BOB BEAMON OPENDE NIEUW TIJDPERK BIJ HET VERSPRINGEN KNAU-leiding heeft ongelooflijk gefaald Zorg dat je de finale haalt maar span je niet te veel in De Noorlander veertiende na vijf nummers Superieur HANS KEIZER OVER DE VERNIETIGENDE AFLOOP VAN ILJA'S 800 M PAROOL VOOR AMERIKAANSE ZWEMPLOEG OOK GRIEP IN KANOPLOEG Spielerei Gommers 12 4 ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 MEXICO De elektronische ogen van het scorebord lichtten langzaam op. Eerst verscheen een acht, daarna een negen en toen een nul. Er brak een stormachtig gejuich los in het stadion. Het publiek, dat na de mach tige sprong van Bob Beamon dood stil op de uitslag had zitten wachten, wist dat het getuige was geweest van een historisch moment. Bob Beamon xelf wist ook dat hij een nieuw tijd perk b\j het vèrspringen had geopend, maar dat hy als eerste mens de grens van negen meter zo dicht zou bena deren had de 22-jarige atleet ook nooit kunnen vermoeden. Minuten lang danste Beamon wild van vreug de op het tartan. In zyn opwinding over het nieuwe, fantastisch aandoen de wereldrecord, zal Beamon zich niet direct gerealiseerd hebben dat de gouden medaille, hem nooit meer kon ontgaan. Beamon, die als vierde aan de beurt was gekomen ontnam zijn tegenstanders onder wie zijn gerenommeerde landge noot Ralph Boston, de Rus Igor ter Ova- nesian en de op grote momenten altijd zeer gevaarlijke Brit Lynn Davies in zijn eerste sprong met die 8.90 m. direct alle illusies. De concurrentie wist dat het goud onbereikbaar was geworden en ter wijl Beamon na zijn derde poging de strijd staakte, ging in de stromende re gen het gevecht om het zilver en brons door. Van de twee onttroonde wereldre cordhouders Boston en Ter Ovanesian, was er alleen voor de eerste een troost prijs. De slanke Amerikaan kreeg brons voor zijn 8.16 meter, die hij in zijn eerste poging had laten opmeten. De Oostduit- ser Klaus Beer, die in zijn eerste sprong precies een meter minder ver was geko men dan Beamon, sloeg Boston met zijn tweede poging (8.19 m) het zilver uit han den. Igor ter Ovanesian, die zijn carrière had willen besluiten met een olympische MEXICO Edward de Noorlander kan terugzien op een geslaagde eerste dag van de tienkamp. Na vijf onderdelen bezet de Rotterdammer de veertiende plaats in het klassement met een totaal van 3898 punten. In vergelijking met Ka- merbeeks nationale record (7632 punten In 1962j na de eerste dag (3815) heeft De Noorlander een voorsprong van 83 pun ten, Die winst op Kamerbeek had hij voornamelijk te danken aan zijn zeer goede hoogspringen (1.95 m.) en de 400 meter, die hij aflegde in 50.5 seconden. Bill Toomey, de 29-jarige leraar uit Sint Barbara ,gaat regelrecht op het goud en een nieuw wereldrecord af. De Ameri kaan heeft na de eerste dag een totaal van 4499 punten, waarmee hij 200 punten voorstaat op de Duitser Hans Joachim Walde, die met 4290 punten de tweede plaats bezet. Toomey maakte op de eerste dag vooral indruk door zijn 100 en 400 meter. Op de 100 meter kwam Toomey tot 10.4 seconden en op de 400 meter liet hij 45.6 seconden afdrukken, een tijd waarmee hij in de finale van de 400 me ter, die ook vrijdag gelopen werd, niet eens laatste zou zijn geworden. Onder de acht atleten, die vrijdag de «trijd moesten staken, bevond zich ook Rein Aun, die op de wereldranglijst van dit Jaar mat 8026 punen de derde plaats bezet. De Rus blesseerde zich bij het hoog springen en trad niet meer aan voor de 400 meter. De tienkampers hadden vrij dagmiddag veel last van de zware slag regens, die het stadion teisterden. De prestaties van De Noorlander op de eerste dag waren: 100 m.: 11.1 sec.; verspr. 