Bestuur Stadscentrum weegt 612 kilo Van Elven liet moderne beeldende kunst zien VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Verkeerszuil omver gereden Chr. Vrouwenvereniging vierde halve eeuwfeest Eén dode en zwaargewonde bij autobotsing in Velsen fe»4 STOUTENBEEK Veertig jaren Rode Kruis Colonne Bromfietser ernstig gewond in Limmen Handgranaat op zak Botsing tussen bromfietser Geslaagde contactavond Verfrissend en boeiend Tsjechoslowaakse academici in ons land aan de slag 5 DINSDAG 15 OKTOBER 1968 Velsen-IJ muiden Velsen-J\ oord Beverwijk Twee gewonden bij verkeersongevallen in Beverwijk Nooit was Tweed zó „en vogue" als deze herfst. Licht getailleerd door de kopnaden, met het aksent op de brede suède-ceintuur, is deze mantel van zuiver wollen visgraat-tweed een spiegel der Parijse herfstmode. In bruin en groen mêlée 129.- Breestraat 65 - Beverwijk Houtplein 10 - Haarlem Langestraat 79 - Alkmaar 4 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op woensdag 30 ok tober viert de Beverwijkse colonne van het Rode Kruis Korps het 40-jarige be staan. Dit jubileum wordt gevierd in eigen kring en in aanwezigheid van een aantal genodigden, die bij het werk van de colonne betrokken zijn. De jubileum viering wordt gehouden in de grote zaal van paviljoen „Lommerlust" aan de Alk- maarseweg, aanvang 's avonds om 8 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) LIMMEN. Maandagavond om 6 uur is een bromfietser uit Noord-Scharwoude op de Rijksweg in Limmen ernstig ge wond geraakt bij een verkeersongeval. Het ongeval ontstond doordat de bestuur der van de bromfiets bij het oversteken van de Rijksweg geen voorrang verleen de aan een auto, welke bestuurd werd door een inwoner van Haarlem. De bromfietser is met een zware sche- delbasisfractuur en een bovenbeenfrac tuur naar het ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) IJMONÓ De Velsense politie werd er maandag van in kennis gesteld dat een twaalfjarige jongen uit Velsen-Noord nog in het bezit zou zijn van een handgra naat. Na een ingesteld onderzoek bleek de knaap dit gevaarlijke oorlogstuig in derdaad ergens op school te hebben ge deponeerd. Uiteraard werd hem deze gra naat onmiddellijk afgenomen, waarbij de jongen ernstig over zijn onverantwoorde lijke slordigheid is onderhouden. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Maandagmiddag over kwam een 56-jarige werknemer bij Hoogovens een verkeersongeval op het terrein van het bedrijf. Hij was op weg naar zijn werk toen hij op de Breed- bandweg een andere bromfiets aanreed; hij kwam te vallen en verwondde zijn rechterschouder en -elleboog. Na verleen de eerste hulp werd hij overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk en aldaar opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Hedenmorgen om kwart over zeven heeft op de Amsterdamse straatweg bij Zijkanaal B een bijzonder ernstig verkeersongeval plaatsgehad, waarbij de veertigjarige A. M. Zijdenbos uit Castricum om het leven is gekomen. Een tweede slachtoffer moest door de on- gevallendienst met een schedelbasisfrac- tuur naar het Antoniusziekenhuis in IJ- muiden worden overgebracht. Bij dit on geval waren drie personenauto's en een zware, met achttien ton papier geladen vrachtauto betrokken. De oorzaak van dit ongeluk was een Inhaalmanoeuvre van de bestuurder uit Castricum die, op weg naar Amsterdam in zijn betrekkelijk nieuwe DAF de voor hem rijdende papierwagen wilde passe ren. Tijdens deze manoeuvre moet hij een hem tegemoetkomende dieplader hebben gezien, die hij trachte te ontwij ken door weer naar rechts te gaan rijden. Hierbij geraakte de bestuurder in een slip, om vervolgens de linker rijbaan op te schieten, waar hij frontaal in botsing kwam met een in de richting Velsen rij dende Vauxhall, die weer door een Mer cedes werd gevolgd. De gevolgen van deze aanrijding waren bijzonder ernstig, beide personenauto's werden totaal ver nield en de bestuurder van de DAF moet hierbij op slag dood zijn geweest. De be stuurder van de Vauxhall liep een sche- delbasisfractuur op, waarbij zijn passa gier het linker bovenbeen heeft gebroken. De Mercedes werd licht beschadigd. In middels was ook de vrachtauto met pa- De totaal vernielde DAF, die nog slechts 12.000 km had gereden en waarvan de bestuurder uit Castri cum om het leven kwam. pier aan het slingeren geraakt, waarna deze dwars over de rijbaan omsloeg en de rollen papier overal werden verspreid. De chauffeur liep een hoofdwond op en kreeg een shock. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het uit zeven perso nen bestaande bestuur van „Stadscen trum" heeft een gezamenlijk gewicht van 612 kilo. Dit is gebleken bij de verloting van een fruitmand tijdens de traditionele halfjaarlijkse contactavond, welke maan dag in het sousterrain van hotel „Kenne- merduin" té Wijk aan Zee is gehouden. Om winnaar van deze fruitmand te worden moesten de aanwezigen namelijk het totale gewicht van de bestuursleden zo veel mogelijk juist schatten. Het was mejuffrouw Wilms Floet, die de zeven mannen juist getaxeerd had. Op een en- DINSDAG 15 OKTOBER Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, Kanaal straat, IJmuiden, 20 u.: „Die Jahreszeiten", door Chr. Oratoriumver. „Looft den Heer". Oud-Kath. Adelbertuskerk Sparrenstraat 46, IJmuiden-Oost, 19.30 u.: Inwijding. Idee '67, jeugdsociëtelt, Snelliusstraat, IJmuiden-Oost, 20 u.: Film en discussie rond wijlen president John F. Kennedy. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 16 OKTOBER Stadhuis, 19.30 u.: Openbare gemeente raadsvergadering. Tesselschade-Arbeid Adelt, 10.30-12.30 en 14-16.30 u.: verkoop ten huize van me vrouw Th. C. de Clercqvan Lennep, Van Tuyllweg 29, Velsen-Zuid. Polikliniek Antonius Ziekenhuis, Zeeweg. IJmuiden-Oost, 19.30-20.30 u.: spreekuur I Interkerkelijke Stichting ter Bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden. 0 tot 12 u.: Bejaardensociëteit. Velser Zwemvereniging, in het Velser- bad, Briniostraat, 19.30 tot 20.15 u.: Zwem- training tot 16 jaar; 21 tot 21.30 u.: Polo (training en wedstrijden). Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77. Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Sant poort-Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79 (samen met r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 u.; r.-k. openbare leeszaal, Willems- beekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Banjaertstraat 13, Vel sen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DINSDAG 15 OKTOBER Handenarbeidcentrum. Schulpweg, 20 u.: modelbouwclub Kennemer Staten. WOENSDAG 16 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 u. DINSDAG 15 OKTOBER Vrijetijdscentrum „De Slof", Raamveld 2. 20 u.: klaverjassen „Schoppen negen". „De Opgang", Florastraat, 20 u.: club avond IJmond Dubbel Acht. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Arendsweg 61: volwassenen 19-21 u. WOENSDAG 16 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-10, 10-11.45, 12.15-17.15 en 20.45-22 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; jeugd 14.30-17 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 u.; jeugd 14.30-17.30 u.; Amstelstraat 44: vol wassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Parmen tierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. (Van een onzer medewerkers) VELSEN. Onder de titel „Weet wat U ziet!" organiseerde het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Na tuurvrienden, maandagavond in gebouw 't Braambos aan de zeeweg in Velsen een dia-avond over moderne beeldende kunst. (Cobra-groep action painting). Zo stond het tenminste in de aankon diging die de leden en ook wij kregen ge stuurd. De praktijk heeft echter uitgewezen dat een dia-avond, die geleid wordt door de heer C. van Elven niet zomaar een dia avond is. De heer Van Elven is een in dringende persoonlijkheid, die je als het ware meeneemt op rondreis door „Het land van de beeldende kunst". Hij weet op bijzonder verfrissende wijze diverse kunstuitingen boeiend en aantrekkelijk te maken voor personen die deze vroeger verguisden. VAN ELVEN liet prachtige schilderijen zien, afbeeldingen van schilderijen van Corneille, van Davy, van Appel, om er zo maar enkele te noemen. Ook een Luce- bert, de