COMPUTERHATERS VORMEN CLUB Presidente: „Wij willen de machines zoveel mogelijk fonten laten maken" Hoge spaarrente tot zelfs 617» voor u en... EXAMENS IBM-directeur: „Wie met ponskaarten knoeit, wordt er zelf de dupe van" HYPERMODERNE KERK Commentaar van n.v. Frisia op ontslag aan W. Versluis „Computer-aanbidders zullen nog veel van ons horen" de bank waar ook zich thuis voelt Vakschool voor drogisten „De mens geeft de opdracht, de machine voert ze uit" Eis 3V2 jaar tegen lithograaf Dreigend ontslag voor werknemers van de VAVO Carrell mag niet smokkelen met elfjarig Heintje MEXICO Vragen over stelen van dieren 12 WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 13 Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvormen (kies uit 6 mogelijkheden, waaronder nu ook 6^% spaarbrieven). En bovendien een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor iedereen sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK „Successen' „Al te gek!" Voor 99,9 pet goed Plaagstootjes' Kort nieuws Geen mysterie V Agent met pistool tot autorit gedwongen Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht. 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico 10.09 (Van onze correspondent) AMSTERDAM „De computers beheersen ons leven reeds voor een groot deel. Maar het erge is dat deze machines nog lang niet in staat zijn dit zonder fouten te doen. Dagelijks kun je daarvan de gevolgen zien. Bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds werd enige tijd geleden drie miljoen gulden te veel uitbetaald, ADVERTENTIE Me/. Th. van Dongen kassier kantoor Breda 260 vestigingen in Nederland (Van onze correspondent) BILTHOVEN. De eerste dagvak school voor drogisten is gisteren in Bilt- hoven geopend. Uit het gehele land ko men cursisten naar deze school, die met het tweejaarlijkse programma vorige maand is begonnen. Voorlopig krijgen de leerlingen van de dagschool het program ma dat op vele plaatsen in ons land jaar lijks aan ruim duizend cursiten van de avondcursussen wordt gegeven Het is echter de bedoeling dat aan deze dagschool leerstof van middelbaar niveau wordt ge geven. ROTTERDAM Geslaagd voor kandi daatsexamen economische wetenschappen A. Dijkhof, Castricum, N. F. van Noort, Santpoort. AMSTERDAM Doctoraal Duits: S. Sipkema, Zandvoort. Doctoraal natuurkun de: J. W. M. Biesterbos, Castricum. Kan didaats wiskunde en natuurwetenschappen: F. Sala, Santpoort en J. Jelsma, Haarlem. EINDHOVEN Propedeutisch examen bouwkunde: R. A. Blonk, Haarlem. geld dat de ontvangers nu weer moe ten terugbetalen. Dat gaat toch zo maar niet. Daar moet iets aan worden gedaan. De aandacht moet op de on volkomenheid van de computers wor den gevestigd en dat doen wij met onze groep". Dit zegt mevrouw A. I. de Vries, een Amsterdamse die met een aantal vrien den, kennissen en bekenden een soort computerhatersclub heetf opgericht met de bedoeling het falen van de computers aan de kaak te stellen door deze appa raten zoveel mogelijk fouten te laten maken. Dat dit mogelijk is bewijzen vol gens haar de werkzaamheden van het Genootschap ter Bescherming van het Publiek tegen Computers in de Verenigde Staten. Een paar weken geleden werd in Londen een zustervereniging gesticht. „Wij hebben reeds een uitvoerige cor respondentie met de gelijkgerichten in de Verenigde Staten", zegt mevrouw De Vries. „Zij hebben ons adviezen gegeven hoe de computers het beste geplaagd kun nen worden. Over een paar weken ver schijnt er zelfs een pocketboek in Ame rika, een handleiding voor computer-ha ters". Mevrouw De Vries zegt dat de com puter-haters in de Verenigde Staten reeds „successen" hebben geboekt, door een paar gaatjes in de ponskaarten aan te brengen of computerkaarten met een magnetische code door een sterk mag netisch veld te halen. Zo brachten zij computer-experts tot wanhoop. Als voor beeld noemt zij de „verschrikkelijke din gen" die bij een groot weekblad in de Verenigde Staten zijn gebeurd. Drie mil joen lezers kregen