ARABISCH HELDENDOM BEDREIGT DE STATUS QUO Rusland heeft geen belang bij oplossing van conflict OUD-PREMIER DAVID BEN GOERION ,De staat Israel moeten bouwen wij nog gaan ma TISSOT wwmmaMÊmm Nieuwe regeling artsenopleiding Plan voor betere verzorging gebit 13-jarigen Prioriteitsnota voor onderwijs Onderscheiding voor dr. Lammers WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 13 Strategisch water Analfabeten Frustatie 99- 99 3 de Tissot PR 516 met extra schokbrekers (Van onze reisredacteur, H. Kolb) CAIRO Gamel Abdel Nassers dreigend fulmineren klinkt weer over het Suezkanaal. Ongeacht het zo lang zamerhand moedeloos pogen van V.N.-vertegenwoordi- ger dr. Gunnar Jarring predikt hij wederom de vernieti ging van de joodse staat. Welnu, die joodse staat vreest hem niet en zij heeft daartoe ook niet de minste reden. Israel is vooralsnog veilig verschanst achter de bestands lijn met al zijn strategisch onschatbare voordelen en Nassers strijdkrachten, hoezeer ook bedacht met een on ophoudelijke stroom Russisch wapentuig, zijn nog steeds niet in staat meer te ontketenen dan incidentele artille riesalvo's. Oorlog zal er daarom voorlopig wel niet ko men in het Nabije Oosten, want zij is militair noch poli tiek in het voordeel van de Sovjet-Unie en haar schulde naar voor generaties Egyptenaren, de al eerder genoem de Nasser. pens verloren: Nasser had ze nog niet eens betaald. Ook de versterkingen die hij nu krijgt, komen niet voor niets: hij zal er schuld voor moeten dragen. Dit betekent dat Egypte generaties lang is belast met een zware hypotheek en met een onaf wijsbare Russische invloed. Aan het hoofd van deze staat: Gamel Abdel Nasser, die poogt een Arabische eenheid op te houden, met bondgenoten die hem wel kwijt willen. Gamel Abdel Nasser: een ernstig suikerzieke man, die steeds moeilijker gaat lopen doordat de aderen in zijn benen langzaam, maar on afwendbaar verkalken. De man, die niet alleen door Israel, maar ook in Jemen werd verslagen en die meent dat hij voor een nieuwe oorlog de eerste jaren nog te zwak is. Helaas sluit dat een uitbarsting van een nieuw Arabisch heldendom geenszins uit. Daarom heeft de Sovjet- Unie geen gemakkelijke taak aan de Nijl. Bij alle logica blijft er een ongewisse factor: de Arabische mentaliteit, die wars van alle verstandelijke overwegingen in een verondersteld heldendom bij tijden een eigen, doch doorgaans kortstondig, leven kan gaan leiden. En er zijn Israë liërs die zich afvragen hoe lang de Sovjet- Unie Nasser of zijn onderhorigen in de hand kan houden. Rusland is, ondanks alle ferme taal die in de vergadering van de Verenigde Na ties wordt gebruikt, niet gebaat bij een oplossing van het probleem-Midden-Oos ten. Vrede noch 'n nieuwe oorlog schept de voorwaarden tot bet in stand hou den van een spanningsveld rond de Mid dellandse Zee, waarin de argwanende aandacht voor de resultaten van de marx- istisch-leninistische geweld-export elders kan verdrinken. En omdat de „Balance of power", het machtsevenwicht, als beginsel voor het Midden-Oosten, voor de relatie tussen Is rael en zijn nabuurlanden, is aanvaard, vormt een overvloedig herbewapende Nasser wel enig, maar geen overmatig groot risico voor het Russische streven. De Verenigde Staten zorgen er immers voor dat Israel, als noodgedwongen strijd vaardig vertegenwoordiger van westerse Invloed en opvattingen in het Midden- Oosten, niet in een gevaarlijk nadeel raakt. Zoals Nasser twintig jaar achtereen de Palestijnse vluchtelingen welbewust een oplossing heeft onthouden, terwille van het politieke argument tegenover Israel, zo benut de Sovjet-Unie thans het gehele Mid den-Oosten. Want zolang een situatie blijft voortduren waarin de agressiviteit van Israels buurstaten om meer bewape ning roept, blijft de Sovjet-Unie in staat de doorgaans zeer armlastige Arabische landen nabij de Middellandse Zee met leveranties van oorlogstuig aan zich te binden. De