CERNIK TERUG IN PRAAG Ondertekening akkoord wordt spoedig verwacht MOEDERS ACHTER SPOCK f Thant: „Topgesprek pas volgend jaar Voor NAVO meer geld toegezegd Staatshoofd van China uit partij gezet Opheffing rassenscheiding op de scholen is mislukt D-trein in Duitsland ontspoord DDR verlangt verbod NPD Ota Sik vraagt om asiel in Zwitserland Met Russen zou een overeenkomst zijn bereikt Waarnemers: geen bewijs voor genocide Bevolking VS sterk gegroeid Reactie van de VS niet negatief Engeland houdt aan beginselen vast, zegt Wilson Wellicht Grieken naar Zuid-Vietnam Gestolen Rembrandt tijdens vervoer ontdekt Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Grass kandidaat Nobelprijs Twee personen na transplantatie overleden NAVO-controle in Middellandse Zee wordt uitgebreid Lemay wenst harde aanpak in Vietnam Arrestatie na museumbrand rarom WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 3 Een horloge la mode Dit is één van die snoe zige modellen die Tissot tot hét merk maken voor de chique vrouw. Voor de vrouw, die heel veel jaren plezier van haar horloge wil hebben. Goud J 218.-; doublé f 116.- 17okt. Oma krijgt zachtrose zakdoekjes van Karin. Karin krijgt glaasje prik. voor lieve oma's. Amerikaanse stichting voor integratie: Atmosferische storing geregistreerd MOSKOU (AP) De Tsjechoslo- waakse premier Oldrich Cernik is uit Moskou naar Praag vertrokken, na dat hij twee dagen in het Kremlin heeft overlegd over een verdrag dat de bezetting van zijn land moet lega liseren. Cernik en zijn delegatie wer den op het vliegveld van Moskou uit geleide gedaan door de Russische premier Aleksej N. Kosygin, de mi nister van Defensie Andrej A. Gretsjko en andere Russische func tionarissen. Een militair muziekkorps speelde volks liederen van de beide landen en Cernik en Kosygin inspecteerden een erewacht. Van welingelichte zijde is vernomen dat Cernik vandaag waarschijnlijk het verdrag voor goedkeuring zal voorleggen aan Tsjechoslowaakse regeringsfunction- De plechtige ondertekening zal „in de nabije toekomst" plaats vinden, waar schijnlijk in Praag. Men verwacht dat Ko sygin voor de Sovjet-Unie zal tekenen. Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie zijn het eens geworden over het stationeren van Russische troepen in Tsjecho-Slowa- kije. Het grootste deel van het rode leger zal binnen zeer korte tijd worden terugge trokken, heeft radio-Praag gisteravond meegedeeld. Hoewel een verdrag nog niet is ondertekend zijn beide partijen het eens over alle belangrijke punten. „De oplos sing was niet gemakkelijk, maar er is een aanvaardbare gevonden", zei televisie- Praag. De troepen van de andere landen ADVERTENTIE LAGOS (AFP) Er is geen enkel be wijs op grond waarvan de acties van de federale Nigeriaanse strijdkrachten tegen de Ibo's kunnen worden gekwalificeerd als genocide. Tot deze conclusie komt de internationale ploeg waarnemers in haar tweede rapport over de burgeroorlog in Nigerië, dat dinsdag in Lagos is gepubli ceerd. De strijdkrachten kennen hun ge dragscode en hun militaire discipline lijkt goed, aldus het rapport. Wij hebben nooit bewijzen gehad voor volledige vernietiging van de Ibo's door de Nigeriaanse strijdkrachten. De Ibo's die achter de federale linies leven zijn talrijk, dat feit spreekt voor zich zelf. In het rapport worden wel Nigeriaanse en Biafraanse burgers en militairen er van beschuldigd zich over te geven aan plundering. Meer dan de helft van de per sonen die de waarnemers in kampen heb ben gezien was lichamelijk in goede con ditie, ofschoon een groot deel van hen, vooral jonge kinderen, aan ondervoeding leed. De gezondheidstoestand van gevan genen en vluchtelingen staat hun niet toe arbeid te verrichten. Er is een tekort aan artsen, medicamenten en levensmid delen. Het rapport is ondertekend