Zaterdag wereldrecord zondag deceptie Estafette eenheid spatte als zeepbel uiteen Keino triomf ontnam Verenigde Staten (Ryun) op de middenafstand Grandioos wereldrecord voor Oostduitse Margitta Gummel m S Soigneur Collard naar Nederland gestuurd MAAR PAS NADAT MARIA GOMMERS HAD GELOPEN m 13 MAANDAG 21 OKTOBER 196^ (Van onze speciale verslaggever) ÊF mnnnnnnr—----- ^^...^..««««HJijmajmiwuumAAAAAAAAAAJMWAAiwwwAiiAA/wvwvwvui/wMwwwwwwwwwuiww1 (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Buiten de poort van het wild-rumoerende stadion was er de spanning en tenslotte de on behaaglijke ontlading. De razende rush van Corrie Bakker, in een wanhopige poging om een niet helemaal geslaagde wissel tussen Mieke Sterk en Truus Hennipman nog in brons te doen eindigen, was mislukt. Vergeten, op slag, was daardoor de prestatie van de vorige dag: een wereldrecord, te delen met de Amerikaanse meisjes. Een wereldrecord, dat hoop had ge geven op brons, zilver misschien. Een wereldrecord, dat slechts schijn was gebleken. Want nu enkele minuten geleden was die wereldtijd verpletterd door dat zelfde Amerikaanse team: 42.8, WIWVVWWWMWVWWIVWIVWWWniVWWWHIWWnHWIlWWV meer dan een halve seconde snel ler. De Nederlandse 4 x 100 meter esta fetteploeg was blijven staan op een tijd, die opeens zo heel erg „oud" leek: 43.4 en, wellicht, was dat niet eens goed genoeg voor brons. Is het een wonder, dat toen een vlam door bet estafettekwartet sloeg, is het een wonder, dat Corrie Bakker woedend met haar trainingsblouse op de grond sloeg en huilend wegliep, is het een wonder, dat Wilma van den Berg, ook in tranen, tegen een hek stond ge leund met trainer Jacob Dikken, haar trainer ais trooster terzijde? Is het een wonder ook, dat Mieke Sterk uit viel tegen Truus Hennipman met een woedende klacht over de slechte of minder goede wissel tussen die twee meisjes? Alle hoop was, bijna zeker, de bodem ingeslagen, ofschoon daar buiten nog altijd niet bekend was, Na de teleurstellende race: links Truus Hennipman, rechts Corrie Bakker. naar welke kant de balans was door geslagen, naar brons of niets. De vier wisten elk voor zich, dat de medaille- jacht toch was mislukt. Ruzie en tranen Terwijl buitenstaanders zich afvroe gen, hoe het mogelijk kon zijn, dat binnen het stadion het brons al lang aan Rusland was toebedeeld en men buiten nog in onzekerheid verkeerde (was er dan niemand van de leiding, die het even kon komen vertellen?), spatte het estafettekwartet, de „zekere eenheid" van Wil Westphal, als een zeepbel uiteen: ruzie, tranen. W. Westphal, later: „Ik kan 't me voor stellen. Op dat moment heeft zich al die opgekropte spanning ontladen. Ik bedoel: de spanning van weken gele den. Die hele affaire, dat komt nu pas los." De man, die in ruim een jaar tijd zulk een ogenschijnlijk hechte een heid smeedde, beschouwt dan de race die de grote teleurstelling bracht, nog eens na: „Mieke en Truus hadden een slechte wissel. Truus was te vroeg weg, dus moest ze inhouden. Mieke liep overigens matig." „Nee, ik had niet aan goud gedacht, dat niet. Mis schien bronsAan Corrie heeft het niet gelegen. Ik heb haar een wissel zien maken, zoals ze nog nooit heeft gemaakt. Ze liep grandioos. Ze kwam nog schitterend terug." Wil Westphal twee dagen lang op de tribune met een scherp oog op „zijn" kwartet had echter ook an dere tekortkomingen bespeurd. „Gis teren, na die wereldtijd, heb ik ze twee uur op de tribune zien zitten. Dat is toch veel te lang. Dan