VAN DAG TOT DAG Legeringsverdrag is nu van kracht Alleen Tsjechische troepen bewaken de grenzen WEU wil rode lijn tussen NAVO en Warschaupact KRAANTJE LEK" wildrestauraut WEU wil uit impasse raken John Lennon gearresteerd commentaar op actuele zaken Vredesprijs voor een communist Ratificatie in Praag en Moskou Apollo-7 is weer in andere baan Heldengraf voor gehangenen Russische pers over de Apollo-7 Rusland wijst journalist uit Weer zelfmoord bij Westduitse defensie llMfli amm ZATERDAG 19 OKTOBER isiis! %Êwém I :/- Wij serveren voor U diverse bekende wildgerechten o.a. fa Hazepaté met cumberlandsaus fa Wildsoep fa Halve fazant met hazelnootsaus fa Wildzwijncotelet St. Hubert fa Hazerug „Belle Chasse" Op aanvraag reerug, reebout en watersnippen. winterschotels fa Capucijners Garni fa Zuurkool met spek en worst \|*f Harmei Verschil Kern Er is internationaal een actie gaande om de Nobelprijs voor de Vrede toege kend te krijgen aan de Tsjechoslowaakse communistische partijleider Dubcek, in verband met zijn verdiensten voor het behoud en de versterking van de wereld vrede. De Belgische pater Pire, zelf een Nobelprijs-winnaar, is het eerst op dit idee gekomen en zijn gedachte is blijk baar sterk aangeslagen bij prominenten in tal van landen. Uit zijn verband gerukt zou het feit, dat de Nobelprijs zou worden toegekend aan een communistische partijleider een vreemde indruk moeten maken op allen die leven in de veronderstelling dat de wereldvrede in de eerste plaats bedreigd wordt door het communisme. Wie zich echter verdiept in de gang van zaken van de laatste maanden ten aanzien van de verhouding tussen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije, moet tot de conclusie komen dat men moeilijk meer van „het communisme" kan spreken en dat men al evenmin ongeschakeerde beschuldigingen van agressiviteit mag toedichten aan communistische staten of staatslieden. De bedreiging van de wereldvrede ligt niet in een of andere ideologie besloten, doch in situaties waarin bepaalde mach ten elkander de hegemonie betwisten. Een communist kan in een bepaalde machtspositie wellicht beslissen over oorlog of vrede, maar daarbij is slechts zijn positie, niet zijn levensbeschouwing beslissend. Als hij een beslissing neemt die „vrede" betekent, is zijn communis me al niet meer van enig belang. Zo ongeveer is de redenering van pa ter Pire, die zegt dat hij „weigert te kie zen tussen politieke stelsels, als het gaat om de vraag bij de gratie van wie of wat de wereldvrede behouden en versterkt wordt." Over Dubcek kan worden ge sproken als een „pacifist", in die zin dat deze politicus van zeer linksen huize zich heeft ingespannen om in zijn land ideologieën te verzoenen en tot een ze kere synthese te brengen. Dubcek heeft zijn liberalisatiepro gramma niet gebasserd op afkeer van Moskou of liefde voor Bonn, hij heeft het statuut van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije dienstbaar gemaakt aan een vrediger en soepeler samenle ven in vrijer en veiliger verband. Dat is een grote verdienste voor de vrede in zijn eigen land, maar de betekenis van die liberalisatie gaat natuurlijk ver over de Tsjechische grenzen heen. De paci ficatie tussen partij en volk door het weg vallen van het politieel geweld bij po litieke meningsverschillen waardoor Tsjecho-Slowakije in verrassend korte tijd vervuld werd van een verblijdende sfeer van vrijheid en veiligheid voor iedereen deed geen afbreuk aan de machtspositie van de communistische par tij, maar humaniseerde de partijappara ten en deed zelfs haar aanzien stijgen. Dubcek was bijna geslaagd in de be wijsvoering dat het communistische maatschappij-patroon