door vier hoge militairen, een Canadees, een Pool, een Zweed en een Engelsman. WASHINGTON (Reuter). De bevol king van de Verenigde Staten is sinds de laatste volkstelling van 1960 met meer dan 21 miljoen zielen toegenomen tot 201.565.000 mensen op 1 september van dit jaar, zo schat het federaal demogra fisch bureau. van het Warschau-pact zullen geheel wor den teruggestrokken, alleen Russische eenheden zullen „op tijdelijke basis" in het land blijven. Volgens berichten uit Tsjecho-Slowakije zou de Sovjet-Unie vijftig - tot honderd duizend man troepen in Tsjecho-Slowakije willen legeren. De schattingen over het totale aantal van de Russische bezettings troepen lopen uiteen van 275.000 tot zes honderdduizend man. De Sovjet-Unie heeft premier Oldrich Cernik op de besprekingen in Moskou de verzekering gegeven dat de Russische troepen, die in Tsjecho-Slowakije gelegerd zullen worden, niet zullen worden gebruikt om te intervenieren in de binnenlandse aangelegenheden van dat land, aldus de Tsjechoslowaakse televisie. ADVERTENTIE m t -■ -• - f VA NEW YORK (AFP) Na Groot-Brit- tannië, de Sovjet-Unie en Frankrijk heb ben nu ook de Verenigde Staten gerea geerd op het voorstel van secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Na ties een conferentie te houden van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Evenals de andere drie is de Ameri kaanse reactie „niet negatief". De Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., James Wiggins, heeft het standpunt van zijn regering gistermiddag ter kennis van Thant gebracht. Zo heeft een VN-woord- voerder meegedeeld. Oe Thant stelde een voorlopige agenda aan de vergadering voor. Daarin noemde hij onder meer de volgende onderwer pen: De solvabiliteit van de Verenigde Naties. Organisaties van de V.N. voor het opbouwen en handhaven van de vre de. Een nieuwe bevestiging van het Handvest van de V.N. en de aan vaarde regels voor het internationa le optreden. Een mogelijke leiding van de Grote Vier voor de vredesgezant Gunnar Jarring bij zijn pogingen om de vre- BRUSSEL (AP) De landen van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie hebben toegezegd hun militaire uitgaven te zullen verhogen. Dit is in Brussel be kend geworden uit gezaghebbende bron. De uitgaven zullen stijgen met 2y2 tot 15 percent. Hoeveel de afzonderlijke landen precies zullen gaan besteden is nog niet bekend, men verwacht dat een totaal van honderd miljoen dollar voor de komende vijf jaren door de NAVO-lan- den met uitzondering van de Verenigde Staten, Frankrijk en IJsland zal worden besteed. De VS hebben alleen een jaarlijkse de fensiebudget van 67 miljard dollar. In november komen de NAVO-minis- ters van Buitenlandse Zaken, van Defen sie en van Economie bijeen om definitie ve regelingen te treffen. Moeders hebben buiten de Amerikaanse ambassade in Londen geprotesteerd tegen het vonnis tegen de Amerikaanse specialist in kinderverzorging, dr. Ben jamin Spock. Dr. Spock heeft twee jaar gevangenisstraf gekregen omdat hij jonge Amerikanen heeft aangespoord te weigeren in Vietnam te vechten. LONDEN (AFP) Premier Harold Wilson heeft in het Lagerhuis de docu menten gepubliceerd over zijn mislukte onderhandelingen op de kruiser „Fear less" met premier Ian Smith van Rho- desië. „Wij capituleren niet maar wij sluiten evenmin de deur voor onderhandelingen. Het is nu aan Salisbury om beslissingen te nemen", zo zei de Britse premier. Hij wees ëfop dat de door Engeland gestelde zes beginselen de grondslag moeten vormen voor elk akkoord over de toekomst van Rhodesië, waarvan het be langrijkste is dat het land op den duur een meerderheidsbestuur van het Afri kaanse volksdeel moet krijgen. C. M. G. Argwings-Kodhek, minister van Buitenlandse Zaken van Kenia, heeft verklaard, dat de tijd thans rijp