6.90 m.; kogelstoten 13.89 m.; hoogspringen 1.B5 m. en 400 meter 50.5 seconden. medaille, eindigde op de vierde plaats. Lynn Davies, die in Tokio in de stromende regen het goud had veroverd door Bos ton en Ter Ovanesian in zijn laatste sprong voorbij te gaan kwam dit keer met 7-94 meter niet verder dan de negende plaats. Het verspringen was de opening van een grandioze reeks topprestaties. Het gejuich voor Beamon was nauwelijks ver stomd of enkele meters van de verspring bak knielden acht loopsters voor de eind strijd van de 200 meter dames. Het num mer dat een grote triomf had moeten worden voor de drie Amerikaanse dames, eindigde voor hen in een bittere teleur stelling.' Irena Kirszenstein, die op de honderd meter genoegen had moeten nemen met brons, bracht het Amerikaanse pres tige op de sprint een vernietigende slag toe. De Poolse gazelle overklaste haar tegenstanders in de finale volkomen. Bij het uitkomen van de bocht leken alle loop sters stil te staan, zo snel trok Irena van haar concurrenten weg. De Australische meisjes Raelene Boyle en Jennifer Lamy waren de enigen die nog wat tegenstand tegen dit geweld konden opbrengen. Ire na Kirszenstein finishte in de nieuwe we reldrecordtijd van 22.5 seconden. De zes tienjarige Raelene Boyle, voor wie een zeer grote toekomst lijkt te zijn wegge legd, veroverde het zilver en Jennifer La my het brons. Daarna kwam Margaret Bailes als eerste Amerikaanse als vierde over de eindstreep. Het verdriet in het Amerikaanse kamp, dat de laatste dagen met grote moeilijk heden heeft te kampen vanwege de zich steeds duidelijker manifesterende black power beweging, was echter snel verge ten. Het merkwaardige was echter dat leden van die organisatie voor de vreug de zorgden. Lee Evans, Larry James en Ron Freeman hebben de eindstrijd van de 400 meter volkomen beheerst. Het drie tal dat kort voor de wedstrijd nog door een lid van het Amerikaanse Olympische Comité dringend was verzocht bij de ce remonie protocollaire niet provocerend op te treden zoals hun landgenoten Tommie Smith en John Carlos bij de prijsuitrei king van de 200 meter hadden gedaan, knielde naast elkaar in de banen. „Wij hadden afgesproken die eerste hon derd meter zo snel mogelijk te gaan. Op het rechte stuk zouden wij wat vertragen om onze tegenstanders het idee te geven dat zij nog een kans hadden. Op de laat ste honderd meter zouden wij dan uitma ken wie van ons op de hoogste trede zou komen. Dat wij alle medailles zouden winnen stond voor ons allang van de tevo ren vast", vertelde winnaar Lee Evans even later in de afgeladen interviewka mer. „Ik wilde eigenlijk helemaal niet Lee Evans tijdens zijn finish. starten omdat Tommie en John Carlos uit de ploeg waren gezet. John Carlos had mij echter min of meer opgedragen toch te lopen omdat wij neger-atleten hier zoveel mogelijk medailles moeten win nen". De opzet van het drietal is volkomen ge lukt. Bij het ingaan van het laatste stuk was de achterstand van hun tegenstan ders al zo groot, dat een verrassing uit gesloten was. Lee Evans, gevreesd om zijn sterke fi nish bleek met 43.8 seconden, een nieuw wereldrecord, de sterkste. Larry James werd tweede en Ron Freeman derde. Getooid met zwarte baretten kwamen Evans, James en Freeman, alle drie goe de vrienden van de uitgestoten Smith en Carlos bij de ceromonie protocollaire de arena binnen. Toen aan de drie vlagge- masten de stars en stripes omhoog ging, luisterde het drietal met de baret in de nand roerloos naar het Amerikaanse volks lied, dat de laatste dagen al herhaalde lijk door het schitterende stadion heeft geklonken. Na afloop wilde Lee Evans wel een verklaring geven voor de zwarte baretten: „Het is toch normaal dat men het hoofd bedekt, wanneer het regent. De zesendertigjarige Lia Manoliu heeft een grandioze olympische carrière met goud afgesloten. De Roemeense, die in 1952 in Helsinki al deelnam en daarna geen van de volgende Olympische