DE KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE NIET ALLES GOUD DA T ER BLINKT IN MEXICO-STAD Noordhollandse" vormen in Mexicaans landschap Haagse kunstenaar Joop Bel jon maakte beeldengroep voor de „Weg der Vriendschapin Pueblo Olimpico iStÊÊÊtBÊ ft ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 Erbij 23 tweehonderd gulden) per maand. De vlucht van het platteland eindigt doorgaans aan de rand van de stad. In de zogenaamde „ring van ellende", rond Mexico Stad lig- gen honderd noodvestigingen, zonder water, zonder riolering en zonder wet. De stad staat dan ook aan de top van de mis daadstatistiek in de wereld. Aan de rand van de mooie autoweg, die van Mexico Stad naar het 700 meter minder hoog ge legen idyllische rustoord Cuemavaca leidt, ligt achter een draadversperring van tien (Van een onzer verslaggevers) JOOP BELJON, de 46-jarige beeldhou wer en directeur van de Haagse Konink lijke Academie voor Beeldende Kunst, is teruggekeerd uit Mexico, waar hij op uit nodiging van het Mexicaans Olympisch Comité met zeventien andere beeldhou wers uit verscheidene landen deelnam aan een project om beelden langs de „Weg der Vriendschap", die naar het Olympische dorp leidt, te plaatsen. Voortgekomen uit een uniek initiatief van de Mexicanen om in de schaduw van de Spelen een soort kunstmanifestatie uit alle delen van de wereld te organiseren, is deze beeldenroute een onderdeel van het culturele program ma, waarin ook een reünie van dichters, een balletfestival en een congres van architecten zijn op genomen. Terug in zijn atelier in het oude gedeelte van de Haagse academie waar het afgebladderde stucwerk van een Grieks tempel plafond de eer van de voorbije klassieke glorie hooghoudt, vertelt Benjon over Mexico. meter hoogte het oeroude dorp Torpilejo, waar de bloedwraak twintig jaar geleden nog zo intensief werd bedreven dat de ge middelde leeftijd van de mannen slechts 22 jaar was. En dat de hoofdstad de kroon spant in de wereldmisdaad dankt zij aan haar gemiddelde van 48 moorden per dag. Het is niet meer zo dat zich op straat „pis- toleros" aanbieden, bereid om tegen een ge ring bedrag vijanden uit de weg te ruimen. Ook politici kunnen het zich niet meer ver oorloven persoonlijke of zakelijke geschil len door het uit de weg ruimen van de tegenstander op te lossen. Maar het mes zit tegenwoordig heel los in de schede. „Als ik door een steegje loop", zei een Mexi caanse vriend me, „is het altijd uitkijken geblazen. Als daar mensen met uitgestrek te benen zitten, loop ik er graag met een royale boog om heen Ze hebben de ma chete los in de broekzak en aarzelen niet om er bij het kleinste conflict gebruik van te maken". (Van een onzer redacteuren) DE STORMACHTIGE ontwikkeling van Mexico-Stad is typerend voor alle Latijns Amerikaanse grote steden. Ze lijden aan „elefantiasis", zoals een Mexicaanse krant die gezwelachtige groei eens treffend ty peerde. Zeventig percent van het nationale inkomen wordt in de hoofdstad verdiend. Daar is volop werk en vergeleken met de nood op het platteland een „hoog" minimumloon: 750 Mexicaanse pesos (ruim Brede boulevards, omzoomd door moderne wolkenkrabbers, vormen liet weidse panorama van Mexico-City. Maar aan de rand van deze welva rende wereldstad ligt de armenstad met een miljoen mensen, die samen hokken in „huizen" van wrakhout en lege oliedrums. DAT ALLES is echter niet het complete beeld van „Mexico la Ciu- dad" dat in de eerste plaats een heel mooie stad is. Naast de hutten van de allerarmsten liggen luxueuze wij ken. Er zijn in Mexico 11.500 dollar miljonairs. Vlak achter de reusachti ge stad liggen de 5000 meter hoge vulkanen, die horen tot het lot van Mexico. Tweeduizend jaar geleden is de vulkaan Ajusco geëxplodeerd. Het reusachtige lavaveld is tot stilstand gekomen en heeft een ongeveer tien meter hoge helling een soort wand tussen de berg en de begane grond gevormd. In 1950 is een architect op het geniale idee gekomen een deel van het lavaveld voor een schijntje te kopen en er een huis op te bouwen. Nu ligt er de meest originele luxe woonwijk ter wereld. En aan de an dere kant van het grote lavaveld ligt een