Spelen van Mexico zijn Spelen van hormonen Gouden sprong van Duchkova Italiaan Vianelli ineens van „knecht" tot Olympisch kampioen Werker van het eerste uur Pijnen op de vijfde plaats VIERMAAL GOUD OP EEN DAG VOOR AMERIKA'S ZWEMPLOEG Tsjechen maakten nog geen fout 400 meter vrije slag 400 meter wisselslag 200 meter schoolslag Boksjuryleden kregen straffen Mike Burton Charles Hickox Sharon Wichman Kay Hall 100 meter rugslag Atleten van Black Power zouden geld hebben gekregen OLYMPISCH PROCRAMMA DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 23 Trekwerk "fr Te hoog Zuurstofmaskers -y- VRIJDAG 25 OKTOBER 24.00 basketbal, finalepoule. 17.0020.00 kano,finales. 21.00paardesport, dressuur. 15,0002.00 schermen, finale degen ploe gen. 02.00 turnen, finale onderdelen ploegen. 18.00 hockey, troostronde. 17.00—24.00 series, Grieks-Romeins. 17.00—24.00 finale 200 m. rugslag dames. 400 wisselslag dames, finale 200 m. heren, series 1500 meter vrije slag heren. 17.00 volleybal. 17.0022.30 waterpolo. TV-REPORTAGES MEXI CO-STAD Tsjecho-Slowakije en Rusland geven elkaar in het Olym pische volleybaltoernooi weinig toe. Woensdag versloegen de Tsjechen België in drie sets, terwijl de Russen in vier sets van Mexico wonnen. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Was de taaie slijtageslag, die „Olympische wegwedstrijd" heet, dan tóch verkeerd beoordeeld? Tijdens de koers, toen de karavaan al bjjna was gehalveerd, en applaus voor vreemde doorzetters uit piepkleine en machteloze wielerlandjes al bijna ridicuul klonk, liet Joop Middelmk zich met een tevreden ondertoon ontvallen: „Je moet er van het begin af van voren bij zijn, hier". Maar anderhalf uur later kwam Pierrefranco Via- nelli vanuit het achterveld op, en Leif Mortensen, en Goesta Petterson. En nog weer later, toen Pierrefranco (21 jaar) goud had gewonnen, en René Pijnen niets, toen zei de Brabander: „Drie ronden voor het einde was de snee eruit. Ik ben nog gedemarreerd. Maar jaAls je al zó veel hebt gedaan Van al de mannen, die al vroeg het beulenwerk verrichtten, reikte er niet één naar de medailles. Ook René Pijnen niet. En hij was de eerste toch, die daarvoor in aanmerking kwam. Een vijfde plaats, een redelijk resultaat, alom als minstens „verdienstelijk" beschouwd in de com mentaren onmiddellijk na afloop. Maar Pijnen zelf: „Een vierde of vijfde plak zegt niks. Daar doe je niet al dat werk voor. Toen ik moest sprinten om de vier de plaats, kwam de Fransman vijftig me ter voor de streep langszij. Ik ging op zitten. Ik dacht: barst. Ik had nog hard gereden om die Zweed terug te pakken, die derde lag. Die had ik ook de hele koers niet gezien, en toen hij kwam, was het te laat. Ik deed in die laatste ronde steeds kop, maar die Abrahamian nam niet over. En dan spurten zeker, voor die vierde plaats Nou, ik probeerde het nog, maar het was gauw gebeurd". En dat was dan de beloning voor een ongebreidelde vechtlust. Ook de stilist Harry Jansen bevond zich aan de zijde van René Pijnen in dat groepje van het eerste uur een elftal dat de goedkeu ring van de coaches langszij, met Mid- delink in de gelederen, gemakkelijk kon wegdragen. Naarmate het offensief van die ploeg duurde, groeide de tevreden heid: twee minuten voorsprong, iets meer zelfs nog. Of waren er toen ook al die criti ci, die waarschuwden: ze komen niet ver genoeg weg? Middelink was kort daarna één van hen. De bondscoach, toen een maal de brand in het peloton was gesla gen: „Ik zie het niet helemaal meer In die groep van Pijnen is het gedaan. Het tempo is er niet meer, de samenwerking ook niet". En toen kwam Leif Mortensen. De 22- jarige Deen bestormde de inmiddels voor aan nog slechts door een luttel aantal soldaten verdedigde vesting met het grootste gemak. En Vianelli deed het zelfde, niet zo lang daarna. Harry Jansen had toen al moeten afhaken: „René reed weg, met z'n drieën waren ze. Ik stopte natuurlijk af. En