Verzet in Senaat tegen hoger inkomen T wee de-Kamerleden Stemmen PvdA beslissend (jCort en bondig Minister Schut wil c.v. in premiewoningen Politie-charges tegen Amsterdamse betogers Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Agenda voor Haarlem en de IJmond Subsidieregeling op de helling „Mexico stad - moordstad Lof van Oe Thant voor Nederland W einig verandering Fa. v. EMPELEN v. DIJK De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. u WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 2 Troostwijk (PvdA): Wat de Kamer heeft goedgekeurd onthoudt zij aan de minimum-loontrekkers Grondwet Pensioen voor vissers oorlogsslachtoffers wellicht omhoog BLOEMBOLLEN Nota Twee mensen gezocht na Amsterdamse moord Politiek voor ASVA niet verboden Uittreksels aktes van Burgerlijke stand worden duurder BP-statenfractie naar Binding-Rechts Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Bi a (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe inkomensregeling voor leden van de Tweede Kamer, die de regering heeft voorgesteld, is dinsdag in de Eerste Kamer op niet onbelangrijk verzet gestuit. Naast de P.S.P., de C.P.N. en ae Boerenpartij, die aankondigden de volgende week dinsdag tegen te zullen stemmen, bleken er ook bezwaren te leven in de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D. en de A.R.P. Woordvoerders van K.V.P. en C.H.U. betuigden hun instemming, maar omdat het wetsontwerp grondwettelijk alleen met een meerderheid van tenminste vijftig leden kan worden aangenomen (tweederde van het aantal leden van de senaat) hebben in feite de P.v.d.A.'ers het lot van de verhoging der schadeloosstelling tot f 40.000 per jaar. in handen. De heer Van Pelt (P.S.P.), mevrouw Van Ommeren-Averink (C.P.N.) en de B.P.-afgevaardigde Snoek wezen de ver hoging zonder meer als te hoog van de hand. De heer Troostwijk (P.v.d.A.) bleek het vooral onjuist te vinden dat het wetsontwerp voorziet in een automa tische aanpassing van de schadeloosstel ling aan de stijging van de ambtena rensalarissen. terwijl een dergelijk auto matisme ontbreekt in de wet op het mi nimum-loon. „Wat de Tweede Kamer voor zichzelf heeft goedgekeurd, onthoudt zij de trekkers van minimum-loon", was zijn verwijt. De heer Troostwijk deelde mee. dat zijn fractiegenoten in de ko mende dagen „voor zichzelf zullen uit maken of zij dinsdag in geweten vóór of tegen het wetsontwerp kunnen stemmen". Ook mr. Van Riel (V.V.D.) maakte be zwaar tegen de automatische verhoging, maar dan op staatsrechtelijke gronden. Waar de Grondwet bepaalt dat de scha deloosstelling van de Tweede-Kamerle den bij de wet wordt vastgesteld, waar bij voorzichtigheidshalve een meerderheid van tweederde wordt geëist, vond hij het onjuist de Kroon (lees de minister) de bevoegdheid toe te kennen de schadeloos- •telling automatisch bij algemene maat regel van bestuur op te trekken aan de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De minister van Land bouw en Visserij werkt aan een verbe tering van de buitengewone pensioenen voor vissers, die in de laatste wereldoor log gewond zijn geraakt. Om verhoging van dit invaliditeitspensioen, dat al jaren op hetzelfde lage niveau is blijven staan, vroeg mr. Delprat (VVD) dinsdagmid dag in de Eerste Kamer. Staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat be loofde de wensen van de senator ter ken nis van de minister te zullen brengen. ADVERTENTIE een keur van Hollandse en Duitse im port keukens; zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten, aanrechten, enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 9—6 uur. Burgemeester Venray. Tot burgemeester van Venray is benoemd drs. F. G. L. L. Schols. De heer Schols, tot nu toe bur gemeester van Maasbree, is 42 jaar, rooms-katholiek