Meer hulp is mogelijk als er maar genoeg geld komt Binnen één week was hulpverlening geregeld DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS Gewone burgers leiden berechting op Cuba Enkalon" Oostenrijkse socialisten streven naar de macht T a p ij t 89.50 DAALDEROP zo zacht. GELEGD LUCHTBRUG BIAFRA" REDDE VIJF KINDEREN HET LEVEN In november vatt beslissing over SFB VNU neemt het Nieuwsblad van Heusden over Arbeiders beoordelen collega's op „onmaatschappelijk gedrag" Kreisky leidt een krachtige koers Dodenherdenkingen! in Den Haag en O ver loon D aalderop is de grootste fabriek van elektrische boilers in Nederland. Elke Daalderop boiler is een perfekt apparaat dat u maar één keer hoeft te kopen om altijd heet water in huis te hebben. Dag in, dag uit, jaar in, jaar uit. Boiler Maessen Confectie staakt produktie 7f HAANDAG 21 OKTOBER 1968 Daad bi] woord 200100 MIDDELZWARE SHAG i-Mniiuuii PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 HAVANA (AP) In een heet vertrek, bijna zonder ventilatie, richt een militiaman zich tot de aanwezigen en spreekt het Spaanse equivalent van: „Allemaal opstaan". Twee mannen en een vrouw, in dagelijkse kleding, komen binnen, gaan zitten onder een groot portret in kleuren van Che Guevara en kondigen aan dat volksrechtbank nummer zes van Vedado in zitting is. Een van de bijna vierhonderd volksrechtbanken staat op het punt de wekelijkse taak te beginnen. 400 cm kamerbreed PRIMA (Van onze correspondent) WENEN Bijna drie jaar lang DEZE WEEK: voor diverse kleuren 'KRUISSTR. HAARLEM TEUIW Geld op tafel Rokertje Hippe kleding (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de buitenkli niek Oud-Bussum van prof. dr. S. van Crefeld liggen sinds vorige week woensdag vijf Biafraanse kin deren: de 13-jarige Emanuel, Udo- Udo (8 jaar), Victoria (ook 8), Fi delia en Margaret (beiden 6). Ze zijn gekomen uit een ziekenhuis in de jungle waar slechts 400 bedden voor 750 patiënten waren en een tekort heerste aan voedsel en medicamenten. De vijf kinderen, die allen hun ouders hebben verloren in het oorlogsgeweld, zijn ernstig ziek. Ze zouden nu, vol gende week, of volgende maand ge storven zijn in Biafra. Maar nu kan prof. Van Crefeld melden dat hun I korte termijn moeten worden begonnen gezondheidstoestand langzaam, maar met de bouw van nood-hospitalen", zeker verbetert. i:ESS J. DE HOOP De vijf zijn de eerste kinderen uit Bia fra die naar Europa zijn gehaald en op deze wijze aan een zekere dood zijn ont snapt. Zij hebben dit niet te danken aan de vele organisaties met de bekende na men die al maandenlang in het nieuws zijn geweest. Wat deze organisaties met Snel handelen is geboden. De mannen van de Stichting Luchtbrug Biafra zijn dat in hun dagelijkse leven gewend. Neem de voorzitter, de 41-jarige heer J. di Hoop directeur en commissaris van een aantal nv's heeft een snelle carrière hun internationale contacten ensoms 1 achter de rug waarbij zijn zakelijke-sue- nn frknrlcnn runt IC O 01111/ i I 1 1 L I l» OOll I krachtige fondsen niet is gelukt, lukte een handjevol mannen dat in enkele dagen tijds de stichting „Luchtbrug Biafra" op richtte, een garantiesoem op tafel legde en onmiddellijk tot handelen over ging. cessen waren gebaseerd op de regel: geen tijd verliezen. Dat zelfde kan wor den gezegd van de 39-jarige John Block, de directeur van de chartermaatschap pij Transavia. De derde man aan de wieg van de nieuwe stichting was de 40- op vele plaatsen in het land bedden leeg waarvan voor de zieke Biafraantjes dank baar gebruik kan worden gemaakt. „Als Nederlander voel je je dan wel wat opge laten als er wèl een spontane reactie uit een buurland komt, dat niet minder dan 150 bedden in universiteitsklinieken vol komen gratis aanbiedt en voorts nog de nazorg wil opvangen Wel hebben tal van particulieren opge beld die een Biafraans kind in hun gezin willen opnemen. Maar aan pleeggezinnen is op dit moment geen behoefte.