Studieduur aan maximum gebonden; Overal propaedeutisch examen; Doctoraal na vier jaar VAN NIEL Burgemeester Samkalden: „Politie was redelijk" Regering wil mogelijkheden voor verzet in oorlogstijd scheppen Agenda voor Haarlem en de IJmond ENGEL Wetenschappelijke scholing na doctoraal examen RUIM PARKEREN Ton voor „Help Irene helpen" Husqvarna Nota-Posthumus over herstructuering van het wetenschappelijk onderwijs Gesprek over rel van dinsdag Bezorgdheid over militaire ontwikkeling Oostblok Oostelijke wind in het WINKELCENTRUM „Jan v. Goyenstraat" HEEMSTEDE „Van Ouds 't Roomhuys" DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 Propedeutisch examen Voortgezette studie Meer promoties Twee Xederlandse meisjes naar Gabon Ul' Haarlem V elsen-l J muiden Beverwijk KWALITEIT UIT ZWEDEN y (Van onze correspondent) DEN HAAG De studie aan de Nederlandse universiteiten en hoge scholen, zal in de toekomst in twee fasen moeten worden gesplitst, namelijk: 1. Een afgeronde studie van vier jaar, die wordt afgesloten door een doctoraalexamen en die een voorbereiding vormt tot een maatschappe lijke functie, en 2. een voortgezette opleiding tot zelfstandige beoefening van de weten schap. Deze aanvullende studie, die in de regel zal leiden tot een pro motie, gaat twee of drie jaar duren. Voorts dient er een wettelijke regeling van de maximaal toegestane studie duur te komen. Bij overschrijding van die periode vervalt voor de student het recht op onderwijsvoorzieningen en op het gebruik van studentenvoor zieningen. Dit zijn enkele van de belangrijkste suggesties, die de regerings-commissaris voor het Wetenschappelijk Onderwijs, prof. dr. K. Posthumus, doet in zijn thans gepubliceerde nota over de herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs. De nota, die de titel „de universiteits doelstellingen, functies en structuren", draagt, moet niet worden gezien als een uiteindelijk advies. „Het is een discussienota waarover iedereen die er bij betrokken is zijn me ning kan uitspreken" aldus minister Ve- ringa woensdag tijdens een mondelinge toelichting. „Bij het formulieren van van het uiteindelijke advies zal met aanvul lingen, verbeteringen en herzieningen die uit die discussie te voorschijn komen, zo veel mogelijk rekening worden gehouden" De door prof. Posthumus voorgestelde herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs, omvat in de eerste plaats de verplichte invoering van het propedeu tisch examen in alle studierichtingen De cursusduur voor dit examen bedraagt doorgaans één jaar, maar zal bij bepaal de studierichtingen twee jaar kunnen zijn. Die periode dient de student een in zicht te verschaffen in de methoden en doelstellingen van de door hem gekozen studierichting. Tevens zullen student en faculteit een oordeel kunnen vormen over de geschiktheid voor de gekozen studie richting. Het spreekt vanzelf, aldus prof. Post humus dat voor dat propedeutische jaar onderwijs en examenprogramma's moeten worden opgesteld die aan v oor waarden van representiviteit en selectivi teit voldoen. Voor de beoordeling van studenten moet dan ook zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van gestan daardiseerde studietoetsen. Na het propedeutisch examen volgt de studie voor het doctoraal. Deze zal in prin cipe drie jaar duren. De huidige kandi daats- en baccalaureaatsexamens verval len. In die voortgezette studie moet al dus de nota de nadruk worden gelegd op de voorbereiding tot het bekleden van maatschappelijke betrekkingen, waarvoor een wetenschappelijke opleiding vereist is of nuttig kan zijn. In de onderwijs- en examenprogramma's dient echter vooral aandacht te worden besteed aan het ge ven van inzicht in de methodiek van het zelfstandig critisch denken. Prof. Posthumus dringt verder aan op bevordering van differentiatie in de on derwijspakketten. De student moet tijdens de doctoraalfase al vakken kunnen kie zen die de grondslag vormen voor d e voortgezette vorming tot wetenschappe lijke onderzoeker of voor de universitaire beroepsopleiding. Studenten mogen