de individuele vrij heid van meningsuiting en critiek best kon verdragen zonder ineen te storten. Hij slaagde er zelfs in aan te tonen dat een communistisch regiem geen geheime politie nodig heeft, die „politieke afwij kingen" aan den lijve afstraft. Tot die zelfde conclusie zijn sommige niet- com munistische landen nog niet eens ge komen Een tweede verdienste van Dubcek is ongetwijfeld, dat hij bij de inval van de Russen elk gewapend verzet wist te ver mijden. Het lijdelijke verzet en de vrij moedigheid van discussie die de Tsjechen ontwikkelden tegenover de Russen, wa ren vruchten van de liberalisatie. In korte tijd had Dubcek zijn mensen ge leerd dat men niet altijd op het slag veld behoeft te sterven om zijn land te verdedigen en te dienen. In dit licht gezien behoeft een even tuele toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan deze Tsjechische commu nistische pacifist niet een soort van „wraakoefening van het Westen" op de Russische overval te zijn, maar een waar achtig huldeblijk aan een verdienstelijk man, die als politicus de vrede tot basis van zijn gedragingen heeft gemaakt. PRAAG (DPA/AFFP) Het Tsjechoslowaakse parlement heeft het Russisch - Tsjechoslowaak- verdrag over de legering van Rus sische troepen geratificeerd. Van de 242 aanwezige afgevaardigden stemden 228 voor, vier tegen en tien onthielden zich. Het parle ment telt in totaal 297 leden. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft het verdrag eveneens be krachtigd. Alle militaire eenheden van de DDR, Polen, Bulgarije en Hongarije en een deel der Russische strijdkrachten zullen op grond van het legeringsverdrag binnen twee maanden na ratificatie van de over eenkomst uit Tsjecho-Slowakije worden teruggetroken. De achterblijvende Russi sche eenheden zullen in speciale militaire districten worden geconcentreerd. De directe bewaking van de westelijke gren zen zal ook in de toekomst alleen aan de Tsjecho-Slowaakse strijdkrachten zijn toevertrouwd. lAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAüAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAmUMMIAAAAIUMUIAAAAAIMIAAAmUMyiAAAAAAAAAAAAAAAi (Van onze correspondent) PARIJS. De parlementariërs uit de zeven landen van de Westeuropese unie zes plus Engeland hebben in Parijs gisteren een halfjaarlijkse zitting beslo ten met een grondige gedachtenwisse.ling over de wetenschappelijke en technolo gische aspecten van de moderne oorlog voering. Speciaal de Westduitse minister van Defensie, Schroder, toonde zich bijzonder verontrust over de invasie in Tsjecho- Slowakije. Hij rekende zijn gehoor voor dat de Russen nu 42 divisies in Polen, de D.D.R., Hongarije en Tsjecho-Slowa kije op de been hebben. Schroder was ook niet weinig onder de indruk gekomen van de snelheid waar mee de Russische troepen de Tsjechische stellingen hebben, bezet. Hij achtte het daarom voor de westerse mogendheden een levensbelang hun troepen zo dicht en zo paraat mogelijk bij de bedreigde gebieden te houden. Tot die bedreigde gebieden rekende de secretaris-generaal van de NAVO, Brosio, van zijn kant vooral Roemenië en zelfs Joegoslavië. Mochten de Russen, aldus Brosio, nu ook Roemenië onder de voet willen lopen, dan zullen wij dat maar heel kort voor de aanval weten. Een in tensivering van de bewapeningswedloop wees de secretaris-generaal van de NAVO van de hand, omdat langs die weg de spanningen nog maar hoger zou den kunnen worden opgevoerd. Meer heil zag hij in een maximale opvoering van de paraatheid van de NAVÖ-troepen om zo'n schok van een eventuele eerste aan val onmiddellijk op te kunnen vangen. De vergadering heeft tenslotte met al- gemene stemmen een resolutie