VAN DAG TOT DAG SUCCESSEN VAN WALLACE MAKEN NIXON BEZORGD Patakos' rede gecensureerd HALVE ZACHTE? /Meubelen maanden praten in Parijs JONGi LEVERT 2000 m2 SHOW Sloop vru in en uit bu iHaranka commentaar op actuele zaken Aandacht van minister gevraagd Republikeinen ontwierpen nieuwe strategie Verschuivingen in Britse regering Vrees in VS voor nationale scheuring Franse regering verbiedt Vietnam-comité Hongarije trekt troepen terug Volksstemming in Ierland Australië voor stopzetten van bombardementen Jf I i VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 3 Magisch getal Scheuring Onlusten op Jamaica m§ pP- '^S Ja, natuurlijk de énige halfzachte die toch pittig is jjjüMili Betekenis Scheidslijn Niet schipperen Het P.v.d.A.-Kamerlid J. Voogd heeft I van alle in de bevolking levende expres- de aandacht van de minister gevraagd sie- en inspiratiefactoren. De overheid voor de naar zijn mening ongewenste si- heeft ook ten aanzien van de cultuur en tuatie, dat de huidige gemeentewet een haar manifestaties een dienende, bevor- burgemeester de bevoegdheid geeft zijn derende taak en kan slechts gerechtigd gemeentenaren cultureel onmondig te zijn in te grijpen waar duidelijk gevaren verklaren. Hij doelde daarbij op het voor voor de openbare orde en zedelijkheid Haarlem geldende verbod van „De Smoes- haan", een toneelstuk van „Centrum", dat overal elders in den lande mag worden opgevoerd. De heer Voogd zou de aandacht van de optreden. De vaststelling van dit gevaar is een zaak waaraan één man op volstrekt eigen oordeel zich niet zou mogen wa gen, wanneer het gaat om de vraag of op één detailpunt van de zedelijkheid, na- minister niet hebben gevraagd voor deze melijk de erotiek, iets ontoelaatbaars ge situatie, als het verschijnsel zich beurt, niet zou hebben voorgedaan. De ge- In eigentijdse opvattingen ligt de sleu- meentewet staat bevoegdheden toe, -naar tel van de norm. Elke tijd kent de ver- gebiedt met uitdrukkelijk dat een burge- vloeiende tegenstelling tussen oude en meester daarvan gebruikmaakt. nieuwe opvattingen. Persoonlijke menta- Het .verschijnsel dat van artikel 221 ge- liteit en opvattingen van gezagsdragers bruik wordt gemaakt om een toneelstuk ten aanzien van cultuurmanifestaties van de planken te vegen, dat overal elders vaak gevormd met te weinig confrontatie in het land vrijelijk mag worden opge- mogen geen uitsluitende maatstaf zijn. voerd, wijst erop dat het artikel te veel Door een te weinig doordacht verbod ruimte biedt voor willekeurig gebruik. De worden de tegenstellingen verscherpt en willekeur is gelegen in het feit dat een komt het oordeel over de cultuur te lig- burgemeester op eigen gezag een alleen- gen in het vlak van de pro's en anti's. Elk recht kan hanteren en zich daardoor kan conflict tussen verouderde en vernieu verheffen tot autoritair zedenmeester, zon- wende stromingen in het culturele leven der dat er enige waarborg bestaat ten doet twee kampen opstaan. Een gezags- aanzien van een deskundig, verantwoord drager behoeft zich noch aan tegenstan ders, noch aan huidebetogers te storen, maar hij moet wel verantwoord zijn ten opzichte van zijn taak en de bedoelingen van de Wet. De heer Voogd heeft nu, met andere woorden, de aandacht van de minister oordeel en een consequente toepassing daarvan. Het gebeurde met „De Smoeshaan' Haarlem heeft niet alleen twijfel doen rijzen aan de verdere bruikbaarheid van het betreffende artikel van de Gemeen tewet in zijn huidige formulering, maar I gevraagd voor het gebleken euvel dat een bergt ook het gevaar in zich van een toe- wetsartikel een niet meer verantwoorde, neming van het scepticisme ten aanzien willekeurige ruimte toestaat aan een ge- van de algemene bevoegdheid van gezags- zagsdrager die te weinig rekening houdt dragers ten aanzien van culturele manifes- met de snel voortgaande ontwikkeling taties. De cultuur is niet een geschenk van van het incasseringsvermogen van het gezagsdragers aan het volk, het is de som schouwburgpubliek. Als het betreffende artikel de burgemeester in zo'n geval zou verplichten zich te refereren aan het oor deel van een