GOUD VOOR SKIFFEUR WIENESE „Het duurde een vreselijke tijd voordat ik besefte dat ik gewonnen had" Goud en twee maal zilver maakten van Nederland roeinatie nummer één PIET VAN DER KRUK record op cognac Maria Gommers: „Dit brons is al meer dan ik verwachtte" Wegploeg Japan in halve finale voetbal Al drie zeilkampioenen bekend Olympisch basketbal OLYMPISCH PROGRAMMA 15 Fransen floretkampioen (Van onze speciale verslaggever) MEXICO. Voor het eerst sinds ier en veertig jaar. Toen de 26- iarige Amsterdammer Jan Wienese op het erepodium stond, toen het goud daar ivas, en de vlag en het Wilhel mus, toen realiseerde men zich pas hoe lang het geleden was, dat Neder landse roeiers goud op de Olympische Spelen wonnen. 1924. Parijs. en daarna nooit meer, totdat Jan Wiene se uiterst „zuinig", niet meer in staat tm te sprinten maar niettemin met een voor een Olympische roeifinale ongekende voorsprong finishte. Wiene se: het duurde een vreselijk tijd. voordat ik eindelijk besefte, dat ik ge wonnen had. Ik was eerst alleen maar moe. vreselijk moe". En de winnaar van dat merkwaardi ge goud, dat pas na twaalf jaar werd afgestaan door de fabuleuze skiffeur lvanov,, verder: „het ging er maar om, dat ik Meissner in de derde vijf honderd meter voorbij kwam. Ik moest dus vrij dicht bij hem blijven. Dat lukte. Toen ik eenmaal was gepas seerd kwam het consolideren. Maar dat was moeilijk.Ik kreeg lood in mijn benen. Ik moest echt de slagen gaan tellen.: dertig voor de laatste 250 meter. En een sprint had ik niet meer" Maar een sprint hoefde de jacht naar goud niet meer te onderstrepen. In de hitte die zinderde óver het scha vot, waarop de gouden medaille van Jan Wienese extra glans kreeg, toen hij door NOC-voorzitter Van Karne- heek werd overhandigd, zullen mis schien de gedachten van Wienese zijn teruggegaan naar die koude, door re- jen overspoelde dagen van het natio naal kampioenschap in het toen zo grijze Amsterdam. Wienese: „Ja, het was eigenlijk die verloren race van toen. tegen Harry Droog. Toen besefte k. dat er het een en ander mis was. Voor die tijd geloofde ik, dat het alle maal wel zou lukken en dat er maar één echte wedstrijd zou zijn, die Olym pische finale. En toen kwam Droog me verslaan. Ik moest me opnieuw con centreren, ik ontdekte dat ik fouten maakte vooral waar het mijn tempo betrof en ik ben toen diep over de zaken gaan nadenken, ledereen zei ook, dat het belachelijk was, dat ik midden in mijn voorbereidingsperiode zomaar op vakantie naar Spanje ging, zes we ken. Maar achteraf is dat toch echt wel erg goed geweest, geloof ik Coach Koen Visscher, arts in Am sterdam, vult dat aan: „Je vraagt je op dat moment af of zoiets goed is, zo'n vakantie.Maar aan de andere kant het is een skiffeur. En dat zijn jon gens die je toch voor een groot deel hun eigen gang moet laten gaan. Ik greep alleen in, als het echt fout zou worden uitgevoerd. Visscher besprak met Wienese ook vrijdagavond uitge breid de taktiek, die zou worden uit gevoerd: „Er waren twee grote con currenten, Meissner en Hill. Wat Meiss ner betreft, Jan moest gewoon de moed hebben om hem de eerste duizend me ter zeker een halve lengte of misschien nog wel iets meer te laten gaan. Dan zou hij toeslaan. En als hij voorsprong had, zou hij zich toch leeg moeten roeien. Helemaal kapot. We hebben af gesproken, dat hij als een groot kam pioen over de finish zou gaan". Wat op ille punten uitkwam. Nooit is een skif feur met zoveel voorsprong winnaar geworden op de Olympus. En vrijwel