spelen mis te, werd kampioene bij het discuswerpen. Met haar 58.32 meter, een nieuw Olym pisch record, al in de eerste worp bereikt, was Lia Manoliu onbereikbaar voor de favorieten, van wie alleen de Westduitse Liesl Westermann niet faalde. De West duitse veroverde met een halve meter achterstand het zilver. De Oostduitse werpsters Christine Spielberg en Karin Illgen, die met Westermann als favoriete waren gestart, brachten het niet verder dan de zevende en negende plaats. De geweldige sprong van Bob Bea mon (8.90). Links Beamon tijdens zijn sprong. Midden de landing van de Amerikaan. Rechts strijdt de nieuwe Olympische kampioen en wereldrecordhouder om in balans te komen. (Van onze speciale verslaggever! MEXICO In de stromende regen, die een decor oprichtte dat niet tries ter kon zijn, sneuvelden de illusies van Ilja Keizer. De atlete die daags tevoren met moeite en daarna be schuldigd van tactisch onbegrip de halve finale op de 800 meter haal de, finishte in de race, die haar in de finale had moeten brengen, als laat ste. Uitgeput, triest, vernietigend. De nationale kampioene, die gezien voor al haar eindsprint, bij de snelste acht meisjes op de langste dames-afstand niet kansloos voor een medaille werd geacht, was aan de start verschenen met een moreel, dat op zijn minst wankel moest worden geacht. De oor zaak Haar man en trainer, Hans Keizer, wees die zeer beslist aan de leiding. „Ze hebben op een onge looflijke manier gefaald". Toen Hans Keizer (28, gymnastiekon- derwijzer) ruim een week geleden in Mexico arriveerde, vond hij zijn Ilja in blakende conditie. „Maar toen", zegt de man, die zijn vrouw uit de vergetelheid MEXICO De Amerikaanse recordma chine heeft op de tweede dag van het olympisch zwemprogramma niet op volle toeren gedraaid. Er was geen reden toe. Het programma werd gevuld met series en halve finales van de honderd me ter vrije slag en de 100 meter schoolslag dames en heren. „Zorg dat je de finale haalt, maar span je niet teveel in", was het parool dat coach Georges Haines zijn pupillen had meegegeven. En dat deden ze. Sue Pedersen, Jan Henne en Linda Gustavson plaatsten zich met 1.00.2, 1.00.5 en 1.00.6 als eerste, tweede en vier de voor de finale van de vrije slag. De Britse Alex Jackson liet zich door de vijftienjarige Sue Pedersen op sleeptouw nemen en wrong zich in het klassement naast Linda Gustavson. Van de drie Ne derlandse meisjes, die op dit nummer startten, kon alleen Nel Bos met enige tevredenheid terugzien op de zeer harde trainingsarbeid, die eraan vooraf was ge gaan. Mirjam van Hemert en Toos Beu- mer waren niet in staat ook maar in de geringste mate bun Olympische keuze waar te maken. Ze tikten beiden aan in 1 minuut 6,1 seconden, een tijd, die zelfs acht jaar geleden niet voldoende zou zijn geweest voor een finale-plaats. Nel Bos werkte zich met een tijd van 1 minuut 3,0 seconden door de series. In de derde serie van de halve finales was zij, dank zij een betere baanverdeling zelfs iets sneller: 1.02.8, maar dat was toch nog altijd 0.6 seconden te hoog voor een plaats bjj de laatste acht. Vier jaar geleden, bjj de spelen van Tokio, kwalificeerde de Zweedse Hagberg zich met 1.02.8 nog juist voor de finale. Bij zwemmen lijkt vier jaar geleden alweer grijze oudheid. Behalve dan de prestaties, die Dawn Fra- ser toendertijd leverde. Zowel het wereld als het Olympisch record van de Austra lische (resp. 58.9 en 59.5 seconden) ble ven onaangetast. Ook bij de heren doorliepen drie Ame rikanen met goed gevolg series en halve finales. Ken Walsh, met 52.6 seconden houder van het wereldrecord, nam het zeer laconiek op. Hij liet anderen de eer als eerste aan te tikken en kwalificeerde zich met 53.9 als zevende voor de finale. De meer atletische Zac Zorn en de buiten gewoon