Filiaal Hema in IJmuiden officieel door mevrouw Bührmann geopend »-»r. •mm- UST VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Voorlichting over de BTW Drukken en plastieken van Cyril Lixenberg Vorm- en kleur - experimenten m i m Boeiende lezing voor NCVB Jeugdige aanrander uit Haarlem in Santpoort gearresteerd Suède- - Nappa kleding VELDHUIS SIMGA1000 i 1 Publiek toonde reeds direkt belangstelling Statenlid stelt vragen over fluoridering Tavido werkt aan nieuw seizoen KOELE KUNST IN FELISON 1 NA WAARSCHUWINGSSCHOT Eis van twee jaar tegen hoofddader Uw leverancier voor KOLEN en OLIE VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 - I l/f Ja dames ook voor u Dameskapsalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 Velsen-U muiden Velsen-Noord Beverwijk EK Viaduct in aanbouw ingestort Te weinig bewogen - /"X -i/t mmm Brandkast gestolen uit Franse legatie Politieman neergestoken met hooivork - mj: •V\: Vlaggen en publiek verleenden aa i het nieuwe filiaal van de Hema, donderdag op de openingsdag, on danks de regen en het gure weer, toch een feestelijk accent. ADVERTENTIE voor de beste haarverzorging Wij ontvangen nieuwe salon u graag m onze Vóór uw afspraken telefoon 11166 Na 6 uur telefoon 13672. VRIJDAG 18 OKTOBER Stadsschouwburg, 20 u.: Jubileumuit voering door „De Klavierschippers". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost, 20 u.: Cabaret De vier azen", '-oor „De Martinitoren". Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945. IJmuiden, 19 tot 21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeek- weg 96, 19 lot 21 u.; r.-k. bibliotheek, fi liaal Velsen-Noord, Banjaertstraat, 19 tot 21 u. ZATERDAG 19 OKTOBER Bibliotheken: Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmui den, het filiaal in Velsen-Noord, het fi liaal in Santpoort-Noord, r.-k. biblio theek, Willemsbeekweg 96 in IJmuiden- Oost en Velsen-Noord zijn geopend van 10 tot 12.30 u. VRIJDAG 18 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 19-21 u. Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28. 20-21 u.: volleybal heren. ZATERDAG 19 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 10-12.30 u. Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28. 10 u.: tekenfilmprogramma voor jong en oud. VRIJDAG 18 OKTOBER Julianaschool, Prins Bernhardlaan 22 u.: volksdansen door „Zieme". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Arendsweg 61: volwasse nen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwasse nen 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. Microtheater, huize „Scheybeeck Vel «erweg 2. 20.30 u.: film „Cul de Sac" van Roman Polanski. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De echtgenote van Vel- sens burgemeester, mevrouw M. A. A. Bührmann-Klopper, heeft omdat haar echtgenoot hiervan noodgedwongen moest afzien donderdagmorgen het nieuwe filiaal van de Hema aan de Lange Nieuw- straat officieel geopend. Als burgemees tersvrouw zowel als huisvrouw is me vrouw Bührmann zo verklaarde zij ervan overtuigd, dat hetgeen hier tot stand is gekomen, voor Velsen van bij zondere betekenis is. Zij onderstreepte de belangrijkheid van een gezellige pantoffelparade langs win- keletalages en toonbanken van een waren huis en stelde vast, dat de aanbieding van een rijk gevarieerd scala van ge bruiksartikelen en de mogelijkheid om al wandelende en winkelende hieruit een keus te doen, het woonmilieu en de leef baarheid van een plaats verbeteren. De overheid dient er rekening mee te hou den, dat de gevarieerdheid en het gezel ligheidselement een winkelcentrum at tractief maken en een stuk