VERSLAG VAN EEN ZOMER BAARLE NASSAU VERWACHT RUN OP SIGARENWINKELS PANDA EN DE IMP tf^ngestipt POLLE» PELL3 EN PINGO m LEVERT Als roken in Nederland een kwartje duurder wordt Belgische prijs is daar gemiddeld 45 cent lager Verkeersonderwijs in Nederland is gebrekkig Ons vervolgverhaal DE JONG'S ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 Verschil te groot Garagehouders Met verrekijkers Scherp Ver keer en Waterstaat: Proces-verbaal tegen Caltex en De Gruyter Vragen uit Kamer over numerus fixus Kees Stip D A V Y J O w E S houen zo, muy. R A M M 1 T J K F O 43) Na het oproer was Lola's verzet te gen Felipe's belegering zwakker ge worden. Maar nu behandelde zij hem met een zekere frivoliteit en zij speel de 'n spelletje met hem; als in 'n comedie gedroeg zij zich nu eens toe geeflijk en uitdagend tegenover hem, dan weer preuts en afwijzend. Tij dens de wandeling deed zij niets dan Felipe verlokken tot galanterieën om deze dan met minachting te onder gaan. Of zij wist hem er toe te bren gen zich vrijheden te veroorloven, die zij met gespeelde verontwaardiging van de hand wees. Felipe gedroeg zich nogal radeloos tegenover dat weliswaar slechts lichtzinnige maar toch ook wel tartende optreden. Op de terugweg volgde Lola even wel een geheel andere gedragslijn. Felipe moest van een moment dat mijn aandacht elders was gebruik hebben gemaakt om iets te zeggen of te doen dat zijn uitwerking op haar niet had gemist: in ieder geval, toen we bij huis waren had hij wederom de overhand. Nu was het Lola die zich onzeker voelde. Omdat het al koeler begon te worden liet zij Feli pe's arm los en trok haar mantilla nauwer om zich heen. Toen we door de poort de patio op kwamen mom pelde zij als in zichzelf: Ach ja Leonardo en Leticia komen morgen pas terug. Dan zal ik vannacht alleen moeten slapen. Felipe gaf geen antwoord. Ik zag hem alleen langs zijn snor strijken, als wilde hij een glimlachje verber gen. Van de patio uit begaf hij zich heupwiegend naar de sala, zonder LoJa zelfs maar aan te kijken. Met sen zucht trok zij zich in haar kamer terug. Ondanks de afwezigheid van Leonar do was er in de dagindeling van San Dabriel niets veranderd; er werd die avond precies als op de andere dagen gedronken en gedanst. Jacinto meen de verplicht te zijn zijn broer te ver vangen. Hij was nu buiten Leonardo's toezicht en maakte van de gelegen heid gebruik om de gasten te tracte- ren op enorme glazen aguardiente. Toen ik de sala binnenkwam was hij al flink aangeschoten en hij was zó spraakzaam als ik hem maar zelden had gekend. Wanneer Leonardo er was voelde hij zich geremd. Maar nu zijn broer afwezig was en hij zich niet de min dere hoefde te voelen, nam hij de plaats in van de heer des huizes en hij genoot intens van deze rol. Hij stuurde bedienden her en der, be schikte royaal over de voorraden in de provisiekamers en de wijnkelder en sprak over de problemen van de hacienda met de gewichtigheid van een oude, ervaren grondbezitter. De gasten die hem niet kenden luister den in het begin met veel respect naar hem, zo zeer werden zij over rompeld door zijn ernst. Daar kwam nog bij dat hij zijn uitweidingen in leidde met een onmiskenbare logica, die een mens gemakkelijk kan ont plooien wanneer hij maar een naar stig gebruik maakt van gemeenplaat sen. Maar toen hij lang aan de praat bleef verwikkelde hij zich in tegen- Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro spraken die hij met zijn beperkt ver stand niet wist te corrigeren. Hij raakte op den duur geheel verstrikt in warpraat. De gasten wisten niet hoe zij zich moesten gedragen: of zij hem au sérieux moesten nemen dan wel uitlachen. Plotseling