Studenten dreigen met boycotten van examens NIEUWE BLADERENBLAZER H. SCHOTH Vragen rond mysterieuze dood NAVO-bons Lüdke Griep nadert ons land in holland brengt een buis de warmte bij u thuis ASVA-VOORZITTER VERHEY: „MEDISCHE OPLEIDING IS EEN TRIESTE ZAAK" „Ook hoogleraren moeten meedoen" 'nessen Poolse docenten ontslagen Was Westduitse schout-bij-nacht een spion? Inentingen kunnen ziekteverzuim voorkomen Russisch dagblad valt Russell en Sartre aan YAMAHA Enige middel Weinig vertrouwen Noodsituatie Filmrolletje Dieren Herhaling VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 aardgas voor warmte (Van onze correspondent) DEN HAAG De Nederlandse studenten dreigen met een wilde examenboycot als laatste wapen in de moeizame strijd om meer plaatsen voor medische studenten. Ongeveer de helft van de nu ingeschreven me dicijnen-studenten zal aan het einde van het eerste studiejaar moeten af vallen. Niet omdat zij niet geschikt zijn. Niet omdat zij er niet hard ge noeg voor hebben gewerkt. Niet om dat de examenresultaten onvoldoende zijn, maar louter en alleen omdat er op de medische faculteiten geen plaats is voor méér studenten. Dat is een hard gelag. Temeer omdat de Tweede Kamer nog maar nauwelijks drie jaar geleden tot grote opluchting van de studenten het voorstel van mi nister Diepenhorst ter beperking van het aantal medische studenten (numerus elausus) principieel van de hand wees. Die principes gelden thans blijkbaar niet meer. Een verkapte numerus elau sus door middel van vergelijkende pro pedeutische examens, waarbij een tevo ren vastgesteld percentage studenten moet zakken, is onontkoombaar. Minister Veringa van Onderwijs en We tenschappen betreurt dat zeer, maar ont kent, dat de regering daarvoor aanspra kelijk is. „Want," argumenteerde hij on langs in Leiden, „het enorme aantal eerstejaars-studenten medicijnen van dit jaar was niet te voorzien' „Dat vind ik op zijn minst een hy pocriete uitspraak van minister Verin- ga," zegt de Amsterdamse student Paul Verhey, voormalig perssecretaris van de Nederlandse Studenten Raad en thans voorzitter van de Algemene Studenten vereniging Amsterdam (ASVA). „De minister doet net alsof hij niets van dat dreigende tekort wist, maar hij heeft al eens toegegeven, dat er een ADVERTENTIE orgels en piano's demonstratie verkoop - inruil financiering stemmen - repareren van alle merken orgels II Groenelaan 3 - Beverwijk - Tel. 0 2510 - 28159 Paul Verhey achtste en zelfs een negende medische faculteit draaiende had moeten zijn om het tekort aan opleidingscapaciteit op te vangen". „Een trieste zaak", karakteriseert de heer Verhey de toestand bij de medi sche opleiding. „Want laten we aanne men, dat van de 50 percent, die moet afvallen, 25 pet werkelijk ongeschikt is voor de medische studie, dan is er toch 25 pet, die zonder meer arts had kunnen worden als er voldoende opleidingsmoge lijkheden waren". De studentenwereld op de bres voor „democratisering" van het onderwijs neemt dat niet. „Een examenboycot", zegt Paul Ver hey, „is nu in feite nog het enige mid del om ons doel te bereiken". Die boycot zal echter niet alleen van de studenten moeten komen. Ook hoog leraren zouden daaraan deel moeten ne men. Paul Verhey: „Natuurlijk, voor hoog leraren is het immers ook moeilijk te aanvaarden, dat zij een groot aantal ge schikte mensen moeten afwijzen, domweg omdat er geen plaats is." Toch willen de studenten nog even wachten met hun actie, één voorwaarde echter: de regering moet op korte termijn maatregelen nemen, die het tijdelijke ka rakter van de „numerus fixus" waarbor gen. Is de oprichting van een achtste medi sche faculteit waarborg genoeg? Paul Verhey heeft evenwel weinig vertrouwen in die onderneming. Hij zegt: „Voor zover ik weet, houdt de commissie-Van Walsum nog steeds staande, dat er geen haast behoeft te worden gemaakt met die acht