en lid van de K.V.P. Meisje verdronken. De 3-jarige Jacque line Ditshuizen uit Emmeloord is dins dagmiddag nabij haar woning in de Lemstervaart geraakt en verdronken. Twee vissende jongens zagen het ver dronken meisje drijven. Vonins. In Kopenhagen is een 51-jarige vrachtwagenchauffeur uit Delft op be schuldiging van smokke 1 veroordeeld tot 40 dagen gevangenis. De chauffeur heeft bekend in 1967 ongeveer 150.000 sigaretten in Denemarken te hebben verkocht. ADVERTENTIE in groot assortiment export-kwaliteit Wegens de opening van ons tuincentrum dit Jaar. de bloembollen nu voor STERK GEREDUCEERDE PRIJZEN (Vraag onze prijslijst aan) Ook de speciale samengestelde bloembollen- kollekties met een EXTRA KORTING op onze ai lage prijzen. (kollekties van 7.50 tot 35, tuincentrum - kwekerijen Zandvoortselaan 192 Tel. (023) 41950 HEEMSTEDE-AERDENHOUT Ook zaterdags tot 5 uur ge opend. - PARKEERRUIMTE OP KWEKERIJ. O stijging van de ambtenarensalarissen. Mi nister Beernink van Binnenlandse Zaken voerde aan, dat alleen maar het reken werk wordt overgedragen, maar de V.V.D'er bleek niet overtuigd. De anti-revolutionair, prof. De Gaay Fortman, deelde het bezwaar van mr. Van Riel. Hij vond het allerminst gê nant voor de volksvertegenwoordiging om over de eigen vergoeding te beslissen en op die manier onafhankelijk te blijven van een regering. Bezwaren werden ook ingebracht tegen de aftrekregeling, die de regering op ad vies van de commissie-Götzen heeft in gebouwd. Volgens die regeling worden neveninkomsten, die de 15000 te boven gaan, van de schadeloosstelling afgetrok ken tot een bedrag van maximaal 15.000 per jaar. Prof. De Gaay Fortman noemde deze aftrekregeling „een volksvertegenwoor diger onwaardig", en kondigde aan daar om tegen het wetsontwerp te zullen stem men. Hij meende dat het Kamerleden mogelijk moet worden gemaakt hun werk te doen zonder dat bijbaantjes nodig zijn, maar wilde hen daar wel vrij in laten. Volgens de anti-revolutionaire woordvoerder zal de aftrekregeling slechts in de hand werken, dat neveninkomsten in andere vorm ontstaan, zoals bijvoor beeld hoge onkostenvergoedingen of ver goedingen in natura. Minister Beernink echter geloofde niet in wat hij „onwaar dige praktijken" noemde. Ook mr. Van Riel liet weten dat in zijn fractie ernstige bezwaren bestaan te gen een aftrekregeling, welke juist de mensen treft die zich op „reguliere wijze" een tweede inkomen verschaffen. Voor de minister bleek de regeling echter „een vondst van de commissie-Götzen" te zijn. die hij ook voor wethouders en gedepu teerden zou willen invoeren als de rege ling in de praktijk blijkt te voldoen. De stemming over het wetsontwerp is uitgesteld tot de volgende week dinsdag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning wil de aanleg van centrale ver warming in premiewoningen gaan bevor deren. Daartoe zal het uitgangspunt van de premieregeling hogere bouwkosten leiden tot lagere subsidies zodanig moe ten worden veranderd, dat het achter wege laten van centrale verwarming een nadelige invloed op de rijksbijdrage heeft. In de vaste commissie voor Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening uit de Tweede Kamer, die zich gisteren over zijn begroting boog, heeft de minister be loofd met een dergelijke regeling op de proppen te zullen komen. Afgevaardigden van vele partijen uit ten critiek op de huidige subsidieregeling, die tot gevolg heeft dat bouwers van pre miewoningen centrale verwarming uit hun plannen weglaten om een hogere sub sidie in de wacht te kunnen slepen. De bewindsman wees erop, dat dat niet zo erg veel voorkomt, omdat zijn departement in dat geval eist dat er vol ledige voorzieningen voor gewone kachels (schoorstenen, rookkanalen, kolenhokken) worden