VAN DAG TOT DAG Griekenland beschuldigt minister van Cyprus Terugslag voor de NPD bij raadsverkiezingen Jordanië wil onderhandelen NIEUWE FLATS INGESTORT K Jacqueline Kennedy op Skorpios gehuwd OPINIEPEILERS EN VERKIEZINGEN commentaar op actuele zaken (ton en Cyprioten zouden aandeel hebben in aanslag Geen spionage Voorbereiding tot terugtrekking Journalisten op afstand gehouden Indonesiërs willen maatregelen tegen Singapore ramm MAANDAG 21 OKTOBER 196& 3 y' KAREL1 Particulier Niet vergelijkbaar Handicap Discriminatie i "'A Een analyse van de schaarse bericht geving over de situatie Vietnam leert, dat een gunstig moment voor de sluiting van een voorlopig akkoord tussen Amerika en Noord-Vietnam dreigt te verstrijken, doordat de Zuidvietnamese regering wei gert in te stemmen met erkenning van de Vietcong als partner in de komende vredesonderhandelingen. Zuid-Vietnam staat op het standpunt dat de Amerikaanse bombardementen moeten doorgaan, tot Noord-Vietnam al zijn troepen uit het zuiden heeft terugge trokken en zichzelf als agressor heeft gekenmerkt. Een onmogelijke eis, omdat de Vietnamese oorlog een burgeroorlog is, die is uitgebroken door de opstand van Zuidvietnamezen tegen het zuidelijke be wind. Noord-Vietnam is pas met het in zetten van geregelde troepen tot onder steuning van de Vietcong-acties begon nen, nadat Zuid-Vietnam de gewapende hulp van de Verenigde Staten had inge roepen. De bombardementen op Noord- Vietnam (dagelijks ongeveer honderd vluchten met de zwaarste bommentrans- porteurs) vormen een kwestie tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten afzonderlijk. De strijd tussen de Vietcong en de zuidelijke regering staat in feite buiten de vredesonderhandelingen van Parijs. In Parijs gaat het in de eerste plaats om beëindiging van de vijandelijk heden tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam. Die vijandelijkheden zijn zeer eenzijdig, omdat tegenover de bom bardementsacties op Noord-Vietnam geen afzonderlijke Noordvietnamese aanvallen op de Amerikanen worden uitgevoerd. Dat zou ook niet kunnen, aangezien de Amerikanen en Zuidvietnamezen gecom bineerd optreden. Een uitvloeisel van de beëindiging der vijandelijkheden tussen Amerika en Noord-Vietnam is noodzakelijkerwijs een afspraak over de manier, waarop later de totale vredesonderhandelingen moeten worden gevoerd. De Verenigde Staten zijn bereid de Vietcong en Zuid-Vietnam aan de onderhandelingen te laten deelnemen, omdat zij ervan overtuigd zijn dat een toekomstige Zuidvietnamese regering in spraak van de zuidelijke oppositie zal moeten toestaan, wil zij representatief zijn voor geheel Zuid-Vietnam. De huidige Zuidvietnamese regering heeft blijkbaar nog steeds niet geleerd, dat de Vietcong-opstand wordt gevoerd om een socialisatie van de Zuidvietname se maatschappij. Zij leeft kennelijk in de overtuiging dat voortgaande bombarde menten Noord-Vietnam zodanig zullen verzwakken, dat zij daarna de Vietcong geheel zal kunnen uitschakelen en dat er in de toekomst dus geen rekening meer zal behoeven te worden gehouden met factoren die democratisering en socialisa tie van Zuid-Vietnam zouden vereisen. De Amerikanen gaan van het heel wat realistischer standpunt uit dat zij nooit uit Zuid-Vietnam zullen kunnen vertrek ken, als daar geen regering tot stand komt die steunt op de meerderheid van de bevolking. Het sociale programma van de Vietcong en een meeregeren van de opstandige beweging zijn uitgangspunten, waarmee Washington zich Jtan verenigen. In feite worden de Amerikanen