daarna haalde ik de een na de ander terug. Daar ging ik na tuurlijk kapot aan. Maar ja, moreel was het natuurlijk al mis. Weet je, ik reed zo gemakkelijk. Ik was meteen mee van voren. Dan rijd je rondenlang vooruit en dan begint er iets te juichen. Maar het was zo verraderlijk hier, je kon nergens op rekenen. Ik begon echt al een beetje op mijn spurt te hopen. En toen pakten ze ons terug. Dan is het voorbij en toen kreeg ik in de voorlaatste ronde nog last met de lucht ook Maar die voorlaatste ronde was voor Harry Jansen niet belangrijk meer. Want dat was het 24 kilometer lange traject waarop Vianelli toesloeg, de Italiaan, die internationaal nog niet op de lijsten voor kwam. Die trouwens ook niet rechtstreeks was ingezet door de „squadra" om goud te winnen. „Het ging er maar om", zei men later bij de Italianen, „dat Pierre franco, die toch niet sprinten kan, het nodige trekwerk kon doen voor Conti, want dat was onze man. Met Bramucci natuurlijk". Maar Conti kon de man niet wezen. Om een heel domme reden. Toen Conti lek reed, was er op de officiële materiaalwagen voor de Italiaanse ve dette geen wiel En Pierrefranco Via nelli werd op slag van een taak bevrijd. De voormalige landbouwer meldde zich bij de voorposten, en mocht meteen Bra mucci gaan assisteren. En Bramucci was met een aantal anderen net bezig dat kopgroepje, dat zo lang vooruit was ge weest terug halen. De Deen Mortensen was het tenslotte die uit de geheel nieuwe formatie aan de kop demarreerde. Een imposante solo, maar niet lang genoeg. Bramucci had het ook al eens geprobeerd. „Maar", zei René Pijnen, „die viel stil en pakten we terug". Wat Bramucci niet in het minst interesseerde. Hij onderhandelde wat met Vianelli en de twee, die nog eens extra hadden getuurd op de sturen, waar pa piertjes met de „gevaarlijke nummers" waren geplakt. Zij zagen dat René Pijnen in dat rijtje figuren thuis hoorde. „En toen", zei René, „namen ze me in de tang. Die ene ging tenslotte achter Mortensen aan en daar kon ik niet meer bij aansluiten. Ik zat kapot. En Bramucci bleef ook lekker zitten". De Italiaan moet zich inderdaad comfortabel hebben ge voeld in de wetenschap, dat Pierrefranco het daar vooraan wel zou redden. Dat Mortensen wel afgeslacht zou worden door een Vianelli, die immers in eigen land al twintig koersen had gewonnen en allemaal op dezelfde manier: met voor sprong omdat hij geen eindsprint heeft. Pierrefranco later zelf: „Ik moest het op tempo doen, maar dat ging gemakkelijk, want ik had de hele training voor de honderd kilometer tijdrit meegemaakt Wat ik nu ga doen? Prof worden. Bij Molteni. Het contract is me al aangeboden derde in een wereldkampioenschap. Een vijfde plaats telt gelukkig ook niet, in de sferen waarin de Nederlandse wie- Ierafvaardiging op dit ogenblik leeft. In de wereld van de geruchten, die al maar aanhouden, allemaal nog altijd de Col- lard-affaire tot onderwerp hebben. Ge ruchten over meer geconstateerde do- pingsgevallen, ook bij andere ploegen in héél andere sporten. Of had Joop Middelink, triest om wat allemaal gebeurd is („En heus, die jon gens kunnen er toch niets aan doen") een zege gewenst, om te onderstrepen wat hij vlak voor de koers nog eens zei? Dit namelijk: ik heb er niet veel ver stand van, dat geef ik toe. Maar niemand van ons rijdt gedrogeerd. Dat weet ik zeker. Die injecties zijn toch al zolang geleden gegeven? En het waren geen spuiten om verder te gaan. De jongens waren ziek. Ze zijn er wat overheen ge komen, daardoor. Wat vreselijk toch eigenlijk. Zo'n fantastische overwinning, met zoveel klasse behaald. En dan dat er overheen. Als ik in Amsterdam kom, wil ik zo wel door de grond zakken. Een weg stappen uit die sport. Je wordt er mis selijk van. René Pijnen, hier aan de spits van de kovgroep, die lang uitzicht had op Olympisch eremetaal. Vierde van links is Harry Jansen. Vianelli (links) in de slotfase van de