aangeno- KAAP KENNEDY (DPA/AFP). De Amerikaanse ruimtecabine ,,Apollo-7' volgt sinds vrijdagmiddag een nieuwe baan, waardoor zij veel hoger in de ruimte komt. Gezogvoerder Shirra stel de de hoofdmotor voor de vijfde maal xn werking, waardoor de ruimtevaarders weer „gewicht" kregen. De „zwaartekracht", die door de ver snelling ontstond, was ongeveer even groot als op aarde. De vuurstoot duurde 66 seconden. Na veertig seconden ging Shirra over op bediening met de hand. Het ruimteschip is door de vuurstoot in een sterk elliptische baan om de aarde gekomen, met als laagste punt 165 kilo meter en als hoogste 450 kilometer. Daarvoor tijdens het begin van de hon derdste omwenteling om de aarde, lag de baan tussen 162 en 275 kilometer hoogte. Ongeveer tachtig percent van alle taken is nu volbracht. Ook al zou tot een voortijdige terugkeer moeten worden be sloten, dan gaat de reis naar de maan hoogstwaarschijnlijk toch door omdat de Apollo-7 bewezen heeft goed te functio neren. De tweede trap van de Saturnus-4B, die de Apollo-7 heeft gelanceerd, is van ochtend in de atmosfeer boven de Indi sche Oceaan teruggekomen en verbrand men waardoor de NAVO wordt ver I zocht Moskou voor te stellen tussen de zetels van het Warschau-pact en de per manente raad in Brussel een „rode tele foonlijn" te installeren om de risico's van nucleaire verrassingen of vergissin gen te verminderen. Dit heeft premier Oldrich Cernik gis teren in de nationale vergadering in Praag meegedeeld, aan het begin van het debat over de Russisch-Tsjechoslowaakse overeenkomst. De toespraak van Cernik werd door Radio-Praag direct uitgezonden. De pre mier verbond de vertrouwenskwestie aan het regeringsvoorstel tot ratificatie van het verdrag, dat nu in werking is ge treden. De ratificatie door de vergadering tij dens een korte zitting volgde op een stormachtig debat in een gezamenlijke zitting van de juridische commissie, die van Buitenlandse Zaken en van Defensie en Veiligheid. De stemming was daar 42 voor en vier tegen met twee onthoudingen. De vergadering ontving meer dan twee honderd resoluties en brieven van fa brieken en werkplaatsen, waarvan er veel tegenstanders waren van het legali seren van buitenlandse legers op Tsjecho- slowaaks grondgebied. Maar instemming met het pact door partijleider. Alexander Dubcek en zijn populaire leiders stond al tevoren vast. Zij zeiden dat Tsjecho-Slowakije niets anders overbleef dan zich te onderwer pen. Tsjechoslowaakse woordvoerders zei den dat de overeenkomsten en afspraken omvatten: Zeventigduizend Russische soldaten zul len voor onbepaalde tijd in het land blijven en in hoofdzaak gelegerd wor den in Noord-Bohemen en om Praag, Bmo en Bratislava. De omvang van het Tsjechoslowaakse leger, nu ongeveer 170.000 man, zal verminderd worden in ruil voor betere technische uitrusting. De Russische geheime politie en mili taire inlichtingendienst, die nu in Tsjecho-Slowakije zijn, zullen met de troepen meegaan die het land ver laten. De Sovjet-Unie zal dertig miljoen kro nen betalen voor de schade die tot nu toe door de bezetting is aange- richt. De Tsj echoslowaken zullen de Russi sche eenheden levensmiddelen tegen kleinhandelsprijs verkopen. De Russen zorgen zelf voor de rest. DJAKARTA (AP). Twee jeugdige Indonesische mariniers, die door de rege ring van Singapore als saboteurs zijn op gehangen, zijn begraven op het helden kerkhof te Djakarta. In de hele hoofdstad stonden troepen met machinegeweren klaar om aan on geregeldheden het hoofd te bieden nadat militante studenten aanvallen hadden gedaan op de ambassade van Singapore en andere gebouwen van de regering van Singapore. i^:'' i. ADVERTENTIE