Middellandse Zee Is een strategisch water het verschaft de Russen houvast nabij de zwakke zuidoost-flank van de NAVO, zij bedreigen zo ook hun voorma lige satelliet Joegoslavië en zij komen na der tot de voornamelijk door westerse machten geëxploiteerde olievelden van de rijkere Arabische landen. De Sovjet-Unie spoort dus niet tot een oplossing aan, in weerwil van haar naar buiten toe beleden goede bedoelingen. Nasser, daar kan geen twijfel aan bestaan, is nog steeds uit op de vernietiging van de joodse staat en van de joden. De Verenigde Staten betrachten intus sen bij hun voortdurend streven naar een detente tussen oost en west de grootste voorzichtigheid in hun overigens manifes te steun aan de Israëlische politiek. Voor de Amerikanen speelt het Suezkanaal een belangrijke rol, als kortste en goedkoopste aanvoerweg van Rusland naar Vietnam; Hoe langer het kanaal dichtblijft hoe wel- gevalliger het de Verenigde Staten moet zijn, temeer daar de belangen van de grote oliemaatschappijen bij het snel ver zandende vaarwater aanmerkelijk zijn verminderd: de super-tankers varen rond de Kaap. Gabel Abdel Nasser staat in eigen land voor gigantische en vooralsnog niet ade quaat op te lossen problemen. Elk jaar eern half miljoen nieuwe arbeidsplaatsen stichten, elk jaar bijna een miljoen nieu we monden om te voeden: de demografi sche explosie binnen dit land van ruim dertig miljoen inwoners dreigt catastro fale vormen aan te nemen. Zelfs de Rus sische militaire experts (schattingen om trent hun aantal lopen uiteen van vijf honderd tot drieduizend) kunnen daaraan niets veranderen. Al het water dat de nieuwe Assoeandam voor landbouwdoel einden opstuwt, kan niet wegwassen dat op dit ogenblik de bevolkingssituatie verre van rooskleurig is. Zo zien de Israëlische soldaten door hun schietgaten de overkant van het Suezkanaal. De Israëlische inlichtingendienst hecht uiteraard grote waarde aan de resultaten van het nauwkeurige onderzoek van de vijfduizend Egyptische krijgsgevangenen na de zesdaagse oorlog. De uitkomsten zijn verbluffend: 85 percent van de sol daten was analfabeet, van de onderoffi cieren ruim vijftig procent. Bijna alle krijgsgevangenen herbergden darm-para sieten en leden aan amoebe-infecties. Zelfs de generaals hadden chronische dysenterie en kregen gemiddeld eenmaal per week een aanval. Onder de reservis ten waren soldaten met open tuberculose en andere ernstige ziekten. De Egypti sche artsen zouden gezegd hebben: de joden bevochten een leger van zieken. Maar hetzelfde Egypte, waar een te hoog percentage ondervoeding onder de bevolking heerst, had per dag 21 uren te levisie op drie kanalen en radio-uitzen dingen in Arabisch, Frans, Italiaans, Grieks en alle Afrikaanse dialecten. Ogenschijnlijk is de economische situa tie van Egypte niet zo slecht: prijsverho gingen zijn uitgebleven, doch in plaats van een kilo brood krijgen de mensen nu voor het zelfde geld hooguit 750 gram en van een mindere kwaliteit. En ten gevolge van de oorlog is verleden jaar een ernstige stagnatie opgetreden in het scheppen van arbeidsplaatsen voor de studenten die hun opleiding hadden be eindigd. regering in dit land en dus de toestand in het gehele Midden-Oosten bedreigen schuilen in de frustratie van 't leger door de nederlaag en in de frustratie van de jonge intellectuelen voor wie geen toe reikende opvangmogelijkheden in de sa menleving bestaan. In de Sinai heeft het Egyptische leger voor een miljard dollar aan nieuwe wa De wacht aan het kanaal. §Éip (Van onze reisredacteur Henk Kolb) David Ben Goerion 82 jaar sedert kort leeft zwaarbewaakt, als een ge vangene van zijn eigen glorie, het be staan van een nationaal monument. De kibboets S. de Boker in de Negev-woes- tijn is zijn pleisterplaats, waar hij slechts op kleinere zijwegen mag wandelen, on der toezicht van een parachutist. Want Ben Goerion mag zich dan officieel uit het politieke leven hebben teruggetrok