TANDEMRIJDEN MET 75 KM. PER UUR „Hier loopt de baan als een zonnetje, maar soms denk je wel eens daar gaan we" Jan Jansen en Leijn Loevesijn behaalden zilver, het hoogst bereikbare Goud lag vast voor Franse staatsamateurs VERSLAGENHEID BIJ HOCKEYFORMATIE Denemarken kreeg goud in ploegachtervolging caudeau m Chef de mission Dokkum wil in Mexico niets horen over lormoonpreparaten van Collard dagelijks 'n goede portie vlees Apart paar Cubanen schenken medailles aan Black Power Smith en Carlos weg uit Mexico Handtekeningenactie voor Collard Tsjecho-Slowakije nog ongeslagen in volleybalstrijd India weer langs rand van afgrond OLYMPISCH PROGRAMMA DINSDAG 22 OKTOBER 1968 (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Zilver voor Jan Jansen en Leijn Loevesijn. De stuurman van de tandem: „We hadden er wel zo'n beetje op gerekend. Zeker brons. We hadden alle landen die hier meededen al eens gehad en verslagen, be halve Frankrijk en Italië. Nou, dat is dan op zijn minst brons". Jan Jansen zegt dat nuchter, maar in zijn hart toch wel erg blij met de zilveren plak. Adrie Zwartepoorte: „Daar ging het namelijk om, die jongens waren als tandem uitgestuurd. De rest sprinten en de kilometer was bijzaak. Daarom zjjn ze natuurlijk vreselijk tevreden". Tevredenheid past ook over de wjjze waarop de twee de medaille veroverden: twee maal via de moei lijke weg van de extra ritten, eerst in de kwartfinales tegen de Tsjechen en vervolgens in het tumultueuze duel tegen de Italianen in de halve finale. En daarna? Jan Jansen, „voorzitter" en woordvoerder van het paar: „Trentin en Moreion zijn niet te kloppen. Geen kans. Wat die mannen hebben hier. In het voorjaar reden Goens en Van Lancker, de Belgen, ze zo voorbij. En wij die Belgen weer. Maar die Franse maten hebben hier op die baan zo'n vreselijk goed moreel JansenLoevesijn hebben volgens eigen zeggen „tot het uiterste moeten gaan" om tot de finale te komen. Loevesijn: „Jan, toen we die rit tegen de Italianen uit tweede positie moesten winnen, ik dacht daarna: ik leef niet meer. Wat ging dat hard. Wat moesten we afzien". De tandemraces op de supersnelle Olympische piste werden maar op één tactisch wapen beslist: het ging er om vanaf de kop positie te demarreren. Op een tandem kon een snelheid van bijna 75 kilometer worden behaald. Begrijpelijk dus, dat het paar in tweede positie de weg „buiten om" vrijwel nimmer kon gaan: dan zou er nog sneller moeten worden gereden en dat kan eenvoudig niet. Toch, toch slaagden Jansen en Loevesijn er een keer in om de Italianen op die manier te „pakken". Jansen: „We waren toch wel bang voor ze. Het zijn van die linkedeuren. Ze delen z o een zwieper uit. Ze schijnen gewoon niet anders te kunnen rijden. En waarom? Je wordt toch ge diskwalificeerd. MEXICO Grote verslagenheid heers te na afloop van de wedstrijd tegen Australië in het Nederlandse hockeykamp In diep stilzwijgen trachtten de spelers, elk op hun eigen manier, de 2-0 neder laag die de uitschakeling betekende voor de finale-poule van het Olympische toer nooi, te verwerken. In twee minuten tijd was een illusie vervlogen. Als mokersla gen waren ze aangekomen, de twee doel punten, waarmee de Australiërs de eerste fouten in de Nederlandse verdediging af straften. Aanvoerder Jan Piet Fokker zat het hoofd naar de grond gekeerd, op de afrastering van het veld. Doelman Joost Boks was nog wel in staat iets te zeg gen „het was bepaald geen strafbully. Die Australiër intimideerde de scheids rechter. Ik zat niet op de bal. Anderen liepen verdwaald rond. Officials trachtten de spelers