mm rHOE IS HET ONTSTAAN?^ J Pers keert zich fel tegen Troelstra: boutique '■v. „M I R A B E L" VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 13 Regeringsgetrouwen Op volle toeren Tegen Troelstra Terugtocht Politieke lijkschouwing De moraal Dit woord: TENZIJ Dit woord: TENGER Dit woord: TEEN beeld ook van tenger riet. Dit woord: TROS VOLK BETUIGT ZIJN TROUW AAN ORANJE (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het toneel is klaar voor de grote dag: dinsdag 12 november. De ochtendbladen bren gen Troelstra's Rotterdamse rede in grote opmaak, en de rede wordt als manifest verspreid, een eigenmach tige actie van partijsecretaris Matthij- sen. De S.D.A.P.-Kamerfractie komt bijeen, maar de archieven geven wei nig uitsluitsel over wat daar verhan deld is. Van den Tempel waarschuwt tegen het beleid van Troelstra, maar de indruk wordt gewekt dat hij de anderen die mentaliteit van de tove naarsleerling is ontstaan: laten we maar hopen dat Troelstra zich in houdt, want in de hand hebben we hem niet meer. En Troelstra loopt die middag inder daad uit de hand met zijn historische re de in de Tweede Kamer: de SDAP, de vakbeweging en de arbeidersorganisaties „menen, dat het ogenblik gekomen is, dat zij aanspraak kunnen maken voor het groote werkende volk van ons land op de overneming van de macht in de staat." In een urenlange, briljante rede predikt Troelstra de (onbloedige) revo lutie, en hy wijkt daarmee ten tweeden male af van de partij-lijn. Dat wordt snel A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam (1923). zeggingen van een snelle verbetering van de economische toestand en meer voed sel, maar „alle schikkingen met het bui tenland worden op losse schroeven ge zet als het wettig gezag wordt aange tast." En 's middags herhaalt minister president Ruijs die mededelingen in de Kamer, met als verrassende toevoeging dat de regering het op korte termijn in voeren van het kiesrecht voor vrouwen zou toejuichen en nieuwe verkiezingen in uitzicht stelde. Het kamerdebat bracht geen nieuws: alle andere partijen, be halve Wijnkoop, verklaarden zich tegen Troelstra, die vooral onder de indruk was van de klemmende, wijze rede van de vrijzinnig-democraat Marchant. En Treub wendde zich rechtstreeks tot Troel stra met heldere, redelijke taal: „Mijn heer Troelstra, ik smeek u niet, ik vraag u niets: meent gij, dat het gebeu ren moet, maak dan de zaak met uw ei gen geweten uit. Maar ik wil zeggen, dat gij op het punt staat een vreeselijke ver antwoordelijkheid op u te laden, en dat gij uw voornemen moeten volbrengen al leen. Buiten de SDAP hebt gij slechts tegenstand te verwachten, niet van lie den die zich gevoelen als een klasse die strijdt voor haar eigen materieel belang, doch voor zover betreft hun, namens wie ik spreek, die zich gevoelen als democra ten, wier hoogste goed de vrijheid is." Ook buiten het Binnenhof komt de te genactie op gang. Belangrijke gebouwen komen onder bewaking, er komen mili taire en politiepatrouilles opstraat. De vrijwillige Landstorm komt op, maar die opkomst is niet indrukwekkend, en de regering dring! er bij de gemeentebe sturen op aan vrijwillige burgerwachten I te vormen in Den Haag vergadert de leiding van beide para-militaire organi saties en krijgt ruzie. De inlichtingendienst, in casu de kapi tein Van Woelderen, is bezig met hoogst interessant werk: het oprichten van een bond van regeeringsgetrouwen op mili tair initiatief, maar „de actie moet ge heel van den troep spontaan schijnen uit te gaan, naar buiten moet het opperbe vel er geheel buiten worden gelaten". Het zal die bond zijn die de „spontane" hul diging van de koningin op het Malieveld zal organiseren op maandag 18 novem ber, vermoedelijk na overleg met de ko ningin. Ds. Scholten, voorzitter van de bond