VAN DAG TOT DAG Amerikaanse wapenleveranties aan Griekenland hervat Tegenwicht voor versterking van de Russische vloot Weduwe van Thorez uit partijbestuur gestoten OP WEG NAAR HUIS 100 GILDEN Plan-Harmel in Rome op de lange baan geschoven BONN'S RADELOZE POLITIEK commentaar op actuele zaken De oplossing der toekomst Arias nu in VS Griep"-staking bij agenten Humphrey wil ook republikeinen op hoge posten Zuidafrikaanse generaal mag VS niet in Guerrilla-operaties gecoördineerd Salazar verder bij bewustzijn Russisch eskader naar Indonesië Vrouw en vier kinderen vermoord Rehabilitatie voor 965 geleerden 3 t«Legrammen DINSDAG 22 OKTOBER 1968 Klacht van Glezos Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. IJdele hoop Status quo Wanneer de term .rassendiscriminatie" valt, denkt men in het algemeen slechts aan de ene helft van de problematiek die met die term verbonden is, namelijk: de discriminatie van kleurlingen door blan ken. Dat er ook een tweede helft bestaat, die tenminste even belangrijk en even gecompliceerd is, wordt maar al te vaak vergeten. Er bestaat in de wereld bij vele kleurlingen een uitgesproken voor oordeel tegen blanken, een minachting van de blanke mens zonder ander argu ment dan dat van de huidskleur. Surinaamse meisjes die in Nederland komen studeren of werken en hier ver loofd raken, hebben vaak de groohste moeilijkheden te overwinnen bij hun familie en in hun vroegere Surinaamse milieu, om hun blanke aspirant-echtge noot aanvaard te krijgen. Het hangt van de familieverhoudingen en de karakters af, of zo'n blanke „indringer" in de fa milie wordt opgenomen en om zijn al gemeen menselijke eigenschappen wordt gerespecteerd, maar aanvankelijk bestaat er in de meeste gevallen een duidelijke afkeer, ook al kent men de blanke uit verkorene persoonlijk nog niet. Het is slechts een voorbeeld, maar on getwijfeld speelt bij de tegenstellingen tussen blank en zwart in diverse samen levingen niet alleen het blanke, maar ook het zwarte meerderwaardigheidsgevoel een grote rol. In sommige maatschappe lijke situaties zijn de kleurlingen door de overheersende positie van de blanken in een hoek van verpaupering gedrongen, zodat hun huidskleur synoniem wordt van een asociale en minderwaardige status. Maar daar waar kleurlingen en blanken in een tamelijk evenwichtige, gelijkbe rechtigde situatie naast en door elkaar leven, is wederzijdse afkeer toch vaak oorzaak van isolatie en groepsvorming. Dat betekent, dat de situatie voor minder heidsgroepen gemakkelijk kan omslaan in discriminatie, ongeacht de kleur. Het is bijna zeker dat in vele Afrikaan se landen, die kort geleden hun onaf hankelijkheid verwierven en door negers worden geregeerd, in de toekomst een sterke neiging tot discriminatie van de blanken zal optreden. Er zijn zelfs landen die geen blanken dulden in posities die de betrokkenen enig aanzien zouden ver schaffen. Nu kan men stellen dat de blanken dat door hun koloniale verleden en praktijken zelf hebben veroorzaakt, maar die stelling gaat toch maar zeer ten dele op en is bovendien niet waterdicht bewezen. In Zuid-Afrika liggen aanwijzingen voor het grijpen dat kleurlingen niet in het minst gesteld zijn op een geïnte greerde samenleving, zo die daar al te verwezenlijken zou zijn. De zwarte ex tremisten zijn wél vatbaar voor het revo lutionaire idee van een „zwarte macht", maar die gedachte is even sterk geënt op discriminatie als de staatsideologie van de blanke minderheidsregering. De ellen de die een gevolg is van rassendiscrimi natie zou niet worden weggenomen, in tegendeel, nog veel sterker worden ge accentueerd wanneer de rollen zouden worden omgedraaid en de kleurlingen landen zouden worden beheerst door zwarte machtsgroeperingen, die een blanke als een minderwaardig wezen zouden beschouwen en behandelen. Er is slechts één middel om op den duur een einde te maken aan de onge motiveerde en onzedelijke verachting van het ene ras tegenover het andere. Het is een middel dat bij uitstek past bij een be schaafde, ethisch en moreel hoog ontwik kelde maatschappij. Dat is namelijk de rassenvermenging. Europese landen als Engeland die vrezen in de toekomst met een rassen probleem te worden geconfronteerd, kun nen natuurlijk proberen