Andere koers bij het Humanistisch Verbond in conflict krant Sierlijk Zwitsers kapelletje Meeste Dominicanen achter Schillebeeckx Twee persstichtingen over reformatorische Grenzen vervagen in kerk en diakonaat Kerk en bloemenkinderen Vormingswerk meer centraal Record-oplaag Duitse president Sleurkijken en keurkijken Israel en wij ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 Erbij 16 w Blauwdruk Niet dogmatisch Vormingswerk y: (Van onze correspondent) AMSTERDAM Voor het Humanistisch Verbond is de beginperiode van soms zeer felle strijd voor er kenning, met de kerken als belangrijkste tegenstand sters, voorbij. Hier en daar worden nog achterhoede gevechten geleverd, maar de stem van het Humanis tisch Verbond is er tweeëntwintig jaar na de oprich ting een, die in ruimer kringen dan die van de zestien duizend leden gezag heeft. De harde jeugd heeft de in hoge mate wijsgerig ingestelde, soms onhandige jongeling gemaakt tot een volwassene die met beide benen stevig op de grond staat en duidelijker weet wat hij wil. Mr. Rood Deze verandering zal tot uiting komen op het tweejaarlijkse congres van het verbond, dat volgend voorjaar wordt gehouden. Wanneer het congres de aanbevelingen van het hoofdbe stuur volgt, krijgt het humanistisch verbond een nieuw gezicht en een nieuwe algemeen-voorzitter. Als opvolger van de huidige alge meen-voorzitter, prof. dr. J. P. van Praag, hoogleraar in de humanistiek en de wijsgerige antropologie aan de rijksuniversiteit in Leiden, wordt voorgedragen mr. M. G. Rood, advo caat en procureur in Amsterdam en op het ogenblik ondervoorzitter. De trekken van het nieuwe gezicht zijn geschetst in een nota die het hoofdbestuur aan het congres zal voorleggen. In grote lijnen komt het er op neer dat het vormingswerk meer centraal wordt gesteld en dat men zich met dit vormingswerk en andere activiteiten meer dan tot nu toe gaat richten op niet-leden. In zijn kantoor op de bovenste ver dieping van een herenhuis in Amster dam-zuid zegt mr. Rood over de blauwdruk voor het Humanistisch Ver bond nieuwe stijl: „Wij willen het pu bliek meer concreet duidelijk gaan maken wat wij beogen, wat voor ser vice-verlenende instantie wij zijn. Wij willen een organisatie opbouwen die het niet alleen van leden moet hebben, maar ook een aantal produkten levert aan afnemers, of dat leden zijn of niet". „Het Humanistisch Verbond is na de tweede wereldoorlog opgericht uit de gedachte dat voor een aantal mensen de zekerheden die de kerken hun jarenlang hadden geleerd niet meer aanvaardbaar waren, maar dat die mensen voor, hun mens-zijn toch er gens houvast moeten hebben". „Ik geloof dat ook de behoefte, een dam op te werpen tegen het nihilis me dat groepen niet langer kerkelij ke mensen op zoek naar een aardse heilsleer naar de NSB, het nazisme, het fascisme had gedreven, een rol heeft gespeeld". „Het humanisme is heel kort zou je het zo kunnen zeggen een be weging die voor zo ver mogelijk pro- beert de wereld te begrijpen en te verklaren met menselijke middelen en die probeert mensen te helpen hun eigen middelen tot ontplooiing te ge bruiken". Een humanist noemt hij iemand die de levensproblemen niet dogmatisch benadert, iemand met een open hou ding ten aanzien van andere mensen DEN HAAG. Aan het „generaal kapittel" van de r.k. orde der Domi nicanen, dat tot eind oktober bijeen is in River Forest (V.S.), is door een ruime meerderheid van de Nederland se Dominicanen een resolutie gezon den naar aanleiding van het onderzoek naar de leer van prof. Schillebeeckx door de r.k. congregatie van de ge loofsleer. In de resolutie, die is onder tekend door 290 Dominicanen (voor namelijk Nederlandse, maar ook een aantal Vlaamse, Duitse en Engelse), wordt het generaal kapittel gevraagd zijn afkeer uit te spreken „over de ver dachtmakingen die prof. Schillebeeckx heeft ondergaan en nog ondergaat, en waaraan ook leden van onze orde zich hebben schuldig gemaakt". Het gene raal kapittel wordt tevens verzocht bij de congregatie van de geloofsleer met klem te bepleiten, „dat ook op het gebied van de theologie de spelre gels van de open, wetenschappelijke discussie in