is voor militair geweld tegen het bewind van Ian Smith in Rhodesië. Argwings-Kodhek verklaarde in de al gemene vergadering der Verenigde Na ties verbaasd te zijn dat Smith niet is ge arresteerd toen hij verleden week pre mier Harold Wilson ontmoette op een Brits schip in Gibraltar. ATHENE (AP) Het Griekse militai re regime heeft geen commentaar willen geven op berichten dat Griekenland van plan zou zijn een brigade Griekse solda ten naar Vietnam te sturen. Maar een officiële woordvoerder ver wees naar een nota dat de regering op 11 oktober heeft uitgegeven en waarin zij de geruchten over het zenden van Griekse militairen naar Vietnam ontkent. Twee anti-Griekse kranten op Cyprus hebben een fotokopie gepubliceerd van wat naar zij zeggen een top-geheim docu ment is van de chef staf van het leger. Hierin wordt de vorming bevolen van een speciale brigade voor actieve dienst in Vietnam aan de zijde van de Ameri kaanse strijdkrachten. PLATTSBURGH (New York) (AFP) Een schilderij van Rembrandt, dat aan geduid wordt als „Portret van een jonge man" en waarvan de waarde geschat wordt op 900.000 is op het vliegveld van Plattsburgh gevonden. Het doek was in januari gestolen uit het museum van de universiteit van Rochester in New York. Drie mannen die het schilderij in een sportvliegtuig wilden laden, dat op het punt stond op te stijgen, werden gearres teerd. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn 1> somatische pijnen, spit, zemrapijnep, verstuikingen. stijv<e nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal batsero. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weelsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie ol irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot m de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een dnrend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thnis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij aiie apoth. en drog. HONGKONG (DPA) Het staats hoofd van China, president Lioe Sjao- Tsji, is volgens een in Hongkong opge vangen bericht van radio-Peking uit „al zijn rechten en functies" in de comaiu nistische partij gezet. De radio haalde daarbij een artikel van de jongste editie van het partijblad Rode Vlag aan, waarin Lioe de „Kroesjtsjev van China" wordt genoemd. „De proletarische culturele revolutie heeft deze verrader, die de arbeiders heeft beroofd, al in de vuilnisbak van de ge schiedenis geworpen", schrijft het blad. „De oprichting van revolutionaire comités in de 29 provincies, gemeenten en auto nome gebieden van het land bewijst dat de proletarische klasse alle macht weer uit handen van de agenten van de Chi nese Kroesjtsjev" heeft overgenomen" STOCKHOLM (AP) De Nobelprijs 1968 voor literatuur zal morgen in Stock holm worden toegekend. De Duitse schrij ver Günther Grass schijnt de meeste kansen te maken. Dit jaar zijn 83 kandida ten aangemeld. Een van de voornaamste rivalen van Grass voor de Nobelprijs zou volgens welingelichte Zweedse krin gen de Franse auteur Claude Simon zijn. Tot de „eeuwige kandidaten" behoren ook dit jaar de Engelse auteurs Graham Greene, Robert Graves, en H. Auden. De Nederlandse auteur Simon Vestdijk staat eveneens wederom op de lijst van kandidaten. de tot stand te brengen in het Mid den-Oosten. Beperkte aspecten van de ontwape ning. In verband met zijn voorstel tot een topconferentie zei hij: „Ik moet erken nen dat in verband met de huidige poli tieke situatie zo'n conferentie pas zal kun nen plaatsvinden in 1969". Hiermee doel de Thant waarschijnlijk op de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen. KAISERSLAUTERN (DPA). De D- trein Frankfort-Parijs (D 216) is kort na middernacht bij Haptstuhl tussen Homburg en Landstuhl ontspoord. Van de trein, die met grote snelheid reed, kantelden zes