over de diepe teleur stelling heen te helpen. Piet Bromberg: „En nu gaan we vechten voor de vijfde plaats". Voorlopig had iedereen echter zijn eigen strijd uit te vechten, die van de grote desillusie. De plaats bij de bo venste vier was zo dicht bij geweest. Bij de rust leidde Pakistan tegen Kenia met 2-0 en Nederland had een sublieme eer ste helft, waarin de ploeg speelde als nog geen enkele maal tevoren in dit toernooi, afgesloten met gelijke stand: 0-0. Alle mogelijkheden waren dus aanwezig voor een succesvolle sprong naar de eindstrijd. En toen sloeg het noodlot toe Het gebeurde in de vijfde minuut van Het duo Moreion, voor op de tan dem, met Trentin finisht. MEXICO „Ik zou niet meer voor mijn brood elke dag op de fiets willen stappen. Voor een prof mis ik dan ook de juiste instelling. Ik vind het fijn 's morgens naar mijn werk te gaan en dan zo tegen de middag als ont spanning te gaan fietsen. Dan hunker ik er naar. Maar het moet ook weer niet te lang duren. Neen, ik ben echt wel een pure amateur". Aan het woord is tandtechniker Jan Jansen. Hij en zijn maat Leijn Loevesijn vormen een apart paar. Het gezegde „de uitersten raken elkaar" gaat helemaal op voor deze twee vrienden op de tandem, deze twee rivalen in de sprint. Waar bij voorbeeld Jan Jansen duidelijk laat uitkomen, dat het fietsen voor hem een vorm van recreatie en meer niet is, wil Loevesijn zijn passie voor het wielrennen wel belijden: „Voordat ik in 1964 als beginneling mocht gaan fietsen reed ik al twee jaar lang als een gek op een wegfiets rond. Zo maar, uit liefhebberij". Leijn Loevesijn wil dan ook later zijn broodwinning in de wielrennerij zoeken. MEXICO De 30-jarige Cubaanse sprinter Figuerola heeft besloten zich als actief atleet terug te trekken. Figuerola heeft zijn land op de Olympische Spelen in Rome, Tokio en Mexico vertegenwoor digd. Figuerola zal de zilveren medaille die hij op de 4 x 100 m. won, schenken aan de Amerikaanse „Black Power"-be' weging. Zijn teamgenoten Morales, Mon- tes en Ramirez doen hetzelfde. Ook Mi guelina Cobian, een van de populairste atletes op Cuba, deelde mee dat de dames ploeg, die zilver won op de 4 x 100 m., de medailles zal weggeven. Zij sturen ze op naar Stokeley Carmichael. Het is, zeggen Jansen en Loevesijn, „wel een leuk nummer, die tandem. Je moet elkaar gewoon goed verstaan". Jansen: „met Leijn rijd ik beter dan met Koopman, vorig jaar. In het voor jaar zijn we begonnen samen. We voel den meteen dat het klikte. Voor mij was het even wat moeilijker, omdat ik bij Koopman achterop zat en nu stuurman moest worden. Stuurman zijn is soms erg moeilijk. Hier niet. Hier loopt die baan als een zonnetje, dan heb je het niet zwaar. Maar in Amsterdam bijvoor beeld, als daar hard gaat en de zaak gaat wringen, dan moet je vreselijk on der in de beugel pakken en heel hard sturen om de boel overeind te houden. Trouwens toch.met die snelheden. Soms denk je wel eens: daar gaan we. Gisteren kreeg ik zowat een hartverlam ming toen die Tsjechen tegen ons aan kwamen hangen op volle snelheid. En wat moet je dan, terug gaan hangen en bidden dat het goed afloopt". Heeft hij dan geen angst, om telkens weer op die razendsnelle tandem te krui pen? „Ach, nee. dat niet. Normaal gaat alles goed. Je houdt de zaak scherp in de gaten. Ik voorop kijk links en Leijn rechts. Als je ze ziet komen, dan roept Leijn: „omhoog" of „duiken" en dan reageer ik meteen. We geven elkaar de aanwijzingen. Over versnellen en afstop pen en zo. Je moet elkaar natuurlijk goed aanvullen en dat is bij ons nou toe vallig zo. Als je