„Wij wan hopen nog niet, oh nee, Onze stichting heeft nog te weinig bekendheid. Ik hoop dat zal worden beseft dat er veel en on middellijke hulp kan worden geboden.Men geeft zo dikwijls geld voor dingen waar van men nauwelijks resultaten ziet. Ons project is duidelijk en overzichtelijk: het geld dat binnen komt wordt gebruikt om direkt en dat betekent binnen enkele dagen een kind uit Biafra te halen dat daar zou sterven en hiér beter kan worden. De volgende stap is het bouwen van ziekenhuizen in Biafra zelf. Dat kun nen gewone barakken zijn die met weinig geld en moeite worden opgericht. En dan zijn er medicamenten nodig waarvoor Abi Nathan nu in Amerika is. Geloof me, onze kracht kan zijn dat we een kleine, slagvaardige organisatie vormen die direkt kan handelen. Het gaat ons om die onmiddellijk hoogst noodzakelijke hulp. Voor hulpverlening op langere ter mijn zijn er wel organisaties genoeg". Voor goede verstaanders: de Stichting Luchtbrug Biafra is gevestigd Sniep 5 in Diemen., tel. 020-9 449 07 (b.g.g. 947777) postgiro 2 0 0 10 0. HEERLEN Op 12 of 13 november is een beslissing te verwachten over de vraag of het Sociaal Fonds Bouwnijver heid met zijn 1.500 medewerkers in Am sterdam gevestigd zal blijven of dat het naar elders zal verhuizen. Momenteel bestaan hierover contacten onder meer met Zuidlimburgse autori De stichting was twee dagen oud toen heerr L Glas a van Loon ver- on?er mee/ _meï. am de kinderen op Schiphol arriveerden. En I bij Itelten' met Enschede en Apeldoorn, en nu begint de stichting zich al weer wat onrustig te voelen. Voorzitter J. de Hoop zegt: „Er wordt over die hulpverlening aan Biafra te veel gepraat en er wordt te weinig gehandeld. Wij houden van snel een groot concern, prlesiancj Het door de gemeente Amster eveneens een man die snel beslissingen dam aangeboden terrein in Sloterdijk pleegt te nemen. blijkt toch niet geheel te voldoen aan de Het is begonnen tijdens een gesprek veriangens van de directie van het S.F.B. tussen de heren Glastra van Loon en De I en bouwcommissie van het fonds, Hoop. De eerste was diep onder de in- Hierom is verhuizing naar elders handelen en daarom zijn we eenbeetje ^geraaktTan de aangrijpende tele- I £X?and nog st^ds^eer actueeT teleurgesteld dat er met meer hu p is vjsjefjim die Louis van Gasteren over de De heer j p a Nelissen voorzitter van gekomen. Op onze girorekening 200100 nood Blafra had gemaakt en hij ver- ^.F3 en tevens van de bouwcommis zuchtte: „Kunnen we nou niets doen I beeft verklaard dat overplaatsing van voor die kinderen?' De heer De ke( hoofdkantoor van het S.F.B. naar Hoop liet er geen gras over groeien, bel-1 minder welvarende gebieden „een zware de de heer Van Gasteren op en vroeg I goCja]e ingreep" zou betekenen hem welke mogelijkheden er waren voor een direkte hulpverlening. Dan moet je bij Abi Nathan zijn, aldus de cineast. De ontmoeting met de liefdadigheid komt het geld druppelsgewijze binnen. Ik weet dat die tien of 25 gulden voor de gever vaak een rib uit het lijf is, maar dergelijke giften zetten alleen zoden aan de dijk als ze bij duizenden binnenko men. Bovendien zou het bedrijfsleven ook meer kunnen doen. Ik geloof dat men niet beseft hoe hoog de nood is gestegen. ADVERTENTIE sa NIEUWE -Tri' ,'h i'i'ii'iJ i'ii'1 i'1l,'l1;11 i''In 'j11''t',!1 'ylj '''Viy 111V V'i 'i* N.V.J.GRUNO NI,KCRK „0"AND DEN BOSCH De directies van Bra bants Dagblad N.V. te 's-Hertogenbosch (dochtermaatschappij van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven te Aerdep- hout) en van Veerman N.V. te Heusden de len mee dat