aangebracht. Daardoor stijgt de bouwprijs, waardoor de subsidie even eens daalt. Het heeft daarom volgens de minister niet veel zin om centrale ver warming weg te laten om een hogere subsidie te bemachtigen. Niettemin zegde hij aanpassing van de regeling toe. Dat de huidige subsidieregeling de kwaliteit van de nieuwe woningen kunst matig laag houdt, zoals van diverse kan ten werd beweerd, bestreed de bewinds man met klem. Hij zei, dat er in de manier van bouwen, de berekening van de bouwprijs en in de organisatie van de bouw zo veel elasticiteit zit, dat het niet gewenst is de subsidiëring af te stem men op de kwaliteit. Daarmee zou een prikkel tot goed en goedkoop bouwen worden weggenomen. De minister beloofde midden volgend jaar met een nota te zullen komen, waar in de stand van zaken in de bouw in de vrije sector uit de doeken gedaan zal worden. Daaruit zal opgemaakt kunnen worden of het program in die sector (25.000) wordt gehaald, en in hoeverre aanvullingen nodig zijn in' de gesub sidieerde bouw. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De veroordeling door de Amsterdamse politierechter van twin tig studenten die enkele weken geleden het Mexicaanse consulaat bezetten heeft gistermiddag in de hoofdstad geleid tot demonstraties onder de leuze „Mexico stad moordstad" en „rechtsverkrach ting". Nadat de politierechter zijn vonnis had uitgesproken begonnen ongeveer twee honderd jongeren onder leiding van de twintig veroordeelden, onder wie de op richter van de Studenten Vakbeweging (S.V.B.) T. Regtien en de student-jour nalist M. Abeln een zitdemonstratie in de Leidsestraat bij het paleis van Justitie. De demonstratie was gericht tegen het huidige regime in Mexico en tegen de veroordeling van de twintig. De demonstranten trokken vervolgens naar het Rokin waar zij door de politie met de lange wapenstok uiteen werden gedreven. De politie arresteerde hierbij een 17-jarige jongen die een fiets naar agenten wierp en de componist P. Schat. Zij zijn later vrijgelaten. Rond vier uur kwamen hierop duizend studenten bijeen op de Dam. Zij werden daar toegesproken door Regtien en P. Schat en wlldén vervolgens optrekken naar de ambtswoning van burgemeester Samk,alden. Door politiecharges werd dit tegengegaan. Een marechaussee liep een lichte her- ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen senschuddmg op toen bij een fietsbel te gen zijn hoofd kreeg. De demonstranten zijn later het uni versiteitscomplex Oudemanhuispoort bin nengegaan, waarin, aldus een van de studenten-woordvoerders de argumenten van de veroordeelden beter tot hun recht zoudep komen dan 's ochtends voor de politierechter. Een student heeft aange kondigd tegen het vonnis in beroep te gaan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse po litie zoekt in verband met de moord op de 78-jarige winkelier, die maandag ochtend werd gepleegd, naar een onge veer 28-jarige neger en een circa 23-jari- ge blonde vrouw. Volgens getuigen zijn zij maandagmor gen half negen tien minuten lang in de winkel van de bejaarde weduwnaar ge weest. AMSTERDAM De arrondissements rechtbank in Amsterdam heeft de eis van het Asvalid P. T. Lakeman, dat de Asva zich onthoudt van besluiten of handelin gen die een duidelijk politiek doel hebben afgewezen. DEN HAAG. De afschriften en uit treksels van een akte van de burgerlijke stand worden duurder. De Eerste Kamer is akkoord gegaan met een voorstel tot wijziging van de wet, waarin de heffing van rechten wegens de verrichtingen van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand wordt geregeld. (Van onze correspondent) EDE De heer T. Boers, lid van Provinciale Staten van Gelderland zal bij het begin van de Statenvergadering van vandaag een verklaring afleggen waaruit blijkt dat