Middelink praatte zijn renners naar Olympische top GOUD in Tokio GOUD in Mexico Hegemonie in tijdritten voor Nederlanders Reacties thuis VIERDE GOUDEN PLAK VOOR OERTER 11 Lilian Board weet pas vanavond hoe snel Myrna van der Hoeven werkelijk is iSsJIbJI',si **1 Sb - 1 n it Zweden Gouden kwartet naar Montevideo MB WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 18 SrT" 111 fi - IÉ - - r m De finish van de Nederlandse ploeg. Voorop Krekels, achter hem Pijnen en daarachter Zoetemelk. WOENSDRECHT Op de enige kilometers buiten Woensdrecht gele gen hoeve van de familie Pijnen was de gouden medaille die zoon Rene dinsdagavond in Mexico won, nog lan ge tijd iets onwezenlijks. Men begreep het in het Brabantse nog niet hele maal. Zo kwamen er berichten, dat René met een fikse verkoudheid kampte, en zo kwam het nieuws dat hun enige zoon samen met drie wielermakkers een gouden plak had gewonnen op de lïonderd kilometer ploegentijdrit. Had men iets dergelijks in huize Pijnen ooit kunnen dromen? „Nee", vertelde een zichtbaar verheugde moeder Pij nen. „Nee. Het is gewoon niet bij me opgekomen. Al die berichten over ziek tes van René en over Fedor. Het een was nog slechter dan het ander. Later ging het wat beter. Toen kreeg ik ook weer wat hoop, misschien halen ze wel een bronzen medaille, dacht ik. Maar goudHoe is het mogelijk." „Hoe is het mogelijk", zei ook de heer Zoetemelk in Rijpwetering. „Toen ik het voor de televisie hoorde, heb ik eerst een tijdje heel stil zitten kijken, toen heb ik eens naar de familie geke ken en vervolgens ben ik gewoon heel erg blij geworden. Dat is toch wel eventjes wat, is het niet? Een gouden medaille. Toe maar. Mijn zoon, een gouden medaille. Feest hier? Nee nog niet. Dat komt nog." Herman Krott, pleegvader van Fe dor den Hertog, zit momenteel samen met zijn vrouw in Tsjecho-Slowakije. „Hij zal het inmiddels wel voor de t.v. hebben gehoord", zei zijn moeder, die nu het huishouden beheert. „Je hebt ook kans dat ie nog belt, want hij was verschrikkelijk benieuwd. Wat mach tig hèt voor Fedor." De enige man in Nederland, die geen moment aan een gouden medaille heeft getwijfeld, is de 46-jarige Leo Heutmekers uit Borne, de woonplaats van het Limburgse wielertalent Jan Krekels. Vanachter de tapkast van zijn drukbeklante café (het liep dinsdag avond storm en er bevonden zich con stant zo'n honderd driftig pils drinken de wielerliefhebbers in de gelagkamer) gaf hij luidkeels zijn commentaar op de gouden medaille van Jan Jan is-nene-grote. Dat zag ik jaren geleden al. Ik ben voorzitter van het comité dat Jan steunt. Weet u, we hebben er nog vier, maar Jan is de beste hé. Ik ben toen naar de Haarlemmermeer ge weest. Naar die oefenwedstrijd. Toen ik die knapen daar zag rijden, dacht ik bij mijn eigen, Leo dat worden ze. Meneer Middelink heeft Leen de Groot toen nog vervangen en daar is de ploeg nog sterker van geowrden. Dat gepraat over ijle lucht en verkoudheid enzo voort heeft me wel even benauwd ge maakt. Dat wil ik best weten. Maar echt getwijfeld heb ik nooit. Pas maar op, als ie geen pech krijgt, haalt Jan ook op de individuele strijd nog een medaille weg. Hij kan het. Want o meneerke, wat is ie rap." (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Goud, weer goud. Dacht Joop Middelink terug aan Tokio, toen, in die minuut waarin hij zwijgend voor zich uit staarde, in die mi nuut, voordat de grote, gezette man, de tranen voelde komen? Was er in een flits de herinnering aan die gulden minuten van toen? Of reali seerde Joop Middeling zich niet eens, dat hij en hij alleen, opnieuw een kwartet Hollandse fietsjongens naar de hoogste Olympische eer had ge jaagd? Was er dankbaarheid aan het adres van die vier dansende wiel renners, die zijn naam. Joop Middelink, wereldfaam hadden gegeven, nu definitief? De