hun wetgeving zodanig in te richten dat uitingen van rassenhaat en achterstelling van kleur lingen strafbaar worden, maar zij zullen daarmee de tegenstellingen eerder bevor deren dan afzwakken. De oplossing van het probleem ligt niet in de juridische sector, maar in de culturele. Men zou zich kunnen voorstellen dai een krachtige samenwerking tussen le gering en particuliere organisaties ge richt zou kunnen worden op een letter lijke „verzoening" tussen de rassen door de bevordering van de contacten tussen kleurlingen en blanken op gelijk niveau, op scholen, in sociëteiten, in alle milieus waar mensen elkander kunnen leren ken nen en waarderen. Een tweede, daaruit volgend streven zou moeten bestaan in de bevordering van gemengde huwelijken, het ontstaan van gemengde woonwijken en in het algemeen net op maatschappe lijk, cultureel en vooral ook religieus ge bied samengaan van mensen van ver schillende huidskleur, waardoor op den duur de voorwaarden worden geschaoen tot een „kleurloze" maatschappij, een amenlevmg waarin de scherpe scheids lijnen vervagen en de rassen ongehinderd in elkander opgaan. In het verleden zijn dergelijke samenlevingen zonder speciale bevordering of opzet op sommige plash- sen van de wereld spontaan opgegroeid: in Brazilië bijvoorbeeld, waar men heden ten dage bevrijd is van elk spoor van discriminatie, omdal iedere Braziliaan voorouders van alle kleuren van de regenboog bezit. En om dichter bij huis te blijven: hoeveel Portugees, Spaans en Moors bloed is niet in de zuidelijke Nederlanden geïnfiltreerd ten gevolge van toevallige politieke omstandigheden? Als er één factor is die in de heden daagse rassenkwesties naar de oplossing door vermenging wijst, is het wel de toe nemende communicatieve samensmelting van de wereld, die alle rassenhaters en -aanbidders zou moeten overtuigen van de nutteloosheid hunner predikaties. /lAMeWUUUtr PANAMA CITY, (Reuter). De afge zette Panamese president Arnulfo Arias is uit de Panamakanaalzone, waarheen hij was gevlucht, vertrokken naar de Ver enigde Staten. Volgens een officiële ver klaring had hij de autoriteiten in de ka naalzone meegedeeld naar de VS te wil len gaan „omdat hij voelde dat dit verder bloedvergieten zou helpen voorkomen". Het nieuwe militaire bewind onder lei ding van president Pinilla heeft Arias ver zocht de zone te verlaten. Verwacht wordt dat zijn vertrek de situatie in Panama zal vergemakkelijken. Pokken. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en meer dan vierhonderd zijn ziek ten gevolge van een uitbarsting van pokken in de Braziliaanse staat Minas Gerais. ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) De Ver enigde Staten hebben het verbod tot levering van zware wapens aan Griekenland ingetrokken, aldus heb ben ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Het embargo was anderhalf jaar geleden ingesteld na de staats- yy NEW YORK, (Reuter) Bijna duizend politieagenten hebben zich in New York in het kader van een langzaam-aan-actie voor salarisverhoging ziek gemeld. Ze gaven allen als reden voor hun thuisblij ven „Hong Kong-griep" op. Hun vakbond waarbij 22.000 agenten zijn aangesloten, achtte dit de aannemelijkste ziekte daar er inderdaad zo'n griepvirus in Amerika rondwaart. De agenten die wel dienst deden, wei gerden parkeerbonnen te geven of op ver boden plaatsen geparkeerde auto's weg te sliepen. Volgens commissaris Leary is de openbare veiligheid tot dusver niet in het gedrang gekomen. Er zijn onder anderen rechercheurs ingeschakeld bij de patrouilledienst. muniqué gisteravond zei. De lege partij kas zal dus zeker niet worden vergeten. Het is alleen de vraag of de onttroonde Jeannette Vermeersch geen grotere kan sen op succes voor die bedelmissie had den kunnen worden toegekend dan Wal deck Rochet, die zojuist zijn onafhanke lijkheid ten opzichte van Moskou heeft gepoogd te proclameren. greep van de militaire junta in Griekenland. De ambtenaren zeiden dat een aantal vliegtuigen en twee mijnenvegers naar Griekenland zul len worden gezonden. Daarmee is de militaire hulpverlening gedeeltelijk hervat. Het was bekend dat de Verenigde Sta ten zich zorgen maakten over een uitein delijke verzwakking van de Griekse rol in het Navo-bondgenootschap