viel zijn blik op Felipe. Hij omhelsde hem met grote vurig heid en stelde hem voor aan alle aanwezigen. Van jou hou ik! verkondigde hij hardop aan jan en alleman. Jij bent de flinkste van ons allemaal. Jij hebt je het best geweerd.Weet je nog hoe je Daniel zijn neus hebt stuk geslagen? Mijne heren tegen Felipe kan niemand op. Een keer heeft hij terwille van een vrouw.Felipe viel hem in de rede: Je moet de mensen niet met die ouwe geschiedenissen vervelen. Ver tel ze liever iets over je mandoline. Of speel eens wat voor Jacinto begon aan een lange toe spraak over de muziek, maar hield plotseling op: zijn blik was op Feli pe's laarzen gevallen. Ben je in de molen geweest? Je laarzen zijn wit van het meel. Met wie ben je er geweest? Met Lola hè? Ja natuurlijk, Lola en hij, jullie samen, ik bedoel, jullie samen. Felipe maakte een getergd gebaar. Om zich aan Jacinto's insinuaties te onttrekken trad hij op tante Erna toe en inviteerde haar voor een dans. Zij verkeerde in een uitstekende stem ming; die veranderde zelfs niet toen Lola in de sala verscheen. Lola had een elegante jurk aangetrokken. Nau welijks kreeg Erna haar in het oog, of zij lokte haar met allerlei vleie- rijtjes aan haar zijde en kwam er zelfs toe haar een kus op de wang te drukken. Wat zie je er lief uit. Zo elegant als een Limena. Ik begaf mij onder de gasten. Ik had de koopman ontdekt die aan Tu- set had gevraagd, of deze uit Huama- chuco kwam. De teleurstelling die zich op zijn gezicht had afgetekend toen Tuset zich zo kortaf van hem had afgekeerd, was me bijgebleven. Ik begon een gesprek met hem en bracht het spoedig op het toekomsti ge bruidspaar. Volgende week gaan zij zich ver yen, vertelde ik. Op het moment is hij in Santiago om zijn vader te halen, die daar benoemd is tot alcal de. Maar toen ik hem vroeg of hij Tu set van vroeger kende keek hij me achterdochtig aan. Ik weet het niet, antwoordde hij. Ik zal me wel vergist hebben. Maar ik zou hebben willen zweren, dat ik hem al eerder heb ontmoet in Huamachuco. Dat is trouwens al meer dan een jaar geleden. Hoeveel moeite ik er ook voor deed. ik kon geen woord meer uit hem tos krijgen. Hij liet me doodeen voudig staan. Ik zocht Jacinto op, die zich niet meer liet horen. Misschien wist hij iets over Tuset en Huamachuco. (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) BAARLE NASSAU. Belgische ta bakshandelaren in de enclave Baarle- Nassau-Hertog gaan een gouden tijd te gemoet. Per 1 januari 1969 wordt in Ne derland het pakje cigaretten een kwartje duurder. Het verschil tussen de Belgische en Nederlandse prijzen wordt dan zo groot, dat veel zuiderlingen zich gedwon gen zuilen voelen om voor dit artikel een speciaal reisje naar Baarle-Nassau te maken. In Baarle-Nassau heeft men alng- zamerhand ervaring met Nederlandse prijsverhogingen op het stuk van tabaks artikelen en de gevolgen daarvan. Ook met tegenmaatregelen van de Nederland se douane. Men verwacht ook begin vol gend jaar weer een periode van inten sievere controle. Vele Nederlanders zal het overigens niet kunnen beletten van tijd tot tijd een „goedkoop" rokertje te halen. Net op de Nederlands-Belgische grens in Baarle-Nassau liggen de drukbeklante zaken' ,,'t Belske", „Belga Huis" en het Baarles Warenhuis. Evenals vele andere middenstandszaken in Baarle-Nassau-Her- tog zijn ze in het weekeind geopend. Het kan er druk zijn. Op een willekeurige zondag staan Nederlandse auto's in Baar les straten rijen dik. Honderden en nog eens honderden bezoekers drinken in de plaatselijke taveernes een kopje koffie of een pilsje. Aan dat ogenschijnlijk on schuldig bezoekje aan een plezierig grensplaatsje kleeft