voorop zit te sturen, is het net het verschil tussen een racefiets en een gewone fiets, wat de zwaarte betreft". Als een van de twee overigens het tempo niet kan bijbenen, wordt dat wel onmid dellijk gemerkt: „Je krijgt gewoon een klap. Vreselijk zwaar is het dan. Maar we zitten meestal wel tegelijk kapot". Na de beslissende rit tegen de Tsjechen tui melden ze broederlijk in het gras: kramp. Jan Jansen over de weg naar het zil ver: „het ging er hier maar om, dat je de tactiek goed door had. Die was heel anders dan op het stadion bijvoorbeeld. Daar kon je gerust maken van: d'r naar toe, d'r op en d'r over". Wat, vertaald uit de wielertermen betekent: toeslaan vanuit de tweede positie". Maar hier was dat allemaal anders en die Fransen hadden zich het beste aangepast. Lo gisch, die kunnen veel meer trainen. Die hebben banen. Korte banen ook. En dan. Je moet maar de tijd hebben ook. Die Trentin en Moreion, die hebben dat". Waarop het „staatsamatenrisme" van de beiden onmogelijk tot de profstatus te be wegen sprinters uit de school van Gerar- din ter sprake komt. Jan Jansen: „op die persconferentie na afloop kreeg ik nog bijna ruzie. Ik zei, dat ze de besten van de wereld waren, maar dat zoiets ook logisch was, als je bijna niks anders doet dan wielrennen. Nou, die Gerardin sprong er meteen bovenop: het was niet waar, zei hij, die mannen werkten alle bei, Trentin bij z'n vader in de zaak en Moreion op een fietsenfabriek. Nou, ik heb verder mijn mond gehouden, maar ik weet zeker, ik heb dat vele malen ho ren vertellen, dat ze 150 franken in de week vergoeding krijgen. En later kwam die Trentin naar me toe. Je moet je mond houden, zei hij, want anders breng je mijn amateurstatus in gevaar. Kan je nagaan. Ik heb tegen hem gezegd: 't is best hoor, Pierre. Maar ja, grote cou reurs zijn het natuurlijk allebei wel. MEXICO Tommie Smith John Car los hebben gisteren vanuit Mexicostad een vliegtuig genomen naar de Verenigde Staten. De twee sprinters werden vorige week geschorst door het Amerikaanse Olympische Comité nadat zij voor de Black Power beweging hadden gedemon streerd tijdens de ceremonie protocolaire van de 200 rneter. Officials van de Ame rikaanse atletiekbond verklaarden in Mexico, dat er tijdens een vergadering in december besloten zal worden of beide atleten lid van deze bond mogen blijven. MEXIC De Olympische gedachte werd geweld aangedaan na de finale van de ploegachtervolging tussen West-Duits land en Denemarken. De scheldpartij en het getier, dat toen ontstond omdat de jury de winnende Westduitsers diskwali ficeerde, hoorden niet thuis op het Olym pische toernooiveld. Wat was er gebeurd- Bij de laatste aflossing van de Westduit- *ers ontstond enige verwarring in de ploeg. Invaller Jurgen Kissner, die afloste, dreigde klem te geraken onder Henrichs en zette zich in een reactiebeweging af. De Westduitsers gingen met dertig meter voorsprong over de eindstreep, Denemar ken was ruim geklopt. Maar op het mid denterrein hadden twee commissarissen gezien wat er in die bocht gebeurd was- Het duurde lang voordat de uitslag be kend werd gemaakt: winnaar van het goud Denemarken, het zilver Italië en het brons Rusland. West-Duitsland was ge diskwalificeerd, kwam voor het eremetaal volgens de commissarissen niet meer in aanmerking. De hel brak los. Dat de Duit sers het Olympisch goud werd ontnomen was reglementair te verdedigen. Maar diskwalificering naar het niets en de on gemotiveerde promotie van Italië en Rus land, die respectievelijk als derde en vier de waren geëindigd, ging alle perken te buiten. Er