bondscoach van de KNWU, later, bedachtzaam, ernstig: ..Het werd me even teveel. Daarna dacht ik aan wat we er allemaal voor hadden doorgemaakt. Ja, ook onderweg, maar vooral daarvoor. Eerst die critiek op de selectie, daarna de laatste drie dagen, toen die wedstrijd steeds maar dichterbij kwam. Toen de jongens het niet meer zagen. Man, je had die gesprekken moeten horen. Ik moest blijven praten, praten, om ze een hart mee te geven voor onderweg. Joop Middelink bleef praten, schreeuwen later, en brullen. De machine was (oen echter al op gang: Fedor den Hertog, René Pijnen. Jan Krekels en Joop Zoetemelk hadden elkaar gevonden in een hels ritme. In een doldriftige aanval op de hege monie van het tijdrijden. Een hegemonie, die ergens op dat parkoers van honderd kilometer, werd verdedigd door vier Zweedse broers en hoe ging het daar? Was het waar, dat de Zweden vijf seconden voorsprong hadden, vijf seconden maar? Waren de Italianen al achter geraakt, de voor honderdduizenden lires voorbereide Italianen? De zekerheid ontbrak echter. Fedor den Hertog begon moeilijkheden te krijgen en dat zoiets het gevolg van een langzaam leeglopende band kon zijn. kwam op dat moment niet bij Joop Middelink op. Dat de Zweden uit hun ritme waren gehaald door een lekke band van „locomotief' Thomas, de jongste van de Petterson-broers, wist Joop Middelink ook niet. Alleen die seconden, die paar seconden maar. winst of verlies, injecteerden de man op de auto. De man, die begon te brullen. Die zijn stembanden tenslotte nauwelijks meer kon regeren, maar die de gebogen ruggen van dat unieke kwartet temporijders bleef geselen. Steeds maar weer diezelfde kreet: „nog even jongens, nog even. Een paar seconden maar, nog even". Steeds weer die venijnige klims, die op topsnelheid bestormd moesten worden. Heuveltjes, die eigenlijk niet thuishoren op een par koers voor een echte tijdrit. Heuvel tjes, gevolgd door afdalingen, die razen de afdalingen, waarin de bochten elkaar veel te snel eigenlijk opvolgen als je met vier man zo heel dicht bij elkaar moet blijven en de snelheidsmeter van de auto met de gierende banden achter je op loopt tot ruim tachtig kilometer. Ja, dat was allemaal gebeurd en nog veel meer. De inzinking van René Pijnen. Had Joop Middelink dat gemerkt? Hij haalde de schouders op. De renner zelf: „Vlak na de start kreeg ik het moeilijk maar ik kwam er rap doorheen. Zoiets overkomt je allemaal, dat weet je als je op de fiets stapt." Zoals Joop Zoetemelk het wist: ..Tegen het einde, ik moest vreselijk bijten". En Fedor den Hertog: „tegen die bergen op, dan zat ik te hap pen naar lucht. Ik kreeg 'n prikkelend gevoel in m'n benen. Nu haak ik af, dacht ik". En Jan Krekels: „Als René me niet halverwege de koers had gehol pen. Mens, wat had ik het toen moei lijk". Wat had dit kwartet gemaakt tot die schitterende eenheid, die nimmer stokte, omdat er altijd wel een coureur was, die de tijdelijke gebreken van een ander kon opvangen? Was het de kwaliteit? De ploeggeest? Of beide? René Pijnen ver tolkte een deel van de cyclus: „we keken elkaar aan en sjasten door". Een korte zin, die alles zegt: teamgeest. Jan Kre kels signaleerde de kwaliteit: „Wie het langst op kop kon blijven deed dat en wie kapot zat kwam even later alweer voor bij om over te nemen". Is het dan be langrijk te weten wie de sterkste was van de vier gouden coureurs? Misschien. De renners zelf kunnen het vertellen. René Pijnen: „Jan Krekels, die reed fantas tisch, vooral omhoog, dan had Fedor het wat moeilijk". Maar Krekels: „Als we eenmaal boven waren, dan kwam-ie, Fe dor, en dan ging het naar beneden, men sen, wat hard, wat geweldig hard, wat kan die jongen hard fietsen". Dus toch: de voortreffelijke eenheid. Van Joop Mid delink. De bondscoach, toen eenmaal die angstige minuten