dichter-schilder, die door velen aanbeden en bewonderd wordt, maar door even zo velen, zo niet meer wordt ver afschuwd en als waardeloos wordt aange duid, brengt hij op een even speelse als indringende wijze bij u en hij dwingt u respect af voor de schilder die u bij wijze van spreken voorheen nog geen blik waardig gunde. Van de Amerikaanse Nederlander Wil lem de Kooning liet de heer Van Elven een prachtig doek zien. Hij bracht daar bij tegelijkertijd de groots opgezette ex positie van De Kooning onder de aandacht die momenteel in het Stedelijk Museum in Amsterdam te zien is. Als een gids die met grote liefde zijn schatten laat zien, weidde Van Elven geruime tijd uit over elk van zijn kleuren- reprodukties, die hij in de vorm van licht beelden liet zien. Hij gaf uitleg hoe de schilder tot zijn schepping gekomen kon zijn en maakte het „bekladden en besmij- ten van het linnen" een volkomen aan vaardbare en natuurlijke zaak. In zijn uit leg betrok de spreker dikwijls vele ge beurtenissen, zoals wij die elke dag weer in het dagelijks leven meemaken, zo dik wijls, dat ze ze ons niet meer opvallen Hij toonde aan dat ze de schilder wel wa ren opgevallen, en hem inspireerden tot zijn schepping, dikwijls onbewust. Het was een ontegenzeglijk boeiende avond in het Braambos, en als in de IJ- moind de heer C. van Elven op de ene plaats, en Pierre Jansen op de andere een lezing zou geven, dan zou ik het ver schrikkelijk moeilijk vinden om tussen die twee te kiezen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Maandagavond om half twaalf werd door een automobilist op de Vondellaan in Driehuis een verkeerszuil omvergereden, waarna hij zich snel ver wijderde. Omwonenden hadden echter zijn nummer genoteerd, zodat de politie onmiddellijk met de opsporing kon be ginnen. Kort daarop werd deze auto in de Kanaalstraat in IJmuiden aangetrof fen, waarbij de bestuurder verklaarde reeds op weg te zijn naar het hoofdbureau om zich te melden. Het was een 33-jarige inwoner van Etten, die moest bekennen vier of vijf glazen bier te hebben gedron ken. Nadat hem een bloedproef was af genomen, moest hij ook zijn rijbewijs op het bureau achterlaten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Twee gewonden en beschadigde voertuigen zijn maandag in Beverwijk het resultaat geweest van twee verkeersongevallen. Bij het eerste ongeval 's morgens om I half twaalf werd een 6-jarige jongen op het oostelijk van het kruispunt Laan der Nederlandèn-Plesmanweg gelegen zebra pad door een scooter aangereden en circa 20 meter meegesleurd. Het knaapje is met hoofdwonden en wonden aan de benen per ambulance naar het St. Jozefzieken- huis in Heemskerk overgebracht. Een 17-jarige Beverwijkse wielrijdster werd 's avonds om zeven uur eveneens naar het St. Jozefziekenhuis overge bracht. Zij kreeg vermoedelijk een her senschudding, toen zij op het kruispunt Laan der Nederlanden-Beneluxlaan plot seling naar links zwenkte toen zij door een personenauto werd ingehaald. De be- I stuurder van de auto trachtte de wiel rijdster nog te ontwijken, maar kwam bij deze manoeuvre tegen een verkeers zuil tot stilstand. kei onsje benaderde zij het gezamenlijk gedicht het dichtst. Voor het overige heb ben de Beverwijkse zakenlieden in een op perbeste stemming en bij de goede mu ziek van „De Matadors" de persoonlijke contacten onderling weer verstevigd en nauwer aangehaald. De commerciële be langen en besognes zijn voor deze avond volledig aan de kant gezet. Tijdens deze contactavond trad ook de zangeres Detti Casoli op. Dit in de Haag wonende Italiaanse zangeresje bracht een uitstekend internationaal repertoire, waar bij natuurlijk het Italiaans wel de boven toon voerde. Het was daarom bijzonder jammer, dat dit optreden af en toe niet helemaal tot zijn recht kwam. Een aan tal aanwezigen ging namelijk tijdens het optreden van Detti Casoli op tamelijk luidruchtige wijze door met praten. De tweede maal zelfs ondanks het uitdrukke lijk veerzoek van de leider van „De Mata dors". DEN HAAG. Sinds de inval in Tsjecho-Slowakije hebben tenminste twee entwintig academici uit dat land in Ne derland