ontlaadt toch de spanning, die ze nodig hebben, veel te veel. Hebben ze wel goed uitgelo pen? Ik geloof het nooit." Daarmee is men dan, ruim drie we ken na dato, weer terug bij die „af faire", terwijl alweer zoveel andere zaken en verwikkelingen in het Ne derlandse kamp de gemoederen heb- IHHUWfWVWIWIVWWWWWWWWWWWWWWWyWWVWWWWVW' ben beziggehouden en dat nog doen. Men legt dan, na zo'n teleurstelling (want hadden de prestaties niet aan leiding gegeven tot hoop op meer dan die eenvoudige „finaleplaats"), zo links en rechts in het Olympisch dorp, het oor weer eens te luisteren. Men verneemt van mensen die de parallel kunnen trekken, hoe heel anders het estafetteploegje nu acteerde, vergele ken bij toen, in Sankt Moritz, toen Westphal er wel bij was. Kleine din gen maar toch tekenend. Een coach zegt: „Ze aten lang niet altijd samen. Wel, dat zou mij in mijn sport niet moeten overkomen, dat een ploeg niet eens samen at." Een ander: „Er werd getraind, jawel, maar strak. Ach ik weet het niet. Men herinnert zich, hoe Westphal van een groepje sprintsters, dat indi vidueel op de wereldmarkt niet aan de prijzen komt, een kwartet heeft ge smeed, dat op waarlijke eendracht steunde. Want, zijn niet de meisjes van Amerika, Cuba en Australië stuk voor stuk veel sneller? Men kaart nog eens na, hoe jammer het is, dat die eenheid nu niet naar een medaille kon reiken. Men herinnert zich weer die uitbarsting, opeens na afloop van de race. De uitbarsting, die de omstanders tot pijnlijk zwijgen bracht. Dan vraagt men zich, opnieuw, af: handelde Wil Westphal toch niet onjuist toen hij zo nodig moeilijkheden voorzien moest en principes de voorrang gaf? Met ande re woorden: heeft Wil Westphal niet van de tribune in het Olympisch Sta dion gezien, hoe momenten van wroe ging geboren worden? MEXICO Amerika heeft zijn goldrush besloten met drie gouden medailles. De achtste en slotdag van de Olympische atletiekwedstrijden is de meest enerverende van de gehele reeks geweest. In het met tachtigdui zend toeschouwers nu eindelijk uit verkochte stadion sneuvelden zondag liefst vier wereldrecords. Daarvan namen de Amerikanen er drie voor hun rekening. De Amerikanen heb ben de estafettes, het traditionele hoofdbestanddeel van de laatste dag volledig beheerst. Het meest indrukwekkende wereldre cord, dat zondag werd gevestigd, was echter dat bij het kogelstoten dames. De Oostduitse Margitta Gummel, zelf houd ster van het wereldrecord met 18,87 me ter, kwam tweemaal boven de negentien meter. De eerste maal was het 19,07 me ter, de tweede keer zelfs 19,61 meter. Met de 8,90 meter, die Bob Beamon af gelopen week het goud bij het versprin gen opleverde, is deze prestatie de in drukwekkendste van acht dagen topatle- tiek. Bij het kogelstoten behaalde Oost- Duitsland een dubbel succes, want ach ter Margitta Gummel veroverde Maritta Lange, die haar beste prestatie met bij na een meter verbeterde, met 18,78 me ter de zilveren medaille. Dat Els van Noorduyn in dit geweld geen rol van betekenis zou spelen, was bekend. De Amsterdamse, aan wie Mar gitta Gummel's trainer Karl-Heinz Bau- ersfeld een grote toekomst heeft voor speld, haalde een achtste plaats en dat was gezien de positie op de wereldrang lijst van dit jaar, haar absolute top. De Nederlandse begon niet sterk (15,89, 15,71 en 14.97 m) maar toen zij zich ze ker wist van een plaats bij de laatste acht ging het ineens beter. Na 15.54 in de vierde poging volgden twee worpen over de zestien meter: 