H. van Marle: „Veeg huidige opzet van tafel en begin helemaal opnieuw" Ook insiders zien door bomen het bos niet meer Badkamerkachel DAALDEROP HAAR JOURNAAL' Son" tussen Europa en Azië HOLS DONAKAT KINDERBESCHERMING: EEN ONDOORZICHTIGE ZAAK Verzending zeepost Ontslag vooir 100 bouwvakkers in Hoensbroek B. J. M. Bekman overleden I I r\ONTDEK sa" Park Sonsbeek aan restauratie toe VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 9 Bureaucratie Mensen, geen gevallen Eenheid in beleid Eén organisatie Eii Knotje of dotje 99 desinfecterende creme-zeep voor de HALVE PRIJS, bij grote tube SANBALM handcrëme baliii HANDCREME ln Arnhem (Van onze correspondent) ZWOLLE „Werp het hele com plex van kinderbeschermingsmaat regelen tegen de grond en bouw het opnieuw op". Dat staat in een opstel van de 41-jarige adjunct-directeur van de vereniging „Kinderzorg" in Zwolle, de heer H. W. van Marle, die in „Een visie op de toekomstige struc tuur van de Nederlandse kinderbe scherming" tegen heel wat heilige huisjes trapt. Hij won er de hoofd prijs van duizend gulden mee in een landelijke prijsvraag, uitgeschreven door het Algemeen Verbond voor de Kinderbescherming. Er mankeert iets aan de manier waar op in Nederland de kinderbescherming wordt bedreven. Dat wordt na vijf minu ten praten, met de heer Van Marle al duidelijk. En het gaat hem ter harte. Hij is sedert 1962 adjunct-directeur van „Kin derzorg" in Zwolle en wordt dagelijks ge confronteerd met een systeem van kin derbescherming dat zo ingewikkeld is dat zelfs ingewijden soms moeite hebben er uit te komen. Dat is één van de voornaamste grie ven van de heer Van Marle: Als ook in gewijden door de bomen het bos niet meer zien hoe kan men dan de direct betrokkenen de kinderen met hun ouders nog duidelijk maken waarom het allemaal zo gaat als het gaat? In ons kleine landje zijn op het gebied van de kinderbescherming werkzaam 300 instellingen en inrichtingen, 150 voog dijverenigingen en 60 verenigingen voor gezinsvoogdij. Ze hebben alle een vrijwel autonoom werkend bestuur, vijfhonderd besturen met alle een eigen manier van werken, waarbij zij zich baseren op een kinderrecht dat nog duidelijk de sfeer ADVERTENTIE ademt van het eind van de vorige eeuw en nauwelijks aansluit bij de werkelijk heid, al zijn er dan wel eens wijzigingen en moderniseringen aangebracht. Dat vooral voor de buitenstaander de kinder bescherming een ondoorzichtige zaak is, toont de heer Van Marle met een voor beeld aan. Een vrouw heeft twee zoons. Zz zijn bei den opgenomen in een tehuis. De omstan digheden van de moeder zijn echter zo danig ten goede veranderd, dat Kinder bescherming meent dat de zoons wel weer terug kunnen. Daartoe zal de moeder zich voor de oudste zoon moeten wenden tot de kantonrechter in Zwolle en tot de rechtbank te Zutfen voor de jongste zoon. Want: de oudste zoon is destijds onder voogdij gekomen omdat de moeder nog minderjarig was. Dat is een kantonrech terzaak. De jongste is een geval van ont heffing uit de voogdij. Bij zo'n procedure zijn tenminste zeven partijen gemoeid. „Denkt u dat de moeder er ook maar iets van begrijpt?, zegt de heer Van Marle. Hij geeft een ander voorbeeld. Een baby van een ongehuwde moeder is onder voogdij gekomen. De moeder gaat later trouwen, krijgt een eigen huis en wil haar kind terug. Ook daarmee be moeien zich een stuk of zeven instellin gen- Die sturen alle maatschappelijke werk sters, die met de moeder gaan praten. Die begrijpt niet waarom steeds weer verschillende dames elkaar als het ware bij de deur aflossen In zijn bekroonde opstel pleit de heer Van Marle dan ook voor eenvoud en een goede taakverdeling. Ook is nodig vóór al les de kinderen te blijven zien als Jantje, Marietje en Klaas, als mensen, niet als juridische gevallen die in vakjes zitten met aanduidingen als kinderrechterpu pillen, gezinsvoogdijpupillen, voogdijpu pillen, pupillen van de Raad voor de Kinderbescherming, regeringspupillen, officierskinderen en vrije pupillen. Nu krijgt elk van dit soort pupillen een eigen aanpak. De aandacht welke aan