VAN DAG TOT DAG RUSSISCHE VLOOT WORDT VOORTDUREND STERKER Arrestaties na moord op lijfwacht Alain De Ion NAVO-leider Brosio waarschuwt „In Middellandse Zee-gebied is de situatie zorgwekkend" Lübke treedt 30 juni af Arias roept op tot staking Filmartiesten feliciteren" Sovjet-Unie Apollo-7 kan snel landen commentaar op actuele zaken Gevaar ter zee? Verbetering van Humphrey noemt Nixon een sprekende pop Nixon wil nieuwe aanpak voor hulp aan Zuid-Amerika Voorlopig geen Russen naar de maan Op zoek naar een zaaier FNL-kantoor van bevrijdingsfront in Stockholm Michelin mag geen Citroën-aandelen verkopen MEXICO NIEUWS van de WEEK tel egrammen DINSDAG 15 OKTOBER 1968 3 Zeker twintig mensen in Australië gewond na aardschok GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA (4 personen) indien noodzakelijk Veto De Gaulle Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht. 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico SAKRETE Marineautoriteiten van diverse NAVO- landen hebben nu al gedurende twee jaar I hun best gedaan de aandacht van politie-1 ke NAVO-leiders te vestigen op het „ge vaar van een Sovjetrussische dreiging ter zee" door het signaleren van twee ver schijnselen: ten eerste de driftige ijver waarmee in de Sovjet-Unie vlootbouw plaatsheeft en ten tweede de gestadige toeneming van Russische vlooteenheden in wateren waar zij tot voor kort niet of nauwelijks aanwezig waren. Tijdens de openingszitting van de veer tiende algemene vergadering van de I NAVO in Lissabon heeft de secretaris generaal van deze organisatie, de Italiaan wercj Het langverwachte wetsontwerp dat de verantwoordingsplicht van de burge meester en wethouders, als college en af zonderlijk, in de wet zal vastleggen, is nu verschenen en het onderscheidt zich door een prijzenswaardige eenvoud. De wijziging van de gemeentewet wordt bereikt door de invoeging van één helder gesteld artikel, dat weinig of geen problemen zal opleveren. Het gehele on derwerp is trouwens eenvoudig genoeg, omdat de gemeentewet in dit opzicht iets tekort kwam dat kennelijk als een gemis Brosio, zich tot tolk van de marine-auto riteiten gemaakt door de groeiende Rus sische macht ter zee als een voorteken I van mogelijke agressieve plannen te schetsen. Daarmee hebben de militaire I vermaningen de politieke kanalen bereikt waarmee aangetoond is dat een volhar dend hameren op eigen aambeeld de mi litaire onderdelen van de NAVO wel eens I grote politieke invloed kan verlenen, ook al mogen zij zich formeel niet met poli tiek bemoeien. Het nieuwe wetsartikel laat de burge meester slechts de vrijheid tot het .af wijzen van een verzoek om inlichtingen, in geval het openbaar belang naar zijn mening geschaad zou worden door open heid. Een goede samenwerking tussen burgemeester en raad veronderstelt, dat deze twee het op dit punt zelden of nooit oneens behoeven te zijn, temeer waar het instituut van geheime raadsvergaderingen en het bestaan van raadscommissies daar bij nog moeten worden gezien als uitwijk- Het is geen geheim dat in sommige mogelijkheden om dat openbare belang landen de marine zich stiefmoederlijk be deeld acht. Hoe vreemd het ook eigenlijk is, er bestaat soms grote wedijver tussen landmacht, luchtmacht en zeestrijdkrach ten, vooral nu de ontwikkeling van mo derne wapens het zwaartepunt van de defensie verlegt in een andere richting dan de traditie in sommige landen zou wensen. Om een voorbeeld te noemen: bij de Koninklijke Marine in Nederland is grote ontstemming te constateren ge weest toen in het parlement de discussie is begonnen over een mogelijk afstoten van de „Karei Doorman". Dat dit vlieg kampschip tenslotte toch in andere han den is overgegaan, bewijst dat in ons land de politiek en de economie niet aan de leiband lopen van militaire tradities. Dat is echter in sommige andere landen wel eens anders. Is de Russische activiteit in de Middel landse Zee inderdaad een voorteken van agressieve intenties? Niemand kan dat met zekerheid beweren, maar men moet toch het hoofd koel houden en bedenken zoveel mogelijk te beschermen. Als het wetsontwerp wordt aangeno men, ondergaat de gemeentewet een aan vulling die op logische wijze recht doet aan de inspraak van de burgerij, via de gemeenteraad, in het bestuur van de ge meente. Voor een aantal burgemeesters verandert er niets, aangezien zij de ont brekende verplichting voor zichzelf reeds hadden erkend. Voor andere burgemees ters verandert er wel iets en dat was dan nodig. HmWWWWMWVWVWWWMWWVWWWWWWWWWVWWVWWWW MimMWWIMWVWfWWIWIAMVWVMWIWVWWMMW PERTH (AP) Een derde van de zes honderd inwoners van het plaatsje Meckering is gisteren bij de aardschok in West-Australië dakloos geworden. wondingen opgelopen. Veel winkels en woningen in het plaats je in een streek waar veel tarwe wordt dat de positie van Sovjet-Rusland in be-1 verbouwd, stortten in, maar er waren langrijke wateren tot voor enkele jaren geen doden. Twintig mensen hebben ver volkomen ondergeschikt was aan die van de NAVO-mogendheden. Dat de Sovjet-Unie deze achterstand wil inlopen, ligt in de lijn van de bewape ningswedloop en het streven naar machts evenwicht. Het zou prachtig zijn, wanneer de NAVO haar overheersende positie ter zee zou kunnen handhaven, maar de ver houding tussen Oost en West is nu niet direct zo ideaal dat de Sovjetrussische leiders zich rustig bij die situatie kunnen neerleggen. Zij zijn blijkbaar bezig hun land tot een eerste-rangs zeemogendheid te maken, nadat zij hun kwetsbaarheid op dit punt duidelijk hadden kunnen consta teren. Die kwetsbaarheid is bovendien niet volledig op te heffen door een aan de NAVO-zeestrijdkrachten evenredig aantal Russische oorlogsbodems naar de Euro pese wateren te sturen. Daar komt im mers een zeer belangrijke factor bij, na melijk die van de bases. De Russen zijn er kennelijk op uit in met hen bevriende landen maritieme bases te verkrijgen, waaruit hun toenadering tot Arabische landen te verklaren zou zijn. In ieder ge val lijkt het toch wel bijzonder ver ge zocht, de ontwikkeling in Tsjechoslowa- kije in verband te brengen met de ver hoogde activiteit van de Russen in de Middellandse Zee, aangezien deze activi teit, gelijk opgaand met de bedrijvigheid op de Russische scheepswerven, al van enkele jaren terug dateert en sedertdien in constant tempo is voortgegaan. De secretaris-generaal van de NAVO heeft wellicht reden gehad de verslapte belangstelling voor dit militaire verbond nieuw leven in te blazen, maar het blijft toch de vraag of die belangstelling altijd in de eerste plaats door het aanwakkeren ADVERTENTIE 4 in dobbelsteentjes gesneden uien, 250 gr in vieren gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden, ontpitte paprika's in boter of olie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perkamentpapier en ca. 20 minuten in een hete oven gaar" laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. 