nu door de Zuidvietnamese regering gedwon gen, hun bombardementen voort te zet ten. Een „militaire overwinning", waar van bijvoorbeeld de presidentskandidaat van rechts, Wallace, telkens weer ge waagt, betekent niets anders dan een to tale vernieting van Noord-Vietnam. Dat de sociale en politieke crisis in Zuid-Vietnam daardoor nog even ver van een oplossing zou zijn als toen de vijan delijkheden met Noord-Vietnam uitbra ken, zegt Wallace er niet bij. Hoelang het zou duren voordat een land als Noord- Vietnam door bombardementen geheel en al vernietigd zou zijn, heeft Wallace al evenmin uitgerekend. De bewering dat een stopzetting van de bombardementen Amerikaanse levens in gevaar zou bren gen, zou slechts opgaan als die bombar dementen de Vietcong zouden treffen. Dat doen zij echter niet. Deze guerrilla-een heden bevinden zich merendeels in het zuiden en krijgen door de bombardemen ten slechts een fractie van de verliezen die zij in grondgevechten hebben gele den. Een wapenstilstand in Vietnam, inge luid door een stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen, hangt nu af van de vraag of Washington de Zuidvietname se regering zal weten te dwingen tot aan vaarding van het principe ener sociale en politieke hervorming in Zuid-Vietnam. (Van onze correspondent) ISTANBOEL De betrekkingen tussen Cyprus en Grikeenland zijn in 'n delicate impasse gekomen na de beschuldigingen van Griekse zijde, dat minister van Bin nenlandse Zaken en Defensie Jorkatzis van Cyprus een leidende rol had bij de moordaanslag op Papandopulos en zelf het explosieve materiaal met de diploma tieke post had meegegeven. Van Griekse zijde schijnt men dit as pect van de zaak vooralsnog niet op de spits te willen drijven. Radio Ahene wijd de wel uitvoerige aandacht aan het 44 bladzijden tellende rapport van het voor onderzoek en aan de rol, die Andreas Pa- pandreou erin is toebedacht, maar van Jorkatzis werd pas in het allerlaatste zin netje melding gemaakt: er was bezwa rend materiaal ook tegen hem gevonden. De naam van Lyssaridis, links parlement- lid en lijfarts van Makarios die ook in het rapport voorkomt, werd in de radio hele maal niet genoemd. Jorkatzis en Lyssaridis' staan op Cyp rus nu niet bepaald bekend als goede vrienden en het zou een grote verrassing zijn als zij samen een dergelijke zaak op touw zouden hebben gezet. Wat Jorkatzis betreft, hij heeft de beschuldigingen on gefundeerd genoemd, een tamelijk zwak ke term. Met zijn woelig Eoka-verleden is hij op zichzelf niet de figuur om voor een complot terug te deinzen. Op Cyprus is hij een streng man, zoals nog in febru ari bleek bij de organisatie van de „Spon tane acties", waarmee Makarios verkie zingstegenstander het spreken onmogelijk werd gemaakt. Vanwege het weinig verheffend karak ter van deze acties en de passieve rol van de politie erbij werd er toen over gespe culeerd, dat Jorkatzis bij Makarios uit de gratie zou zijn gevallen en zou moeten aftreden. Afgewacht zal nu moeten wor den of dit alsnog zal gebeuren, hangende de zaak voor de krijgsraad in Athene. Houdt Makarios zijn minister aan, dan betekent dat van zijn kant een zekere r,e- savouering van de Griekse militaire recht spraak. En daar is op zichzelf natuurlijk alle reden voor: de zaak van de moord aanslag op de Griekse dictator laat ook na dit verslag van het vooronderzoek nog vele vragen open. Als leider van het onderzoek ontmoeten we overigens niet zonder huivering de naam van de chef van de militaire politie in Athene majoor Teophilo Jannakos, in