TUNESIER GAMMOUDI BRAK KENIA'S GEWELD Moerman geeft Hans Keizer schuld ontactische race Ilja m Geweldige finale van hinkstapspringen Truus Hennipman uitgeschakeld Waterpoloteam ook tegen Japan weer zeer produktief ZELFS VOOR ADA KOK GING HET TE SNEL Amerikanen bevestigden suprematie bij zwemmen met twee wereldrecords Davenport winnaar 110 m. horden Schoonspringsters presteerden weinig Frankrijk ondanks verlies toch in kwartfinales 25 L OLYMPISCH PROGRAMMA VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 MARIA (EMMERS Snelwandelen MEXICO De vijfduizend meter werd evenals tie tien kilometer op de openingsdag een volkomen Afri kaanse aangelegenheid. In een verbitterd duel, waarin de posities voortdurend wisselden, deed Kipchoge Keino op nieuw een vergeefse greep naar het goud. „Kip", zoals de Keniaan door zijn landgenoten liefkozend wordt genoemd, was als favoriet gestart voor de vijf kilometer. Mohammed GammOudi, die zondag het brons op de tien kilometer ver overde, had zijn plan echter goed getrokken. Zijn enige kans lag in een lange eindsprint. Na het ingaan van de laatste ronde toen Keino, Naftali Temu. de Mexicaan Juan Martinez, Ron Clarke en Gammoudi nog vlak bij elkaar lagen, zocht de Tunesiër de gunstigste positie voor zijn sprong. Hij liet zich even terugzakken en zette bij het in gaan van het voorlaatste rechte stuk zijn slotaanval in. De groep brak onmiddellijk. Alleen de Kenianen Keino en Temu konden de kracht opbrengen achter Gammoudi aan te gaan. Bij het uitkomen van de laatste bocht had het tweetal de enkele meters achterstand bijna goed gemaakt. Keino kwam zelfs naast zijn tegenstander maar de achter volging bleek zoveel van zijn krachten gevergd te hebben dat Gammoudi op de laatste meters toch nog iets kon weg lopen. Goud voor Gammoudi, zilver voor Keino en brons voor Temu. Het Afrikaanse succes was opnieuw compleet. Juan „Maximo" Martinez, de lieveling van het publiek, die met zijn spectaculaire aanvallen voortdurend voor groot enthousiasme had gezorgd, eindigde evenals op de tien kilometer op de vierde plaats. „Het is een beetje een merkwaardige zaak, die hoogte Het tast toch de één meer aan dan de ander", zei Gam moudi na afloop. „Zo'n Clarke, die moet daar toch bijzonder veel last van hebben? Het moet wel van persoon tot persoon verschillen, want ik had er niet zoveel moeite mee. Natuurlijk, die trai ning in Fort Romeu, die heeft veel geholpen. Dat wel. Maar een Clarke verslaanIk kan Ron Clarke van mijn leven niet kloppen op normale hoogte. Hij is en blijft de grootste van ons allemaal". Gammoudi, over de tactiek: „Ik had gezien, dat de Ke nianen in teamverband liepen. Het ging hen erom, de boel bij elkaar te houden, totdat voor ons de afstand ging wegen en we toch lucht tekort zouden komen. Dan zouden zij geen moeite hebben met hun snelle eindsprint. Ik besloot dat te verhinderen en met mij die anderen, Clarke, Sviri- dov. Nee, we hadden niets afgesproken, ze hadden het ieder voor zich begrepen". ZATERDAG 19 OKTOBER 17.00—01.10 atletiek, kogelstoten dames (Els van Noordduyn), tienkamp, hoogspringen heren, series 4 maal honderd meter esta fette dames, en neren, halve finale 1500 meter heren, finale 800 meter dames. 16.0024.00 basketbal. 21.3002.00 boksen. 17 0021.00 wielrennen, finales sprint, ploe- genachtervolging. 16.30 paardesport, dressur. 18.3018.00 schermen, finale floret. 18.00 hockey, PakistanGroot Brittannië, Kenia—Argentinië, Australië—Frankrijk, NederlandMalakka. 17 00—23.00 gewichtheffen, zwaargewicht. 17 oo24.00 zwemmen, finale 100 m., school slag dames, en heren, finale 100 m. vrije slag dames en heren. 1700—18.30 roeien, finale vier met stuur man. fin. twee zonder stuurman, finale skiff, finale twee met stuurman, finale vier zonder stuurman, finale dubbel scull, finale acht. 15.30 schieten. 19.00 zeilen. 17.00 volleybal. 172022.30 waterpolo, NederlandJoegosla vië TV-REPORTAGES 07.3009.00 Ned. 1 samenvatting in kleur zwemmen en wielrennen. 