16 LISSABON (Reuter) De secre taris-generaal van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie (NAVO), Brosio, heeft gewaarschuwd voor pas siviteit tegenover de dreiging van een groeiende Russische vlootmacht in de Middellandse Zee. Brosio, die sprak op een bijeenkomst in Lissabon van tweehonderd afgevaar digden uit vijftien NAVO-landen en Mal ta ter gelegenheid van het congres van het NAVO-genootschap, zei: „Ik kan niet anders dan melding maken van de zorg wekkende situatie in de Middellandse Zee, waar de Sovjet-Unie een aanzienlij ke vlootmacht aan het vormen is terwijl zij het Israelisch-Arabisch conflict voor haar eigen doeleinde exploiteert. „Als we niets doen om deze vorm van Russisch initiatief tegemoet te treden zul len we noch hun ontzag wekken noch de kansen op een politieke oplossing vergro ten. Men kent het lot van ongewapende profeten", aldus de NAVO-leider. Volgens Brosio dient men bereid te zijn elke mogelijkheid die tot verbetering van de betrekkingen met Moskou kan lei den aan te grijpen. Men moet zich ech ter ook bewust zijn van het feit dat de Russische regering veel ontzag heeft voor kracht. De invasie in Tsjecho-Slowakije dient volgens Brosio niet te worden „overge- dramatiseerd". Zij heeft de mogelijke gevaren voor de NAVO weliswaar groter (Van onze correspondent) BONN. Bondspresident Heinrich Lübke heeft gisteren, op de dag van zijn 74ste verjaardag, bekend gemaakt dat hij volgend jaar 30 juni zijn functie zal neerleggen. Dat is nauwelijks drie maan den voor de officiële termijn in septem ber. Al maanden loopt een discussie over de vraag van Lübke's vroegtijdig aftre den. Niet alleen willen de politici in Bonn van de voor zijn ambt te oud geworden Lübke af, maar men vreest bovendien complicaties door de omstandigheid, dat de vergadering, die in West-Berlijn een nieuwe president moet kiezen, in de stroom van de verwikkelingen zou raken van de verkiezingsstrijd voor de bonds dag, die eveneens volgend jaar septem ber wordt gekozen. Als kandidaten voor de opvolging wor den op het ogenblik alleen nog de namen genoemd van de sociaal-democraat Hei- nemann, op het ogenblik minister van Justitie, en van minister van Defensie Schroder, die lid is van de Christen-De mocratische partij. EVANSVILLE (AP). Hubert H. Humphrey heeft zijn tegenstander in de strijd om het Amerikaanse presidentschap Richard Nixon een „sprekende pop" ge noemd, die precies zegt wat zijn makers willen dat hij zegt. Op een persconferentie, en later op een diner in Evansville van de afdeling van de democratische partij, heeft Humphrey opnieuw geprobeerd Nixon te betrekken bij een televisiedebat met de derde pre sidentskandidaat George Wallace. „Hij is bang dat ik zal verlangen dat de ware Richard Nixon opstaat", aldus Humphrey. t „Dat neem ik hem niet kwalijk", voegde hij hier aan toe. „Ik zou ook niet graag als een sprekende pop, die zegt wat zijn opdrachtgevers willen dat hij zegt. staan tegenover een man van vlees en bloed." PARIJS (AP) Een 53-jarige Corsi- caan en twee andere mannen zijn aan- gehouden door de Franse politie voor van de angst moet worden gestimuleerd. verhoor in verband met de moord op een Joegoslaaf, Markevitch die had ge werkt als secretaris en lijfwacht voor de Franse filmster Alain Delon. De gear resteerde Corsicaan is een vriend Markevitch geweest. Onze correspondent in Parijs meldt: De I vermaarde Franse filmacteur Alain De lon en zijn vrouw Nathalie die als actri ce eveneens enige bekendheid geniet, zijn PANAMA City (AFP) De afgezet- gisteren langdurig door de Parijse poli- te president van Panama, Arias, die met tie verhoord in verband met de moord op bijna alle leden van zijn regering naar Markevitch wiens lijk op 1 oktober in een de kanaalzone is gevlucht, heeft via een dorpje in de buurt van Parijs werd ge klandestiene radiozender opgeroepen tot von(jen een algemene staking om de nieuwe mi litaire regering omver te werpen. a i j *3I leven werd beroofd was een zekerheid Zondag had Anas aan de Panamezen l de Franse poliüe geen moment IIAIMUMmiUUUMIIUUMIIUKUUIWimAOWAWAA^IUWWIWAIWIl» Dat Markovitch gewelddadig van het kon twijfelen. Hij was met touwen vast gebonden, terwijl zijn moordenaars voorts nog een prop watten in zijn mond hadden gestopt. gevraagd gezamenlijk de straat op te gaan. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zei maandag dat de V.S. zich distancieren van de oproep van Arias hem met geweld I j el n n van wapens weer aan de macht te bren-1 J 06§0Siaaj gen. De V.S. kunnen zo'n oproep niet goed keuren, de Amerikaanse functionarissen Enkele jaren geleden was de Joego- in de kanaalzone hebben Arias slechts I slaaf, die in de Franse filmwereld toen gastvrijheid en politiebescherming ver-1 al geen onbekende meer was, in dienst leend. Hij woont in een landhuis in de getreden van Alain Delon. Delon enga- kanaalzone. De Verenigde Staten geerde hem als zijn secretaris en tevens hebben de betrekkingen met Panama wel als zijn lijfwacht. Markovitch nam zijn opgeschort maar niet verbroken, aldus intrek bij het Franse filmeohtpaar en het de woordvoerder. I was bij hun huis in Parijs dat hij, in gezelschap van een onbekende man, eind september het laatste in levende lijve werd gesignaleerd. Voor de Franse politie was Markovitch overigens evenmin een onbekende. Sinds dg Joegoslaaf langs klandestiene wegen Frankrijk was binnengekomen, was hij, vanwege diefstallen, chantage en diverse andere misdrijven, al enige malen met de Franse justitie in aanraking gekomen Gedurende ettelijke uren zijn de Delons gisteren voor de tweede keer door de Franse recherche ondervraagd in de hoop te weten te komen in welke richting het mysterie van de moord op de voormali ge huisgenoot misschien zou kunnen wor den achterhaald. KEY BISCAYNE (AP) Richard Nixon heeft de democratische regering .onwillig en incapabel" genoemd wat be treft de hulpverlening aan Latijns Ame rika en gezegd dat de „Alianza Para el Progreso" een nieuwe aanpak behoeft. Aan het begin van zijn verkiezings campagne-tour door drie staten heeft Nixon een verklaring uitgegeven waar in hij zijn ideeën uiteenzet met betrek king tot de hulpverlening aan Zuid-Ame rika. Een van de voorstellen van Nixon is dat binnen vijf jaar de „pan-Ameri- kaanse weg" het binnenland van het Zuidamerikaanse continent moet open leggen. Nixon zegt dat de huidige regering heeft aangetoond niet in staat en niet be reid te zijn „onze buurlanden de priori- teitsstatus te veYschaffen en de werke lijke hulp waar zij recht op hebben' Nixon bepleitte de instelling van één bu reau voor de hulp en bijstand aan Latijns Amèrika. PARIJS (Reuter) In een telegram aan de Russische ambassadeur in Parijs hebben vijf bekenden uit de internationa le filmwereld de Sovjet-Unie gelukge wenst dat dat land mensen voortbrengt die nog bereid zijn zich tegen staatsregle- mentering in de wereld te verzetten. De ondertekenaars, de Franse acteur Yves Montand, zijn echtgenote Simone Signoret, de Britse actrice Vanessa Red grave, de Franse regisseur Alain Resnais en de Spaanse schrijver Jorge Semprun, zeggen de mensen te bedoelen die vorige week wegens demonstreren in Moskou tegen de Russische inal in Tsjecho-Slo wakije zijn veroordeeld. NEW YORK, (Reuter) De Sovjet- Unie heeft geen plannen om in de nabije toekomst een bemande vlucht naar de maan te maken, zo heeft dr. Leonid Se- dov gezegd op het negentiende congres van de internationale federatie van de ruimtevaart in New York. Sedov staat aan het hoofd van de Russiche delegatie