Vissterfte na besmetting van Ring vaart water bleef uit Lek werkplaats KLM oorzaak vergiftiging NEDERLAND Tafeltennisclubs uit IJmond starten met de competitie A alleen voor tapi|t gaat men al naar Stoufenbeek 't is daar veilig kopen Langs sluizen en havens ORGELSHOW-DEMONSTRATIES Het WURLITZER elektronische orgel MARKTPLEIN IJMUIDEN l.ikm Nederland een meubelparadijs Messageries Maritirnes 6 VRTJDAG 18 OKTOBER 1968 7 Ongelukje Niet somber Vissen bijten goed wonininginriching-Beverwijk-250 modelkamers zo enorm is de kollektie en vraag alvast onze nieuwe kleurenbrochure aan DAGELIJKS VAN 10 UUR TOT 9 UUR N.M. GEDEMONSTREERD OP HET IN HET RIJDEND MUZIEKCENTRUM Toegang vrij Kom luisteren Kom spelen r Westersingel 42-44 tel. (010)13 50 25 R'dam Arie van der Veer (Van onze streekredactie) HAARLEMMERMEER. Nadat don derdag ernstige verontrusting was ont staan over de verontreiniging van het water van de Ringvaart en het Noord zeekanaal tengevolge van de lozing van 1000 liter water met een cyanidegehalte van in totaal 40 kilogram, zijn vandaag de gemoederen hierover enigszins be daard, aangezien in het bedoelde gebied nergens sprake is van enige vissterfte. Het Hoogheemraadschap van Rijnland sloeg gistermiddag rond een uur groot alarm, toen het vernam, dat via de riool waterzuiveringsinstallatie op Schiphol een hoeveelheid natriumcyanide in het water was geloosd, een hoeveelheid, die voor mens en dier levensgevaarlijk kan zijn. Direct werden maatregelen geno men: het Hoogheemraadschap begon enorme hoeveelheden water in de Ring vaart te pompen om zo snel mogelijk een zo groot mogelijke verdunning te ver krijgen. De politie van Haarlemmermeer kreeg intussen opdracht huis-aan-huis te waarschuwen voor het gevaar Dit alles in afwachting van de uitslag van de bemon stering van het water, waaruit nog zal moeten blijken hoe groot het cyanidege halte feitelijk is. Naar de mening van de Hoofdinspecteur van de Milieuhygiëne was de doorstromingsmaatregel, die het Hoogheemraadschap heeft genomen, de beste maatregel. De zeer grote verdun ning. die hierdoor kon worden bereikt, kan het gif spoedig ongedaan maken. De oorzaak van de vergiftiging is in middels bekend geworden. Zowel de KLM- als de Schipholautoriteiten wil den de zaak aanvankelijk buiten de publi citeit houden, maar naderhand werd be kendgemaakt, dat in de nacht van woens dag op donderdag op het oude Schiphol in gebouw 400 een slang is geknapt van het hier gevestigde galvanische bedrijf van de KLM. Aangezien de slang bevestigd was aan een vat met 1000 liter verdunde cyanide liep deze giftige vloeistof over de vloer weg naar de goten met spoelwater. Dit spoelwater wordt via een riool, een wa terzuiveringsinstallatie en waterpersen die eigendom zijn van de Luchthaven Schiphol, naar de Ringvaart gedirigeerd; hetgeen op die nacht is gebeurd. „Er is weer een ongelukje gebeurd", zo meldde gisterochtend bij de aanvang van het werk een KLM-employé aan de Technische Dienst van de Luchthaven Schiphol. Er spoelt namelijk in dit gal vanische bedrijf wel eens meer chemisch spul weg, dat niet in de Ringvaart thuis hoort. Daarom is de KLM al maanden be zig met de bouw van een eigen, aparte zuiveringsinstallatie voor dit galvanische bedrijf, die een betere beveiliging geeft dan de bestaande installatie van Schiphol. Wel wordt het rioolwater hierin van be paalde verontreinigingen gezuiverd, doch dat wil niet zeggen, dat het zo zuiver is als drinkwater. Het cyanide-vergif is er in ieder geval niet uit weggezuiverd. Na het eerste alarm gaf de Technische