ste medische opleiding. Als dat zo is, dan heeft die commissie mooi voor niets ge werkt, want over een paar jaar zijn we echt aan de tiende medische faculteit toe." Deskundigen beweren echter, dat het technisch onmogelijk is in zo korte tijd een nieuwe faculteit te stichten. De heer Verhey reageert: „De totstand koming van de Rotterdamse faculteit be wijst het tegendeel. Een aantal mensen beweert bovendien, dat er te weinig goede docenten voor een achtste faculteit be schikbaar zijn. Maar wat wil je ook: een wetenschappelijk medewerker verdient bijna niets. Geen wonder, dat afgestudeer de artsen niet in het onderwijs willen werken." Een betere salariëring van wetenschap pelijke medewerkers is dan ook één van de maatregelen, diê de studenten voor stellen ter verbetering van de huidige situatie. Andere stappen, die men van minister Veringa verwacht: nog dit jaar de oprichting van een achtste medische faculteit en zo mogelijk volgend jaar nog van een negende. Snelle inschakeling van niet-academische ziekenhuizen bij de kli nische opleiding van de medische studen ten. Ondanks de Vaak felle critiek heeft men in studentenkringen wel waardering voor de geplaagde minister Veringa. Paul Verhey zegt: .Minister Veringa is een zeer handige tegenstander. Hij weet bijvoorbeeld snel vertrouwen te winnen." Dat vertrouwen, aldus Paul Verhey, is echter niet altijd gegrond. Een voorbeeld daarvan vindt hij de onderwijsbegroting voor 1969. „Teleurstellende begroting", meent hij, „want ondanks eerder gedane toezeggingen wordt er niets gedaan aan actuele problemen." Eén van die vraagstukken is het drei gende accomodatietekort van een aantal faculteiten. Paul Verhey waarschuwt: „Als daar niet spoedig iets aan wordt gedaan, zitten we over een jaar met een noodsituatie bij de psychologische en juridische faculteit. De stappen, die in de begroting zijn aan gekondigd zijn druppels op een gloeiende plaat. Nee, er moet principieel iets ver anderen". Die wezenlijke verandering zal moeten komen van de regeringscommissaris voor het wetenschappelijk onderwijs, prof. Posthumus, die nodg dit jaar een nota ter herstructurering van het hoger onder wijs zal publiceren. De ASVA-voorzitter heeft ook daar een hard hoofd in. Hij zegt: „We hebben de indruk, dat Posthumus zal voorstellen een sterk op de praktijk gerichte studie van drie of vier jaar in te voeren met daarna een aparte wetenschappelijke scholing voor de happy few". De studentenwereld is daar zacht gezegd niet enthousiast over.- „Dat wordt een systeem van kennis inpom pen", stelt Verhey somber. „Zoiets heeft niets te maken met een „wetenschappe lijke opleiding". De universiteit wordt dan een soort hoger beroepsonderwijs en dat is uiteraard onaanvaardbaar". Er is daarom nu reeds een uitvoerig schema opgesteld voor de wijze waarop de nota-Posthumus in de universiteiten en hogescholen behandeld zal worden. „Iedere universiteitsstad zal de voor stellen voor een bepaalde studierichting uitvoerig ter discussie stellen. Aan die discussies kan door alle betrokkenen worden deelgenomen. Pas na dat overleg zullen wij ons standpunt kenbaar maken". Dat kan een langdurige geschiedenis wor den, waardoor de moeilijkheden zich slechts opstapelen. „Akkoord", zegt Verhey agressief, „maar wij willen er de tijd voor nemen. Ër wordt tenslotte al honderd jaar op een herstructurering van de universiteit gewacht. Die paar maanden kunnen er nog wel bij". Dan nog loopt de minister het risico, dat de studenten de nota zullen afkeuren. ASVA-voorzitter Paul Verhey, volgens het weekblad „Rechtsom" lid van de „ul tra-linkse organisatie van nietsnutten: de studentenvakbeweging" besluit: „En die kans is werkelijk niet zo klein. In het Vondelpark in Amsterdam heeft men een bladerenblazer in gebruik genomen. De nieuwe machine blaast de bladeren, die in deze herfsttijd een dikke laag