raadscommissie of een meer derheidsbeslissing van het college van B en W., zou verder onheil misschien te voorkomen zijn. De voornaamste factor in deze hele zaak is de kwetsbaarheid van de verhouding tussen burgerij en gemeentelijk bestuur. „De Smoeshaan" is meer een aanleiding dan een hoofdzaak geworden. De minister zal ongetwijfeld oog hebben voor het feit, dat dergelijke voorvallen een gevaar betekenen voor het aanzien van het gezag en dat er daarom gedokterd moet worden aan de tekst van het wetsartikel, dat uit een te ver verle den dateert. (Van onze correspondent) LONDEN. In verband met de sa mensmelting van een aantal Britse rege ringsdepartementen heeft premier Wil son een aantal verschuivingen in zjjn kabi net aangebracht. .Voor de eerste maal maken twee vrou wen deel uit van het zogenaamde kern kabinet. Doordat de 44-jarige mevrouw Judith Hart die minister van Sociale Zekerheid was benoemd is tot „alge meen betaalmeester" (een van de titels voor een minister zonder portefeuille). Zij zal nauw samenwerken met lord Shackleton die aan het hoofd is gekomen van het nieuwe departement dat verant woordelijk is voor het nieuwe rijksambte- •narenbestel. Verder heeft zij tot taak gekregen op allerlei gebieden nieuwe „frisse" ideeën uit te werken, met name betreffende de jeugd, decentralisatie, en plannen om Schotland en Wales meer zelfbestuur te geven. De andere vrouw in het kabinet, even als Judith Hart een strijdbaar figuur, is mevrouw Barbara Castle de ministei voor Werkgelegenheid en Produktiviteit die op dit moment dag en nacht in de weer is om de dreigende nationale sta king van de metaalarbeiders en arbeiders in de technische industrieën te voorko men. (Van onze correspondent) NEW YORK Richard Nixon en zijn persoonlijke adviseurs zijn ern stig bezorgd over de aanhang die George Wallace, de presidentiële kan didaat van de onafhankelijke partij, zich in de afgelopen weken in de Verenigde Staten heeft verworven. Hun ongerustheid is zo groot dat Nixon enkele dagen geleden een aan tal prominente republikeinen naar zijn verblijf in Key Biscayne onthood om met hen overieg te plegen over een nieuwe anti-Wallace-strategie. Aan deze bijeenkomst is geen rucht baarheid gegeven, maar een informant die de besprekingen bijwoonde zei mij dat de dreiging zo ernstig werd geacht dat een beslissende overwinning van Ni xon in november niet langer als zeker kan worden beschouwd. Op deze bijeenkomst werd er vanuit gegaan dat de staten die tot het zoge naamde „diepe zuiden" behoren (Mis sissippi, Louisiana, Georgia, Tennessee en Alabama) door George Wallace zul len worden veroverd. Nixon's staf voor ziet de mogelijkheid dat ook de randsta ten, die als het ware een overgangszone vormen tussen het zuiden en het noorden (Kentucky, Arkansas, Florida. Zuid- en Noord—Carolina, Virginia en Texas) in handen kunnen vallen van Wallace. Met de staten van het diepe zuiden ver tegenwoordigt deze groep 137 stemmen in het nationale kiescollege. Een aantal van 270 stemmen moet op een kandidaat wor den uitgebracht om tot president te wor den gekozen. De staf van Nixon vreest dat met het aantal stemmen dat op vice- president Hubert Humphrey zou worden uitgebracht, Nixon niet aan het magische getal van 270 zou kunnen toekomen, of dat hij zo'n kleine meerderheid zou krij gen dat hij ernstig belemmerd zal wor den in de uitoefening van zijn president schap, omdat er dan geen sprake meer is van een werkelijk volksmandaat. Op de stafbesprekingen in Key Biscay ne werd besloten tot een nieuwe strate gie in de verkiezingscampagne over te gaan. Men wil Wallace niet negeren, zo als tot nog toe het geval is geweest, maar hem ook niet openlijk aanvallen zodat kiezers die geneigd zijn op hem te stemmen niet in het harnas worden ge jaagd. De opzet is dat de kiezers op de ze manier een keuze wordt geboden tus sen Wallace en Nixon. Op een persconferentie daags na deze besprekingen zei Nixon dat opiniepeilin gen uitwijzen dat Wallace zijn hoogte punt heeft bereikt, maar hij hield duide lijk een slag om de arm. Nixon dacht dat Wallace ongeveer vijftien percent van al le