18.15—18.25 Ned. 2. Ned. programma. 18.2521.30 Ned. 2 zwemmen en roeifinales. 22.3001.30 Ned. 1 atletiek in kleur. MEXICO-STAD Mariette Dommers overkwam het ergste wat een schoon- springster kan gebeuren. Zij faalde bij de eerste sprong van het drie-metersprin- gen, waarmee gisteren het Olympisch zwem- en schoonspringprogramma werd geopend. Ze wankelde naar voren, liet zich vallen en sloeg half door. De genadeloze jury van zeven personen kende haar 5,42 punten toe, het laagste cijfer van alle deelneemsters. Bij de tweede sprong had Mariette zich goeddeels hersteld, maar de achterstand op de concurrentie kon zij niet verkleinen. Ook Eljo Kuiler was erg nerveus. Zij moest als derde springen en had de pech dat haar eerste sprong door de jury werd ondergewaardeerd. MEXICO STAD. Met de ploegen van Frankrijk en Mexico (groep a), Honga rije en Israel (groep c) staan de eerste deelnemende teams aan de kwartfinale van het Olympisch voetbaltoernooi vast Frankrijk verloor weliswaar van Colum bia (1-2) maar werd door een beter doel- gemiddelde vóór Mexico, dat met 4-0 van Guinea won, nog groepswinnaar. Hongarije bleef door de overwinning op Israel (2-0) ongeslagen en eindigde in groep c als eerste. Dunai scoorde twee maal, in de 40e minuut en een kwartier voor het einde. De Hongaar Juhasz moest na een botsing naar een ziekenhuis ver voerd worden waar bleek dat hij enkele gekneusde ribben had. Frankrijk, dat al zeker was van een kwartfinaleplaats, stond bij de rust van de wedstrijd tegen Columbia al met 0-2 achter door treffers van Jaramillo (14e en 35e minuut). (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Wat bezielde Ilja Kei zer in de serie van de achthonderd meter, die haar zonder welke moei lijkheden dan ook naar een volgende moest brengen? Waarom ging de at lete, befaamd om haar inzicht bij zulke wedstrijden, bekend ook als een loopster, die het spel tactisch zo handig inkleedt, dat ze, profiterend van het tempo van anderen een vaak ongenaakbare eindsprint in het ge ding kan brengen, waarom ging die Ilja niet meteen naar de kop van het veld. toen het startschot nauwe lijks was verklonken? Jo Moerman, atletiekleider en nabeschouwer: „Ik hield mijn hart vast, dat ze het niet haalde. Ilja heeft een zeer ontactische race gelopen". Met een laatste, wan hopige sprint finishte Ilja Keizer- Laman dan tenslotte toch als vierde. Moerman hoofdschuddend: „Een se conde te laat, die laatste sprint, en ze ligt eruit". Ilja Keizer bungelde na de eerste bocht achteraan het veld, dat zich for meerde. Ze bleef daar. Te lang. Nijdige Moerman: „Dat is de schuld van haar man, die haar traint. Die had die op dracht gegeven. Wat een onzin Hij dacht zeker, dat zo'n serie maar een beetje «pelen was. Ze had mee moeten draaien aan de kop. Vechten, zoals Gommers deed. Het tempo onderhouden. Op deze manier vroeg ze om moeilijkheden" Die kreeg ze dan ook. Ilja had de grootste moeite om nadat ze zich naar de laatste plaats had laten verdringen •teeds maar langs tegenstandsters trek- MEXICO. Nelson Prudencio had ge dacht de opvolger van zijn befaamde landgenoot Da Silva te worden. Wat kon de lange Braziliaan, nadat hij in zijn vijf de poging bij het hinkstapspringen het wereldrecord op 17,27 meter had ge bracht, eigenlijk nog gebeuren? Nelson Prudencio's droom viel echter toch nog in stukken toen Viktor Sanejev, de taaie Rus. in zijn laatste sprong na 17,39 meter in de bak landde. Het was de climax van een grandioze finale. Het hinkstapsprin gen, een nummer dat normaal op de Spe len maar zeer weinig aandacht van het publiek trekt, heeft in Mexico een volko men nieuw gezicht gekregen. De zeven tien meter, jarenlang een onoverkomelij ke barrière die alleen door Joseph Schmidt (Polen) en de Fin Pertti Pousi was genomen, leverde dit keer voor liefst zes springers geen problemen meer op. De strijd om de medailles is een gewel dig gevecht geweest tussen de Italiaann Giuseppe Gentile, Nelson Prudencio en Viktor Sanejev. Gentile, die woensdag