hen wordt besteed verschilt van categorie tot categorie. Voor de ouders en voor de kin deren om wie het gaat een volkomen on begrijpelijke zaak. Het zijn niet minder dan 41.000 kinde ren die in ons land onder kinderbescher ming staan. Van hen zijn 25.000 uit het ouderlijke huis weggehaald; 15.000 ver toeven in tehuizen, 10.000 in pleeggezin- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het •chip. Argentinië: ms „Rio Primero" (24-10) Australië: ms „Alameda" (21-10); Brazilië ms „Algorab" (23-10); Canada: ms „Birim River" (23-10); Chill: ms „Archimedes" (22-10); Indonesië: ms „Dortmund" (22-10) Kenya, Oeganda: ms „Tanga" (25-10); Ned. AnAtillen: ms „Neptunus" (22-10); Surina me: ms „Oranje Nassau" (23-10); Verenigde Staten: ms „Atlantic Song" (24-10); Zuid Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Tu gelaland" (25-10). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De heer Van Marle wil eenheid in be leid door continuïteit, opdat kinderen die eerst door A zijn begeleid, later niet bij B komen die misschien heel andere op vattingen over opvoeding heeft. Dat is funest daar het om kinderen gaat die de wereld hebben leren kennen als een pla neet vol onbetrouwbare mensen en die niet van plan zijn gemakkelijk hun ver trouwen aan iemand te schenken. Het beste zou zijn zegt de heer Van Marle in zijn rapport de hele huidige opzet van tafel vegen, iedereen die met kinderbescherming te maken heeft zijn congé geven om dan met een schone lei weer te beginnen- Maar dat is natuurlijk theorie. Bij alles moet vooropstaan een kind in nood te helpen, een kind dat niet bij zijn H. W. VAN MARLE ouders kan leven. Het kan aan het kind liggen, aan de ouders of aan beiden. Maar de nood blijft en daaraan moet iets ge daan worden door voor begeleiding te zor gen of door een vervangende verzorging en opvoeding elders. Het moet gebeuren door deskundigen en op zo'n duidelijke manier, dat de hulpverlening met begrip wordt aanvaard en dat men eraan mee werkt. De heer Van Marle wil komen tot bu reaus voor opvoedkundig maatschappe lijk werk, op te richten in bijvoorbeeld vijftig plaatsen in het land. Ze moeten open staan voor iedereen, zowel voor ouders als voor kinderen. Verder pleit hij voor het instellen van verplegings- gemeenschappen, die alle mogelijkheden op het gebied van vervangende verzor ging en opvoeding kunnen bieden. Pleeg gezinnen behoren ook bij een verplegings- gemeenschap. De topleiding dient verant woordelijk te zijn voor het opvoedings- plan van elk kind en voor de plaats in die gemeenschap. De heer Van Marle wil ook een verbod van eenzijdige opzegging van de verple ging. Thans kan het voorkomen, dat een tehuis een „te moeilijk" kind terugstuurt naar de voogdij vereniging. Die moet dan door heel het land leuren om een andere plaats te vinden. Een derde wens van de heer Van Mar le is: één organisatie van de kinderbe scherming. Niet langer vijfhonderd be sturen, niet langer landelijke en regiona le federaties, maar één organisatie waar in zich de nog altijd particuliere kinder bescherming samenvoegt, met als hoogste gezag een lelenvergadering en een tuchtraad, die er in de huidige constel latie niet zijn. Een centraal bureau en een stuk of vijf districtbureaus kunnen voor lichting geven zowel naar buiten als naar binnen. Om dat alles te bereiken zouden er op grote schaal fusies van bestaande instel lingen moeten plaatshebben. Het ophef fen of laten uitsterven van voogdij-in stellingen is een andere consequentie van deze toekomstvisie. En misschien, zegt de heer Van Marle, zal het bestaande kin derrecht moeten worden aangepast of vernieuwd- In zijn rapport geeft hij ook daarover zijn mening. Zijn „Visie op de toekomstig structuur van de Nederlandse kinderbescherming" zal binnenkort in druk verschijnen en dan in kringen van de kinderbeschermig (daarmee houden zich 10.000 landgenoten bezig) en ve|rmoedelijk ook daarbuiten aanleiding geven tot heel wat discussies Want een halve eeuw historisch gegroei de particuliere kinderbescherming wordt op een nuchtere en zakelijke