D neem een tweede vakantie Bregenzer Waldgemoedelijkheid Noordoost-Zwitserland ontdekt Zuid Tirool met Dolomiti ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 ^Ar Erbij +r 1 BEGIN SEPTEMBER kwam reeds het bericht: „de St. Gotthard Pas is dichtgesneeuwd, andere bergovergangen in Zwitserland zijn eveneens voor alle verkeer gesloten". Een vroege inzet van de winter, betekent in de Alpen, langdurig in de sneeuw zitten, maar ook in de zon, die daar zo uit bundig schijnt. Wij in Nederland moeten het meestal zonder deze winterse geneugten steller, maar krijgen er regen, mist en storm voor in de plaats. Zes maanden lang duren de sombere seizoenen, zes maanden huiveren bij de kachel. Brrr.we moeten er liever niet aan denken. SPECIALE TREINEN Wedel-cursus Ski- en zwemweken Jeugd-skiweken Susan Plas E WINTERSLEUR doorbreken is de enige methode, om elders wat zon te vangen en zuivere lucht te happen. Waar kan dat beter dan in de bergen van Zwitserland en Oostenrijk, van Italië en Frankrijk, van Schotland, Noorwegen, Zwe den, Spanje, of waar dan ook. „Mij te duur horen we menigmaal verzuchten. Tóch zijn er nog tal van streken, waar het houden van een wintervakantie heslist niet duur is en in sommige gevallen, de pensionprijs zelfs he neden die van het zomerseizoen blijft. Om een winterreis niet te kostbaar te maken, moet men de „stille" maand januari kiezen; naar een land gaan, dat niet te ver van huis ligt, goede wintersportfaciliteiten heeft, maar nog niet door het toerisme is platgetrapt. We laten enkele mogelijkheden de revue pas seren. nivuy\nnni<nnnwinnivwvwvvinnnnfïifinfirirmvinv"'''',*"*""''""',,",l'""MM""""""lt"wllltl><>l>lllw<t<MW><w<lw^^ DOORBREEK DE WINTERSLEUR, DOOR GEHEEL Oostenrijk bie den 147 wintersportplaatsen voor het seizoen 1968-1969 voordelige arrangementen. Ze omvatten ge reduceerde pensionprijzen, meestal skilessen en het gebruik van liften. Naar gelang plaats voorts toegang tot overdekte zwembaden, ijsbanen en andere wintersportgeneugten. In de grote steden als Wenen en Salzburg krijgt men een toegangs kaart voor het bijwonen van een opera- of schouwburgvoorstelling, terwijl vanuit andere plaatsen ex cursies worden gemaakt. Alle deelnemende hotels staan in de brochure „Urlaub in Österreich. WIE WARS is van après-ski in mondaine vorm, zal zich thuisvoeien in het Bregenzer Wald, waar de wintersportplaatsjes op sportieve gasten zijn afgestemd. Overal wordt men goed verzorgd tegen aantrekke lijke prijzen, overal heerst nog rust in deze toegangspoort van Oosten rijk. Het is een wandeldorado en een heerlijk skigebied, waar de be ginners gemakkelijke oefenterreinen vinden en de gevorderde skiërs in staat moeten zijn, eens een helling „lopend" te nemen. Weliswaar zijn er skiliftjes en een enkele kabel baan, maar de outillage is hier niet zo uitgebreid als in de meer be kende wintersportgebieden. Het is er „gemütlich" in de pensions en kleine hotels, waar 's avonds de blokken in de open haard knisperen en volksdansgroepen de gasten aangenaam komen bezighouden. Direct achter Bregenz, de hoofd stad van Vorarlberg, die haar naam aan het mooie Bregenzer Wald mee geeft, ontvouwt zich een lieflijk berglandschap, dat naarmate men zuidelijker komt, indrukwekkender wordt en op de grens met Tirol, haar bekroning vindt in het hoge Arlbergketen. Alberschwende en Schwarzenberg zijn aardige skiplaatsjes in het noorden van het Bregenzer Wald. Het eerste ligt op 721 meter hoogte, niet ver van Bregenz, terwijl Schwarzenberg profiteert van haar gunstige situering aan de oosthel ling van de Bödele, een ideaal ski gebied dat door zes skiliften werd ontsloten. Zuidelijker nodigen Bezau, Au en Schoppernau en in een zijdal, het hooggelegen Damüls, waarheen veel Nederlanders reeds de weg hebben gevonden. Bezau is met 1500 inwoners een van de grootste oorden en tevens hoofdplaats van het Bregenzer Wald. Met zijn zweefbaan op Baumgarten heeft het een