overigens ook een zakelijk aspect: er worden weekrantsoe- nen sigaretten ingeslagen. Na de „rush" op Baarles tabakswinkels medio 1966 heeft de toestand zich enigs zins gestabiliseerd. Men raakte gewend aan de prijsverhoging van 1,25 naar 1.50 per pakje. Speciale reisjes zoals velen ze indertijd maakten, zelfs vanuit de randstad Holland namen allengs af, merendeels streekbewoners worden regel matige klanten van de tabakszaken in Baarle-Nassau. Die toestand is op het ogenblik nog zo. De heer P. Bax eigenaar I van het met chocolade en sigaretten, drank en speelgoederen volgepropte Belga Huis vertelt: „Hoewel we dit jaar meer kopers hadden werd er minder besteed. Onze omzet was in 1967 hoger. De men sen geven hun geld minder gemakkelijk uit. ADVERTENTIE Technisch revlsiebedrijf Trompstraat 66 IJmuiden O Telefoon 02550-13784 Revisie Hydrauliek en persgereedschap Ruilsysteem Mac Pherson voorveerophanging Vanaf begin volgend jaar zal dat an ders zijn. Volgens de heer Bax wordt vooral voor stugge rokers, die meer dan een pakje sigaretten per dag roken „en dat zijn er velen" het prijsverschil te groot. Vrijwel alle courante merken wor den in België voor rond 1,20 a 1,30 per pakje verkocht. Op een jaarbudget kan door aanschaf van Belgische sigaret ten honderden guldens worden bespaard. Het reisje met de auto naar Baarle-Nas sau, desnoods ieder weekeinde, wordt vooral voor hen, die het met weeklonen moeten doen van nauwelijks tweehonderd gulden opportuner en aantrekkelijker dan ooit. Het is waar: men mag slechts 100 si garetten per persoon in Nederland impor teren. Bij een groot gezin dat men dan wel echt moet meenemen, zijn er weinig problemen. Met vijf personen kom je aan vijfhonderd sigaretten. Daar kan men tenminste een tijdje mee toe, tenminste als vrouw en kinderen niet meedelen in dat rantsoen. De heer Bax vertelt dat er mensen werden aangehouden die b.v. een gezins rantsoen van vierhonderd sigaretten in hun auto deponeerden, terwijl dat gezin elders in Baarle-Nassau een kopje koffie gebruikte „ik vind dat belachelijk". Si garetten moesten worden teruggegeven of anders betaalde men de boete er op (10 cent per sigaret plus verbeurdverklaring van de sigaretten). Slechts bij lijfelijke aanwezigheid van de kopers kan de trans actie doorgaan. Nederlands douanepersoneel keek zo'n twee jaar geleden scherp naar dergelijke zaken uit. In verscheidene gevallen stel de men zich verdekt in de buurt van de Baarlese zaken op. Per walkie-talkie alarmeerde men posten op de weg naar Chaam en Tilburg. Kopers die met stof fen in hun auto naar „veiliger" oorden trachtten te ontkomen werden aangehou den. Met verrekijkers kijken ze bij ons naar binnen. Als er iemand met een groot pak naar buiten kwam werd gelijk nagegaan met welk vervoermiddel de man (of vrouw) zich verplaatste en het kenteken er van doorgegeven aan de controleposten Velen raakten op die manier hun sigaret ten kwijt en moesten daarnaast nog een flinke boete betalen. Velen slaagden er natuurlijk ook in hun rokerij wel veilig te stellen, vooral in de voorbije periode. Controle op sigarettensmokkel is op dit moment weinig intensief. „Als er douane in de buurt is waarschuwen wij de men sen", aldus de heer Bax. Aan de Nederlandse kant van Baarle- Nassau wordt de verkoop van sigaretten hoe langer hoe minder aantrekkelijk. Ver scheidene winkeliers verwachten er na de prijsverhoging weinig meer van, met een paar stappen ben je immers aan de Bel gische kant. Sigaren zullen wel blijven gaan, zij zijn beter dan de Belgische en aan beide zijden van de grens even duur. Jenever, Hollandse jenever is een goed produkt, dat aan de Nederlandse kant grif wordt