Met zwarte handschoen op erepodium Verpletterend verlies voor Gaston Roelants LAATSTE PLAATS OP 400 METER AFSCHUWELIJKE TELEURSTELLING VOOR MYRNA VAN DER HOEVEN „Ik kan me nog niet voorstellen dat het zo'n afgang is geweest 14 Ingrid Becker doorbrak Russische suprematie Nederlandse zeilers weer in achterhoede vlees eten is verantwoerd eten... Wankelend Show 17 OLYMPISCH PROCRAMMA DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 i \N P llll IJMPiiflH tmSÊmm >!<VSS ffi:f 8 4*ï i-°stv jï;- MEXICO De Amerikaan Tommie Smith, die de finale 200 meter hardlopen in 19,8 won, heeft met deze tijd zijn eigen wereldrecord met tweetiende seconde verbeterd. Zijn landgenoot John Carlos bleef de vorige maand met een tijd van 19,7 onder het wereldrecord, maar hij liep toen op de zogenaamde borstelschoenen, die niet zijn toegestaan door de internationale atietiekunie. Smith vestigde uiter aard ook een Olympisch record. Het oude record stond op naam van de Amerikanen Tommie Smith en John Carlos. Tommie Smith heeft bewezen toch werkelijk de beste 200-meterloper ter wereld te zijn. De Amerikaan, die dit seizoen min of meer in de schaduw van zijn land genoot John Carlos had gestaan, regeerde in de finale van de 200 meter als een vorst. Zeven meter voor de finish kon hij zijn armen al juichend omhoog steken. De race van Smith was van ongeëvenaarde schoonheid. Tommy Smith en John Carlos, respectievelijk winnaar van de gouden en de bronzen medaille op de 200 meter hadden bij de ceremonie protocolair beiden een zwarte handschoen aan, Smith aan de rechter- en Carlos aan de linkerhand. Tijdens het spelen van het Amerikaanse volkslied, nadat zij op het erepodium de medaille in ontvangst hadden genomen van de Britse markies van Exeter, presi dent van de Internationale Amateur Atletiekfederatie en vice-president van het Internationaal Olympisch Comité, staken beide atleten de zwartgehandschoende hand in de lucht. De Amerikaanse negeratleten hadden de wens te kennen ge geven, dat zij niet de medaille wilden ontvangen van hun landgenoot Avery Brun- dage, de president van het IOC. VRIJDAG 18 OKTOBER 17.00—01.10 :atletiek, tienkamp 100 m. en ver springen. finale 80 meter horden dames, finale 200 meter dames, finale versprin gen heren, finale discuswerpen dames, finale 400 meter heren. 16.00—24.00 basketbal. 21.3002.00 uur boksen. 17.00—21.00 wielrennen, finale achtervolging, series sprint. 16.30 paardesport, dressuur. 15.0000.30 schermen. 22.30 voetbal. 18.00 hockey, India, België, West-Duitsland— Nieuw Zeeland. Spanje—Mexico; Oost- Duitsland—Japan. 17.00—23.00 gewichtheffen, halfzwaargewicht. 17.00—24.00 worstelen, vrije stijl. 17.00—24.00 zwemmen, series 100 m. vrije slag dames (Cobie Buter), 100 meter school slag dames (Klenie Bimolt), finale sprin gen 3 m. 100 meter vrije slag en school slag heren series. 17.30 roeien. 15.30 schieten. TV-REPORTAGES 07.3009.00 Ned. I: samenvatting kleur, 18.15 18.50 Ned. 2 programma en herh. in kleur, 19.03—19.18 Ned. 2 zwemmen series vrije slag dames en heren, series 100 m. schoolslag dames en heren. 22.00—00.10 Ned. 2 atletiek, wielrennen. 'M V.l.n.r. Norman Smith en Carlos op het podium. Biwott finisht voor Kogo en Young. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Toen Myrna van der Hoeven-Jansen, die pas 20 is en bezig aan eigenlijk de vijfde grote wed strijd in haar bliksem-atletiekcar- rière, het stadion van Mexico was binnengeleid, was het precies vijf uur. Wat dat betreft klopte het tijdschema wel maar op de tribune vlak naast de tunnel waaruit het groepje losjes dribbelende atletes tevoorschijn was gekomen, schrok trainer Cock Mooy- man op. Hij kreeg een bang vermoe den: er moesten immers nog drie series 200 meter worden verwerkt als onderdeel van de damesvijfkamp? Zou Myrna zo lang moeten wachten in het gonzende, links en rechts soms in applaus uitbarstende stadion? Moest Myrna zich concentreren op de race van haar leven, in deze immense, steeds weer rumoerige arena? Dat was toch onmogelijk. Cock Mooyman kreeg gelijk. Het was onmogelijk. 21 minuten en ruim 50 seconden later beleefde de Haagse atlete, die in de harten van alle Nederlanders goed was voor goud, een afschuwelijke teleurstelling, en, zoals ze later zei: „Ik kan me nog niet voorstellen, dat het zo'n afgang is geweest. Ik heb er geen verklaring voor". Myrna van der Hoeven, bereid tot een hels gevecht met Lilian Board uit Enge land, een duel om goud, finishte duizelig, ontdaan, volkomen uit balans, op de laat ste plaats in de finale. Ze had geen mo ment strijd kunnen leveren, tegen wie of wat dan ook. Ze had geen ogenblik kun nen demonstreren met hoeveel gevoel voor tempo, met welk een tactisch inzicht, de Nederlandse kampioene het nadeel van de buitenbanen kan overwinnen. Ze had niet kunnen laten zien, dat die pijlsnel naar de wereldtop geklommen Myrna van der Hoeven-Jansen in de voorgaande da gen zo gemakkelijk een spel had gespeeld met haar tegenstandsters: een brok bru tale tactiek, bedoeld om toch vooral de ware snelheid te maskeren. Misschien was ze toch niet helemaal geslaagd, Myrna, want had niet Lilian Board gezegd, dat er maar één finaliste de Nederlandse moest worden ver slagen om Olympisch kampioene te wor den? Maar toch in die finale, die laat ste race, een stap eigenlijk naar de be kroning van een bijna „onmogelijke" carrière, waren de krachten nog niet meetbaar. Ze werden het ook niet. Noch van Myrna van der Hoeven, noch van Li lian Board kende men na afloop van de merkwaardige race de ware capaciteiten. Waarom niet? Niemand zal het weten. Niemand, ook Myrna van der Hoeven niet, zal kunnen begrijpen waarom er in dat kostelijke, zorgvuldig opgebouwde mechanisme iets haperde. Misschien zal Myrna van der Hoeven heel veel later pas begrijpen hoe het kwam, dat haar start niet perfect was. Hoe het kwam, dat al in de eerste meters MEXICO. West-Duitsland kon woens dag juichen voor Ingrid Becker, die voor al dankzij een schitterende 200 meter (23,5 sec.) een eind maakte aan de Russische suprematie op de vijfkamp dames. Op het allround nummer voor de dames was er zelfs helemaal geen medaille voor de Russinnen, die in Tokio door Irina Press en Galina Bystrova nog goud en brons behaalden. De Europese kampioene Va- lentina Tikhomirova moest achter de ver rassend sterke Oostenrijkse Liesl Prokop en de Hongaarse Anna Maria Toth ge noegen nemen met een vierde plaats. Marian Ackermans, de Nederlandse vertegenwoordigster speelde een onderge schikte rol. Nadat zij de eerste dag nog op de tiende plaats had gestaan, zakte de Beverwijkse met een totaal van 4650 punten, bijna 150 punten beneden haar Nederlandse record dat zij in Mexico zo graag had willen verbeteren, terug naar de zeventiende plaats. Janis Loesis heeft