kiezersstemmen zou krijgen. Maar, zei hij, „Wanneer dit aantal vijfentwintig of dertig percent is, dan wordt onderhan delen met de Wallace-fractie een absolu te noodzakelijkheid". De ernst van de opkomende Wallace- vloed wordt ook door de democraten on derkend, die naar algemeen wordt aan genomen meer dan de republikeinen betrokken zullen worden door het aantal stemmen dat op Wallace wordt uitge bracht. De redenering is, dat de mees ten die hun stem op de gouverneur van Alabama zullen uitbrengen, geregistreerd staan als democraten. Hoezeer beide partijen een nationale scheuring vrezen, is gebleken uit het on aangekondigde en voor de organisatoren ook onverwachte bezoek dat president Johnson aan het jaarlijkse Alfred Smith- diner dat eergisteren in New York werd gehouden, bracht Insiders verwachten dat de president deze ongebruikelijke stap had genomen om een belangrijke mededeling te doen over Vietnam, en er werd gespeculeerd over de langverwach te aankondiging van de bomstaking op Noord-Vietnam. In plaats daarvan hield de president een toespraak, die wanneer hij ontdaan wordt van alle franje, alleen neer kwam op een oproep om niet door de Wallace- campagne misleid te worden. Zonder hem bij naam te noemen, zei de president: „Er zijn er in het uiterst linkse en het uiterst rechtse vlak, die in deze verkie zingstijd het rassenvraagstuk centraal stellen. Maar ik hoop dat de Verenigde Staten wijs genoeg zijn om de bevooroor deeldheid en de geest van wantrouwen van de hand te wijzen". Ook vice-president Humphrey en Ri chard Nixon die het diner bijwoonden, deden een soortgelijk beroep op de kie zers. ATHENE (AF). Delen van een toe spraak door de Griekse vice-premier Stylianos Patakos, waarin hij de vroege re Griekse Karamanlis prees zijn door de censuur in Griekenland geschrapt. Patakos, een vooraanstaand lid van het militaire regime dat in april 1967 de macht greep, hield een korte toespraak tijdens een eerste steenlegging voor een nieuwe middelbare school in het dorp Proti. Het dorp ligt in Midden-Grieken- land, dicht bij de stad Serres, waar de voormalige rechtse premier Karamanlis werd geboren. De censor schrapte de passages waar in Patakos Karamanlis prees „omdat hij de basis gelegd had voor de huidige Griekse economie". Het is de eerste maal dat de censor de len schrapte in een toespraak van een lid van de junta. Karamanlis, die premier was van 1956 tot 1963, ging in Parijs in ballingschap na de verkiezingen van november 1963 te heb ben verloren. KINGSTON (AFP). In de hoofdstad van Jamaica Kingston, zijn onlusten uit gebroken. Daarbij werden twee politie agenten en talrijke betogers gewond. Jamaicaanse studenten protesteerden te gen het feit, dat de Guyanese schrijver Walter Rodney gisteren geen toestemming heeft gekregen, zich in Kingston op te houden. De betogers hebben winkels en super markten geplunderd. ADVERTENTIE PARIJS (REUTER). De Franse re gering heeft het Amerikaanse comité in Parijs tot het doen staken van de oor log in Vietnam, Pacs, verboden. Een des betreffende verordening, doe door de Franse minister van Binnenlandse Za ken, Marcellin, op 19 augustus was gete kend, is pas nu door het comité ontvan gen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie heeft gezegd dat terwijl de Viet- nam-onderhandelingen in Parijs gaande zijn, er rust en een neutrale sfeer be- hor ente zijn. Het honderd leden tellende Amerikaan se comité heeft een maand de tijd gekre gen om zich te ontbinden. Het comité werd twee jaar geleden gesticht, heeft nooit rechtspersoonlijkheid gehad, maar werd slechts officieel geduld". WENEN/BERLIJN (DPA/AFP) Hon garije gaat zijn troepen uit Tsjecho-Slo- wakije terugtrekken. Volgens radio-Boe- dapest heeft premier Jenoe Fock het par lement meegedeeld dat de minister van Defensie opdracht heeft gekregen „de terugtrekking van de Hongaarse troepen uit Tsjecho-Slowakije te organiseren' Een van de rijbanen van de autoweg Neurenberg-Berlijn is sinds donderdag ochtend voor een groot deel gesloten yoor het burgerverkeer. Volgens automo bilisten die in West-Berlijn aankwamen heeft het Oostduitse leger