universiteitsstad, die de grootste ter wereld is. HET ZIJN een paar facetten van een indrukwekkende stad, die de ar chitecten voortdurend met grote pro blemen confronteert. Nu al is zij na melijk 35 kilometer lang en 26 kilo meter breed. Daarom moet men on herroepelijk de hoogte in, hetgeen niet zo eenvoudig is vanwege het ge vaar van aardbevingen. Een andere moeilijkheid is dat Mexico Stad is gebouwd op de bodem van een opge droogd zoutmeer, een bodem die langzaam verzakt. Een deel van de beroemde kerk „Guadalupe" staat bijvoorbeeld scheef. De kerk is voor een deel in de aarde verdwenen. BIJ DE laatste grote aardbeving, in 1957, sneuvelden in heel Mexico muren en ruiten. In het grootste ge bouw van Latijns Amerika, de „Tor- re Latina" dat 484 verdiepingen telt, 210 meter hoog is en aan de top een restaurant heeft met een schitterend uitzicht over de stad bleef echter slechts een lift steken. De grote gebouwen hebben bij die gebeurtenissen tot vier meter heen en weer gezwaaid, hetgeen door de hydraulische installaties die aan de basis zijn aangebracht, voortreffelijk is opgevangen. HET opgedroogde zoutmeer heeft alle pogingen om het definitief te beplanten weerstaan. In de droogste tijd (februari en maart) jaagt de noordelijke wind salpeterhoudend zand over de stad. Het regent dan een stof, die de ogen prikkelt, eruit ziet als een dichte mist en de auto's wit verft. Er zijn 18.000 taxi's, die zo goed koop zijn, dat dit enorme aantal op geen stukken na voldoende is. De taxi is een voor de hand liggend ver voermiddel voor de vele toeristen voor wie Mexico vooral een gi gantisch kijkspel is met piramiden en met de luxe badplaats Acapulco. Met name de Amerikaanse toeristen, die vroeger naar Cuba trokken, hebben echter ook de op een na grootste stad van Mexico ontdekt, Guadalajara, een stad met nog altijd een miljoen inwoners. „RIVIER over de rotsen" betekent Guadalajara, maar een rivier ziet men er niet. De reisleiders vertellen hun gasten dat er altijd een warmte heerst van twintig graden en de trot se bewoners spreken van „de stad van het eeuwige voorjaar". Toen ik er kort voor de regentijd was, heb ik echter geleden onder een hitte van bijna veertig graden. MEXICO is een land waar ver schillende rassen samenwonen. Dat levert politiek en economisch geen problemen op, echter wel maatschap pelijk (slechts elf percent van de bevolking is blank). Maar de presi denten zeggen allemaal dat zij er trots op zijn, over een volk van In dianen en Mestiezen te regeren! WEL ZIJN er scherpe tegenstel lingen geweest tussen staat en kerk. die vooral door een systematische tolerantie tenslotte hun scherpte heb ben verloren. Volgens de huidige grondwet bestaat de kerk voor de staat niet. Haar goederen behoren aan de staat. Een priester mag grond kopen, maar dan onder zijn oorspron kelijk „burgerlijke" naam, niet als vertegenwoordiger van de clerus. Hij mag ook in het openbaar geen ambts- kleding dragen. Processies buiten de kerk zijn verboden. Zo zijn er meer beperkingen. De tijd van de beelden stormers is echter voorbij. „We kun nen het best met elkaar vinden", heeft een bisschop gezegd. „Wij be kommeren ons niet om de politiek en zij niet om de kerk". ALS MEN een Europese gymna siast zou vragen, welke culturen er op zijn bodem heersten duizend jaar na Christus, dan zou hij op zijn minst naar het antwoord moeten zoeken. Maar elke Mexicaanse lagereschool- leerling antwoordt onmiddellijk dat in het eerste tijdperk de Olmeco- en in het tweede de Tolteca-cultuur be stond, om daar dan aan toe te voegen dat vervolgens de Azteken regeerden tot de Spaanse veroveringen. De ja guar, het religieuze symbool van de Olmeco-cultuur, komt hij in het da gelijks leven voortdurend tegen, op afbeeldingen, maar ook op gebruiks voorwerpen. En hetzelfde geldt voor de „almena", het symbool van de Azteken. Straatventertjes en souve nirwinkels confronteren bezoekers voortdurend met splinternieuwe be wijzen van de oeroude cultuur. DAT IS het leven in de grote stad, het centrum van Mexico. Een arts heeft me verteld, dat vrouwen uit het volk dikwijls voedingsmiddelen, die zij ontvangen voor hun zuigelingen, ruilen voor drank