rijtuigen. Volgens de eerste berichten van de Westduitse spoorwegen zijn er een dode, elf zwaargewonden en zes lichtgewon den. De Westduitse spoorwegen in Kaisers- lautern hebben sabotage als oorzaak van het ongeluk genoemd. Dertig minuten voor de D-trein was een andere trein ge passeerd. Daarna moet een wissel zijn omgetrokken, teneinde de D-trein te doen ontsporen. BERLIJN (AP). De DDR. heeft geëist dat het Westberlijnse gemeentebe stuur de rechtse nationaal democratische partij (NPD) zal verbieden en een einde zal maken aan de activiteiten van de partij. De eis was vervat in een brief van de Oostduitse minister van Binnenland se Zaken, generaal Friedrich Dickel, aan de Westberlijnse burgemeester Klaus Sohütz. De brief is gepubliceerd door het officiële Oostduitse persbureau ADN. Burgemeester Schütz heeft in zijn ant woord de Oostduitsers gezegd zich met hun eigen zaken bezig te houden. Hij maakte duidelijk dat West-Berlijn geen lesje nodig heeft hoe op te treden tegen de NPD. Schütz heeft de westerse geallieerden, die de uiteindelijke verantwoordelijkheid hebben in West-Berlijn. gevraagd de NPD te verbieden en het partijcongres niet te laten doorgaan. Tot dusverre heb ben de geallieerden nog niet geantwoord. ATLANTA (AP). Het streven naar opheffing van de rassenscheiding bij het onderwijs in de zuidelijk staten is een kolossale mislukking geworden, omdat de natie in haar geheel de negers geen volle dige burgerrechten wil verlenen, aldus schrijft de zuidelijke regionale raad in een rapport „Wetteloosheid en wanorde, veer tien jaar van mislukking bij de strijd tegen de rassenscheiding in het onderwijs stelsel". ,Onze natie is zich zelfs niet bewust van de mislukking, laat staan dat zij vast besloten zou zijn er iets aan te doen", al dus het rapport. De raad is een particuliere stichting die zich ten doel stelt de gelijke kansen op ontwikkeling voor alle burgers te bevor deren. In het rapport wordt de geschie denis van de integratie in de zuidelijke staten beschreven sinds het hooggerechts hof in 1954 rassenscheiding op de scholen verbood. In 1966 zat 88 percent van de 2,6 mil joen negerkinderen in het zuiden nog op scholen die alleen door negers werden be zocht. In 1967 was dit percentage gedaald tot 86 percent, en voorzover bekend is is er dit jaar geen noemenswaardige verde- staten in 1954 rassenscheiding De situatie in het Amerika van vandaag biedt weinig hoop op een spoedige ver- HOUSTON. (Reuter) De 46-jarige onderwijzer Verne Martin uit Mesa (Ari zona), die op 23 september in Houston (Texas) een nieuw hart had gekregen, is overleden zonder volledig bij bewust zijn te komen. Een onbekend negentien-jarig meisje, dat dinsdag in een kliniek bij Buenos Ai res een nieuw hart heeft gekregen, is elf uur na de operatie overleden. Het was de tweede harttransplantatie in Argenti nië. De eerste patiënt overleed vier da gen na de ingreep. De derde harttransplantatiepatiënt van prof. Chris Barnard, de 52-jarige voorma lige mijnwerker Petrus Smith, is ontsla gen uit het Groote-Schuurziekenhuis te Kaapstad. Smith ontving 38 dagen gele den een nieuw hart. ABERDEEN (AP). Geleerden van de universiteit van Aberdeen in Schot land hebben een grote atmosferische sto ring geregistreerd. Deze zou veroorzaakt kunnen zijn door een proef met een kern bom of door een groot aantal meteorie ten dat het luchtruim van de aarde is binnengekomen. betering, aldus het rapport, gezien de desintegratie waartoe de Amerikaanse maatschappij vervallen is. „Deze desintegratie houdt de neiging in tot anarchie, de bereidheid het goede met het kwade te vernielen, de nei ging te vervallen tot extreem rechtse to talitaire methoden.zegt het rapport Het grote publiek antwoordt hierop met de eis", recht en orde". BRUSSEL (ANP) De NAVO zal vol gende maand