ken, dit witharig symbool van luisterrijke onverzettelijkheid is te kostbaar voor Israel om het weerloos over te laten aan de gevaren van alledag. Vandaar de parachutist bij de uitstap jes, die Ben Goerion met opmerkelijk kwieke pas volvoert, vandaar de sol- daal voor het huis, met transistorradio én machinepistool binnen handbereik. David Ben Goerion, gaarne als symbool aanvaard en geëerd, doch als immer kor daat meedenker over Israels huidige po litieke situatie in vertedering veronacht zaamd, blijft niettemin paraat. „Onlangs" zegt hij tussen de boeken- barricades van zijn werkkamer, „sprak ik met een jongeman die het bestaan van de staat Israel als een volkomen natuur lijk en vaststaand feit aanvaardde. Maar ik zeg: die staat Israel moeten we nog gaan bouwen." De 82-jarige pleit voortdurend voor de jeugd. Hij heeft het niet op een bestuur van oude mannen. Esjkol, de premier, is geen man voor de toekomst meer. Ben Goerion: „Jonge mensen moeten meedoen aan de politiek. Oók aan de politiek. Wij hebben een goede jeugd, anders dan wijZe schijnen cynisch maar ze houden in elk geval niet van fra sen. Weliswaar hebben wij de ervaring van de ouderen nodig, maar juist ervaring bergt het gevaar in zich van verstarring. Evaring is het resultaat van het verle den en dat is niet genoeg. Wat wij moe ten gebruiken is de geest van de jonge mens, die in staat is nieuwe en betere wegen te vinden. Politiek is in dit land niet het belang rijkste. Er moet nog zoveel veranderen hier, waar wij, de joden, dingen hebben gedaan die iedereen vijftig jaar geleden als onmogelijk bestempelde. Een eeuw geleden leek het uitgesloten dat He breeuws, een dode schrijftaal toen, ooit nog eens een levende spreektaal zou wor den. Dat is toch gebeurd. We zijn boeren geworden en soldaten. i Tel Aviv: nu niet meer op vijf minuten afstand van de Egyptische vliegvelden. Ons ideaal is nooit geweest een goed leger te hebben, wij wilden een goed volk. De kiem voor dat verlangen ligt in de erfenis van Mozes. Die heeft gezegd: Jullie zijn de weinigen uit velen. Daar- Ben Goerion in zijn studeerkamer. om zullen jullie het zonder geestelijke superioriteit niet kunnen stellen. En al leen door die geestelijke superioriteit heb ben we het overleefd." Ben Goerion geeft zijn gedachten over de buitenlandse politiek: „Er zal, geloof ik, binnenkort geen vre de komen. Die wacht ons pas als Rusland en Amerika dichter tot elkaar komen, als er bovendien een Verenigd Europa ont staat." Terzijde: „Ik heb dat met De Gaulle besproken en die zei geen nee. Die man blijft niet eeuwig nog een jaar of vijf, omdat hij gezond is, maar veel lan ger niet"). Hij construeert verder: „Er zijn de laatste tijd weer verschijnselen dat Rus land de hele wereld wil proberen te be heersen, maar als Amerika, Rusland en Europa samen zijn, dan zijn ze niet meer bang voor China en China is het grote gevaar in deze wereld. Een verenigd Europa zou in Rusland liberale tenden- zen losweken. Dan is er geen oorlog meer in het Midden-Oosten. Mijn filosofie komt uit de bijbel: een strenge morele kracht is noodzakelijk. Waarom zouden wij verwachten dat men sen vriendelijk tegen de joden zijn? We zijn honderden jaren gehaat om religieu ze redenen, we zijn uitgeroeid in de twee de wereldoorlog. Kracht moet ons redden. Dat deze joodse staat bestaat is meer een mirakel dan een natuurlijke zaak. Ik schrijf nu de historie van de staat Israel want ik moet de mensen zeggen of die staat er werkelijk is, hoe ze gemaakt is en welke moeilijkheden daarvoor over wonnen moesten worden. Officieel begon het in 1948, maar ik beweer dat de staat er nog steeds niet is. Dat duurt nog ja ren. De wereld moet weten welke mensen dit land hebben gebouwd. Ons leven hier is niet zo zeker als wel eens wordt aangenomen en daarom is het van overwegend belang of we onze gees telijke superioriteit kunnen handhaven, daarvoor moeten we leiders hebben die een voorbeeld voor