over deze driejarige doctoraalstudie, niet langer dan vier jaar doen. De studieduur van het propedeutisch examen mogen zij hooguit met één jaar overschrijden, zodat de maximaal toege stane studieduur op zes jaar komt. Ie mand die die studielimiet overschrijdt wordt het recht op onderwijsvoorziening ontnomen. ADVERTENTIE Grote verscheidenheid van gespecia liseerde winkels met persoonlijke be diening, binnen 100 meter van uw auto. Ook bereikbaar met buslijn 1. Woonwagenwerk. Staatssecretaris Van de Poel van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft woensdag op zijn departement in Rijswijk de ad viescommissie geïnstalleerd, die voor de uitvoering van de Woonwagenwet in het leven is geroepen. De heer N. Schuurmans, lid van de Eerste Kamer en wethouder van Den Bosch is voor zitter van de commissie. Voor werkstudenten met een volledige dagtaak dient een afzonderlijke regeling te worden getroffen. Eén van de motieven voor het terug brengen van de studieduur tot vier jaar, is naar de mening van de regerings-com missaris het feit, dat de afgestudeerden thans vaak veel te oud zijn. Dit zou in de toekomst nog sterker gaan spreken nu de Mammoetwet een voorbereidende opleiding voor universitair onderwijs van zes jaar voorschrijft. Bij het behalen van het doctoraalex amen verkrijgen de s tudenten dezelfde rechten en titels, die aan de huidige doc- toraal-diploma's zijn verbonden. Voor een beperkt aantal afgestudeerden wordt na dat diploma de mogelijkheid geschapen om nog twee of drie jaar doör te stu deren tot zelfstandig beoefenaar van de wetenschap. Gedurende die periode, al dus de nota, vervullen die doctorandi een maatschappelijke functie en zullen als as sistent-onderzoeker worden bezoldigd. Zij zijn dan derhalve geen „student" meer. Aan het eind van de tweede, studiefase zullen de deelnemers in principe promo veren. Daarna kunnen zijn- naar de func tie van wetenschappelijk medewerker sol liciteren of een andere wetenschappelijke positie kiezen. Prof. Posthumus pleit in zijn discussie stuk fel voor een drastische opvoering van het aantal promoties. Hij zou in verband daarmee graag een grondige herziening van de procedure bfj promoties verwe zenlijkt zien. Behalve deze voortgezette wetenschaps opleiding kan de doctorandus dus ook een universitair beroepsexamen doen. Tot dit onderwijs worden gerekend: de opleiding tot arts, apotheker, tandarts en dieren arts. In de nota streeft prof Posthumus ove rigens naar een eenheid tussen universitair onderwijs en hoger beroepsonderwijs „Beide zijn immers draden van één stof: het hoger of tertiair-onderwijs" al dus de regerings-commissaris. Hij bepleit daarom een verdergaande samenwerking tussen beide vormen van onderwijs en een betere doorstroming van de ene sector naar de andere. Voor afgestudeerden aan het hoger beroepsonderwijs wil prof. Posthumus wettelijk de titel „baccalau reus" invoeren. Grote aandacht tenslotte wordt in uni versiteit-doelstellingen, functies en struc turen" besteed aan een regeling voor het post-academische onderwijs. „In de mo derne samenleving kunnen academici, slechts dan tot hun recht komen indien mogelijkheden voor na- en hijscholing ge boden worden", stelt prof. Posthumus Er dienen voorzieningen te komen voor een nauwe samenwerking tussen universiteit en maatschappij bij de verzorging en finan ciering van dit onderwijs. De nota over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs zal de ko mende maanden in universitaire kring be studeerd en besproken worden. Daartoe is reeds een programma opgesteld door de Nederlandse Studentenraad, en het lan delijk college. Minister Veringa echter deed tijdens de toelichting op bet stuk een dringend be roep op alle betrokkenen, de nota zo snel mogelijk af te handelen. De minister hoopt dan het volgend kalenderjaar m et zijn definitieve advies aan het parlement te komen. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10311 - Speciaalzaak sinds 1883 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Mr. G. van Walsum heeft namens de stichting „Vluchtelingen hulp Biafra-conflict" een bedrag van ƒ100.000 ter beschikking gesteld van de actie „Helpt Irene Helpen". Het bedrag is afkomstig uit het miljoen dat nog res teert van de inzameling die nationaal voor Biafra in Nederland is gehouden. Voor de actie „Helpt Irene Helpen" is voorts aan giften van lezers van GPD- bladen (waaronder ons dagblad) een be- AMSTERDAM Burgemeester Sam kalden van Amsterdam heeft woensdag avond anderhalf uur geconfereerd met de commissie ad hoe voor de openbare or de uit de gemeenteraad, het seniorencon vent in aanwezigheid van de hoofdcom missaris van politie in Amsterdam, over de gebeurtenissen, dinsdag 22 oktober. Het politieoptreden wordt terecht ge noemd. In een communiqué dat na afloop van de vergadering is uitgegeven zegt de bur gemeester onder meer: „Als men bewust zonder enig overleg demonstraties ontke tent op plaatsen en tijdstippen, waarop het duidelijk moet zijn dat deze demon straties onevenredige hinder opleveren voor de vrijheid van beweging van an dere groepen van de burgerij, dan ne geert men opzettelijk de rechtmatige aan spraken en belangen van zijn medebur gers. Zulk een onevenredige aantasting van belangen van een groot deel van de bur gerij heeft op 22 oktober plaats gehad, toen bij het begin van het spitsuur de openbare weg zonder enige noodzaak op verschillende punten door de demonstran ten werd geblokkeerd. Als gevolg daarvan nebben duizenden burgers van hun werk komend hun wo ningen niet tijdig kunnen bereiken Te gen zulk een overschrijding van grenzen en normen heeft de politie receht moeten optreden. Zij heeft dit redelijk en met tolerantie gedaan. Zij zal op deze wijze ook voortaan de rechtmatige aanspraken en belangen van de burgerij behartigen". De twee Nederlandse meisjes, die gisteren naar Biafra zijn vertrokken. drag van ruim 85.000 bijeengebracht, zodat de actie momenteel over 185.000 kan beschikken. Dinsdagavond zijn de Nederlandse meisjes Maria de Graaf uit Leiden en Nelleke van den Akker uit Den Haag per vliegtuig naar Gabon vertrokken. Ze gaan de nood onder de Biafraanse vluch telingenkinderen helpen lenigen. Zij heb ben dit gedaan, omdat zij enthousiast zijn geworden door de actie van prinses Irene. Bedrijfsongeval. Woensdag is op de „Li- nex", een fabriek voor vlasvezelplaat in Koewacht, in een van de silo's de 63-jarige R. van Damme dodelijk ver ongelukt, toen hij onder een partij in stortende vlaslemen kwam. ADVERTENTIE VRIJDAGVISDAG RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Tel. 52701 Filets de sole d'Argenteuil Gepocheerde tongfilets met witte wijnsaus en aardappelpuré, opge diend met asperge-punten. Sole a belle Meuniere In roomboter gebakken tong gegar neerd met verse champignons, ge mengde salade en gebakken aard appelen. Anguille meuniere ou poche Gebakken of gekookte paling, ge mengde salade of worteltjes, gebak ken of gekookte aardappelen. Deze visgerechten zijn inclusief een glas witte wijn f 9.50 Reserveer nu reeds Uw tafel1 VlAfWVVVVlAAMAAWMAAMAfVVWVAAAAAAWWAAMAm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering gaat na of er voorzieningen moeten worden ge troffen om te voorkomen dat het burger lijk verzet in tijd van bezetting door vreemde troepen in de kiem zal worden gesmoord. Daarbij kan worden gedacht aan tijdige vernietiging van 't bevolkings register en het verwijderen van straat naambordjes. Dat zei minister-president- De Jong woensdagavond in de vaste Ka mercommissie voor de civiele verdediging. De heer Van der Spek (P.S.P.) ver wees naar het verzet in Tsjecho-Slowa- kije en wilde onder meer faciliteiten schep pen voor een ondergrondse pers, illegale radiozenders en distributie van tansistor- radio's. Premier De Jong zei de effecten van een eventuele oorlog zo veel moge lijk te willen beperken, maar een mentale beïnvloeding van de bevolking onjuist te vinden. Hij noemde de resultaten van een dergelijke beïnvloeding twijfelachtig en vreesde dat extreme groepen zich tot dragers van het verzet zouden uitroepen. De premier waarschuwde