Dienst van Schiphol opdracht alsnog de persinstallatie stil te zetten, maar toen was hoogstwaarschijnlijk het spreekwoor delijke kalf al verdronken. Later op de ochtend werd het Hoog heemraadschap Rijnland ingelicht en dit instituut kwam alras tot de conclusie, dat het publiek via de pers voor het mogelij ke gevaar gewaarschuwd diende te wor den. Het gaf daarom ijlings op eigen houtje en buiten medeweten van Schiphol een bericht aan het ANP in Den Haag. Intussen wisten op Schiphol alleen en kele ingewijden wat er aan de hand was. Zelfs de persdiensten van de luchthaven en van de KLM waren door niemand op de hoogte gesteld, zij moesten van .jour nalisten, die voor nadere gegevens opbel den, vernemen wat er was gebeurd. Als reden daarvoor zeiden de betrokke nen later, dat zij de vergiftiging hele maal niet somber inzagen. „Ik geloof niet, dat dit een zaak voor de pers is", zei een van hen gistermiddag. „Dat ver gif is toch door de grote hoeveelheden spoelwater verdund en wordt in de Ring vaart nog veel verder verdund". Maar intussen waren chemische des kundigen van verschillende laboratoria gisteren bezig met het trekken van mon sters. Als over enkele weken de eigen in stallatie van de KLM gereed is, zullen de afvalstoffen, waarin ook veel vetten voor komen, en het rioolwater van he«t galva nisch bedrijf eerst deze installatie moe ten passeren voor zij verder worden af gevoerd door de bestaande waterzuivering en rillen van Schiphol. De KLM-installa- tie wordt dus een extra veiligheidsklep, die als eerste voor het zware werk gaat zorgen. Hoe het lek in de galvanische motoren- werkplaats is ontstaan, is voor de KLM overigens nog een raadsel. De pomp was in augustus nog gerevideerd, waarbij de rubber leiding werd vernieuwd. Gewoon lijk hoeft deze leiding eerst na twee jaar te worden vervangen. ADVERTENTIE Wat een keus wat een sfeer wat een prettige bediening wat een voordelige prijzen. En alles onder 1 dak meubelen, tapijten, gordijnen, verlichting. WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TELEF. 19120 EUROPA meubel: (Van onze tafeltennismedewerker) BEVERWIJK. De tafeltennissers in onze omgeving hebben zich de laatste we ken intensief voorbereid op de competi tie, die deze week van start gaat. Van de verenigingen uit de IJmond komen in de afdelingscompetitie V.T.C., D.O.K.O., Fusia en Rapidity 2 uit in de eerste klas se. Meertreffers, Fusia 2, Heemskerk, VTC 2, VTC 3, VTC 4, en Hotac zijn in gedeeld in de tweede klasse. Bij de da mes dingen D.O.K.O., Rapidity, Heems kerk, VTC 1 en VTC 2 mee in de hoogste klasse. Als gevolg van het nieuwe indelings systeem belooft de strijd in de afdeling Kennemerland ook dit seizoen bijzonder spannend te worden. De krachtsverhou dingen liggen niet ver uit elkaar. Na de eerste competitiehelft zullen de sterkste teams in de diverse klassen de promotie- groepen gaan vormen, terwijl de zwak kere broeders elkaar in de tweede com petitiehelft zullen ontmoeten in de strijd tegen de degradatie. D.O.K.O. en Fusia zijn vorig seizoen gepromoveerd naar de eerste klasse. Het team uit Velsen-Noord komt wederom uit in de formatie M. Bakker, P.v.d.Aar en F. Zoontjes, terwijl Fusia met W. Boersma, J. Stals en P. Wilms Floet zal aantreden. Dit team kan niet beschikken over de in militaire dienst zijnde L. v.d. Kraats, die vorige competitie de sterkste man bij Fusia was. Bij VTC is de top Boontjes, Hoogewerf en Visman helemaal weggevallen. De Velser kleuren worden nu verdedigd door C. Dekker A. Ales en C. Noorman. Rapidity 2 verschijnt op