strijd. MEXICO Op één avond heeft de machtige Amerikaanse zwemforma- tie de buit aan gouden medailles van tien opgevoerd tot veertien. Bij alle zwemfinales van woensdag tikte een vertegenwoordiger (ster) van de Ver enigde Staten het eerst de door de Nederlander Gatsonides geleverde finishplaten aan. Alleen de overwin ning van de 16-jarige Tsjechische Mi- lena Duchkova bij het torenspringen voorkwam, dat de duizenden ge- imponeerde toeschouwers uitsluitend het Amerikaanse volkslied te horen kregen. De 400 meter vrije slag werd gewonnen door de 21-jarige lange- afstandspecialist Mike Burton, een pupil van Sherman Chavoor. De 200 meter schoolslag dames was voor de 16-jarige Sharon Wichman van de club Olympia, waar de Hongaar ïlu- nyadfi trainer is, Charles Hickox Het contract waarnaar René Pijnen, die overigens toch een formidabele wedstrijd reed, ook al zo had uitgekeken. Waren bij de eerste onderhandelingen begin sep tember al zijn eisen niet wat te hoog ge bleken? Welnu, een zege, en alleen dat zou die eisen kunnen onderstrepen. Wat niet gebeurde. Want een vijfde plaats telt 1» de wielerwereld niet, zomin als een van een „ouderwets en extreem" stand- (Van onze speciale verslaggever) MEXICO. Als de Belgische arts Dirix vandaag in het Olympisch dorp een naar mag worden aangenomen drukbe zochte persconferentie houdt, zal dit een van zijn opmerkingen zijn: „Dit zijn niet de Spelen van de hoogte, maar van de hormonen". Ofschoon de affaire-Collard nog altijd niet officieel ter kennis van de medische commissie van het IOC is gebracht, zal ook de „zaak" van het met een hormo nenpreparaat behandelde vaderlandse wielerkwartet tot die conclusie hebben ge leid. Frappant is evenwel dat deze affaire, die nog altijd en vooral in de inter nationale journalistiek druk besproken wordt, zeker niet de enige kwestie is, waarbij de hormoonpreparaten ter spra ke komen. De Belgische arts, lid van het NOC van zijn land en lid van de medi sche commissie van liet IOC: „Het hor- moongebruik is ontstellend toegenomen en het valt niet te controleren. AI was dit wél het geval, dan nog vereist het een omvangrijke research en een uiterst kost baar onderzoek. De hormoonpreparaten staan daarom niet op de lijst van het I.O.C." Per dag worden ongeveer vijftig doping onderzoeken verricht door de medische commissie. De resultaten daarvan wor den echter niet bekend gemaakt door mid del van een IOC-communiqué. Dokter Di rix: „Ik betwijfel of zulke communiqué's er zullen komen. Ja. wel eens, misschien maar de normale gang van zaken is, dat de resultaten belanden bij de internatio nale sportbonden onder wier auspiciën de takken van sport plaatsvinden." Wat overigens niet wil zeggen, dat de onderzoeken geen steun zouden ondervin den van die organisaties. Dirix: „Iedereen werkt mee. De enige tegenwerking is tot nu toe altijd gekomen van het IOC en van Brundage in het bijzonder. Wellicht is hij bang voor de resultaten.Heb- geen zoveel wil zeggen als: op de Olympus blijken talloze heilige huisjes anno 1968 in te storten. De Nederlandse affaire is daar overi gens ook een voorbeeld van. Medici, die de ethiek koesteren als laatste bezit in een ongelijke strijd die in de wereld van de topsport is gaan woeden, bekennen dat zij ongaarne atleten het slachtoffer punt willen laten worden. Dat betekent: het gebruik van hormoonpreparaten is geen bijzonderheid meer en dat zeker niet alleen in de wielersport. Dokter Dirix beaamt dat volkomen al is hij beslist de man niet, die een voortwoekeren van de inspuitingsrage wil aanmoedigen of zelfs maar goedkeu ren. Ook hij blijft op het standpunt: al léén op „medische indicatie" en dan ook nog uitsluitend door de medicus. Dokter Dirix is overigens voorshands bereid de nodige „ruimte" in het geval- Collard te laten. Toen hij vernam, dat de masseur „Durabolin" had gebruikt, wilde hij niet oordelen of dat nu doping was of niet: „Het hangt er in