van wachten op de uit slag voorbij waren, toen er gedanst en ge huild was door alles en iedereen: „Kre kels moest het tempo bij het klimmen aan geven, Pijnen moest bijspringen en berg af kwam dan Fedor. Het werkte prima. Ik heb maar even om orde geroepen, halverwege, toen had Fedor nogal wat last". Halverwege, toen de balans nog schom melde omdat de Zweedse ploeg nog mar cheerde als in de dagen van Heerlen 1967, toen de broers Petterson de wereldtitel grepen. Toen had echter Thomas die lek ke band niet. Goesta Petterson: „45 se conden voor het verwisselen van een wiel. Veel te veel. Waanzin. Gebeurt het niet, dan pakt Nederland dat goud niet. Bedenk dat Thomas ook daarna nog tien Zoetemelk, Den Hertog, Krekels en Pijnen (v.l.n.r.) tijdens de huldiging. kilometer nodig had om het ritme terug te vinden. Juist Thomas, dat is de sterk ste van ons. Hij moest het tempo bepa len". Goesta Petterson wist niet, dat ook Fe dor den Hertog een lekke band had ge had. Dat Den Hertog kilometers lang had moeten zwoegen tegen iets, dat op een inzinking leek, maar dat heel ordinair een lekke band heette. Zij het, dat die band zo langzaam leeg liep, dat e n Den Hertog e n Middelink het niet merkten. Goesta Petterson wist dus ook niet, dat de Nederlanders daardoor de laatste acht, negen kilometer met drie man hadden moeten fietsen, dat was juist in de perio de dat Middelink zijn mannen over de Zweden heen joeg naar het goud. Ach, Goesta Petterson had dat misschien hele maal niet gezegd van dat Zweedse goud, dat in zijn ogen wat onverdiend verloren was gegaan. Als Goesta maar had gewe ten van de avond v o or de koers, toen Joop Middelink had verteld, wat er ver wacht werd: Krekels is de klimmer, René en Fedor zijn de dalers en snel weg, me teen losbranden. Als de tegenstanders de tijden horen onderweg dan krijgen ze een klap. Daarna was het licht uitgegaan in de vertrekken van de renners. KNWU- official Adri Zwartepoorte hield voor de deur de wacht. Half tien was het toen. Andere renners, die naar binnen wilden, moesten kruipen en zwijgen. Bovendien, wat wist die Zweedse woordvoerder dan nog van alles wat ver zorger Sjeng Collard had gedaan die morgen? De Limburger: „na de maaltijd, die ik zelf 's morgens controleerde, gaf ik ze een massage met mijn eigen zalf, een geheim recept: tijdens de wedstrijd worden daardoor de afvalstoffen even boven de knie geneutraliseerd, anders. kan ik het niet zeggen". En toen? „Glu cose tabletten in de hete thee en dat in de drinkbussen, drie kwartier voor de start wat losrijden, vlak voor het vertrek nog wat thee met druivesuiker en wat anijs voor de lucht." Ja, je moet zoiets zeer nauwgezet be handelen, net zo nauwgezet als Joop Mid delink dat deed..twee jaar lang, vanaf de eerste selectie, die hij maakte in de Mexi caanse ronde van 1966. Maar die selectie alleen was niet voldoende, want toen het omstreden groepje dan toch in Mexico 1968 arriveerde was er de wanhoop. „De eerste training op het parkoers: uren moest ik praten om ze uit de put te ha len, het ging verschrikkelijk", zegt Joop Middelink. Maar het lukt met al dat pra ten. dankzij Joop Middelink. -• - 2*5% i- wMfJ» 'f C-*" i l'ijgW j lipt.i§ - MEXICO Zelfs de natuur bracht Al Oerter een eerbewijs. Op het moment dat de verslagen favoriet Jay Silvester als laatste van de acht finalisten bij het discuswerpen zijn zesde poging had ge daan en Al Oerter zijn armen juichend omhoog bracht verscheen boven het Olympisch stadion, dat gedurende een groot gedeelte van de dag was geteisterd door zware slagregens, een regenboog. Het was een van de eerbewijzen, die de 32-jarige New Yorkse computertechnicus had kunnen krijgen voor zijn vierde Olympische kampioenschap Oerter, die in Melbourne, Rome en Tokio het goud veroverde, heeft in Mexico geschiedenis geschreven. Oerter, die