verkocht. Benzine is in Neder land ook goedkoper. Verscheidene winkeliers menen dat wat er aan sigaretten aan de Belgische kant uitgaat, door Belgen weer op ander ge bied wordt binnengebracht. Maar vrijwel zeker verwacht men dat begin volgend jaar de Nederlandse douane de eerste tijd een scherp oogje in het zeil zal houden Tot ongerief van velen die van de ené op de andere merken dat het zaak wordt eens naar Baarle-Nassau te tijgen. Om zwaar beladen met rookwaar tegen de lamp te lopen. Overigens verwachten Nederlandse ta bakshandelaren dat ook deze prijsverho ging na aanvankelijke aanpassingsmoei lijkheden na betrekkelijk korte tijd zal zijn aanvaard. De eerste tijd zal de roker wat schuw zijn, maar na een maand of wat is hij aan de nieuwe prijs volkomen gewend. Hij vindt die dan geen reden om minder te roken dat hij gewoon was In vrijwel geen enkel geval vindt men'het nodig te hamsteren". AMSTERDAM. Het verkeersonder wijs geeft ook bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat reden tot zorg. Dat maakt het niet eenvoudiger om tot ver plicht verkeersonderwijs op scholen voor voortgezet onderwijs te komen. De pro blemen van het overdrukke lesrooster en het gebrek aan geschikte docenten vormen een forse barrière als het erom gaat eisen te stellen. Minister Bakker zal hier over contact opnemen met zijn collega van Onderwijs en Wetenschappen. Aldus bleek uit de woorden van de se cretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de heer C. J. G. J. Vinkesteyn in zijn inleiding vrijdag op de algemene vergadering van het Ver bond voor Veilig Verkeer in Amsterdam. Een hogere beroepsschool voor ver- keersdeskundigen zal noodzakelijk zijn. „Een dergelijke school zal echter geen vervanging vormen voor de vele'opleidin gen in de verkeerskunde", zo zei de heer Vinkesteyn. EDE De Edese politie heeft proces- j verbaal opgemaakt tegen de benzine- j maatschappij Chevron NV (Caltex) en te-, gen het Ievensmiddelenbedrijf P. de Gruy ter en Zonen wegens overtreding van de wet op de Kansspelen. Het „stoplichtspel", een reclame-actie die door Caltex landelijk wordt gevoerd en de „metro-actie", waaraan men gratis in J alle filialen van De Gruyter kan deelne men, acht men in strijd met art. 1 van deze wet, volgens welke het verboden is een wedstrijd te lanceren waarbij deelne mers geen invloed kunnen uitoefenen op het verkrijgen van de prijzen. DEN HAAG. „Is de minister niet van oordeel dat het de hoogste tijd is dat duidelijk wordt gemaakt dat de fa culteiten niets te beslissen hebben ten aanzien van de invoering van een nume rus fixus?" Aldus het Tweede Kamerlid dr. Tans (P.v.d.A.) in schriftelijke vra gen aan de minister van Onderwijs en We tenschappen. Dr. Tans zou graag van minister Ve- ringa vernemen hoe hij denkt te voorko men, dat een selectieve propedeuse door de faculteiten als een numerus fixus zal worden gehanteerd. Zoals alle Olympische deelnemers had Lia Louer toch een heel klein beet je gerekend op een gouden medaille. En wat krijgt ze: een kind. Zeg maar dag medaille. Een kindje is nog heel wat anders dan een gouden plak, al was het alleen maar omdat een gou den plak niet groeit. De Olympische glans gaat er gauw af en de tijd is dan niet ver meer dat vriendinnen gaan zeggen: „Is dat echt goud? Voor hoe veel zegels is dat wel?" Alleen ijzersterke kampioenen slagen erin twintig jaar na hun prestatie nog als kampioen bekend te blijven. Voor Lia is dat een schrale troost, temeer, omdat Fanny Blankers lijfelijk aanwe zig is om te getuigen dat het bezit van kinderen en medailles heel goed sa mengaat, mits men voor beide het goe de moment weet te kiezen. Dat was bij Lia niet het