op de paden vormen, naar de kant tussen de struiken. De wegen blijven hierdoor schoon en de dode bladeren zorgen voor een vruchtbare humuslaag tussen het struikgewas. PUBUKATHE M.V. NEDERLANDSE GASUNIE WARSCHAU (AP). Negenennegen tig Poolse docenten aan de universiteit van Warschau zijn sedert maart ontsla gen. Zij zouden „revisionisme" en „het niet vervullen van plichten hebben ge propageerd". Dr. Dygmunt Rybicki, conrector van de universiteit deelde gisteren tijdens een vergadering inzake onderwijs en cultuur van de Poolse Communistische Partij mee dat wijzigingen in de faculteit tot stand gebracht werden na conclusies die getrokken werden uit de studentendemon straties van maart van dit jaar. Door het Poolse persbureau PAP werd later bevel gegeven de genoemde aantal len in te trekken zonder verdere uitleg. Deze getallen verschenen niet in de Pool se ochtendbladen van gisteren. ADVERTENTIE HAARLEM, TELEF. 1 08 36 GROTE HOUTSTRAAT 47 HET MODERNSTE IN PARAPLU'S OPVOUWBAAR LANG BIG BEN NYLONJASSEN voor D. en H. (Van onze correspondent) BONN. De onverwachte dood van de Westduitse schout-bij-nacht Hermann Lüdke in een bos bij Trier houdt de ge moederen steeds meer bezig. Was de schout-bij-nacht een spion? Sinds januari van dit jaar oefende hij zijn functie niet meer uit. Hij was plaatsvervangend lei der van de afdeling logistiek van het NAVO-hoofdkwartier. Zijn vroegtijdige pensionering op 30 september Lüdke was pas 57 jaar dankte de schout-bij-nacht aan een ze nuwinstorting, die hij de afgelopen maan den doormaakte. Vorige week 8 oktober lag hij met een kogel in zijn rug naast de auto, waar mee hij zijn jachtgebied was binnen ge reden. Het jachtgeweer lag achter hem. De kogel had het hart doorboord en het lichaam weer door de borst verlaten. De experts konden zich nauwelijks zijn hou ding voorstellen waaruit Lüdke zichzelf van het leven had kunnen beroven, al thans naar de plaats van het geweer en het ontzielde lichaam te oordelen. Maar nu is er een nieuwe factor in het spel gekomen. Een fotograaf uit de buurt van Bonn heeft aangifte gedaan van het feit, dat een klant een filmrolletje met militaire opnamen bij hem ter ontwikke ling had ingeleverd. De klant was vol gens de fotohandelaar niemand anders dan schout-bij-nacht Lüdke, die toen juist van een vakantie in één van de NAVO- landen was teruggekeerd. (Deze vage mededelingen worden althans van offici ële zijde verstrekt). De theorie is nu, dat Lüdke een an der rolletje, namelijk dat met vakantie foto's had willen inleveren en zich vergis te. Toen hij zijn vergissing bemerkte raakte hij in paniek, reed naar het bos bij Trier en pleegde zelfmoord. Een ande re versie van het verhaal is, dat Lüdke van plan was het rolletje nog aan zijn vroegere NAVO-afdeling te geven. Dan zou er geen reden voor zelfmoord zijn geweest. Maar officieel had Lüdke op 1 juli van dit jaar alle officiële stukken die hij uit hoofde van zijn ambt onder zich had teruggegeven. De justitie stelt nu een grondig onder zoek in en zwijgt verder in alle talen. Ook is niet bekend hoeveel personen bij het onderzoek betrokken zijn. Voor de lief hebbers van spionageverhalen biedt het geval van de schout-bij-nacht overigens genoeg stof tot overdenking. (Van onze correspondent) LEIDEN. Griep is één van de voornaamste oorzaken van het ziekte verzuim in de bedrijven. De patiënten liggen gemiddeld vijf tot zeven dagen ziek in bed, hebben flink koorts en voelen zich een dag of veertien alles behalve prettig In de laboratoria wordt dan ook naarstig gespeurd naar de oor zaken van de influenza-epidemieën. In vele bedrijven wordt het personeel jaarlijks ingeënt. „Eerst een misvatting rechtzetten", zegt dr. N. Masurel, hoofd van het in- fluenzacentrum van de Wereld Gezond heids Organisatie in Nederland. „Ver koudheid, al dan niet gepaard gaand met koorts, wordt vaak verward