zich tijdens de Amerikaanse selectiewedstrijden in South Lake Tahoe maar ternauwernood kon kwalificeren, heeft zijn enorme kracht weer eens bewezen. Met zijn beste re sultaat van 62,74 meter had men Oer ter zelfs in de Verenigde Staten maar een David Hemery had een geweldige voorsprong op de 400 m horden. De Engelsman in baan zes met nog tachtig meter te lopen. ondergeschikte rol toebedacht. Alleen we reldrecordhouder Jay Silvester vreesde hem. En terecht. Oerter wierp 64,78 m in zijn derde poging. Silvester viel niet eens in de prijzen. De Oostduitser Milde ver overde het zilver en het brons ging naar de Tsjechische oud-wereldrecordhouder Danek. De 400 meter horden finale is een ver nietigende nederlaag geworden voor de Amerikanen, die sedert de spelen van Los Angeles in 1932 dit nummer volledig heb ben beheerst. Zij vreesden vooral de blonde Brit Dave Hemery, die als stu dent aan de Boston university, het hor denlopen in de Verenigde Staten heeft ge leerd. Hemery heeft in de finale geheerst als een vorst. Terwijl zijn concurrenten MEXICO Chef d'equipe Adrie Zwar tepoorte heeft na overleg met KNWU- voorzitter Van Dijk het besluit genomen dat tenminste de Olympische kampioenen in de ploegentijdrit Fedor den Hertog, Joop Zoetemelk, Jan Krekels en René Pijnen zullen deelnemen aan de we reldkampioenschappen voor amateurs, die van 1 tot en met 10 november in Monte video (Uruguay) zullen worden gehou den. Het viertal zal zowel worden inge schreven voor de ploegentijdrit op de weg (3 november) als voor de individuele wegwedstrijd (10 november) 1 (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Even boog Myrna van der Hoeven het hoofd. Ze maakte wat losse pasjes, bracht haar ademhaling snel onder controle en draafde toen weg, dansend bijna, naar de uitgang van het stadion. Daar, in de buurt van de tribune waar deel nemers en vrienden mogen zitten, maakte ze dat losse en tegelijk zo zelfbewuste handgebaar in de richting van coach Cock Mooyman daar boven op de hoogste rijen. Het handgebaar beduidde dat het ging zoals het moest en dat ook wil zeggen: nu de laatste stap nog naar goud. Myrna van der Hoeven liep in de halve finale van de vierhonderd meter voor dames een halve seconde sneller dan haar nieuwe Nederlandse toptijd, die nog maar nauwelijks vierentwintig uur oud was. 52.6 en nog altijd was ze de snelste niet van het gezelschap, dat de finale binnen draafde op het soppende tartan vlak nadat het Olympisch stadion door een wolkbreuk doorweekt was geraakt. Opnieuw werd duidelijk dat de Haagse loopster zich vooral zal hebben te richten op de grote concurrente, de Engelse Lilian Board. Myrna van der Hoeven is er echter tegelijk van overtuigd dat Lilian Board te verslaan is, want nog altijd weet de Engelse niet hoe snel de Nederlandse kan gaan. Dat is het resultaat van de tactiek die Mooyman had uitgestippeld. Immers in deze halve finale zou het tot een recht streeks duel BoardVan der Hoeven komen nu Myrna de zevende en Board de wat gunstiger zesde baan had geloot. Mooyman: „Ze moest afwachten en niet voor Board uit blijven lopen". Dat lukte prima. Nog voor het eerste rechte einde was Board naast de Nederlandse, die opzettelijk in laag tempo was vertrokken. Van der Hoeven ving de Engelse bekwaam op en bleef vervolgens naast haar. „Ik mocht niet eens als eerste eindigen. Afwachten was het parool. Laat Board maar denken dat ze sterker is. Morgen zal ze dat dan wel merken. Ik hoop wel dat ik dan eens een goede baan loot, niet aan de buitenkant maar baan drie of vier. Een wens die niet terwijl lange tijd werd verhoord. Vandaag (vanavond in Nederland) start Myrna op baan zes Board in de eerste baan is terechtgekomen. De Engelse 'kan zich dus lange tijd richten op het tempo van de Nederlandse kampioene maar beslissend