rapporten van het comité „Amnesty In ternational" een van de ergste, zo niet de ergste folteraar van het regime genoemd. Hij zwaait de scepter over het heropvoe dingskamp Dionysou bij Athene. De politie in Bonn is tot de conclusie gekomen dat er geen verband bestaat tussen de zelfmoord van luitenant-kolo nel Johannes Grimm van het Westduitse ministerie van Defensie en de geheimzin nige dood van de gepensioneerde admi raal Hermann Lüdke. Het onderzoek in de zaak Grimm heeft geen verdenking van spionage opgele verd. (Van onze correspondent) BONN De neo-nazistische natio- naal-democratische partij van Adolf von Thadden heeft bij gemeenteraads verkiezingen in drie Westduitse deel staten opnieuw een terugslag onder vonden. Bij deze verkiezingen, voor zover ze zondag in Hessen en Baden- Württemberg plaats vonden, verloor de N.P.D. veel stemmen in verge lijking met de landdagverkiezingen van 1966 In het Saarland, waar afgelopen zon dag ook voor gemeenteraden is gestemd, en waar de NPD nog niet aan de verkie zingen had deelgenomen, behaalde deze partij iets meer dan vijf percent van de uitgebrachte stemmen. De teruggaande ontwikkeling bij de N.P.D. is drie weken geleden ingezet toen gemeenteraadsver kiezingen in de deelstaat Neder-Saksen plaatsvonden. De grootste teruggang moest de N.P.D. de afgelopen zondag in Hessen boeken, waar zij van 7,9 op 5,2 percent terug viel. De N.P.D. was hier bij de voorbereiding van de verkiezingen in de ernstigste cri sis uit haar bestaan geraakt toen bleek dat een groot aantal van haar kandidaten TEL AVIV, (AP). Jordanië heeft Israel doen weten dat het bereid is over vrede te onderhandelen mits Israel zich bereid verklaart de resolutie van de Vei ligheidsraad der Verenigde Naties van 22 november 1967 volledig uit te voeren, al dus heeft het semi-officiële dagblad „Da- var" bekendgemaakt. Jordanië zou over een vrede willen onderhandelen via Gunnar Jarring, de af gezant der Verenigde Naties. Het land heeft Israel op de hoogte gesteld via de Zweedse diplomaat persoonlijk, aldus Da- var, dat betrouwbare zegslieden uit Je ruzalem citeert. De Veiligheidsraad eist terugtrekking uit de bezette gebieden, rechtvaardige en permanente grenzen, een einde aan de staat van oorlog en vrije doordocht voor alle staten door de regionale waterwegen. PRAAG (AP) Duizenden militairen bereiden zich er op voor Tsjechoslowakije te verlaten. Honderden treinwagons zijn gevorderd om de vertrekkende troepen van de landen van het Warschau-Pact te vervoeren naar de DDR, Polen en Hon garije en naar de grenzen van de Sovjet Unie, waar de spoorbreedte van de rails verandert. Alleen al in het centrale Boheemse district zijn achthonderd gesloten spoor wegwagons, genoeg voor veertig treinen, gevorderd. al eens met de justitie in aanraking is ge weest. Alleen al in het industriegebied van Gross-Gerau waren dit er 41. Alle bij eenkomsten van Adolf von Thadden, de bondsvoorzitter van de N.P.D., moesten worden afgezegd. Het is een psychologische factor van betekenis met het oog op de komende bondsdagverkiezingen dat de N.P.D. niet langer in opkomst is. Zij schijnt met de hakken over de sloot op vijf percent te stabiliseren. Voor de bondsdagverkie zing is dit net voldoende om tot het par lement in Bonn te worden toegelaten. Bij de grote partijen tekende zich bij de gemeenteraadsverkiezingen van afge lopen zondag een lichte teruggang af bij de sociaal-democraten en een lichte voor uitgang bij de christen-democraten. De liberalen bleven gelijk of gingen iets voor uit in