door zijn 17,10 meter, de grote favoriet was geworden voor het Olympische goud dat al na zijn eerste poging, die hem met 17,22 meter een nieuw wereldrecord op- dig gevecht geweest tussen de Italiaan stond niet alleen in zijn mening. Het bleek echter 'n misvatting want in de derde ron de kwam Sanejev één centimeter verder. De sprong van de Rus vormde een bron van inspiratie voor Prudencio. die onder donderend gejuich van de 50.000 toe schouwers opnieuw verder kwam: 17,27 meter. Met nog een sprong voor de boeg zouden alleen Sanejev en Gentile de Bra ziliaan nog kunnen onttronen. Toen Sa nejev zich ging concentreren, kon Pru dencio het niet langer meer aanzien. Hij sloeg de handen voor zijn gezicht en wachtte af. Het stormachtig gejuich van het publiek deed de Braziliaan realiseren dat zijn geluk voorbij was. Edy Ottoz, Europa's superspecialist op de 110 meter horden, heeft de jarenlange heerschappij van de Amerikanen op dit nummer niet kunnen breken. De kleine Italiaan heeft wereldrecordhouder Willy Davenport tot op de laatste horde gran dioos tegenstand geboden, maar in de laatste tien meter moest de Europese kampioen toch buigen voor de grotere snelheid van Davenport, die twee meter voor de streep zijn armen al juichend om hoog kon steken. Dit gebaar heeft de Amerikaanse neger waarschijnlijk het wereldrecord gekost. Ottoz, die dacht dat hij het zilver veroverd had, moest toch nog een teleurstelling incasseren toen de finishfoto geraadpleegd werd. Niet hi. maar Erv Hall (VS) was als tweede over de eindstreep gegaan. Verschil in tijd was er niet. Beiden kregen 13.4 seconden. Na de series en kwartfinales van de 400 m, die alle boven de 45 seconden werden gelopen, slaagde donderdag tegen het val len van de avond Lee Evans er als eerste in het Olympisch record, dat Otis Davis (VS) en Carl Kaufmann (W.-Dld.) in de onvergetelijke 400 meter finale van Rome met 44.9 seconden vestigden, met 0,1 se conde te verbeteren. Wereldrecordhouder Evans trok zijn landgenoot Larry James en de Duitser Martin Jellinghaus mee on der de 45 seconden. Voor Jellinghaus be tekende zijn 44,9 seconden een evenaring van het Europese record. MEXICO. Truus Hennipman, die als enige Nederlandse (Mieke Sterk eindig de als vijfde in de serie en Wilma van de Berg als vierde was doorgedrongen tot de halve finales van de 200 meter dames heeft de eindstrijd niet gehaald. Zij eindigde in de tweede halve finale als achtste en laatste in de tijd van 23,5 seconde. De race werd gewonnen door de Amerikaanse Barbara Ferrell m de nieuwe Olympische recordtijd van 22,8 seconde. Ferrell benaderde met haar prestatie het wereldrecord van de Poolse Irena Seninska-Kirszenstein, die in de eerste halve finale derde werd, tot op 0,1 seconde. De eerste halve eindstrijd werd in 22,9 seconde gewonnen door de 16-jarige Aus tralische Raelene Boyle, die reeds enkele meters voor de finish inhield om haar krachten verder te sparen. Dat kostte haar waarschijnlijk het wereldrecord. Truus Hennipman kon tot uit de bocht haar tegenstandsters volgen, maar moest toen buigen voor hogere sprintsnelheid. Voor de finale van de 200 meter, die van middag gelopen wordt, plaatsten zich: Raelene Boyle (Aus), Wyomia Tyus (VS) Irena Sewinska-Kirszenstein (Polen), Juta Irena Seninska-Kirszenstein (Polen). Juta Margaret Bailes (beiden Ver. Staten), Jennifer Lamy (Austr.) en de Frangaise Nicole Mantandon. MEXICO. De Oostduitser Christoph Hohne heeft de gouden medaille gewon nen op het nummer vijftig km snelwan delen. De zilveren medaille was voor Antal Kiss (Hong), Larry Young (VS) veroverde de bronzen medaille Keizer (links) plaatste zich maar ternauwernood. Rechts winnares Manning uit de Verenigde Staten. MEXICO CITY. Het Nederlandse waterpoloteam, dat eerst na veel discus sies door het NOC waardig werd bevon den te worden afgevaardigd, rechtvaar digt deze keuze met elke wedstrijd meer. Na de overwinning met 9-5 op Grieken land, de 8-1 zege op Mexico, werd giste ren het in