in een pe riode, dat de Sovjet-Unie haar vlootstrijd- krachten in de Middellandse Zee ver sterkte. De levering van zware wapens als vliegtuigen en tanks werd gestaakt na de staatsgreep van het leger, waarmede op 21 april 1967 een burgerlijke regering ten val werd gebracht. De levering van re- servedelen en lichte wapens werd voort gezet. De leiders van het militaire bewind hebben aangedrongen op een hervatting van de hulp De Verenigde Staten hebben de Griekse regering dit weekeinde van hun besluit in kennis gesteld. De Griekse communistenleider Manolis Glezos heeft vanuit zijn ge vangen ver blijf qp het eiland Leros bij het hooggerechts hof de geldigheid van het in september gehouden referendum over de nieuwe Griekse grondwet betwist- Een in New York wonende Griek, Ste fanos Athanassiou. heeft maandag een ongeveer gelijkluidende klacht ingediend zo is officieel bekendgemaakt. Het hof, dat al eerder twee klachten over de geldigheid van het referendum had ontvangen, zal vrijdag nieuwe klach ten bespreken. Waarnemers geloven dat door het oponthoud de nieuwe grondwet met vier weken vertraging van kracht kan worden. In de klacht van Glezos, een 45-jarige voormalige verzetsstrijder en journalist, die al jarenlang gevangen zit, wordt beweerd dat het Griekse volk tijdens het referendum aan „ongekend geweld heeft bloot gestaan en dat niemand het recht had uitdrukking te geven aan bezwaren tegen de ontwerp-grondwet. Voorts voert Glezos het feit dat de duizen den politieke gevangenen geen stem moch ten uitbrengen als reden voor ongeldig- verklaring aan. NEW YORK (Reuter). Vice-presi dent Humphrey heeft verklaard dat als hij als democratisch kandidaat tot presi dent wordt gekozen, er zowel democra ten als republikeinen op regeringsposten zullen kunnen komen. Hij gaf te kennen dat er wellicht ook leden van het huidige kabinet in de nieuwe regeringsploeg zul len worden opgenomen. Overigens verze kerde hij dat hij zijn eigen stempel en dat van zijn kandidaat voor het vicepre- aidentschap Musikie, op het nieuwe bewind zou zetten. Hongaarse legervoertuigen rijden door Tsjecho-Slowakije op weg naar de grens. Ook de Polen zijn nu druk bezig Tsjecho-Slowakije te ver laten. (Van onze correspondent) PARIJS. „Jeannette Vermeersch, de 58-jarige weduwe van de oprichter van de Franse communistische partij, Mau rice Thorez, is gisteren uit het centrale comité en het politieke bureau gestoten. Jeannette Vermeersch, die al veertig jaar lid is van de communistische partij, had zich in die beide hoogste organen sedert de „Praagse lente" tegen de libe ralere lijn van de huidige secretaris-ge neraal Waldeck Rochet verzet. Men kan dan ook zeggen dat de stalinisten, voor wie het Kremlin nog altijd het onfeilbare Vaticaan van het communisme blijft, in de persoon van Thorez' weduwe op dat moment hebben moeten kapituleren voor Waldeck Rochet en zijn jongere aanhang die de communistische partij in Frank rijk naar buiten wat onafhankelijker en naar binnen wat liberaler willen maken. De officiële filosoof van de P.C.F., prof. Garaudy, die de Tsjechen naar de smaak van het partijbestuur wat al te onstuimig had toegejuicht, heeft wegens zijn houding critiek ondervonden maar mag zijn post in het leidende orgaan in tegenstelling dus tot Jeannette Ver meersch wel behouden. Met die beide straffen zijn de finan ciële moeilijkheden die voor de Franse communisten uit het Tsjechische drama zijn voortgevloeid, intussen nog niet op gelost. Op 4 november vertrekt secreta ris-generaal Waldeck Rochet, die zijn autoriteit in de partij nu heeft bevestigd, dan ook naar Moskou voor een openhar tige gedachtenwisseling, zoals het com- Spaarvormen (evt. te combineren): hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan, Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. ROME (AFP) In de ministerrad van de Westeuropese Unie, die te Rome bij een is, is men het niet eens kunnen wor den over de instelling van een studie groep die zou moeten nagaan hoe men tot een nauwere samenwerking tussen de EEG en Engeland zou kunnen komen, hoofdzakelijk op die gebieden die de EEG-verdragen niet raken. De vorming van deze studiegroep maakt deel uit van het door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Harmei, ingediende