaak afwijkt van zijn tekst (een kwaal waarin Humphrey ondanks het advies HUMPHREY doorspekt zijn toe spraak met typisch Amerikaanse beeldspraak. Hij trekt vergelijkingen met baseball, met de fazantenjacht, met rugby, waarvan het seizoen voor de deur staat. Hij raakt zelfs ont roerd door zijn eigen woorden en tra nen kunnen dan in zijn ogen glinste ren. Als er kreten opgaan in het pu bliek is zijn eerste reactie, dat het demonstranten zijn, die hem in deze campagne al vaak het spreken hebben belet, en zijn gezicht vertoont zicht bare opluchting, wanneer het mensen blijken te zijn, die hem toejuichen. Wanner vice-president Humphrey op weg gaat naar het plaatselijke te levisiestation voor een speciale uitzen ding, wordt buiten het sprekerspodium al weer afgebroken. Op het vliegveld staat een kort na Humphrey aangeko men toestel, waarop met grote rode letters: „Waarheidsesquadron", en bo ven de deur „Kies Nixon en Agnew". Het esquadron bestaat uit een door Nixon afgevaardigde delegatie re publikeinen, die Humphrey overal heen volgt, meeluistert en verslag uit brengt van de onjuistheden die hij zou hebben geopperd. Een half uur na de „waarheidspartouille", vertrekt ook Humphrey, op weg naar het volgende podium. In Scranton. wezen op het oog had, zowel de regering als de gaullistische meerderheid blijvend in twee onverzoenlijke kampen zou ver delen. De conservatieve elementen onder oe gaullisten met de minister van Buiten landse Zaken Michel Debré aan het hoofd, verweten Faure dat hij zich door de revo lutionaire studenten als gijzelaar op sleep touw had laten nemen. Gedurende ongeveer een week heeft Edgar Faure in het parlement een guer rillastrijd op leven en dood moeten le veren tegen een groot aantal onverzoen lijke tegenstanders uit de gaullistische rijen die ruim honderd amendementen hadden voorgesteld om de revolutionaire aspecten van zijn kaderwet te kunnen neutraliseren. Maar als een grootmeester in de parle mentaire strategie heeft Faure met con cessies op ondergeschikte punten de grote lijnen van zijn project nimmer uit het oog verloren om tenslotte zowel de gaul listische meerderheid als de oppositie van het Centrum en van de Linkse Federatie achter zich te kunnen verenigen. Slechts de communisten en enkele gaullisten hebben zich zonder te durven tegenstem men bij de stemming afzijdig gehouden. Door deze unieke overwinning kan Ed gar Faure nu poseren als de man die niet alleen de consequenties uit de meirevo lutie heeft getrokken om de studenten te ontwapenen, maar die het bovendien ge lukt is de kloof tussen het gaullistische kamp en de oppositie te overbruggen. Die dubbele victorie heeft van de mi nister van Onderwijs die voortdurend op de discrete maar besliste steun van het staatshoofd mocht rekenen nu plotseling een geduchte rivaal gemaakt voor oe officiële of officieuze kandidaten voor het Elysée. juinnnonnonmmrii-r— Geroyeerd. De Franse Communistische Partij heeft Bernard Herzberg, alge meen secretaris van de bond van leer krachten bij het hoger onderwijs, gero yeerd. Smokkel. Achtentachtig kilo hasjisch zijn aangetroffen in de auto van drie Libane- zen, nadat zij de Italiaans-Joegoslavi- sche grens wilden passeren. Debré. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Michel Debré, heeft in Washington een onderhoud gehad met president Johnson. Tsjechoslowaken. Sedert de troepen van het Warschau-pact Tsejcho-Slowakije binnenvielen hebben 1050 Tsjechoslo waken politiek asiel in Zwitserland ge vraagd, zo is officieel meegedeeld in Bern. Uitstel. Het proces tegen drie Griekse journalisten die ervan worden beschul digd de nagedachtenis van beroemde Grieken uit de oudheid te hebben ont- eerd door hen „prominente homosek suelen" te noemen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat een van de be klaagden, directeur van het blad „Ei- kones" niet was verschenen. Klachten. Tweehonderd wetenschappelij ke medewerkers en lectoren van de po litieke en economische faculteit van de universiteit in Madrid hebben besloten geen college te geven als de Spaanse autoriteiten niet ingaan op hun klach ten.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3