Al onze prijzen zijn incl. 15% bediening. Voor uw tafelreservering telefoon 0 23 -41266 Reserveert U tijdig voor de komende KERSTDGEN Beatle John Lennon en zijn Japanse vriendin Joko Ono zijn gearresteerd, heschulidgd van het bezit van mari huana en van verzet tegen de politie. Rechercheurs van Scotland Yard arresteerden 't paar in een huis in het westen van Londen. Het twee- tal wordt morgen voorgeleid. luuuinnnnnnnnn DEN HAAG Nu de besprekin gen, die de raad van ministers van de Europese gemeenschappen dit jaar heeft gewijd aan de toetreding van Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken, op 27 september een voorlopig dieptepunt hebben bereikt, gonst het in de Westeuro pese unie (WEU), die de zes plus Engeland omvat, van verhalen over activiteiten om uit de impasse te geraken. Deze week is in het parle ment van de WEU dat in Parijs vergadert, een rapport aan de orde geweest, dat de Nederlandse oud staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, over dit onderwerp had opgesteld. Vol gende week maandag en dinsdag zal in Rome in de ministerraad van de WEU ongetwijfeld ook uitvoerig worden gesproken over de denk beelden die de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Harmei, hieromtrent koestert. r In zijn rapport. ingediend namens de politieke com missie van het WEU-pari ement, komt Van der Stoel tot de con clusie dat het mo ment is aangeoro- ken voor het bij eenroepen van een politieke con ferentie van alle hierin geïnteres seerde EEG-ian- den die om het lidmaatschap heb ben gevraagd, teneinde de nieuwe vor men van samenwerking te scheppen op terreinen die niet dodr de Europese verdragen worden bestreken, met na me de buitenlandse politiek, de defen sie en de technologie. Het Benelux- memorandum van 19 januari zou vol gens de rapporteur een nuttige nasis kunnen zijn voor een dergelijke con ferentie. „Natuurlijk moet men er geen twijfel over laten bestaan dat een dei- gelijke samenwerking niet gericht zou zijn tegen Frankrijk en dat Frankrijk MR M. VD STOEL P.A. integendeel van harte welkom zou zijn bij zo'n nieuwe poging als het bereid zou zijn een positieve bijdrage te leve ren. Evenzeer moet men in het oog hou den dat zulke nieuwe vormen van sa menwerking niet op een zodanige ma nier moeten worden georganiseerd dat de toekomstige ontwikkeling van de Europese gemeenschap daaronder zou lijden. Het zou wenselijk zijn dat de partners in zulke nieuwe regelingen in een plechtige verklaring duidelijk ma ken dat zij zich ten doel stellen deze vormen van samenwerking onder te brengen in de gemeenschap, zodra overeenstemming is bereikt over de uitbreiding daarvan", aldus Van der Stoel. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken, lord Chalfont, heeft in Parijs reeds laten weten veel voor de ze denkbeelden te voelen. Dat is niet verwonderlijk, aangezien de Britse re gering destijds ook positief heeft gerea geerd op het Benelux-memorandum, dat volgens Van der Stoel uitgangspunt :ou kunnen zijn. Chalfont liet zich eveneenns waarde rend uit over de denkbeelden van Har mei, die overigens alleen nog maar in grote lijnen bekend zijn. De Belg is van mening dat de zes plus Engeland in de WEU de mogelijkheid moeten onderzoeken om tot samenwerking te komen op de ook in het rapport- Van der Stoel genoemde gebieden als mede op het terrein van de monetai re politiek. Als Frankrijk ook in het kader van de WEU iedere samenwer king met Groot-Brittannië zou weige ren, hoeft dat volgens Harmei voor de anderen geen beletsel te zijn om toch op bepaalde gebieden met de Britten in zee te gaan. Het WEU-verdrag laat ook de mo gelijkheid open om andere landen, bij