plan voor samen werking tussen de EEG en Engeland- Het verzet tegen de instelling van de ;tudiegroep kwam van de Franse staats secretaris Jean de Lipkowski die meende dat hef nieuwe orgaan de gemeenschap van de zes slechts kan verzwakken. Frankrijk wil op het ogenblik niet over WASHINGTON, (Reuter) De Vere nigde Staten hebben een visum gewei gerd aan de Zuidafrikaanse brigadegene raal Magnus Malan. die de drie Ameri kaanse militaire academies wilde bezoe ken. Generaal Malan, hoofd van de Zuid afrikaanse militaire academie aan de Saldanhabaai, was van plan eind deze maand naar de Verenigde Staten te gaan voor een tiendaags bezoek als onderdeel van een reis langs westelijke landen. Het ministerie van Defensie in Washington gaf in beginsel toestemming, maar de vi- sumaanvrage werd afgewezen door het ministerie van Buitenlandse Zaken. De reden wordt niet vermeld. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse politiek ten aanzien van Oost-Europa is in een doodlopende steeg terecht gekomen. Bondsdagdebatten over de even tuele houding tegenover de Sovjet-Unie en zijn satellieten, die eind vorige week in Bonn plaats hadden, brachten duidelijk aan het licht welke radeloosheid er heerst onder de politici. Het debat was hoogst verward en ook kanselier Kiesinger was niet in staat nieuwe wegen te wijzen. Zijn tegenstanders noemen hem behalve „Silverton" nu ook al „De meester van het nietszeggende woord". Nu is niet alleen voor de bondsre publiek de situatie tegenover de Sovjet Unie en de landen van het Warschau pact onoverzichtelijk geworden door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije Zo nu en dan wordt al duidelijk waar neembaar dat de Westduitse buiten landse politiek wellicht niet helemaal onschuldig aan de Russische bezetting in Tsjechoslowakije is geweest. Een invloedrijk ochtendblad gaat zelfs zo ver met te beweren dat de bondsdag debatten van eind vorige week met scepsis moeten worden beoordeeld, om dat de afgevaardigden zowel van de regering als van de oppositiepartij en, evenmin als de ministers en de kanselier, de vraag aan de orde had den gesteld van hun eigen medeschuld aan de ontwikkeling. De situatie wordt inderdaad steeds hopelozer, wanneer men althans de kanselier aan zijn woord zal moeten houden. Zo sprak hij ter inleiding van het debat een verwarring zaaiende ti rade, dat niet de bondsregering de status quo in Europa wilde verande ren, maar dat het in tegendeel de re gering van de Sovjet-Unie was die dit wilde, omdat deze de voorlopige toe stand van nu tot de tenslotte geldige wilde verklaren, in afwijking van wat vroeger was. Nu weet iedere middel bare scholier dat de status quo „de situatie op een bepaalde tijd" betekent. Kiesinger verstaat onder de status quo blijkbaar de grenzen van het Duit se rijk van 1937. Dit heet dan niet „status quo", maar „Status quo ante" of sterker nog: „Status quo ante hel ium", de toestand van vóór de oorlog. gaan zijn in de ogen van de Sovjets „Vijanden van de vrede". In ieder geval staat vast dat de Westduitse regering het nu verder niet meer weet. Kanselier Kiesinger wil dolgraag weten of in Moskou sinds de 21ste augustus in het concept van de buitenlandse politiek de defensieve elementen dan wel de expansionisti sche elementen meer naar voren ko men. De Wesitduiitse minister voor za ken betreffende de beide Duitslanden Wehner op zijn beurt ziet binnen af zienbare tijd een vonkje hoop in de Rus sische duisternis oplichten. Kiesinger verklaarde kort na de Rus sische inval in Tsjechoslowakije dat zijn regering ter verkrijging van de hereniging van de beide Duitslanden er op uit was de status quo te verande ren (weliswaar op vredelievende ma nier). Dit woord van de kanselier heeft veel kwaad gedaan. Het is juist datgene waartegen de Sovjet-Unie zich met alle middelen blijkt te verzetten, want de Russen zien ook deze vredelievende methode als een direct gevaar voor hun imperium. In Westduitse regerings kringen wordt dan nu ook van een nieuwe Russische doctrine gesproken, die hierin bestaat dat de Oosteuropese landen onder een bijzonder rechtsys teem leven. Dit houdt onder meer in dat hun betrekkingen naar buiten al leen mogelijk zijn binnen de door de Sovjets