VAN DAG TOT DAG Praten met Ian Smith enige hoop voor Britse regering Antwoord van Salisbury is gisteren binnengekomen Hermann Ltidke was een spion wellicht STEEKSPEL IN GRIEKENLAND „SITAKUND" IN BRAND achtergrond commentaar op actuele zaken De geschiedenis die zich herhaalt Weer kind van Britse zesling overleden Anti-Amerikaanse betogingen in Japan „FEARLESS' -VOORSTELLEN IN LAGERHUIS Openbare aanklager in Karlsruhe: Opnieuw een zelfmoord in Bonn Bondsrepubliek laat Reimann weer toe Marathonloop van een hond telegrammen WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 3 Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingen en winterhanden. 42.50 PHILIPS Magische formule Karamanlis Tegen bureaucratie 5- v - - De ontwikkelingen in Tsjechoslowakije worden gekenmerkt door twee verschijn selen, die symptomen zijn van een lang zame verslechtering van de situatie voor de „Dubcek-stroming": dat betreft in de eerste plaats het openlijk optreden van een collaboratiegroep, die met de steun van de Russen in de rug probeert de partij-apparatuur en de regeringsposten te „zuiveren" van liberale elementen. In de tweede plaats treedt een versnelde emigratie op, die doet denken aan een massale vlucht van opvarenden van een zinkend schip. Het tijdstip waarop Dubcek het veld zal moeten ruimen, lijkt niet ver meer. Minder krachtige, minder overtuigde fi guren dan hij zouden waarschijnlijk in de heersende situatie al eieren voor bun geld hebben gekozen. De volharding van deze Tsjechische hervormer is echter uit zonderlijk gebleken. Hij heeft in dat op zicht al verscheidene vuurproeven door staan. De verzwakking van de basis, waarop hij steunt is echter in volle gang. Niet dat hij de sympathie van de bevolking verliest, maar met sympathie en bloernen- hulden kan geen politicus zich handhaven, als de tegenstromen ondergronds de fundamenten van zijn macht loswoelen. De massale uittocht uit het land berooft hem trouwens van vele aanhangers, w ant het zijn u'teraard niet zijn tegenstanders die het land de rug toekeren. Het zijn bovendien de meest waardevolle en meest invloedrijke figuren die in een dergelijke situatie elders het meest welkom zijn en het dus gemakkelijker dan anderen kun nen klaarspelen, zich met hun gezin in het buitenland te vestigen. Zodra de fer vente conservatieve communisten erin zullen slagen weer een deel van hun vroegere macht te herwinnen, zal aan die emigratie waarschijnlijk met krachtige maatregelen een einde worden gemaakt. Dat de uittocht zulke massale vormen aanneemt, duidt er dan ook op dat velen het vertrouwen in een behoud van de liberalisatie hebben verloren en z'ch haastig in veiligheid stellen, voordat de valkooi dichtklapt. Als de geheime staatspolitie in Tsjecho slowakije straks weer zal zijn „gerehabili teerd" en opnieuw aan haar lugubere arbeid kan gaan, heeft zij de beschikking over een schat van documentatie uit de periode van de „vrije dagen", toen nie mand meer een blad voor de mond nam en een vloed van critiek op de oude com munistische methoden losbrak. Pers, radio, televisie, maar ook het gewone contact tussen mensen waren in die dagen vrij moedig en openhartig. Het zal niet moeilijk zijn, de „contra revolutionaire" elementen op te sporen en de Tsjechische samenleving voor de zoveelste maal te „zuiveren" van de anti's, opdat het land weer volgzaam en dog matisch :n het Oosteuropese bloc kan worden ingepast. Opnieuw hebben de Tsjechen dan het behoud van de internationale vrede met hun onafhankelijkheid betaald. Als zij terugdenken aan Hitler, Stalin, Dalacaer en Chamberlain zal de zegswijze „De ge schiedenis herhaalt zich" misschien een bittere waarheid voor hen worden. Voor de rest van de wereld houdt die zegs wijze echter al een even bittere waar chuwing in. De opoffering van Tsjecho Slowakije in 1939 voorkwam tenslotte de tweede wereldoorlog niet. De Duitse aan val op Polen deed immers tóch de emmer overlopen Er is nu