nooit zal een atleet zo uitgeput zijn geweest als Jan Wienese, die niette min „een ongelooflijke conditie" (Vis scher) bezat. Jan Wienese wilde bij „zijn" goud geen hulp van de zuur- stoffles hebben. Hij hing volkomen uit geput in zijn boot, gebaarde wat zwak jes en wilde ook geruime tijd later nog niets weten van een ceremonie protoco- laire. Zo uitgeput was Jan Wienese, 'n zijn „gelukstruitje"een oud versle ten, oranje-tricot. Wienese wordt gefeliciteerd door prinses Irene. MEXICO. Zelfs de oudgedienden twijfelden. Werd het laatste goud door de Olympische roeiploeg in 1924 in Pa rijs veroverd Of was het vier jaar eer- werd in Antwerpen?Alleen de recht geaar de Laga-roeiers konden antwoord geven. „In 1924", zeiden ze met een nog merk bare trots, „in Parijs door Rosingh en Van Beijnen, de Laga twee zonder stuur man". In het Nederlandse kamp hadden overi gens zaterdag na de Olympische roeifina- les alleen de journalisten enige belang stelling voor de statistiek, de officials en roeiers zelf leefden in de roes van de triomf. Daar was alle reden voor. Niet alleen bracht Jan Wienese na een gran dioze race, waarin hij toonde dat zijn optimisme uit het nabije verleden geen Luyncnburg kwam 250 meter voor de finish in grote moeilijkheden. Hij moest door een medisch team uit de boot gehaald worden. grootspraak was geweest, voor het eerst sinds 1924 Nederland goud bij de roei- regatta. Van Nes en Suselbeek zorgden voor een zilveren medaille bij de gestuur de tweeën en Droog en Van Dis verrasten zelfs coach Van der Meer door eveneens als tweede door de finish te gaan. De race van de ongestuurde tweeën, waarin Nederland een bronzen meradille ontging, doordat Luynenburg op 250 meter van de finish in grote moeilijkheden kwam, was vergeten. „Als je met vier boten in de finales zit", stelde chef d'equipe Van Wimersma Greidanus nuchter vast, „dan is er altijd wel een race waarin het tegenzit". Van Nes en Suselbeek hebben bij de ge stuurde tweeën het uiterste geprobeerd om de Italiaanse Europese kampioenen Baran en Sambo achter zich te kunnen houden. De race scheen grote perspectie ven voor Nederland te hebben. Temeer daar de Italiaanse twee een matig seizoen achter de rug heeft. Baran en Sambo ha- den echter de omstandigheden mee. „Nor- maal heb je op deze baan wind mee", zei een uiterst vermoeide Hadriaan van Nes nadat de boot was weggeborgen, „en uitgerekend nu hebben we wind tegen. Dan zijn die Italianen juist op zijn sterkst. Onder andere omstandigheden hadden ze geen kans gehad". De tegenstand was inderdaad ongewoon fel. Met een kleine lengte voorsprong op 500 meter van de finish leefde er hoop op de tweede gou den medaille in de Nederlandse harten. De langdurige aanval van Baran en Sambo brak echter het verzet van de Neder landers. Suselbeek moest uit de boot wor den getild en langdurig worden gemas seerd. Freek van der Want nam zijn plaats in bij de ereceremonie. Pas daar na kregen de fotografen de kans het „echte" plaatje te maken van de zilve ren Nederlandse twee. De Proteus-Willem III combinatie ver raste op deze zonnige zaterdag iedereen Zelfs hun coach. Een derde of vierde plaats scheen het hoogst-bereikbare voor de Nederlandse dubbel 2. Harry Droog en Leendert van Dis weigerden echter zich een figurantenrol te laten opdrin gen. Ze gingen in de strijd vanaf de eer ste meter. En met succes. Halverwege de race lagen zij nog steeds in eerste positie Ook het 1500 metermerkteken passeerden zij als eersten. Toen kwam de venijnige eindspurt van de Russen Sass en Timo- shinin. Meter na meter won het Russi sche duo. MEXICO. Het Franse heren-floret team heeft na een spannende strijd tegen Rusland de gouden medaille veroverd. De Franse schermers versloegen de Olympische kampioen van 1964, Rusland met 9-6. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Piet van der Kruk over zijn nieuwe Nederlands record (487.5kg): „Ik moest. Ik moest bewijzen dat het NOC gelijk had met mij te selecteren. Jawel, het NOC, want meneer Dokkum en meneer Paulen hebben dat gedaan. Dat was het enige doel: die mensen een prestatie aanbieden. En daar is dat re cord voor". Piet van der Kruk over gewichtheffen in een Olympisch toernooi en wat je daarbij allemaal kan denken: „Als je die staaf ziet liggen speelt er van alles. Weet je wat ik dacht, bijvoorbeeld? Aan thuis, aan alle mensen die ik ken. En aan Bram. Dat is Bram Charité. Die had nog een telegrammetje gestuurd: Veel geluk en sterkte. Fijn, zoiets. Bram heeft het allemaal zelf ook meegemaakt. In Lon den, brons. Hij is een beetje miskend, vind ik". Piet van der Kruk over de voorberei ding voor zulk een toernooi: „Je mag gerust weten hoe moeilijk het allemaal geweest is. hier. Die zenuwen, man die zenuwen. Van alles gebeurt er met je. Ik kreeg ruzie met dokter Mosterd. Het ging om een massage, die ik niet op tijd kon krijgen, omdat iedereen zat te wach ten en er was maar één masseur. Nou, ik vreselijk boos. Achteraf begrijp ik hoe die situatie in elkaar heeft gezeten. Al lemaal weer bijgelegd natuurlijk. Maar ik bedoel maar Piet van der Kruk heeft nog meer il lustratie: „Je bent zo alleen Je mag het dorp niet uit. Alleen maar laffe limonade drinken. Ik lust best eens een pilsje, niet te gek natuurlijk, maar tochen geen ontspanning. Alsmaar denken aan die kilo's die je omhoog moet brengen. Geen stilstand, daar bovenin je voelt gewoon hoe ze over je denken: daar komt die grote Van der Kruk, die gooit straks wel weer vreselijk veel kilo's om hoog. Maar het gaat niet alleen om die biefstukken en die omvang. Gewichthef fen is iets heel anders. Dat is geestelijk werk net zoveel als lichamelijk. En dan kom je daardoor soms scheef te zitten. Zei ik een keer twee dagen niks tegen meneer Hovens hier, de ploegleider. Ach teraf denk je: hoe heeft die man dat zo prachtig op kunnen vangen? Ik was de kamer uitgerend. Ik ben een solist, een kluizenaar voor een wedstrijd". Hovens: „Dat weet ik, Piet, dat weet ik, ik be grijp het helemaal". Piet van der Kruk over de kleine din gen die er toch moeten zijn om alles goed te maken: „Ik ben een paar dagen bijna met geen stok de eetzaal in te krij gen geweest. Ik vond daar de lucht op eens zo vreselijk. En dan moest ik cognac hebben. Daar til ik nou eenmaal op: een deel cognac en drie delen sinaasappelsap vóór de wedstrijd. Met die ruzie met dokter Mosterd.Ik zat in mijn rats of ik die cognac nou wel kreegGe lukkig kwam het in orde". Piet van de Kruk nog eens over het wedstrijd verloop: „Fijn, voor al die men sen, die me een kaartje stuurden, en brieven. Ik dacht, als ik hier afga, dan is dat voor al die lieve mensen ook een afgang. Die mensen die je vertrouwen als je voor zo'n klos staat. Dat vertrou wen mag niet beschaamd. Al is het van wildvreemden". Piet van der Kruk: „Nou.er zijn er een paar afgegaan. Ik ben negende, zeg, negende. Ja, op de Olympische lijst dan. Want die Russen konden natuurlijk niet allemaal komen, zo moet je dat ook zien. Nee, geen negende op de wereld- lijst. Maar