vastgestelde grenzen. Westelij ke staten die tegen deze doctrine in- Het ware vurig te hopen maar het is een ijdele hoop dat de reali teit van de verloren oorlog nu eens een rol van betekenis ging spelen. En het is de in Bonn nauwkeurig bestu deerde „Kölner Stadtanzeiger" die in deze trant commentarieert. Het blad schrijft: „Men kan toch niet aanne men dat Frankrijk, Engeland, Italië of Amerika hun bestaan op het spel zetten zodat wij weer Breslau kunnen binnentrekken of de Saksen in de bondsdag komen". En het blad gaat verder: „Niet ons is onrecht gedaan, maar wij hebben door ons onrecht de hele wereld op zijn kop gezet en alle volken mateloos offers afgedwongen. Dat heeft niemand vergeten". Het blad wijst nog op een rede van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Debré, die in Bonn weinig aan dacht gevonden heeft. Debré verklaar de voor de Verenigde Naties in New York, dat zijn regering de Westduit sers altijd heeft aangeraden eindelijk de resultaten van de tweede wereld oorlog te erkennen. Dit heeft hoogst- Kiesinger waarschijnlijk ook president De Gaul le tijdens een recent bezoek aan Bonn tegen kanselier Kiesinger gezegd, een detail uit de bespreking, dat niet ir het slotcommuniqué gekomen is. Maar zolang men in Bonn van „het Duitse probleem" blijft spreken, is er geen enkele kans op vooruitgang. Want noch voor de Oost-, noch voor de West- Europeaan is er reden aan de huidige Duitse grenzen iets te veranderen. het plan-Harmel praten omdat „het nog niet voldoende is ingelicht". Besloten is de ideeën over de samen werking tussen de EEG en Engeland, zo als vervat in dit plan, te bespreken op de komende vergadering van de minister raad van de WEU, waarin Engeland en de zes van de EEG vertegenwoordigd zijn. De vergadering zal in januari worden gehouden. CAIRO (AFP) In Amman is een militair comité gevormd dat zich zal belasten met de coördinatie van de guer- rila-operaties tegen de Israëliërs in bezet Arabisch gebied, aldus meldt het Egyp tische persbureau. Het comité omvat on der meer de organisatie voor de bevrij ding van Palestina en de commando-or ganisatie El Fatah, twee der actiefste guerrillabewegingen. Het is de bedoeling dat andere bewegingen zich aansluiten. LISSABON (AP) Antonio de Olivei- ra Salazar is maandag „verder bij be wustzijn gekomen", aldus hebben de be handelende artsen verklaard. Zaterdag is de oud-premier uit de coma ontwaakt, waarin hij vijf weken geleden na een hartaanval was geraakt. De algemene toestand van Salazar blijft ernstig. BANGKOK (AP) De premier van Thailand, Thanom, Kittkachorn, heeft maandag meegedeeld dat de Sovjet Unie een konvooi oorlogsschepen naar de Zuid oost-Aziatische wateren heeft gestuurd. Thanom zei dat hij zijn gegevens baseer de op berichten van de inlichtingendienst, maar hij noemde tijdens zijn wekelijkse persconferentie de bron ervan niet. De Russische oorlogsschepen zouden zich naar de internationale wateren rondom de Indonesische archipel begeven. BRADENTON, FLORIDA (AP) Maandag zijn in een brandend huis in Bradenton vijf lijken gevonden. Het huis is in brand gestoken, aldus de politie, om bewijzen van massamoord uit te wissen. De stoffelijke overschotten van mevr. Katherine Lovette, haar drie kinderen en een kleinzoontje zijn in de ruïnes gevon den. Op één na waren zij doodgeschoten. De heer Lovette, is in kritieke toestand in het ziekenhuis opgenomen. Hij kon door de politie niet gehoord worden. WENEN (AP). Radio-Praag heeft bekendgemaakt dat de Tsjechoslowaakse academie van wetenschappen besloten heeft 965 geleerden te rehabiliteren, die in 1958 ten onrechte zijn veroordeeld. Financiële schadeloosstelling zal niet mogelijk zijn, maar zij zullen volledige morele rehabilitatie krijgen. Welk onrecht de geleerden destijds is aangedaan heeft radio-Praag niet ge meld. Het is echter bekend da't velen uit hun functie zijn gezet. J Abt van Montserrat overleden. Dom Au- relio Maria Escarre, de voormalige abt van het Benedictijner klooster van Montserrat, die wegens zijn felle cri tiek op het bewind van generaal Fran co in 1967 op last van het Vaticaan zijn post moest opgeven, is op zestig jarige leeftijd in Barcelona overleden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3