bij het speerwer pen iedereen, die hem als favoriet getipt had, tot het allerlaatste moment in span ning gehouden. De Rus 's werelds meest constante en technisch perfect geschoolde speerwerper, wachtte tot zijn laatste worp eer hij de Fin Jorma Kunnunen en de Hongaarse veteraan Gergely Kulcsar de illusies op een gouden medaille ontnam (90.10 m.). Zeven uur en vijfentwintig minuten na dat hij het stadion was binnengekomen kon Bob Seagren zich Olympisch kampi oen polsstokhoogspringen noemen. In een zenuwslopend duel, dat de toeschouwers in het stadion tot het allerlaatste moment op hun plaatsen hield, bleek de 23-jarige Amerikaan de man met de sterkste zenuwen te zijn. De wereldrecordhouder die voorspeld had dat de Olympische kampioen minimaal 5,40 meter zou moe ten springen, heeft gelijk gekregen. Hij was echter niet de enige die deze hoogte haalde. Met hem sprongen ook de ver rassend sterke Westduitser Claus Schip- rowski en Wolfgang Nordwig, de Oostduit- se Europese kampioen over die hoogte. Voor de twee Duitsers betekende het dat zij beiden het Europese record (5,37 m) van de Fransman Herve d'Encausse, die niet over 5,35 kwam, verbeterden. Giuseppe Gentile is woensdag de grote favoriet voor het goud bij het hink- stap-springen geworden. De Italiaan, die dit jaar als beste prestatie 16,74 meter had gesprongen, verbeterde bij zijn twee de poging het acht jaar oude wereldre cord van de Pool Josef Schmidt met 7 centimeter door 17.10 meter te laten op meten. van die finale voor haar een wereld in eenstortte, bij het angstige, verlammende gevoel, dat de bedoelingen niet waar ge maakt konden worden. Dat alles wat Cock Mooyman had gezegd in dat stille uur buiten de muren van het stadion ver vaagde, nutteloos leek, toen het zo gemak kelijk verende tartan alle medewerking weigerde. Want alles was wel „geregeld", en precies. Met de rappe Amerikaanse Scott in de voorgaande dagen gebleken „het meisje van de eerste bocht" te zijn zou Myrna meetrekken naar het eerste rechte einde. In hoog tempo zou dan wor den afgewacht hoe Board, waarschijnlijk aan het einde van de laatste bocht pas, langszij zou komen. Het sprintgevecht van tachtig, zeventig meter, moest dan de doorslag geven. Resultaat: goud. Maar Myrna van der Hoeven kon niet met Scott „meetrekken" en Board was al op het eerste rechte eind langszij. Besson, jawel, de Franse Besson, die in Parijs nog maar pas geleden zo gemakkelijk was verslagen, die Besson was Myrna al voor bij. Toen was de race reeds verloren, wan hopig verloren. Myrna van der Hoeven, die goud had moeten winnen, finishte wankelend als achtste en laatste. Ze sloeg haar handen voor het gelaat. Ze maakte duizelig een paar passen en slenterde in tranen, geschokt, tenslotte weg. Woest sloeg ze een paar troostende officials van zich af. Ze verdween, het hoofd gebogen een ellendig, verpletterd meisje, door de tunnel, die ze twintig minuten eerder veel te vroeg had betreden. Buiten het Uitgeput en volkomen gedesillusio neerd is Myrna van der Hoeven ge finisht. Links de Britse Simpson. stadion wierp ze zich in het gras om daar tien minuten lang al haar verdriet uit te snikken. Toen begon ze te zoeken. Naar de ver klaring van dit alles, van dit onbegrij pelijke falen. Cock Mooyman wenste ze kerheid te verschaffen: „Dat wachten in het stadion, twintig minuten lang, een schandaal. Ze is volkomen uit haar