MET DE PONT NAAR DE BRAND Scheepsbranden op Noordzeekanaal worden voortaan bestreden met mobiele installatie ERASMUS VERENtGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND UST m v- Hulpverlening aan zeevissers Mi ORGELSHOW-DEMONSTRATIES Het WURLITZER elektronische orgel MARKTPLEIN IJMUIDEN J.ikm OMNIBUSSEN: Uitspraken rechtbank Jongetje viel uit melkwagen Dodelijk ongeval in Beverwijk Carillonklanken over IJmuiden Kort ÏJmondnieiiws Dames „De Hoop" nam nieuwe barkas aan boord Met dekkleed van auto gewaaid Ds. Van der Wal beroepen Nota herindeling gemeenten in Noord-Holland WfillL DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 5 Velsen-IJmuiden Velsen-Noord Speelterreinen Dameskavsalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden - telefoon 11166 Na 6 uur telefoon 13672. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN DAGELIJKS VAN 10 UUR TOT 9 UUR N.M. GEDEMONSTREERD OP HET IN HET RIJDEND MUZIEKCENTRUM Toegang vrij Kom luisteren Kom spelen Sind: (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tijdens een vergadering welke nauwelijks een half uur heeft geduurd, schaarde de gemeenteraad van Velsen zich woensdagavond unaniem achter de plannen van B. en W. en Rijkswaterstaat, met betrek king tot het zo snel mogelijk blussen van eventuele scheepsbranden op het Noordzeekanaal. Zoals onlangs reeds door ons werd gemeld ligt het in het voornemen van laatstgenoemde instantie over te gaan tot het aanschaffen van een modern en mobiel blusvoertuig, dat in de Velsense brandweer kazerne zal worden gestationeerd. De gemeente dient dan alleen zorg te dragen voor verzekering, bemanning en onderhoud, terwijl Rijkswater staat voorts toestemming heeft verleend de blusinstallatie na een alarm met een der rijksponten naar de plaats van de scheepsbrand over te bren gen. Bovendien wordt de Velsense brandweer het recht toegekend, deze mobiele blusinstallatie ook bij andere grote branden in te zetten. Zoals reeds vermeld werd door geen enkel raadslid een bedenking tegen deze plannen kenbaar gemaakt, wel vroegen zij enige nadere inlichtingen. Zoals de heer Zuurbier (Radicaal) die er naar informeerde of de brandweer voor het bedienen van deze installatie al in structies heeft ontvangen. Ook wenste hij te weten of het mogelijk is. dit water kanon in voorkomende gevallen door de politie te laten gebruiken. De heer Hoek (P.S.P.) betreurde het dat er kennelijk nog geen voorzieningen zijn getroffen in gevallen van brand ten westen van de sluizen, evenals de heer Koopman (K.V.P.), die zich er ver der over verwonderde dat de plannen met Bureau Wijsmuller n.v. geen door gang hebben gevonden en men deze moeilijkheden niet eerder heeft onder kend. Ook vroeg hij welk standpunt B. en W. hebben ingenomen bij eventuele andere calamiteiten op het Noordzeeka naal. Bijvoorbeeld wanneer na een aan varing met een grote tanker voor olie- overlast moet worden gevreesd. Loco-burgemeester H. de Boer, die wegens de langdurige ziekte van burge meester mr. J. C. Bührmann nog altijd als raadsvoorzitter moet fungeren, bracht de heer Zuurbier eerst onder het oog dat het instrueren van de brandweer onmogelijk was, zolang de gemeenteraad zich nog niet met deze plannen akkoord ADVERTENTIE Joop ter Heul 12.50 Agatha Christie9-90 Foto- en Film 12.50 Chaucer 8.50 Ellery Queen9.50 De reisavonturen van Jeroen 7.50 Annie M- G. Schmidt 10.90 Merijntje Gijzen 39.00 Georges Simenon7.50 BOEKHANDEL IJMUIDEN L. Nieuwstraat 243 Tel. 13144 SANTPOORT Hoofdstraat 234 Tel. 8371 DONDERDAG 17 OKTOBER Middelbaar onderwijs, 19.45 u.: Voor lichting voor eindexamenkandidaten Vissering-hbs en hun ouders, in de aula van de lts, ingang De Noostraat. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid in Wijkcentrum De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan (met katholieke bibliotheek) 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 18 OKTOBER Stadsschouwburg, 20 u.: Jubileumuit voering „De Klavierschippers". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, 20 u.: Cabaret „De vier azen", voor „De Martinitoren". Tesselsehade Arbeid-Adelt, 10.30 tot 12.30 en 14 tot 16.30 u.: Verkoopdag ten huize van mevrouw M. Th. de Jonge-Van Lonkhuyzen, Clarionlaan 3, Santpoort. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; r.-k. biblio theek, filiaal Velsen-Noord, Banjaert straat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Stadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. VRIJDAG 18 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban- Jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19-21 uur. had verklaard. En verder gaf spreker met grote stelligheid te kennen dat de installatie nimmer voor politiële acties zal worden aangewend, al zou het alleen maar zijn omdat men de taken van beide korpsen streng gescheiden dient te houden. Wat de aangekondigde overeenkomst met Bureau Wijsmuller betreft, moest de heer De Boer meedelen dat hiervan be paalde punten minder zinvol waren ge bleken, zodat naar andere oplossingen moest worden gezocht. Deze meent het college thans voor een groot deel in over leg met Rijkswaterstaat te hebben ge vonden. Weliswaar is het deel van het Noord zeekanaal ten westen van de sluizen nog niet bij deze voorzieningen inbegrepen, maar de wethouder verzekerde de raad dat ook over dit punt reeds sprake is van een diepgaand overleg met deze in stantie. Vandaar dat spreker naar aan leiding van deze studies nieuwe voorstel len in het vooruitzicht kon stellen, die de raad binnen enkele maanden zullen bereiken. Daarvoor had de raad al vlot toestem- IJMUIDEN Door onverklaarbare oorzaak viel een vijfjarig jongetje woens dagmiddag op de Planetenweg uit een elektrische voortbewogen melkwagentje waarin hij mee mocht rijden. Een juist passerende arts bracht hem met schaaf wonden naar zijn woning. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De 28-jarige mejuf frouw G. Gomez uit Heemskerk moest woensdag, nadat zij op de Alkmaarseweg in Beverwijk door een personenauto was aangereden, met ernstig hersenletsel naar het Rode Kruisziekenhuis worden over gebracht, waar zij enige uren later aan haar verwondingen overleed. Het ongeluk gebeurde omdat het slachtoffer zo onver wacht van achter een bus de rijbaan overstak, dat zij door een nadere perso nenauto, bestuurd door een 22-jarige in woner van Amsterdam niet meer kon wor den ontweken. Zaterdag 19 oktober van 16 tot 17 uur wordt Velsens stad'huiscarillon weer be speeld door beiaardier Hein de Ligt. die voor dit concert het volgende programma samenstelde: La Badine, van P. J. Ie Blan; Merck toch hoe sterck, vain Valerius Gedenck Clanck; Slaet op de trommele, uit het Nieuw-Geu- zenliedboek; Sonatine I, van Ign. Pleyel; Komt vrienden in het ronde; Des winters als het regent; Sonate, van Gustave van Hoey; De smid; Boerenschots; Studie in re- klein, van Staf Nees; Allein Gofct in der Höh sei Ehr', van Nic Decius (bewerking Leen 't Hart); Toccatine adagio en Scherzo, van Leen 't Hart. VARA - speelgoedactie. Ten behoe van de VARA-speelgoedactie zal het kla- verjascomité in Velsen-Noord zaterdag middag om drie uur zijn tweede klaver- jasdrive voor iedereen houden in het clubgebouw „De Meerpaal" aan de Ban jaertstraat. Opnieuw hebben de winkeliers van Velsen-Noord voor het goede doel weer fraaie prijzen beschikbaar gesteld, die ten goede zullen komen aan de op brengst, 'bestemd voor de kinderen van de St. Teresia-stichting in Amsterdam. ADVERTENTIE ook zonder afspraak bent U welkom in onze nieuwe salon ming verleend voor het aanleggen van speelterreinen in Oud-IJmuiden en Vel sen-Noord, waarbij alleen drs. Roes- singh (P.v.d.A.) het college in over weging gaf eens te onderzoeken of het voorbeeld van 's Hertogenbosch wellicht voor navolging vatbaar zou zijn. Spreker had in deze stad namelijk niet bestrate speelterreinen aangetroffen, die hem voor de kinderen uitermate geschikt leken. Ook informeerde hij naar de moge lijkheid bij het aanleggen van deze speel terreinen de buurtbewoners mede in te schakelen, uit het oogpunt van zelfwerk zaamheid. Wethouder