het volk zijn geweest. Voor ons is dat een zaak van leven en dood en Dajan is de beste die we heb ben. Eerste minister Esjkol heeft ver klaard dat wij nu een atoombom kunnen maken. Ik kon mijn oren niet geloven toen hij dat zei. Waarom heeft die man dat gezegd, op dit moment". Ben Goerion spreekt verder: over zijn avonturen met Ben Zwi, over zijn on derhandelingen met Bevin, over zijn ge schiedschrijving, over zijn kibboets S. de Boker: „Er was hier geen water, geen boom, geen goede grond, niets. Alles moest bij het begin beginnen. Dat is het ideaal waarmee ik in dit land ben ge komen en daarom wil ik hier wonen". DEN HAAG. In het Staatsblad is het besluit gepubliceerd van de nieuwe re geling voor de artsenopleiding. Hieruit blijkt dat na zes jaren een as sistent-artsexamen wordt afgelegd. Daar na werkt de assistent-arts in een bezol- ligde functie. In het zevende en laatste jaar van zijn opleiding wordt de moge lijkheid geboden van een zekere differen tiatie. In dat jaar kan hij naar eigen keuze doorgaan voor huisarts of voor spe cialist. De assistent-arts werkt als arts onder toezicht. Hij zal als zodanig een, zij het beperkte, verantwoordelijkheid kunnen dragen. In het zevende studiejaar kan hij zich nog verder voorbereiden op de zelf standige uitoefening van de huisartsen praktijk of op de zelfstandige uitoefening van een specialisme. UTRECHT De Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde heeft de ziekenfondsen het plan voorgelegd, alle dertienjarige kinderen in de gelegenheid te stellen, een optimale tandheelkundige verzorging te ontvangen. Dit is dinsdag meegedeeld in de ver gadering van de Centrale Bond van On derling beheerde Ziekenfondsen (CBOZ). De secretaris van de CBOZ, de heer J. de Vries kantte zich tegen het snoepen op scholen. Als scholen op dit punt on voldoende bereid zouden zijn om actief mee te werken aan een goede gebitshy- giëne, „moet men zich afvragen of de ziekenfondsen moeten doorgaan met het beschikbaar stellen van aanzienlijke be dragen voor de tandheelkundige verzor ging, aldus de heer De Vries. DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer een prioriteitennota voor gelegd waarin maatregelen die tijdens de ze kabinetsperiode geheel of gedeeltelijk kunnen worden uitgevoerd zijn opge somd. De nota heeft geen betrekking op het wetenschappelijk onderwijs. Voor integrale handhaving van de auto nome ontwikkeling is 154 miljoen uit getrokken, voor de uitbouw van de Wet op het Voortgezet Onderwijs (WVO) 35 miljoen. De voornaamste maatregelen zijn: aan passing van de inrichting der lokalen (o.m. de aanschaf van bandrecorders), de verbetering rechtspositie schoolleiding, tegemoetkomingsregeling voor mavo leerlingen, extra leraarlessen voor aflo pende ulo-klassen, uitbreiding bedienend personeel bij de havo-afdelingen van de opleidingsscholen voor onderwijzers, aan stelling concierges en amanuenses bij het mavo. Op jaarbasis is met deze maatre gelen een bedrag van 35 miljoen ge moeid. Bevordering van onderzoek en ver nieuwing en bijscholing van docenten ver eisen 3,5 miljoen. DEN HAAG. Tot commandeur in de Huisorde van Oranje is benoemd dr. G J. Lammers, directeur van de rijksvoor lichtingsdienst (RVD). De versierselen, behorende tot deze onderscheiding wer den de heer Lammers dinsdag uitgereikt door de grootmeester van het Huis van de Koningin, J. J. L. Baron van Lynden. De heer Lammers ontving deze onder scheiding wegens zijn grote verdiensten gedurende vele jaren jegens de koningin, prins Bernhard en de de overige leden ADVERTENTIE De Tissot PR 516 is een echt h orloge voor de actieve man die zwemtgolft, tennist, paard-en autorijdt.Het uur werk heeft schokbrekers en is „zwevendin de kast op gehangen. Daardoor eerst echt onbreekbaar. Automatisch met datum, in staal of doublé f lS8:enf £00.- Zonder datum, met hand opwinding f 135.- en f 131..

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13