de versper ringen opgericht. Het deel van de weg dat 20 kilometer ten noorden van de con trolepost tussen Beieren en de DDR be gint is over 150 km. in de richting van Berlijn afgesloten. De automobilisten hebben geen militaire convooien gezien. Even voor het begin van de invasie in Tsjecho-Slowakije van augustus is de weg ook afgesloten. ADVERTENTIE 39, HAARLEM TEL. 16340 DUBLIN (AP) De Ierse bevolking heeft de regeringsvoorstellen tot wijzi ging van de grondwet verworpen met 656.398 tegen 423.496 stemmen. De re gering wilde het Engelse kiesstelsel in voeren. (Van een speciale medewerker) PARIJS Vijf maanden zijn verlopen sinds het begin van wat ieder een indertijd als de politieke gebeurtenis van 1968 beschouwde: de ope ning van de Amerikaans-Noord Vietnamese onderhandelingen in Parijs op 13 mei. De zesentwintigste bijeenkomst vond plaats op woensdag 16 oktober. In de tussentijd hebben grote gebeurtenissen de aandacht van Vietnam afgeleid: de dood van Robert Kennedy, die tot resultaat had dat het Amerikaanse volk voor de keus gesteld werd tussen mannen als Nixon en Humphrey, de invasie in Tsjecho-Slowakije, die de ver nietiging van een volk inleidde en de kwestie van een ontspannings- politiek op de helling zette en tenslotte de studentenrellen in tal van landen. De conferenties tussen Amerikanen en Noordvietnamezen in het vroegere hotel Majestic gingen echter normaal door. En de 26ste bijeenkomst week niet af van de traditie. De delegaties zaten aan weerszijden van de grote tafel. Minister Xuan Thuy vertegen woordigde de Democratische Repu bliek Vietnam, bijgestaan door kolo nel Ha Van Lau, die de rang van am bassadeur heeft en als een veteraan in het onderhandelen beschouwd wordt daar hij ook deelnam aan de bespre kingen in Genève in '54. Aan de andere kant van de tafel zaten Harriman en Cyrus Vance. Het gerucht ging dat de laatste in Wash ington aan president Johnson toestem ming was gaan vragen voor een soe peler houding van de VS. Wat hier ook van waar mag zijn Vance ontkende deze geruchten en bevestigde hij dat de houding van de regering ongewij zigd is gebleven. Op de 25ste bijeenkomst heeft men bijna precies hetzelfde gezegd als bij de eerste bijeenkomst op 13 mei. zij het dat de positie van beide partijen wat gewijzigd ie. Tussentijds gingen de discussies nu en dan over andere onderwerpen. Er is bijvoorbeeld ge- Averell Harriman (rechts) en zijn plaatsvervanger Cyrus Vance (links) voeren een gesprek met de Zuidvietnamese waarnemer in Parijs, Pham Dang Lam, in de Amerikaanse ambassade in Parijs. sproken over de vraag wat beide partijen bedoelen als zij verklaren dat men moet teruggaan naar de akkoor den van Genève. Voor de Amerikanen en voor de Noordvietnamezen heeft dat niet hele maal dezelfde betekenis. De laatsten leggen de nadruk op het politieke en definitieve aspect van de akkoorden, die de eenheid van Vietnam procla meerde, waarover onvermijdelijk Ho Tsji-Minh zou regeren. De scheiding van Zuid- en Noord- Vietnam op de 17de breedtegraad was voorzien voor een overgangsperiode tot aan de verkiezingen die de her eniging van Vietnam moesten inleiden. De 17de breedtegraad werd dus ab soluut niet als een grens beschouwd en het tijdelijk bestuur had geen rege ringsstatuut. Toch trachtten de Ame rikanen het voorlopige bestuur van Zuid-Vietnam als de wettige en repre sentatieve regering van het Zuidviet namese volk voor te stellen, een rege ring die dus de macht had om Ame rika aan haar kant te hulp te roepen. De Amerikanen leggen de nadruk op het tijdelijke karakter van de akkoor den. Voor hen is de 17de breedtegraad de scheidslijn geworden tussen de communistische wereld en de piet- communistische, een soort barrière, een soort muur, die stilzwijgend door de beide machtsblokken wordt aan vaard als een bevestiging van de vreedzame coëxistentie tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, waar van de schending gelijk staat aan een daad van agressie. De Noordvietnamezen daarentegen, beschouwen het, op grond van hun theorie over de eenheid van Vietnam, als hun recht in welk deel van hun land dan ook te