voorbeeld de Scandinavische, hierbij te betrekken. Er kunnen volgens de Bel gische minister vele redenen zijn waar om een land op een bepaald ogenblik niet bereid is een volgende stap te doen met de anderen. Dit mag echter geen blijvende rem op de ontwikkeling zijn, anders zou men de hoop op ver dere Europese integratie wel kunnen opgeven. „Geen enkele trein zou ooit moeten wachten tot alle reizigers voor het vertrek gereed zijn", zei Harmei onlangs aan een perslunch in Brussel. Een nogal aanvechtbare stelling, maar de bedoeling is natuurlijk wel duidelijk genoeg. Op het eerste gezicht lijkt er niet veel verschil te bestaan tussen het rapport-Van der Stoel en de plannen van de Belgische minister. Uit het feit dat de Fransen in het WEU-par- lement minder negatief hebben gerea geerd op Harmels denkbeelden dan op die van het rapport, zou men echter kunnen opmaken dat Van der Stoel wat verder is gegaan met de Belg. Ook de waarschuwing van de Neder lander, geuit bij het inleiden van zijn rapport, dat aan de Belgische plan nen gevaren zijn verbonden, kan in die richting wijzen. Het gaat er volgens Van der Stoel om dat men het eerst eens moet wor den over de principes van vormen van samenwerking en dat daarna pas in WEU-verband werkgroepen worden opgericht. Blijkbaar is hij bevreesd dat men ook in de WEU zal belanden in oeverloos en vrijblijvend praten en studeren, waarbij de Fransen dan wel zullen zorgen dat men tot over de oren in detailproblemen verstrikt raakt. De Nederlander wil kennelijk eerst de samenwerking institutionaliseren, hij wil om te beginnen een structuur scheppen die concreet gestalte geeeft aan de wil om tot zo breed mogelijke samenwerking in Eiïropa te komen. Die wil is bij vijf van de zes EEG-lan- den en bij Groot-Brittannië aanwezig, bij Frankrijk alleen op Franse voor waarden. De Fransen hebben herhaaldelijk verklaard dat het scheppen van ge meenschappelijke structure ngeen zin heeft als er geen gemeenschappelijke „politieke wil" bestaat. Op grond van dit standpunt zullen zij dus niet mee kunnen gaan met de opvatting van het rapport-Van der Stoel. Daar blijft het echter niet bij, want de Franse poli tieke wil is in de ogen van Parijs de alleenzaligmakende leer voor alle Europeanen en dus dienen alle pogin gen getorpedeerd te worden die zouden kunnen beletten dat de gaullistische haan koning kraait. In een speciaal nummer van de In ternationale Spectator van 8 oktober komt een verkorte versie voor van i analyse die de „Werkgroep voor Europese politiek", samengesteld uit jonge Europeanen van verschillende nationaliteiten, heeft gemaakt van de huidige crisis. In het gedeelte dat de Franse politiek in de EEG behandelt, wordt onder meer opgemerkt: „Het zijn niet in de eerste plaats bijzondere economische belangen die de Franse positie bepalen. Veel meer wordt deze bepaald door het belang bij de machts verhoudingen in de gemeenschap; bij de daarmee gepaard gaande mogelijk heden met de inhoud van de gemeen schapsbesluiten te manipuleren. Ten slotte bij de met dit alles verbonden mogelijkheid de politiek van Westeuro pese staten in de geest van de eigen conceptie te beïnvloeden. Deze concep tie. die zich in de ogen van de aan hangers niet beperkt tot het Franse nationale belang, beoogt niets minder dan een volledige herwaardering van de rol van Europa in de wereld". Hier wordt er terecht nog eens de aandacht op gevestigd dat de economi sche voordelen die de gemeenschap aan de lid-staten biedt, door Frank- rijks partners worden betaald met on gewilde en passieve steun aan een conceptie die niet de hunne is. „Met de toetreding van Groot-Brittannië zou den niet alleen de