toch. De Rus Shabotinski was de sterkste man van het toernooi. De Nederlanders moesten hun aanspra ken op het goud opgeven. Ze verrasten echter de Amerikanen door hun strijdlust volkomen. „Als we konden sprinten", zei coach Van der Meer, met een meer dan tevreden lach op zijn gezicht, „waren we Olympisch kampioen geweest. Maar zo is het toch ook goed". In het Nederlandse kamp was inmid dels al vrijwel vergeten, dat de wedstrij denreeks in Xochimilco verre van gun stig was begonnen. De twee zonder stuur man van Nereus behoorde tot de grote favorieten voor een medaille. Temeer daar de rugblessure van Stokvis geheel ge nezen was en ook Luynenburg hersteld scheen van zijn griep. In het zicht van de finish sloeg het noodlot echter toe. De aanval van de Oostenrijkers en de Denen werd Luynenburg te veel. Hij kon de rug niet meer strekken en kromp in een van pijn. „Dat zo iets moet gebeu ren", luidde het commentaar van chef d'equipe Greidanus, „een paar minuten later had hij vrijwel geen last meer". Lang niet alle landen zullen met vreug de terugzien op de wedstrijden reeks van Xochimilco. De Russen allerminst. Met slechs 1 gouden en 1 bronzen medail le zijn zij de grote verliezers van het toernooi geworden. De Westduitsers wa ren amper succesvoller met een eerste en een tweede plaats. De overwinning van Karl Adams „Deutschland Achter" in het hoofdnummer vergoedde echter veel. Ze ker nu op de dag van de finale een zieke roeier moest worden vervangen. MEXICO. De Nederlandse ploeg, die woensdag in de individuele wegwedstrijd zal starten, bestaat uit Fedor den Hertog, Harrie Jansen, Jan Krekels en René Pijnen. Eerste reserve is Joop Zoete melk, tweede reserve Leen de Groot. MEXICO De grootste verrassing in de kwartfinales van het Olympisch voet baltoernooi was ongetwijfeld de overwin ning, die het goed spelende Japan behaal de op een sterker geacht Frankrijk. De Aziaten wonnen met 3-1. Titelverdediger Hongarije had meer moeite dan werd verwacht tegen Guate mala, 1-0. Bulgarije had geluk tegen een zich fel verzettend Israel. De verlenging (na 1-1) bracht geen doelpunten, zodat het lot moest beslissen. Bulgarije was de gelukkige. Mexico stapte als vierde de halve finale binnen. Spanje werd met 2-0 verslagen. MAANDAG 21 OKTOBER 21.3024.30 boksen (voorronden). 17.00 wielrennen, finales tandem; finale ploe- genachtervolging. 20.00 paardesport. 15.3024.00 turnen, verplichte oefeningen dames. 17.30 hockey, West-DuitslandMexico; Japan België; FrankrijkArgentinië; India Oost-Duitsland; PakistanKenia; Austra liëNederland; SpanjeNieuw Zeeland; Groot-BrittanniëMalakka 17.0024.00 zwemmen, finale 100 m vlinder slag dames en heren, finale vier maal 200 m estafette heren. 15.30 schieten. 19.00 zeilen. 17.00 volleybal. 17.00 waterpolo, NederlandItalië. TV-REPORTAGES: Nederland 1 07.30-09.00 zwemmen en samenvatting in kleur. Nederland 2 Ned. programma en herhaling kleur. Neder land 1 23.3001.40 wielrennen finales tandem en ploegenachtervolging; zwem men, halve finale 100 m rugslag heren; finale 100 meter vlinderslag heren en dames. ACAPULCO Het eerste goud in de Olympische zeilregatte is verdeeld. Met nog één wedstrijd te zeilen zijn de Rus sische Finzeiler Valentin Mankin, de Zweedse gebroeders Sundelin in de 5,5 meter klasse en de Amerikaanse draken- zeiler Friedrichs reeds zeker van de Olympische titel. Ze behoeven maandag in de zevende en laatste race van de wedstrijdenreeks in de baai van Acapul- co maar te starten om met Olympische lauweren