nieuw met C. Weber, B Winder en K. Wittebrood achter de tafel. In de tweede klasse verschijnen de st reekteams in de volgende formaties: Meertreffers: J. Kerssens, J Ridder en J. Velzeboer. VTC 2: P. Hes, J. Koster en F. v. d. Pol. VTC 3: A. Bos, B. Lansen en R.v.d.Wel. VTC 4: R. Kok P. Heiden- reich en H. Oldenburg. Heemskerk: A Burger, T. Heijne en J. Sap. Hotac: H. Bonke, H. Huisman en J. Weenink. Fusia 2: G. Botman. A. Stals en S. Wilms Floet Bij de dames is het aantal 2e klasse teams uit de IJmond door de promotie van D.O.K.O. en Heemskerk gegroeid tot vijf. Beide teams kunnen een ernstig woordje meespreken. Ook Rapidity zal zich geducht kunnen roeren, zodat ook hier een aantrekkelijke strijd wordt ver wacht. D.O.K.O.: E. Alles, W. Alles en J. Zoontjes. Heemskerk: C.v.d.Helm, G Sap en T. Sap. Rapidity: C. Schuyt, M, Tolsma-de Goede en R. Vendel. VTC 1 H. Jonkman, A. Koster en A. de WAAL VTC 2: J. Bol, M. Goossens en G.v.Keu- len. Langs de Ringvaart en het Zijkanaal F was donderdagmiddag niets van de vergiftiging te bespeuren. In Haarlemmermeer was door de poli tie langs de vaart via luidsprekerwagens gewaarschuwd dat het water voor mens en dier gevaar kon opleveren. Velen die langs de vaart wonen en het bericht via de politie of de radionieuwsdienst hadden vernomen belden meteen buren op om er zeker van te zijn dat ook die van de situatie op de hoogte waren. Tot geruststelling van de omwonenden dreven er echter geen dode vissen op het water en toonden ook de eenden op het eerste gezicht geen sporen van een ver giftiging. De veeboeren waarschuwden elkaar dat het wenselijk zou zijn de duikers af te sluiten. Via deze duikers staan de slo ten in de weilanden, waar de koeien uit drinken, in verbinding met de Ringvaart. Men wilde voorkomen dat eventueel ver giftigd water in de sloten zou kunnen ko men waardoor het vee gevaar zou kun nen lopen. Langs het Zijkanaal F heeft vrijwel geen enkele veeboer weilanden. Terwijl donderdagmiddag via de radio nieuwsdienst en luidsprekerwagens van de politie tegen de vergiftiging van een deel van de Ringvaart werd gewaar schuwd, hengelde een enkele visser rus tig voort, onkundig van de ongerustheid die men zich elders maakte. Toen hij van de vergiftiging hoorde luidde zijn eerste commentaar: „Toch bijten de baarsjes vandaag niet slecht." Dat zich in het besmette water geen vissterfte voordoet is overigens geen maat staf voor de giftigheid ervan. De koud bloedige vissen zijn minder vatbaar voor cyanidevergiftigingen dan andere dieren. ADVERTENTIE Het motorschip „Meinam" van de Messageries Maritirnes. a A Volop parkeerruimte. De gehele zaterdag geopend De gehele maandag gesloten. Telefoon (02510) 25141 IJMUIDEN Het motorschip Meinam is het eigendom geweest van de Compagnie Messageries Maritirnes, gevestigd te Parijs. In 1950 werd dit schip opgeleverd door Arsenal de Brest. ADVERTENTIE en diverse andere merken worden (Zondags gesloten) Bijzondere mogelijkheden voor financiering, o.a. huur met recht van koop v.a. 25 gld. per mnd- zonder eerste storting. Bij aanschaffing gratis de unieke cursus volgens het aanwijssysteem. Alleen bij ons verkrijgbaar. Ook gedemonstreerd wordt de vermaarde Tchaika-piano. Door rechtstreekse import en directe verkoop aan U: Slechts de helft van de prijs Sinds Sinds 1 898 De bruto inhoud is 8536 reg. ton en het draagvermogen 10647 ton; de lengte over alles bedraagt 163,59 m. de breedte 19.63 m en de holte 8,51 m. De twee schroeven worden aangedreven door twee Sulzer motoren, met een vermogen van 10.000 pk voor een