werd geraasd en getierd, de jury d'appel werd ingeschakeld en ten slotte vond men, mede dank zij het in grijpen van KNWU-voorzitter Van Dijk. een tussenoplossing. Denemarken kreeg het goud, Italië het brons, de zilveren plakken gingen voorlopig de ijskast in Het comité-directeur van de FIAC, de amateurorganisatie in de UCI, zal nader over de bestemming beslissen. Waarna de zilveren plak voor Neder land weer aan de orde is: het hoogst be reikbare voor het trotse tweetal. En. zegt Jan Jansen tenslotte, „iedereen had het er over voor we weg gingen. Dus we moesten hem wel winnen.Jan Derk- sen: „nou ja, zeg.het is me allemaal nogal wat. Door die sprint en die kilome ter van Leijn ben je vijf, zes dagen ach ter elkaar bezig geweest. Elke dag die spanning, elke dag wedstrijd. En dan komt eindelijk je eigen nummer pas. die tandem. En om daar dan nog zilver op te winnen, ik vind het vreselijk knap". Verzorger Henk de Haan, als altijd glimmend van trots over de conditie van „zijn" mannen, die er volgens zijn ter minologie „als zonnetjes plegen bij te liggen" onderstreept dat: met Jan was het moeilijk te praten bijvoorbeeld. Hij zat helemaal in die wedstrijdsfeer. En dan wat er vandaag nog gebeurde zeg, met die Duitse achtervolgingsploeg, die tussen die tandemwedstrijden door nog eens ging vallen. Uitgeschakeld. En pro testen er overheen, en die jongens maar wachten op hun tandemritje. Nee, ze heb ben het geweldig gedaan." Jansen (links) met Loevesijn op het erepodium. de tweede helft. Heiko van Staveren, die met Theo Terlingen op de rechterflank en in de schaduw van het viertal Ebbens -Fokker-Weemers-Kist zo'n hecht defen- sieblok vormde, waarop voor de rust de Australiërs al enkele malen hun tanden stuk hadden gebeten, miste op een diepte pass. Middenvoor Ronald Riley was er als een hazewind bij om hiervan te pro fiteren. Met uitlopen trachtte doelman Boks de precaire situatie nog te redden, maar het was tevergeefs. Riley's schot was zuiver gericht: 0-1. Nog niet hersteld van deze tegenslag kwam de Nederland se verdediging geen twee minuten later wederom onder druk. Sebo Ebbens, die zijn eerste wedstrijd in dit toernooi speel de en in de eerste 35 minuten zijn plaats alleszins waard bleek, miste de bal rechts van doel en de doortastende Australiërs zagen een nieuwe kans. Boks probeerde deze te verijdelen, naar het inzicht van de Italiaanse scheidsrechter Tinti even wel op onoirbare wijze. Hij kende Austra lië een strafbal toe, die linksbuiten Do nald Smart feilloos benutte: 0-2. In hon derd seconden was Nederland verslagen. De klap was te hard aangekomen. D# oranjeploeg, die voor de rust draaide als een precisie-uurwerk, raakte geheel van slag af. De Australiërs faalden enkele keren in de afwerking van hun aanvallen, want anders was het voor de Nederlan ders niet alleen een desillusie, maar ook een catastrofe geworden. WOENSDAG 23 OKTOBER 24.00 basketbal 21.30—02.00 Boksen, kwartfinales 17.00 kano, herkansing 16.00 wielrennen, wegwedstrijd 17.00 paardesport, grote prijs springen 15.30—24.00 schermen, floret 15.30—24.00 turnen,vrije oefeningen dames 18.00 hockey troostronde 17 oo24.00 worstelen, Grieks/Romeins 24.00 zwemmen, finale 400 meter vrije slag heren; 200 m. schoolslag dames: 400 mwisselslag heren; 100 m rugslag dames. 15.30 schieten 17.00 volleybal. 