te worden getooid. Voor Nederland kwam er ook dit week einde vanuit de idyllische jachthaven aan de Stille Oceaan geen opwekkend nieuws. Voor de meest-aanvaardbare prestatie zorgde nog FD-zeiler Ben Verhagen. Een veertiende en een vijfde plaats, behaald bij zwakke tot matige wind, heeft hem in de algemene rangschikking weinig winst gebracht. Ook de 42-jarige garage houder uit Rotterdam zal temidden van de naamlozen eindigen in zijn derde Olympische regatta. Cor Groot heeft zaterdag even voor eni ge hoop in de Nederlandse harten ge zorgd. Als tweede rondde de drakenzei- ler uit Aalsmeer de eerste boei. De ve teraan van de ploeg koos in het tweede kruisrak van de Olympische driehoeks- baan niet de juiste slagen en viel terug tot in de twaalfde positie. In het laatste kruisrak ging de Nederlander de verte genwoordiger van Mexico nog juist voor bij. Zondag deed hij het al niet beter. Als dertiende ging hij door de aankomst- lijn. Boudewijn Binkhorst, lichtweerzeiler bij uitstek, heeft het afgelopen weekein de alle gelegenheid gehad zijn positie te verbeteren. Zijn start was zaterdag veel belovend, doch ook Binkhorst ging ten on der in het tweede kruisrak. Zondag wa« de verrichting van de Nederlandse Finn- zeiler helemaal onder de maat. Hij werd drieëntwintigste. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO. Er was, onmiddellijk na die finish, na die schitterende eindsprint (wie had eigenlijk gezegd dat Maria Gommers niet sprinten kon?) alleen maar de blijdschap. Op de baan, waar het brons gevonden was, op de tribunes, waar de vondst werd bejubeld. Maria Gommers stak haar hand op, en nog eens en nog eens. Een bronzen me daille. Maria Gommers wil trouwens zelden een bespiegeling wagen aan zulke zaken, de sport betreffende. Maria Gom mers (29 jaar oud) is erg nuchter. Ook als ze eindelijk, na al die uren in het stadion na de ceremonie, na de confron tatie met de wereldpers, zegt: „Ik had op niets gerekend. Ik ging er van uit, dat al die anderen zich in de series had den gespaard en dat ik op vollekracht had moeten lopen om me te plaatsen. En die eindsprint eerder beginnen? Ik hou er niet van om aan zulke dingen te denken. Je kan zoiets altijd wel zeg gen, na elke race. Nee, dit brons is al meer dan ik verwachtte". Wat wel ongeveer klopt, gezien het beeld van de race: tweehonderd meter voor de finish leek ze volmaakt kans loos. Maria Gommers: „Ik heb vrij voor zichtig gelopen. Dat moest wel. Ik moest de klap vermijden. Als je hier die klap krijgt dan heb je meteen loden benen- De luchtik moest er natuurlijk wel voor zorgen dat er niet een te groot gat viel. En dat viel tegen, toch nog. Ik had nog grote moeilijkheden om er bij te komen, na zeshonderd meter. En toen dat lukte, moest ik naar buiten, naar de vrije baan, om er nog alles uit te kunnen halen". En daarmee is dan door Maria Gom mers wel zo ongeveer alles verteld van haar bronzen race. Praten over de voor bereiding, de spanning („Ik heb vannacht niet geslapen, maar ik was toch niet overmatig gespannen, gewoon, zoals al tijd") mondt vervolgens uit in een toch wel erg duidelijke aanhankelijkheid ten opzichte van de man, die haar sinds anderhalf jaar begeleidt, masseert, met haar praat: Sjeng Collard, ook een Lim burger, ook uit Stein. Sjeng Collard, de wielermasseur, die bij wijze van uitzon dering en met toestemming van de me dische staf („dat was nu eenmaal zo, direct nadat we hier kwamen, dus heb ben we dat zo maar gelaten") de atlete behandelt, een taak. die