met griep. Met verkoudheid blijft men wel gewoonlijk doorlopen, maar als men echt griep heeft niet. Dan ligt men meestal binnen twee uur nadat men zich niet lekker is gaan voelen met koorts te bed." Volgens dr. Masurel hebben mensen met longafwijkingen en hartziekten het meest onder influenza te lijden. De griep treedt op als epidemie, gewoon lijk in de winter. „Er zijn influenza a en b epidemieën" zegt dr. Masurel. De eerste groep doet zich periodiek voor, om de twee of drie jaar. In het menselijk lichaam worden na elke griepaanval afweerstoffen ge vormd. Het vervelende is dat de aard van het influenza-virus om de acht tot twaalf jaar verandert, waardoor de anti-stoffen in het lichaam weinig kun nen uitrichten als de griep opnieuw zijn kop opsteekt. Bovendien komen er om de dertig, veertig jaar nieuwe virussen. Die veroorzaken dan een pan- demie, een wereld omvattende epide mie. Het pandemische virus is waarschijn lijk steeds afkomstig van dieren en springt over op de mens. Dertig tot veertig jaar blijft dit virus actief, dan is het volledig uitgewoed en heeft een mensenleven nodig om weer op krach ten te komen. Merkwaardig is dat toen in 1957 de Aziatische griep nog niet in ons land was doorgedrongen het virus wel in het laboratorium van het Leids Academisch Ziekenhuis aanwezig was. Sommige oude mensen bleken tegen dit virus antistoffen te hebben. Hieruit en uit andere gegevens kon worden ge concludeerd dat de A-griep van 1957 al in 1889 en 1890 (bijna dertig jaar vóór de Spaanse griep in 1918) een pan- demie had veroorzaakt. In 1963 werd van paarden een griep virus geïsoleerd, dat bij mensen tot dusverre niet voorkwam. Wel bleek een groep bejaarden hiertegen een anti stof te hebben. Dezen waren tien jaar jonger dan de bejaarden die afweer stoffen tegen de A-griep hadden. Con clusie: rond 1900 had deze griep ge woed en het paardevirus kon wel eens voortgekomen zijn uit de A-griep. MOSKOU (AP). Het Russische dag blad „Literatornaya Gazeta" heeft de wijsgeren Jean Paul Sartre en Bertrand Russell ervan beschuldigd zich aangeslo ten te hebben bij de krachten van de anti-communistische propaganda door zich te verzetten tegen de bezetting van Tsjecho-Slowakije. „Literatornaya Gazeta" schreef dat Russell en Sartre op zijn minst onbewust China en de VS helpen door een „ver enigd front van anti-socialistische krach ten tegen de Sovjet-Unie aan te moedi gen". Het blad schrijft, dat Sartre „ons meer dan eens verbaast met zijn verbijsteren de inconsequenties". „Wat Russell be treft", aldus het blad, „hij ondertekent allerlei open brieven met de energie van een filmster die autogrammen uit deelt. Het is alleen maar natuurlijk als men de vraag stelt of deze wijsgeer wel leest wat hij ondertekent?". Dr. Masurel veronderstelde toen dat de geschiedenis zich mogelijk zou her halen. In 1957 heerste voor de tweede keer de A-griep. Het virus komt na acht tot twaalf jaar terug en heeft veel weg van de paarde-virus. En inderdaad in augustus van dit jaar brak in het Verre Oosten een nieuwe influenza-epi- demie uit, die verwantschap heeft met het paarde-virus. De influenza is op weg naar ons land en wordt hier op zijn vroegst in november-december ver wacht. Het kan echter nog wel 1969 worden voordat deze griep ons land be reikt. Jammer is dat de productie van een gerichte entstof tegen dit nieuwe virus vier tot zes maanden vergt, zodat een nieuw vaccin op zijn vroegst in decern ber gereed kan zijn. En dan kan hel nog met mondjesmaat worden toegediend Toch hoeft men niet in zak en as te zitten, want de huidige griep-inenting in de bedrijven en bij huisartsen kun nen het nieuwe virus voor een deel wei de baas, omdat het virus uit het verre oosten geen totale wijziging heeft onder gaan. En zo erg als in 1918 of 1957 zal het zeker niet worden. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11