17.00 waterpolo TV-reportages: Ned. 1: 07.3009.00: zwemmen en samenvat- vattingen. Ned. 1: 18.15—18.50 Ned. progr. en herh. 22.30—24.00: Ned. 1: paardesport en tur nen dames. yWWIWWWWWWWIMWWIAfMIMWWIAAWIIMAMIAIWWIMMIMfWIIIIIIMWMANMIlflIMWMAMWWIflAMWWIAAAMIAIWWWMMMMMMf SITTARD Verzorger Sjeng Collard verklaarde gisteren bij terugkeer in Nederland: „Men laat mij in Mexico niet in de steek. Piet van der Kruk verzamelt op het ogenblik handtekeningen. Hij bereidt een actie voor. Ais de ploeg terug zal zijn, barst de bom. Dan komt de explosie, de rel. Dit staat als een paal boven water. Toen ik weg ging, stonden ze in de rij. Ze wilden me allemaal goedendag zeggen. Niet alleen de wielrenners. Wat teil je. Ik kreeg veel toeloop. Behalve de wielrenners, behalve Maria Gommers wilden door mij ook llja Keizer-Laman, Tilly van der Made, Piet van der Kruk, Rudi Lubbers. Aad Steylen, Els van Noorduyn behandeld worden. Ze zijn ook door mij verzorgd. Chef de mission Dokkum gaf me, vlak voor het vertrek, een tas voor mijn vrouw cadeau. Hij zei: jouw vertrek was een van de moeilijkste besluiten die ik ooit nemen moest. MEXICO In het Olympisch heren vol leybaltoernooi Ls Tsjecho-Slowakije nog steeds ongeslagen. Gisteren werd met 3-2 van Bulgarije gewonnen. Rusland nam re vanche voor de nederlaag van 1964 in Tokio door Japan nu met 3-1 te verslaan. De Japanners wonnen hun eerste set met grote overmacht, maar moesten de volgen de drie allemaal prijsgeven. Japan heeft nu evenals Bulgarije twee keer verloren en heeft alleen theoretisch nog kans op goud of zilver. In de praktijk zal het er echter op neer komen, dat Rusland en Tsjecho-Slowakije om de eersite plaats gaan strijden, met de Tsjecho-Slowaken in het voordeel omdat die nog niet een keer ver loren. Bij de dames duurt de nek-aan-nek race tussen Rusland en Japan nog steeds voort. De Russinnen wonnen maandag met 3-1 van de Verenigde Staten en staan nu met vijf winstpartijen uit evenzovele wed strijden samen met Japan aan de kop van het klassement. Tsjecho-Slowakije en Po len, die op respectievelijk de derde en vier de plaats staan, zullen onder elkaar moeten gaan uitmaken wie met brons huiswaarts mag keren. MEXICO Het Indiase hockeyelftal, zeven keer Olympisch kampioen, is maan dag weer langs de rand van de afgrond gegaan. De ploeg had handen vol moeite met Oost-Duitsland (1-0), dat in dit Olympische toernooi niet meer dan een middelmatige ploeg binnen de lijnen brengt. Pas 12 min. voor tijd produceerde India het eerste echte schot op doel en het was een voltreffer van de stick van Prithipal na een strafhoekslag. Behalve India plaatste ook West-Duitsland zich voor de finale. Nieuw-Zeeland verspeelde zijn kans door gelijk te spelen tegen Spanje. Pakistan heeft tegen Kenia ge daan wat van de ploeg die het beste hoc key speell in dit toernooi mag worden verwacht, winnen namelijk. Binnen 20 min. hadden de Pakistani door Dar en Niazi een voorsprong genomen van 2-0. In de laatste minuut maakte Degan het tegendoelpunt 'voor Kenia, dat voor zijn halve finaleplaats een beslissingswedstrijd tegen Australië moet spelen. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Chef de mission dr. Ansco Dokkum zegt in Mexico niets te weten van het toedienen van hormoonpreparaten, terwijl masseur Sjeng Collard in Neder land met naam en toenaam meldt welk preparaat hij heeft gebruikt. Nog merkwaardiger: de medische staf in het Olympisch dorp schrikt op bij een telefoontje, waarin wordt verteld wat Collard in Nederland heeft gezegd en geeft toe dat er duraboline is gebruikt, maar doctor Dokkum zegt ook daarna nog altijd niets af te weten van het gebruik van hormoon preparaten. W e I geeft hij toe, dat „bepaalde middelen" bij Collard zijn gevonden. De heer Dokkum, pas na zware aan drang na het vernemen van de verkla ringen