acht worden genomen". De ondertekenaars zeggen reden te hebben „zowel op grond van persbe richten, als op grond van interne in formatie, te veronderstellen dat de lange reeks verdachtmakingen, die te gen de theologische arbeid en de ge schriften van prof. mag. dr. E. Schil- lenbeeckx in de afgelopen jaren is in gebracht, heeft geresulteerd in een formeel onderzoek van zijn leer". en ten aanzien van de mogelijkheid dat iets anders is dan hij denkt dat het is. „Een humanist probeert te leven met twijfels". „De kerk is dikwijls geneigd een pasklaar antwoord te geven op levens vragen. De humanist ziet het als een opgave met bepaalde vragen te le ven," zegt hij verder. Er is volgens hem geen sprake van dat het humanis me beschouwd kan worden als een pseudo-religie. Daarvoor zijn de te genstellingen twijfel zekerheid en dogma vrijheid van dogma en ta boe te groot. De 290 Dominicanen zeggen het te betreuren „dat wederom een van de meest vooraanstaande theologen van de orde slachtoffer dreigt te worden van anonieme beschuldigingen" en „dat nog steeds praktijken, die slechts bij de gratie van geheimhouding ge dijen, de theologische discussie binnen de kerk belemmeren." UTRECHT. De stichting reforma torische publikatie in Driebergen, die sinds 1966 bezig is met het treffen van voorbereidingen voor de oprichting van een „nieuw positief reformato risch dagblad", meent dat haar actie wordt doorkruist door de christelijke persstichting „Koers" in Urk, die zich zelf vorige week onder voorzitterschap van ds. Velema uit Apeldoorn heeft gepresenteerd met de bedoeling een reformatorisch weekblad op te rich ten. Besprekingen tussen beide stich tingen hebben blijkens een communi qué van de SRP geen vruchtbaar re sultaat opgeleverd. De SRP zegt dat zij inmiddels in binnen- en buitenland al duizenden abonnees voor het nieuwe dagblad Het oktobernummer van De Zaaier van de Unie van Baptisten Gemeen ten in Nederland, het waarschijnlijk oudste evangelisatieblad van ons land, zal verschijnen in een record-oplage die ruim tienmaal groter is dan het aantal baptisten in Nederland, name lijk ruim honderdduizend. Dit nummer verschijnt als een bij zonder evangelisatie-nummer, gewijd aan de campagne Handelingen 69 waarmee de Unie van Baptisten Ge meenten op zaterdag 14 september is begonnen te Epe waar naar schatting meer dan 4000 baptisten op een indruk wekkende landdag bijeen waren. Het blad De Zaaier zal in die plaatsen waar baptistengemeenten gevestigd zijn op grote schaal worden verspreid. De re dactie berust bij ds. F. E. Huizinga te Hengelo (O). LONDEN (AP). De kerk moet probéren de beweegredenen van de bloemenkinderen en hippies te begrij pen en ze niet zonder meer veroor delen, aldus een conclusie in een rap port van 190 pagina's, dat zal worden voorgelegd aan de nationale evangeli sche vergadering in Londen. Het rapport is het resultaat van een onderzoek van twee jaar naar heden daagse problemen in Groot-Brittannië. „Kunnen wij eenvoudig de bloemen kinderen, de hippies, zij die verslaafd zijn aan verdovende middelen, veroor delen als wij ooit tot een gesprek met hen willen komen?" aldus het rapport. „Achter hun levensstijl van bohé miens staat een gedachtenwereld die alles in het betrekkelijke trekt. Wij „Ruim twintig jaar lang heeft het Humanistisch Verbond een strijd moe ten leveren om een positie te verwer ven. In deze strijd heeft het het imago gekregen dat het een beweging is met het doel de kerk te bevechten," aldus mr. Rood. Die strijd is echter groten deels voorbij en dat ten onrechte ver kregen imago men verlaat niet de kerk om humanist te worden, maar men verlaat de kerk en wordt dan eventueel humanist is aan het ver dwijnen. Behalve aan het vormingswerk zal het Humanistisch Verbond in de toe komst meer aandacht gaan besteden aan wetenschappelijk werk, enerzijds door vanuit de humanistische levens wijze algemene vraagstukken te laten bestuderen, zoals bijvoorbeeld de echt scheiding, waarover het binnenkort een rapport laat verschijnen en anderzijds door de bestudering van specifieke hu manistische zaken te intensiveren. „Het klinkt nogal deftig", zegt