men voor alle andere sportlieden angstvallig voorbe houdt aan de „echte" masseurs: de fysio therapeuten. Maar goed, Maria Gom mers won brons en dat niet in het minst door toedoen van Sjeng Collard: „Ik heb '4, «4 Maria Gommers is door andere leden van de Nederlandse ploeg op de schouders genomen. Rechts L ia Louer, Hilly Gankema, Marjan Ackermans. heel veel aan hem te danken. Anderhalf jaar geleden kwam ik bij hem. Gewoon, omdat ze me dat hadden aangeraden en omdat ik stijf was. Van dat moment hebben hij en mijn trainer Ben Kusmic, die zo'n keer of vier, vijf vanuit Holland adviezen seinde, me begeleid. Dat is geweldig gegaan. Sjeng Collard dan, masseerde haar na een slapeloze nacht en een landerige ochtend „Ik lag tot bij twaalven op bed" begeleid de haar vervolgens tot bij het stadion, waar ze vijftig minuten ging inlopen en: „drie kwartier voor de wedstrijd heeft hij me met nog een massage losge gooid". Feit was. dat Maria Gommers op dat moment volkomen perfect op haar race was ingesteld: „Ik wist wat voor tempo het zou worden. Dat was voor mij hoog genoeg. Ze zeggen wel. dat ik een tem poloopster ben, maar daar staat tegen over, dat ik dat wel goed in de gaten moet houden want ik kom langzaam op gang en dat kan op een 800 meter wel eens te langzaam zijn. Dat heb je gezien in die race, met dat gat, dat viel. Ik was nog net op tijd op gang om dat te kunnen dichten." Wat weer een ver wijzing inhoudt naar haar 1500 meter: „Mijn specialiteit. Volgend jaar op de Europese kampioenschappen is dat mijn race. Dat ik aan de top kwam op de 800 meter komt ook doordat die 1500 m. verleden jaar officieel werd voor dames dat heeft gestimuleerd. Ik kwam er ook door in de Nederlandse ploeg. En dat stimuleerde ook". Een ver klaring tevens, dit laatste, voor het feit dat Maria nu pas, na zeven jaar atletiek, doorbrak. En: „op de 1500 meter ligt het tempo lager, logisch. Hier heb ik er ook voordeel van gehad, dat ik langere tem polopen doe dan andere meisjes. Ik heb hier in Mexico ook wel eens een dag acht kilometer gelopen. Dat doet nie mand". Het wereldrecord op de achthonderd meters is in Mexico niet gesneuveld, hoe wel Madeleine Manning, die in de finale vrijwel voortdurend op kop heeft gelopen er zeer dicht bij was- De Amerikaanse finishte na twee minuten en negentiende seconde, slechts 0,4 seconde boven het wereldrecord van Vera Nikolic, de Joe goslavische favoriete, die in $e halve finales na driehonderd meter uit de baan stapte. Madeleine Manning, een 20-jarige stu dente in de sociologie was er van over tuigd dat zij als eerste vrouw ter wereld onder de twee minuten had kunnen lopen, wanneer zij op het laatste recht stuk wat meer tegenstand had gehad. „Doris Brown of Maria Gommers had mij die prikkel kunnen geven. Ik heb nog even gekeken waar Doris bleef, maar zij was al te ver achter en om dat ik die Nederlandse toch wel vreesde ben ik maar zo hard mogelijk doorge gaan. Van de hoogte hier heb ik totaal geen hinder ondervonden. Wij hebben met onze damesploeg in Los Alamos ook op hoogte getraind en dat is een groot voordeel gebleken. Bovendien geloof ik niet in de verhalen over mindere pres taties op hoogte". MEXICO De V.S. Rusland en Bra zilië verzekerden zich dit weekeinde van een plaats in de halve eindstrijd van het Olympisch basketbaltoernooi. Indien zich in de laatste wedstrijden geen verrassin gen meer voordoen, zal Joegoslavië zich bij deze basketal-grootmachten voegen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15