belangrijke mate vanaf waarom het werd toegediend en vooral wanneer". „Durabolin bestaat in twee vormen. Er is ook het zgn. Deca-Durabolin. Dat heeft een vertraagde, of. als u het zo wilt noe men, een uitgestelde werking. Atleten kun nen er op langere termijn van profiteren Het „normale" Durabolin overigens al een „bekend" preparaat in de sportwereld „werkt" plusminus acht dagen en kan zeer wel worden toegediend als blijkt dat de atleten, als gevolg van ziekte en aller lei andere omstandigheden, bezig zijn conditie te verliezen". Joop Middelink en Adrie Zwartepoorte zijn de mening toegedaan, dat dit laatste het geval is. Middelink verklaarde o.a dat hij van mening was, dat de Neder landse renners niet .gedopeerd" konden rijden, omdat daarvoor de injektie veel te lang van te voren was toegediend: „En alleen omdat de jongens echt ziek waren Dat kon iedereen constateren". MEXICO Ook juryleden kunnen bij een olympisch toernooi voortijdig uitge schakeld worden. De jury van het boks- toernooi is de laatste dagen telkens weer onderwerp van heftige discussies geweest naar aanleiding van dubieuze beslissin gen. Na een vergadering van de internatio nale boksunie werden vijf kamprechters voor de verdere duur van het toernooi uitgesloten, acht andere arbiters ontvin gen een ernstige waarschuwing. greep na het goud van de 200 meter wisselslag en het zilver van de 100 meter rugslag ook het goud op de 400 meter wisselslag en Kay Hall, de grote ontdekking van coach Dick Hannula eigende zich het Olympisch goud toe op de 100 meter rugslag in de nieuwe wereldrecordtijd van 1 min. 6.2 seconden. Toch had ook Amerika een ruim deel in de misère, waarmee alle vertegen woordigende zwemploegen te kampen hebben. Catie Ball, de wereldrecordhoud ster op de schoolslag was de dag tevoren op het vliegtuig naar huis gezet. Door ziekte was zij gedurende haar verblijf in Mexico zeven pond afgevallen. Of haar vertrek Sharon Wichman een extra-sti mulans had gegeven, vroeg men de nieu we Olympische kampioene tijdens een interview. „Nee, daar heb ik niet aan ge dacht. Ik zwem hier om te winnen", was het antwoord, waaruit wel duidelijk de keiharde Amerikaanse wedstrijdmentali teit blijkt. Verder had Mike Burton twee dagen voor de start last gekregen van een ingewandziekte die hem nogal had aangegrepen. Ook Hohn Nelson, de twee de Amerikaanse 400 meterman, was niet in zijn normale vorm en viel evenals in Toiko vier jaar geleden buiten de prijzen. De vier finales waren zeer ongelijk van kwaliteit: De 400 meter vrije slag werd door Mike Burton gewonnen in de on waarschijnlijk goede tijd van 4 minuut, seconden. Afgaande op de ervaringen van de twee voor-Olympische Spelen had zoiets onmogelijk moeten zijn. In 1966 won Alain Mosconi in 4.23.8 en een jaar later Guillermo Etchevarria in 4.17.1. Mosconi eindigde in 4.13.3 op de derde plaats achter Burton en de Canadese we reldrecordhouder Ralph Hutton, die op 4.11.7 uitkwam. „Heeft het nog enige zin de langere afstanden van de vrije slag op het pro gramma te handhaven, gezien de werke lijk onvoorstelbare opofferingen, die jul lie je tijdens de training hebben moeten getroosten", was de harde vraag, die het drietal werd gesteld. Burton antwoordde: „Het is wel gebleken dat meer training niet altijd betere resultaten geeft. Ik zwom deze zomer twaalf kilometer per dag! John Kinsella deed veel meer. Maar hij bereikte er minder mee. Ralph Hut ton, de ijzeren man van Canada, die al jaren traint op het Californische Foothill- college, bevestigde indirect die mening, toen hij toegaf deze zomer een geïnten siveerde training gevolgd te hebben, waarbij twintig kilometer per dag ge zwommen werd. „Maar zoiets doe ik niet het hele jaar", voegde hij er als een troost aan toe. Alain Mosconi nam de ge legenheid te baat voor eigen parochie te prediken: „Wij in Frankrijk hebben niet dezelfde mogelijkheden als de Amerika nen. De school eist meer