zij tot overeenstemming zijn gekomen inzake de overname en exploita tie van het „Nieuwsblad voor het land van Heusden en Altena" te Langstraat. Het Nieuwsblad zal vanaf januari 1969 op de rotatiepers van het Brabants Dag blad worden gedrukt en daardoor op groot krantenformaat gaan verschijnen. De re dactie en de verantwoording van het nieuwsblad zullen komen te .berusten bij 'n Rechtbank nummer zes, die over meer dan één stel rechters beschikt, heeft de laatste drie maanden gemiddeld acht za ken per zitting afgedaan. Deze uit drie De dood dreigt voor honderden kinderen bedrijvende israelische piloot Nathan en zij moeten zo snel mogelijk naar goed had de volgende dag op Schiphol plaats geoutilleerde ziekenhuizen worden ge bracht. Verder zal in Biafra zelf op zeer ADVERTENTIE vanwaar deze met een vliegtuig van Transavia zou vertrekken. De heer De Hoop zegt: „Op Schiphol ontmoette ik de heer Block voor het eerst van mijn leven. Ook hij bleek begaan met het lot van de kinderen en toen Abi Nathan vroeg of Nederland dan geen kinderen zou kunnen opnemen bood Block onmid dellijk gratis vervoer aan met zijn Boe ing die van Sao Tome zou terugkeren. Enfin, we zijn meteen gaan vergaderen, de heren Block, Glastra van Loon en ik. Wij besloten een stichting op te richten waarvoor wij de notaris P. M. F Ver- cnoialisten van Oostenrijk hoeff uit Utrecht uitnodigden en ook pro- nebben de socialisten van uosiem jk fessor Van Crefeld als de grote specia- de rol van oppositiepartij gespeeld, list op het gebied van kinderverzorging". De conservatieve volkspartij had Omdat het stichtingsbestuur zich zou namelijk in 1967 de absolute meerder- begeven op een terrein waarop de leden heid behaald en kon zodoende alleen niet of nauwelijks terzake kundig waren 1 heeft men tevens een advies-comité op- regeren zonder aan de oude coalitie gericht. Hierin hebben zitting Louis van vanaf 1947 vast te houden. Gasteren, dr. K. Ittman (directeur van de GG en GD in Amsterdam), de heer I In 1970 zullen er echter weer algemene L. A. Landsmeer (directeur van het Cen- verkiezingen worden gehouden en hierop traal genoodschap van Kinderherstel- wachten de socialisten om dan een greep lingsoorden), dr. H. C. Olieslagers (inter- naar de alleenheerschappij te doen. Dit nist Onze Lieve Vrouwe-gasthuis Amster- is gebleken tijdens het laatste partijcon gres in Wenen, waar de deelnemers een vernietigende critiek hebben uitgebracht op het beleid van de volkspartij Er was sprake van een faillissements situatie, waarin het kabinet-Klaus het land zou hebben gebracht, doordat het te kort op de begrotingen elk jaar is gestegen. De man, die deze critiek het duidelijkst eigen hoofdredacteur. Hiermee is het eigen rechters bestaande rechtbanken, die voor karakter en de journalistieke onafhanke- de revolutie van Castro bekend aren I als correctionele rechtbanken, mogen lykheid van het nieuwsblad gewaarborgd. s,echts misdrijven behandelen. De rech- Het Nieuwsblad van Heusden verschijnt ters kunnen de schuldigen achttien maan- wekelijks op donderdag bij de abonnees in den gevangenisstraf, huisarrest of dwang- een oplage van meer dan 8000 exemplaren, arbeid op een staatsboerderij opleggen. 