een passende werkkring gevon den. Zij behoren tot de academici, die zich op het tijdstip van de bezetting van hun land als toerist of als congresganger in Nederland of in het buitenland bevon den en die althans voorlopig niet naar hun land willen of kunnen terug keren. Zesenveertig van hen hebben zich aan gemeld bij het Inter-universitair comité voor in Nederland gestrande Tsjechoslo waakse academici. Volgens de secretaris penningmeester van het comité, meldt zich vrijwel iedere dag nog een Tsjechi sche academicus. Het comité bemiddelt voor het verkrij gen van een werkkring, huisvesting, stu diemateriaal en financiële middelen. In middels zijn acht Tsjechen, die zich had den gemeld, naar hun vaderland terug gekeerd. Twee zijn naar West-Duitsland gegaan. (Van een onzer verslaggeefster?) IJMUIDEN Vijftig jaren bestaat de christelijke vrouwenvereniging Dient Elkander door de Liefde" en verscheidene dames zijn er al om streeks veertig jaren lid van. In een halve eeuw veranderde wel de prak tische doelstelling van de vereniging, maar men bereikt dit doel vrijwel nog met dezelfde middelen, namelijk met nuttige handwerken, in hoofdzaak breien. Donderdag heeft deze vereni ging het vijftigjarige bestaan gevierd in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, onder meer met een gezamenlijke koffietafel en een receptie. Ds. J. H. W. Dickhout bracht in herin nering dat de vereniging destijds is op gericht om de minder welgestelden, toen kortweg „armen" genoemd, op gezette tijden met een extraatje bij te staan. De laatste jaren, nu de sociale voorzienin gen zoveel beter zijn, wordt de opbrengst van de door de dames vervaardigde produkten afgestaan voor kerkelijke doel einden. In de eerste jaren heeft vooral de in IJmuiden toen alom bekende mej. R. Meijer tante Reintje die met haar verteluurtjes op de zondagmorgen ook de kinderkerk in IJmuiden een goe de start gaf een werkzaam aandeel in de vereniging gehad. Toen de rechtstreekse uitreiking van de produkten kwam te vervallen hielden de dames verkoopmiddagen en vier jaren ge leden organiseerde men in samenwerking met de kerkeraad de eerste bazaar, die toen 2500,- opleverde. Duizenden guldens hebben de dames in totaal bijeen ge bracht, onder meer voor de bouw van het Hervormd Jeugdgebouw, terwijl de opbrengst van de laatste bazar bestemd is voor een nieuw orgel in de Goede Her derkerk. Een der dames bood de bestuursleden elk een bloemenhulde aan. Wethouder J. van Leeuwen van sociale zaken vertegen woordigde tijdens de receptie het ge meentebestuur. De zaal overziende con stateerde de wethouder, dat de gemiddel de leeftijd van de aanwezige dames vrij hoog lag. Hij concludeerde daaruit, dat de animo van de jonge vrouwen voor de vereniging niet zo groot is en hij ver bond daar een suggestie aan. De heer Van Leeuwen ging daarbij uit van het feit, dat de sociale voorzieningen wel veel beter zijn geworden, maar dat er toch nog noden zijn, die niet zo ge makkelijk met maatregelen van over heidswege zijn op te lossen. De wethou der doelde onder meer op de bejaarden zorg. Hij vroeg zich af. of de vereniging „Dient Elkander door de Liefde" ook zou kunnen inhaken op de voortreffelijke ini tiatieven die in dit kader in Velsen wor den gebundeld en hij verwachtte dat wan neer de vereniging de doelstelling enigs zins ombuigt in de zin van praktische hulpverlening, dit mogelijk de jonge vrou wen meer zal aanspreken. De heer Van Leeuwen noemde de naas tenliefde een groot goed in de gemeen schap. „Men krijgt de laatste tijd wel eens de indruk dat men de ander alleen maar wil dienen als er iets te verdienen valt". De wethouder sprak de wens uit, dat de vereniging met de naam „Dient Elkan der door de Liefde", die zo duidelijk een motto is, een goede toekomst tegemoet zal gaan. Na de receptie bleven de leden nog bi.i een voor een feestavond met muziek en voordrachten. Wethouder J. van Leeuwen felici teert de presidente met het vijftig jarige bestaan van de christelijke vrouwenvereniging Dient Elkander door dt Liefde". ADVERTENTIE Tweed a la Patou

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5