Maanlandingen staan op het ogenblik niet op ons programma, zei Sedov. Hij wenste de Verenigde Staten succes bij de pogingen om voor 1970 een man op de maan te laten landen. gemaakt maar vertegenwoordigt geen rechtstreekse bedreiging van het bondge nootschap. De invasie is een teken van politieke zwakte van het Sovjet-systeem, maar dit betekent volgens Brosio niet dat de Russen in internationaal opzicht minder gevaarlijk zijn geworden. „Inte gendeel, de geschiedenis laat zien dat grote mogendheden met een bijzonder grote militaire macht eerder meer dan minder gevaarlijk worden wanneer zij een periode van politieke moeilijkheden doormaken. We zijn getuige van een reus achtige groei van de militaire kracht van de Sovjet-Unie, welke op strategisch-nu- cleair gebied praktisch gelijk is gewor den aan die van de Verenigde Staten" aldus de NAVO-leider. Hij riep op tot een verenigd Europa, dat een krachtige partner van de Verenigde Staten zou zijn en voor een gezonder evenwicht in de NAVO zou kunnen zorgen. CLEVELAND (AP). In Amerika wordt een hippie gezocht, die mari- huanazaad uitstrooiend door het land trekt en kaartjes met gedetailleerde aantekeningen over zijn jongste aan plantingen aan mede-hippies stuurt. Hij heeft het erg druk, want de ma rihuanaplant draagt nu volop zaad- Een agent van de Amerikaanse dienst ter bestrijding van het gebruik door verschillende staten heeft achter volgd, heeft hem de bijnaam Jan Pot gegeven. Jan reist te voet en neemt slechts lifts aan van vrachtwagen chauffeurs. Hij is een bekend en ge- eerd man in de hippie-wijken van de grote steden. Hij vergast zijn mede hippies op verhalen hoe hij de nachten in de gevangenissen van kleine boe rendorpen doorbrengt waar hij wordt opgeborgen wegens landloperij. Hij gaat er trots op dat nog nooit iemand zijn voorraad marïhuanazaden in be slag heeft genomen, welke hij vervoert in een oude tas van een postbode. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Twee leden van het Centraal Comité van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront F.N.L., Tran Van Anon en Tran Van Hu die gisteren in Stock holm aankwamen, zullen binnenkort een informatiekantoor openen, dat naar zij verklaarden tijdens een persconfe rentie objectieve inlichtingen zal ver schaffen over de strijd van de FNL in Zuid-Vietnam. Een gelijksoortig bureau werd gisteren in Parijs geopend. Het kantoor in Stock holm zal worden bemand met vijf per sonen, voornamelijk afkomstig van de Noordvietnamese ambassade in Moskou. Het zal worden gefinancieerd door de so ciaal-democratische partij,, die hiervoor 60.000 heeft geschonken. Men bereidt een nieuwe wereldconfe rentie voor in Stockholm over alle as pecten van het Vietnam-vraagstuk. Op de agenda staan onder meer de vredesonder handelingen in Parijs, de rol van de VS na de verkiezingen, en de coördinering van vrijwel alle Vietnam-bewegingen ter wereld in één gemeenschappelijke actie. De conferentie zal worden gehouden op 13, 14 en 15 december. Ruimteschip in nieuwe koers KAAP KENNEDY (DPA). De Apol lo-7 is tijdens de 48ste tocht rond de aar de in een koers gebracht, waaruit dade lijk naar de aarde kan worden terugge keerd. De NASA heeft daarbij verklaard dat dit niet betekent dat de landing voor bereid wordt. Wel heeft men de koers gewijzigd, door een vuurstoot van negen seconden van de raket-motor, om bij het optreden van moeilijkheden uit een lage baan onverwijld te kunnen landen, waarbij in de lage baan stuwstof wordt gespaard. De NASA schijnt uit voorzorg rekening te houden met een herhaling van de moei lijkheden met de stroomvoorziening