zijn gehele uit zes personen bestaande fractie heeft gekozen voor de nieuwe politieke partij Binding-Rechts. Gelderland beleeft daarmee een primeur van de omzwenking van een complete sta- ten-fractie van de Boerenpartij naar Bin ding-Rechts. SCHOUWBURG Stadsschouwburg. (Wilsonsplein) woens dag 20.15 u.; Haagse Comedie: „Veertig karaat". Donderdag 20.15 u. Musical: „Ja ik wil". (Voorstelling Joods nationaal fonds). MUZIEK Concertgebouw, (L. Begijnestraat) don derdag 20.15 u.: Concert door „De stem des volks", o.l.v. Dick Dekker m.m.v. N.Ph.O. De Ark, (Nw. Heiligland) woensdag 20.15 u.: Operaconcert door Elisabeth Fictoor sopraan, Cornelis de Wit tenor, Ellerus Uneke tenor, Nico Schaap tenor. Frans Halsmuseum, (Renaissancezaal) donderdag 20.30 u; Liederen-avond m.m.v. Max van Egmond bariton en Henk Bij- vanck aan de vleugel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The co medians", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn naam is Pecos", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De vier kante rekruut", a.l. Donderdag nog geen opgave. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Anzio", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: De vijf vogelvrijen". 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De spook- zolder", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het quiller dossier", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Modern Millie", a.l. Donderdag 20.15 u.: „Onderwereld van New York'14 j. Rembrandt. 14, 19 en 21.15 u.: „A love ly way to die", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Een dollar tussen de tanden", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Ontembare lusten", 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Badsensaties", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: ,,Le week end", 18 j. Donderdag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het wonder van de liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht)„Zekveld Follies" werken van Jacob Zekveld. Da gelijks van 11 tot 17 en zondag van 14 tot 18 u. Tot en met 27 oktober. Galerie Zijlstraat: Werken van Roelof Klein en Jenny en Wim Duller. Geopend op werkdagen van 12 tot 17 u. Maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 20 tot 21.30 u. en zondags van 14.30 tot 17 u. Tot en met 28 oktober. Galerie Bier (Gr. Heiligland 66): Expo sitie Chinese grafkeramiek. Geopend da gelijks van 14 tot 18 en 19 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 18 u. VOLKSUNIVERSITEIT Frans Halsmuseum, (KI. Heiligland) woensdag 20 u.: Monumentenrijkdom in Oost en West door mevrouw dr. H. E. 's Jacobs. DIVERSEN Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks- Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 uur;; Dansen met The 5 Atomics. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, Pony manege, echte stoomspoortrein, dahlia show. WOENSDAG 23 OKTOBER City Theater, 20 u.: „Zo gezegd, zo ge daan". DONDERDAG 24 OKTOBER City Theater, 20 u.: „The Glenn Miller Story". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie gouaches, plastie ken, mono- en multible drukken van Cy ril Lixenberg. De tentoonstelling duurt tot en met 3 november. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 23 OKTOBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.30 u.: „Het wonder van de liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ge vaarlijk minnespel". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie schilderijen, tekeningen en aquarel len van Rudi Bierman; geopend van 9-18 uur. DONDERDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 1915 en 21.30 u.: „Rondom het Oudekerksplein". Luxor Theater, 20 uur: „Grand Prix". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie schilderijen, tekeningen en aquarel len van Rudi Bierman; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 u.; voor groepen op aanvraag. Een charge van de politie op de Munt. Een jongeman heeft de pet van een agent te pakken. DEN HAAG De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zijn grote waardering uitgesproken over de acties die het Nederlandse volk en de Nederlandse regering hebben ondernomen om hulp te verlenen aan de slachtoffers van het conflict in Nigerië. De secretaris-generaal maakte daarbij gewag van de genereuze bijdragen van het Nederlandse volk, na een oproep via radio en televisie, voor hulp aan Nigerië, waarbij hij zijn voldoening uitsprak over het feit dat een belangrijk deel van deze bijdragen namelijk 3 miljoen gulden aan Unicef ter beschikking werd ge steld. Zoals bekend heeft Unicef in totaal 5 miljoen aan particuliere fondsen bij eengebracht voor noodhulp aan Nigerië. woners. IIAAMIIIMUMWWIIIIUWUUWMMIAAIIM» Het KNMI deelt mee: Een uitgestrekt gebied van hoge luchtdruk boven Europa brengt in grote delen van West-Europa rustig herfstweer. In de avond vormde zich boven ons land dichte mist die woensdagochtend op vele plaatsen over ging in laaghangende bewolking. Het rus tige weer houdt ook donderdag nog aan. Er moet dan ook op mist en laaghangende bewolking gerekend worden, maar onder invloed van drukdalingen boven de Golf van Biskaje en Engeland kunnen, door enigszins toenemende wind, later op de dag enkele opklaringen voorkomen. In het temperatuurverloop komt maar wei nig verandering. VOORUITZICHTEN Veranderlijke bewolking, weinig of geen regen en plaatselijk mist. Voor donderdag Zon: 10 tot 60 percent; Min.temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; Max.temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; Kans op een geheel droog etmaal 80 percent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 pet. Voor vrijdag Zon: minder dan 50 percent; Min.temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; Max.temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal; Kans op een geheel droog etmaal 50 percent; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 percent. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum- s temperaturen binnen- en buitenland N 9 g 4) Amsterdam mist w.st. 16 6 0 De BiJt mist w.st. 16 5 0 Deelen mist w.st. 16 4 0 Eelde mist zzw 16 2 0 Eindhoven mist zw 16 12 0 Den Helder geh. bew. w.st. 15 4 0 Twente mist w.st. 15 5 0 Vlissingen geh. bew. zw 15 .10 0 Z.-Limburg geh. bew. zzw 14 11 0.4 Rotterdam zw. bew. w.st. 16 11 0 Aberdeen onbew. w.st. 10 3 0 Athene geh. bew. nw 18 15 5 Barcelona mist w.st. 23 15 0 Belgrado mist w.st. 13 -3 0 Berlijn mist zzw 15 2 0 Bordeaux mist w.st. 21 9 0 Brussel geh. bew. w.st. 15 12 2 Frankfort geh. bew. w.st. 6 5 0 Genève mist w.st. 14 5 0 Grenoble onbew O 20 0 Helsinki zw. bew. wnw 8 2 0.2 Innsbruck onbew. w st. 16 -2 0 Kopenhagen zw. bew w 11 10 0 Lissabon qnbew. w.st. 27 16 0 Locarno onbew. w.st. 17 0 0 Londen geh. bew O 17 11 0 Luxemburg mist OZO 7 0 Madrid licht bew. w.st. 26 7 0 Malaga licht bew. nw 22 14 0 Mallorca onbew. w.st. 22 9 0 München mist w.st. 14 -0 0 Nice half bew. n 20 11 0 Oslo zw bew. w.st. 15 6 0 Panjs mist nno 15 10 0.1 Rome onbew. O 20 5 0 Stockholm regen w 14 7 0.1 Wenen onbew. w.st. 12 -3 0 Zürich mist nno 15 5 0.1 DONDERDAG 24 OKTOBER Zon op 7 21 uur; onder 17.27 uur. Maan op 11.16 uur; onder 18.20 uur. iVIAANS'l AN DEN Eerste kwartier 28 oktober 13.40 uur. HOOG EN LAAG WATER IN 1JMU1DEN WOENSDAG 23 OKTOBER Hoog water 4,o6 uur en 16.25 uur. Laag water 0.0J uur en 12.19 uur DONDERDAG 24 OKTOBER Hoog water 4.46 uur en 17.05 uur. Laag water 0.40 uur en 12.56 uur. Hei boog en laag w<nei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2