hoeft dat niet te zijn. Het grote gevecht zal namelijk op de laatste honderd meter plaats vinden en juist daar bij verrassing liggen de kansen van de Haagse. Immers toen in de halve finale een soortgelijk duel daagde,hield Myrna van der Hoeven bewust in. „Het was enorm fijn gegaan. Ik bleef goed naast Board en toen ik zag dat mijn finaleplaats niet in gevaar kwam, ben ik echt niet meer helemaal doorgegaan". TEMPOGEVOEL Dat Myrna van der Hoeven, die als wapen ook nog een bijzonder goed ontwik keld tempogevoel in de strijd brengt, zich niet door anderen iaat imponeren, bleek eveneens in deze halve finale. Ze trok zich niets aan van het razende tempo waarin de Zweedse Karin Wallgren in de baan naast haar vertrok en terecht, want halver wege de race had het duo Van der HoevenBoard het heft in handen. Wallgren viel terug naar een uitzichtloze positie. In haar plaats kwam zich de Russische Pechenkina melden. De Russin scoorde een zeer acceptabele 52.8. Dat betekent, dat in de finale ook met haar rekening moet worden gehouden. De andere halve finale kwam verrassend op naam van de Duitse Helga Hening. Haar tijd 53.3 mag geen verontrusting baren, maar anderzijds moet men ook in aanmerking nemen, dat ook hier de taktiek heeft gezegevierd over de bedoeling zo hard mogelijk te lopen. Toch is het nauwelijks mogelijk een andere voorspelling te doen dan deze: het duel om goud zal tussen Board en Van der Hoeven worden uitgevochten. De Engelse, nadat ze had gehoord van haar naar het (twijfelachtige) wereldrecord 51.9 op naam van de omstreden Noordkoreaanse atlete Sim Kim Dan neigende tijd: „Ik dacht, dat ik mijn 52.5 morgen in de finale zou moeten lopen om goud te winnen. Ik hoop dat ik het nog eens kan doen. We zullen zien". de grootste moeite hadden om het hels» tempo dat de Brit na de start ontketende, te volgen, liep Hemery alsof er in zijn baan geen horden stonden. In een vlek keloze stijl gleed h(j ove*- de hindernis sen. Hij finishte in 48.1 seconden, waar mee hij het wereldrecord van Geoff Van- derstock, liefst met 0.7 sec verbeterde. Vanderstock verloor niet alleen zijn we reldrecord maar greep ook naast de zil veren en bronzen medaille. In de laat ste slopende meters moest de Amerikaan nog buigen voor Hennige en Sherwood. Het verschil was echter zo miniem dat het niet in tijd tot uitdrukking kwam: 49.0 sec. De Australiër Ralph Doubell heeft be wezen dat de lopers uit Kenia, die leven op „Mexico" hoogte niet per definitie al» favoriet behoeven te gelden voor de lan gere loopnummers. Hij leverde dat bewijs in een enerverende 800 meter finale, waarin Kiprigut gewoonte getrouw de kop nam en het acht man sterke veld een extreem hoog tempo oplegde. In de laatste bocht lanceerde de taaie Australische vechtjas zijn slotaanval. Twintig meter kon de Keniaan weerstand bieden maar moest toen buigen. De meest complete loper won in 1 minuut 44,3 seconden, een evenaring van het wereldrecord dat Peter Snell, in Tokio winnaar van het goud op de 800 en 1500 meter, in 1962 had gevestigd. Tom Far- rel.1, diie als enige van de drie Amerika nen de eindstrijd haalde, schudde in de slotfase de gevaarlijke Westduitser Wal ter Adams af en veroverde het brons. Wyomia Tyus heeft met groot machts vertoon haar OlymDische titel op de 100 meter dames verdedigd. De 23-jarige Amerikaanse negerin, die in de series en halve finales veruit de beste indruk had gemaakt, zette haar tweede titel de no dige luister bij door tevens met 11.- se conden een nieuw wereldrecord te vesti gen. Op dertig meter voor de eindstreep deed Tvus de geslaagde greep naar het goud. Zij snelde toen met enkele krach tige passen weg van de groep. Het zil ver was voor Barbara Farrell,. Het broris ging naar de Poolse Irena Kirszenstein.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 18