en veldprediker, heeft die manifes tatie voorbereid, het uitspannen der paar den van het koninklijke rijtuig door on der anderen de grenadiers was tevoren in de koninklijke stallen gerepeteerd en er was overleg geweest met de particulie re secretaris van de koningin over de plaats waar men het beste de paarden kon afspannen. Ook die spectaculaire ge beurtenis mag men dus tot de successen van de actieve groep-Lohman rekenen. bekend, en ook dat een aanzienlijk deel van de SDAP-fractie het niet met hun voorzitter eens is, en dat bracht werke lijke ontspanning en „ontnam aan Troel stra's woorden een groot deel van hun stuwende kracht." De ministerraad komt onmiddellijk na de Kamervergadering bijeen. Een emo tionele vergadering, waarin Heemskerk en ook Ruijs wel grote concessies wilden doen, maar anderen daar fel tegen wa ren. Die anderen wonnen: de regering zou veel troepenmacht vertonen, vooral in de drie grote steden, waar regerings gebouwen, stations en nutsbedrijven een wacht zouden krijgen. Burgemeester Zim merman van Rotterdam krijgt opdracht om de revolutie met geweld te keren, en troepen uiit Breda zijn op weg naar de Maasstad. Opperbevelhebber Pop krijgt indstructies in die zin, en de Haagse bur gemeester en de procureur-generaal Van den Brandeler worden in de kabinetsraad geroepen. De Vrijwillige Landstorm wordt opgeroepen, al dan niet als gevolg van het aandringen van de groep-Loh- man, die kans ziet via het Engelse ge zantschap Colijn te vragen onmiddellijk terug te komen (internationaal telegraaf- verkeer was nog alleen mogelijk voor de overheid, en bij Buitenlandse Zaken was men niet geslaagd). In dat telegram werd Colijn tevens gevraagd een econo mische overeenkomst met de Britten zó te regelen, dat slechts voedsel zou wor den geleverd aan de wettige Nederland se regering. Dat is ook gebeurd: de over eenkomst sprak van de „Royal Nether lands Government". Dat was een tweede succes voor de groep-Lohman. De inlichtingendienst van de Land macht werkte nu op volle toeren, er wer den militaire en politiële maatregelen ge troffen, maar bij de Marine klonken andere tonen. De commandant der Ma rine bij Den Helder, schout bij nacht J. Alberda, had een onduidelijk gesprek met de leiding van de vakbonden van het marinepersoneel (dat zou hem een paar weken later zijn functie kosten) en twee dagen later geeft hij bevel de vloot te ontwapenen en de schepen onklaar te maken: de marine-staf had hem gemeld dat er gevaar bestond dat de matrozen zich meester zouden maken van de sche pen en naar Amsterdam en Rotterdam zouden opstomen hij moest maatre gelen treffen om dit te verhinderen. Woensdag 13 november komt na de re volutionaire roes de kater. Nog dinsdag avond had de regering in overleg met de leiders van de rechtse partijen een pro clamatie opgesteld, die woensdagochtend wordt gepubliceerd: „Tegenover de aan kondiging dat eene minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de regeering be sloten in het belang van de rechten en vrijheden van het gansche volk, het ge zag en de orde te handhaven." Plus toe- De pers keert zich woensdag steeds feller tegen Troelstra en er komt een luisiterd door de regering) rechtstreeks los van maatschappelijke formaties van allerlei aard. Ook in eigen kring neemt het verzet tegen Troelstra toe: Albarda keert zich in een telefoongesprek (afge luisterd door de regering) rechtsstreeks tegen hem, en op de partij vergaderingen van die dag in Amsterdam, Den Haag en andere plaatsen wordt hij verloochend door hem te negeren. De Haagse verga dering wordt bezocht door de particulie re secretaris van de koningin, baron Van Geen, vermomd met zeemanstrui en platte pet, maar hij wordt herkend en dat levert een pikant incidentje op. Donderdag 14 november groeit de so cialistische