manier over hoop gehaald. ADVERTENTIE igenlijk is «en badkamer kachel onmisbaar. Want ook uw bad- of doucheruimte moet heer lijk warm zijn, wil baden een puur genoegen worden. Met dit Daalderop apparaat straalt zo'n weldadige warmte u tegemoet. Wèg zijn die koude momenten van vroeger. Wèg is dat onnodig rillerig zijn. Voor deze sublieme kachel is altijd een plaatsje in uw badkamer te vinden! Want met de reflektor kunt u 2 kanten uit: hij kan naar links èn naar rechts worden gemonteerd. Haal 'n folder bij uw winkelier, want Daalderop maakt vele typen badkamer- kachels. Kiest u déze, weet dan dat u voor 63,75 een betrouwbare badkamerkachel met KEMA- keur en waterdichtheidsteken krijgt Bel uw installateur meteen voor deze HOENSBROEK. De Nederlandse Spaar- en Beteggringrsunie (Neberu) Heer len - Ganzenweide zat 109 bouwvakar beiders moeten ontslaan. De oorzaak daarvan is het feit dat de premiebeschik kingen van het rijk zijn uitgebleven voor woningbouw in de particuliere sector. De directeur van de Neberu, de heer G. Heijboer, verklaarde dat het beleid van zijn Beleggingsunie geen blaam treft bij dit ontslag. „De fout is knfter en alleen te zoeken bij het rijk. Als het rijk op tijd de premies ter beschikking had ge steld kon de bouw op diverse plaatsen gewoon doorgaan. Bovendien kon met meerdere projecten gestart wordenEner zijds stelt het rijk duizenden guldens ter beschikking voor de werkgelegenheid en anderzijds houdt zij het weer in. Op deze manier wordt Limburg niet geholpen", aldus de heer Heijboer. De Neberu zal na het ontslag nog meer dan 100 werknemers in dienst hebben. De heer Heijboer sprak ook de vrees uit dat als het rijk niet spoedig met de premie beschikkingen over de brug komt, hij ge noodzaakt is nog meer werknemers te ontslaan. ÉH DEN HAAG. Op de leeftijd van 60 jaar is in Den Haag overleden de heer B. J. M. Bekman, hoofd van de afdeling publiciteit en voorlichting van de Hol land Amerika Lijn en vroeger, van 1953 tot 1962 hoofd van de afdeling publiciteit van de gemeente 's Gravenhage. MET GLAD NAAR achteren weg getrokken haar kan men deze winter getrokken haar kan men deze deze oer-simpele haarvorm versiert met een knotje of dotje van eigen of vals haar. De klassieke chignon-in-de-nek is er deze winter in allerlei fantasie- vormen. De strenge lijn van de kap sels wordt doorbroken door lokjes of „kurketfekkers" langs de slapen. En oorbellen natuurlijk, alles mag als ze maar opvallend zijn. ZAKDOEKEN, SERVETTEN en la kens van papier verlichten de taak van de huisvrouw, en dat weet men blijkbaar vooral in Zweden op prijs te stellen. Daar wordt per inwoner en per jaar honderdvijftig kilogram pa pier voor huishoudelyk gebruik ge kocht. In Engeland komt men tot honderdvijftien, in België tot zeven enzeventig en in Nederland zijn geen cijfers bekend. POEDELS EN DUITSE herders wa ren in Amerika jaren lang de popu lairste hondenrassen. Daar is nu num mer drie bijgekomen, de Lhasa Apso, (Van onze correspondent) ISTANBOEL. Het grootste krantenconcern van Turkije is in tweeën gesplitst. Het was dat van de gebroeders Simavi, en bestreek naar het voor beeld van de Westduitser Springer alle categorieën lezers: elite lezers met de serieuze „Yeni Gazete" (nieuwe krant), gewone lezers met de „Hurriyet" (vrijheid), met z'n half miljoen exemplaren verre weg de grootste krant van het land en bovendien nog goed-geinformeerd, en boulevard-lezers met „Son" de Turkse plaatjeskrant. De gebroeders zijn nu uit elkaar gegaan: Erol houdt zich nog slechts be zig met de eerstgenoemde twee, Haldun met „Son" en andere offset-uitgaven. Volgens de laatste berich ten zou hij een nieuw blad willen beginnen: Yeni Sa- bah (Nieuwe Morgen), dat het midden zou houden tussen „Hurriyet" en „Son" en met als trekpleister o.a. de linkse kroniekschrijver Aziz Nesin. Aan „Son" is elke poli tieke strekking vreemd. Het is een zeer vaardig en met smaakvolle kleuren in elkaar gezet krantje dat vanaf drie uur 's middags het straatbeeld van Istan- boel beheerst. Het kost slechts vijftien kurus (vier cent) en het teert