streepje voor op Au en Schoppernau, maar daar kwam enkele jaren geleden de stoeltjeslift op de Didamskopf ge reed. In Bezau stijgen de kleine ca bines vanaf het brede en daarom voor wandelaars geschikte dal naar Sonderdach met een boomvrij ski gebied, waar de zon vrij spel heeft en vandaar naar het bergstation Baumgarten op 1631 meter. Ervaren skiërs kunnen van hier tochten in het hooggebergte maken, of langs snelle pisten omlaagsuizen, in een wolk van „Pulversohnee". VANAF AU, een kleiner plaatsje met een skilift en een aardige ijs baan, klimt een smalle bergweg omhoog naar Damüls op bijna 1500 meter. De skischool is er vrij groot, de sneeuw van uitstekende kwaliteit. De stoeltjeslift „Damüls- Uga" haalt een top van 1810 meter, terwijl een skilift, de 1750 meter hoge Oberdamülsalp ontsluit. Damüls is een uitstekende stand plaats voor skiërs, maar minder ge schikt voor wandelaars. Profiteert Au mee van de stoel tjeslift op de Didamskopf, Schopper nau, zes kilometer verder op 852 me ter hoogte, heeft hem naast de deur. De „sessels" zweven naar een zonneterras op 2000 meter, ook „be mand" met niet-skiërs, die „boven" snel bruin kunnen worden en van het prachtige panorama genieten. Na Schoppernau stijgt de weg aanzienlijk via de Hochtannberg- strasse, met als hoogste punt Hoch- krumbach op 1730 meter. Aan de voet van de pas hurkt Schröcken, een skiplaatsje met een paradijselijke ligging temidden van uitgestrekte skivelden. Alle nadere inlichtingen over een vakantie in het Bregenzer Wald of elders in sneeuwrijk Oostenrijk, kan men inwinnen bij het Oostenrijks Toeristenverkeersbureau, Heren gracht 437, Amsterdam. ZWITSERLAND is 's winters één groot skiterrein en vrijwel overal is de wintersport uitstekend ont wikkeld. In het zonnige hoogge legen Engadin, waar voor Kerstmis al gunstige all-in-arrangementen verkrijgbaar zijn; in Centraal- Zwitserland, waar Engelberg het wintercentrum is met velerlei mo gelijkheden en in Berner Oberland, waar de Jungfrau een oogje houdt op de bekende skiplaatsen Mürren, Wengen en Grindelwald. En dan niet te vergeten het noordelijke deel van Graubunden met Davos en Klosters, het zuidwesten van Zwit serland met Leysin op een uitge strekt zonneterras en ten zuiden van het Rliönedal, het Wallis met Saasfee en Zermatt, om de twee bekendste oorden te noemen. MAAR HOE is het in de noord oosthoek van Zwitserland, die zich tussen de Bodensee en de Alpen uitstrekt? Daar is het wintertoerisme in op komst, al liggen er centra die hun sporen reeds lang hebben verdiend. Bekend zijn vooral St. Johann, Unterwasser en Wildhaus, waar koningin Wilhelmina graag vakantie hield. Alle liggen in Ober Toggen- burg en hebben goede hotel- en wintersportaccommodatie. Wildhaus dat de hoogstgelegen plaats is (1090 meter) vangt daar door veel zon, terwijl het voor de koude noordenwind beschutting vindt in de Santis, de reus van het prachtige Alpsteingebied. Van de top, met 2502 meter een ware uit schieter, skiën ervaren skiërs naar omlaag tot aan de Seealpsee of naar de Ebenalp, die van Wasserauen met een kabelbaan te bereiken Is. Tot ver in het voorjaar kan men hier de latten onderbinden en heer lijke tochten maken. Wasserauen ligt aan het einde van het Appen- zellerbaantje, dat door het vriende lijke land van prachtige heuvels tuft. Meer en meer dorpjes in het Appenzeller Land, waarvan de be volking bekend staat om zijn humo ristische inslag en grote gastvrij heid, leggen zich toe op het winter toerisme. Gais en Gonten hebben goede oefenhellingen met sleepliften, ter wijl Weissbad, dichtbij Wasserauen, kan meeprofiteren van de baan op de Ebenalp. Brullisau aan de voet van de Ko- her Kasten, die zich als een muur boven het laaggelegen Rijndal ver heft is ook zo'n miniatuur winier- sportplaats, maar eveneens met een kabelverbinding tot aan bijna 1800 meter. En dan is er nog Ja- kobsbad met gondels naar de Kron- berg en Urnasch, aan de voet van