Baden-Würtemberg zelfs acht per cent. In het Saarland een van West- Duitslands armste deelstaten werd de C.D.U. weer de sterkste partij, een rol die de S.P.D. haar vier jaar geleden op spectaculaire manier had afgenomen. INCASSO WEEKABONNEMENTEN Da incasso van het abonnementsgeld iedere week koet veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE l I J&I SKORPIOS (AP en Reuter) Jacque line Kennedy en Aristoteles Onassis zijn gistermiddag op het Griekse eiland Skor pios in het huwelijk getreden. De 39-ja- rige Amerikaanse weduwe en de 62-jari- ge scheepsmagnaat trouwden tijdens een Grieks-orthodoxe plechtigheid in een ka pel op het privé-eiland van Onassis. Onassis had de telefoonverbinding na de plechtigheid voor de duur van een uur ADVERTENTIE gaf de nieuwe REMOVA 'n uitgekiend prettig mondstuk en genoeg rookkanalen om licht ,te trekken en nooit bitter te worden. Brandt krijtwit. 27 ct WtlWWWWWWAAW#MIWAflAflAWAIIWAIIIIIMiniWlfMWIAAft/WIJIIUWWMWWVWWWyWVWVVVT,hJ' AWVWW'JWWV' laten verbreken, waardoor de acht jour nalisten, die toestemming hadden het kerkelijk huwelijk bij te wonen, van de buitenwereld waren geïsoleerd. Door de lijfwacht van Onassis bemande patrouille boten en met spoed overgebrachte po litiemannen bewaakten het eiland om te voorkomen dat iemand voet aan wal zou zetten. Journalisten die naar Skorpios DJAKARTA, (Reuter). Het Indone sische parlement heeft een beroep gedaan op de regering krachtige maatregelen te nemen tegen Singapore in verband met de terechtstelling van twee Indonesische saboteurs. In de verklaring worden de executies een „onbetamelijke daad" genoemd, die „schadelijk is voor de pogingen de een heid onder de leden van de „Associatie van Zuidoost-Aziatische naties (Asean) te bevorderen". (Van onze correspondent) WASHINGTON Er is meer dan één aanwijzing dat Richard Nixons voorsprong op vice-president Humphrey in hun wedloop naar het Witte Huis zeer veel kleiner is dan de officiële opiniecijfers doen blijken, en er is een kans dat Humphrey zijn bestaande achterstand in de resterende drie weken voor de verkiezingen zal inlopen. Een herhaling van I960, toen John Kennedy met iets meer dan honderdduizend stemmen Richard Nixon voor het presidentschap versloeg, moet dit jaar niet uitgesloten worden geacht. Dit zijn meningen die niet alleen in Washington, maar ook daarbuiten, steeds vaker worden gehoord. Een republikeinse senator, die er overigens wel van overtuigd was dat Nixon het zou winnen, zei mij dat hij in 25 jaar geen nationale verkiezing had meegemaakt met zoveel onzekere factoren en zoveel ongrijpbare facet ten. De belangrijkste van deze onze kerheden is natuurlijk het deelnemen van de oud-gouverneur van Alabama, Wallace aan de presidentsverkiezin gen. Beide peilingsorganisaties, Gallup en Harris, meldden dezelfde obstakels die hun statistische gegevens ondermijnen. Zij ontdekken namelijk dat de moge lijkheid groot is dat ondervraagde kiezers, die zeggen dat zij op Wallace willen stemmen dit wanneer puntje bij paaltje komt, niet zullen doen. Tege lijkertijd zijn er anderen die uiteinde lijk wel op Wallace zullen stemmen, maar dit uit een soort schaamte niet durven te zeggen. Dit is dan misschien een verklaring voor het ongebruikelijk grote verschil tussen de Gallup- en Harris-uitslagen. Gallup geeft Nixon een voorsprong van twaalf tot zestien punten, Harris daarentegen stelt het op zes tot acht punten. Al voor het republikeinse par tij-congres in Miami weken hun uit slagen zo uiteen, dat een nadere ge corrigeerde analyse van