een brief met de me dedeling dat hun abonnement werd be ëindigd om de produktiekosten te kunnen verlagen. Daarbij waren ook de moeder van de hoofdredacteur, gouverneur Rockefeller van Arkansas de vroegere hoofdredac teur en ook de president van de firma die het blad uitgeeft! Zoiets vindt mevrouw De Vries „een ongelooflijk succes". Ze wil wel een paar geheimpjes verklappen. „Op ver schillende ponskaarten zit aan de achter zijde een zilverkleurig blokje. Wanneer je dat verwijdert of ergens anders plakt, ontstaan de meest vreemde dingen. Wij hebben de gevolgen uit de eerste hand, namelijk van een functionaris bij een van de firma's die computers installeert". „Uiteraard willen wij geen massabe weging", zegt zij. „Wij. breiden zelfs niet uit, maar houden het bij onze selecte groep gelijkgerichten, waarbij ook een paar slachtoffers van de computer zijn. Mensen die uit hun vroegere werk zijn gestoten door een machine die nog lang niet in staat is de taak te vervullen, die men haar oplegt". „Wij hebben niet dezelfde mentaliteit als in de vorige eeuw de Engelse wevers, die de weefgetouwen vernietigden omdat deze machines hen werkloos en brode loos maakten. Wij zijn er van overtuigd dat de computer in het maatschappelijk leven ingepast zal worden, zoals de elec- triciteit of het aardgas, maar wij willen waarschuwen dat men dit pas moet doen wanneer het experimentele stadium dui delijk voorbij is." „Maar nu experimenteert men maar raak in onze samenleving en dus op le vende wezens. Wanneer die experimenten nu alleen beperkt bleven tot voorraad- vaststelling en dergelijke dan ging het nog, al komen ook in die sector de vreemd ste dingen voor. Een bekend groot wa renhuis had op een zeker moment tien duizenden kaarsen in voorraad, omdat de computer steeds maar een aantal van enkele tientallen aangaf, zodat de inko pers maar kaarsen bleven bestellen! Maar dat pensioentrekkers geld dat ze eerst onvangen hadden en waarschijn lijk uitgegeven want geen sterveling weet meer door al die percentuele verho gingen en aftrekposten waar hij nu pre cies recht op heeft dit nu weer moeten terug betalen, dat is toch al te gek." „Het zal ook niet de laatste maal zijn dat zoiets gebeurt en in de openbaarheid komt. Wij zijn er van overtuigd dat heel wat computer-fouten worden verzwegen. Daarom zijn wij tot actie overgegaan. De computer-aanbidders zullen nog vaak van ons horen Dis. A. J. Merkx, commercieel direc teur van IBM-Nederland n.v., de Ne derlandse vestiging van International Business Machines uit New York de grootste computerfabrikant ter we reld, glimlacht over de pogingen van de groep Amsterdamse „computerha ters". „Er bestaat geen enkele mogelijkheid, dat de zaak in de war wordt gestuurd. Natuurlijk kan een computer worden „ge plaagd", maar het is niet mogelijk om het mechanisme, door een verkeerde ponskaart terug te zenden, uit zijn ba lans te brengen. In elke machine is een controlefunctie ingebouwd. Degene die een ponskaart terugzendt waarmee is ge knoeid, zal daarvan doorgaans zelf het slachtoffer worden, omdat bij controle de verkeerde gegevens uitkomen en hij dan achteraf moet zorgen dat de zaak weer in orde komt. De machine doet wat de mens hem opdraagt. Zij heeft geen eigen interpre tatie. De computer kan geen eigen leven gaan leiden. Er is veel gepraat over wat de machines allemaal zouden kunnen. De mens heeft echter de laatste controle in handen. De machine kan niet een goe de of een kwade kant uit. Dat kan wèl de mens, die hem opdrachten verstrekt. De machine blijft uitsluitend uitvoerder". De computer is in zoverre superieur dat hij daartoe in staat gesteld door de nieuwste technieken, werkt met een snel heid die in geen enkele verhouding meer staat tot de snelheid waarmee een mens dezelfde handelingen kan verrichten. Zon der deze snelheid van handelen zouden be paalde rekenkundige problemen niet bin nen één mensenleeftijd tot oplossing kun ne worden gebracht. De IBM-directeur begrijpt de angst