de Santis. NAAST grote hotels vindt men» in dit Appenzell vriendelijke pen sions met kraakheldere kamers, warm en koud stromend water en centraal verwarmd. Hier kan de wintergast met de smalle beurs een prima onderdak vinden en zich te goed doen aan voor deze streek ty perende gerechten als „rösti" en kalfsworst-aan-de-meter. Foldermateriaal en nadere inlich tingen over het Appenzeller Land en Obertoggenburg zijn verkrijg baar bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam. ff DE GRILLIG gevormde berg pieken van de Alpi Dolomiti vor men een indrukwekkend decor voor de provincie Zuid-Tirol, die, sinds ze bij Italië is gekomen, Bolzano heet en ook wel Alto Adige wordt genoemd naar de rivier de Adige, die even ten zuiden van de Bren ner ontspringt. Hoewel de loodrechte rotswan den er ongenaakbaar uitzien, be staan de Dolomieten uit kalksteen dat vrij zacht is en gemakkelijk af brokkelt. 's Winters vormen de roodgekleurde rotsen een prachtig geheel met de spierwitte sneeuw en het helblauw van de hemel. Zuid-Tirol is dan één dikbe- sneeuwd plateau, dat doorsneden wordt door diepe dalen. Tussen aie dalen liggen glooiende terrassen, waarop alle takken van wintersport kunnen worden beoefend. De voor naamste wintersportcentra zijn die rond de Alpe di Siusi. ook nog Seiseralm genoemd. Dit komvor mige plateau, dat vijftig vierkante kilometer beslaat, is bijzonder zon nig en sneeuwrijk door haar lig ging tussen 1700 en 2200 meter. Van vroeg in het seizoen tot aan april kan men er de lange latten onder binden, hetzij om te oefenen op de bergweiden, of met een van de ski liften omhoog te gaan en vandaar prachtige afdalingen te maken. Be kende centra zijn hier Ortisei, St. Cristina, Selva en Wolkenstein. OOK HET lieflijke Pustertal met onder andere Brunico, San Candido en Villabassa, is uitermate geschikt voor een wintervakantie, of men nu van wandelen of van skiën houdt. Men vindt er bovendien veel be zienswaardigheden in de vorm van oude kerkjes en kapellen, waarvan de geschiedenis eeuwen teruggaat. Brunico, de hoofdplaats, ligt in het brede gedeelte van het dal. Het ont leent haar naam aan Bruno, de bis schop van Bressanone, die er op een mooi uitzichtspunt een vesting bouwde. Nog troont dit dertiende- eeuwse bouwwerk er boven het schilderachtige stadje, waar door heen de Rienza wildstromend zijn weg zoekt. De huisberg van Brunico is de Plan de Corones, met een kabelbaan tot aan 2200 meter. DIT JAAR doen nog meer plaat sen mee aan de actie „Attentie voor de wintersport", die in de provincie Bolzano wordt georganiseerd. In januari en in enkele gevallen ook in voor- en hoogseizoen, is daar volledig pension te krijgen voor f 11 per dag. Totaal zijn er 2500 goedkope beelden beschikbaar in hotels en pensions, verspreid over kleine en grote toeristenoorden in de gehele provincie. Een sensatio nele prijs in deze dure tijd, temeer daar alles is inbegrepen, service, warmtetoeslag en vaak reducties op skilessen, liften etc. De deel nemende hotels zijn alle van cen trale verwarming voorzien en heb ben warm en koud stromend water. Het kan niet op in Zuid-Tirol, want iedere gast die voor een week reserveert (de minimum verblijfs duur), heeft kans op een van de honderd mooie prijzen waar onder kunst nijverheidsproduKten uit de landstreek die gratis wor den verloot. De folder van deze actie, alsmede alle andere inlichtingen over een wintersportvakantie in Italië zijn verkrijgbaar bij het: Nationaal Ita liaans Verkeersbureau, Rokin 52, Amsterdam. BERGLAND EXPRES Iedere wintersporter, die via een erkend reis bureau (waaronder Lissone Lindeman, Hotelplan en NRV) zijn vakantie be spreekt, kan gebruikmaken van de Bergland Expres, de toeristentrein waarvoor speciale tarieven gelden. De trein rijdt van Nederland, zonder onderweg passagiers op te nemen, rechtstreeks naar bestemmingen in Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland en Italië. Met Kerstmis worden er zeven tot acht treinen richting sneeuw in gezet. Vrijdag 20 december en zondag 22 december vertrekken in de namid dag en avond treinen richting Oosten rijk en Italië. Zaterdag 21 decemher en maandag 23 december kan men naar Zwitserland reizen. De terugreis is op 2, 3. 