gespierde Mark Spitz kwamen uit op 53,4 en 53.8. De achttienjarige Australiër Michael Wenden ontpopte zich als een gevaarlijke concurrent. „De klei ne vliegende vis", zoals hij door zijn trai ner Vic Arneil wordt genoemd, verbeter de met 52.9 seconden het uit 1964 date rende Olympische record van Don Sehol- lander. Ook Bobby McGregor, de num mer twee van Tokio en de Europese kam pioen van 1966, kwalificeerde zich, even als de Russen Ilichev en Kulikov en de oud-wereldrecordhouder op de vlinder slag, de Argentijn Wicolao. Op de schoolslag, van oudsher een min der sterk punt bij de Amerikanen, kon den enkele zwemsters en zwemmers niet aan de opdracht van Haines voldoen. Sue Jones ging eruit in de halve finales van de dames. De grote Ken Merten slaagde er bij de heren niet in zich te kwalifice ren, terwijl David Perkowski tezamen met de Australische olympisch kampioen 1964 Ian O'Brien met 1.09.0 op de gedeel de achtste plaats eindigde. Maar de an dere drie handhaafden zich. Wereldre cordhoudster Catie Ball schoof ongemerkt op naar de finale achter Ana Maria Nor bis uit Uruguay, die in de series met 1.17.4 het Olympisch record scherper stel de en in de tweede halve finale een tien de van een seconde onder de tijd bleef van Sharon Wichman (VS), die in de eerste race het Olympisch record inmid dels op 1.16.8 had gebracht. Don McKen- zie was tegenover het geweld dat de Rus sische heren op de schoolslag ontwikkel den verplicht voluit te gaan. Hij stelde in de eerste halve finale het van 1964 daterende Olympisch record scherper: 1.08.1. Deze tijd werd even later geëve naard door wereldrecordhouder Nocolai Pankin (Rusl.) en overtroffen door diens landgenoot Kossinski (1.07.9). MEXICO. Het is zeer de vraag of de kanovaarsters Mieke Jaapies en Thea Bergers-Duif, die voor Nederland uitko men in de KI- en de K2-klasse, dinsdag kunnen starten in de series van de kano regatta. Beide meisjes liggen met hoge koorts in bed. Twee dagen geleden werd Mieke Jaapies ziek. De temperatuur liep op tot 39 graden. Donderdag kreeg ook Thea Bergers-Duif koorts. Volgens de artsen hebben beide meisjes griep. „Mieke ging vreselijk snel", zei een sombere Karkel Muys vrijdag, „en dan te bedenken dat de meisjes onze grootste kanshebsters zijn. We hopen dat ze op tijd weer fit zullen zijn. Achterop raak je na tuurlijk altijd door zulke ziektegevallen". Ilja Keizer-Laman is vrijdagmiddag uitgeschakeld voor de eindstrijd van de 800 meter. In de eerste halve finale werd zij zevende. De overwinning was voor de Amerikaanse Madeleine Man ning. De grote sensatie was, dat de favoriete Joegoslavische Vera Nikolic na 300 meter uit de baan stapte. te voorschijn haalde en haar binnen een jaar weer aan de top bracht, „toen kon hij ook nog niet uitwerken, wat in de da gen voor de wedstrijd funest bleek te zijn: Ilja had al vele, vele nachten daar voor niet kunnen slapen. Het wonen op een kamer met andere, rumoeriger meisjes in een flat, die op zich ook vrij luidruchtig was, kan Ilja niet hebben. Zo is ze nou eenmaal. Ze heeft, om topsport te bedrijven, en dat doet ze, minstens ne gen uur slaap per etmaal nodig. Dat is er nooit van gekomen. Ze heeft gewoon drie weken achter elkaar nauwelijks kun nen slapen". Heeft Ilja Keizer daar dan niet over geklaagd? Haar man: „geklaagd? Niet een keer, maar tientallen keren. Weet je wat ze zeiden? Ach. dat loopt zo'n vaart niet. Die andere meisjes kunnen toch ook slapen? Dat is allemaal een beetje over dreven, van Ilja. Pas woensdagavond heeft men maatregelen genomen, toen Ilja voor de zoveelse keer had gevraagd of ze niet in een rustiger omgeving terecht kon. Toen heeft men haar overgeplaatst naar een speciale kamer in die flat, waar meer meisjes met dezelfde klachten en dezelf de moeilijkheden sliepen, een Amerikaan