mr. Rood, „maar wij noemen het zelf de wijs gerige doordenking van het humanis me". De geestelijke verzorging van men sen in moeilijkheden in gevangenis sen, in ziekenhuizen blijft een be langrijk punt op het programma van het Humanistisch Verbond, evenals die van militairen en studenten. Vooral aan het laatste punt wil men meer aandacht gaan besteden. Ook is het de bedoeling meer jongerengroepen te vormen. De organisatie van het Humanistisch Verbond zal hierbij een verandering ondergaan. Mr. Rood: „Er komt, als het congres met de voorstellen mee gaat, een hoofdbestuur dat als brain- trust fungeert met daarnaast afzon derlijk bestudeerde werkstichtingen. heeft gewonnen. De stichting voert haar actie omdat zij meent dat de ont wikkelingen op Vele terreinen sterk het beeld vertonen van schriftuurlij ke en geestelijke ontwaarding en dat ook de huidige dagbladpers vrijwel algemeen de aloude op schrift en be lijdenis gegronde normen vertreedt. „Koers" heeft gesteld, dat ze zich niet wil vastleggen op allerlei onder delen en disputabele zaken. De SRP vindt deze opvatting gevaarlijk, om dat zij niet breed algemeen maar con creet wil zijn. „Koers" staat echter op het standpunt dat de praktische richtlijnen, die de SRP als uitwerking van de grondslagformule (schrift en belijdenis) heeft vastgesteld, „sekta risch" zijn. De SRP meent dat artikel 36 van de Nederlandse geloofsbelijdenis (dat be trekking heeft op het ambt van de overheid) van primair belang is voor de commentaren op het dagelijks nieuws. Ze wil dit artikel daarom uit drukkelijk onverkort handhaven. Maar aldus het communiqué dat de overheid de ware godsdienst moet beschermen en openbare uitoefening van alle valse godsdienst moet weren, bijvoorbeeld door het verbieden van ongeloofspropaganda en godslastering vond bij „Koers" geen algemene in stemming. De Stichting Reformatorische Publi katie voorziet bovendien dat, wanneer een selectie van radio- en TV-pro- gramma's wordt toegepast, allerlei heilloze discussies ontstaan over de aan te leggen normen. Daarom wil zij deze programma's uit het nieuwe dagblad weren, evenals alle toneel, sport, film en dansen. Ook hiermee kan „Koers" zich niet verenigen,even min als met het noemen van de sta tenvertaling bij de grondslagformule. In haar communiqué stelt de SRP, dat haar opzet breder is dan die van „Koers", in die zin, dat de SRP alle positief reformatorische groeperingen in zich heeft verenigd, van hervormd tot oud-gereformeerd, terwijl „Koers" zouden er goed aan doen deze te be grijpen willen wij het recht verkrijgen met hen te spreken". Over de mensen die een grote invloed in alle sociale lagen op de meningvor ming hebben wordt in het rapport ge zegd: „Wij zouden hen intellectuelen willen noemen als zich onder hen niet een aantal leiders van de show-busi ness, T.V.-persoonlijkheden, reclame mensen, satiristen en publicisten zou be vinden. Zij hebben het gehoor van de ge hele gemeenschap. Onnodig te zeggen dat er bij de georganiseerde christen heid weinig eerbied voor deze groep bestaat. Maar wij zouden een tragische fout maken als wij hen zouden beschou wen als verstokte vijanden van het christelijke geloof. Sommigen zijn dit misschien, maar zeker niet allen". voor vorming, geestelijke verzorging, Wetenschappelijk werk, jongeren acti viteiten, publiciteit". Vooral het meer centraal stellen van het vormingswerk vindit mr. Rood ech- het vooral bij de gereformeerden (sy nodaal en vrijgemaakt) zoekt. De SRP acht zichzelf voor het geheel van de gereformeerde gezindte het meest re presentatief. Van het bestuur van de stichting behoren vier leden tot de hervormde kerk, drie tot de gerefor meerde gemeenten, drie tot de chris telijk gereformeerde kerk, twee tot de gereformeerde gemeente in Neder land, twee tot de oud-gereformeerde kerk en één tot de christelijk gerefor meerde gemeenten. Eerste en tweede voorzitter zijn respektievelijk de he ren G. den Boer uit Hoofddorp en W. van der Zwaag uit Barneveld. Secre taris is de heer L. H. Oosten in Drie bergen. UTRECHT. Niet alleen tussen de kerken onderling maar ook in het dia- konaat vervagen de grenzen, zo heeft drs. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de generale diakonale raad van de Nederlands hervormde kerk, gecon stateerd tijdens de in Utrecht gehou den generale diakonale vergadering. De schaalvergroting leidt bijvoor beeld tot het meer samendoen bij de sociale dienstverlening. Het bestuur van de generale diakonale raad waar deert deze ontwikkeling, die drs. Tila nus vergeleek met op vakantie gaan naar het buitenland. Je ontdekt een vreemde wonderlijke wereld. Over de grenzen van de kerk ervaart iedereen hetzelfde. Zoals Nederlanders in het buitenland altijd op een afstand her kenbaar blijven, zo moeten volgens drs. Tilanus de diakenen in hun werk buiten de grenzen van de kerk ook herkenbaar blijven. Drs. Tilanus constateerde dat de grens tussen zending en diakonaat ook is vervaagd. Nagegaan wordt thans op welke manier meer kan worden samen gedaan. Overleg wordt ook gepleegd met de centrale voogdijraad, want het heeft geen zin de begrotiVigen van dia- konie en voogdij langer apart te zien. Er moet één budget van de gemeente komen. Meer samenwerking acht de heer Tilanus voorts nodig met de her vormde vrouwendienst. Ook de jeugd mag in het diakonale werk niet lan ger in het isolement blijven. In enkele gemeenten bestaan al jeugddiakens. Drs. Tilanus meent dat de diakenen ten aanzien van het jeugdwerk ver antwoordelijkheid moeten dragen, ini tiatieven moeten nemen en hier en daar het jeugdwerk ook moeten sti muleren. Meer contact met de predikanten over het diakonale werk is voorts nodig, want de predikanten weten er vaak weinig van. Voorts pleitte drs. Tilanus voor de aanstelling van dia konale consulenten bij elke provinciale diakonale commissie. Deze functiona- m ter van belang. „Wij leven in een sa menleving die meer en meer „Educa ted society" wordt. Hierdoor en door de grote vrije tijd die de mens tot zijn beschikking krijgt worden de mogelijk heden voor de mens zichzelf tot mens te vormen groter". „Mensvorming, zoals het Humanis tisch Verbond levert, wordt een pro- dukt dat een bepaalde noodzakelijk heid en een bepaalde aantrekkelijkheid heeft. Mensvorming houdt hierbij voor mij in, dat de mens zo goed mogelijk gebruik gaat maken van zijn eigen mo gelijkheden om voor zichzelf te bepa len hoe hij zonder taboes en vooroor delen zijn eigen leven zal leiden". Dr. Rudolf Thaut werd door het be stuur van de Europese Baptisten Fe deratie tijdens zijn zitting te Hamburg benoemd tot president. Dr. Thaut, die onder andere rector is van het baptis tenseminarium te Hamburg volgt hier mee Michael Zhidkov, baptistenpredi kant te Moskou op. Michael Zhidkov bekleedde deze functie twee jaar al» opvolger van de Nederlander ds. J. Broertjes te Haarlem. ris zou de plaatselijke diakonieën van voorlichting moeten kunnen dienen. Drs. Tilanus was verheugd over de op gang gekomen nieuwe ontwikke ling van het diakonaat, dat met een isolement beslist niet is gebaat. „We gaan met het diakonaat de wereld in en moeten er intussen ook de kerk mee in", aldus drs. Tilanus. Naast de krant, het tijdschrift en de radio, is de T V. steeds meer een „communicatiemiddel" geworden. Dag in dag uit probeert men een koers te varen tussen sleurkijken en keurkijken in. Speciaal voor de zo juist genoemden organiseert het vor mingscentrum .Den Alerdinck" bij Zwolle een weekend op 16 en 17 no vember aanstaande met „SLEURKIJ KEN EN KEURKIJKEN" als thema. Drs. Hendriksen van de afdeling Statistiek en Documentatie van de N.T.S. en de heer Schaafsma (N.R.C. School voor de Journalistiek) verle nen hun medewerking. Leiding dr. J. D. Pienter. Het vormingscentrum Den Aler dinck belegt op 9 en 10 november op huize De Vuurslag bij Deventer een week-end-conferentie met als thema „Israël en wij". Voor opgave en inlichtingen kan men zich wenden tot Vormings centrum Den Alerdinck. post Laag- Zuthem (Overijssel), telefoon 05290- 284. Dit is de fantasierijke kapel in Saas Grund, van waaruit de pelgrimages langs it Kapellenweg plegen te beginnen. Over deze tochten langs de vijftien kapellen met rozenkrans geheimen schreven we vorige week.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 16