waterpolokringen aanzienlijk hoger gewaardeerde Japan zelfs met 9-1 verslagen. Het totaal van zesentwintig doelpunten in drie wedstrijden is op zich zelf al een bewijs van de aanvalslust van de Nederlanders. Temeer als men weet dat weinig van die treffers uit strafwor- pen tot stand kwamen. Tegen Japan kreeg Nederland één straf- worp te nemen, die werd benut door Nico van der Voet. Japan kreeg er ook een, maar Eppie Kroon ranselde de bal met een schitterende reactie uit zijn doel. Nico van der Voet was de grote man in deze ontmoeting. Zijn ploeggenoten maakten dankbaar gebruik van zijn zwemsnelheid en technisch vermogen. De Hagenaar scoorde zes doelpunten: twee met een om haal, waarbij hij bijna onder water werd gedrukt door een op hem hangende te genstander, twee met een afstandschot, één uit een strafworp en één na een com- kend, nog in een redelijke positie voor de eindsprint te komen. Daarbij slipte de Ne derlandse dan maar net de volgende ron de binnen. Een vierde plaats, in een qua tijd ook uiterst matige serie. Ze hield de Deense Annelise Dann maar net achter zich. Maria Gommers deed het beter, ze ver toonde zich voortdurend in de voorste li nies, verdeelde haar krachten uitstekend: de snelste eerste ronde en toen ze lachend was gefinisht ook de snel ste serietijd: 2.04. Taktisch ook een zeer geslaagde race, want de Limburgse die nauwelijks iets heeft, dat op een eind sprint lijkt, behoefde zich door het on derhouden van dat hoge tempo in de laat ste meters geen zorgen meer te maken. Tilly van der Made, tenslotte, startte toch. Ze zei: „De dokters hebben ge zegd dat ik beter was, maar dat was ik lang niet. Maar meneer Moerman vond dat ik, als ik koortsvrij was, maar moest lopen, omdat ik toch hier was en dan was het vreemd als je niet startte. Vlak voor de start voelde ik me al duizelig. In de race kon ik niets. Ik had totaal geen kracht meer voor de eindsprint." Tilly van der Made, die vijf dagen een zaam op bed had gelegen, geteisterd door een zware griep met voortdurende koort sen, werd op de eerste dag, dat ze zich eindelijk eens redelijk kon bewegen naar het stadion getransporteerd en aan de startlijn gezet voor een 800-meterrace die ze eigenlijk nooit had willen lopen. Tilly van der Made werd in haar serie dan ook laatste. Vera Nikolic, met 2.00.5 wereldrecord houdster op de 800 meter en de grote favoriete voor het goud, liep in de eerste serie moeiteloos naar de overwinning. De Joegoslavische won gewoontegetrouw van kop af in 2 minuten en 5,7 seconden. nnnnnnnnnm binatie met Fred van Dorp. In de derde periode liet coach Jansen bij de stand 4-0 van de basisploeg alleen Hoogveld, Van Dorp en Van der Voet in het water. André Hermsen, Hans Parrel en Bart Bongers pasten zich goed aan. De laatstgenoemden werden als beloning ook in de vierde speeltijd gehandhaafd, toen Nederland losbrandde met een slotoffensief, dat de stand van 5-1 in enkele minuten op 9-1 bracht. West-Duitsland heeft met slechts zes spelers 6-3 een nederlaag geleden tegen Rusland. Al in de derde minuut stuurde de Nederlandse scheidsrechter Geurtsen de Duitser Nagy uit het veld. De Russen konden desondanks pas in de derde pe riode doordrukken. Oost-Duitsland zag zijn mogelijkheden door te dringen tot de laatste vier aanzienlijk beperkt door de Italianen, die met fantasierijk spel de Oostduitsers voor de eerste maal met een nederlaag kennis lieten maken (5-4). De nog ongeslagen Italianen trokken zich weinig aan van het forse Oostduitse spel en benutten vier strafworpen. De stand in groep b is: 1. Nederland 3 6 2. Italië 3 6, 3. Joegoslavië 3 5, 4. Oost- Duitsland 3 3, 5. Griekenland 3 2, 6. Japan 3 2, 7. Ver. Arab. Rep. 3 0, 8. Mexico 3 0. MEXICO STAD. In een verloren hoekje van de interviewruimte van het Olympisch zwembad sprak de aftredende bondscoach Kerkhoven: „ik ben tevre den. We hebben goed zwemmen laten zien. Als Klenie Bimolt op de school slag drie seconden sneller was geweest, hadden we ons doel bereikt: het