koopkracht aan de eigen gemeente binden. Daar mede is de gehele middenstand gebaat IJmuiden beschikt dankzij het parti culiere initiatief tussen Stadhuis en Ju lianabrug over een voortreffelijk gesor teerde en goed geoutilleerde winkelstand, welke op gelukkige wijze wordt aange vuld aldus de burgemeestersvrouw door twee warenhuizen, broederlijk bijeen in de Lange Nieuwstraat. De noordzijde van de „boulevard van IJmui den", welke zowel een centrale als een bindende functie heeft is met de bouw van de Hema voltooid. Mevrouw Bührmann hoopte, dat het moderne en efficient ingerichte waren huis het winkelcentrum van IJmuiden 19- waar men goed kan parkeren en dat men comfortabel kan bereiken, van groeiende betekenis wordt voor het winkelend pu bliek. Hierna knipte zij een lint voor de ingang door en verklaarde de Hema voor geopend. Tevoren was het woord gevoerd door de heer J. W. de Roo, directeur n.v. Hema, die het accent legde op de belangrijkheid van goed parkeren in de omgeving van het nieuwe filiaal en van de goede bereik baarheid door middel van het openbaar vervoer. De bedrijfsleider van de Velser Hema, de heer J. A. G. van der Haak bood aan het einde van zijn toespraak mevrouw Bührmann drie kopergravures van Velsen omstreeks 1730 aan. Direkt nadat de deuren van de Velser Hema waren geopend stsoomde het pu bliek op het sein van de beide herauten de zaak binnen en kon men aan alle kan ten de kassa's horen rinkelen. Van meet af was er dus geen sprake van drempel vrees. De keurige etalages en de aantrek kelijke toonbanken met in totaal tiendui zend artikelen noodden terstond tot bin nenkomen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Naar aanleiding van het verzoek van de Raad van State aan het Waterleidingbedrijf Midden Nederland (WMN) de fuoridering van drinkwater ondermeer voor de gemeente Utrecht op te schorten heeft het Statenlid H. de Nie uit Overveen de voorzitter van Gedepu teerde Staten in Noord-Holland gevraagd of een dergelijk verzoek van de Raad van State, direct of indirect, ook aan het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord Holland (PWN) is gericht. Voorts wil de heer De Nie weten of, wanneer hierop bevestigend geantwoord kan worden, het voornemen bestaat dit te doen en zo neen, of GS dan bereid is aan de Raad van State te vragen of deze Raad een opschorting van de fluoridering van het PWN drinkwater van belang acht. Ook vraagt het Statenlid of GS bereid is om onafhankelijk van het eerderge noemde aan de Staten voor te stellen de voorbereidingswerkzaamheden voor fluo ridering van het PWN drinkwater stop te zetten totdat een in te stellen Staten commissie een nader onderzoek heeft in gesteld van de sedert de aanneming van het fluorideringsvoorstel in 1965 gewij zigde inzichten. De heer De Nie tekent hierbij aan dat het GS niet onbekend zal zijn dat sinds dien in erkende medische en andere des kundige kringen, zowel in Nederland als elders, de weerstanden en motiveringen tegen fluoridering van drinkwater sterk zijn toegenomen ADVERTENTIE Willemsbeekweq 88 - Tel. 1 46 27 Vraag naar onze SPAARREGELING I BEVERWIJK. De Hoogoventoneel vereniging „Tavido" heeft voor haar eerste uitvoering in dit seizoen in studie genomen het blijspel „Blijf zitten waar je zit" van Aug. van Zuijlen. Hierin spelen mee de dames Klerk, Post, De Groot en Groen alsmede de heren Spa pen, Willemse, De Boer en Wagner. De regie is in handen van P. Fiege. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wordt op donderdag 24 oktober in de aula van het Pius X-college aan de Dr. Büllerlaan 2 's avonds om 8 uur een grote voorlich tingsbijeenkomst gehouden over de nieu we omzetbelasting BTW. Deze bijeenkomst maakt deel uit van een serie van ongeveer honderd verspreid over het gehele land. Deze worden be legd door de Federatie van het Katho liek en Christelijk Ondernemersverbond in het Midden- en Kleinbedrijf in samen werking met de gewestelijke organisaties van het NKOV, middenstandsverenigin gen van het NCOV en het NKOV en in verscheidene plaatsen de Kamers van Koophandel. BERGEN OP ZOOM. Donderdag is een in aanbouw zijnd viaduct over de spoorlijn Breda-Lage Zwaluwe bij Prin senbeek tijdens betonstorten gedeeltelijk ingestort. Dit gebeurde buiten de spoor lijn. Vier personen werden hierbij licht gewond. De spoorlijn heeft geen schade opgelopen. IJMUIDEN In Felison exposeert dan vormen en contravormen, cirkels, af- de Amsterdamse schilder Cyril Lixenberg. Hij is een Engelsman, die binten. Toch brengt Lixenberg nog een zijn opleiding ontving aan academies persoonlijk element aan. door in sommi- in Londen en Parijs. Voeg daarbij, ge vlakken te werken met een duidelijke dat hij, behalve in ons land, ook expo- ^eek" in contrast met nngebroken vlak" seerde in Zweden, Frankrijk, Italië ^js ke^ anemaal nieuw was, zou het en Spanje, dan rijst het beeld cp me nog kunnen boeien. Dan zou met het van een internationaal georiënteerde werk in stijlkundig opzicht een bepaalde kunstenaar. En dat is hij, ook wat zijn daad zijn gesteld. Nu gaat het werk echter x--i i z. ju. TT- i -j. „^v-> un onder in de algemene mode. is het een stijl betreit. Hij sluit namelijk aan b j vrjjwe] onpersoonlijk tijdsverschijnsel ge de moderne abstracten, die experi- worden. menteren met de „koele" zijde van de Met de plexiglas plastieken van Lixen- beeldende kunst. ADVERTENTIE Vier deuren. Lage prijs. Verbeterde, uitmuntende wegligging, goedkoop in onderhoud. Blijvend hoge inruilwaarde. Nu ook in 'spécial' uitvoering met topsnelheid van 145 km. Belt u ons voor een proefrit nnemerlaan 16238 14324 berg is het net zo. Het glimmende plexi glas in harde kleuren heeft een „goed koop" karakter. Het laat zich structuur loos zagen en buigen en verraadt in niets een natuurlijke afkomst, dan wel de hand van de man, die het toepast Het is hier te vinden in simpele aan elkaar gelijmde mathematische vlakken. Soms zijn de vormen geraffineerd, meestal zijn ze een voudig. Ze appelleren aan het gevoel voor verhoudingen en kleuren, dat ook wordt leen mex fleuren en opgeroepen door het spelen met houten of meer mathematisch en ook vaak me en stukjes £it een mozaïek_ opzet op een onpersoonlijke manier kinde^n dat doen Daarme8 zijn me in v r 6 maar sluiten I's n'ets denigrerends bedoeld, appelleren ring van de maatschappij,^maar sluiten I dg kunst?van_kinderen kan bc3. zich er bij aan, te gevallen tot grote resultaten leiden, van „moderne" materialen als plastics s De groep waar ik op duid, experimen teert met kleuren en vormen, vaak min en dergelijke. Zij maken ook geen wer ken „per stuk", maar produceren in aan tallen, „multiepels", of aan elkaar gelijke werken. Soms leveren ze alleen maar de idee, de blauwdruk voor een werk, dat door anderen verder wordt gemaakt. Zo heel nieuw is het laatste niet. Ze leggen alleen sterker klemtonen op din gen, die vroeger eerder uitzondering dan regel waren, behalve dan bij de grafici, die etsen of litho's dan wel andere druk ken maken en beeldhouwers die meer bronzen leveren uit één vorm. Ook qua stijl zijn ze niet nieuw, want him vormentaal is bekend uit de periode van Malevitch. Kandynski en in ons land natuurlijk de Stijl-groep, waarbin nen dezelfde gedachten leefden, althans bij sommigen onder