1 Ook kunnen zij boeten heffen. Het voornaamste verschil tussen de volksrechtbankenen hun voorgangers is, dat de rechters nu gewone burgers zijn zonder officiële juridische opleiding. Zij zijn voorbeeldige arbeiders en mili tante volgelingen van Castro en worden op massavergaderingen gekozen door hun kameraden om te oordelen over „gevallen van -antimaatschappelijk ge- ...drag". Zij krijgen richtlijnen en eei van deze nieuwe koers staan. De partij wil stoomcursus van het ministerie van Jus zich nog meer inspannen voor de lichame- titie waaronder de rechtspleging ressor- lijke en geestelijke gezondheid van de teert In de regel duurt hun ambtsperiode bevolking, speciaal van de jeugd, de werk- drie tot zes maanden. nemers en de bejaarden. De rechtbanken houden hun zittingen Dat alles maakt de indruk van een gewoonlijk 's avonds. De procedure is ge reeds beginnende verkiezingscampagne. stroomlijnc| en de uitspraak volgt snel, Hiervoor heeft de partij nog meer dan in de regel binnen een kwartier na afloop van het verhoor. Ieder die binnen het rechtsgebied van de rechtbank woont kan zich aandienen als aanklager of verdediger. De bij de zaak betrokken partijen kunnen ook ver kiezen zelfstandig te handelen. voor 's avonds negen uur van de straat zou zijn. De arbeider werd met een waarschu wing naar huis gestuurd. Een andere zaak betrof een vrouw van 62 jaar en de opzichter van het huis waar zij woonde. De man had haar voor de rechter gedaagd, omdat zij zijn manne lijkheid zou hebben beledigd, toen hij haar een standje gaf omdat zij over een pas geschrobde vloer liep. De uitspraak luidde: „niet schuldig, maar in een communistisch land moet men leren elkaar te verdragen." een jaar de tijd, maar zij zal propaganda blijven maken, omdat zij er zeker van is dat daardoor de verkiezingen in 1970 worden gewonnen dam) en de heer S. J. Wiegersma (voor zitter van de stichting „Terre des Hom mes", die zich reeds op het gebied van I hulp aan kinderen had bewogen). Op zondag 6 oktober stuurde Abi Na- j - I j-»c uittil. Uie ltiuca hci ciuiuciijias than een te^gram dat hij v^f ernstig uitSprak, was dr. Kreisky, de nieuwe, be zieke kinderen had gevonden voor ver- f. pnersieke voorzitter van de nar pieging in Nederland. Het telegram I ti"dens de coalitó S^Hng mfnTs- kwam via een omweg bij .5 ter van Buitenlandse Zaken is geweest „Terre des Hommes" die nog dezelt-1 de dag bij de minister van Justitie ver- Hij heeft ervoor gezorgd dat er een ae aag dij ue IV' I nieuwe, agressieve geest is ontstaan in gunning kreeg voor toe g deze oppositiepartij. Doch naast critiek, hebben de socialisten ook een nieuw pro- I gramma van aktie ontwikkeld, waarmee zij een einde denken te maken aan het deren. DEN HAAG. In Scheveningen is za-1 De Nederlandse regering stelde de toe lating afhankelijk van drie voorwaar- den. Het moeten kinderen zijn voor wie onheil dat Oostenrijk bedreigt in Biafra zelf onvoldoende medische hulp I kan worden gegeven; het verblijf in Ne derland dient een tijdelijk karakter te hebben; de kinderen mogen niet ten kos te van de staat komen. Dat laatste betekent dat de Stichting I Luchtbrug Biafra zich garant moest stel len Hoewel er geen cent in kas was zorg- den enkele leden van de stichtingsbe- terdag de'jVariijksê süÜe~omgang gehou- stuur voor de garantie den langs dodencel 601 in de cellenbarak- Pas woensdag 9 oktober, toen de vijf ken aan de Van Alkemadelaan. Enkele Biafraantjes op Schiphol aankwamen trad honderden oud-gevangenen, nabestaan- de nieuwe stichting in de openbaarhei den van de politieke gevangenen, die „Ik had eerlijk gezegd wat meer reacties hier in de oorlogsjaren verbleven, en be- verwacht aldus de heer De Hoop. ,,Dat langstellenden trokken voorbij de doden- er niet genoeg geld is binnengekomen en cel. Velen van hen legden bloemen voor wij dus persoonlijk de kosten van het de cel en bij het gedenkmonument, dat verblijf van de kinderen moeten betalen in de buitenmuur van de gevangenis is is tot daar aan toe. Van dat geld zullen aangebracht. we n00lt spljt hebben. Erger is dat wij In Overloon is zondag de jaarlijkse verdere hulpverlening moeten staken als herdenking van de in de Tweede Wereld- er niet voldoende giften binnenkomen oorlog gesneuvelde militairen gehouden. Voorzitter De Hoop is ook teleurgeste d Dit