4 en 5( januari 1969 en in de nacht van 4 op 5 januari 1969. Na de kerstdrukte is vervoer per Bergland alleen op vrijdag mogelijk van 3 januari tot 7 maart 1969. In totaal rekent men voor het seizoen 1968-1969 op zo'n 16.000 reizigers. F.T.S.-TREIN Wat de Bergland Expres voor de wintersporters met be stemming Oostenrijk en Zwitserland is, dat is de trein van de Franse Toe risten Service (F.T.S.) voor skiërs en wandelaars die Frankrijk-minded zijn. Ook bier betreft het aantrekkelijke wintersportarrangementen, die ge reserveerd kunnen worden bij de reis bureaus en bij de F.T.S., Rokin 128, Amsterdam. Er is keuze uit 10- en 17-daagse rei zen naar bekende centra in Haute Sa- voie, D.a. naar Courchevel, Val d'Isère, Les Deux Alpes, Morzin, Mégève en andere. Prijzen vanaf f 350. Door de F.T.S. is één kerstreis ge pland met vertrekdatum vrijdag 20 de cember. Voorts kan in het seizoen 1968-1969 iedere vrijdag een 10- of 17- daagse reis worden gemaakt. BAD GASTElN, het luxe-paardje van de provincie Salzburg, lanceert „Snow-Pack-arrangementen". Het is een compleet verzorgde week-vakantie tegen een gunstig tarief, die verkrijg baar is van 1-24 december; van 8 ja- nuari-4 februari en na 24 maart. Bad Gastein rekent op een vroege winter, want voor Kerstmis zullen er reeds zeventien hotels geopend zijn. Met een zogenaamde „ski-pas" kan men onbeperkt gebruikmaken van alle skiliften en kabelbanen in het dal van Gastein. Skiërs die slechts kort blijven, kunnen een week-ski-pas kopen, welke echter uitsluitend geldig is op de liftinstallaties van één dorp in het dal. Het zijn Bad Gastein, Bad Hofgastein en Dorfgastein. Lech en St. Anton am Arlberg (Vorarlberg-Oostenrijk) zijn vroeg „sneeuwzeker". Nog voor de kerst drukte aanbreekt, kan men hier wedel- skicursussen van een week volgen. In Lech van 7 tot 14 en van 14 tot 21 de cember. Prijzen van sh 850 tot sh 2250, naar gelang men een kamer-met- ontbijt, half- of volledig pension wenst. Inlichtingen en aanmelden bij het Verkehrsambt, A-6764 Lech am Arl berg. St. Anton op de grens met Vorarl berg en Tirol start reeds op 2 decem ber a.s. met zesdaagse wedelcursussen. De tweede week vangt aan op decem ber en de derde op 16 december. Ook hier verschillende prijsklassen, alle met inbegrip van skilessen en het ge bruik van het Galzig- en Schindler- spoor. Aanmelden bij Skischule Arl berg, A. 6580 St. Anton am Arlberg, Oostenrijk. VALBELLA ligt vlakbij Lenzerheide aan de pasweg naar het Engadin. In voor- en naseizoen, te weten van 30 no vember tot 7 december; van 7 tot 14 en van 14 tot 21 december, alsmede van 12 tot 19 april 1969, worden er ski-zwemweken gehouden. Van de sneeuw in het bad of omgekeerd wordt in meer en meer wintersport centra mogelijk, ook in Valbella, waar het Posthotel een verwarmd bassin rijk is. Het weekarrangement bevat behalve ski- en zwemlessen (of vrij zwem men), een fondue-avond, een mode show, folkloristische avond en andere attracties. Aantrekkelijke prijzen in diverse hotelklassen. Inlichtingen: Zwitsers Verkeersbureau. DE NOG jonge „Jugendreiseniub Wien doet van zich spreken. Ze komt met gunstige winterarrangementen voor skiërs van 18 tot 28 jaar. Ver blijfplaats is een typisch Alpenhotel letje in Neukirchen aan de Grossvene- diger. provincie Salzburg. Voor een rond bedrag sh 900 kunnen belang stellenden uit binnen- en buitenland deelnemen. Inbegrepen zijn: half pen sion, skilessen, gebruik van de oefen- lift, een nachtelijke sledetocht en folkloristische avonden. Wie interesse heeft kan boeken bij: Jugendreiseklub Wien, A-1010, WienT, Wollzeiler 29/3.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17