van ons". Het klonk acceptabel. Maar het had weinig met het onderwerp te maken. Bovendien heeft Mosconi dit jaar een record geves tigd, wat betreft het schoolverzuim. Ook de 100 meter rugslag damesfinale had grote kwaliteiten. Elaine Tanner, ook wel „miss swimming world in kleine ver pakking' 'genoemd wegens haar veelzij dige kwaliteiten op crawl-, vlinder- en rugslag, was met 1.07.4 veruit de snelste geweest in de halve finales. In de eind strijd had het kleine Canadese meisje bij het keerpunt een achterstand op de Ame rikaanse Kay Hall. „Niets aan de hand", moet zij bij zichzelf gedacht hebben: „Bij de eindsprint haal ik dat wel weer in". Maar hoe Tanner ook versnelde, de slan ke Amerikaanse (1.71 meter bij 55 kg) met de lange armen bleef buiten bereik. Een halve seconde na Kay Hall sloeg MEXICO. Voor de tweede keer in de geschiedenis van het Olympisch toren- springen heeft een Europese de titel be haald. Vóór de nieuwe kampioene Mile- na Duchkova uit Tsjechoslowakije had de Oostduitse Ingrid Kramer in Rome het Olympische goud veroverd. Ned. 1 07.30—09.00 zwemmen en samenvat tingen ged. kleur. Ned. 1 17.0017.40 zwem men ged. kleur. Ned. 1 18.1518.50 Ned. progr. en herh. kleur. Ned, 1 22.3000.15 finale voetbal kleur. Ned. 1 00.1502.10 zwemmen. i Elaine Tanner met een nijdige tik de hand tegen de bassinwand. Het goud was haar ontfutseld door een meisje, dat een jaar geleden nog volkomen onbekend was. Voor Tanner behoefde het niet meer: geen interviews, geen handjesschudden, alleen de beslotenheid van de kleedkamer De ereceremonie van de 400 meter wis selslag heren moest worden uitgesteld. Die van de 200 meter schoolslag ging bij na niet door. Het Olympisch zwembad bood de langzamerhand vertrouwde aan blik van haastig toeschietende doktoren en verpleegsters, de zuurstofmaskers in de hand gereed voor gebruik. Na de fina le van de 200 meter schoolslag bezwijm de de Russin Galina Prozumensjikova. De race was een getrouwe kopie van de 100 meter schoolslag enkele dagen tevo ren. Weer vochten Wichman, Prozu mensjikova en Bjedov om de verdeling van de medailles. Maar ditmaal viel Prozumensjikova ineens terug. Bjedov prees zich later gelukkig dat ze de kant had gehaald. Terwijl Wichman huilend de pers te woord stond, werd Prozumen sjikova op een brancard weggevoerd. Iets soortgelijks gebeurde op de 400 me ter wisselslag heren. „Ik geloof dat dit de meest inspannende race is geweest, die er bij de Olympische Spelen is gehou den en nog zal worden gehouden. We zijn allemaal tot de bodem van ons kunnen gegaan", verklaarde winnaar Charles Hickox, die evenals de andere finalisten klaagde over stekende pijn in het voor hoofd. Michael Holthaus, de 18-jarige Westduitser werd met behulp van extra zuurstof weer bij bewustzijn gebracht, nadat hij op de rand van het bad in el kaar was gezakt. Tot welke prestaties leidden deze bovenmenselijke inspannin gen dan wel: Charles Hickox kwam uit op 4.48.4, zijn landgenoot Gary Hall op 4.48.7 en voor Holthaus werd 4.51.4 afge drukt. Dat zijn tijden, die op zeeniveau helemaal niets zeggen Mike Burton, een van de vier Amerikaanse gouden-medaillewin naars van de zevende zwemdag in Mexico, op het erepodium. Hij bracht de 400 meter vrije slag op zijn naam. Links van hem de Canadees Rdloh Hutton, die het zilver won en aan de andere kant Alain Mosconi, die het brons greep. MEXICO. Het Amerikaanse Olym pische Comité stelt een onderzoek in naar de beschuldigingen dat enkele atleten, aanhangers van de black power-bewe- ging, de amateur-reglementen hebben overtreden. De perschef van de Ameri kaanse ploteg Bob Paul vertelde woensdag in het Olympische dorp echter dat nog geen bewijzen waren gevonden. Indien de beschuldigingen waar zijn, aldus Paul, betekent dit een ernstige slag voor de Amerikaanse atletiek, omdat dan vele medailles zullen worden teruggegeven.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23