hen Ondanks het feit, dat het onpersoon lijke als doel wordt beleden, zal iedere beschouwer niet anders kunnen doen dan toch naar het persoonlijk eigene van ieder kunstwerk zoeken Vindt hij het niet, blijft een kunstwerk anoniem, dan zoekt hij op zijn minst de identiteit van de groep men sen, waarbinnen het werk is ontstaan. Hij kan dan vaststellen dat het bijvoor beeld volkskunst is uit een bepaalde streek, of bijvoorbeeld primitieve kunst van een bepaalde stam. Het zich confron teren met de expressie van het werk, om vast te stellen welke geest eruit spreekt, hetzij van een individualistisch werkende kunstenaar, hetzij van een groep, een land of een periode, is een der attracties van het zien en genieten van kunst Naar mijn smaak staan te veel clean art-kunstenaars en te veel vorm-is-kleur- schilders deze attractie in de weg. Kunst I is voor mij voor een belangrijk deel het meten van eigen beroeringen, eigen ge voelens aan die van de kunstenaar, voor I zover hij die in zijn werk tot uitdruk-1 king brengt. Veel schilders van de koele richtingen. I die nu opgeld doen, laten die kans onbe nut. Natuurlijk heeft kunst, die zich be perkt tot het cerebrale, het verstandelij- ke, of die alleen een belangeloos welbe hagen oproept door een ietwat steriele I estetiek recht van bestaan. Experimenten in deze zin hebben voor een groot deel de moderne architectuur en de moderne mo numentale kunst in het leven geroepen en hebben hun belang bewezen. Het is aan de technische aspecten van het leven aan- gepaste kunst. Anderzijds bestaat er echter ook bij veel toeschouwers het verlangen naar I kunstvormen, die aanspreken tot de meer naar romantiek neigende regionen van de geest, hetzij naar een kunst, die een syn these is van veel meer aspecten van het leven buiten en in ons. Dan is de psy chische band tussen kunstenaar en be-1 schouwer veel breder en dieper. Met het bovenstaande is mijn standpunt I ten opzichte van de druksels van Lixen berg wel duidelijk. Hij maakt mono- drukken, maar ook in series op bladen die Bij Lixenberg zie ik er dat echter niet in. Hein Steehouwer ADVERTENTIE Voor de fijnere Herenen funiorenkledin Onze zeven verkopers tonen U gaarne het eerste nieuws van de laatste mode! Station Beverwijk 1j Zeestraat (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Mejuffrouw A. Stilma heeft een inleiding gehouden over haar boek „Vrijwillig levenslang" voor de af deling Heemskerk van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in het verenigings gebouw „De Vrijburcht" aan de Vrij burglaan. De schrijfster, die om dit boek waar heidsgetrouw te kunnen schrijven enige tijd in een klooster heeft geleefd, ver telde op boeiende wijze over haar bele venissen. Zij gaf voorts als haar mening te kennen, dat de zusters in sonjmige kloosters heel veel moeten ontberen. Daarnaast was haar echter gebleken, dat de zusters, als zij uit roeping in een klooster gaan, heel gelukkig en intens dankbaar kunnen zijn. Dit kan volgens de inleidster niet altijd gezegd worden van de mensen, die in de wereld staan en alles bezitten, wat zij willen. Na de pauze beantwoordde mejuffrouw Stilma een groot aantal vragen. Verder vond er een bestuursverkiezing plaats, waarbij mevrouw A. K. Mak-Kooiman en mevrouw E.v.d. Wal-Van Dijk respectie velijk tot eerste en tweede secretaresse werden benoemd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De Velsense politie is er donderdag in de namiddag met assistentie van enige automobilisten in geslaagd een 17-jarige jongen uit Haarlem aan te houden, die had ge tracht op de Wynoldy Daniëlslaan in Santpoort een 14-jarige