AMERIKAAN JIM HINES RAASDE NAAR GOUD, OLYMPISCH RECORD EN PROFCONTRACT FOOTBALL OPMARS VAN KENYA OOK BIJ DE STEEPLE Sprintster evenaarde Kirszenstein wereldrecord land niet Randy Matson de enige kogelstoter, die zijn dagelijks 'n goede portie vlees 15 Start Great race OLYMPISCH VOLLEYBAL MYRNA V. D. HOEVEN NAM HET NATIONAAL RECORD 400 M. OVER Verspringen Hysterie Hoge score van de Russische basketballers DINSDAG 15 OKTOBER 196 8 (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Toen Jim Hines (22 jaar) explodeerde wist hij meteen dat het vandaag allemaal wel goed zat. Die start, dat was het hem. Net als in Sacramento met die 9,9, die nog niet iedereen wilde geloven. Hier zou het echter net zo hard gaan. Met zo'n start stond dat van tevoren reeds vast: er zat goud in. Jim Hines keek uit de ooghoeken en zag Lennox Miller, die tweede zou worden, voor zich schuiven. Miller.dat was te voorzien. Goed getraind onder Amerikaanse leiding in Los Angeles. Toen was Jim Hines uitgedacht, want binnen tien seconden bestaat weinig meer ruimte dan voor drie, vier gedachtenflitsen. Dat vertelde Jim Hines tenminste later. Vóór de start van die finale was er meer te denken geweest. Je moest bui ten wachten, eigenlijk te lang, totdat de mannen op de steeple chase het langdu rige werk eindelijk hadden voltooid. Toen je eindelijk het stadion werd binnenge leid, keurig op een rijtje, met een gewel dig stramme, beste brave Mexicaanse jongen voorop, liep je nog bijna een hele ronde langs de tribunes voordat je bij de startblokken was» Dan heb je alle tijd om te denken. Aan dat stukje goud bij voorbeeld dat ligt te wachten. Voor wie? Voor Charlie Greene? Die was echter in de halve finale geblesseerd geraakt. Hij had trouwens gezegd: „Die medaille kon wel eens voor jou zijn, Jim. Ik kreeg kramp in die vorige race. Op negentig meter. Het is nu over. Het heeft me ech ter wel aangepakt, geloof ik". Hoewel: met Charlie Greene wist je het nooit. Hij was eigenlijk wel de snelste, iemand met stalen zenuwen, die jongen van de Nebraska-universiteit. Ook een student. Hij ziet er naar uit: met bril en baard. Het ging er maar om, dat de start goed was. Meteen naast Charlie blijven, dat was belangrijk. Geen centimeter ertussen En dat van die kramp. Ze hadden ook nog wat met zuurstofapparaten ge scharreld bij Charlie, na die halve finale. Charlie was natuurlijk kwaad, omdat die halve finale een beetje was mislukt. Len nox Miller en die Cubaan Montes Casa nova waar kwam die opeens vandaan? liepen op de finishlijn gewoon nog naast Charlie Greene. En dat is 'ie niet gewend. Dus moest je nu ook naast hem blijven. In het schot al. En Greene werd derde. Dan was er nog iets, eigenlijk het be langrijkste van allemaal: het geld. Het contract van de Miami Dauphins, een goedbetaald Amerikaans voetbalcontract. Hij had het al kunnen tekenen, Jim Hines, maar had nog gewacht. „Na de Spelen, mijne heren", had hij gezegd, „dan praten we verder. Ik ben er zeker van, dat we elkaar dan zullen vinden op een basis van, laten we zeggen, zo'n 40.000 dollar per jaar. Dan pas ga ik Amerikaans voetbal spelen, hoe hard dat voor kwetsbare sprintersbenen ook moge zijn". Jim Hines had altijd al erg goed foot ball kunnen spelen. Pas vier jaar gele den was hij er mee gestopt. Hij liep toen al aardig hard. Zó hard eigenlijk, dat hij beter sprinter kon worden, dan „flan ker" in het team van de Texas Southern University. Nu was het allemaal wat anders: getrouwd, een kind, studeren, dan wil je wel een bestaan hebben met een leuk salaris bij de hand. Wie kan het je kwalijk