se, en een Chinese bijvoorbeeld. Maar toen was het te laat. Toen was Ilja over haar toeren en dodelijk vermoeid. En toen was die super-conditie, die ze had, dat zweer ik je, al bijna verdwenen. Toen ik hier kwam ging het nog. Toen had ze tijden gelopen, waarvan we zeiden: zie je, zo moet het, we hoeven voor niemand bang te zijn". Hans Keizer gaat verder: „dit is voor ons geen topsport meer, dat kan ik je wel zeggen. Dit lijkt op niets. De omstandig heden waaronder een atlete, die nou een maal bijzondere eigenschappen heeft, moest werken waren abominabel. Nog- Maria Gommers finisht voor de Amerikaanse Brown. maals: is het bijzonder, dat juist lij* haar slaap nodig heeft? Zo is ze nu een maal. Maar de leiding heeft daar vólke rnen aan voorbij gezien. Ze zijn veel ta slap geweest". Toen Ilja Keizer gisteren in haar serie maar nauwelijks een vierde plaats kon bereiken, verweet atletiekleider Jo Moer man de Nieuw-Vennepse een aantal takti- sche fouten. Of beter: hij verweet Hans Keizer een verkeerd inzicht in de race: „die man liet haar zo lopen omdat hij vond, dat een serie een beetje „spielerei" was. Hans Keizer: „Moerman weet er niet, maar dan ook niets van. Weet je wat er gisteren in die serie gebeur de? Ilja had 's morgens teveel gegeten. Ja, wel tijdig, maar teveel. Ze at uiter aard zonder toezichtdat eten lag als een blok op haar maag en wat gebeurt er dan? Iedereen ervaart, als hij direct na een maaltijd gaat hardlopen zoiets: het tempo van de ademhaling gaat enorm omhoog. Dat gebeurde ook met Ilja. Niks gebrek aan tactisch inzicht. Ze had het gewoon te kwaad met de lucht. En stel je dat dan voor, hier in Mexico". Een door het matige resultaat in haar serie nog dieper in de morele put gedruk te Ilja faalde dan ook in de race van gis teren. Ze trok overigens nog lang mee met een kopgroepje, dat zich vrij spoedig los maakte, maar in de eindsprint was ze kansloos. Juist in die eindsprint. Hans Keizer: „ze was gewoon mentaal kapot. Ze had niets over om terug te vechten. En heus, daaraan was geen gebrek ge weest. Hoe denk je, dat we anders zo hadden kunnen terugkomen in dit jaar? Was dat dan geen vechten? Het interes seerde ons een paar weken geleden niet, dat iemand 1.56.- kon lopen. We wisten gewoon, dat ook die mensen te kloppen waren. We zaten barstensvol vertrou wen". Wat uit de handelingen van Hans Kei zer bleek Hij lleende geld („tweeduizend gulden, ik moet ze nog terugverdienen") om een trip naar Mexico te kunnen be kostigen. Om toch vooral bij Ilja, die zeer op hem steunt, te kunnen zijn. Hij zocht naarstig en moeizaam naar men sen, die hem op de 28 lesuren per week die hij als gymnastiekleraar heeft, kon den vervangen. En hij vond ook mensen, die in wilden vallen op de talloze trai ningsuren, die hij bij diverse sportver enigingen vult. Hans Keizer kwam naar Mexico, nadat hij overigens al kritiek had laten horen: „het werken naar twee toppen, waarvan de laatste in oktober, is ons bijna onmogelijk gemaakt omdat de KNAU tussen de nationale kampioen schappen en Mexico zo nodig nog een in terland en een wereldrecordpoging moest inlassen". Maria Gommers, de winnares van de andere halve finale, liep in een hoog tempo naar een fraaie zege. Maar Maria Gommers heeft dan ook in het Olympisch dorp de beschikking over haar „eigen" masseur en begeleider Sjeng Collard, dezelfde, die ook zo'n groot aandeel had in de zege van het „gouden" wielerkwartet en dat Maria Gommers het zonder haar trainer Ben Kusmic moest doen, terwijl Ilja Keizer dan toch wel haar trainer in haar om geving had, hier in Mexico, is ook niet helemaal waar. Want bijna dagelijks werd Kusmic in het verre Nederland ge raadpleegd. Hij kon zijn aanwijzingen doorseinen via de ANP-telex.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 12