een nieuw marine comman do vestigen in Napels ter verbetering van de luchtverkenning in het gebied van de Middellandse Zee. Dit is gisteren in Brus sel bekendgemaakt. Het nieuwe commando, Marairmed ge naamd, is een gevolg van besluiten die de NAVO-ministerraad in juni op de confe rentie in Reykjavik heeft genomen. Het voornaamste doel ervan is een be tere controle op bewegingen van schepen in het Middellandse Zeegebied vanuit de lucht. Tot bevelhebber van het nieuwe commando is de Amerikaanse schout-bij nacht Edward Outlaw benoemd. SAIGON (AFP en AP) Generaal Curtis Lemay, kandidaat voor het vice presidentschap in de Verenigde Staten onder George Wallace, is in Saigon aan gekomen voor een oriëntatiebezoek aan Vietnam en het front. Op het vliegveld waren uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen. Vier jeeps van de militaire politie, uitgerust met mi trailleurs, stonden bij de landingsbaan van het Tan Son Nhut-vliegveld opge steld toen het particuliere straalvliegtuig waarmee de generaal reist aankwam. Lemay gelooft niet dat verharding van de Amerikaanse houding inzake Vietnam zal leiden tot Chinese inmenging. Lemay zei dit in San Francisco, kort voor zijn vertrek naar Vietnam. Hij gaf toe dat er enig risico verbonden is aan verharding van de Amerikaanse houding, maar volgens hem is het de moeite waard, dit te nemen, temeer om dat de Chinezen met eigen problemen te kampen hebben en niet over de wapenen beschikken om de Verenigde Staten schade te berokkenen. „Iedere keer dat wij China het hoofd hebben geboden, hebben wij gelijk ge had", beweerde hij. Toen werd opgemerkt dat het in Korea minder gunstig was ver lopen, antwoordde de medekandidaat van George Wallace, „dat kwam door ver raders". BERN (AFP). Prof. Ota Sik, de voor malige Tsjechoslowaakse vice-premier voor economische coördinatie heeft in Zwitserland politiek asiel gevraagd, zo is van officiële zijde in Bern vernomen. Prof. Sik vertoefde sinds de militair# interventie in zijn vaderland in Joegosla vië. LONDEN (AFP) In de Britse hoofd stad is de twintigjarige dichter John Daily gearresteerd in verband met de brand, die enkele dagen geleden een ge deelte van de collectie van het oorlogs museum in Londen vernietigde. Joegoslavië. In Brussel zijn de eerste handelsbesprekingen tussen Joegosla vië en de E.E.G. begonnen. Joegosla vië is het enige communistische land dat diplomatieke betrekkingen onder houdt met de E.E.G. Samenwerking. Vaclav Vales, de Tsjecho slowaakse minister van Buitenlandse Handel, is in Roemenië om over de eco nomische samenwerking tussen beide landen te spreken. Aanslag. Zeker dertig mensen zijn in Pakistan gewond toen onbekende terro risten twee handgranaten gooiden bij de uitgang van de stadsrechtbank in Karatsji. Overstromingen. Ongeveer 2100 mensen hebben het leven gelaten bij de grond verschuivingen en overstromingen, die tien dagen geleden het noorden van In dia teisterden. Douglas-Home. Robin Douglas-Home, een 36-iarige nachtclub-cabaretier en neef van de vroegere Engelse eerste minister sir Alec Douglas-Home, is dood aangetroffen in zijn landhuis. Rituele moord. Opnieuw is een geval van rituele moord aan het licht gekomen in India vier weken nadat in Uttar Pradesh een knaap van twaalf jaar was geslachtofferd door een arbeider bij de- bouw van een dam. In een westelijk district van de staat is een jongen van eveneens twaalf jaar het slachtoffer geworden. Vijftig pond. De Engelse minister van Fi- nanciën.Roy Jenkins, heeft aangekon digd dat de Engelse vakantiegangers ook in het komende jaar slechts vijftig pond mee zullen mogen nemen naar het buitenland. De maatregel zal van kracht blijven zolang het tekort op de Engelse betalingsbalans niet drastisch vermindert.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3