geschiedde onder meer met een voet- over het uitblijven van gratis aanbiedin- tocht naar de militaire begraafplaats. I gen van ziekenhuisbedden. Toch staan er voiderd. Dit programma concentreert zich voor al op een economische vernieuwing. De socialisten willen van Oostenrijk een mo derne, geïndustrialiseerde staat maken, waarbij Zweden hen als voorbeeld voor ogen staat. De algemene levensstandaard kan en moet worden verhoogd, wat alleen kan gebeuren wanneer er meer kapitaal ge ïnvesteerd wordt voor de modernisering van fabrieken en bedrijven. Waar dit kapitaal vandaan moet komen is nog niet duidelijk, maar in elk geval zullen de belastingen voor de werknemers niet worden verhoogd, wel voor de particuliere bedrijven en voor het grootgrondbezit. Om ook burgerlijke en conservatieve kringen aan te trekken is tevens een cul tureel en humanistisch program opgesteld Vooral middelbaar en hoger onderwijs moeten voor nog bredere lagen van de bevolking worden opengesteld en het we tenschappelijk onderzoek dient met meer energie en geldmiddelen te worden be Tevens zal de mens in het centrum ADVERTENTIE Stilletjes doet hij z'n werk tegen laag nachtstroomtarief - en om dat zo'n boiler geen schoorsteen nodig heeft, kunt u hem overal plaatsen. Elke keuken is geschikt voor een elektrische boiler. Omdat het water elektrisch wordt opgewarmd is - een boiler de veiligste en beste weg naar heer lijk heet water uit alle kranen! Vraag uw installateur wat het beste is voor uw huis: een 50, 80 of 120 liter. En vraag vooral naar de boven ste beste boiler: een Daalderop Iedereen, die voor de rechtbank ver- I schijnt, heeft het recht vervanging te vra gen van een rechter, die naar zijn mening tegen hem ingenomen is. Er wordt geen aantekening gehouden van het getuigen verhoor en de beraadslaging van de rech ters bestaat soms hierin, dat zij naar buiten gaan om de zaak onder het genot van een rokertje te bespreken. De zittingen zijn over het algemeen voor het publiek toegankelijk. De rechts zalen, die ook dienen als vergaderloka len voor andere organisaties, zitten vol vrienden, verwanten en getuigen, maar er komen weinig nieuwsgierigen. Zittingen vinden achter gesloten deu ren plaats als de zaak niet geschikt voor openbare behandeling wordt geacht. Zul ke zaken betreffen in de regel een sexu eel of familieprobleem. ADVERTENTIE Kort geleden stonden een student van I zeventien jaar en een negentienjarige arbeider van de staatsscheepvaartmaat schappij terecht. Zij waren gearresteerd, omdat zij hadden gevochten in de staats- ijssalon, nadat de arbeider opmerkingen had gemaakt over de hippe kleding van de studenten. De rechters verweten de student, dat hij een nauwe broek droeg en merkten op, dat hij ook moeilijkheden op school had, thuis roulette-spelen organiseerde en op de zwarte markt 25 pesos had be I taald voor een piaat van de Beatles. Zij hielden hem voor dat hippe kleding in an dere landen een protest is tegen de ge vestigde orde. „Waarom wilde je niet zijn zoals Che? I vroeg een van de rechters. Na dertien minuten te hebben beraad slaagd veroordeelde de rechtbank de stu dent tot twee maanden dwangarbeid op j een staatsboerderij, maar voorwaarde lijk, mits hij elke dag zijn school zou be- G. Maessen. die er overigens aan toevoegt zoeken, andere vrienden zou kiezen en dat het bedrijf voldoende orders heeft. (Van onze correspondent) GELEEN Maessen Confectie n.v. te Geleen staakt haar produktie. Met ingang van vandaag zijn circa dertig mensen ont slagen en over veertien dagen gebeurt hetzelfde met dertig andere personen, die in de produktie-afdeling werkzaam zijn. Het staken van de produktie is een gevolg van de onrendabiliteit aldus directeur J.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7