con centratie geraakt, dat is de oorzaak.' Maar Myrna, later, toen de tranen waren gedroogd, toen er alweer een vlies je lag over die wond in het moreel van een atlete, die zo ijzersterk overeind leek te kunnen blijven, Myrna zei met een glim lach: „Die twintig minuten? Ach, het is misschien wel een factor, maar doorslag gevend? Ik weet het niet. Nee, ik kan me gewoon niet voorstellen, dat het zo'n af gang is geweest, nog niet." Maar wat was er dan zo mis gegaan? Myrna, nuchter, helder denkend: „Ja, wat zeg je nou in zo'n geval? Ik weet ook niets anders dan: het ging gewoon niet Dat zegt iedereen, als het zo mislukt Zenuwen? Ja, natuurlijk. Ze zeggen wel eens, dat ik zo'n ijskouwe ben. Dat is niet waar. Ik heb net zoveel zenuwen als ieder ander. Of dat het er te veel waren, van daag ik geloof het niet." „Voor de halve finale, in die nacht daarvoor, heb ik zowat een uur liggen vechten met Board. Vannacht heb ik ech ter goed geslapen. Ik heb vanmiddag nog feen uurtje op bed gelegen. Nee, niet ge slapen maar wel gerust. Daarna heb ik (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Twee mensen in het donkere Olympische dorp. De armen om elkaar heen geslagen. Bij het passeren van een lantaarn valt het licht op gezichten waar uit de tranen nog maar net zijn verdwenen. „Loop maar een klein stukje mee", zegt Gaston Roelants, „heel even maar. Want ik wil niet praten, nu. Monique?" Zijn vrouw khikt. Een vage glimlach. Roelants zegt: „We hebben het samen ver dragen". De voormalige keizer van de steeple chase is verpletterd. Zijn Vlaams klinkt niet langer zangerig, maar erg verbeten als hij zegt: „Dacht u werkelijk, dat ik niet meer geloofde in een overwinning op de Kenyanen? Maar natuurlijk geloofde ik dat wel. Zo ben ik, ik heb u dat vorige week al gezegd: ik vecht, altijd. Ik vocht ook nu. Maar ik werd verslagen. Zonder meer. Weet u wat ge beurde, toen we voor de wedstrijd buiten het stadion aan het inlopen warenWe draafden allemaal. Behalve die mannen van Kenya. Ik heb tegen dokter Dirix gezegd: zie dat toch eens aan. In de wedstrijd kreeg ik last van mijn knie. Twee ronden voor het einde, bij de haag en de sloot. Ik had daarvoor gedaan wat ik kon. Het was vergeefs. Wij willen nu samen nog wat verder wandelen. Goeden avond". Dokter Dirix lijfarts van „vedetten" zegt later van die Kogo en Biwott cp de trainingsplaats, „dat heeft hem erg aangegrepen. Meer dan hij zelf kan zeggen. Het knauwde zijn moreel, dat die mannen op dat moment niet draafden". Gaston Roelants heeft inderdaad gevochten. Heldhaftig zelfs. Hij week halver wege de race, toen het tempo was bepaald door Biwott, Kogo en Villain, de Franse seriewinnaar die toen nog niet wist hoeveel hij n u tekort zou komen, vlijtig mee in de voorste rijen. En toen er nog 1200 meter was te gaan, demarreerde Roelants zelfs. Hij tartte de Kenyanen, van wie alleen Kogo kon volgen. Althans: zo leek het. Maar het gat, dat Roelants sloeg was te gering. De Amerikaan Young en de Australiër O'Brien dichtten het. Biwott niet. Soldaat Biwott had namelijk besloten soldaat eerste klasse Kogo nu eens niet voor te laten gaan. En terwijl Roelants eenmaal weer achterhaald door een drie, vier atleten volkomen instortte, begon met nog een ronde te gaan Biwott aan zijn aanval. Hij ging met grote, graaiende passen langs Kudinsky, de Rus, langs O'Brien, langs Young. Toen had