kater tot tijgerformaat Troelstra moet in de Kamer retireren, Daaraan vooraf gingen de verstandigste woorden, in die dagen in de Kamer ge sproken: de vrij-liberaal Visser van IJzerdoorn zag in het feit dat in het parlement dagen aan één stuk met de grootst mogelijke kalmte de vraag werd besproken of „wij den heer Troelstra zullen permitteren revolutie te maken" het bewijs van de kracht van de Neder landse democratie. Hij had er even later aan kunnen toevoegen, dat de wijze, waarop Troelstra aan alle spanning een eind maakte, al even surrealistisch-Ne- derlands was: bij interruptie. „Het woord staatsgreep is door mij in het geheel niet gebruikt, ik heb uitdrukkelijk in mijn rede gezegd, dat ik van geweld niet wil weten". Daarmee was de absolute anti climax bereikt, Troelstra verliet gebro ken de Kamervergadering en de zaak had hiermee uit kunnen zijn als de mas sale krachten die losgemaakt waren, niet zoveel vaart hadden gekregen dat zij op korte termijn niet meer konden worden stopgezet. Er volgen nog wat achterhoe- de-gevechten. De ministerraad maakt nog een bewogen avond mee, want de koningin wil een proclamatie uitgeven en mensen als minister Aalberse zijn „woest tegen" men kan de koningin van gedachten doen veranderen. Aalber se blijkt ook verder een realist: in de avondvergadering van het kabinet zegt hij: „Ik hoor met genoegen, dat alle heren voor krachtige sociale hervormin gen zijn. Ik verheug me erover, en wil niets liever. Doch op deze ééne voor waarde: dat als de toestand weer rustig is, en ik (als minister van Arbeid) er mee kom, de heeren niet terugkrabbe len!" De toestand in het land blijft nog nerveus, de militaire afdeling van de groep Lohman blijft zeer actief, en er gebeuren James Bond-achtige dingen als een overval van de student Bosschart op Scheveningen-Radio en het in ontvangst nemen van ƒ60.000 uit Russische bron door David Wijnkoop. Vrijdag is de rust alweer zover terug gekeerd dat de groep-Lohman aan Co lijn een telegram stuurt dat hij niet hoeft te komen. In de Kamer dekt Schaper met een bewogen rede, herhaaldelijk door interrupties onderbroken, de terugtocht van Troelstra, die zelf als gebroken man In 1960 werd de honderdste ge boortedag van Troelstra herdacht. Dr. Drees begroette bij deze her denking mevrouw Troelstra. thuis bleef. In Rotterdam komen nog weer meer troepen in totaal 5000 man aan, en hoofdcommissaris Sirks houdt een krach tige donderrede tot zijn korps, die daar niet verwonderlijk gezien de volslagen andere houding van deze functionaris kort tevoren in het verkeerde keelgat schiet. Maar echte spanning is er niet meer: de bond van inspecteurs gaat rus tig zitten vergaderen, al blijven de loya le burgers nog opgewonden er komt een vrijwillige eerste hulpkolonne en een transportkolonne van het Rode Kruis, en in de beurs worden de leden van de Bur gerwacht geïnstalleerd. En B. en W. ra ken in opwinding want een van rode sympathieën verdachte telefoniste wordt betrapt bij het meeluisteren van ambte lijke gesprekken. In het land wordt geest driftig vergaderd: zelfs de moederkring voor den vrede keert zich tegen de aan stichters der revolutie. Het daarop volgende weekeinde geeft wel emotionele, maar geen politieke hoog tepunten meer. De katholieke massade monstratie wordt op Houtrust gehouden. De koningin wilde er graag bij zijn, maar dat wordt haar ontraden. Zij wordt toch gehuldigd: vóór en na haar kerkgang op zondagachtend. De demonstratie op het Malieveld wordt voorbereid: daartoe bezoekt haar een delegatie van die Bond van Regeeringsgetrouwen. en dat bezoek greep haar zo aan dat zij tenslotte huil de. Vz Golven van emoties ook aan het andere einde van het politieke spectrum, op het SDAP-congres in Rotterdam, dat weinig anders kon doen dan een politieke lijk