de cijfers noodzakelijk werd. Een particuliere analist van deze pei lingsstatistieken in Washington, Louis Bean, wijst erop dat de cijfers in de twaalf belangrijkste staten, die teza men 253 van de 270 stemmen van het kiescollege vertegenwoordigen die no dig zijn om tot president gekozen te worden, Humphrey zelfs een voor sprong op Nixon geven van twee pun ten. Deze twaalf staten hebben sinds 1928, met uitzondering van één keer, nooit een grotere afwijking dan meer dan één punt vertoond met de uitein delijke uitslag. De uitzondering was het jaar 1964 toen president Johnson in de verkiezing tegen Barry Goldwater een grote meerderheid van stemmen be haalde, ook In de Noordoostelijke sta ten die niet onder deze groep van twaalf worden gerekend. De conclusie van deze analist is dat wanneer deze twaalf staten begin okto ber, toen Humphrey's achterstand nog groter werd geacht dan nu. aanduid den dat hij twee punten op Nixon voor lag, het nationale cijfer op zijn hoogst één punt kan verschillen. „Maar", zegt Bean, „dit betekent na tuurlijk niet dat wij de verkiezingsre sultaten in het voordeel van Humphrey of van Nixon kunnen voorspellen, om dat er nog een groot aantal onzeker heden opgelost moet worden voor het eind van de verkiezingscampagne. Bij voorbeeld, hoe zullen zij stemmen die nu genoteerd staan als „nog niet be sloten"? Zal het Wallace-percentage gelijk blijven? En hoe zit het met het aantal kiezers die wellicht helemaal niet gaan stemmen, omdat zij geen van de kandidaten kunnen steunen?" In de afgelopen weken zijn veel vergelijkingen gemaakt met 1948, toen president Harry Truman zo zeker leek te hebben verloren, zelfs nadat een groot aantal van de stemmen al was geteld, dat een dagblad in Chicago uit kwam met de achteloze kop die zijn tegenstander Thomas Dewey als de nieuwe president aankondigde. Deze vergelijkingen gaan dit jaar toch nauwelijks op. In de eerste plaats was Truman al president toen hij aan de verkiezingen deelnam, en de Amerikaanse verkiezingsgeschiede nis toont aan dat het zelden is voor gekomen dat de president die zich her kiesbaar stelde, niet opnieuw werd gekozen. In de tweede plaats had Tru man net een oorlog beëindigd, en was er op het internationale vlak niets dat vergelijkbaar is met het Vietnam-dra ma. Maar op één belangrijk punt hebben 1948 en 1968 wel een overeenkomst. Want net zoals nu was de democra tische partij in 1948 gespleten en nam een derde kandidaat deel aan de pre sidentsverkiezingen. Dit was de toenmalige goeverneur van Zuid-Carolina, Strom Thurmond die sindsdien republikein werd en nu se nator is. Thurmond behaalde 38 stem men in het kiescollege. Datzelfde jaar deed nog een vierde kandidaat mee, de voormalige vice-president Henry Wallace, die zijn eigen progressieve partij had gevormd. Henry Wallace (geen familie van George Wallace) kreeg ruim één miljoen stemmen, die voor het merendeel anders naar de democraten zouden zijn gegaan. On danks deze formidabele handicap kreeg president Truman 49% percent van het totale aantal uitgebrachte stemmen tegen Thomas Dewey 45 percent. Wat deze parallel met 1948 vooral duidelijk maakt, is dat wanneer één van de twee grote partijen te lijden heeft van één of meer afgesplitste groepen, de indruk snel wordt gewekt dat de ongehavende andere partij er veel sterker voorstaat. Diezelfde in druk bestaat dit jaar weer. Omdat Hu- bert Humphrey te kampen heeft met de onwillige volgelingen van senator McCarthy en met George Wallace, ont staat het beeld van een krachtige, on verdeelde