met de redenering: „Ach. als het misloopt. volgend jaar krijgen we toch weer een baby". EEN BEKEND onderzoeker ging regelmatig op jacht in het Mexicaan se binnenland. Eens legde hij per vergissing een koe neer en betaalde de waarde van het dier aan de eige naar. Toen hij de man een paar we ken later weer ontmoette, vertelde die: „Ik heb geluk gehad. Vlak na dat u me die koe had vergoed, werd mijn broer neergestoken. Het lijk- maal heeft me nu geen cent gekost. Ik had het beest anders toch moeten slachten „HET IS een heel kritiek land hoor. Ze zijn daar keihard (k ben er zelf bij geweest, dat ze zo hard waren. Ik leefde midden tussen de studenten, want ik heb een week of vier les ge geven aan de Universidad Ibero-Ame- ricana, afdeling Vormgeving. Ik werk te tot 's middags vier uur aan die beeldhouwwerken en ging daarna naar de universiteit. Ik sprak iedere dag met die studenten. Op sommige da gen was de universiteit gesloten dat wist je niet van tevoren. Het is een heel groot complex. Net een stad of een heel groot dorp. Wat je dan ziet is een groot aantal studenten dat loopt te demonstreren vooral voor de auto nomie van de universiteit Op een ge geven moment waren alle straten vol tanks. De eerste dag de beste schoten ze twee studenten dood. „WEET JE wat het ergste is in Me xico Stad? Er leven daar 7 miljoen mensen en 1 miljoen is dakloos. Je kunt geen stap zetten of je ziet een bedelaar of 'n moeder met een paar kinderen, die de hele dag in een kerk portaal zitten. Ze leven in krotwonin gen van bezineblikken. Op weg naar het stadion kom je erlangs. De Mexi canen schamen zich rot voor die toe standen. Ze hebben geprobeerd die mensen daar te verdrijven, maar ze gingen terugvechten. Toen hebben ze het opgegeven. Dat viel me erg mee van ze. Toen ik wegging waren ze be zig met de aanplant van bomen om die krotwoningen aan het oog te ont trekken". „Op de dag dat ik in Mexico City aankwam waren ze met de fundamen ten voor mijn beeld bezig. De ontwer pen moesten vooraf worden goedge keurd". „Ik wist heel precies, wat ik wou Als een groep geabstraheerde Noordhollandse knotwilgen staat de plastiek van Beljon langs de „Avenida de la Ami- stad" in Mexico. gaan maken. Het beeld bestaat uit ze ven lichamen. Het zijn zo maar vor men. Ik heb er voor de aardigheid een naam aan gegeven Vergadering (van de reuzen), maar dat heeft er verder niets mee te maken' „Voor mij was het belangrijkste, dat ik aansluiting kreeg bij de auto snelweg. Dat is een modern probleem. We gaan ons halve leven doorbrengen in een auto. Die snelweg wordt een deel van ons leven. En nou vind ik, dat je zoveel mogelijk moet profiteren van de gegevenheden, de obstakels die zo'n weg biedt, om de monotonie ervan te verdrijven. Denk eens aan de weg van Amsterdam naar Utrecht. Daar staan lelijke bouwsels, fabrieken en dergelij ke. Die zou je moeten kunnen inbou wen, verhullen achter een beeldhouw werk, er een kleurig gehéel van maken, zodat je instinctief de tijd kunt meten aan de signalen onderweg". A „EEN BEELD langs de weg moet je zien, zoals Cassandra zijn eerste af fiches maakte; het moet gezien wor den in die ene seconde dat je erlangs rijdt. Het moet een litteken op je netvlies achterlaten; je moet het kun nen onthouden. Nu heb ik veel geleerd van mijn werk aan het California State College, waar ik een muur, bestaande uit verschillende elementen heb ge bouwd rondom een parkeerterrein (Hommage to Sam Rodia), dat een beeldhouwwerk dat uit een aantal vor men bestaat, beter is dan een enkel beeld, omdat je dan steeds iets. anders ziet, als je erlangs rijdt. Mijn beelden groep ligt op een kruispunt van drie wegen. Het is helemaal alzijdig, alrond. Er zit een bewegingselement in zo'n ding. Het is geschilderd in verschillen de tonen lila, zodat een steeds ver schuivend beeld wordt verkregen. Het heeft een fysieke bedoeling en een vi suele. Dus helemaal geen symbolische betekenis. Ze dachten daar dat ik de vormen had aangepast aan het Mexi caanse landschap, maar dat is hele maal niet zo. Al die vormen Komen uit Noord-Holland. Daar heb ik mijn vormgeving geleerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23