aan boord. Het ruimteschip bevindt zich nu in een baan met als laagste punt 162 kilo meter en als hoogste punt 287 kilometer boven de aarde. PARIJS (Reuter) In betrouwbare kringen in Parijs werd dezer dagen verno men dat president De Gaulle zich per soonlijk tot de president van de Franse bandenfabriek Michelin, Francois Miche lin, heeft gewend om hem te vertellen dat hij niet goed vindt dat Michelin haar aandelen Citroën aan Fiat verkoopt. Pre sident De Gaulle ontving de heer Miche lin zaterdag voor een onderhoud dat on geveer een half uur heeft geduurd. Er werd geen officiële verklaring uit gegeven maar volgens de zegslieden heeft de Franse president opnieuw zijn veto uitgesproken over de fusieplannen van Citroën en Fiat. De president heeft volgens de zegslieden duidelijk gemaakt, dat zijn verbod in ingegeven door de om vang van het aandelenpakket dat naar Fiat zou gaan als de fusie door zou gaan. Michelin heeft een belang van 56 percent in Citroën. Inmiddels heeft dr. Giovanni Agnelli, president van Fiat, kritiek geoefend op het besluit van de Franse regering de verkoop van een groot aantal aandelen Citroën aan Fiat te verbieden. Dat be sluit betekent volgens dr. Agnelli „gro te moeilijkheden" voor de samenwerking die Fiat en Citroën op het oog hebben" Hij zei dit na zijn terugkeer uit Parijs waar hij besprekingen heeft gevoerd met de directie van Citroën. ADVERTENTIE Dit is het voornaamste bergingsteam voor de Apollo-7, hier aan boord van de „Essex" gefotografeerd. De „Essex" wacht in de Atlantische Oceaan op de landing van de „Apollo-7". ADVERTENTIE kant- en klare metselspecie en betonmortel 20 kg. Alleen nog water toe te voegen. Ideaal voor elke timmerman op klein karwei. P. Prijs 5.50 per zak. INLICHTINGEN H Kampersingel 22 - telef. 11932 S Sp damseweg 48 - telef. 58211 N.V. de HOUT- STEENWERF Haarlem Lid Nebico-groep Helena Rubinstein. Helena Rubinstein, het hoofd van het gelijknamige cosme- ticaconcern, heeft een vermogen van 34.887.000 dollar nagelaten. Jonger kiezen. De Britse regering heeft meegedeeld dat zij de stemgerechtig de leeftijd zal verlagen van 21 tot 18 jaar. Het aantal stemgerechtigden zal daardoor van 37 op 40 miljoen komen. Schadevergoeding. Het hooggerechtshof van Brooklyn heeft een meisje van der tien jaar, dat als kleuter verlamd is door het eten van verfschilfers die in haar bedje vielen, een schadevergoe ding toegekend van 250.000 dollar. De ze moeten worden betaald door de direc tie van het flatgebouw waar zij met haar ouders woonde. Moord duurder. De prijs van een moord wordt in Yemen hoger om wraakbelus- te lieden van het plegen van moorden af te schrikken. In de toekomst zullen moordenaars de families van hun slachtoffers meer moeten betalen dan tot dusverre. Straf. Zes Tiroler vrijheidsstrijders zijn tot gevangenisstraffen variërend van twee tot vijftien maanden veroor.deeld wegens terroristische aanslagen in de provincie Bolzano. Liturgie. Paus Paulus de zesde heeft in Vaticaanstad zijn afkeuring uitgespro ken over wat hij noemde „eigenmach tige experimenten" bij de liturgie. Alfred Friedrich. De Duitse luchtvaart pionier Alfred Friedrich is op 77-jarige leeftijd te Bad Kissingen overleden. Communisten. De nieuwe communisti sche partij, die drie weken geleden in West-Duitsland is opgericht, gaat op 27 oktober te Offenbach bij Frankfort haar eerste nationale bijeenkomst hou den. Patiënt met nieuw hart overleden. Louis J. Fierro, een 54-jarige man die in Houston als vierde een ander hart heeft gekregen, is dinsdagmorgen vroeg over leden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3