vaart van 15 knoop. De Meinam is een motorschip van het open shelterdecktype met zes ruimen. De Messagerie Maritime is thans in het bezit van 42 schepen en op de lijst ont breekt sinds vorig jaar de Meinam, die toen werd verkocht naar Panama, aan de Cia de Navire Abeto S.A. in Panama; nu heet het schip La Grande Abeto. Dit was de tweede Meinam die we bij de M.M. hebben gekend. Om de eerste Meinam tegen te komen moeten we meer dan hon derd jaar in de geschiedenis van de maat schappij terug gaan. In 1862 is die Mei nam nieuw in de vaart gekomen. Zij werd in november 1893 verkocht naar Engeland zonder van naam te veranderen. Jaren voor 1862 is het een komen en gaan van schepen geweest bij deze Franse scheep vaartmaatschappij, die in 1836 is begon nen met het in de vaart brengen van haar eerste schip. Dit was de Eurotas en in datzelfde jaat kwamer er nog zes sche pen bij: de Leonidas, Lycurgne, Mentor, Scamandre, Sesostris en Tancrede. Daar mee heeft de maatschappij het in de be ginperiode moeten stellen want pas zes jaar later zijn er weer enkele schepen bij gekomen. De eerste zeven schepen hebben dienst gedaan tot in de jaren 50 van de vorige eeuw. De Sesostris ging het eerst uit dienst; in 1852 is dit schip overgegaan naar de Franse marine. De Eurotas, het eerste schip, verongelukte op 2 februari 1854 bij Alexandrië. Van de overige uit de eerste periode ging de Tancrede in 1858 naar Constantinopel en de rest is bij een sloopwerf in Marseille terecht gekomen. Een bekend schip in IJmuiden, de Aro- sa Sun, heeft ook toebehoord aan de Mes sageries Maritirnes. Zij begon haar loop baan als passagiersschip in 1930 onder de naam Felix Roussel. De tewaterlating had op 17 december 1929 plaats van één der hellingen van de Ateliers et Chan- tiers de la Loire. Het schip had toen een bruto inhoud van 16774 reg. ton bij een lengte van 162,93 m en werd in 1935 met 12,40 m verlengd waarna de inhoud is gekomen op 16231 reg- ton, kleiner dan voorheen omdat er ook een ander was verbouwd. Op 11 juli 1936 werd schade op gelopen als gevolg van een aanvaring met het Britse stoomschip Hunan in de Yang Tse rivier. Het schip is daarna onder Franse vlag blijven varen tot 1940, toen de Britse vlag gehesen en de Bibby Line beheerder werd en dat duurde tot na de oorlog. In 1948 kwam de Félix Roussel bij de Franse rederij terug maar is toen niet meteen in de vaaj-t gekomen want het schip onderging eerst een grote verbou wing. De twee schoorstenen werden ver vangen door een bredere schoorsteen en in september 1950 verscheen een verjongd passagiersschip op zee. In 1955 maakte de Franse vlag plaats voor die van Pana ma. De Arosa Line had het schip ge kocht en als Arosa Sun vertrok het op 14 juli 1955 van Trieste via Palermo, Na pels, Lissabon, New York, Quebec, Havre, Southampton naar Bremen. Drie jaar la ter was de nieuwe rederij genoodzaakt de Arosa Sun uit de vaart te nemen; zij werd opgelegd in Bremerhaven. Daar is het passagiersschip enige jaren blijven liggen totdat het in 1960 werd aange kocht door de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens te IJmuiden. Na op 27 sep tember 1960 in IJmuiden te zijn aange komen is het eerst naar Amsterdam ge sleept om voor de nieuwe bestemming hotelschip gereed gemaakt te worden. Van 27 februari 1961 af ligt de Arosa Sun, want naamsverandering had niet •plaats, in het IJmuidense binnenspuikanaal. ADVERTENTIE Wij varen onder de veilige vlag van de Ned. Spaarbankbond. Beschermvrouwe H. M. de Koningin Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7