16,23 m en 16,10 m. Toch was zondag de vreugde in het Amerikaanse kamp niet compleet. Jim my Ryun, de onaantastbaar geachte, ging in de 1500 meter finale kansloos ten onder tegen Kipchoge Keino. Ryun had die nederlaag volkomen aan zichzelf te wijten. De Amerikaan maakte de tacti sche fout veel te lang achter in het veld te blijven lopen. Op zevenhonderd meter voor de streep vloog Keino weg. Met elke pas groeide zijn voorsprong, die bij het ingaan van de laatste ronde zeker twintig meter be droeg. De Duitsers Tümmler en Norpoth probeerden vergeefs het gat te dichten, ook toen zij steun kregen van Ryun. De Amerikaan raakte op het voorlaatste stuk toen hij zijn lange spurt inzette, de Duitsers gemakkelijk kwijt maar Keino was niet meer terug te halen. Reeds ver voor de streep hief de Afrikaan juichend zijn handen omhoog. En terwijl achter hem het gebroken veld nog binnenkwam, liep Keino juichend langs de tribunes om de ovaties in ontvangst te nemen. De Keniaan bewees met zijn tijd (3.34.9) te vens dat ook op grote hoogte tijden van wereldformaat kunnen worden gelopen op de middenafstand. De 28-jarige Keino miste het wereldrecord van Ryun slechts met 1.8 seconde. Na Keino's one man show, het eerste loopnummer van de laatste middag, ging de Amerikaanse recordmachine op volle toeren draaien. Het eerst was de beurt aan Charlie Greene, Mel Pender, Ronnie Ray Smith en Olympisch kampioen Jim Hines. Het Amerikaanse kwartet raasde in de 4x100 meter estafette als een niet te stoppen trein over het tartan. Op de 4 x 400 meter hebben de Ameri kanen hun tegenstanders gedegradeerd tot figuranten. Het kwartet Vince Mat thews, Ron Freeman, Larry James en Lee Evans was na de eerste wissel al ze ker van het goud. De enige vraag die toen bleef was: hoe scherp het wereld record en wat de achterstand van de zil veren-medaille-winnaars zou worden. Het wereldrecord werd van 2.59.6 op 2.56.1 gebracht en Kenia dat als tweede eindigde had precies drieëneenhalve se conde achterstand. Rusland dat in de atletiek slechts een ondergeschikte rol heeft gespeeld, moest ook bij het hoogspringen zijn meerdere Forsbury tijdens zijn flip". „Forsbury- II in de Amerikanen erkennen. Een troost hebben de Russen echter, het wereldre cord van Valeri Brumel (2,28 rri), die door een ernstig motorongeluk voor de sport verloren is, bleef overeind. Dick Fosbury met zijn karakteristieke „Fos- bury flip", een sprong waarbij hij rugge lings de lat passeert, heeft nadat hij met 2,24 meter reeds zeker was van het goud, nog wel een aanval gedaan op de presta tie van Brumel. Maar hij faalde op 2,29 meter driemaal. Ook het zilver ging naar Amerika door Ed Carruthers, die 2,22 me ter haalde. Het brons was voor Valentin Gavrilov (2,20 meter). Keino finisht met ruime voorsprong op Ryun en Tümmler. MEXICO. Mamo Wolde gebruikte zijn verstand en het heeft hem goud op de marathon opgeleverd. Abebe Bikila had het voor de spelen gezegd: „Wan neer Wolde verstandig loopt kan ik mijn illusies op een derde gouden medaille wel opgeven". De marathonwinnaar van Rome en Tokio zal echter nooit hebben kunnen vermoeden, dat hij in Mexico niet eens de finish zou halen. Na ruim tien kilometer door de dichtbezette straten van Mexico, waar de chaos op een gegeven moment zo groot werd, dat de bussen met volgers vastraakten in het enthousiaste publiek dat de afzettingen had verbro ken, vielen de illusies van Bikila aan stuk ken. De Ethiopiër, die het afgelopen jaar voortdurend ziek is