van Collard in Nederland be reid eindelijk op de zaak In te gaan: „ik heb van Collard een verklaring, waarin hjj toegeeft dat hij een aantal mensen bepaalde stoffen heeft toegediend. Ook zijn er op 18 oktober spuiten bij hem gevonden, hetgeen voor onze artsen aanleiding was mij te waarschuwen. Op de aard van de stoffen, die zijn inge spoten, ga ik niet in. Ook weet ik alleen maar dat Collard de wielrenners en Maria Gommers heeft behandeld Ver der zjjn mij geen namen bekend". Dr. Dokkum verder: „deze zaak vereist straks in Nederland nog uitgebreider onderzoek, maar ik heb op het ogenblik niet de indruk, dat er gebruik is ge maakt van doping. De plakken, die de wielerploeg en Maria Gommers op de 800 meter hebben gewonnen, blijven voor mjj van evenveel waarde. Doping onderzoek heeft trouwens geleid tot de uitslag: negatief". Ofschoon bekend is, dat de artsen Willebrand, De Jongste en Mosterd graag opening van zaken willen ver strekken over de Collard-affaire, acht dr. Dokkum het „in verband met de rust onder de sportlieden" nog altijd onge wenst om op de zaken dieper in te gaan. Men vermijdt uiteraard het woord „do ping" te gebruiken, ook nu hormoon preparaten ter sprake zijn gekomen. Die zijn overigens niet te vinden op de lijst van verboden middelen van het IOC. Logisch, want het gebruik ervan is niet te controleren. Bekend is wel, dat vrij wel overal hormoonpreparaten worden gebruikt. Zeker bij de Amerikaanse ploeg voor atleten die „zware" prestaties moeten leveren. Overigens liggen de grenzen op dit punt erg vaag: er zijn pure eiwitpreparaten, die voor hormo- nenhoudende middelen worden aange zien, er zijn gecombineerde eiwit- en hormoonpreparaten en er bestaan na- tuuüijk ook in de wereld van de medi sche begeleiders in de sport allang be kende pure normoonpreparaten, veelal ook in de zg. „depot" vorm. Middelen dus, die een werking op de lange duur hebben. De meningen van medici over het gebruik van hormonen lopen uiteen, maar vele artsen veroordelen de hor monenpreparaten toch als doping. Op vele andere vragen wilde de heer Dokkum niet verder ingaan. Onder an dere wilde hij niet vertellen, hoe het mogelijk kon zijn dat Collard behalve de wielrenners en Maria Gommers waarvoor hij toestemming had ze met massages te begeleiden ook nog an dere atleten heeft behandeld. In dit verband zal overigens ongetwijfeld nog ter sprake komen, dat in de boezem van de Nederlandse ploeg klachten ge vallen zijn over de begeleiding door de drie artsen, die men beticht van het feit, dat zij zo weinig praktische kennis op het gebied van de medische begeleiding in de sport hebben. Ook is duidelijk, dat de ethiek die deze drie medici als de zelfde koesteren, onderwerp van ge sprek zal worden. Veel andere sportart sen houden er bepaald niet dezelfde principes op na. Inmiddels is de zaak-Collard niet lan ger binnen het Nederlandse kamp ge bleven: de wereldpers heeft zich er meester van gemaakt. Wat daarvan het gevolg zal zijn, is nog niet te overzien. Wel is zeker, dat bij de leden van het Nederlands Olympisch Comité enige on zekerheid is gaan heersen bij de vraag welke waarde men aan de behaalde me dailles dient toe te kennen. Maar boven dat alles staat, zeer duidelijk, dat hor moonpreparaten niet op de lijsten van het IOC als „verboden" zijn gesigna leerd. En dat het vooralsnog een zaak van de medische ethiek is als men over het gebruik ervan een oordeel velt. Over dat oordeel, overigens, lijkt voor wat betreft de drie Nederlandse medici geen twijfel te bestaan. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13