betrekkingen binnen de gemeenschap van karakter mogen veranderen maar ook de mogelijkheid in het algemeen voor Frankrijk om zijn buitenlandse politiek door te zet ten". Naar onze mening is men hierbij de kern van de zaak beland, dat wil te vens zeggen dat binnen de gemeen schap geen vergelijk met Frankrijk over toetreding mogelijk is (zoals ook afdoende is gebleken) en dat men in de WEU alleen iets zal kunnen berei ken als werkelijk de bereidheid aan wezig is zonder Frankrijk verder te gaan. Voor de regering van de Duitse bondsrepubliek zou dit echter beteke nen dat zij het verder zou moeten stellen zonder de door haar zo hooglijk gewaardeerde en als onmisbaar be schouwde steun van Parijs voor de Duitse „Ostpolitik". Die prijs zal Bonn ook nu weer te hoog zijn. JOSOU (AP) De vlucht van de Apol lo 7 heeft grote aandacht gekregen in de Russische kranten. Vier belangrijke Russische dagbladen publiceerden gede tailleerde verhalen over de resultaten van het ruimteproject en illustreerden het ge heel met foto's van de drie astronauten aan boord van hun ruimteschip. Het dag blad van het leger noemde de beman- ming „die dappere troika" en wenste hun „een gelukkige landing op de aarde". In een artikel van het communistische jeugdblad Komsomolskaja Pravda werd gezegd dat de vlucht „succesvol voort gaat" en dat een van de astronauten over de radio berichtte dat „alle syste- I men perfect werken". NEW YORK (Reuter). Rusland heeft de correspondent van de New York Times, Anderson, uitgewezen. Volgens het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft Anderson zich schuldig gemaakt aan handelingen die niets met de journalistiek te maken hebben. Een van de redenen van zijn uitwijzing was, dat Anderson ,een brief van een onbevoegd persoon naar het bui tenland had doorgegeven". Eind augustus publiceerde de New York Times een brief van de Russische dichteres Natalia Gorbanevskaja, waarin deze verslag deed van een enkele dagen I tevoren op het Rode Plein gehouden de monstratie, waarin zij en zes anderen protesteerden tegen de invasie van de Oostbloklanden in Tsjecho-Slowakije. De Russen trokken het visum van Anderson in toen hij zich met vakantie in Grieken- I land bevond. BONN (DPA). Een eerste luitenant van het Westduitse ministerie van De fensie, de 52-jarige Johannes Grimm, heeft zich op zijn kamer in het minis terie met een pistool van het leven be- roofd. Dit is de derde zelfmoord in de West duitse strijdkrachten in de laatste tien dagen. Op 8 oktober pleegde de vice- voorzitter van de Westduitse geheime dienst, generaal-majoor Horst Wendtland zelfmoord. Van een andere hoge officier, Hermann Lüdke, die bij het NAVO- hoofdkwartier in Casteau werkzaam was I geweest, werd dezelfde dag het lijk ge vonden in het Eifel-gebergte. Het staat vrijwel vast dat hij in een spionage-af- faire verwikkeld is geweest en eveneens zelfmoord heeft gepleegd. Het ministerie van Defensie in Bonn zei dat tegen Grimm geen enkele ver denking bestaat. De gezondheidstoestand van deze officier laat al enkele jaren veel te wensen over, zo werd meege deeld. Hij heeft zich van het leven be roofd na een telefoongesprek met een militaire arts, met wie hij voor vrijdag middag een afspraak maakte. Staking. Het personeel van de Europese Economische Gemeenschap in Luxem burg zal gedurende het weekeinde sta ken, aangezien het minder loonsverho ging heeft ontvangen dan de collega's die in Brussel werken. Slaapzaal ingestort. In een karmelietes- seninternaat van Limonar, in Malaga, zijn drie jonge meisjes overleden door dat hun slaapzaal instortte. Een twin tigtal meisjes werd ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3