Amos Biwott de laatste horde echter al achter zich gelaten. Toen ook was er nog maar zestig meter te gaan en landgenootBenjamin Kogo zou die afstand dansend naar goud kunnen overbruggen. Wat toen gebeurde was ongelooflijk. Biwott, die in driekwart ronde zeker dertig meter achterstand had goedgemaakt, versnelde nog eens. Hij sprintte daarna z o gaaf, z o voluit, dat Benjamin Kogo zelfs op tien meter voor de finish wel moest buigen voor de heel even maar grijnzende Amos Biwott. Toen de super- atleten elkaar vlak over de finish dan toch maar om de hals vielen, had het leger van Kenya opnieuw een overwinning behaald. Zonder inlopen \IMWAAAAIUUMMMWtAIWUIAAftWAAftAAA<WUWMIIW>AIWIAIIAII AAAAfUtAfUIAAIUIIWUirjAIIAAIUUüKyUMUUMWmABAmWW rustig wat ingelopen, ben bij de masseur geweest en met oom Cock kaarten zitten schrijven." „Allemaal normale dingen. Maar toen die wedstrijd. Toen het voorbij was, heb ik tien minuten op de grond gelegen. Ik voelde me vreselijk, afschuwelijk ont spannen. Toen ik over de finish ging, was ik duizelig. Ik dacht ik flauw zou vallen. In de wedstrijd? Ik probeer altijd de bocht zo hard mogelijk te doen en dan op het rechte einde te gaan draaien, zo „lek ker los", weet je wel?" „Maar het ging helemaal niet. Ik kwam niet goed weg. Ze kwamen er al naast voor ik het wist en ik kon niet terugvech ten, alles zat vast. Ik dacht: dat red ik nooit en ik ging helemaal af, helemaal. Dat kan toch ook niet aan de mentaliteit liggen? Ik heb er toch twee dagen een show van gemaakt? Ik deed toch wat ik wilde? Ik had toch zelfvertrouwen ge noeg? Neem die Besson, waar kwam lie nou vandaan? Ik had haar toch met ge mak in Parijs gepakt? Nee, ik begrijp het niet, ik begrijp er niks van." ADVERTENTIE Acapulco. Op de derde dag van de Olympische zeilwedstrijden in Acapulco is Nederland met een 19e plaats voor Ver hagen in de FD's een achttiende plaats voor Cor Groot in de draken en een 21ste plaats voor Boudewijn Binkhorst in de finnen opnieuw verder achter gebleven. Kansen op een medaille zijn daarmee vrijwel verdwenen. Bij de FD's behaalde Rodney Pattisson zijn derde achtereenvolgende overwinning Hij staat echter wegens de diskwalificatie in de eerste race pas op de derde plaats van het klassement, achter de zeer con stant varende Westduitser Libor en de Australiër Carl Ryves. Verhagen kon in het duel om de goede plaatsen in het geheel niet meekomen. Hij rondde de eerste boei in 21 ste positie, maakte in het kruisrak naar de vierde boei nog wat goed, maar zakte aan de wind zeilend weer terug. Bij het ophalen van het zwaard in de haven van Acapulc'o bleek de plasticlaag over een lengte van meer dan een decimeter losgescheurd te zijn. Waarschijnlijk is dat gebeurd tijdens het slepen naar de start. Boudewijn Binkhorst had samen met reserve Frits Beck de mast van zijn Finn- jol nog verder bijgeschaafd. De verwach te stevige wind bleef echter uit. Er was minder wind, maar daarentegen een ho gere deining. Dat hangt samen met de orkaan, die nu al enkele dagen lang in het Caraïbische gebied woedt. Men ver wachtte dat 's avonds een vloedgolf de haven van Acapulco zou bereiken. Uit voorzorg werden de zwaardere schepen ae draken, stars en 5.5 meter klasse) uit het water gehaald. Dat is bij Olympische zeilwedstrijden slechts in heel bijzondere gevallen toegestaan.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17