republikeinse partij. Tru man's jaar heeft bewezen dat dit niet betekent dat de tegenpartij dan ook wint. Maar zelfs met dat voorbeeld voor ogen blijft 1968 een uitzonderlijk on voorspelbaar verkiezingsjaar. Dat vice- president Humphrey veel minder bij Richard Nixon ten achter ligt dan men denkt, is het enige dat zekerder is dan het lijkt. De nieuwe flats in Koeala Loem- poer hadden nog een laatste hand nodig voor de bewoners er hun intrek in konden nemen. Op dat moment stortten ze in. Dertien men sen werden in de puinhopen be dolven. zwommen werden door Onassis' lijfwacht geslagen. Het huwelijk werd ingezegend door de bebaarde 31-jarige priester Polukarps Athanassioss uit Athene volgens de ritus van de Grieks-orthodoxe kerk. De bestemming van het jacht „Chris tina" voor de huwelijksreis is nog niet bekend. Dit jacht is een drijvend paleis, bezet met marmer en goud. ,Door met een vooraanstaande Griek te trouwen en mogelijk in Griekenland te gaan wonen stelt Jacqueline Kennedy zich voor de keus zich ofwel tegen de regering in Athene te verzetten of de Kennedy-idealen over democratie over boord te gooien, zo heeft de verbannen Griekse uitgeefster mevrouw Helen Vla- chou in Londen gezegd. „Griekenland is een volledige dictatuur. Ze zal óf moeten dineren met Papado- poulos óf zich herinneren wat wijlen Ro bert Kennedy heeft gezegd", aldus me vrouw Vlachos. Het feit dat negentig passagiers een machine van de Griekse luchtvaartmaat schappij „Olympic Airways" in New York moesten verlaten opdat Jacqueline Kennedy voor haar huwelijk met Onas sis naar Griekenland kon vliegen, zal door het bureau voor de Amerikaanse burgerluchtvaart worden onderzocht. rifinnnnnnnnfwnnnnnnninAnnnnnnr>ivvtnniv%nr>irkr>rtfvv*^nnMrf^^"***'»*»"»^'*m^^J^^^J*J^*>J^ Wapenwedloop. Vice-president Hubert Humphrey, de democratische presi dentskandidaat, heeft in Washington ge zegd dat de Verenigde Staten overleg met de Europese regeringen zouden moeten plegen om de wedloop in de verkoop van moderne wapens aan La- tijnsamerikaanse landen te staken. Heilige vis. Twaalf mensen zijn in India gestorven na het eten van heilige vis. De slachtoffers waren arme dagloners uit een dorp bij Kuxar, vijfhonderd ki lometer ten noordwesten van Calcutta. Zij hadden de vis gehaald uit een vij ver van de aan de god Siva toegewijde tempel. Zij stierven binnen een paar uur. Encycliek. Pater James Good, die zich in Ierland het krachtigst heeft verzet tegen de encycliek Humanae Vitae, mag niet langer colleges aan de uni versiteit van Cork geven. Jagers. Een clandestiene anti-communis tische commandogroep heeft in Brazi lië gewaarschuwd dat zij de wapens zal opnemen om de communistische in vloeden in Brazilië uit te roeien. De or ganisatie, die zich het jagerkorps op communisten noemt, heeft als devies: „voor elke democraat die wordt ge dood, zullen wij vijf communisten do den". Aangehouden. De Spaanse schrijver Gon- zalo Arias is in Madrid aangehouden. Hij hield op zijn eentje een betoging voor de vrije verkiezing van een staats hoofd. Na negen minuten is hij opge pakt door rechercheurs. Tien minuten leter is in dezelfde straat de 32-jarige Felix Villameriel aangehouden. Hij is lector in de politieke wetenschap aan de universiteit van Madrid en demon streerde voor geweldloosheid. Amerikanen roken minder. Volgens het Amerikaanse kankergenootschap heb ben de Amerikanen in de eerste zes maanden van 1968 per dag veertig mil joen sigaretten minder gekocht dan in 1967.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3