schouwing houden, maar dat desniettemin in een stad, bijna in staat van beleg, werd gehouden. De politie stuurt er een beroeps- stenograaf heen om precies te weten wat er werd gezegd (Heijkoop krijgt op zijn verzoek via de politie een exemplaar van die „notulen".en maakt ruzie met zijn hoofdcommissaris en het militaire machtsapparaat. Troelstra is op dat con gres niet aanwezig. Hij krijgt een uitbran der, maar de liefde voor de partijleider is zo groot dat men hem uitnodigt om de aanhankelijkheidsbetuigingen van het congres in ontvangst te komen nemen. Troelstra komt, erkent dat hij „de machtsverhoudingen niet geheel juist ge zien heeft", maar zegt ook dat hij 't woord revolutie niet uit zijn woordenboek heeft geschrapt. Dat thema zal hij op 28 no vember in een open brief in het volk Op 18 november betuigt het volk op het Haagse Malieveld trouw aan de koninklijke familie. nog weer duidelijker uitwerken, en dat brengt hem in conflict met Schaper, die zich dan openlijk en zeer duidelijk van hem distancieert. Dan volgt maandag de befaamde ma- niefstatie van trouw aan de koningin op 't Haagse Malieveld en die de volgende da gen in Amsterdam en Rotterdam zou wor den herhaald (in Rotterdam werden de paarden niet uitgespannen, omdat veel water en nauwe straten dat een té ge vaarlijke handeling maken om toegelaten te worden, volgens de hoofdcommissaris Sirks). Dinsdag komt de ministerraad tot de coQclusie, dat de „revolutie gebroken is", de tijd is aangebroken voor de koninklijke proclamatie, waarin de wijze woorden reactie zij uitgesloten, wij moeten voor uit". De Tweede Kamer aanvaardt een motie-Rinks, waarin wordt aangedrongen op grote democratische hervormingen, en de groep Lohman viert met een feestdiner de overwinning: hors d'oeuvre gouverne ment en potage a la reine. Landstorm en Burgerwacht blijven bestaan, en er wordt een Centrale Inlichtingendienst, voorzaat van onze B.V.D. opgericht. Aan socialistische zijde wordt de zaak afge sloten op het paascongres van april 1919: dat aanvaardt een eenheidsresolutie van Troelstra en Vliegen, waarin aan de ene kant het theoretisch recht op de revolutie bewaard bleef, maar aan de andere kant het democratische principe uitdrukkelijk werd onderschreven en het schrikbewind verworpen. Dr. Scheffer maakt in twee hoofdstuk ken de balans van die dagen op. Hij analyseert de reactie van de publieke opinie, zoals die in de pers tot uiting kwam, en die niets verrassends te zien gaf. De rode pers reageerde rood, de be houdende bladen behoudend, de N.R.C. zó intelligent, genuanceerd en academisch dat de grootste politieke verwarring er het gevolg van was, en De Telegraaf vis te in troebel water. Troelstra had zich een emotioneel en labiel politicus getoond: de partij had hem niet in de hand, en dat heeft haar jaren achteruit gezet. Er is aan socialistische zijde geen enkele re volutievoorbereiding gewees-t, en de tegen krachten bleken te sterk. Hij werd gehand haafd om de eenheid van de partij niet in gevaar te brengen, maar eigenlijk ook omdat de gehele partijleiding, ook al door wat men naliet, boter op het hoofd had. En om onzakelijke redenen wordt, door de andere partij, burgemeester Zimmer man gesauveerd: de regering wist hoe zeer hij tekort was geschoten, al bleef de publieke opinie onkur ig, maar hij hoor de tot de vriendenclub van regenten en bestuurders, en men valt elkaar niet af. De studie van dr. Scheffer is een ge schiedkundig werk: het geeft zeer veel feiten, waarvan er hier een gedeelte is verhaald. De historicus verzamelt die fei ten, trekt er conclusies uit en laat het aan de lezer over om er lering uit te trekken. Voor iedere lezer misschien een andere moraal: voor wie ook het verslag van de parlementaire enquête naar lieto regeringsbeleid 1940-1945 heeft