nemen? Tenslotte had Bob Hayes het ook al snel gedaan nadat hij in Tokio goud had gewonnen. En Bob, peinsde Jim Hines, had het goed bij de Dallas Texans, zodat.zodat er aan het eind van de machtige rush, die een hon derd meter nu eenmaal altijd moet zijn, als apotheose van dat feest van kracht en snelheid niet alleen een gouden medail le lag te wachten maar ook een dikbe- taald contract. Op het moment dat Jim Hines, zoals hij later zei, „de start van zijn leven" maakte, wist hij, dat alles goed zat, in alle opzichten. Jim Hines praatte direkt na de gouden race, die hij ondubbelzinnig won, in een tijd gelijk aan het wereldrecord (9.9.) en waarbij achter hem, enkele decimeters maar, de sprinterselite van de wereld een schitterend gevecht in één ademstoot uitvocht. Jim Hines praatte na de race niet met een over dat contract. Hij was écht blij met dat goud. Hij kon alleen maar sta melen: „what a great race" en „Charlie was groot, maar ik was beter. Oh, wat een geweldige race". Dat was het inderdaad. Ook de Franse hinde Roger Bambuck moest dat beamen. Hij bekende „Dit ging te hard voor mij Ook Harry Jerome, Canadees, veteraan eigenlijk alweer, maar toch in de finale, moest vaststellen: „Tegen dit brok kracht was niet te vechten". Maar Montes Casano va dan, de „pieuwe" sprinter van Cuba, de onbekende, de opvolger van Enriquo Figue- rola, die ook eens de magische 10 seconden had bereikt, maar die nu dan toch was gestruikeld in de voorlaatste race. Mon tes: „Ik werd fijngeknepen in die tang Greene aan de ene kant, Hines aan de andere. Ik was voor de start al geklopt' winningen onderstreept. Rusland ver sloeg in een wedstrijd voor groep B Ma rokko met 123-51 (51-30) de hoogste score tot nu en de Verenigde Staten overspeelden Senegal in een wedstrijd voor groep A: 93-36 (44-15). Rusland zal in groep B waarschijnlijk de meeste tegenstand ondervinden van Brazilië, dat tegen Bulgarije zijn tweede zege behaalde: 75-59 (42-27). Polen dat zondag het eerste slacht offer van Rusland was, bleef met gering verschil de meerdere van Korea: 77-67 (38-27). De stand in groep A luidt aan de kop: Ver. Staten 2 2 0 0 4 174-82 Joegoslavië 2 2 0 0 4 193-157 Italië 2 2 0 0 4 185-153 Porto Rico 2 1 0 1 2 141-119 Spanje 2 1 0 1 2 154-160 MEXICO. De twee volleybalgroot machten, Japan en Rusland, wonnen maandag ook hun tweede wedstrijd van het Olympisch damestoernooi. Japan had geen enkele moeite met Mexico, dat in drie sets slechts 12 punten scoorde. Rusland ondervond van de sterke maar traag spelende dames meer tegenstand, maar Polen slaagde er niet in, zoals Tsje- choslowakije een dag tevoren, een set te winnen. Als derde bleef Peru onge slagen. De door de Japanner Akira Kato getrainde Zuidamerikaanse dames ver sloegen Korea in drie sets. Randy Matson wwwvwwvwwvwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvwwwwwwwwwvwww Hines, hier nog in tweede positie, zou MEXICO. De Amerikanen moesten gisteren, hoewel ze twee maal goud bij atletiek weghaalden, toch een teleurstel ling verwerken. Hun hoop dat in Mexico bij de ceremonie protocolaire van het kogelstoten drie Amerikanen op het ere podium zouden staan, ging niet in ver vulling. De Rus Eduard Gutsjin had zich begin deze maand met een nieuw Euro pees record (20.28 m) wel aangediend als een gevaarlijke concurrent, maar de al gemene gedachte was dat de „boys" dat varkentje ook wel zouden wassen. Randy Matson, die als eerste van de twaalf fina listen in de ring stapte gaf met 20.54 me ter het sein voor de Amerikaanse aanval. Dat het voor de 23-jarige kolos daarbij zou blijven, hadden