geweest kort voor het vertrek naar Mexico was hij pas her steld stapte na nauwelijks een kwart van de 42 kilometer en 195 meter uit de strijd, die hem opnieuw een Olympische triomf had moeten brengen. Mamo Wolde, evenals Bikila lijfwacht van keizer Haile Selassie, is zich pas na twintig kilometer met de strijd aan de kop gaan bemoeien. Met Nafatali Temu, de Keniaan, die op de eerste atletiekdag de slopende tien kilometer won, werkte de Ethiopiër zich naar de kop en hij heeft daarna de strijd volledig beheerst. Nadat Temu was afgevallen heeft Wolde 'n triomf tocht gemaakt door de brede lanen naar het Olympisch stadion waar hij na 2 uur 20 minuten en 26.4 seconden finishte. Ruim drie minuten na de Ethiopiër eindigde de Japanner Kimihara al$ tweede en de Nieuwzeelander Mike Ryan als derde. Aad Steylen de Nederlandse vertegen woordiger op het langste atletieknummer, die zich als enig doel gesteld had in ieder MEXICO Sportmasseur Sjeng Collard (36 jaar) uit Stein in Limburg is vandaag teruggekeerd uit Mexico. Voor hem zijn de Olympische Spelen voortijdig ten einde. De chef de mission van de vaderlandse delegatie heeft hem weggezonden, nadat was gebleken dat de soigneur een aantal atleten, waaronder vijf wielrenners, vitamine-injecties had toegediend. Dat was, zegt een officieel communiqué, in strijd met de afspraken, die in Nederland vóór het vertrek naar de Spelen zijn gemaakt over de medische behandeling van de deelnemers. Sjeng Collard, zaterdagnacht, bezig in zijn massagekamer de omvangrijke bagage in te pakken: „Ik weet, dat ik fout was, maar ik heb de consequenties aanvaard. Ik ben blij, dat ik hier weg ga. En ik ben net zo blij, dat ik ervoor heb kunnen zorgen, dat onze jongens goud hebben kunnen halen en dat Maria Gommers een bronzen plak heeft. Dat maakt me erg, heel erg gelukkig". De beslissing om Collard weg te zenden werd zaterdagavond genomen. Enkele dagen daarvoor al was de masseur ter verantwoording geroepen door de leiding van de Nederlandse delegatie. Artsen hadden ontdekt, dat de soigneur tegen de afspraken in injecties had toegediend. Toen Collard afwezig was, hebben leden van de medische staf zijn kamer doorzocht en daarbij zijn in een prullemand de resten van ampullen gevonden. De afspraak gold, dat injecties slechts door medici mochten worden toegediend, uitsluitend op medische indicaties. Het medisch team, dat de Nederlandse ploeg op de Olympische Spelen begeleidt is een groot tegen stander van het toedienen van injecties, ook al zijn het zoals in dit geval vitaminepreparaten zonder welke schadelijke bijwerking dan ook. De ampullen die Collard gebruikt een geconcentreerd vitamine-B-preparaat waren hem bovendien verstrekt door de Rotterdamse arts Visser van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie. Elke verdenking omtrent doping moet dan ook worden uit geschakeld. Niet alleen omdat genoemde bondsarts deze middelen heeft verstrekt, maar bovendien, omdat KNWU-voorzitter dr. P. van Dijk, na overleg met NOC- leden (die na het bekend worden van de affaire zelfs al spraken over „teruggeven van de medailles" van het wielerkwartet) de ampullen, die Collard had gebruikt, heeft meegenomen naar de medische commissie van het IOC. Daar verklaarde men ronduit te doen te hebben met een volmaakt onschadelijk preparaat, dat in de ver ste verte niets met doping heeft te maken. Ook het resultaat van het urine- onderzoek, dat het „gouden" wielerkwartet na zijn winnende race heeft moeten