geval, het niet bezitten van de medaille is voor haar de keer zijde van het kind. Hoe dapper zij dit ook schijnt te heb ben verwerkt, het is onze plicht haar te helpen het nog dapperder te ver werken. Dat is niet alleen in haar eiqen belang maar ook in dat van het kind. De moderne psychologie neigt steeds meer tot de gedachte dat men volstrekt niet geboren hoeft te zijn om ergens over te kunnen meepraten. Door alle problemen die de moeder niet heeft kunnen oplossen komt het kind met een flinke frustatie ter wereld. „Moe der wou liever een medaille dan mij" zal het zeggen zodra het kan praten. En als het een flink kind is, voegt het er aan toe: „Zij zal haar medaille heb ben". Zo'n kind gaat zich dan van kindsbeen af inspannen in het hardlo pen, hoogspringen en hinkelepinken, net zolang tot het, inmiddels groot ge worden gereed is deel te nemen aan de Olympische Spelen 1988. Al die tijd moet moeder Lia nog eens met haar kind mee door haar eigen teleurstel ling die het hoogtepunt zal bereiken doordat het kind op het kritieke mo ment juist die vorm bereikt zal heb ben die het nog steeds niet gewijzigde N.O.C. voor deelneming aan de Spe len noodzakelijk acht. Onze eigen deel neming bereikt dan het hoogtepunt als de nationale ploeg er niets van terecht brengt, terwijl het thuisgebleven kind een onmiskenbaar wereldrecord hoog springen vestigt bij een nummer touw- tjesspringen op de stoep van het N.O.C. Aan zulke dingen moet Lia niet meer denken. Ze moet fijn ontspannen langs de kant zitten kijken en denken dat ze kleurentelevisie ziet met ingebouwd klimaat. Zo zorgeloos als Mexico zelf. En met terugwerkende kracht vrijge- :teld van de sextest. ADVERTENTIE levmt 27. De elektra-meneer was vast-besloten om een eind te gaan maken aan zijn moeilijkheden. „Daar woont ie mand die alle stroom gebruiktprevelde hij grim mig, terwijl hij de lichtende draad volgde en zodoende Hobbeldonk in het oog kreeg. „Alle lampen zijn aan en ik hoor apparaten werken. Alsof dat zomaar gaat!" Met die woorden klopte hij aan de voordeur. „Zo," sprak hij dreigend, toen Jollipop opendeed. „Ik heb vas gesteld dat hier meer elektriciteit wordt verbruikt aan is toegestaan. U hebt het hele net ontwricht. Dat gaat u geld kosten, meneer - veel geld." „Zo!" antwoordde de bediende boos. „Dat zullen wij nog eens zien. Die grote mond past u helemaal niet. Tenslotte is het niet onze schuld dat we teveel stroom krijgen en het hele huishouden uit de hand loopt. Wij overwegen om scha devergoeding te eisen." At Iers ONTDEKT, DAVY? NIETS. MAAR. EEN PAAP haaien hebben mu ontdekt IK HOOP PAT ZE AU ONT BETEN HEBBEN Ik BEN OP DE BoPEM: AIIwIu.mi» .©PIB PAT NOEM IK EEN FAMIUE Foto! JA, HET 1$ GROOT NU WEET IK HETl 6A ACHTER HET RAAM STAAN, DAN KOMEN JUILI6 AUEMAAt KNIPiNBb, PotlE, ZOIAW6 IK NOG IACHEN KAN 2792-A 1265. Als het aan de moedervogel had gelegen, zou het nestje zonder meer door de haak van de brug zijn gewipt. Dood moe van het eten halen was het dier in slaap gesukkeld, en van de haak zag het niets. Maar Bram was klaarwkker en hij siste Tutu een bevel toe, dat de slimme papegaai meteen uitvoerde. Als een schim in de nacht klapwiekte Tutu omhoog met een touw in de snavel, dat hij behendig om de haak wierp. De schipper in het roeibootje had geen idee, wat daar in de duisternis boven hem ge beurde. Heel voorzichtig bewoog hij de haak in de richting van het nestje, de afstand schattend. En nét wilde hij met een geweldige zwaai het nestje van de brug vegen, toen hij zélf ondersteboven werd geveegd door de ruk, die Bram aan het touw gaf. De man stortte in het water en werd nat.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8