zelfs zijn grootste fans niet verwacht. Het bleek toch vol doende voor het goud. George Woods moest voor het zilver toch nog onverwacht felle strijd leveren met Gutsjin, die in zijn eerste poging met 20.09 meter voor de tweede maal in zijn lange carrière over de magische twintig-meter-grens kwam. Pas in zijn vijfde poging kwam Woods voorbij de Rus, al bedroeg het verschil maar drie centimeter. Dave Maggard, de derde Ame rikaan, die bij de selectiewdstrijden in South Lake Tahoe tot 20.53 meter was gekomen,.moest ook de Oostduitser Dieter Hoffmann nog voor laten gaan. Hoffmann werd met twintig meter precies vierde en Maggard met 19.43 m vijfde. Een ander hoogtepunt was de finale verspringen dames, waarin de 29-jarige Roemeense Viorica Viscopoleanu de Olympische titel en het wereldrecord overnam van de Engelse Mary Rand, die in Mexico de Spelen volgt als tv-verslag- geefster van de BBC. Tegen een lichte wind in sprong de donkere Roemeense, die al jaren aan de top staat maar nog nooit een internationale titel veroverde, al in haar eerste poging 6.82 meter. Het verspringen was door het wegvallen van de Poolse Irena Kirszenstein, die zondag de kwalificatie-eis van 6.35 meter niet haalde, een volkomen open aangelegen heid geworden. Dat de ontknoping zo ver rassend zou worden had niemand ver wacht. Nu Kirszenstein was weggevallen lag de weg naar het goud open voor de snel oprukken naar de eerste plaats. verspringsters uit West- en Oost-Duits- land, die achter de Poolse zeer hoog ge klasseerd stonden. In Olympische finales tellen hoge klas seringen op de wereldranglijst niet. Heide Rosendahl (West-Duitsland), een van de grote favorieten, had moeilijkheden met haar aanloop en verdween kansloos naar de achterhoede, en ook Berit Bertelsen kon haar draai niet vinden. De Britse Sheila Sherwood en de blonde Russin Tatjana Talysheva, die na hun eerste po gingen resp. 6,60 en 6,55 meter hadden la ten opmeten, kwamen er steeds beter in, maar geen van hen kon Viscopoleanu, die een schitterende serie van 6.82 on geldig 6,64 6,54 6,52 6,57 meter maakte, meer bedreigen. De jonge Sheila Sherwood pakte met 6,68 meter tenslotte de eerste medaille voor Engeland, terwijl Tatjana Talyscheva op slechts twee cen timeter van haar met het brons beloond werd. Toen na de honderd meter de gemoe deren weer tot rust waren gekomen, zorg de de aankomst van de snelwandèlaars op de twintig kilometer voor hysterie in het stadion. Nadat de Russen Goloebnitsji en Smaga uit het donker van de mara thontunnel in het felle schijnwerperlicht waren gekomen, onmiddellijk gevolgd door de Mexicaan Pedraza, barstte de hel los. Gedragen door het gejuich van zijn landgenoten passeerde Pedraza eerst Smaga en zette toen een furieuze slot- aanval in op de andere Rus. In de laatste bocht leek Goloebnitsji te bezwijken, maar met bovenmenselijke kracht wist hij zijn nauwelijks twee meter bedra gende voorsprong te behouden. Pedraza was ontroostbaar. Schokkend met zijn schouders weerde hij iedereen af en het duurde vele minuten voor hij de door zorgzame handen aangedragen deken wil de aanvaarden. Op het erepodium was al le leed vergeten. Trots toonde Pedraza zijn landgenoten toen de zilveren me daille. Viorica Viscopoleanu uit Roemenië springt hier naar een nieuw wereld record. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Het leger van Kenya slaat toe. Gemeen soldaat Naftali Nabiba Temu deed al een geslaagde greep naar het goud. H|j zal worden gevolgd door de mannen van dezelfde stand: Amos Biwott en Ben jamin Kogo. Op de steeple chase, dat im mens zware nummer, dat er in Mexico nog een dimensie bij heeft gekregen, is de naam van Gaston Roelants opeens vervaagd. Niet omdat de Belg óók nog vecht tegen de tel kens weer gevaarlijk aansluipende kwel lingen van een knie-blessure, maar gewoon omdat Amos en Benjamin met zoveel ge mak horden en sloot bedwongen, dat vijf tigduizend mensen eerst verbaasd en later uitzinnig enthousiast werden over al die souplesse. Het gebeurde gistermiddag In de series steeple. Kogo draafde met het verbluffende gemak, dat alleen maar klasse kan bete kenen, naar een overwinning. Het stadion herkende die klasse, moest dat ook wel, want achter Benjamin Kogo veranderde het veld in een ruïne. Wel degelijk sloeg hier het gebrek aan zuurstof in de lucht toe. Maar Kogo hinderde dat niet. En Amos Biwott, wat later, nog minder. Amos re geerde namelijk in de serie, waarin Roe lants uitkwam. De Belg „ik heb vier dagen niet kun nen trainen. Er is water uit mijn knie ge haald" had zich nauwelijks in postuur gezet, of Biwott was al gedemarreerd. De Kenyaanse soldaat wenste zijn eigen tem pomars te lopen. Hij deed dat schitterend. En hij bracht het stadion tot bezieling met een speciaal stukje show: niet net in de „sloot" springen maar er precies óver. Roelants: „Die mannen zijn zot, weet ge. Wie loopt er nu zó een steeple". Jawel, maar een paar huizen verder in het Olym pische dorp zitten dan die „zotten" en ze zeggen het bij monde van de kleine Kogo (23 jaar) heel eenvoudig: „Wat is een plan in een steeple chase? We lopen gewoon hard. Wie er kampioen wordt hier? Een voudig''. Benjamin Kogo wijst: „Hij of ik". En Roelants dan? Kogo, bijna verontschul digend: „Amos hier heeft Gaston Roelants helemaal niet gezien". En dan verder: ,Ik denk wel, dat ik meer kans heb dan Amos. Hij is nog onervaren. Hij is pas anderhalf jaar in het leger. Ik al drie". Het leger? Jawel, dat blijkt dan toch in Kenya de school voor atleten te zijn. In het leger kun je trainen, in het leger heb je status, en de daaruit voortvloeiende voordelen, die méér betekenen dan alleen een „vaste baan" Je kunt bijvoorbeeld at leet zijn in het leger. Zoals Kogo en Biwott. De voortdurend glimlaohende Benjamin: „wij trainen normaal zes uur per dag. ver deeld in twee oefenperioden. We lopen al tijd vier mijl, zeker. En dan een circuit- training. Allemaal onder Charles Mukora. Kent u die niet? Hij weet alles van atle tiek, vooral van de zwaardere nummers. Charles Mukora is geweldig". Wordt die training „op hoogte" gedaan? Kogo: „Ja, natuurlijk, wat wilt u. Dat is bij ons nu eenmaal zo. En vlak voor de Spelen zijn we nog een drie weken extra hoog ge gaan. Bij Thompsons Falls. Fantastisch is het daar. Nee, we hebben geen moeilijkhe den met de lucht hier, dat blijkt toch wel?" i (Van onze speciale verslaggever) MEXICO. Terwijl Tilly van der Ma de tranen en teleurstelling in het Olym pisch dorp verbeet, bewees Myrna van der Hoeven enkele kilometers verderop in het van hitte zinderende stadion, hoe de mogelijkheden op de 400 meter lagen: de Haagse liep in formidabele stijl naar een serie-overwinning in een nieuwe Ne derlandse recordtijd, 53.1. Tilly van der Made en Lia Louer, de grote afwezigen op dit nummer, waren houdsters van de nationale toptijd met 53.2. Myrna van der Hoeven: „het ging geweldig. Geen last gehad met de lucht. Nou. dat geeft de burger moed". Moed. voor vandaag en morgen wanneer de halve finales en de finale zullen worden verwerkt. De nationale kampioene verrichtte haar prestatie in de uiterst nadelige buiten baan. Ze moest haar tijd „delen" rrjet de Franqaise Besson