van de computerhaters niet. Hij kan geen begrip opbrengen voor het argument, dat de machines onvolkomen zouden zijn. „De machines zijn even volkomen of onvolko men als de groep mensen, die er mee omgaat. De begeleiding van de computer is belangrijk". De laatste jaren neemt de computer in het bedrijfsleven, in handel en indus trie steeds meer taken over, die vroeger door mensen werden verricht. Volgens de groep van mevrouw De Vries kan de machine deze taken niet aan. Drs. Merkx :„De machine maakt be slist minder fouten dan de mens. Een ad ministrateur maakt fouten. Hij zal van zijn maandelijkese administratie 80 per cent goed hebben. Omdat hij een mens is en kan interpreteren, komt daar nog eens tien percent bij: 90 percent. De ma chine werkt met minder fouten. Haar be rekeningen zijn voor 99,9 percent goed. Door meer geld te investeren kan de computergebruiker het aantal negentjes na de komma bijna eindeloos opvoeren, zodat de kans, dat het apparaat een fout maakt steeds kleiner wordt". Maar steeds is daar de mens als con trolerende factor. De IBM-directeur ver duidelijkt dit met een voorbeeld. Een vliegtuigfabriek laat een toestel ontwer pen. De technische problemen die hier mee samenhangen zijn zo gecompliceerd geworden, dat dit niet meer mogelijk is zonder een computer te gebruiken. Als het model gereed is wordt de veiligheids factor door de computer berekend. Deze blijkt 99,9 te zijn. Nu grijpt de mens in. De groep ver antwoordelijke personen aan het hoofd van deze vliegtuigindustrie vindt de vei ligheid niet groot genoeg. Het ontwerp wordt afgekeurd en de computer krijgt de opdracht voor een veiligheidsfactor van bijvoorbeeld 99,99999999 te zorgen. De mens en niet de machine heeft deze beslissing genomen. Het is mogelijk de machine tevoren de opdracht te geven elk ontwerp, dat minder dan acht negens achter de komma als veiligheidsfactor oplevert, af te keuren. Drs. Merkx geeft volmondig toe, dat een computer geen honderd percent ze kerheid kan garanderen voor het foutloos uitvoeren van opdrachten. Welke mens durft echter van zichzelf te zeggen, dat hij een gecompliceerde opdracht wèl zonder fouten kan uitvoeren? Het is een vrij zinloze bezigheid te trachten een ac tie te gaan voeren die niet doeltreffend kan zijn en die niet meer dan plaag stootjes kan opleveren, waarmee nie mand gebaat is en waarmee zeker de Antiek. Vijf Griekse schilderingen, die volgens kenners dateren uit 480 voor Christus, zijn bij de ruïne van de tem pel van Neptunus in Paestum gevon den. De schilderijen, aangebracht op stukken steen die deel hebben uitge maakt van een graftombe, zijn goed bewaard. Het zijn de eerste Griekse schilderingen van deze klasse die in Italië zijn gevonden. De voorstellingen zijn rustende baders, zwemmers en eettaferelen. Zij vertonen gelijkenis met Etruskische schilderingen. Agnes. De Westduitse filmster en toneel actrice Connie Froboess, gehuwd met regisseur Hellmut Matiasek, heeft in Salzburg een dochter ter wereld ge bracht. De ruim zes pond wegende baby heet Agnes. computer-experts niet tot wanhoop ge dreven zullen worden. „Natuurlijk zijn er mensen, die zich in hun bestaan bedreigd voelen door de computer. De machine kan veel taken overnemen die nu nog door mensenhan den worden verricht. In Amerika worden er onderzoekingen verricht op het terrein van de omscholing. De toekomstige mens zal moeten leren zich om te scholen." „Misschien zijn we zelf schuldig aan de mysterieuze sfeer die voor velen nog rond de activiteiten van de „superbrei nen" hangt. Wij doen ons best die sluier te verscheuren. Er is niets geheimzinnigs aan de mogelijkheden van een computer. Laten we toch vooral niet vergeten dat de machine altijd van mensen afhanke lijk is". Drs. Merkx geeft de actiegroep geen schijn van kans tegen de machine. Hij en zijn medewerkers krijgen geen slape loze nachten door het intiatief van de computerhaters. (Van een onzer redacteuren) HARLINGEN De suikerwerken- fabriek Frisia n.v. te