op de moord van de dag, op re portages uit nudistenkam- pen met vertederende stipjes op vitale delen van de prent, en op strips, waaronder de fotostrip Killink, een mengsel van sex en dood met a's held het gelijknamige, in ge- raamtepak gestoken man- en-dood-symbool. Al dit fraais wordt de straat opgebracht door vloedgolven van innocente knaapjes van vier tot veer tien jaar. „Son" betekent „Laatst" en deze knaapjes zijn de soncu's (laatstertjes dus) van wie men zou kunnen denken dat ze de armste knaapjes van heel Istanboel zijn. Dat dit niet zo is, merkt men als men 's middags met de pont vaart van Ka- rakoy naar Kadikoy, van Europa naar Azië dus. Aan de Europese kant krioelt het van de soncu's-eerste- klas die dikke pakken fris se en fleurige „Sons" tor sen en venten. Op de ge rieflijke boot leest ieder z'n „Son", en wie het blaadje in de twintig mi nuten die de overtocht vergt nog niet uit heeft is een zeer trage lezer. Of een stugge kijker-naar-een- prent. Komt men aan de over kant, dan blijkt zich daar zeker een tiental ventjes op te houden in nog mor- siger kleren en met nog vuilere handen dan de son cu's van Europa. Zij zijn de soncu's-tweede-klas: zij hebben niet eens verse „Sons" van de krant ge kregen. Zij vragen u uw „Son" terug om haar op nieuw te verkopen, en al leen daarom zou je het krantje nemen. De meeste passagiers spelen het spel ook wel mee: het moet wel een beest of een pornofaag (eigen woord voor verslin- der van pornografie) zijn die zoiets weigert. In een uithoek van het bootstation hebben de son cu's tweede klas een be drijfje waar ze ijverig de gekregen kranten weer gladstrijken om ze vervol gens tegen dezelfde prijs te gaan verkopen aan de Aziaten die naar Europa oversteken. De nieuwste verpleegstersuniformen zijn in Londen getoond. De gezond heidsdienst in Engeland heeft uitge maakt dat de zusters elke dag een ander uniform aan moeten hebben. Elke verpleegster zou tien van deze moderne uniformen in haar bezit moe ten hebben, zodat elke dag gewisseld kan worden. een Tibetaans leeuwhondje dat uiterst hoog gewaardeerd wordt. IN BELGIË MOET HET goed wer ken zijn. Volgens Paris Match zijn de Belgische salarissen de hoogste van Europa. Daarna komen West-Duitland, Nederland, Engeland en Frankrijk. ONS ALLER DIANA RIGG, be kend als Emma Peel in de Wrekers, heeft in de nieuwe James Bond-film „On Her Majesty's Secret Service" de vrouwelijke hoofdrol. James Bond wordt gespeeld door een tot nu toe onbekend Australisch fotomodel George Lazenby. Sean Con- nery heeft afgedaan als Bond. ZEVENTIEN KOKS uit Nederland laten in Frankfurt zien dat de Neder landse kookkunst er zijn mag. Om de naam van ons horecabedrijf en van ons land als toeristenland hoog te houden nemen zij deel aan de In ternationale Kochkunstausstellung. Met dit woord zijn we er nog niet, want de kookkunsttentoonstelling is onderdeel van de Bundesfachschau Hotel und Gaststattengewerbe. Oh, zo. zo. OM BIJ AARDAPPELPUREE te eten: knakworst Napolitaine. Snijd acht knakworstjes overlangs open en leg ze in een vuurvaste schotel op plakjes mager rookspek. Snijd iwee hardgekookte eieren in plakjes en leg deze op de knakworst. Vervolgens plakken tomaat erop, bestrooid met zout, peper en gehakte peterselie. Schenk er een klein scheutje koffie room over en strooi over alles heen een laagje geraspte kaas. Geef de schotel in een voorverwarmde oven een goud bruin korstje. DEmm ADVERTENTIE balm ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak ARNHEM. Park Sonsbeek in Arn hem ligt op sterven en zal moeten worden gerestaureerd. Grote delen zijn reeds anderhalve eeuw oud. De dode bomen daar worden gekapt. In overleg met het Staatsbosbeheer gebeurt dat volgens de maai-cirkel-methode. Dit heeft wethouder Bisterbosch meegedeeld in de commissie voor de plantsoenen. Voorts deelde hij mee dat tussen Arnhem en Huissen een nieuw park wordt ontworpen. Binnenkort gaat men daar aanplanten. Over een jaar of tien hebben wij dan echt bos, aldus de heer Bisterbosch.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9