evena ren van de prestaties op zeeniveau". De woorden van de bondstrainer klonken hol door de betonnen ruimte en vonden geen weerklank. Hoe kon het ook an ders? Op een moment dat Australië en Rusland het machtige Amerika opjoegen naar nieuwe wereldrecords op de 4 x 100 meter wisselslag dames en de 4 x 100 me ter vrije slag heren, leek een tevreden heidsbetuiging van Nederlandse zijde lichtelijk buiten de orde. Er was integen deel reden tot enige bezorgdheid, want zelfs Ada Kok, die als enige in staat wordt geacht het Nederlandse zwemprestige hoog te houden was in de finale van de 4 x 100 meter wisselslag, die Nederland afsloot met een voorlaatste plaats (4.38.7), op de vlinderslagbanen niet de snelste geweest. Haar tussentijd was 1.05.5, die van de Australische Lyn McClement 1.05.0 en die van de Amerikaanse Ellie Daniel zelfs 1.04.8. De landen, die op de eerste dag de strijd werkelijk aandurfden, maalden niet om persoonlijke of ploegrecords. Australië, dat enkele weken geleden nog volkomen ongevaarlijk werd geacht, brandde met zulk een geweld los, dat de verse ploeg van de Verenigde Staten (in de series waren reserves opgesteld) na de schoolslag nog geen voorsprong van enige betekenis had kunnen opbouwen. „Ik had harder moeten en kunnen gaan", verklaarde rugslagzwemster Kay Hall na afloop met dichtgeknepen ogen. „Ik wist niet wat me overkwam, Judy Playfair liep zelfs op me in" zei de wereldrecord houdster op de schoolslag Catie Ball. El lie Daniel worstelde zich op de vlinder slag centimeters verder weg van Lynn McClements en Sue Pedersen, die woens dag haar vijftiende verjaardag had ge vierd, stelde uiteindelijk de overwinning veilig. De Amerikaantjes keken niet eens op van de nieuwe wereldrecordtijd van 4.28.3. Nederland speelde in dit gevecht geen rol van betekenis. Met een betere bezet ting op de schoolslag had wellicht een derde plaats tot de mogelijkheden be hoord. „Ik heb met de gedachte gespeeld Marjan Janus in de finale op te stellen", aldus Kerkhoven, „maar tenslotte was zij niet duidelijk sneller geweest dan Klenie Bimolt en in zo'n geval geef ik voorkeur aan degene met de meeste ervaring". Waarom Klenie later op de avond dan toch door Kerkhoven op het matje werd geroepen is niet geheel duidelijk. Ada Kok kon geen plaats terugwinnen. Na het overnemen lag Nel Bos nog steeds in zevende positie. Even leek het erop dat zij Rusland, Oost-Duitsland en West- Duitsland nog zou kunnen achterhalen. Maar na vijftig meter kon zij het hoge tempo niet langer volhouden en was haar aanval mislukt. Heidi Reineck perste er voor West-Duitsland een venijnige eind sprint uit en tikte in 4.36.4 als derde aan. Het Europees record bleef met 4.35.7 in handen van Nederland, maar voor de be trokken zwemsters gold dat slechts als een troostprijs. Temidden van de drukte bij de finish van de etafette-ploegen zakte de Russi sche Grebennikova in elkaar. Klenie Bi molt legde haar oranje badjas over het meisje heen. Prompt ontstond het ge rucht dat Nel Bos daar lag. „Hoe kon dat nou", reageerde de Zaanse sportlerares toen zij ervan hoorde: „Dat Russische meisje lag er al toen ik nog moest aan tikken". In elk geval veroorzaakte de roerloze figuur onder de oranje badjas enige opschudding onder de Nederlandse kolonie. Coach Kerkhoven kwam kijken wat er aan de hand was, oud-voorzitter Jan de Vries schoot het podium op. Het duurde even eer de Russische verzorgers zich door de Nederlandse belangstellen den konden dringen en hun landgenote konden wegdrager om het podium vrij te maken voor de eerste Amerikaase hul diging. Enkele minuten later ging de stars and stripes opnieuw omhoog. Ditmaal voor het viertal Zac Zorn, Steven Rerych. Ken Walsh en Mark Spitz, dat met 3.31.7 en passant het wereldrecord verbeterde. Vooral laatstgenoemde zal de komende dagen nog van zich doen spreken. Zijn grote concurrent in eigen kamp. Don Schollander, had alleen de series mogen zwemmen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 25