de commis sie zich niet te laten misleiden door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. „Het geweldloze verzet heeft het land geen vrijheid gebracht. Het gaat daarom niet aan te stellen dat onze defensie wel door een dergelijk verzet kan worden vervan gen", aldus de premier. Bezorgdheid „De regering maakt zich bezorgd over de militaire ontwikkelingen in de com munistische landen. Minister Den Toom van Defensie heeft woensdag in de vaste Kamercommissie van zijn departement, die bezorgdheid uitgesproken. De bewinds man zei, niet te geloven, dat de Russi sche troepen in Tsjecho-Slowakije alleen bedoeld zijn voor de interne veiligheid van het Warschau-pact. Er worden acht Russi sche raketbases aangelegd, die onmoge lijk voor intern gebruik kunnen zijn. Daar bij komt nog de Russische vloot in de Mid dellandse Zee die dusdanig sterk wordt uit gebreid, dat het evenwicht in de Middel landse Zee verstoord is en de positie van de N.A.V.O. daar is verzwakt. „Er is nog niet besloten tot maatrege len", zei de minister. „Wél wordt op het ngenblik in de N.A.V.O. een analyse van de situatie gemaakt, die op de N.A.V.O.-raad. die op 14, 15 en 16 no vember in Brussel wordt gehouden, zal worden besproken". SCHOUWBURG Stadsschouwburg, (Wilsonsplein) don derdag en vrijdag 20.15 u.: Musical: „Ja, ik wil". (Donderdag voorstelling Joods nationaal fonds). Kleinkunsttheater, (Geb. St. Bavo) vrijdag 20.30 u.: „Cabaret-Acht en Zes tig". MUZIEK Concertgebouw, (L. Begijnestraat) don derdag 20.15 u.: Concert door „De stem des volks", o.l.v. Dick Dekker m.m.v. N.Ph.O. Vrijdag 20.15 u.: Concert N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Frans Ha.smuseum, (Renaissancezaal) donderdag 20.30 u: Liederen-avond m.m.v. Max van Egmond bariton en Henk Bij- vanck aan de vleugel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn naam is Pecos", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15: „De vierkante rekruut", a.l. Vrijdag nachtvoorstelling, 23.30 u.: „Real Conchos", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De vijf vogel vrijen, 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het quiller dossier", 14 j. Vrijdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Wild over het paard", 18 j. Minerva, 20.15 uur: „Onderwereld van New York", 14 j. Zaterdag, zondag en woensdag 14.30 u.: „Vrijbuiters van het woud", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Een dol lar tussen de tanden", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Bad- sensaties", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-f (Bakenessergracht)„Zekveld Follies" werken van Jacob Zekveld. Da gelijks van 11 tot 17 en zondag van 14 tot 18 u. Tot en met 27 oktober. Galerie Zijlstraat: Werken van Roelof Klein en Jenny en Wim Duller Geopend op werkdagen van 12 tot 17 u. Maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 20 tot 21.30 u en zondags van 14.30 tot 17 u. Tot en met 28 oktober. Galerie Bier (Gr. Heiligland 66): Expo sitie Chinese grafkeramiek. Geopend da gelijks van 14 tot 18 en 19 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. In 't Goede Uur, (Nwe. Kerksalein): Tentoonstelling schilderijen en talMnin- gen van J. Ploos van Amstel. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 18 u. DIVERSEN Frans Halsmuseum (Klein Heiligland) vrijdag 20 u.: India nu, lezing door me vrouw M. C. Schröder-van Gogh (Dag der Verenigde Naties). Aula Technische School, (Hoofddorp) vrijdag 20 u.: Contactavond gemeente. Waagtaveerne, (hoek Damstraat/Spaar- ne) vrijdag 20 u.: Cobi Schreijer. Haarlemse Jazz Club, (Koudenhorn- kazerne) vrijdag 20.30 u.: The Pall Mall Jazz Band. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand- voort), dagelijks 20 tot 02.00 uur: Dansen met The 5 Atomics. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, Pony manege, echte stoomspoortrein, Dahlia show. Raadhuis Bloemendaal, Expositie van werken van Anton Pieck. Dagelijks van 17-17 uur, tot en met 10 november. DONDERDAG 24 OKTOBER City Theater, 20 u.: „The Glenn Miller story,". VRIJDAG 25 OKTOBER City Theater, 20 u.: „De zeven maskers van de judoka". Stadsschouwburg, 20 u.: „The sound of music". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost 20 u.: Opening expositie gouaches, plas tieken mono- en multible drukken van Cyril Lixenberg. De tentoonstelling duurt tot en met 3 november en is dagelijks geopend van 14 tot 17 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.30 u- „Rondom het Oudekerksplein". Luxor Theater, 20 u.„Grand Prix". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie schilderijen, tekeningen en aqua rellen van Rudi Bierman; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schev- beeck" Velserweg 2. Geopend van 19.30 21.30 uur. VRIJDAG 25 OKTOBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.30 u. „Rondom het Oudekerksplein". Luxor Theater 20 u.: „Grand Prix" Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie schilderijen, tekeningen en aqua rellen van Rudi Bierman, geopend van 9-18 uur. Microtheater, huize „Scheybeeck'", Vel serweg 2. 20.30 u.: optreden van de pia nist George van Renesse. ADVERTENTIE Dealer voor Haarlem en omstreken Grote Houtstraat 181. Tel. 1 44 44. Haarlem UW ADVISEUR VOOR EN NA DE KOOP Het KNMI deelt mee: Een uitloper van een hogedrukgebied boven midden-Europa veroorzaakt in onze omgeving rustig weer. In de nacht van woensdag op donderdag vormde zich boven het zuiden van het land plaatselijk mist, in het midden en oosten kon ech ter, tijdens opklaringen, de temperatuur van 5 tot 2 graden dalen. Het hogedruk gebied verwijdert zich intussen over de Balkan naar het oosten. Dit druksvsteem wordt geflankeerd door een lagedrukge bied boven Rusland en een ander lage drukgebied boven de Golf van Biscaie. Laatstgenoemde depressie trekt nu ver gezeld van een frontensysteem, oostwaarts naar Frankrijk, waarbij een bijbehorend regengebied vrijdag het zuiden van ons land kan bereiken. De wind blijft ooste lijk. terwijl de middagtemperaturen de zelfde waarden zullen bereiken als don derdag of iets lagere. VOORUITZICHTEN Veranderlijke bewolking, plaatselijk ook enige tijd regen en vrij zacht. Voor vrijdag: Zon: minder dan 40 percent; min. temp.: 1 tot, 5 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een geheel droog etmaal: 40 pet.; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 70 pet. Voor zaterdag: Zon: minder dan 50 percent; min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een geheel droog etmaal: 60 pet.; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pet. WERKRAPPORTEN en minimum temperaturen binnen- en buitenland Amsterdam onbew. ono 14 6 0 De Bilt mist o 14 5 0 DeeJen mist ono 14 5 0 Eelde mist w.st. 10 8 0 Eindhoven gen. bew. O 14 10 0 Den Helder zw. bew. O 13 10 0 Twente mist w.st. 12 2 0.3 Vlissingen geh. bew. no 14 10 0 Z.-Limburg mist O 14 7 0 Rotterdam mist O 14 9 0 Aberdeen motregen w.st. 17 2 0.1 Athene onbew. O 18 12 0 Barcelona onbew w.st. 23 Belgrado mist zzw 14 8 0 Berlijn motregen w 14 8 0.1 Bordeaux regenbui ozo 20 14 0.1 -Brussel mist O 16 9 0 Frankfort motregen ozo 10 5 0.1 (Jenéve mist zw 14 7 0 .rrenoble mist O 17 7 0 Helsinki sneeuw n 3 -2 1 nnsbruck onbew w.st. 15 -2 0 Kopenhagen zw bew. wnw 12 10 0.3 issabon onbew O 22 17 0 Locarno licht bew. w.st. 17 1 0 Londen 7 w oew. no 13 11 0 Luxemburg mist O 13 7 0 Madrid regenbui zw 25 13 1 Malaga MalJorca Ucht bew. w.st. 22 11 0 München mist w.st. 12 0 1 Nice geh. bew. n 19 15 0.1 Oslo zw bew. w.st. 13 2 0 Parijs motregen O 14 8 0.1 dome licht b#»w. O 19 4 0 Stockholm zw bew n 10 1 0 Wenen onbew. w ?t. 12 3 0 Zürich mist nnw 13 4 0.3 VRIJDAG 25 OKTOBER Zon op 7.22 uur; onder 17.25 uur. Maan op 12 43 uur; onder 19.07 uur. VIAANM AND* N Eerste kwartier 28 oktoher 13.40 uur. HOOG 8 N I.AAG W A IT K IN 1.1 .VI l I OEN DONDERDAG 24 OKTOBER Hoog water 4.16 uur en 17.1)5 uur. Laag water 0.40 uur en 12.56 uur. VRIJDAG 25 OKTOBER Hoog water 5.30 uur en 17.50 uur. Laag water 1.23 uur en 13.37 uur. Het boog en taag water te Zandvoord la 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2