vechten om onafhan kelijkheid en vrijheid te verdedigen. Zij zijn van oordeel dat daardoor de Geneefse akkoorden niet worden ge schonden, al geven zij (ondanks po gingen van Harriman die deze kwestie herhaaldelijk aan de orde heeft ge steld) de aanwezigheid van hun troe pen niet openlijk toe, om geen argu menten te leveren voor de stelling van een agressie van het noorden tegen het zuiden, toch rechtvaardigen zij deze aanwezigheid in principe. De 22ste. 23ste en 24 ste zittingen voerden tot de kern van de zaak: de Amerikaanse journalisten zeiden zelfs dat nu de echte onderhandelin gen pas begonnen. Het ging over het CANBERRA (AFP). Australië is be reid openlijk elke oplossing te steunen die kan leiden tot een rechtvaardige vre de in Vietnam. Dit heeft de Australische premier, John Gorton, tegenover journalisten gezegd. Australië steunt elke Amerikaanse maat regel, die gericht is op stopzetting van de bombardementen. De Australische pre mier heeft toegegeven, dat de veronder stellingen over een mogelijke doorbreking van de impasse inzake Vietnam op se rieuze gronden berusten. Harriman probleem van de wettigheid van de Noordvietnamese regering of van de Zuidvietnamese regering-Thieu-Ky. Harriman onderstreepte dat het be stuur in Saigon volkomen legaal en representatief is. Zij is door verkie zingen tot stand gekomen. De Noordvietnamezen willen geen officieel gebaar maken, want, zeggen zij, „men schippert niet over een prin cipe". Zij hebben evenwel officieus, enkele gebaren gemaakt. Zij zijn ta melijk bereid geweest al voor de tota le stopzetting van de bombardementen hun plaats aan de onderhandeltafel in te nemen. Dat betekende voor Noord-Vietnam al een belangrijke concessie. Voorts hebben zij hun troepen teruggetrok ken van het omsingelde Khe San. In de derde plaats zetten zij de raketaan- vallen tegen Saigon stop en vertraag den zij in juli de operaties in het zuiden, hetgeen Harriman gevraagd had als bewijs van goede wil bij de onderhandelingen. De Amerikanen zouden hieruit toe nadering kunnen destilleren, hoewel de Noordvietnamezen het niet van de daken schreeuwen. Zij houden vol dat die daden niet als zodanig bedoeld zijn. De recente ontwikkelingen geruch ten dat de bombardementspolitiek van de Amerikanen zou worden gewijzigd zouden er wellicht op kunnen wijzen dat de besprekingen in Parijs in-imn-iri- «■ww.mmmmwwwwwwmiwmmmwmmwmii Ongewenst. De Engelse regering heeft vandaag alle buitenlandse demonstran ten de toegang tot Groot-Brittannië ver boden voor een anti-Vietnam demonstra tie die op 27 oktober moet plaatsvinden. Brand. Een brand in een krottenwijk van de Braziliaanse stad Recife heeft van vier mensen het leven geëist. Bijna 2.000 mensen zijn dakloos geworden. Wetsvoorstel. De Italiaanse minister van gezondheid Ennio Zelioli heeft de ge zondheidscommissie van het parlement meegedeeld dat de regering zich niet zal verzetten tegen een wetsvoorstel waarbij de verkoop van de pil en re clame ervoor worden toegestaan. Waardering. Aan verscheidene techni sche hogescholen in België zijn deze week stakingen uitgebroken. De stu denten, soms gesteund door de leer krachten, eisen structuurhervormingen en een betere waardering van hun stu dies. Aanvaardbaar. Vice-president Hubert Horatio Humphrey van de VS heeft zijn standpunt inzake een stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam nader aangepast. Hum phrey zei dat zijn standpunt nu is dat hij de stopzetting van de bombarde menten een aanvaardbare maatregel vindt. Agressie. De Amerikaanse generaal Ly man Lemnitzer, NAVO-bevelhebber in Europa, heeft „de zelfvoldaanheid" van de Atlantische bondgenoten be treurd. Hij zei, dat deze houding om agressie van Oost-Europa zou kunnen vragen. Guerrilla's. Een Israëlische patrouille in het dal van de Jordaan heeft een groep guerrilla's onderschept. Zes mensen werden gedood en zes gevangen geno men. Eén Israëlische soldaat werd ge wond. Salazar. In de toestand van oud-premier Antonio Salazar is lichte verbetering gekomen. Zijn algemene toestand blijft echter cri- tiek.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3