Harlingen heeft op ons verzoek telefonisch commen taar gegeven op het ontslag, dat door haar is aangezegd aan de heer W. J. Versluis (vader van Mia Versluis) en op de verklaringen van de heer Ver sluis in onze edities van gisteren. Directeur H. A. de Jong was niet aanwezig. Namens hem zei adjunct directeur de heer P. Kooi ons het vol gende: De heer Versluis is een kruistocht begonnen direct nadat zijn dochter Mia niet meer uit de bewusteloosheid ont waakte en hem duidelijk werd dat er fouten gemaakt waren. Hij wilde de men sen die die fouten gemaakt hebben doen bestraffen. Hij heeft die narcotiseur ver volgd en is naar de justitie gegaan. Dat heeft ontzaglijk veel tijd gevergd en dat deed hij alles in zijn werktijd. Er werd hem onzerzijds niets in de weg ge legd om zijn kruistocht te vervolgen. Hij had een auto van ons ter beschikking en hij genoot zijn volle salaris. Dat duur de dus twee jaar. Hij heeft in die tijd bereikt wat hij bereiken wilde, o.a. een uitspraak door de rechter in Arnhem, waarbij de narcotiseur die zijn dochter behandelde veroordeeld werd tot zes maanden uitsluiting. Hij heeft dus ge noegdoening gekregen. Daarmee was voor ons een punt bereikt waarop wij die kruistocht van Versluis niet meer konden vervolgen. Toen wilden wij dat er een punt achter gezet zou worden, en dat hij weer aan de slag zou gaan voor onze fabriek. En dat kan deze man niet ver duren. Die gaat door. En dus hebben wij daaruit de consequenties moeten trek ken. Was hem ontslag aangezegd voordat hem in april door een zenuwarts het wer ken verboden werd? Neen. Wat is dan de reden geweest dat u hem nu, hangende dit ziekteproces hebt opgezegd? De communicatie-moeilijkheid. Als hij totaal overspannen zou zijn zodat hij werkelijk niets meer kan doen was het wat anders. Maar zo is het niet want hij is op het ogenblik nog buitengewoon actief, dat zien we wel in de kranten. Het zou evenveel moeite voor hem zijn de communicatie met Frisia in stand te houden en het contact met zijn medewer kers en zijn bazen. Maar de goeie man laat nooit meer iets van zich horen. Het ligt er dik bovenop dat hij zeer ontstemd is dat wij hem op een gegeven moment een strobreed in de weg legden en hem in de steek lieten om hem op zijn verdere kruistocht te volgen. Daar ligt de clou van de zaak. Hij wil auto rijden en geld ontvangen en voor de rest niets. Achtte u het wel tactvol, hem op die gronden nu ontslag aan te zeggen, terwijl hij niet werken mag van zijn zenuwarts? Wij zijn er ook niet gelukkig mee. Maar hoe komt dan de situatie te staan ten aanzien van ons verkoopapparaat? Wij hebben mensen in dienst die per se een verkoopleider nodig hebben, om de zaak aan de gang te houden. Daar leven 300 mensen van. Was het niet eleganter geweest, met ontslag te wachten tot hij geheel hersteld is? Daar was geen kijk op. Hij zelf weet niet wat hem mankeert en de dokter wei gert inlichtingen omdat hij daar niet toe verplicht is. Er is geen peil op te trek ken of deze ziekte één of zes jaar duurt. Het zou mogelijk zijn om de zaak hier te reorganiseren maar er is geen mens te vinden voor zo'n baan die zegt: ik wil wel komen maar als Versluis beter is ga ik weer weg. Dat doe je niet in zo'n posi tie die praktisch de hele mens eist. En daarom moest er dus een pragmatische oplossing gevonden worden. Die hebben wij gewoon in het zakelijke vlak gezocht, met daarbij als achtergrond dat als hij te zijner tijd weer gezond is, hij hier zijn plaats weer zou komen opeisen en die door een ander ziet ingenomen. Dan heb ben wij dus de verantwoordelijkheid om te zorgen dat hij terecht komt. Maar door deze publikaties die de hele affaire in een emotionele sfeer trekken wordt de zaak totaal vertroebeld. Wanneer wij overwegen dat Versluis financieel niets te kort komt mogen wij niet 300 gezinnen die van ons afhankelijk zijn, voor die ene man in de waagschaal stellen. Onder normale omstandigheden praat je zoiets uit, en kom je tot een belofte of een