nóg een land dat zich heeft losgeworsteld uit de Oosteuropese beklemming, maar dat de dreiging van een nieuwe slavernij voelt naderen: Joegoslavië. En ook Roemenië is dodelijk ongerust. De dreigende waarschuwing van de ge schiedenisles uit het verleden geldt overi gens evenzeer voor de Sovjet-Unie, die zich bij de huidige stand van de militair- technische ontwikkeling in een even kwetsbare positie bevindt als de rest van Europa en de beschaafde wereld. De ge schiedenis herhaalt zich vaak. ongetwij feld, maar niet altijd wordt zij bepaald door krankzinnigen. Daar ligt een over weging die enige hoop geeft. Nu de oor log in Vietnam op een einde lijkt te lopen, is er een kans dat men zich op de toppen van de politieke macht tot een nieuwe bezinning zet. Misschien dat de duizenden doden van Vietnam en de verloren vrij heid van Tsjechoslowakije toch iets nieuws hebben toegevoegd aan de ge schiedenis, zodat zij zich bij haar her halingen althans kan bedienen van nieuwe, betere denkbeelden omtrent het nut en de consequenties van geweld. ADVERTENTIE Overal waai' warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. infrapliil geneeskrachtige warmte die diep doordringt BIRMINGHAM (Reuter) Dinsdagavond is weer een van de kinderen van de Britse zesling overleden. De zesling werd op oktober in Birmingham geboren. Twee zijn er al eerder gestorven. Het meisje, dat gis teren is overleden, had ademhalingsmoei lijkheden. Twee meisjes en een jongen zijn nu nog in leven. TOKIO (AFP) Bij de heftige anti Amerikaanse betogingen, die maandag in de voornaamste steden van Japan heb ben plaats gevonden, blijken in totaal 618 mensen te zijn gewond en 913 gearres teerd. Premier Eisakoe Sato heeft meegedeeld dat de wet tegen ongeregeldheden in al le strengheid tegen de manifestanten zal worden toegepast. De leiders van de studentenorganisa ties die de betogingen op touw hebben gezet verklaarden zich voldaan over de resultaten. Zij noemden de acties van maandag een „voorsproefje" van hetgeen er zal worden gedaan om verlenging van het Japans-Amerikaanse veiligheidsver drag in 1970 te voorkomen. (Van onze correspondent) LONDEN In het dinsdagavond gehouden sombere, weinig uitzicht biedende Lagerhuisdebat over Rhodesië draaide alles om de vraag of het regime-Smith al of niet kan worden vertrouwd, aangenomen dat het de deur voor verdere onderhandelingen openlaat. Terwijl het debat plaats vond wachtte Londen op het officiële antwoord van Salisbury op de Britse voorstellen, uitgewerkt aan boord van het oorlogsschip „Fearless" in Gi braltar. Premier Wilson deelde aan het einde van het debat mee dat liet antwoord van de regering-Smith enkele minuten tevoren was ontvangen, maar dat dit natuurlijk eerst moest worden bestudeerd. ting aan boord van het schip slechts een komedie was. Zij die dit denken kennen Smith niet, aldus Wilson. De premier legde er ook de nadruk op dat de Britse voorstellen pas werkelijk heid kunnen worden indien zij door de Rhodesische bevolking als geheel zijn aanvaard. Dit betekent herstel van vol ledige politieke uitingsvrijheid en vrijla ting van de politieke gevangenen. Het Lagerhuis keurde de „Fearless' voorstellen met 177 tegen 56 goed. Een deel van de labourfractie en de libera len stemden tegen, terwijl de conserva tieven zich van stemming onthielden om dat ze het nog te vroeg achtten om een eindoordeel over de nog niet in een de finitieve vorm gegoten voorstellen uit te spreken. ADVERTENTIE 1597 WILLEM BARENTSZ. OVERLEEFT NOVA ZEMBLA. KOUD KUNSTJE MET HARTVERWARMENDE "VLEK". Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uit zuiver graan gestookt. Ook die extra zachts jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 Misschien was premier Wilson wel blij dat hij de beslissing van het Rhodesische kabinet nog niet behoefde te onthullen om dat hij dan nog feller door een groot deel van zijn fractie zou zijn bestookt dan nu reeds het geval was. Want de regering, daarbij gesteund door de oppositie, wil ook thans nog zo lang mogelijk met Smith doorpraten door minister zonder porte feuille Thomson naar Salisbury te stu ren zolang er tenminste nog een kansje op een vergelijk bestaat, hoewel iedereen daar een hard hoofd in heeft. Maar indien ook de allerlaatste poging mislukt moet Engeland volkomen machte loosheid bekennen, behalve dan dat het verder vertrouwt op economische sanc ties, hoewel deze in de eerste plaats mi sère voor de Afrikaanse bevolking bete kenen. Zonder de sancties zou Smith niet naar de conferentietafel zijn gekomen, maar velen, onder wie de vroegere ge menebestminister en labourlid Arthur Bottomley, menen dat Smith overigens weinig van de extremisten verschilt. Bottomley noemde Smith een landver rader met wie eenvoudig niet kan worden onderhandeld. Want Smith's enige doel is en blijft een zo lang mogelijke voortzet ting van de blanke overheersing. Het pro bleem is uniek omdat Rhodesië nooit rechtstreeks door Londen is bestuurd. Het is al meer dan veertig jaar een zelfbe- sturende kolonie. De conservatieve oppositie, die in een magische formule als Rhodesië aanvaard baar zal zijn, steunt de regering, maar zeventig Labourleden, ongeveer een derde van de fractie met inbegrip van de lin kervleugel, en de liberalen zijn fel tegen de „Fearless"-voorstellen, die de libera le leider Jeremy Thorpe als een terug val beschouwt vergeleken met de „Tiger" ontwerpconstitutie van twee jaar gele den. In zijn slotspeech maakte premier Wil son duidelijk dat de Britse regering wat haar aanbod aan het regime-Smith be treft in redelijkheid het uiterste heeft be reikt en niet verder kan gaan. Wilson verklaarde onomwonden dat het onwaar is dat Londen en Salisbury, voordat de besprekingen op de „Fearless" begon nen, onderhands tot overeenstemming zouden zijn gekomen en dat de ontmoe HMM (Van onze correspondent) BONN Schout-bij-nacht Her mann Lüdke, die kort geleden dood in een bos bij Trier werd aangetrof fen, heeft wellicht voor vreemde vei ligheidsdiensten gewerkt en daarbij militaire geheimen prijsgegeven. Dit heeft gistermiddag in Karlsruhe de hoogste openbare aanklager in het land, Generalbundesanwalt Martin, meegedeeld. Martin achtte het „niet uitgesloten" dat de marine-officier, die jarenlang plaats vervangend chef van de afdeling logi stiek op het NAVO-hoofdkwartier is ge weest, spionage-activiteiten heeft ontwik keld. Tegelijkertijd achtte Martin deze ver denking echter nog niet overtuigend be wezen, zodat er geen aanleiding bestaat voor een officiële aanklacht. Nadrukkelijk wees Martin qr op dat er hier geen sprake kan zijn van een „twee de geval Wennerström" (de hoge Zweed se officier, die een hoog betaalde spion ter. Aan boord van de nog altijd bran dende 15.500 ton metende Noorse olietanker Sitakund heeft zich een nieuwe explosie voorgedaan. Zoals bekend is ligt de tanker brandend voor de Engelse zuidkust bij 'le badplaats Eastbourne. Onder de be manning zijn vele gewonden, drie mannen worden vermist. (Van onze correspondent drs. Frans van Hasselt) ISTANBOEL Kort voor het grondwetsreferendum van 29 septem ber werd de kwijnende Griekse perswereld verrijkt met een nieuw dag blad: Nea Politia. Nea betekent nieuw en Politia is een woord dat het midden houdt tussen maatschappij en staat De foto's van Papadopoulos in dit blad waren nog wat groter, zijn speeches werden er nog wat breder in uitgemeten, de „revolutie" van 21 april werd er nog wat jube lender in verheerlijkt dan in de al bestaande bladen. En de Atheerise krantenlezer werd er plotseling aan herinnerd dat de junta tot dan toe eigenlijk geen eigen spreekbuis had bezeten. mmI Gemakshalve werd tot voor kort de „Eleftheros Kosmos" (vrije wereld) gewoonlijk het junta-dagblad genoemd, maar het is insiders bekend, dat de hoofdredakteur daarvan, de oud-com munist Savas Konstandopoulos, geen overtuigd aanhanger is van Papado poulos c.s. Bij het losbarsten