Ockeloen verklaarde zich in zijn antwoord gaarne bereid de laatste suggestie van de heer Roessingh aan de praktijk te toetsen. Vooral wan neer de omwonenden tot dergelijk con structieve arbeid bereid blijven. Minder enthousiast was spreker voor een zand- terrein, vooral omdat het in 's Hertogen bosch waarschijnlijk minder waait dan in Velsen. Desondanks zou hij de ont werpers van speelterreinen deze methode onder de aandacht brengen. vSx.: ••••••v.v - W s (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Kapitein W. F. Rog heeft woensdag dankbaar een nieuwe motor barkas aan boord van het hospitaalkerk schip „De Hoop" genomen. Het nuttige geschenk werd hem aangeboden door de directeur van de Vereniging Hospitaal kerkschip De Hoop, de heer P. Broeks- ma. Deze barkas is bekostigd uit de op brengst van de langspeelplaat „Kerk op Zee", die tot stand kwam door de activi teiten van ds. H. Zethof, Nederlands Her vormd predikant in Kockengen. Van deze langspeelplaat zijn al meer dan vijfdui zend exemplaren verkocht, de, opbrengst tot dusver is bijna een kwart ton. Het bootje voorziet in een behoefte: het wordt gebruikt voor kerkbezoek aan boord van het hospitaalschip, voor bezoek van de scheepspredikant aan een ander schip, voor de medische en technische hulp die de „De Hoop" op zee biedt aan de vissende vloot, onverschillig van welke nationaliteit schip en opvarenden zijn. De tot dusver voor deze activiteiten ge bezigde open sloep aan boord van de „De Hoop" leverde vooral bij minder gunstig weer nogal bezwaren op. De motorbarkas werd in Friesland uit kunststof gegoten en daarna afgebouwd bij het Scheepsbouwbedrijf van Mulder en Rijke in IJmuiden. Ongetwijfeld zal de nieuwe goed afgesloten en zeewaar dige barkas goede diensten gaan bewij zen. Ze weegt 1500 kilogram en kan door de winch van het hospitaalkerkschip, die een capaciteit van twee ton heeft, ge makkelijk van en aan boord worden ge nomen. De „De Hoop" was woensdagmorgen IJmuiden binnengelopen, na een reis met vrijwel voortdurend slecht weer in de Ier se Zee en op de Noordzee. Op deze reis werd in zeventien gevallen medische hulp geboden en in belangrijk meer gevallen technische hulp, vooral op het gebied van de communicatiemiddelen aan boord van de vissersschepen, die, in verband met de algemeen slechte vangsten, over een grote afstand verspreid visten. Voorts werd 80 ton gasolie en 70 ton drinkwater aan vissersschepen verstrekt. Woensdagmiddag is de „De Hoop" uit IJmuiden in de Scheurhaven in Europoort aangekomen, om van daar op 23 oktober opnieuw naar de visgronden te vertrekken (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een 18-jarige visknecht uit IJmuiden is door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot een maand gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij had op 26 juni van dit jaar met een auto waarin hij zonder toestemming reed iemand aangereden en was niet gestopt. Tegen hem was drie maanden gevangenis en twee jaar ontzeg ging geëist. Een 22-jarige Joegoslavische metaalbe werker uit Velsen kreeg een maand ge vangenisstraf en een jaar ontzegging. Hij veroorzaakte op 12 augustus in Vel sen een ongeluk waarbij een landgenoot van hem werd gewond. Ook reed hij on der invloed. Er was drie maanden met aftrek en twee jaar ontzegging geëist. Een 29-jarige inwoner van Beverwijk werd voor het veroorzaken van een do delijk ongeluk in zijn woonplaats conform de eis veroordeeld tot een maand hechte nis en een jaar ontzegging. Hij had op een kruising niet voldoende opgelet en kreeg een aanrijding met een van rechts komende auto. Daarbij kwam een 74-jarige man om het leven. Een '23-jarige chauffeur uit Sassen- heim werd veroordeeld tot twee weken hechtenis en een jaar ontzegging. Tegen hem was drie weken hechtenis en een jaar ontzegging geëist voor het veroorzaken van een aanrijding met een motorfiets. Het ongeluk gebeurde in Be verwijk. BEVALLEN: M. G. C. Ninaber-Kuy- pers, z., Broekbergenlaan 18, Santpoort; A. A. Wokke-Klink, z., Kennemerlaan 