afspraak, maar dat was dus hier niet meer mogelijk. Zo zijn wij tot onze be slissing gekomen. Dit is defintief, dit ontslag? Ik ben bang dat, waar eerst de mogelijkheid had bestaan tot een «ven- tuele terugkeer, er nu, zoals de zaken thans staan, weinig meer te duwen of te trekken valt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De officier van Justi tie bij de Rotterdamse rechtbank heeft te gen een 24-jarige lithograaf drie en een haif jaar gevangenisstraf geëist. Op 1 juni had hij ingebroken in een Rotter damse woning. Toen de politie was gear riveerd en hij geen kans meer zag te ont komen lukte het hem een agent te ont wapenen. Daarop dwong de lithograaf de politieagent in een dienstwagen half Zuid-Holland door te rijden. Andere politiewagens achtervolgden de agent en de lithograaf ongeveer een uur Toen de auto werd klem gereden gaf de lithograaf zich zonder meer over. Hij bleek een groot aantal inbraken op zijn kerfstok te hebben, die tezamen een buit hadden opgeleverd van 14.000. Een hypermodern bouwwerk is de St. Rochuskerk in Düsseldorf. De architect is ingenieur Paul Schnei- der-Esleven. (Van onze correspondent) UTRECHT De komende dagen wordt beslist over de onzekere toekomst van tenminste 45 werknemers van de Schoon- hovense busonderneming VAVO. Op 3 oktober liet de Amerikaanse eigenrar (Greyhound: bekendmaken dat de lijn diensten van de VAVO en haar dochter Van Eldik op 1 november zullen worden overgedragen aan De Twee Provinciën (SchoonhovenrUtrecht), Maarse en Kroon Vleuten-Kockengen-Utrecht) en Van Gogh-Citosa (stadsdienst Gouda). Een vijftiental chauffeurs kan worden over genomen. De overige personeelsleden (admini stratie, garage en een aantal chauffeurs) komt op straat te staan. Het personeel van de VAVA tour-afdeling verkeert nog in het onzekere. Volgens directeur A. C. de Lange is het nog geenszins een uifge- maakte zaak dat de touristische afdeling wordt opgeheven; volgens een Utrecntse busvervoerder moet de opheffing van de tourafdeling de onmiddellijke consequen tie van de eerste stap zijn, daar een tou ristische busonderneming (sterk seizoen gebonden) zonder ondersteuning van een lijndienst niet zou kunnen renderen. De VAVO wercj slechts enkele jaren geleden overgenomen door de Ameri kaanse Greyhound busonderneming die op grote schaal Europa wilde gaan be dienen. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Het ondermaatse tenortje Heintje mag niet optreden in de Rudi Carrell Show, die de VARA- televisie o,p 2 november zal uitzenden. Carrell wilde het verbod dat Heintjes optreden in Nederland belemmert om zeilen door met de jongen naar Bre men te reizen, hem daar een liedje te laten zingen, dat op ampex op te ne men en dit stukje beeldband in zijn show te monteren. De VARA die zich als opdrachtgeef ster van deze show verantwoordelijk voelt wil echter geen moeilijkheden, met de arbeidsinspectie en heeft het optreden van het elfjarige Heintje ver boden. Carrell voelt zich wel teleur gesteld, maar wil van de beslissing van de VARA geen twistpunt maken. ADVERTENTIE DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Van Dis (SGP) heeft de ministers van Justitie en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk schriftelijk gewe zen op de klachten over het op grote schaal stelen soms met geweldpleging van honden en katten in verscheidene de len van het land, vooral in Brabant, Lim burg en het land van Heusden en Altena, maar ook in de noordelijke provincies. De heer Van Dis wil weten of de minis ters niet van oordeel zijn dat deze feiten wijzen op ernstige leemten in de alge mene maatregel van bestuur inzake die renhandel. Hij wees op de nog altijd voort durende clandestiene uitvoer van huis dieren en vraagt de bewindslieden een einde te maken aan deze beschamende toestand door voor een korte periode die zonodig zal kunnen worden ver lengd de uitvoer van honden en kat ten per transport te verbieden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13