ondergaan, is negatief. Sjeng Collard: „Daar viel niets aan af te dingen. Ik ben een groot tegenstander van doping. Maar di t was een ander geval. Ik heb hier mijn werk ge daan zoals dat behoort. Ik heb niets an ders dan de consequenties kunnen nemen toen ontdekt werd, dat ik injecties heb toegediend. Ik kijk de heren frank en vrij in de ogen. Het moest. Ik heb de wielerploeg er bovenop kunnen helpen, daar ben ik blij, heel erg blij om". Rond de Nederlandse wielerploeg op de weg en in het bijzonder het kwartet voor de tijdrit ontstonden spoedig na aankomst in Mexico moeilijkheden. De renners konden moeilijk acclimatiseren en vonden op hun klachten bij de bege leidende artsen niet de weerklank, die een coureur is gewend. In het bijzonder was al spoedig duidelijk, dat de door de medici verstrekte tabletten niet voldoen de waren om een wending ten gunste te bewerkstelligen. Chef d'équipe Zwartepoorte en bonds coach Middelink hebben toen herhaalde malen bij de medici aangedrongen op een andere behandeling: in de wielerprak- tijk is meer dan eens bewezen, dqt voor al de i njecties met vitaminepreparaten een bijzonder gunstige uitwerking hebben De artsen weigerden echter- Zij wilden op ethische gronden geen injecties toedienen en dat zeker niet laten doen door een man die in hun ogen onbevoegd was dat te doen. Collard: „De jongens smeekten om die injecties en ik wist dat het zou helpen. En wat doe je dan? Ga eens na: Krekels was ziek, en Zoetemelk, en Pijnen en Harry Jansen. Ze hadden allemaal klach ten. Ze werden niet beter. Sterker nog: ze verloren binnen enkele dagen veel aan gewicht. Dat is de duidelijkste aanwij zing, dat er iets met een sportman aan de hand is. Neem Fedor den Hertog: hij raakte vijf kilo kwijt. Dat is onmogelijk voor 'n sportman in conditie, dat kan niet dan kan er geen prestatie meer worden geleverd. Toen heb ik die injecties toch gegeven. En ik heb er nog steeds geen spijt van. Ik zal dat nooit hebben". Niet alleen de wielrenners klaagden, maar ook van andere zijden uit het Ne derlands team kwamen aanmerkingen op de begeleidende fysio-thearpeuten, die niet in staat zouden zijn de juiste massage toe te passen. Collard genoot o.a. bij de atletes een vrij grote populariteit, omdat hij de man is, die Maria Gommers naar grote hoogte stuwde, onder meer door zijn massages. Een journalist heeft aan dokter Mosterd vragen gesteld over het toedienen van in jecties. Volgens Zwartepoorte en Collard zijn de artsen daardoor op het spoor ge komen en is toen besloten de bagage van Collard te doorzoeken. Dat gebeurde en kele dagen geleden. Niettemin verscheen pas zaterdagavond na de „bronzen race" van Maria 'Gom mers een vaag communiqué waarin over de wegzending van Collard werd gerept. Assistent-chef de mission Paul Lut daar over: „Er moest lang over worden ge praat. We hebben er 24 uur over gedaan. Het betrof een fijne man en een harde werker ook". Sjeng Collard: „Als het eerder zou zijn gebeurd, was Maria in staat geweest met mij mee af te reizen. Nu heb ik haar vanavond toen ze eindelijk terugkwam uit 't stadion, ogewacht en we hebben even alleen gesproken. Ik heb gezegd: Maria, doe me een groot plezier, maak geen scene, huil niet of wat dan oök. Maar ik moet weg. Ze heeft het prachtig op gevangen. Ze zei: Ik zal vanavond voor de televisie zeggen, dat alles in orde is, dat er niets bijzonders aan de hand is. Dan is je vrouw ook gerustgesteld".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13