en bovendien waren, eveneens in andere series, twee meisjes sneHer: de Cubaanse Penton en de Britse Lilian Board (52-8 en 52.9). Ook Board liep in de buitenbaan,en dat bevestigt zo ongeveer de prognoses: De Engelse is een kandidate voor goud. Toch dient men aan het gebeuren in de series niet al te veel conclusies te verbinden. Het ging er maar om zich te plaatsen en daarvoor was een vierde plaats al voldoende. Myrna van der Hoeven: „Toen ik als eerste de laatste bocht uit kwam, ver wachtte ik een aanval. Maar die kwam niet. Toen ben ik in mijn eigen tempo blijven doorgaan". Wat inhoudt: niet he lemaal voluit. Veel andere meisjes zul len dat evenmin hebben gedaan. Lilian Board bijvoorbeeld: „Ik besloot niet vol uit te finishen". Vera Nikolic, de Joegoslavishe wereld recordhoudster op de 800 m., die bij Myr na van der Hoeven in de serie moest star ten, had op het laatste moment er toch maar de voorkeur aan gegeven alleen de 800 m., het nummer waarvoor zij de grote favoriete is, te lopen. Diverse series van 400 m. hadden een dramatisch verloop. In de tweede loop sneuvelde de Europese kampioene Anna Chmelkova. De Tsjechische kwam volko men leeggelopen in 54,9 sec. niet verder dan de zesde plaats en werd uitgescha keld, Hoe zwaar de 400 m. in de ijle at mosfeer van Mexico-stad is blijkt wel uit het feit, dat vier loopsters na het pas seren van de finish in elkaar zakten en op brancards voorzien van zuurstofmas kers van de baan moesten worden ge dragen. Van de twee Nederlandse dames, die zich gisterochtend plaatsten voor de kwart-finales van de 100 meter, haalde 's middags alleen Wilma van den Berg de halve eindstrijd. Truus Hennipman ein digde in de eerste kwart-finale, ondanks MEXICO. De Verenigde Staten, Olympisch kampioen van Tokio, en Rus land, de favorieten voor de Olympische titel, hebben hun overheersende rol in het basketbal toernooi met grote over- De Nigeriaanse Olajumoke Bodun- rin is uitgeput tegen de grond ge gaan na de serie 400 meter. Josefa Vincent uit Uruguay moest onder steund worden. egn zeer goede tijd van 11,5 seconde, als zevende en werd uitgeschakeld. Overi- geps zal de tijd van de Leidse niet evenaring van het Nederlands record er- kertd kunnen worden, omdat de rugwind tijdens haar race bijna vier meter boven het Pnaximum toelaatbare van twee me ter per seconde was. Ook de 11,4 se conde, die Wilma van den Berg in de volgende loop liet afdrukken, viel ten offer aan de wind. De Udense, die zeer snel gestart was, eindigde achter Wyomia Tyus (11,0 seconde, een tijd die niet als wereldrecord erkend kon worden) en de Chinese Chi (11,3 seconde) als derde. Irena Kirszenstein bewees in de laatste kwart-eindstrijd hoe gevaarlijk zij kan worden voor het Amerikaanse trio Tyus- Farrell- Bailes. De Poolse evenaarde met een nu toelaatbare rugwind in 11,1 seconde hgt wereldrecord, waarvan zij met vijf antfere loopsters reeds houdster is. Als tweede gevaar voor de Ameri kaanse hegemonie diende zich Raelene Boy Ie aan. dfe de derde kwart-finale met opvallend gemak won. De Australische zegevierde in 11,2 seconde, na vanaf de start de leiding te hebben gehad. Achter haar legde Mahgaret Bailes beslag op de tweede plaats. VOETBAL. Op wipensdag 23 oktober speelt DWS de uitwedstrijd voor de twee de ronde van het toernooi om de jaar- beursstedenbeker begen het Londense Chelsea. Een week Hater, op woensdag 30 oktober, volgt de retürn in het Olympisch Stadion te Amsterdam! WWWVVWVWVVyVVWVVWWWVVWVWVWVVWVWWWWVVWVVWftWWWWVVWWWVVWMWWWWVVWWWWWWVWWVWVWWWi ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15