gelezen, een wat sombere moraal. Want daar zo wel als hier blijkt, op hoe lichtvaardige gronden soms politiek wordt bedreven, zo dat die politiek lichtzinnig wordt. Slechte informaties, persoonlijke verhoudingen en situaties nemen op kritieke momenten vaak de overhand op staatsmanswijs heid en werkelijkheidsbesef. Die moraal kan onze waakzaamheid, ook jegens onze politieke vrienden, slechts verhogen omdat wij, om Treub nogmaals te citeren ons „gevoelen als democraten, wier hoog ste goed de vrijheid is". SLOT ADVERTENTIE DEZE WEEK UIT ITALIË EEN TWEED OVERGOOIER EEN TWEED-JERSEY PAKJE 34 tot en met 44 39.75 59.75 Iedere week nieuwe modellen. Barteljorisstraat 33 Haarlem Telefoon 18309 Naast tenzij kwam vroeger in vrij wel gelijke betekenis ook voor: ten ware. Daaruit is de etymologie wel te vinden. Voluit luiden deze voegwoor den: het en sij en: het en ware en ze betekenen: als het niet is (was). Het woord tenzij leidt een bijzin in en heeft tot taak ons duidelijk te maken dat hetgeen in de voorafgaande hoofdzin staat alleen juist is als de voorwaarde die in de bijzin achter tenzij wordt ge noemd, niet aanwezig is. Dat klinkt ge leerd, maar is eenvoudig. Men denke slechts als een zin als: ik ga uit tenzij het regent. Tenzij is dus onge veer hetzelfde als behalve, een samen stelling van het voorzetsel be of bij en halvekant, zijde, dus: terzijde van, uitgezonderd. In vroeger tijd en nog in de zeven tiende eeuw bestond naast tenger: fijn, teergebouwd, slank, een ander woord, namelijk tender, dat evenals het En gelse tender is ontleend San het Franse tendre, dat weer verwant is met het Latijnse tener, een woord dat behoort bij het werkwoord tender e: spannen, uitrekken. Ook tanger kwam voor. De verhouding van tenger tot tender is als die tussen mangel en amandel. Vooral in de negentiende eeuw kwam het woord tenger veelvuldig voor. Men sprak en schreef graag over tengere vrouwen of vrouwen met een tengere leest, maar gebruikte het ook bij zaken. Bij Cats wordt de mens een tenger vat genoemd en in die betekenis: niet be stand tegen ruwe aanraking, kwam het veelvuldig voor. Men sprak bijvoor- De smalle naast elkaar geplaatste voorste delen van de voet, die overeen stemmen met de vingers van de hand, noemt men de tenen, in sommige delen van het land ook wel de tonen. In het Middelnederlands luidde het woord tee, in het Engels is het toe, in het Duits Zehe. Ook de Scandinavische talen hebben vormen zonder de n aan het eind van het woord. Die n is dan ook de oude meervouds-n, maar op den duur voelde men de meervoudsvorm teen niet meer als meervoud en voeg de er een nieuwe meervoudsvorm aan toe. Zo ontstond de vorm tenen. Het zelfde ziet men in het woord schoen dat vroeger schoe, meervoud schoen luidde. Nu is het meervoud schoenen. De oude enkelvoudsvorm tee vindt men nog in de persoonsnaam Steketee. Mis schien is dit teen hetzelfde woord als teen: twijg en moet men denken aan tenen als vertakkingen van de voet. De grondbetekenis van het woord tros is een draaiende beweging ma ken, iets vervaardigen door de delen ineen te draaien, te bundelen, samen te voegen. Wanneer men van die grond betekenis uitgaat wordt het duidelijk dat begrippen die thans ver van elkaar verwijderd zijn, toch bijeenbehoren. Het duidelijkst is dat bij het woord tros voor kabel. De tros wordt immers vervaardigd van in elkaar gevlochten strengen touw. Ook in de druiventros en in de bloemtros vindt men de ver zameling van vruchten of bloemen aan één stengel. En in leger tros. de totale bagage van een oprukkend leger heeft men de betekenis: de samenvoeging van vele bundels en pakken. Het woord tros is ontleend aan het Franse trous- se, dat familie is van het Latijnse werkwoord torqueo: ik draai.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13