scholiere in de bosjes te sleuren. Hiervoor moest eerst een algemene jacht op hem wor den ontketend, waarbij door een hoofdagent zelfs nog een waarschu wingsschot moest worden gelost, om dat de iongen tot het laatst aan zijn arrestatie trachtte te ontkomen. Het meisje liep hier om kwart voor zes met haar rijwiel aan de hand, omdat een der banden was lek gestoten. Daarop naderde de Haarlemse jongen, die van zijn bromfiets stapte en de scholiere, na haar bij de keel te hebben gegrepen, ADVERTENTIE poogde in de langs deze laan gelegen bosjes te sleuren. Een passerende auto mobilist had dit incident echter toevallig waargenomen en hij stopte onmiddellijk waarbij ook andere automobilisten door hem op deze aanranding werden attent gemaakt. Inmiddels was ook de politie door hen gewaarschuwd, waarop door vier surveil lancewagens. de automobilisten en een agent met een politiehond de jacht op de reeds gevluchte jongen werd ingezet. Na dat de bosjes waren uitgekamd werd de jeugdige aanrander door een hoofdagent ontdekt die, toen de jongen opnieuw trachtte zich te verwijderen, na het los sen van een waarschuwingsschot de knaap wist te arresteren. Hij werd op het hoofdbureau van politie ingesloten. Daarvoor was de politie er des middags I reeds door de moeder van een meisje van in kennis gesteld, dat haar dochtertje had verteld op de Heerenduinweg een „vieze man" te hebben gezien, die zich hier I zoon, een postbode, hebben al eerder op een met nader te omschrijven I een wachtmeester van de wijze aan haar had vertoond. In gezel schap van moeder en kind begaf de po litie zich onmiddellijk naar de aangedui de plaats, waar men de man inderdaad nog wist aan te treffen. Het was een 35-jarige inwoner van IJmuiden. die eveneens naar het hoofdbureau van poli tie werd overgebracht en ingesloten. DEN HAAG In de nacht van 13 op 14 juli verdween de brandkast uit de le gatie van Iran in Wassenaar. De kast werd later teruggevonden in een sloot in Maasland, maar de inhoud was verdwe nen en is ook tot nu toe niet gevonden. Zij bestond uit 184 blanco paspoorten en voor duizend gulden aan bijbehorende le ges-zegels, benevens een aantal geheime stukken. Bovendien werd nog 600 gulden uit een vertrek van de kanselarij gestolen. Voor deze inbraak moesten zich drie personen voor de Haagse rechtbank ver antwoorden. Tegen de hoofddader, een 38-jarige va rensgezel, die vroeger tuinman bij de am bassade was geweest, eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van twee jaar. De varensgezel was ook ten laste gelegd dat hij had geprobeerd het ge bouw in brand te steken, omdat hij over al vingerafdrukken had achtergelaten. De schade bleef beperkt tot een paar gordij nen. De tweede verdachte, een 35-jarige va rensgezel, stal een auto waarmee het trio naar Wassenaar reed Gedrieën sjouwden zij de zware brandkast in deze auto. Te gen hem eiste de officier een gevangenis straf van 8 maanden. De derde verdach te, een 35-jarige havenarbeider, hoorde 5 maanden tegen zich eisen. De gestolen auto is nooit opgespoord. Vermoedelijk is de wagen in de Scheveningse haven ge reden. Op 31 oktober wijst de rechtbank vonnis. (Van onze correspondent) SCHINVELD Een 6i)-jarige gepen sioneerde mijnwerker en zijn 31-jarige donderdag |een wachtmeester van de rijkspolitie neergestoken. De politieman betrapte net tweetal oij het vogelvangen. De vader en zoon gin gen de wachtmeester te lijf met een hooi vork en een knuppel, toen de politie man beslag wilde leggen o,p twee kooi- tjes waarin illegaal gevangen vogeltjes I zaten. Het tweetal is gearresteerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5