van de staatsgreep van 21 april 1967 zat hij te wachten op een andere klap, die de „eigenlijke junta" aan de macht zou brengen: de uiterst-rechtse vleugel van de (op dat moment regerende) rechtse radikale unie, heren als Rodo- poulos, Frondistis en Pipinelis. Toen het echter de kolonels bleken te zijn die de staatsgreep hadden aan gedurfd en niet de rechtse politici, koos Konstandopoulos na een dag aar zeling eieren voor zijn geld en ging met de nieuwe, onverwachte wind mee. Allengs kwam hij te gelden als „junta-ideoloog". Een slaafs pennelik- ker van de kolonels werd hij echter niet en bij invoering van volledige persvrijheid zou hij waarschijnlijk wel het gewicht, dat hem nog rest. in de schaal leggen voor een terugkeer van de oud-premier en oprichter van de radikale unie, Karamanlis, al zal het de vraag zijn of deze daarvan ge diend zal zijn. Van de bovengenoemde extreem rechtse politici, die in april 1967 de boot misten, is alleen Pipinelis naderhand tijdens de nijpende Cyprus-crisis tot de kolonelsregering toegetre den. Als minister van Buitenlandse Zaken treedt hij tegelijkertijd op voor de belangen van de koning. Het ake lige dagblad „Vradini" (avondkrant) heeft meer sympathie voor hem dan voor de „kolonels en ziet van tijd tot tijd kans een royalististische bijklank of naklank?) in haar kolommen te mengen. Het nog veel stuitender avondblaadje „Estia" (haard) blijft, bij alle lof waarmee het de kolonels en vooral Pattakos omgeeft, toch in laatste instantie de excentrieke recht se politicus Markezinis toegedaan (bijgenaamd „de eeuwige opvolger") en zou weer gretig op diens naam terugvallen zodra de ban op het noe men van voormalige politici zou wor den opgeheven. Het ochtendblad „Akropolis" en het avondblad „Apogevmatini" („middag krant") samen één groot concern vor mend dat profijt heeft getrokken uit het wegvallen van de bladen van me vrouw Vlachou, ziet kans van tijd tot Premier Papadopoulos tijd te laten doorschemeren dat het maar één politicus terugwil: Kara manlis en nog eens Karamanlis. Deze „doorschemeringskansen" ten opzich te van de Papandreou's worden het Papandreou-gezinde Vima-Nea-concern niet geboden, maar alle lezers weten toch waar ze met dit totaal gebrei delde en ontredderde concern aan toe zijn. Zo kan men dan sinds kort de „Nea Politia" de eigenlijke juntakrant noe men. De (qua opmaak bepaald niet revolutionaire) krant draagt het hare bij aan het wat spookachtige steekspel dat, men zou kunnen zeggen „aan gene zijde van de persvrijheid", sinds het holle „ja" van 29 september wordt iogevoerd. De Nea Politia" heeft na melijk een wat radikalistisch, progres sief gewaadje gekozen. Het staat vol met kreten als „Permanente reform", „Meer revolutie, elke dag een nieuwe revolutie" (van Mao afgeluisterd?) en „En nu een revolutie in de lonen!" Bladen als „Vradini" en vooral de „Estia", die de 21ste april altijd als een burgerlijke triomf heeft afgeschil derd, moeten van zulke leuzen niets hebben. De „Estia" zoekt het voor al les in een strijd tegen de bureaucra tie, waarin het zelfs even de broer van de diktator, Konstandinos Papa dopoulos („secretaris-generaal bij het ministerie van de minister-president") betrok. En toen de „Vradini" van haar kant kort na het referendum er voor pleitte dat nu alle politici met een links en liberaal verleden uit het politieke leven gebannen zouden wor den, kwam de „Nea Politia" met een fel tegengeluid: en waarom niet ook de politici met een rechts verleden? Het is mogelijk dat de „Nea Politia" wordt gedreven door een bepaalde ra dikale vleugel binnen het huidige re gime, waartoe lieden als minister van Arbeid Vojatzis, minister van Sociale Zaken Patras, minister van Landbouw Mathaiou („sla alle uitbuiters het hoofd af') en regeringswoordvoerder Byron Stamatopoulos behoren. De door de „Estia" zo ostentatief gepre zen Pattakos zou dan het middelpunt van een conservatief tegenwicht tegen deze „reformistische" vleugel kunnen zijn. Maar voor alles lijkt hier toch sprake van een spiegelgevecht in de schaduw van de allesoverheersende dictator Papadopoulos, wiens uitspra ken soms naar de ene, dan weer naar de andere richting overhellen, maar wiens persoonsverheerlijking met de dag heviger wordt. „Het Griekse volk", zo zei Stamatopoulos kort na het refe rendum, „heeft George Papadopoulos als een waarlijk nationaal leider er kend". voor de Sovjet-Unie bleek te zijn en tot levenslang werd veroordeeld) Martin wees er nog nadrukkelijk op dat er tussen de dood van Lüdke en die van de vice-president van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst, Wend- landt, volgens de huidige stand van het onderzoek geen verband bestaat. Ook zou er geen verband zijn tussen de dood van Lüdke en de recente zelfmoord van „Oberstleutnant" Grimm, die op het mi nisterie van Defensie in Bonn werkzaam was. Hiermee blijkt de reeks van zelfmoor den nog niet ten einde te zijn. Gisteren is in Bonn bekendgemaakt dat op 15 ok tober „Oberregierungsrat" Hans Hein- rich Schenk van het ministerie van Eco nomische Zaken de hand aan zichzelf heeft geslagen. Met nadruk wijst het mi nisterie politieke motieven bij de zelf moord van de hand. Ook Grimm zou aan depressies hebben geleden. Wanneer er inderdaad geen politieke mptieven achter de twee laatste zelf moorden schuil gaan, kan men op zijn minst beweren dat de Bonner lucht bij zonder depressief schijnt te werken. Enige jaren geleden leed het ministe rie van Buitenlandse Zaken onder een zelfmoordgolf. Enige ambtenaren spron gen uit het rapm y£p> hun werkkamer en vielen in de tuiïi vóór' hef gebouw te plet- (Van onze correspondent) BONN. Max Reimann, voorzitter van de sinds 1956 in West-Duitsland ver boden communistische partij, mag de bondsrepubliek weer betreden. Een straf- senaat van het „Bundesgerichthof" (de Westduitse hoge raad) in Karlsruhe ver klaarde gisteren dat Reimann's strafba re handeling is verjaard. Al veertien jaar was een bevel tot in hechtenisneming van kracht tegen Rei mann, die werd beschuldigd van „de voor bereiding van een landsverraderlij ke ac tie". Reimann vluchtte toendertijd naar Oost-Berlijn, waar hij sindsdien woont. De naam van de nu zeventig jarige Rei mann kwam weer in het nieuws door de oprichting van de „Duitse communisti sche partij" (DKP), kort geleden in Frankfort. Niets staat nu meer de komst van Reimann in de weg, als binnenkort de eerste partijdag van de DKP in het Ruhrgebied wordt gehouden. TURIJN (AP) In deze dagen van Olympische records heeft een vijfjarige Duitse herder, Lassie, iets gepresteerd dat meer was dan een marathonloop. De hond heeft in vier maanden meer dan twaalfhonderd kilometer gelopen op zoek naar zijn baas. De baas, Pancrazio Sco- rano, had Lassie achtergelaten in Brindi- si in de hiel van de Italiaanse laars, toen hij op bezoek was bij zijn ouders in deze Zuiditaliaanse havenplaats. Scorano ging terug naar zijn werk in Turijn en kreeg daar vier maanden geleden bericht van zijn ouders dat Lassie was weggelopen. Maandag stond Lassie, vermoeid en ver magerd, op zijn baas te wachten op de drempel van diens appartement in Turijn. 1 Boissier overleden. Leopold Boissier, voormalig voorzitter van het interna tionale comité van het Rode Kruis, is te Genève overleden aan de gevolgen van een val van zijn paard. Botsing. In Rio de Janeiro is het dinsdag tot een botsing gekomen tussen politie en studenten, die protesteerden tegen de arrestatie van zevenhonderd studie genoten in Sao Paulo wegens het hou den van een clandestien congres van de verboden nationale studentenbond. Eén student vond de dood, velen wer den gewond. Griekse gevangenen. Het Griekse kolo nelsbewind heeft 84 mensen, die naar eilanden in de Aegeïsche zee waren verbannen, weer in vrijheid gesteld. Onder hen waren drie vroegere Griekse kabinetsleden en een politicus.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3