150, IJmuiden; J. Roeda-Stel, z., De Savornin Lohmanlaan 1, Velsen; P. T. E. M. Schaap-Kuiji, d., Keetberglaan 66, IJmui den; J. de Liefde-Brouwer, z., Santpoortse Dreef 44, Santpoort; G. G. J. Coppens- Rozemeijer, d., v. d. Berg v. Eysingaplant soen 40, Santpoort; M. A. Nagel-Van der Zon, z., Gijzenveltplantsoen 185, IJmui den; D. Menger-Moleman, d., Keetberg laan 206, IJmuiden; M. A. M. Res- Schram, d., Plein 1945, no 66, IJmuiden; G. Ott-Van den Berge, d.. Kerkstraat 6, IJmuiden. OVERLEDEN: A. H. Roth, 75 j„ e. van A. C. van Deijck, Lange Nieuwstraat 564, IJmuiden; L. Schol, 80 j„ wed. van P. Bos, Trompstraat 128, IJmuiden; C. de Vries, 83 j., e. van T. Rensen, Burg. En schedélaan 44, Santpoort; N. de Jong, 24 j., Graaf Janlaan 58, Hillegom; H. E. Douma, 44 j., e. van H. H. Baas, Radar straat 112, IJmuiden. Kapitein W. F. Rog van het hospi taalkerkschip „De Hoop". (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op het terrein van Van Gelder Papier deed zich woensdagmid dag een merkwaardig bedrijfsongeval voor. Een Beverwijker was bezig hout op een oplegger af te dekken met een zeil. Door rukwinden werd de man met dek kleed en al van de wagen geblazen. Hij is met rugklachten naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. IJMUIDEN De Gereformeerde Kerk in IJmuiden heeft een beroep uitgebracht op ds. P. C. van der Wel in Aalten. l De nieuwe barkas wordt in IJmui den aan boord van het hospitaal kerkschip „De Hoop" gehesen. Voor de overdracht van de barkas was ds. Zethof, vergezeld van een aantal cate chisanten uit Kockengen, naar IJmuiden gekomen. Aanwezig waren onder anderen vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en Visserij, de medisch adviseur en de technisch adviseur van de vereniging, namelijk dr. Teljer uit Bilthoven en de heer Groeneveld uit Sche- veningen. Een aantal genodigden maakte de reis van IJmuiden naar Europoort (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben Provinciale Staten een nota doen toekomen over de herinde ling en grenswijzigingen van tal van ge meenten ten noorden van het Noordzee kanaal. In de nota die in een der ver gaderingen van januari 1969 behandeld zal worden, wordt ook de samenvoeging van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, met als resultaat de nieuwe gemeente IJmuiden genoemd. Het deel van de provincie ten noorden van het Noordzeekanaal staat, zo schrij ven G.S. in hoofdzaak als gevolg van de uitstraling van de noordvleugel van de Randstad een zodanige ontwikkeling te wachten dat de in dit gebied gelegen klei ne gemeenten door samenvoeging beter de daaruit voortvloeiende problemen op adequate wijze op kunnen lossen. G.S. streven er zoveel mogelijk naar de ge meentelijke herindeling streeksgewijs te doen geschieden, waarbij van geval tot geval zal worden beoordeeld in hoeverre opheffing van een gemeente of grenswij ziging gewenst moet worden geacht. Behalve over de IJmond wordt verder de stand van zaken gereleveerd van de voorstellen tot herindeling of grenswijzi ging van Alkmaar, Hoorn, Zeevang, Nieu we Niedorp-Winkel, Barsingerhorn- Wie ringerwaard, Venhuizen- Wijdenes- Schel linkhout, Graft, De Rijp, Oterleek- Schermerhorn-Zuid- en Noord-Schermer, Zaanstreek, Castricum- Limmen, Hoog woud-Opmeer, Nederhorst den Berg-Nig- tevecht, Amsterdam-Abcoude en de grens wijziging tussen de provincies Noord-Hol land en Utrecht. Bij de toekomstige plannen wordt onder meer genoemd de gemeentelijke herinde ling van Noord-Kennemerland, met name in verband met de wijzigingen in de Zaan streek. ADVERTENTIE (Zondags gesloten) Bijzondere mogelijkheden voor financiering, o.a. huur met recht van koop v.a. 25 gld. per mnd- zonder eerste storting. Bij aanschaffing gratis de unieke cursus volgens het aanwijssysteem. Alleen bij ons verkrijgbaar. Ook gedemonstreerd wordt de vermaarde Tchaika-piano. Door rechtstreekse import en directe verkoop aan U: Slechts de helft van de prijs Sinds 1898 Westersingel 42-44 e R'dam tel. 1010)13 50 25

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5